Het praciische huis. Oude menschen. Het menu van deze week „Ze zijn slechts verder op den levensweg". zegt FANNIE HURST de bekende Amerikaansche schrijfster. Op elke straat ziet men ze, in trams en winkels, de echtparen, die den win ter van het leven hebben bereikt. De vrouw is gewoonlijk te dik of te pezig geworden de tijd heeft rimpels getrok ken in haar gezicht. Ook de man is buikig of uitgedroogd geworden; zijn haar is dun, als hij het nog bezit. Daar loopen ze zonder veerkracht, want hun knieën zijn stijf. Ze loopen gearmd om steun aan elkaar te hebben en omdat het doet denken aan hun jeugd. Deze oude menschen vormen een vrij groot contingent van de bevolking. Van hun levensweg hebben zij het grootste gedeelte achter den rug. Ze zijn volwassen geworden, ze hebben liefgehad en kinderen gekregen. Zij hebben hun taak vervuld en als wij hen zien, vragen wij ons onwillekeurig in hoeverre de droomen en de vurige ver langens van hun jeugd verwezenlijkt zijn. Hun kinderen en de jongere gene ratie m het algemeen zijn van meening dat zij aan hun leven weinig hebben ge had. „Ik zou mijn vingers niet blauw werken voor een man, zooals moeder". „Ik zou niet alles voor m'n vrouw schikken, zooals vader". riet leven was anders in hun tijd en zij hebben dus ook vele genoegens ge mist, die thans ieder voor het grijpen heeft. Daarom kan men toch niet zeg gen, dat zij niets aan het leven hebben gehad. En bovendienze zijn niet altijd geweest, zooals ze nu zijn. Een maal zijn ook zij jong, aantrekkelijk, dikwijls knap geweest. Spieren verslap pen met de jaren en ruggen worden krom, dat is nu eenmaal onvermijde lijk. Het leven zelf laat zijn sporen na, want het is niet gemakkelijk. En zij hebben zooveel jaren dat leven geleefd, hun huwelijk doorleefd, wat ook geen jaren kan duren zonder dat er zich wel eens een moeilijke tijd in heeft voor gedaan; zij hebben met moeite en zorg hun kinderen opgevoed en de idealen, die zij zich voor die kinderen vorm den, in den regel niet verwezenlijkt ge zien. Zij hebben hun opvatting moeten handhaven onder de tegenwerking, misschien zelfs de spot van hun kinde ren en bij tijden de grootste moeite ge had om door te zetten, wat zij in het belang van die kinderen achtten. Als wij ze nu zien als oude menschen, kunnen wij ons haast niet voorstellen, dat zij een lang leven vol strijd en emotie achter zich hebben. Toch zijn 2Ü m den ^strijd geweest en nog langer geleden zijn zij zeer jong en onbezorgd geweest, verliefd, vol illusies voor de toekomst. De illusies zijn herinnering geworden en inplaats daarvan is het ^erkelijke leven gekomen. Langzamer hand werd een positie bereikt, een ka pitaaltje gevormd; het eene kind na Pet andere werd geboren, totdat het ge- mn volledig was. En in al die jaren an beslissende beteekenis werkten °°P, eerzucht, teleurstellingen, vreug- e en leed in hen naast de triomph ter datgene, wat zij konden bereiken, och ook die veelbewogen jaren wer- n verleden en nu is het in hun leven 'mter geworden. aarom behoeven hun kinderen ech- geen medelijden met hen te hebben vJ^min behoeven zij hun schouder r bon op te halen. Zeker, oude men- 1 en hebben ouderwetsche ideeën en "nen niet gemakkelijk iets nieuws m «men; elke verandering valt hen van tv! ®och als de jonge menschen thans oud geworden zijn, zijn ze bei,,«41.eender en dan zullen zij op hun ren hoofd schudden voor kinde- wefo°n ^Zinkinderen. Dan zullen zij nip-'1' hoe zij in hun jeugd de oude ohen van toen hadden moeten be handelen. Maar dan zullen ze van deze kennis geen gebruik meer kunnen maken. (Nadruk verboden). DE VERZORGING VAN DE KINDERHAND. Over het algemeen wordt meer aan dacht gegeven aan de zindelijkheid op het lichaam en de propere kleeding der kinderen dan aan de verzorging van hun handen en toch is dat een van de belangrijkste eischen der hygiëne. Van hun vroegste jeugd af moeten de kinderen eraan gewend worden, hun handen dagelijks meermalen te was schen en hun nagels schoon te houden. Zij pakken nu eenmaal alles aan, heel dikwijls ook dingen, die hun handen vuil maken en dat is niet erg, wan neer zij ze maar niet vuil laten blijven. Zelfs heel jonge kinderen moeten we ten, hoe men handen met een borstel tje, wat puimsteen en wat citroensap schoon kan krijgen en zij moeten hun nagels geregeld bijvijlen en schoon maken. Na het afdrogen van de han den worden een paar druppels glyce rine in de huid gewreven om te voor komen, dat deze ruw wordt. Gesprongen handen worden gewoon lijk veroorzaakt door slecht afdrogen der handen na het wasschen. Men kan ze genezen door er 's avonds wat amandelolie op te smeren en voor den nacht handschoenen aan te trekken. Winterhanden worden dagelijks meer malen aangestipt met citroensap, ter wijl men het ontstaan ervan kan voor komen door de kinderen niet te nauwe wollen handschoenen te laten dragen, bij voorkeur wanten, terwijl voor meisjes ook een mof zeer practisch is. Zweethanden worden genezen door de handen dikwijls in warm water te wasschen, in te vetten en te poederen. Wanneer dat niet helpt lijdt het kind vermoedelijk aan bloedarmoede of zijn de zenuwen niet in orde en dan kan men het beste een arts raadple gen. Het zoo ongemanierd staande na gelbijten moet zelfs bij heel jonge kinderen afgeleerd worden, omdat het anders een heel ingeroeste gewoonte wordt, die de hand ontsiert. UIT PRACTISCHE ERVARING? Hoe kan men doorgestikte dekens wasschen? Op deze vraag kunnen wij bevesti gend antwoorden, indien de vulling uit wol bestaat en men de noodige zorg en geduld aan de behandeling besteed. Om te beginnen wordt de deken grondig uitgekklopt en geborsteld, daar na ziet men of het stiksel hier en daar niet is losgeraakt. Is dit het geval, dan werkt men dit met de hand bij, want niets is onaangenamer, dan wanneer het vulsel na het wasschen naar één kant is gezakt. Nu wordt de deken eerst in lauw water geweekt; is het water in de plaats, waar men woont, erg hard, dan wordt hier borax bijgevoegd. Gelijk tijdig maakt men een oplossing van 10 a 12 1. lauw water met een hoeveel heid houtzeep, die u den drogist wel weet aan te geven en laat dit in het water uittrekken tot den volgende/i dag; daarna wordt de oplossing ge zeefd en in twee teilen verdeeld. De deken wordt uit het weekwater gehaald, zonder wringen, doch men laat slechts het meeste er uit lekken en in de teii met houtzeep-oplossing gelegd. De plekken, veelal aan den bo venkant, die vuil zijn, worden met een borstel met gal-zeep en warm water gewreven, voor men de deken verder in de eerste oplossing gaat bewerken. Deze bewerking bestaat uit op en neer halen, drukken en kneden, vooral niet wrijven. Hierna komt de deken in de tweede teil, waarin hij eenige uren blijft staan en tenslotte wordt hij na gespoeld in ruim water en over een stevige, strak gespannen lijn gehan gen, waarna men door drukken en schudden het overtollige water zooveel mogelijk verwijderd, wringen moet vermeden worden. Het water zal na eenigen tijd naar de onderkanten zak ken en dit verwijderd met weer door drukken. Dekens, die niet bestand zijn tegen licht, moeten op den ver keerden kant worden gedroogd. Is het geheel droog, dan wordt het aan beide zijden met een rietje op rottan stok luchtig geklopt. VOOR DE PRAKTISCHE HUISVROUW. Waar laten wij onze schoenen? Schoenen kunnen langer mee, wan neer ze goed behandeld worden. Hier toe behoort ook het op de juiste wijze bewaren: op leesten gezet en op een stofvrije plaats, waar ze niet de kans loopen, te worden beschadigd. Wij beelden hierbij een aardige schoenen standaard af, die in elke kamer ge plaatst kan worden en gemaakt is van gewone kisten. Alle wanden, ook aan de binnenzijde, worden beplakt met stevig papier, resp. gebloemd en wit, terwijl men in plaats van papier ook eenvoudige stof kan nemen; zoodat het gordijntje vanzelf in harmonie is met de rest. Het loopt met ringen over een roede. Voor hen, die zelfs voor zoo'n kastje geen plaats hebben, is een dwarshout aan de binnenzijde van een kastdeur aan te bevelen. Onze afbeel ding laat zien, hoe de schoenen daar op worden gehangen. Hoe vieren wij eenvoudig feest? Moeten wij thans veelal volstaan met zeer bescheiden feestelijkheden inge val van huiselijke herdenkingsdagen, groene, koperen of zilveren bruilof ten, toch behoeft dit geenszins afbreuk aanrichten van een gezelligen disch. Midden op tafel wordt een krans van groen en voorjaarsbloemen ge vormd en van hier uit komen linten, die straalsgewijze tot over den rand van het tafelkleed hangen, aan de uit- Teehnische hulp bij de groote wasch. Indien mende groote wasch aan huis heeft is het noodig, dat de huis vrouw alle mogelijke hulpmiddelen ten dienste staan om haar dit werk zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Is de waschtobbe niet op de juist» hoogte, dan zal tengevolge het in teveel gebogen houding staan, rug pijn veelal het gevolg zijn. Heel ge makkelijk is dit te verhelpen door het onderstel op drie klossen te plaatsen, waarvan de zijde is uitgehold. Het dragen van de .volle mand met waschgoed, dat straks buiten opge hangen moet worden, geeft onnoodige krachtsverspilling. Bij een uitdrager is veelal een onderstel van een kin derwagen voor een luttel bedrag te koop en hierop wordt de waschmand bevestigd en is op deze wijze gemak kelijk verplaatsbaar. Aan één der zijden wordt een zak bevestigd, waarin de waschklemmen worden geborgen. (Nadruk verboden). te doen aan de algemeene vreugde en prettige stemming, die met dergelijke dagen in het gezin plegen te heer- schen. Het'zijn veelal herinneringen, waar aan men in later jaren terug denkt. Met z er weinig kosten kan men b.v. een verloving vieren, door het einden zijn groote en kleine harten geplakt, die we van roode zijde of crêpe papier hebben geknipt. Aardige papieren servetten, eveneens met een hart versierd, liggen op de borden, terwijl bloemen en kaarsen niet wor den vergeten, opdat de feestvreugde verhoogd worde I Zondag: Vermicellisoep, Biefstuk, Spruitjes, Aardappelen, Rödgröd met geslagen room. Maandag: Magere groentensoep, Filosoof, Bessensapvla. Dinsdag: Gestoofde varkensnieren, Savoye kool, Aardappelen, Rijstebrij. Woensdag: Gebakken spek, Bruine boonen, Veldsla, Aardappelen, Sinaasappel. Donderdag: Bruine boonensoep, Gebakken bloedworst, Appelmoes, Gebakken aardappelen. Vrijdag I: Gebakken zoute visch, Worteltjes, Aardappelen, Peterselie saus, Tutti frutti. Vrijdag II: Tomaten ommelet, Knolraap, Aardappelen-purée, Tutti frutti. Zaterdag: Stamppot zuurkool, Aardappelen en rijst met versche worst, Beschuit met bessensap. Rödgröd met slagroom. 1 flesch bessensap (groote), 2 dl water, 120 gram griesmeel, 150 gram suiker (bast.erd), 1 stukje pijpkaneel, 50 gram amandelen, 1 dl slagroom. De bessensap en het water brengen we aan de kook met het stukje kaneel en laten dit een half uurtje trekken, doch niet koken en halen daarna de kaneel er uit. We mengen de gries meel, de suiker en de gemalen aman delen (die vooraf van het huidje ont daan zijn) dooreen en strooien dit in de bessensap, voortdurend flink blijven roeren en laten dit doorkoken totdat we een zeer stevige massa hebben verkre gen, die daarna overgegoten wordt In een met koud water omgespoelde» m om geheel en al te bekoelen. Bessensappudding, vla, sauc kan altijd het beste toebereid woide» met lichte basterdsuiker, terwijl w%

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 13