Het vijftigjarig bestaan van de P^arinevereeniging VIERDE BI.AD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 APRIL 1933. J. DUNSELMAN Jr., Stadsnieuws. Rost, kalmte en zelfbefieerschang FA H. WORMHOUDT z 1-porsoons Ledikant Spiraal 3.95 t-persoons Matrasstel kapok Kussen 8 95 Keizerstraat 24 PREDIKBEURTEN SIGARENMAGAZIJN DEN HELDER Profiteer nog van onze geiegenheidskoopjes VORSTENLANDEN S cents Prima 8-cents SIGAAR voor 5 cents PILOOTJES 50 stuks voor f l.OO Qp- er onJ i'Ê^ng wan üon- en IVlaan en tijd van hoc,9water (Texel). Wintertijd. Ma»n April op: on('-: Zon Z M I) W D V 8.85 3 9.89 4 10.58 5 12.12 G 13.33 7 14.54 8 16.18 2.08 2.50 3.21 3.44 4.00 4.14 4.26 Hoogwater ondsm. nam. 5.33 18.33 0.30 0.52 op: 5.31 18.34 5.28 18.30 5.26 18..;8 5.23 18.39 5.21 18.41 5.19 1S.43 1.19 225 3.53 5.20 6.30 7.24 1.49 3.27 4.38 5.53 6.59 7.44 kom bes.Gten was, verhief .mevrouw Thie-1 Twee extra koopjes!! Licht op voor allo voertuigen man zich en sprak de presidente in har telijke bewoordingen toe. Het was niet moeilijk te peilen, welk een sympathie en hoogachting de scheidende genoot. Po ging op poging hebben velen gedaan om mevr. DekkerKlik het heengaan te be letten, steeds was de vereeniging in voor beeldige leiding. Druk werk heeft de presidente altijd van de vereeniging ge had, meestal was dat prettig, doch niet immer dankbaar. Als een bewijs van erkenning der j groote verdiensten, werd mevrouw Dek kerKlik daarna het eerelidmaatschap der vereeniging aangeboden, waarvan de oorkonde vervaardigd werd door den heer Klapmeyer. Dok tot Zaterdag Zondag Maandag 1 April 2 April 3 April 19.01 19 03 19.04 De winkelchef van de firma Zijlstra zal u gaarne de lijst met de namen dier win naars toonen, zoodat u kunt zien of u ook kerij ten spijt, werd de stemming opge veerd tot een jool, waaraan geen einde scheen te zullen komen. Het was hèt mo ment om lucht te geven aan zijn opgewekt gemoed. Van de polonaise door de nauwe wandelgangen (sic!) en andere attracties vertellen we u maar niet, want u zoudt er spijt van hebben er niet bij geweest te zyn. Maar tiet latertje, cat wij er mee op liepen, had-den wij er zeker voor over! Proficiat, heeren van „Samenwerking", sehön war es! Herdenkingsrede van prof. dr. H Brugmans over Prins Willem van Oranje. De lieer L. in 't Veld, alhier slaagde te Alkmaar voor het diploma ambachts school met 3-jarigeti cursus. BEN EENVOUDIGE PLECHTIGHEID. Overdracht van een monument. Onze lezers herin n aren zicli het tragisch ongeval, dat in liet laatst van October 1932 aan een tweetal matrozen K.M. overkwam, die tijdens hun werkzaamheden in liet dok kwamen te vallen. Een der twee jon gelui, de matroos le klasse Wiedeler, werd tengevolge van dit ongeval zoodanig ge kwetst, dat hij aan de gevolgen is over leden; de tweede is langzaam weer hersteld van ziin verwondingen. Na de ter aarde- bestelling op het kerkhof te Huisduinen ontstond bij zijn kameraden de wensch door een eenvoudig gedenkteeken de ge dachtenis aan hun zoo droevig om het leven gekomen jongen kameraad leven dig te houden. Een inzameling werd ge houden onder de geheele bemanning; allen, van hoog tot laag, hebben er aan bijgedragen, officieren, onderofficieren, korporaals en minderen, en bedoeld ge denkteeken werd Vrijdagmiddag aan de familie overgedragen. Het bestaat uit een eenvoudige» gedenksteen, waarop de volgende inscriptie: 3 Maart 1908 27 Oct. 1932. J. H. W. Wiedeler matroos le kl. K.M. overleden tengevolge van een val in liet dok op 's Rijkswerf tijdens werkzaam heden aan boord van H. M. Jacob van Heemskerck. Zijne vrienden. Aan weerskanten van den steen is aan den onderkant een anker aangebracht. Het was de luit. ter zee 2e kl. Slot, die, namens den kapitein ter zee Vreede op tredend, bij deze gelegenheid eenige woorden sprak. Kolonel Vreede was des tijds commandant van de „Heemskerck" en thans tot zijn leedwezen verhinderd. Spr. zelf, was ten tijde van de begrafenis juist overgeplaatst en varende, waardoor het hem niet mogelijk was de begrafenis bij te wonen; het doet spr. daarom genoe gen thans van zijn belangstelling te Dun nen blijkgeven. Spr. kende Wiedeler al van 1925 af, toen hij nog lichtmatroos was; hij was een kalme, ijverige jongen, wiens karakter nimmer aanleiding gaf tot moeilijkheden. De grafsteen, die hier thans wordt overgedragen aan de familie, is geheel bekostigd uit vrijwillige bijdragen van de kameraden. De matroos 2e kl. Heidweiler spreekt hierop enkele woorden van piëteit aan de nagedachtenis van den zoo jong om gekomen collega. Dien middag hadden wij allen het gevoel, dat er iets zou ge beuren, zoo zegt lijj, en dat voorgevoel werd bewaarheid toen wij het ongeluk vernamen, dat aan onzen vriend Wiede ler het leven kostte. Den 31sten October hebben wij hem naar zijn laatste rust plaats gebrhcht; toen wij het kerkhof verlieten, kwam ter sprake op de groeve een gedenksteen te plaatsen waaraan wij allen onze vrijwillige bijdrage zouden tven en het is deze steen, die wij hier jns aan de familie overdragen. Hen broeder van den overledene dankte vervolgens voor de hulde, waarmede de eenvoudige plechtigheid was geëindigd. De gedenksteen is vervaardigd door de firma van Wouw. AFSCHEID MEVROUW DEKKER—KLIK. WVN B« NED. VEREENIGING ViVN HUISVROUWEN. Het eerclidmaatschap aangeboden. Mawws Sacrum, 9 uur. Als wij het palais dp jóie binnentreden, wordt ons er hoffe lijk op gewezen, dat wij niet binnen mogen komen! Éi de Heldersehe Gouraqt dan? Ja U mag wel binnen, maar nu nog niet. Het bleek n.1., dat de afdeeling Den Helder van de Ned. Vereeniging van Huisvrou wen nog vergadering had en stemming hiekl, om tot de benoeming te komen van drie bestuursleden. Ook den heer Dfekker uitgenoodigd om bij het afscheid van mevrouw, aanwezig te zijn was voor- loppig een entree-verbod opgelegd, zoo- dat ook hij zich vermaken moest met het stemmengegons, dat tot in de foyer door- oHÜik van de presidentshamer, die dMeri avond voor hét laatst door mevr. DekkerKlik gehanteerd wordt, even stilte, dan applausblijkbaar is de uit slag bekend gemaakt. Bveii daarna wordt de heer Dekker uit zijn eenzaamheid verlost, en met hartelijk applaus door de vergadering ontvangen, wfrrdt hem de plaats aan de bestuurstafel, dfe beladen was met prachtige bloemen, napgt zijn vrouw-presidente toebedeeld. Mevrouw DekkerKlik heette haai öoWpjenoot welkom; zijn komst was een vi^gJiftssing, die haar groot genoegen Steeds heeft mijn man mij volle vrijheid gegeven, hij had altijd plezier in dé veéhalen over de vergaderingen; mijn iwaji is mij in het vereenigingsleven lot "^'pten steun gewepst! door vroofïjk ap^daus <M w-el- vm,,u- Th-J,°n he7 ."^kerricht me-,by deze gelukkige» behoort, wouw Ihieman zich in dankbare woor- den, en hoopt, dat de tijd van rust die nu aangebroken is, nog lang moge duren. Prachtige bloemen werden nu namens de overige bestuursleden aangeboden. Mevrouw DekkerKlik, het woord nemend, vindt het eerelidmaatschap het heerlijkste bewijs van vriendschap, dit geschenk was prachtig bedacht. LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een vergadering op Maandag 3 April a.s., uitgeschreven i door bovengenoemden bond. Het huldigings-comité, bij monde van mevrouw GrunwaldPoppers, doet zijn riaam alle eer aan en huldigt de schei dende op eminente wijze. De prachtige woorden waarmede mevr. Grunwald de gevoelens van alle dames tot uiting bracht, moeten mevr. DekkerKlik wel diep getroffen hebben! En als daadwer kelijke uiting van dank van de geheele afdeeling Den Helder, overhandigde spreekster een juweeltje van een zilve ren broodschaal. Het toekomstig gebruik hiervan, zal mevr. DekkerKlik dage lijks de herinnering geven aan de 13- jarige periode van de leden. „Die Taten gehen voriiber, aber die Érinnerung bleibt!" De pres. is verrast en acht haar ver diensten overschat. Wat had ik moeten doen zonder be stuur? Zij kan geen woorden vinden voor Als sprekers zullen optreden de hee ren Mr. G. A. Boon en H- D. Louwes. TOONEELUIT VOERING „HET NEDERLANIISCHE MEISJES-GILDE". Door het Ned. Meisjes-gilde zal Woens dag 12 April a.s. een tooneeluitvoering worden gegeven in Casino. Opgevoerd zal worden het blijspel, in drie bedrijven, „Een zomerzotheid", door Doin de Gruy- ter, naar den aardigen roman van Cissy van Marxveldt Het stuk zal in hoofdzaak opgevoerd worden door de pioniersters, terwijl ook eenige padvindsters hun me dewerking zullen verleenen en in de pauze de kabouters in de zaal hun entrée zullen maken. De toegangsprijs bedraagt •50 cent, met inbegrijp van de belasting. padvindsters Kaarten zullen door de haar dankbaarheid, maar de dank komt aan huis worden verkocht, terwijl ook i uit den grond van haar hart. I's avonds aan de zaal nog kaarten ver- Ook mevrouw Jaring—Burgers, diekrjjgbaar zullen zijn. 6 jaar op accurate wijze penningmeeste- APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag- I resse geweest is, vergeet mevr. Grun- wald niet. Het baantje van schatbewaar- j®S®r li?- sinecure! Bij is alleen nd de apotheek ,dit afscheid is evenwel een lichtpunt, I yan Hoolmans, Spoorstraat, over een jaar is mevr. Jaring weer her- y Maandag 3 April tot 10 kiesbaar en dan hoopt spr kom toe te roepen. Met een fraai souvenir en weerziens", eindigt de voorzitster van het huldigings-comité, waarna mevr. Ja ring vriendelijk dank zegt. Mevrouw v. Vliet spreekt mevr. Dek ker toe, namens den Bond van Oud-On derofficieren en zegt dank voor de vele hulp die vereeniging steeds gebodien. April wordt avond- en Zondagdienst waargeno- Tmen door W. H. Kingma, Kanaalweg. 6 Gil j, JL 01 j DE „ZOEKLICHT"-AUTO WEER IN DEN HELDER. Na een afwezigheid van eenige maan den zal de volgende week de aiuo van het „Zoeklicht" wederom in Den Helder komen. Van Maandag tot en niet Zater In een „onder onsje" (woorden niet van dag zal met liet bekende weekblad wor- ons, presidente!, brengt mevrouw Sehreu- den gecolporteerd. Zooals bekend mag der een bloemenhulde vergezeld van worden verondersteld, komen de baten vriendelijke woorden aan mevr. Grun-j ten goede van zieken en gevangenen van wald, in haar kwaliteit als Voorzitster alle gezindten en men zal dus gaarne een van het huldigings-comité. nummer van het blad koopen om het werk Geestig zijn de woorden waarmede de te steunen. heer Dekker, wien ook een gedeelte van de lof voor zijn vrouw was toegeworpen, zich tot de dames richt. Wat heb ik eigen lijk voor de vereeniging gedaan? Een comediestukje geschreven en een extra sigaartje opgestoken, als mijn vrouw ter vergadering ging. Wel is de Vereenig. v. Huisvr. steeds een „hobby" bij mij thuis geweest. Intusschen werd thee en gebak geser- SLUITING HELDERSCHE KRUIDENIERSBEUR8. De standhouders zijn tevreden! Het „Casino", dat deze week de eerste j Heldersehe Kruideni-ersbeurs herbergde, was Donderdagavond bij elven nog druk bezocht! Wel deden enkele standhouders veerd, en het reeds gemelde gegons deed i pingen om de tentoongespreide artike- zich weer hooren. Gezellig aan tafeltjes e» m te patten, tehde aaÉ gegroepeerd werd druk gebruik gemaakt langstelling verhinderde Het bezoek van de pauze, men lachte en grapte, [f Q?n+°? sohitterend ^govaUen vO)Ora1 1 1 de laatste dagen en met name den alier- laatsten dag! Elf honderd1 nieuwsgierigen passeerden in den loop van dezen dag de controle; dit aantal heeft heel wat aan premies (elke 25ste bezoeker) en extra premies gekost! Doch dit hadden de expo santen er voor over, want het zakelijk succes is niet uitgebleven. Bü wien we dan ook informeerden: bui tengewoon, mijnheer, buiten verwachting! Zoo iets klinkt erg prettig, in dézen tijd, nu elk zakenman klaagt. Den 'heeren zelf kon men 't heuseh wel aanzien^, dat zij content waren. Opge ruimd, tot overvroolijk, zoo waren ze. Secretaris Zwierstra, oververmoeid van de vele besognes, die de Beurs hem bereid had, was blij, dat li ij na afloop even kon zitten, al viel de verslaggever hem nogal lastig. 3300 Personen precies, ziedaar het totaal bezoek! Dat is ook 3300 dubbeltjes, waarvan de helft voor het Plaatselijk Crisis-comité bestemd is. Wat zal de lieer Grunwald gelachen hebben! Het is dan ook wel om blij te zijn, als je f 75 schat en je krijgt er 165! Het succes heeft natuurlijk aangespoord tot voortgaan op het pad' der reclame en propaganda. Er is nieuw leven in onze kruideniers geblazen; een succes als dit was juist noodig, om de heeren te doen besluiten.... de beurs volgend jaar te herhalen! Juist, heeren', uw initiatief is voorbeeldig, uw succes is daarom reeds ten volle verdiend. Nadat de heer Duchateau, hoofdbe stuurslid van het Ned'. Sperwer-verbond, een einde gemaakt had aan het bestaan van deze eerste beurs, bleven standhou ders en genoodigden nog langen tijd bij een. De heer Jongejans, voorzitter van de Vereeniging „Samenwerking" (Afd. van het Ned. Sperwer-Verbond) sprak dank baar gestemd1, van 't buitengewone succes en de prachtige samenwerking. Hij hul digde den heer Duohateau als de man, die overal tegelijk kon zijn en een loopentde vraagbaak was. Een zeegezicht van den heer Jaarsma werd den bestuurder uit Gouda als souvenir aan de Heldersehe Beurs aangeboden. „Ik heb wel eens een Beurs meege maakt", zoo begon de heer D., „maar zoo een als in Den Helder nog niet". Het bleek, dat spr. erg in zijn nopjes was met óver °'e ontvangst hier ter stede, zijn oorspron kelijk plan alléén Maandag te blijven viel in duigen, want den geheelen duur van de Beurs is hij gebleven! „Hotelkosten? wel neen! De familie Kossen (Tuindorp) heeft me vertroeteld en *er voor gezorgd, dat ik mijn beste krachten kon geven aan de Beurs". Ook de heer Bais (S.K.S.) voerde het woord en zegt, dat zijn Bond zal blijven medehelpen het afzetgebied voor dé krui deniers te vergrooten. Het middernachtelijk uur was intus- schen al gepasseerd, maar vermoeidheid en de nog komende inpakkerü en afbre- en kortom, het geheel maakte een prettige indruk. Dan werd het tijd om de vergadering te sluiten. Nogmaals bracht mevr. Dek kerKlik dank uit en verklapte, dat het altijd een geheime wensch van haar ge weest is een zilveren broodschaal te be zitten! Dank voor Uw medeleven, de Vereeni ging moge groeien en bloeien, liet ga U goed. Krachtig applaus volgde op deze laatste presidentieele woorden van mevr. DekkerKlik. De hamer werd aan mevr. Grunwald overhandigd, daar door verblijf buitens lands van mevrouw De BoerJongkees, de bestuursfuncties eerst later geregeld zullen worden. Het bestuur bleef nog wat na, terwijl alle aanwezige dames bij liet heengaan persoonlijk mevr. Dekker de hand kwa men drukken, wèl ten afscheid van haar als presidente, maar niet als lid. Want de vereeniging hoopt, dat zij dat tenmin ste nog heel lang zal blijven. OPENBARE AANBESTEDING. Door de architecten Baanders Peters te Amsterdam werd Donderdagmorgen in hotel „Bellevue" aanbesteed namens den heer Grimijser het bouwen van een blok van 6 woonhuizen (sanitair en in stallatie electrisch licht niet inbegre pen) op een terrein aan den Singel. De volgende billetten waren hiervoor inge komen: Chr- Groninger, Den Helder 23885. Ja. Koger, Den Helder 24000.—; R. K. Koppen Zoon, Alkmaar 26950P. van 't Hof, Texel 27250.—; S. S. de Boer, Drachten Z 27375.—; G. Hoornsman, Julianadorp 27500.—; firma Lastdra ger, Den Helder 27887.—; J. Drijver Cz-, Oosterend 28250.—; D. Oord, den Oever 29635.—; F. Abma, Enkhuizen 31280.K- Blokker, Wieringen 31960.—; K. Kreyger, Oudesluis 33doo.P. Doorn, St. Maartensbrug 33900. NED CHR. VROUWENBOND Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer over de lezing van den Weledelgestr. heer G. Chr. Dun, inspeo teur van het L.O., van Alkmaar, „Willem de Zwijger". PRIJSVRAAG ZIJLSTRA. De uitslag van den Zijlstra-jiibileiiruwed- strijd is bekend. De firma Zijlstra brengt hulde en dank aan de duizenden deelne mers die aan den wedstrijd hebben deelge nomen. In dit nummer bevindt zich een advertentie van de firma, waarin de namen van de winnaars van de drie hoofdprijzen worden bekend gemaakt- Van de 521 overige winnaars, wonen ook enkelen hier ter stede. tv--j - j -.^h.. w De Marinevereeniging bestond op 10 Maart j.1. vijftig jaar. De Marinevereeniging, de vereeniging van officieren der zeemacht van alle tak ken van dienst, is in het burgerlijke leven vrijwel onbekend. In de marine echter neemt zij een vooraanstaande plaats in, daar vrijwel alle zee-officieren en een groot aantal officieren van de andere diensten er lid van zijn. Wij zullen vijftig jaren teruggaan en iets over het ontstaan van de vereeniging mededeelen. Op 10 Maart 1883 kwamen te Nieuwe- diep een 35 tal personen, officieren en ingenieurs der zeemacht, bijeen ingevolge een bij circulaire gedanen oproep, onder teekend door de heeren J. C. Joekes, ka pitein-luitenant ter zee, F. K. Engel- brecht, D. Haremaker, A. E. Arkenbout Schokker, P. Zegers Veeckens, luitenant ter zee der le klasse J. B. Verhey, kapi tein der mariniers en G. Turk, ingenieur le klasse. Deze circulaire, gedateerd „Nieuwediep, 17 Februari 1883" en afgedrukt in het stuk, dat bij de oproeping tot toetreding werd rondgezonden, was te danken ge weest aan het initiatief van den kapitein der mariniers Verhey, als een uitvloeisel van den indruk waaronder hij en velen met hem waren geraakt door de verschij ning kort te voren van de belangwekken de brochure van den schout-bij-nacht W. Binkes, getiteld: ,,Eene studie over de verdediging van Nederland te water en de inrichting der vloot". De zinsnede in de circulaire: ,,Het ge schrift van den S. b. N. Binkes is te merk waardig, dan dat het den weg van zoo vele zijners voorgangers zou moeten op gaan, d.i. na korten tijd vergeten wor den", geeft de gedachte aan, welke bij lezers van dat geschrift was gekom'en en welke den heer Verhey en de andere hier- voren genoemde personen leidde, aanvan kelijk tot het plan om over de in dat ge schrift behandelde onderwerpen bespre kingen te houden, al spoedig echter ook tot het voornemen om pogingen aan te wenden tot het stichten van eene Ver eeniging, welke zich ten doel zoude stel len de bespreking van alle voor de Ma rine belangrijke zaken, in den trant van de toen reeds bestaande Vereeniging tot Beoefening van Krijgswetenschappen. De brochure Binkes zoude in de eerste plaats de stof voor bespreking opleveren. De ter vergadering aanwezigen waren eenstemmig van meening, dat een derge lijke vereeniging levensvatbaarheid moest hebben en zoo werd op staanden voet tot hare oprichting besloten, in het vertrou wen, dat zich spoedig een voldoend aan tal officieren, ingenieurs en hoofdambte naren der zeemacht en als zoodanig ge- pensionneerden voor het lidmaatschap zouden aanmelden. Bij de staande deze vergadering gehouden stemming werden de 7 onderteekenaars der circulaire tot bestuursleden, daarvan de kapitein-luite nant ter zee Joekes tot voorzitter geko zen. De naam der vereeniging werd be paald op „Vereeniging tot behandeling van de op de Zeemacht betrekking heb bende onderwerpen. Op de eerste alge- meene vergadering op 10 April 1883 be droeg het aantal leden reeds 187. In Sep tember 1884 was het gestegen tot 263, welk aantal geleidelijk gegroeid is. Kort na de oprichting werd de behoefte gevoeld aan een eigen orgaan en in Mei 1886 verscheen het eerste nummer, ge drukt bij drukkerij de Boer, welke druk kerij sindsdien het Marineblad heeft ge drukt. Op 7 Maart 1890 werd de on- practische lange naam veranderd in „MarineVereeniging", welke naam thans ook nog wordt gevoerd. Het bestuur achtte het met het oog op de huidige tijdsomstandigheden en ook in verband met de gebeurtenissen in Indië, niet gewenscht, het vijftigjarig bestaan met feestelijkheden te vieren, doch had daarvoor een lezing georganiseerd, waar een onderwerp besproken werd, dat in deze dagen de algemeene belangstelling heeft. Men had namelijk den bekenden geschiedkundige Prof. Dr. H. Bruqmans uitgenoodigd, welke een herdenkingsrede over Prins Willem van Oranje zou houden. Deze herdenkingsrede werd in de al gemeene vergadering, welke Donderdag avond in de Marineclub plaats vond, ge houden. Aanwezig was een groot aantal officieren, o.a. de vice-admiraal, met hunne dames. Opening. De voorzitter der vereeniging, de ka pitein ter zee J. S. C. Olivier, opende de vergadering. Hij heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder professor Brug man. Hij bood de aanwezigen zijn excuses aan, dat er eerst eenige huishoudelijke zaken moesten worden afgedaan. Nadat deze behandeld waren, schetste de voorzitter in het kort de aanleiding van deze vergadering. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabietten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Uit een kort artikel in het Marineblad, zoo zeide spr., is reeds gebleken, dat op 10 Maart het vijftig jaar geleden was. dat de vereeniging werd opgericht. Hij zette uiteen waarom er geen feestelijk heden plaats vonden, maar het bestuur meent toch een waardigen vorm te heb ben gevonden om het vijftigjarig bestaan te vieren door de herdenkingsrede door prof. Brugmans over Willem van Oranje, den grondlegger van ons volksbestel. Hij verwachtte, dat het voorbeeld van den Vader des Vaderlands allen zou opwek ken en inspireeren. Verder deelde hij mede, dat er gelukwenschen waren bin nengekomen van de afdeeling Landmacht van de Hoogere Krijgsschool, van de Ver eeniging tot Beoefening der Krijgsweten schappen en van de R.-K. Officierenver- eeniging. Verder was een schrijven ontvangen van de drukkerij de Boer, waarmede de vereeniging in de afgeloopen 50 jaar onaf gebroken op prettige wijze heeft samen gewerkt. Als blijk van waardeering voor de aangename relatie heeft de drukkerij de Boer de vereeniging een voorzitters hamer aangeboden, welke door den direc teur, den heer P. C. de Boer, met een korte toespraak werd overhandigd. De hamer is ontworpen en vervaardigd door den beeldhouwer Antoon Fortuin. Hij is vervaardigd van coromandelhout en vertoont verschillende beelden, die op de Marine betrekking hebben. De vorm van den steel is ontleend aan een oud kanon, eindigende in een krans van eikenbladen. In den kop van den ha mer bevinden zich vier turkooizen, waar omheen golvingen zijn gesneden, de blauwe zeè voorstellende. De kop is ver der verdeeld in 4 cirkelvormige vlakken, gescheiden door onklare ankers met kroon. Daarboven loopt rond den kop het rand schrift, vermeldende de naam van de ver eeniging op gouden fond, en de jaartallen 18831933. Het geheel wordt bekroond met de Hollandsche Koningskroon. De hamer is geborgen in een fraai etui, evenals de hamer van coromandelhout vervaardigd met op het deksel de initialen M.V. in tin ingelegd. Gaarne aanvaardde de voorzitter dit geschenk, hij hoopte dat in de volgende vijftig jaar de samenwerking even goed zou mogen zijn, als dit in de afgeloopen halve eeuw het geval is geweest. De rede van prof. dr. Brugmans. Hij beschrijft Willem van Oranje als een figuur, die een eerste plaats inneemt in onze geschiedenis, maar wiens figuur bovendien een algemeene, een internatio nale beteekenis heeft. Met hem begint een nieuwe periode in onze geschiedenis, die tot heden doorloopt. Willem van Oranje kon de omstandig heden overzien en wist daarnaar te han delen, maar die ook aan den eenen kant de omstandigheden naar zijn wenschen wist te plooien, aan den anderen kant rustig, maar niet berustend zijn tijd wist af te wachten. Met koningen en vorsten kon hij omgaan, doch ook onder de bur gers gevoelde hij zich thuis. Een held, die nimmer heeft gewanhoopt, ook omdat hij zeker was van de zuiverheid van zijn be ginselen en de reinheid van zijn zaak. Hij is de grondlegger niet alleen van j onze vrijheid, maar ook van ons volksbe staan. Hij is meer dan onze bevrijder, hij is onze schepper. Hij heeft de vrijheid on uitroeibaar geplant in ons hart. zoodat de plooi, door hem aan ons volkskarakter gegeven, nimmer meer verwijderd is kun nen worden. Uitvoerig beschrijft prof. Brugmans verder de afstamming en de jeugd van Willem van Oranje. In 1544 werd hij op elfjarigen leeftijd erfgenaam van zijn neef René van Chalons en werd daardoor een der aanzienlijksten in de Nederlanden. In de Nederlanden lag voortaan zijn levens taak. In 1551 wordt zijn macht en invloed nog sterk vergroot door zijn huwelijk met Anna van Buren, die hem opnieuw rijke goederen aanbrengt. Aan het hof van Brussel werd deze machtsvergrooting met eenige ongerustheid gadegeslagen. Keizer Karei V steunde nog veel op den prins, doch zijn zoon Philips zou ondervinden welke eigenschappen in den prins schuil den. Sterk staan deze twee- karakters tegenover elkaar. Bij zijn vertrek in 1559 naar Spanje, zou Philips II er reeds op hebben gezinspeeld, dat de prins in loyauteit te kort schoot. Hij vermoedde toen wellicht reeds, dat Oranje de man was, die een nieuwen geest over de Ne derlanden zou brengen. Na 1561 komen er veranderingen in het leven van den prins: nieuwe gebeur tenissen dringen zich aan hem op. De oppositie tegen Granvelle was een luchtig spel geweest, waarin de prins toch niet zonder moeite overwon. Thans stonden de prins en de zijnen naast Margaretha in de regeering, zij hadden er de verant woordelijkheid voor, ook voor de geloofs vervolging, waaraan zij tot dusverre nog niet veel aandacht hadden besteed. Oranje zag nu geheel andere menschen en dingen dan in het conservatieve Lu- thersche Duitschland. Hij zag hier een hem geheel nieuw protestantisme, dat ge heel met de oude kerk gebroken had, dat van geen compromis wilde weten, dat tot de wereld kwam met een vast omlijnd ^beginsel. De prins begon zich af te vra gen, welk recht de overheid heeft om ZONDAG 2 APRIL 1933 DEN HELDER Ned. Herv. Gcni. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Macht van wreedheid en geweld tegenover de macht des geestes". (Mrc. 15:18) Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westpleln) Geen dienst. Geref. Kerk (Juiianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Clir. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. J W. Polman, van Almelo. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Liturgische godsdienstoefening. Onderw.: „Jezus, het kruis dragend" Donderdag 6 April 's Avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 1011., Ds. R. O. W. J. Hoek Lijdens-prediking Extra-collecte 's Avonds 5.30 u., Ds. R. O. W. J. Hoek Bijbellezing over Ps. 32. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Passie Zondag 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. 's Avonds 7 uur, lijdensoverweging Past. Th. Moleman. Leger des Hells, 7 uur v.m., Bidstond. 10 v.m. Heiligings-Samenkomst 34 n.m. 8 n.m. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansen dwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. SPOORSTRAAT 12 TEL. 3SO per kistje van 50 stuks nog extra korting over het geloof van de menschen te rech ten en hen daarom te vervolgen. Hij kwam tot de conclusie, dat vervolging en inquisitie ontoelaatbaar zijn. Aan deze zekerheid heeft hij in sterke woorden uiting gegeven. De gebeurtenissen volgen elkaar snel op. De reis van Egmont naar Spanje, het compromis der edelen, de aanbieding van het smeekschrift aan de landvoogdes, de beloften van Margaretha, de z.g. mode ratie, de hagepreken in het voorjaar, de beeldenstorm in 1566. Door het militaire geweld, dat een gevolg is van dit laatste, begrijpt de prins, dat zijn zaak voorloopig verloren is, hij trekt zich terug, sommigen verliezen het vertrouwen in hem. In zijn ballingschap in Duitschland be reidde hij veldtochten voor, die helaas mislukten. Deze jaren waren ontzettend zwaar voor Oranje. Dan komt de ver rassing van Den Briel en daarmede een omkeer in den toestand. De Watergeuzen veroveren steden voor den prins, zoodat hij over verschillende belangrijke punten kon beschikken. Toen Oranje in 1572 in Enkhuizen kwam, had de opstand zich niet alleen uitgebreid, maar zij was ook reeds min of meer georganiseerd. De Staten erken den den prins als hun wettigen gouver neur onder den koning van Spanje en zelfs als het voornaamste lid van de Generale Staten, als beschermer en hoofd van geheel Nederland in afwezen van den koning. Zijn macht was echter veel geringer dan die van een koninklijk stad houder, doch de prins heeft zich hierbij neergelegd. Met grooten takt heeft hij dezen taak vervult, hij wist leiding te geven, zonder dat deze leiding als dwang werd gevoeld. Boven alles stelt Oranje in deze moei lijke dagen zijn vertrouwen op God, den Potentaat der Potentaten. Dit teekent den man die geheel 2eker is van zijn zaak, omdat hij zich in hooger hand weet. Na 1576 scheen de eenheid van de 17 Nederlanden gevestigd, doch die eenheid heeft slechts kort geduurd. De landvoogd Pajaua wist gebruik fï maken van de ver-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11