S. A. KANNEWASSER Zn. Vreemde kapers op de kist NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Wenscht gij vrede??? No. 7254. EERSTE BLAD DINSDAG 28 MAART 1933 61ste JAARGANG Van en over de ontwapeningsconferentie. - De kleine entente protesteeren tegen het plan van Mussolini. China en Japan. De luchtschepenverbinding Nederland Nederlandsch-lndie. Revolvers en patronen in beslag genomen. De jacht op den wolf te Rotterdam. in 50 dessins, kleur-eeht, - wasch-echt, Wat geeft U de garantie FEU ILLE TO N HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, VVieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewjjsno. 4 ct. Men kan van de ontivapeninysconferen- tie heel veel kwaads zeggen schrijft de „Nw. Rott. Crt." maar in ieder geval niet meer dat zij is ingeslapen. Het heeft er de laatste dagen geducht gestormd. Het plan, dat MacDonald heeft ingediend, is daarvan de aanleiding geweest. Nöet zoo zeer om den inhoud; die wordt over het algemeen als een bruikbare grondslag voor onderhandelingen beschouwd. Het blad onderwerpt den toestand dan aan een nadere beschouwing, waaraan wij het vol gende ontleen en: De voornaamste, onmiddellijk zichtbare reden is dat MacDonald verschillende, uit gebrek aan zelfbewustzijn bijzonder prik kelbare staten van den tweeden en derden rang door eigenaardigheden, in, zijn optre den zoowel als in de formuleering van zijn denkbeelden, op hun allergevoeligste lik doorns heeft getrapt. Men zou hier echter wel overheen geko men zijn, daar die staten met al te groote lichtgeraaktheid op dergelijke punten, hun tegenwoordige positei niet zouden hebben bereikt. Maar daar is toen nog de reis naar Rome en het met instemming door Mac Donald in ontvangst genomen plan van MussoMnd bijgekomen, dat in hetgeen er van wereldkundig is geworden, weer de zelfde gevoeligheden kwetst. Maar zelfs dit zou men nog met grooter gelijkmoedigheid hebben verdragen als niet vooral dat bezoek te Rome de landen van de Kleine Entente zoo verschrikkelijk bezorgd had gemaakt. Nu werd de veront waardiging nog geprikkeld door een groote vrees. Die staten weten op het oogenblik toch al ternauwernood, hoe zij 't hebben. De kleine entente protesteert tegen het plan Mussolini. De leidende raad van de kleine entente is Zaterdag te Genève bijeengekomen en heeft daarna een ver klaring openbaar gemaakt, waarin erkend wordt, dat iedere samenwerking tus- schen de staten tot vreedzame regeling van gemeenschappelijke vraagstukken gewenscht is, zoo meldt de Geneefsche corr. van de Nw. Rott. Crt. aan zijn blad. De kleine entente kan echter niet er kennen, dat men de zaak van den vrede en van de goede internationale betrek kingen een dienst zou bewijzen door het aangaan van overeenkomsten, die ten doel hebben over rechten van derden te beschikken, hetzij rechtstreeks doordat die overeenkomsten de onderteekenaars tot concrete verplichtingen zouden ver plichten, hetzij indirect door het uitoefe nen van druk op andere staten, die niet tot die overeenkomst zijn toegetreden. Zij meenden nu nog te zien aankomen, dat Aangezien men direct, noch indirect over MacDonald door Mussolini gelokt zou anderen kan beschikken, moet de kleine op zee, onderweg naar Europa, met de in structies van den nieuwen President der Vereenigde Staten. Roosevelt is een man, vruchtbaar in denkbeelden van doortastend karakter. De problemen van de ontwape ningsconferentie moeten hem reeds lang hebben bezig gehouden. Hii moet die als een van de hoofdpunten hebben beschouwd waarop hij oen koers moet marrifesteeren. Het gevaar dat Daviis met een ontwape- ningsplan-Roosevelt beladen is, is niet ge ring. De vermaningen van prof. Rutgers kwamen daarvoor in ieder geval te laat. Laat ons er liever maar niet aan denken... officieren van justitie of subsituut mo gen optreden. Bij de handelsrechtbanken moeten Joodsehe rechters zooveel moge lijk uitgeschakeld worden, maar hier kan 1 het departement van justitie dispensatie van het verbod geven, evenzeer als in reeds aanhangige zaken, waar een ver andering in het nadeel van een cliënt of de te behandelen zaak zou kunnen zyn. Een Chineesch succes? Vermeld wordt dat de Chineesche troe pen Vrijdag de Japansche posities tus- schen Sjanghaikwan en Tsingwnngtau onder vuur genomen hebben. De Japan sche troepen moesten een deel van hun posities ontruimen. i In verband met den moord op een Ja- panschen onderdaan te Hankau heeft de j Japansche vlootcommantdant drie oor- j logsschepen van Sjanghai naar Hankau gezonden, die daar troepen aan land zullen zetten, wanneer anti-Japansche onlusten zouden uitbreken. worden binnen het stelsel van politieke cirkels, die de Duce bezig is over Europa te. trekken. Zelfs als zij MacDonald niet wat zijn politieke gezindheid1 betreft wan trouwden, dan hebben zij toch niet durven bouwen op zijn intellectueel weerstands vermogen tegenover den sterken Italiaan. De overwinning is behaald; de verda ging is verworpen! Wat hiermede op zich zelf bereikt is, zien wij niet duidelijk -- zegt het blad. Tenslotte hebben vrijwel allen, ook Ti entente de meest stellige voorwaarden stellen ten aanzien van dergelijke over eenkomsten voor zoover de rechten of de politiek der kleine entente daarbij be trokken zijn. Overeenkomsten van dezen aard behooren niet meer tot dezen tijd, doch uitsluitend in de periode, waarin nog geen Volkenbond bestond. De kleine entente betreurt het, dat de gedachte van een herzieningspolitiek in de laatste da-1 gen onderstreept is. Zich plaatsend op [het standpunt van den vrede, acht de tulesco, moeten verklaren, dat zü het voor-kleine entente zich verplicht de aandacht stel van MacDonald' als grondslag van on-1te vestigen op het feit, dat een revisionis- derhandelingen heel aannemelijk vonden De redevoeringen, die gehouden zijn, wa nen daarom stuk voor stuk overbodig; want met verdaging zou men hetzelfde hebben te kennen gegeven. De Denen en Noren en nog eenige anderen hebben al vast critiek uitgebracht op het Engelsohe ontwerp, die met evenveel nut had kunnen zijn uitgesteld tot zii bij de zakelijke be handeling toch ten beide moet komen De Nederlandsohe vertegenwoordiger prof. Rutgers heeft een heel aardige rede kun nen houden, die hii echter zelf volstrekt (niet onmisbaar zal hebben geacht. Maar als de discussie nu eenmaal moet worden voortgezet, dan kan men die niet eenzijdig haar gang laten gaan. Er loert aan den horizon misschien een nieuw gevaar, zoo besluit het blad' ziin be schouwingen. Norman Davis bevindt zich met uw man, geeft hem onze sokken van JAAP SNOR (hij breit ze zelf BEST). Ie klas reparatie- inrichting voor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). tische politiek natuurlijk reacties van andere zijde uitlokt en daardoor niet de strekking heeft de gevoelens van ver schillende volkeren tegen elkaar te kal- meeren. GEEN BETALINGEN MEER AAN LEDEN DER REGEERING BRAUN. In verband met het onderzoek naar het z.g. „twee-miljoen-fonds" heeft de rijks commissaris van Pruisen besloten dat voorloopig geen salarissen of pensioenen aan leden van de voormalige Pruisische regeering-Braun zullen uitgekeerd wor den. GEEN JOODSCHE RECHTERS IN BEIEREN. Frank II, de Beiersche commisaris van van justitie heeft aan de presidenten der rechtbanken meegedeeld, dat als gevolg van den bij de verkiezingen gebleken volkswil, Joodsehe rechters in straf- en civiele zaken niet meer tot leden van de rechtbank kunnen behooren. Ook Jood sehe advocaten zullen niet langer als TWEEDE KAMER. Tegen 30 Maart bijeengeroepen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 30 Maart te één uur, ter regeling van werkzaamheden. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Het bestuur der reeedersvereeniging te IJmuiden heeft ook een antwoord ge zonden op het voorstel van prof. mr. A. C. Josephus Jitta waarnemend rijksbe middelaar in het tweede district, doch be sloten dit antwoord niet publiek te ma ken. De IJmuider Federatie heeft de uitkee- ring aan de stakers met een bedrag van 1.50 per week verhoogd. Dr. Eckener te Amsterdam. Besprekingen met de geïnteres seerde scheepvaartmaatschap pijen. Zooals uit de studiereis van dr. Eckener naar Ncderlandsch-Indië ter bestudeering van de mogelijkheid van een iuohtschepen- verbinding tusschen Nederland en de overzeesclie gewesten in het Verre Oos ten, duidelijk is geworden, maken de be- langhebende kringen in Nederland, v.n.1. de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de „Rotterdamsehe Lloyd" ernst van deze zaak en worden de voorbereidingen actief voortgezet. Vrijdag arriveerde dr. Eckener dan ook te Amsterdam om voor het eerst na zijn terugkomst in Europa met zijn opdracht gevers de resultaten van zijn reis te be spreken. In een persgesprek deelde hii mede, dat de door hem verzamelde gegevens thans eerst onderzocht moeten worden en dat de belangrijkste vraag, deze is: zal een dienst onderhouden door luchtschepen tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indië rendabel kunnen zijn? De factoren, die daarbij onderzocht die nen te worden, zijn 0. a. het aantal passa giers, waarop men zou kunnen rekenen, en vooral de hoeveelheid vracht die men te vervoeren zou krijgen. Daarvan hing dan weer de grootte van de te gebruiken luchtschepen af en in verband hiermee moest weer rekening worden gehouden met de snelheid, waarmede men wenschte te varen. Naarmate de vliegtuigen sneller wor den, worden zij minder comfortabel voor passagiersen dr. Eckener gelooft dan ook stellig, dat passagiers de voorkeur zouden geven aan de reis in een comfor tabel luchtschip met ruimte om zich te be wegen en zelfs voorzien van promenade dekken boven de snelle, doch weinig ruim te biedende vliegtuigen, bovendien het luchtschip zou vier a vijf dagen doen over de reis. Wat de te volgen route betreft, diende onderzocht te worden of men uit Neder land zou kunnen starten en zoo ja, of zulks het geheele jaar mogelijk zou zijn. Want de ergste vijand van de luchtvaart en ook van het luchtschip blijft mist. Het zou overwogen kunnen worden, of men den dienst op Nederiandsch-lndië zou kunnen oombineeren met dien op Zuid- Amerika. Beide diensten zouden aan de Middellandsche Zee een gemeenschappe lijk beginpunt kunnen hebben, dat tevens dienst zou kunnen doen als overstapstation van Amerika naar het Verre Oosten. De atmospherisohe en klimatologische omstandigheden, zooals dr. Eckener die heeft bestudeerd, zouden geen beletsel vormen om den dienst het geheele jaar door te onderhouden, zelfs de beruchte I West-moesson levert geen moeilijkhe- 1 den op. I Inmiddels zijn de plannen nog in het 1 stadium van studie en calculatie. Wat ten- I slotte definitief besloten zal worden en of en wanneer men tot definitieve proefne mingen en eventueel zelfs proefvluchten zal overgaan, staat nog niet vast. Binnenland. Te Boskoop. Te Boskoop is Donderdagavond een groote hoeveelheid revolvers en patro nen in beslag genomen. Het was de Bos- i koopsche politie reeds eenige weken be- j kend, dat er een transport vuurwapenen te verwachten was en in den loop van de week was zij zelfs dag en uur van aan- komst te weten gekomen. Donderdagochtend stopte voor een pakhuis op den Koninginneweg een groote vrachtauto, waarin vier mannen zaten. Onmiddellijk werd met het lossen [van den wagen begonnen,doch toen ver- i scheen de Boskoopsche politie, bijge staan door die van Gouda om beslag te leggen op de smokkelwaar, bestaande uit revolvers en ongeveer 1800 patronen en den auto. De vier mannen werden gearresteerd, doch in den loop van den avond op vrije voeten gesteld. Met welk doel de wapenen en patronen naar Boskoop werden gebracht is niet geheel duidelijk. Een van de aangehoudenen verklaarde bij zijn verhoor, dat de wapenen bestemd waren voor den verkoop aan particu lieren. ORDEVERSTORING. Er is procesverbaal opgemaakt tegen zekeren J. Zdie Vrijdagmorgen op de Nieuwe Haven te Rotterdam dwars door een troep mariniers is geloopen, de orde heeft verstoord en den commandeeren den officier heeft beleedigd. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een aanrijding, die goed is afgeloopen. Zaterdagmorgen iis o-p den onfoewaakten overweg in den Daiwagen te Dodewaard een ongeluk plaats gehad, dat met het oog op de omstandigheden, waaronder het plaats vond, betrekkelijk goed is afgeloo pen. De 38-jarige melkrijder M. van S., die met zijn vrachtauto van Dodewaard naar Opheusden reed, moest voor een hem tegemoet komenden auto vlak voor den overweg wachten. Hierdoor en door het weder op gang maken van den door hem bestuurden auot, is zijn aandacht in beslag genomen. Hii lette onvoldoende op den treinenloop. Pas toen hij den overweg be reikt had bemerkte hii, dank zii ook het krachtig fluiten van de locomotief, dat uit de richting Nijmegen een personentrein naderde. Krachtig remmen aan beide zij den kon toen een aanrijding niet meer voorkomen. De auto werd van voren ge grepen en tot aan de cabine zoo goed als geheel vernield. Van S. liep slechts lichte verwondingen aan hoofd en handen op. Ziin broer, die uit den auto werd geslin gerd, bleef ongedeerd. Met ongeveer 15 minuten vertraging kon de trein de reis hervatten. De wolf werkelijk gevangen! j Ai wat hond is kan gerust zijn: de wolf, de werkelijke wolf is gevangen. De Dinsdag uit de Rotterdamsche Dier- j gaarde weggeloopen wolf is Zaterdagmor gen gegrepen en behouden in zijn hok gebracht, zij het dan ook na een span nende en opwindende jacht, door tuintjes en gangetjes, over plaatsjes, heiningen,1 heggen, schuttingen, loodsjes, schuurtjes en afdakjes en onder de aanmoedigende kreten van een grootendeels nog in j nachtgewaad gehuld publiek, dat, opge-1 schrikt uit den slaap, van het bed naar het venster was gerend en nu zoo ver 1 mogelijk uit de ramen hing, of, driester nog op de veranda's was gekomen, waarbij de keukendeur op een kier werd gehouden, teneinde ten allen tijde zich een veiligen aftocht te verzekeren, voor het geval dat de vluchtende wolf in zijn angst pardoes deze veranda zou zijn op gesprongen., Het zal zoowat 6 uur geweest zijn, dat Zaterdagmorgen een bewoner van de Noordmolenstraat op straat een dier zag loopen, dat hem dadelijk aan den ont snapten wolf deed denken. Bij pand 16 in genoemde straat is een poortje, dat toegang geeft tot een soort van brand- gang. Dit poortje stond open en het dier j ging daar naar binnen. De heer Van der Luim liep het dadelijk 11a, maar aan het einde van de gang bleek het te zijn ver dwenen. Maar bij een verder onderzoek ontdekte hij het dier weer een paar tuin tjes vei'der, zoodat het in zeer korten tijd over drie, vier schuttingen moest SS per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie zijn gesprongen. Dit versterkte nog de meening van den heer Van der Luim, dat hij hier inderdaad met den ontsnapten wolf had te doen en hij waarschuwde de politie en de diergaarde. Al spoedig kwam inspecteur Alberda met een aantal agenten eens poolshoogte nemen en una niem was men van oordeel, dat men met den werkelijken wolf had te doen. Maar daarmee had men het dier nog lang niet te pakken. Integendeel. Zoodra de wolf merkte, dat er jacht op hem werd ge maakt, ging hij er vandoor en daarmee was het sein gegeven tot een soort steeple-chase binnen de intimiteit van den huizenkant van het blok panden tuschen de Noord-Molenstraat, de Eras- musstraat, het Noordplein en de Tollens straat. Voor de toeschouwers was het een aller grappigst gezicht. Lenig, veerkrachtig, soepel en met een benijdenswaardig ge mak nam de vluchtende wolf alle hinder nissen; in korten tijd was hjj vier tuinen verder; de achtervolgers waren dan nog bezig met zich moeizaam over de eerste heining heen te werken. Al waren het dan ook velen tegen, één in den eersten tijd was het voordeel onmiskenbaar aan de zijde van den wolf. Inmiddels waren door het tumult lang zamerhand alle bewoners van het ge noemde blok wakker geworden en zij konden van hun veranda's aanwijzin- geen verlegen goed, dat misschien reeds jaren oud kan zijn, te ontvangen bij aankoop van „Aspirin-tabletten"? Bij de buisjesverpakking van 20 tablet ten uitsluitend de oranjeband en bij de verpakking van 2 tabletten het oranje zakje. Eischt dus in Uw eigen belang deze verpakkingen. (Adv.) Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) I. Nachtelijk alarm. Het was reeds laat, lang na midder nacht, en een serieus golfspeler, die af gesproken had om den volgenden mor gen om tien uur een partij te spelen, had 001 elf uur in de veeren behooren te liggen. Maar Philip Royson, oud-kapi tein van de artillerie en momenteel amb teloos burger, legde zijn boek alleen maar terzijde, omdat hij van plan was om in de aangename rust van zijn stille kamer nog een pijpje te rooken en nog een hoofdstuk te lezen alvorens naar bed te gaan. Terwijl hij zijn hoofd omdraaide was *ijn oog gevallen op een strook maan licht, die zichtbaar werd door een slecht sluitend vensterluik, hetgeen hem op het denkbeeld bracht om eens naar de weers gesteldheid te gaan zien, terwijl hij zich hezig hield met het stoppen van zijn pijp. Het was niet noodig om daarvoor naar buiten te gaan; het villatje kon -zich be roemen op een erker. De twee zijramen keken ter linker- en rechterzijde op den straatweg uit. Aan den overkant van den weg lag de baai. Het huis zelf stond op een kleine berm en er was geen voortuin bij. De vloed was aan het opkomen en omstreeks drie uur zou het hoog water zijn. Langs den boog van het maanverlichte strand aan den linkerkant braken langzaam voortrollende golven in vloeibaar zilver. Alle lichten waren gedoofd in de kleine haven, die aan de zijde op een halve mijl afstand gelegen was. De rompen en zei len van eenige viscchersbooten op de reede waren in het diepste zwart geëtst op het wel haast ontastbare-blauw van de zee. Een laat opgekomen volle maan scheen het watervlak te verlichten, ter- ijl zij het metterdaad in dieper gehei- mepis hulde. Royson zou zich verdiept hebben in het schoöne wonder van den nacht, als hij niet twee kleine cirkeltjes van stralend goud opgemerkt had, die midden op den witten weg vlak tegenover het raam glansden. Het waren de oogen van een kleine, zwarte kat, die daar op den grond zat, met haar staart netjes op twee witte voorpootjes gekruld. Waarschijnlijk had ze daar naar hem ziten kijken vanaf het oogenblik, dat hij de gordijnen dicht ge trokken en de luiken gesloten had. Hoe liet zij, klaarblijkelijk overtuigd, dat het gezicht aan het raam een vriendelijk ge- 1 zicht was, opende de kat haar bek en liet een zacht gemiauw hooren. Hallo! grinnikte de man. Melk alsjeblieft! Met een vluggen stormloop was zijn hond, een Sealyham Terrier, naast hem. Royson greep hem vastberaden beet. Houd je kalm, jij! riep hij en de afgebeten klank in zijn stem werd be grepen. Juffrouw Smithers is vannnacht juist opgehouden met snurken. Wanneer je haar nu wakker maakt, dan zal ik je kleine, ruige vacht bont en blauw slaan. Ik vermoed, jou kattenjager, dat je bijna een uur geleden al wist, dat de poes bui ten was! Toen wierp hij het volgende vraag stuk op. Zou het niet beter zijn om de kat naar de melk te brengen, of de melk naar da kat? vroeg hij zich critisch af. Welk van beide manieren heeft minder kans om een geweldige herrie te veroorzaken? In het voorbijgaan kon worden opge merkt, dat het in het geheel niet bij hem opkwam, dat de klacht van de kat ge negeerd zou kunnen worden. Opnieuw zagen die gouden oogen hem aan, en weer miauwde ze. Het beestje stond op, stak haar staart in de hoogte, en kwam dichterbij. Aan den linkerkant van het huis, waar Royson de zomermaanden in pen sion was, lag zijn zitkamer, terwijl zijn slaapkamer boven was. Rechts bevond zich het domein van juffrouw Smithers, t.w. een vrij ruime keuken met haar slaapkamer daarboven. Een smalle gang leidde naar een bij keuken, een provisiekamer en een kolen bergplaats, en hierboven was een lange, smalle kamer, die door den zoon des huizes in gebruik genomen werd, wan neer hij om de andere week thuis kwam van de gasfabriek van een naburige stad, waar hij werkte. Dezen Zondag had hij juist dienst. Moeder en zono onderhielden met hun tweeën een hun mooie op brengst leverenden boomgaard, 'n tuin en 'n toom witte leghorns. De oude vrouw genoot een klein pensioen, van haar reeds lang overleden meester. Smithers, die kustwachter was, had de kleine be zitting gekocht, zoodoende verkeerde het gezin met nog vijf en twintig gulden in de week van zomergasten, in veel betere omstandigheden, dan men naar de om geving te oordeelen zou meenen. Terwijl Royson een lucifer afstreek, ging hij onhoorbaar want hij had pan toffels aan naar de provisiekast, vond een kan melk, die daar voor hem klaar gezet was, goot er wat van op een scho teltje en haastte zich terug naar de voordeur. Hij had die ternauwernood ge opend of een klein zwart ding schoot naar binnen, terwijl het luid spinnend zijn kop en lichaam langs zijn enkels wreef. De maan, de sterren en de weespiege ling van de zee, de witte weg en de met zand bestrooide stoep gaven volop licht; de gang en de trap waren na het uitgaan van de lucifer natuurlijk in het duister gehuld. Royson bukte zich. Dit is zeker, dat je een vriendelijke kleine duivel bent, zei hij. Maar een beetje aan den mageren kant. Ik zou wel eens willen weten, waar je vandaan komt. Ik herinner me niet je hier in de buurt gezien te hebben. De kat was nu bezig de melk op te lik ken en Royson moest glimlachen bij de gedachte, aan de stille woede van Jack, aangezien dat schrandere dier precies wist, wat er in de gang gebeurde. Maar men kan een Sealyham Terrier gehoor zaamheid Ieeren. De hond gaf geen kik en verroerde zich evenmin van zijn mat. Ofschoon de kat klaarblijkelijk honger I had, hief ze den kop op en keek naar huiten. Eenige seconden later wist Royson waarom ze dat deed. Boven het zachte gekabbel van den opkomenden vloed uit hoorde hij het snorren van een rijwiel, dat snel in de richting van het dorp reed. De wielrijdster leek een jong meisje. Het scheen dat zij in,avondtoilet was. \vant| Royson ving een glimp op van een min] of meer doorschijnende japon, een lichte zijden kous en een zilveren schoen Een donkere shawl bedekte het bovengedeelte j van haar japon en er schitterde iets op haar voorhoofd. Op dat oogenblik sloeg de klok van de dorpskerk in de verte het halve uur. Het was half twee in den nacht. Royson hurkte nog steeds naast de kat in de duisternis van het kleine portaal, zoodat de wielrijdster hem ternauwer nood opgemerkt kon hebben, al had zij de openstaande deur gezien. Wel alle duivels! mompelde Royson. Hij richtte zich op en zou misschien naar buiten geloopen zijn 0111 die fietsen de atlanta na te staren, toen hij een ge- smoorden kreet hoorde, gevolgd door een slag. Het meisje was gevallen! Met een sprong was hij op den weg, maar, voordat hij zich kon omdraaien, hoorde hij een scherpen knal van een automa tisch pistool, een keer, twee keer en na een iets grootere tusschenruimte nog een derden keer. Daarop volgde het snorren van een auto, die werd aangezet. Hij j 1 rende zoo snel als zjjn zachte pantoffels I het veroorloofden, naar de plaats, waar het maanlicht glansde op spaken en stuurstang van een rijwiel, en waar iets wits lag op den lagen berm, die den weg scheidde van de strook rotsblokken langs het strand. Toen Royson ook een man zag over steken naar de gevallen wielrijdster, ter wijl hijzelf nog ongeveer dertig meter verwijderd was, meende hij iets loerends en onheilspellends in de bewegingen van de donkere gestalte te bespeuren. Hela! riep hij dadelijk. Daar zijn ze! Hierheen! vlug! Het was een oude truc, dat simuleeren door een persoon, alsof er meerderen waren, en het miste zijn uitwerking ook niet, want de onbekende maakte rechts omkeert en ging er vrijwel terstond op zijn rijwiel van door. Voordat hij neerknielde naast het vrij wel bewustelooze meisje, merkte hij ver schillende andere dingen op. Hij zag, dat er een ijzerdraad strak over den weg gespannen was op ongeveer een halve meter boven den grond. Verder want de maan was dien nacht wonderlijk helder ontgingen hem ook niet de sporen in de aarde, die er op wezen, dat het meisje een ondeelbare seconde het gevaar gezien moet hebben en haar stuur naar rechts omgegooid, waardoor zij het ijzerdraad schuin geraakt had, en dientengevolge zijdelings en niet met het hoofd vooruit op den weg gevallen was. Royson geloofde nu dat de hond iemand het ijzerdraad kort 11a midder nacht had hooren vastmaken, hetgeen zijn groote onrust omstreeks dien tijd verklaarde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1