AMSTERDAMSCHEb BRIEVEN MARINE-BRIEVEN UIT IKDIË. Ken rumoerige week. De monstraties en relletjes. We hebben betrekkelijkerwijs ge- ten een rumoerige week achter sPr01](T jr Zeg met opzet betrekke- ^erVbs omdat toch altijd ons ru- L'onze relletjes, demonstraties, 11100 Z vergeleken met wat in andere e"Z'en- en buitenlandsche steden zoo t"n11 jan en speciaal in den aller- f »oten tijd vertoond wordt, hoe ne de hartstochten ook mogen op- 11 ook nog een zekere gemoede- f'kheid blijven bezitten, die hem nooit helemaal angstwekkend en vervaar- rt- maakt. Dit zit nu eenmaal in den lksaard, en speciaal in den Am- Itftrdamschen aard. Dat zit hem ook het feit, dat we, hoezeer de we reldgebeurtenissen ons ook mogen treffen en wij met hen meeleven, ;;,h altijd in feite wat terzijde hlij- en liggen.... Men heeft altijd het evoel dat het hier tenslotte hy der gelijke gelegenheden toch nooit heele- maal voor 100 bittere ernst is en aanschrijvingen aan het personeel van directiewege om niet voor de vensters het straatgebeuren te aanschouwen (zooals hier en daar rondgedeeld wer den) aangezien het „gevaar van een afgedwaalden kogel lang niet denk beeldig mag heeten", doen lichtelijk humoristisch aanMet dat al is het dan toch avonden achtereen op het Rembrandtplein b.v. flink onrustig ge veest. Groote groepen demonstranten, gadegeslagen door nog grootere groe pen alleen maar toeschouwende nieuwsgierigen hebben er avond aan avond min of meer luidruchtig gepro testeerd tegen de vertooning van de Duitsche film „Morgenrood" in het Rembrandttheater. Ook in de zaal zelf waren de incidenten niet van de lucht, - ja, het waren hier zelfs letterlijk geproken incidenten, protesten, met lucht, d.w.z. met stank, aange zien men ijverig met stank-bommen aan het werk toog. De protesten gin gen, goed beschouwd, niet zoozeer tegen deze film als oorlogs-film, die zij in zekeren zin was met haar ver heerlijking van krijgsman-eer en krijgsmans-moed, maar tegen de verheerlijking van alles wat Duitsch is en het in een slecht daglicht stellen van alles wat niet-Duitsch, speciaal dan hetgeen Engelsch is. En dat „het Duitsche" hier de laatste dagen niet bepaald op den volksgunst ken reke nen, is begrijpelijk als men het groote percentage Joden en sociaaldemocra ten van de hoofdstedelijke bevolking in gedachten houdt! Overmaat van tact kan men de directie, die deze film in deze dagen liet draaien, zeker niet verwijten! Dat tenslotte de Bioscoop bond „in het belang van het filmbe drijf in het algemeen" de verdere ver tooning van deze rolprent aan zijn medelid verbood is niet alleen ver klaarbaar, maar een goed ding. Jam roer alleen dat men met dat goede ding 200 kat kwam en niet even vlug als roet het verbod tot het vertoonen van °e fotemkin-film, dat de Bond na de jndische Marine-incidenten uitvaar digde. Bijster tactvol was het dan ook niet ?n net Duitsche Consulaat hier ter miVi' evenn."n a's het dat was van T« j Pl'itsche particulieren om 3 j-1-, ter gelegenheid van de Junm8 van den Duitschen Rijksdag, t j, andere de hakenkruisvlag uit maa» wat op straat wederom de- j ha,hef rumoer verwekte, hetwelk hof j handen vol werk gaf, al was RorJk 'n die mate als op het brandtplein, waar verschillende ln nptima forma gechargeerd jjf. w°rden en het nabijgelegen po- '.'''ea" zoo nu en dan als 't ware nde van de arrestanten, hpf I u?-nt gezegd te worden, dat ook P"bliek in deze iet of wat rumoe- oohna ten ^ang n*et ahijd tact-vol h ,f moge waar zijn, dat indien min e hten der menigte eenmaal overm ?eer gewekt zijn, van redelijke is ^ngen nooit veel sprake meer de riï' T391" on^heft ons niet van te Lift °P onze beurt weer krachtig heden fteeren tegen onrechtvaardig- theafp ,s h.v. in het Tuschinksky- kelo L .)egaa'i werden, waar men en- treHo '^«he artisten het verder op- - onmogelijk maakte. Zelfs al is men het satie a- mat de Ned. Artisten Organi- op pp' 3uist dezer dagen de zaak openbaar Congres aan de orde stelde, eens, dat de Overheid ter be scherming van de Nederlandsche ar tisten een zekeren grens dient te stel len aan den „onbeperkten invoer" van buitenlandsche arbeidskrachten in het amusementsbedrijf, dan nog gaat het niet aan enkele buitenlandsche personen, die als zoodanig geen schuld dragen, op deze wijze te slacht offeren. Nog is met het vermelden van bo venstaande feiten, het rumoer van deze week nog niet volledig geboekstaafd. Vermeld moet nog worden de voort gezette taxi-oorlog. Na fest offensief van de blokbanders in de vorige week, kregen we nu weer het offensief van de gele en witte banders en an dere snorders, die ook de vanuit Wen nen overgewaaide taktiek volgden en op een spitsuur op verschillende drukke punten der stad hun wagens dwars over den verkeersweg plaatsten, ria het afsluiten der portieren zelf ver dwenen en aldus groote opstoppingen veroorzaakten. Ging het eerste offen sief tegen het, volgens de blokbanders te toegeeflijk optredea der autoritei ten tegen de snorders, dit tweede offensief keerde zich weer tegen het, volgens de snorders te straffe optre den. Men kan de vraag wie hier ge lijk heeft in het midden laten, de Raad moge dit als de aangewezen en hoogste instantie uitmaken als hij het taxiprobleem weer eens opnieuw on der handen neemt, maar tevens overtuigd zijn dat de Overheid, in eerste instantie dus de politie, de plicht heeft tegen dergelijke directe acties, dergelijk soort demonstraties met zoo straf mogelijke hand op te treden. Wat dan ook, bij dit tweede offensief althans, geschied is. Zij, die politie, sloeg op vele plaatsen cordaat de ruiten van de stilstaande en verlaten taxi's in, gooide de rem los en duwde de verkeersobstakels naar den kant van de trottoirs, terwijl tallooze processen-verbaal werden opgemaakt. Geen bepaald rumoer, maar dan toch een ongekende drukte veroor zaakte tenslotte op het Weesperplein de groote protest-vergadering, die de federatie der S.D.A.P. dezen Woens dagavond in de Beurs voor den Dia manthandel belegd had tegen de toe standen waaronder op het oogenblik de Joodsche bevolking in Duitsch- land te lijden heeft en waarvan het gesprokene door luidsprekers aan de vele duizenden luisteraars op straat werd doorgegeven. Stille dingen. Al deze meer en minder rumoerige massa-bewegingen op straat stonden wel in scherp contrast met de jaarlijks terugkeerende massa-beweging van den „Stillen Omgang", die men in den nacht van j.1. Zaterdag op Zondag, evenals in denzelfden nacht van de vorige week wederom in het centrum kon aanschouwen en die duizenden Katholieken in vele extra treinen en honderden autobussen naar de hoofd stad deed stroomen, teneinde er in alle stilte en rust het Mirakel van Am sterdam te vieren. Dingen, die eveneens zonder eenig rumoer aan den openbaren weg ge schiedden en die toch op de lange haan veel meer voor de toekomst onzer stad beteekenen dan deze, de massa een oogenblik fel emotioneerende rel letjes, waren: het begin van de dem- ping van het stuk Vijzelgracht bij de Weteringscshans en het begin van de afbraak van de Bisschop-ruïne aan den Dam, hoek Damrak, waarvan men dezer dagen getuige was. Beide din gen waren reeds geruimen tijd, ja den achtereen. „ln de pen" en dat er nu eindelijk schot in komt doet deugd. De Dam zal nu althans weer iets verder komen in de richting van het behoorlijk aanschijn dat men toch met recht van het hoofdplein van de hoofdstad mag verwachten en een van de ergste verkeersbenauwenissen in de binnenstad zal tenminste een beetje opluchting krijgen. Op de plaats van de Bisschop zal een modern hoog kan toorgebouw verrijzen dat als herinne ring aan de nog voor het Bisschop gebouw aldaar bestaande situatie een gevelsteen zal bevatten voorstellende een oude legende van Sint Nicolaas. Op benoemden hoek stond namelijk in het be<dn van de 17e eeuw een klein huis, genaamd „huysS-terclaes dat deze gevelsteen zelfs droeg, een her innering op zijn beurt aan de oude be roemde Sinterklaasmarkt, welke des tijds op den Dam gehouden werd. Deze mark is nog lang op den Dam geweest, totdat in 1836 op het plein een hou ten hulpbeurs werd geplaatst. Op de plaats van het gedempte stuk gracht komt een verbreede rijweg, die, als ook de thans nog in den weg staande H.B.S. tegen den grond gaat, wat de volgende maand het geval is, nog een stuk wordt doorgetrok ken. Artis aan het „dempen". Er moet, figuurlijk gesproken, in deze tijden allerwege heel wat gedempt worden om de exploitatie-verliezen bij diverse zaken en instellingen „dicht te gooien". Een instelling, die op deze wijze energieke demp-pogingen doet is Artis, waarvan het ledental en de in komsten nog maar steeds blijven terugloopen, niettegenstaande de vele nieuwe attracties die het Genootschap den laatsten tijd ook voor niet-leden verzon, niettegenstaande ook de ge meentelijke subsidie, die het sinds eenigen tijd geniet. Aan die subsidie was de voorwaarde verbonden, dat in de maanden Mei tot en met Augustus zoogenaamde goedkoope Zaterdagen voor stadgenooten zouden worden in gesteld, waarop toegang wordt ver leend tegen een kwartje in plaats van tegen den anders geldenden prijs van 1.Het Bestuur is thans, nu de inkomsten nog voortdurend blijven da len, van meening dat die goed koope dagen slecht gewerkt hebben in dezen zin, dat ook velen, die, goed be schouwd, nog best een gulden entrée zouden kunnen betalen, thans ook in grooten getale, tegen de bedoeling in van die goedkoope dagen gebruik ma ken. Het heeft daarom aan het ge meentebestuur verzocht die voorwaar de zoodanig te wijzigen, dat in den vervolge die goedkoope Zaterdag in Mei, Juni en de eerste helft van Juli zullen komen te vervallen. Het Bestuur is van meening, dat wanneer ook op deze Zaterdagen de gewone toegangs prijs zal worden geheven, er nog vol doende gelegenheid blyft bestaan de diergaarde voor 25 cent te bezoeken, n.1. op Hemelvaartsdag, op de Zater dagen in de tweede helft van Juli en in Augustus, op Koninginnedag en op de werkdagen in September. B. en W. zijn thans het verzoek niet onwelge vallig en zeggen voor de argumenten van het Bestuur veel te voelen. Zij zijn bereid, om het „dempen" bij Artis zoo veel mogelijk in de hand te wer ken en willen het Bestuur zooveel mo gelijk steunen in zijn pogingen deze instelling, die zoo tenvolle bij Amster dam „hoort", te behoeden voor een weggespoeld worden door den stroom der nog altijd aanhoudende malaise. Vervroegde peusionneering b'j de Gemeente. Wel is ons werkloozen-aantal de laatste maand met een goede duizend teruggekropen, maar het totaal is ook nu nog niet minder dan een.... slechte 48000. Bij de gemeentedien sten is er zelfs van een terugloopen van het aantal werkloozen, die hier dan in de z.g. G.A.R., oftewel Gemeen telijke Arbeiders reserve worden on dergebracht, nog geen sprake. Het stijgt nog steeds, zoodat het thans 1149 bedraagt tegen 793 in het vorige jaar. B. en W. stellen nu, nadat men in dezen in het Gemeen schappelijk Overleg tot volle overeen stemming was gekomen, aan den Raad voor om aan de oudere werklie den, die bij de diensttakken werk zaam zijn, eervol ontslag uit den ge meente-dienst te verleenen, onder toe kenning van een uitkeering tot aan het tijdstip waarop zij krachtens de Pensioenwet aanspraak hebben op ouderdomspensioen. Het aantal werk lieden, dat thans 60 jaar of ouder is of dit jaar dien leeftijd zal bereiken, en voor wie de maatregel dan zal gelden, bedraagt ongeveer 400. Het ontslag van deze groep werklieden zal tengevolge hebben, dat een belangrijk aantal arbeiders der Reserve bij de diensten kan worden tewerk gesteld. Dit lijkt een alleszins redelijk voor stel. Het middel van de vervroegde pensioneering dat de gemeente hier wil gaan toepassen is ongetwijfeld een middel tot bestrijding der werkloos heid dat ook huiten de Overheidsdien sten en bedrijven op zijn minst de ern stige aandacht waard is Beste Jan. Zooals je ziet, zit ik op Tosari te be komen van 7 weken hospitaal, 't Is hier heerlijk. Gewoon Hollandsch kli maat, loopen in Europeesche pak- keans. We hebben Hollandsche honger en eten van Europeesche keuken. Boe renkool met worst, erwtensoep. Vleesch van koeien (en niet van sapi's), melk dito dito. 's Middags is het te frisch om te baden, dus doen we dat niet. Alleen, bijna net als in de Jutterij, Za terdags een warme douche, maar dan hier in de mandiek^ner en in ons ge liefd Den Helder in het Marine-Zwem bad. Maar amice mochten wij het genoe gen hebben nog eens samen in Soera baja te komen, dan kan ik je het Bromo-hotel op Tosari aanraden. Je kunt er n.b. ongestraft het kraanwater drinken, zonder bang te zijn voor een der vele Indische „Kalere's". Nu zul je mij in een volgende brief vragen: „Ben je nog de Bromo op geweest?" En nu kan ik je al antwoorden: „Nee man! daar lijm je me niet meer voor!" Mis schien is dat wat voor vrijgezellen. Maar als je tegenwoordig op het es kader zit, ben je zoo weinig thuis en als je binnen bent is er zoo veel loos, dat je heusch in je vacantie geen be hoefte hebt om je familie weer alleen te laten en heusch wel eens met je beenen op 2 stoelen wilt liggen. Hoe wel ik dus dit ziekteverlof naar waar de kan apprecieeren, spijt het me aan den anderen kant toch de afgeloopen bewogen marinetijd niet intenser te hebben medegemaakt (ik hoop echter je toch voldoende op de hoogte te heb ben gehouden). Nog steeds helaas ver schijnen er uitgelekte berichten in de courant vanuit de commissie's of be manning der „Zeven Provinciën". Ik sluit hierbij in een stukje uit de loco motief waarop je zelf maar commen taar moet bedenken als het zoo is. Ik kan het niet schrijven wat ik daarvan denk. Moet je niet denken dat je hier boven op Tosari met rust gelaten wordt. Het actueel wereldnieuws wat ik op de leestafel vond, behandeld het Indisch leger (bij de bespreking van de muiterij) en schrijft nu den land macht-officier (let goed op de snier!) „Het zijn geen blaaskaken en melkmuilen, die met verdwaasde hoog hartigheid op hun minderen neerzien, godheidje aan boord spelen en den ken, dat ben hen het intellectueele menschdom eindigt". („Geen werd door mij gespatieerd). De wilde geruchten deden hier de ron de, dat er mobilisatie voor de vloot was bepaald. De oorzaak hiervan was dat het personeelsgebrek ontstaan uit de talrijke arrestanten, verholpen moest worden en toen in overleg met scheep vaartmaatschappijen matrozen uit ver schillende lichtingen zijn opgeroepen. In een van mijn eerste brieven schreef ik je, Jan, over den vooruitgang in uiterlijk schoon van onze Krokodil lenstad. De rooie brug als toegang tot de Oedjoeng, de brug, die je 4 jaar ge leden dagelijks eenige malen passeerde, zul je niet meer herkennen, terwijl van het Toendjoengan stadsbeeld alleen toko Nam 'je nog bekend zal voorkomen. Soerabaja heeft ook zijn vliegclub, 30 per uur om per Libel een uur te vliegen en zoo Zondags is het toestel vrijwel den geheelen ochtend in de lucht (en de tropische ochtenden zijn lang, dat weet je). Dan valt het toch nog wel mee voor sommige menschen, die malaise. Natuurlijk zijn marinevliegers instructeurs. De toestellen van de K.N, I.L.M. (op zijn Indisch „Knillem" ge- noemdï komen dagelijks over Darmo vliegen. Je kunt op het vertrekkende oohtendvliegtuig gewoon je klok gelijk zetten. Zondagmorgen versoheen een Knilm-vliegtuig boven Tosari en cir kelde boven de Bromo. Het waren toe risten van het passagiersschip „Nieuw. Holland". Zoo zie je Soerabaja en om geving veranderen. Je zult het niet meer herkennen als je terug komt (voorloopig hoorde ik, dat je weer ge ruild hebt). Nu, heusch, voor extra sok varen behoef je nu niet naar Indië komen. Je mag blü zijn, als je van je tractementje rond kunt komen, maar tot dat doel zie je sommigen van ons 's middags om 1 uur in de barre zon naar hoven fietsen, terwijl aan een bios. ooopje niet te denken valt. Wat dit laatste aangaat, blijkt Piet van Twisk wel eenig in zijn soort, 2 maal in de week voor 90 cent, d.w.z. 4 hoofdfilms, hier krijg je maar één hoofdfilm, en een boel reclame voor minstens 1.50, en dan je vervoer nog, Nee, Jan, jullie hebben het zoo slecht nog niet daar in de jutterij. Tabé, we benijden jullie om je schaat- rijden. Tot N. 13, een ferme 5. HHNK.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 15