S. I. KIUSSEI Zi. Vreemde kapers op de kust. Een proclamatie van de N.S.D.A.P. voor den boycot van Duitsche Joden. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. 7255. EERSTE BLAD 61ste JAARGANG De laatste fase van de ontwapeningsconferentie machtswedstrijd in Duitschland. - De De Stalen Helm in Brunswijk ontbonden. mSSBMM ASPIRIN Help! steeds >1» in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, 2) DONDERDAG 30 MAART 1933 Abonnement per 3 maanden bq vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 0.70, f 0.70,fl.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADV ERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De laatste fase van de ontwapenini/s- conferentie. Het loopt met de ontwape ningsconferentie op haar eind. Voorloopig zijn de heeren met Paaschverlof gegaan «n na een viertal weken hoopt men weer hfj elkaar te komen om het voorstel Mac Donald nader onder de loupe te nemen en de eindspurt te beginnen. Het plan MacDonald zal dus onder het nies worden genomen. De „Nw. Rott. Ct." schrijft daarover o. m.: MacDonald heeft een succes d'estime gehad, te Genève. Hij heeft verklaard den grootsten gemeenen deeler te zoeken van alle, ter conferentie verdedigde standpun ten. Daar kan niemand iets tegen hebben, en niemand beeft er ook iets tegen gehad. Alleen is wederom gebleken, dat verschil lende van die standpunten zoo ondeelbaar zijn, dat van het experiment van MacDo nald moeilijk iets terecht kan komen dat <Ie moeite waard is. De gemeene deeler is zoo klein, dat zoeken er naar nauwelijks nog de moeite waard, of zelfs nog noo- dig is. De standpunten zijn nu eenmaal on der de tegenwoordige omstandigheden ten minste onvereewigbaar. Men moet te Genève heel goed beseffen, dat men maar langs elkaar heen praat; men zal er be zwaarlijk kunnen gelooven aan de moge lijkheid van op dit oogentolik tot een ac eoord te komen. De vriendelijke redevoe ringen van gisteren hebben dat duidelij ker dan ooit aan Ik/ licht gebracht. Frank rijk en Polen zeggen: geen herbewape ning van ontwapende landen. Engeland denkt dat in stilte, naar uit het antwoord van MacDonald aan Ghurchill in het La gerhuis gebleken is. De gelijkheid van Duitschland moet zich tot een theoretische gelijkheid, een gelijkheid in „status" be perken, daarop kwam zijn uitlating neer. Dus: opheffing van de bepalingen van Versailles, mits Duitschland daarvan geen practisCh gebruik maakt. Tot zoover de „Nw. Rott, Ct." Met die theoretische gelijkheid, waarover het blad schrijft, is Duitschland het natuurlijk geenszins eens. Het heeft zoo langzamer hand zijn positieve edschen gekregen en die houden in een werkelijke gelijkheid en niet een in schijn. Met de Nationaal-socia- iistische regeering valt in deze trouwens in het geheel niet te schipperen en Na- dolny heeft daar dezer dagen nog eens den nadruk op gelegd. De „Nw. Rott. Ct.", waaruit wij hierbo ven reeds een en ander overnamen, eindigt hare beschouwing over deze kwestie als volgt De discussies vóór de verdaging der conferentie tot na Paschen wij hebben er reeds op gewezen waren overbodig en slechts veroorzaakt door een uitbarsting van ergernis van bepaalde staten. Zij heb- ons niets nieuws geleerd dat ons optimis tischer kon stemmen, maar slechts veel kwaads, dat wij reeds wisten bevestigd. Het is droevig dit te moeten constatee- ren. Maar erger ware de werkelijkheid niet onder oogen te zien. Hoe de ontwapeningsconferentie zelf. als zij weer bijeen komt. deze dingen wil behandelen, moet nog blijken. Zal zü het spoedig in arren moede opgeven of zal zij haar „laatste voorstellingen" blijven rek ken in de hoop nog eens een gunstiger geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden, Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. vleug te kunnen opvangen om ten minste iets tot stand te brengen? Wij moeten afwachten. De wedstrijd om de macht in Duitsch land. De gebeurtenissen in Brunswjjk hebben geleerd, dat het in Duitschland nog lang geen koek en ei is tusschen de partijen, die naast de Nazi's ook nog wat in de melk hebben te brokken. De gebeurtenissen in Brunswük wer pen een merkwaardig licht op den stil len strijd, die niettegenstaande de uiter lijke samenwerking tusschen beide re- geeringsgroepen, ongetwijfeld achter de coulissen wordt gevoerd tusschen de feitelijk concurreerende machthebbers, schrijft het „Handelsblad". De verschillende verordeningen, waar bij alle partijorganisaties behalve die van uitgesproken nationaal karakter, zijn ontbonden, hebben de leden daarvan van hun „onderdak" beroofd. Uit is het voor de aangeslotenen bij de republikeinsch- socialistische Rijksdag met hun leventje in een militair georganiseerd verbond. Voor alle Duitschers, die niet behooren tot het bruine partijleger der Nazi's of het zuiver militaire verbond van den Stahlhehn, is het afgeloopen met het mi litaire spel. Want, al waren die linker partijbonden dan ook niet op zulk een militaristische leest geschoeid als de rechtsradicale partijlegers, het militaire karakter was toch het overheerschend element erin. Immers, of men nu een communistische betooging zag of een so cialistische, het ging „militairement", in rij en gelid, met wapperende vaandels en gekleed, in militaire uitrusting, met kop pel, ransel en beenkappen; met korte be velen en militaire houdingen en hielge- klak. De doorsnee Duitscher vindt dat alles nu eenmaal prachtig en kan er moeilijk buiten. Nu de verschillende linksgeoriënteer de organisaties niet langer kunnen be staan, is het gevolg, dat velen der daar door „dakloos" gewordenen zich aange trokken gevoelen tot de militaire organi saties, die wèl mogen voortbestaan. Het ligt voor de hand, dat onder deze sollici tanten een niet onbelangrijk aantal naar inlijving streeft uit partijoverwegingen en met vijandelijke bijbedoelingen. Met minder aangename gevoelens ech ter zullen de Nazi's dezen grooten toe loop naar het machtsmiddel van hun con current zien, waardoor dit in een mate dreigt te worden versterkt, welke, bij voortduur, voor hen wel eens gevaarlijk zou kunnen worden met het oog op een eventueelen werkelijken strijd om de macht, zoo schrijft het blad verder in dit artikel. De ingrijpende maatregelen, welke van nationaal-socialistische zijde zijn genomen om de z.g. „contra-revolutionaire bewe ging" in de kiem te smoren, wijzen er op, dat men in het nat. soc. kamp het hier gelegen gevaar, dat Hitiers oppermacht zou kunnen bedreigen:, ter dege onder kent. De ontwapening van den Brunswijk- schen Stahlhelm kan er moeilijk toe bij dragen de saamhoorigheid en eendracht in den boezem van de rijksregeering te versterken. Zij kon integendeel welf eens blijken het begin te zijn geweest van een ernstig conflict, dat aan het voortbe staan van de regeering in haar huidige formatie een einde kan doen komen. Na een ernstig incident. Het (nat. soc.) Brunswijksche minis terie van binnenlandsche zaken dee.lt mede: De Stalen Helm, afdeeling Bruns wijk, heeft reeds dagenlang nieuwe leden aangenomen afkomstig uit ontbonden en vernietigde organisaties. Maandag had deze beweging groote afmetingen aange nomen. Honderden oud-rijkbanierleden, soc. democraten en communisten, trokken ten deele in groote troepen en onder be scherming van Stalen Hefm-hulppolitie naar het wachtlokaal van den Stalen Helm. Er werd door elkaar Vrijheid, Frontheil, en roodfront geroepen. Voor het lokaal en in den omtrek verzamelde zich een opgewonden menigte van com munisten en sociaal-democraten, uit wier midden dreigende uitlatingen tegen Hitier en de N.S.D.A.P. klonken. Onder toezicht van. den Stalen Helm nam het roode ge spuis, dat zich sedert weken niet meer uit zijn schuilhoeken gewaagd had, een dreigende houding tegen de nat. socialis ten en de Hitlerjeugd aan. Het kwam tot botsingen met nationalistisch gezinden en politie, waarbij de Stalen Helm zich tegen de nationalisten richtte. Tengevolge van deze ongehoorde houding van den Stalen Helm, waardoor het succes van de natio nale verheffing in Brunswijk in hooge mate in gevaar kwam, geraakte de be- j volking der stad in groote opgewonden heid. Minister Klagges zag zich genoopt, in te grijpen. De Sehupo werd naar het lokaal gezonden om den gang van zaken te eontroleeren, terwijl S.A. en S.S. de straten in den omtrek afzetten. De Stalen Helm-hulppolitie werd ontwapend. Van eenige honderden burgers die zich in de zaal bevonden, werden de namen opge schreven. Uit het in beslag genomen materiaal blijkt, dat de Stalen Helm-lie- den bewust marxisten in hun organisatie verzamelden. Een aantal Stalen Helm-lie- den en hulppolitie-agenten werd onder verdenking van contra-revolutionnaire plannen gearresteerd. Een contra-revolutionnaire actie? Blijkens latere berichten over deze sensationeele gebeurtenissen werden van ochtend in het plaatselijke ziekenfonds- gebouw, dat door de Stahlhelm-hulppoli- tie als kazerne wordt gebruikt, nog onge veer 1350 personen in arrest gehouden, nadat talrijke personen eenige uren te voren door de politie waren vrijgelaten. Tot de gearresteerden behooren 200 Sta len Helm-leden en ongeveer 1150 marxis ten. Allen worden verdacht een contra- revolutionnaire actie te hebben voorbe reid. Onder de gearresteerde Stalen Helm leden bevinden zich talrijke leiders, o.a. leider Nowack, de advocaat Eismann, dr„ Spillner en ingenieur Seidel. De gearresteerde marxisten bestaan uit leden van de rijksbanier, sociaal-de mocraten en communisten. Onder hen be vindt zich de Rijksbanierleider Heder- mann, die al heeft toegegeven met den Stalen Helm onderhandelingen te hebben gevoerd over een massale toetreding van zijn verboden organisatie tot den Stalen Helm. Over de bedoelingen, die de Stalen Helm-leiders met hun actie hadden, be staat op het oogenblik nog geen volko men klaarheid. Toen de leden der Stalen Helm-hulppolitie zagen, dat zij ontwa pend en gearresteerd zouden worden, heb ben sommigen hunner de geweren die zij bezaten, gebroken. De Stalen Helm in Brunswijk ontbonden. Tusschen twee en drie uur in den af geloopen nacht maakte de Brunswijksche minister van binnenlandsche zaken de volgende beschikking bekend: Volgens door mij ontvangen berichten heeft de Stalen Helm in het geheele land Brunswijk krachtens een vast plan in massa leden van marxistische organisa ties opgenomen. Zelfs heele plaatselijke groepen van den Rijksbanier en de soc.- dem. partij zijn op grond van ondernan- delingen en afspraken in hun geheel tot den Stahlhelm overgegaan. Het voortbe staan van deze thans overwegend marxis tische organisatie zou een ernstig gevaar voor het succes van de nationale verhef fing beteekenen. Ik ontbind derhalve met ingang van heden den Stalen Helm, Bond der Frontsoldaten en al zijn neven- organisaties in den vrijstaat Brunswijk. Relletjes. Bij de bezeting van het huis van het ziekenfonds te Brunswijk zijn Dinsdag morgen relletjes voorgevallen tusschen de politie en het personeel dat in het ge bouw werkzaam is. Er zjjn 21 menschen gewond waarvan 2 ernstig. De Sehupo heeft met 200 man het gebouw bezet. Op het dak van het gebouw bleken naar Wolff meldt toen verscheidene lieden met het geweer in aanslag gereed te lig gen. Verder bleek dat onder deze lieden ontslagen Sehupo-agenten en communis ten waren, ofschoon zij Stalen Helm-uni formen aangetrokken hadden. Het rijk blijft er buiten. Op het departement van binnenland sche zaken te Berlijn wordt verklaard, dat het rijk zich niet met de gebeurtenissen te Brunswijk kan inlaten want de ontbin ding van vereenigingen enz. behoort tot de bevoegdheden van de landsregeerin- gen. De aangelegenheid zal dus door den Stalen Helm zelf in het reine gebracht moeten worden. „De boycot- en gruweleampag- ne mag en zal het Duitsche volk niet treffen, maar duizendmaal zoo zwaar de Joden zelf'. De Nat. soz. Korrespondenz publiceert een proclamatie van de partijleiding, die aan alle partijorganisaties der N.S.D.A.P. gericht is. Het partijbevel. 1. In elke plaatselijke groep en orga nisatie der N.S.D.A.P. moet dadelijk een comité van actie gevormd worden voor de practische uitvoering van den boycot van Joodsche zaken, artsen en advocaten. De commissies van actie zijn er voor verant woordelijk, dat de boycot geen onschuldi- gen, maar des te harder de schuldigen treft. 2. De commissies van actie zijn vei*- antwoordelijk voor de volledige bescher ming van alle buitenlanders zonder aan zien van geloof, afkomst of ras. De boycot is een zuivere afweermaatregel, die zich uitsluitend tegen de Duitsche Joden richt. 3. De commissies moeten den boycot dadelijk populariseeren door propaganda en voorlichting. Grondstelling: Geen Duitscher koopt meer bij Joden of laat zich door hen of hun vertegenwoordiger goederen aanprij zen. De boycot moet algemeen zijn. Hij wordt door het heele volk gedragen en moet. het Jodendom op zijn gevoeligste plaats treffen. 4. In geval van twijfel moet van boycot zoolang worden afgezien, tot de centrale oommissie te München een beslissing heeft genomen. Voorzitter van deze centrale commissie is partijgenoot Streicher. 5. De commissies van actie eontrolee ren nauwkeurig de dagbladen, in hoever zij aan den ophelderingsveldtocht tegen de Joodsche gruwelpropaganda in het bui tenland deelnemen. Doen de bladen dit niet, of slechts in beperkte mate, dan moet gezorgd worden, dat zij uit ieder huis, waar Duitschers wonen, onmiddellijk ver wijderd worden. Geen Duitscher en geen Dun Duitsche zaak mag in cergelijke bladen l aan één kant, het typische f ziekteverschijnsel van migraine Uitsluitend verkrijgbaar in de oranie-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. nog advertenties plaatsen. Zij moeten aan de openbare verachting worden prijsgege ven. als gedrukt voor de Joodsche rasge- nooten, maar niet voor het Duitsche volk. 6. De commissies moeten in verbin ding met de bedrijfscellen organisaties der partij de propaganda van inlichting over de gevolgen van de Joodsche gruw:elop- hitsing voor den Duitschen arbeider in de bedrijven verspreiden en in het bijzonder de arbeieders over de noodzakelijkheid van nationale boycot als afweermaatregel ter bescherming van den Duitschen arbeid inlichten. 7. De oommissies moeten tot in het kleinste dorp doordringen om in het bij zonder op het platteland de Joodsche han delaars te treffen. Steeds dient er de nadruk op te worden gelegd, dat het een a.s. opgedrongen maat regel van afweer betreft, 8. De boycot moet dadelijk in vollen omvang beginnen. Daarvoor dienen aan stonds maatregelen te worden getroffen. Aan de S.S. en de S.A. wordt opgedragen om bii het begin van den boycot door pos ten de bevolking te waarschuwen tegen het betreden van Joodsche zaken. Het be gin van den boycot wordt door aanplakbil jetten, door de pers, strooibiljetten, enz. bekend gemaakt. De boycot begint Zaterdag 1 April om 10 uur 's ochtends. Hii zal voortduren tot de partijleiding de opheffing beveelt. 9. De commissies van actie organisee- ren aanstonds in tienduizende bijeenkom sten, die tot in het kleinste dorp gehou den worden, de invoering van een betrek kelijk aantal voor de deelneming van Jo den aan alle beroepen. Dit aantal moet evenredig zijn aan het percentage dat de Joden van de bevolking uitmaken. Om de uitwerking te verkrijgen dient deze maat regel voorloopig op drie gebieden te wor den beperkt: a. Op het bezoek van Middelbare en Hoogescholen; b. voor het beroep van geneesheer; c. voor het beroep van advocaat, 10. De commissies van actie zijn voorts verplicht te zorgen, dat ieder Duitscher, die relaties heeft met het buitenland, deze gebruikt om in brieven, telefonische me- dedeelingen en telegrammen de waarheid te verspreiden, dat in Duitschland rust en orde heerschen, dat het Duitsche volk geen warmer wensch koestert dan zijn werk in vrede te verrichten en in vrede tegen de Joodsche gruw elcampagne slechts voert ter verweer. 11. De commissies zijn er verantwoor delijk voor, dat deze strijd zich in volko men rust en tucht voltrekt. Deert ook per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Staten-collectie voortaan geen Jood1 ook maar in het minst! Wij zullen met deze stokerij afre kenen door het gewicht van de bovenver melde maatregelen. Meer dan ooit te voren is het noodig, dat de geheele partij in blinde gehoorzaamheid' achter de leiding staat. Nat. Socialisten! Gij hebt bet wonder volbracht, in één enkele aanval den No- vember-staat overhoop te loopen. Gij zult ook deze tweede taak evenzoo volbrengen. Dit zal het internationale wereld-Joden dom ervaren De regeering van de nationale socialis ten hangt niet in een luchtledige ruimte, zij is de vertegenwoordigster van het scheppende Duitsche volk. Wie haar aan valt, valt Duitschland aan! Wie haar be lastert, belastert de natie! Wie haar be strijdt heeft 65 millioen den strijd aange zegd Wü hebben met de marxistische „Hetzer" in Duitschland afgerekend. Zij zullen ons niet op de knieën drukken, ook als zij thans van het buitenland uit hun misdrijf verraad voortzetten! Nat, socialisten! Zaterdag, klokslag 10 uur, zal het Jodendom weten, met wien het den strijd heeft aangebonden. w.g. De nat. soc, Duitsche Arbeiders partij. Partijleiding. Sluiting van Joodsche zaken in het Roergebied en Westfalen. Uit het Roergebied wordt gemeld, dat de nationaal-socialisten uitvoering hebben gegeven aan hun voorgenomen actie tegen de z.g.n. gruwel-propaganda in bet buitenland'. Te Essen, Duisburg, Bochum en andere steden in het Rijngebied, als mede in verschillende steden in West- falen zijn Dinsdagmorgen de waren huizen, eenheidsprijzen-magazijnen en Joodsche zaken gesloten. Tot incidenten is het bijna nergens gekomen. Alleen te Wit ten werden eenige winkelruiten van Jood sche zaken des nachts ingeworpen. Te Gleiwitz hebben verschillende Jood sche winkeliers Dinsdagmiddag eveneens hun winkels gesloten. Hetzelfde wordt uit FEUILLETON Naar het Engelsch door J. VAN DER PLU VS. (Nadruk verboden.) Tntusschen had Royson, onderwijl scherp uitkijkende, het hoofd van het meisje op zijn linkerarm gesteund. Door haar ellebogen en knieën te buigen, kreeg hij de, zij het ook niet volkomen zekerheid, dat er geen beenderen ge broken waren. Ze zag doodsbleek en baar oogen wa len gesloten. Ofschoon hij geen wond aan haar hoofd bespeurde, was haar haar aan den linkerkant vol met zand. De diadeem op haar voorhoofd was op zijn plaats gebleven. Hersenschudding luidde zijn diag nose dadelijk. Of het een lichte of een ernstige is staat nog te bezien. Laten wij hopen, dat er geen inwendige kneuzin gen zijn. Hij legde haar een oogenblik neer op het gras. Toen werd de nachtelijke stilte opnieuw verstoord: het luide knallen van de uitlaat van een motorrijwiel klonk vanaf de plaats, waar ongeveer de scho ten waren afgevuurd. Royson aarzelde niet, hü zms ongewa pend en moest een bewusteloos meisje beschermen. Hij trok de ijzeren pen uit den grond, waaraan het ijzerdraad verbonden was, w:aarna hij de rol draad over het hek aan den overkant van den weg wierp. Het rijwiel, dat niet bescha digd leek, tilde hij over den berm heen. Toen sloeg hij de shawl, die afgegleden was, om den hals en de schouders van het meisje, droeg haar daarna tusschen de rotsen en liet zich naast haar neer vallen, na een heuveltje uitgezocht te hebben over den top waarvan hij, tus schen het ruige gras en het onkruid door, een duidelijk uitzicht had over de voor bijgangers. Hij was juist op tyd. Een motorrijwiel, bestuurd door een man, die blootshoofd^ was en in avondkleeding, sehoot met een fantastische vaart voorbij, zoo snel alsof hem duizend duivelen op de hielen za ten. Dit was zeker, dat hij niets van het ijzerdraad afwist. Indien hij tegen een dergelijke hindernis opgereden was. dan zou hij zich naar alle waarschijnlijkheid hals ovef kop in de eeuwigheid gestort hebben. Toen de stof eenigszins bezonken was en het ploffen van de op volle kracht werkende motor versmolt met den rus- tigen cadans van de branding, toen hij er zeker van was, dat er verder geen levende ziel in de buurt was, tilde hij het meisje in zijn armen en haastte zich met haar naar het huis. Drommels! mompelde hij, terwijl hij langs den weg terugliep, men zeèt, dat zwarte katten geluk aanbrengen! Geluk of niet die verduivelde kat wist meer, dan je denken zou, toen ze 111e twee mi nuten geleden naar buiten loktel II. Kennismaking. Jack was natuurlijk woedend aan het blaffen, toen Royson het huis naderde. De stem van juffrouw Smithers kwam klagend naar boven: Kapitein, kapitein, is me dat een leven! 't Is in orde, riep Royson, wees maar niet bang, juffrouw Smithers. Kunt u naar beneden komen? ik, zegt 11! Ik naar beneden komen? Op dezen tijd van den naeht? En dat ter wijl ik in bed lig! Ja, dat weet ik wel. Maar er is een ongeluk gebeurd, en ik ben juist bezig een dame naar binnen te brengen. Ze is bewusteloos. We moeten voor haar doen wat we kunnen. De kostjuffrouw kwam naar beneden onder een 'hevig gekraak van de trap. Een wollen shawl, en een rok bedekten haar katoenen nachtjapon. Ze was stom van verbazing toen ze het meisje zag. -- Lieve deugd! mompelde ze. Waar komt dat mooie schepseltje vandaan? Het was aandoenlijk om te zienhoe de lange zw-arte wimpers op de bleeke w angen rustten. Zij had een overvloed van bruin haar en aristocratische trekken. De zilveren band, bezet met kleine diaman ten, was stevig in haar haar bevestigd en sierde het gladde voorhoofd als een vor stenkroon. Kleine, goed-gevormde ooren kwamen onder haar verwarde krullen uit. Zij droeg een eenvoudige, maar zeer smaakvolle avondjapon van witte georgette, witte zij den kousen en schoentjes van zilverbro- caat. >p een van de kousen was een bloed vlek, die Royson toeschreef aan een ont velling van den val, ofschoon de kous zelf niet gescheurd was, zoodat de verwonding in geen geval van ernstigen aard kon zijn. Ik zat lui te lezen, legde hij uit, en was e\®j opgestaan om naar het weer te zien, toen ik de kat op den weg zag. Juffrouw Smithers was bezig den hals van de japon, die uitgescheurd w!as op te trekken, en viel knorrig uit: Wat voor kat? Die kat daar, wees Royson. Juffrouw Smithers, die geen liefheb ster van katten was, keek verbaasd in de aangewezen richting. Wel heb ik ooit! snoof ze. Het beestje scheen honger te heb ben, dus ging ik naar de keuken, en bracht een schoteltje melk naar de voor deur. Op dat oogenblik kwam deze dame op de fiets langs in de richting van het dorp. Een eind verderop viel zij. En daar is ze 1111. Nu. Maar werd er eerst niet geschoten, mijnheer? O! Hebt u dat ook gehoord? Na dat schieten kwam er een motorfiets langs. Wat ik zeggen wilde, wanneer een beetje whiskey en soda met nog andere middel tjes tegen flauwvallen, die u kent. haar niet binnen '11 paar minuten weer bijbren gen, dan vlieg ik naar het dorp om een dokter te halen. U kunt de deur op slot doen. Ik zal niet lang wegblijven en Jack is een eerste-klas waakhond. Lieve deugd, kapitein, wat is er hier, om bang voor te zijn? Ik weet niet wat er aan de band is, maar dat schieten bevalt mij niet. Maar juffrouw Smithers, wat zou ti er van zeg gen als we eerst handelen en dan eens praten? Wie praat er het meest? Neem de kaars en geef me een lepel en wat water. Sodawater zou het arme kind doen stik ken. Gaat u uw schoenen maar aantrek ken, u kunt me toch niet helpen. Toen hij terugkwam, zag hij duidelijk dat de patiënte aan het bijkomen was. Er was weer een kleurtje op haar wangen ge komen. Haar ademhaling was diep en regel matig. Hij schonk een kleine hoeveelheid whiskey in een glas en verdunde het met water, en zonder gebruik te maken van den lepel, knielde hij naast het meisje neer en liet baar hoofd in zijn linkerarm rus ten. Neem me niet kwalijk, dat ik me in dring, juffrouw Smithers, zei hij, maar ik heb zooiets vaker bij de hand gehad. Ik had in Frankrijk volop gelegenheid om me te oefenen, weet u. Om gemakkelijk te kunnen drinken, moet het lichaam voorover gebogen worden. E11 deze jongedame zal gaan zitten en weer bij baar positieven komen, voordat je tot drlt kan tellen. Het doet er niet toe dat haar japon gescheurd is. Laat haar daarover over een minuut of wat beginnen te tob ben... Ha! Ze zijn blauw! Dat hoopte ik al. Na een diepen zucht zag het meisje hem inderdaad met groote, blauwe oogen aan, waarin een uitdrukking van groote ontsteltenis lag. Neem eens een slok hiervan, praatte hij vroolijk door. Dat is het goedje, dat je aan de troepen moet geven! Nu nog een teug, het heele glas als u het wilt en dan moet u een tijdje stil blijven lig gen, totdat de bloedsomloop weer heele- maal normaal is. Plotseling trok de kleur weer uit het gezicht van het meisje weg. O, wat zal er met hem gebeuren? jammerde ze. Ik ging hulp halen. de politie, de dokter. Ikik viel. O, er glinsterde iets op den weg. Het was een valstrik. En toen verloor ze het bewustzijn weer. Dezen keer behoeven we ons niet ongerust te maken, juffrouw Smithers, zei Royson. De eerste maal werd zij bewusteloos door den val, legde hij snel uit. Nu is het een onschuldige flauwtje, een veiligheidsklep voor ieder meisje. Zoo dadelijk zal ze om nog een glas en een biscuitje vragen en geeft u haar een har tig hapje. Wat zou u zeggen van een glas whiskey voor uw eigen persoontje? Wat zegt u? viel ze uit. Op mijn leeftijd! En om bijna twee uur in den nacht? M'n goede beste man zou zich in zijn graf omkeeren, als bij u zooiets kon hoort n zeggen. Royson boordt weer het ronken ven <vn motorrijw iel, dat snel naderde. Juffrouw Smithers, zei hij, neemt u dan maar een glas water voor den schrik, dan ga ik eens kijkje nemen naar dien kerel op zijn motorfiets. Ik zal niet lang wegblijven. Zorgt u, dat deze jonge dame zich kalm houdt. Waar schijnlijk zal zij zich opwinden, als zij die motorfiets hoortWat jou betreft. en hij hief dreigend zijn vinger op tegen Jack, laat ik geen kik van je hooren! (WorJt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1