n HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 APRIU 193.L 't Zand. Anna Paulowna. Texel. 33 KANAALWEG TELEFOON 335 WARME CROQUETTES. Julianadorp. KRIGÉE's KRENTENBROOD Gevuld met spijs f 0.60. sprake de kwestie van uitleen van boeken aan t.b.c.-patienten. De heer Brouwer betreurt het, dat zoovele portefeuille sollicitanten niet aan de beurt kunnen komen en zou de portefeuille willen uit breiden. Dit blijkt evenwel op groote bezwaren te stuitener is al eens een berekening gemaakt, maar dan kwam men niet uit de kosten. Bovendien brengt bet veel meer werk mee ook. De heer van Heusden, penningmeester, wyst op de noodzaak in den loop van het jaar te moeten bezuinigen, omdat het Rijk zijn subsidie vermindert. En die bezuini ging zal alleen kunnen komen op tijd schriften, couranten en boeken, geen van de andere posten komt ervoor in aan merking. Tenslotte is de heer Scherer van meening, dat voor de bestuurs-vacatures eigenlijk dubbeltallen moesten worden gesteld. Hem wordt uiteengezet, dat dit practisch niet mogelijk is, ook al niet omdat er geen voldoende sollicitanten voor zijn. Daarna wordt de vergadering gesloten. „CONGORILLA". Witte Bioscoop. De vorige week Zaterdag is ons feuil leton van dien naam, waarin de Afrika- reiziger Johnson van zijn avonturen onder de dieren vertelde, geëindigd, en gisteren avond werd voor de eerste maal de film gedraaid, door Johnson en zijn vrouw opgenomen in de oerwouden van het Zwarte werelddeel. Wie had verwacht dat het theater uitverkocht zou zijn, bleek zich te hebben vergist; het Heldersche publiek bleek er de voorkeur aan te geven eerst de kat eens uit den boom te kijken alvorens er een entrée aan te wagen. De Witte was ongeveer halfvol met belangstellenden. Het is, na alles wat wij al over de ge schiedenis hebben gepubliceerd, overbo dig er nog uitvoerig bij stil te staan; wij mogen aannemen, dat onze lezers wel zoo ongeveer weten wat zij aan de film hebben. De groote verdienste ervan is, dat zij de dieren en menschen geheel weergeeft zooals zij in het dagelijksch leven zich voordoen; vooral bij de dieren kostte dit ontzaglijke moeite en zeer veel geduld en soms was zoo'n opname alles behalve vrij van gevaar ook. Want zoo'n dier wordt geprikkeld en bang en is dan vaak tot alles in staat. Dan is de omge ving waarin gefilmd moest worden, dik wijls in het schemerachtige oerwoud neen, waarlijk, die film is in het zweet des aanschijns opgenomen. Er zijn verschillende afdeelingen, waar in de film verdeeld is, groepsgewijze zijn de dieren bijeengebracht; zoo krijgt de toeschouwer te zien don rhinoceros, den flamingo, den krokodil, den olifant, het nijlpaard, en tenslotte de gorilla. En al die dieren ziet men in groepen tezamen, soms, als de expeditie geluk had, kon zij ze spelend of etend op het doek krijgen. Zoo was daar bijvoorbeeld de leeuw, een der zebra's had niet tijdig weg kunnen komen en was ten prooi gevallen aan den koning der wildernis. Maar de wilde hon den waren er ook en lieten vader leeuw niet met rust, telkens weer moest hij zich tegen hen verdedigen. Tenslotte komen de aasgieren en zorgen voor een radicale opruiming van het cadaver. De interessantste avonturen beleefde de expeditie met de gorilla's, de afschu welijke menschapen, van welke men er vele tegenkwam, maar betrekkelijk weinig op de lens kon krijgen. Toch slaagde men erin twee jonge dieren levend te vangen (principieel werden geen dieren gedood). De Belgische regeering 't gebeurde in den Belgischen Congo gaf permissie voor uitvoer en ze prijken nu in Californië in een dierentuin. Voor ons als toeschouwers waren de pygmeeën het interessantst; 1.12 m als ze heel groot zijn 1.40 M is hun lichaams lengte. Het echtpaar Johnson heeft zeven maanden onder hen gewoond en heel wat over hun zeden en gewoonten te boek kunnen stellen. Ze waren dikke vrienden geworden toen ze van elkaar gingen, ook de inlanders, die de expeditie vergezel den, bleken een sympathiek en betrouw baar menschensoort te zijn. Het is ondoenlijk alles te vertellen wat de film ons doet zien, en het is niet r.oodig ook: wie er zich voor interesseert zal niet verzuimen deze week naar de Witte Bioscoop te gaan, wie er zich niet voor interesseert, slaat dit ook wel over. De groote verdienste van de film is, dat de opnamen ter plaatse zijn genomen, in de omgeving der dieren zelf. Om bij de pygmeeën te komen, moest men een eind het oerwoud inde tractors, enz. van de expeditie bleven aan den ingang van het bosch staan. Maar soms ook zag men er niet tegenop met de auto zelf langs de ongebaande wegen te trekken. Men moet maar gaan zien, de film zal zeker boeien, zooals zij gisterenavond de aanwezigen óók boeide. Er is zeer duidelijke Duit- sche explicatie hij. De tweede film zal bij het jonge ge slacht wel in den smaak vallen: een geestige film van een jong chauffeur, die voor graaf speelt, door alle meisjes achterna wordt geloopen, maar tenslotte natuurlijk met de rechte er van door gaat. Een leuk type van een huisknecht, prachtige natuuropnamen uit Italië en de Como-meer-omgevingkortom zeer onderhoudend en grappig. „DOLLE HANS" IN CASINO. Men schrijft ons: Het bekende gezelschap onder leiding van Pierre Mols en Enny de Leeuwe, dat hier kort geleden haar 7e opvoering van ,,De Rozenkrans" gaf, heeft weer een succes te boeken gehad met de opvoering van het prachtige indodrama van den schrijver Jan Fabricius, Dolle Hans". De geheele maand Maart heeft dit ge zelschap bovengenoemd stuk met succes en voor volle zalen opgevoerd, in den Hollandschen schouwburg te Amsterdam. De hoofdrol „Dolle Hans" wordt door Pierre Mols vervuld en die van Jolanthe door Enny de Leeuwe. Van de tournée, die dit gezelschap thans door ons land maakt, is Den Helder het eerst aan de beurt. En waar de entrée- prijzen wederom zeer laag gesteld zijn, zal evenals bij ,,De Rozenkrans", deze voorstelling weer een volle Casinozaal trekken. TOONKUNST-UITVOERING „DE MESSIAS". Op 5 en 6 April in de Nieuwe Kerk, Weststraat. Betreffende het optreden der solisten volgen hieronder verschillende gunstige kritieken uit binnen- en buitenland. Maja Reilingh, sopraan (Den Haag). Ilona Durigo. Fraulein Maja Reilingh aus Haag war ein halbes Jahr lang meine Schülerin am Conser vatorium. Ihre schon vorher gut geschulte Stim-me machte noch weiter grosse Fort- schritte; ihr klarer Sopran eignet sich beson- ders für Bach, Handel, Oratorien, aber auch für Lieder. da sie sehr musikalisch und intel ligent vortragt. (w.g.) Ilona Durigo. Dr. Peter van Anrooy. Mej. Maja Reilingh heeft de laatste jaren zeer ernstig gestudeerd waardoor haar stem ontzagzlijk veel aan klank en uitdrukking ge wonnen heeft. Een optreden in een concert zou mij zeer verheugen, hetgeen haar voor haar ernstig kunststreven ten volle toekomt. (w.g.) P. van Anrooy, Dir. van het Residentie-Orkest. Het Vaderland (A. de Wal), Juli 1931: Een buitengewoon goede oratoriumzangeres is mej. Reilingh, waar de voortreffelijk ont wikkelde klare, vaste stem door rasmuzikali- teit en stijlzekere, edele innerlijke gezindheid geschraagd wordt. Er is iets persoonlijks in deze stem. Nieuwe Rotterdamsche Courant, April 1931: Maja Reilingh beschikt over een mooi, zui ver geluid. Zij deed Handei's coloraturen stijl vol tot hun recht komen. De Telegraaf, April 1931: De stem van mejuffrouw Reilingh klinkt aangenaam en heeft een gemakkelijke hoogte. Jo Immink, alt (Amsterdam), 't Nieuwsblad v. h. Noorden: Zij heeft een warm getimbreerde alt en een expressieve voordracht. De Zoom: De alt wist ons zéér te bekoren door haar donker altgeluid en haar mooie dictie. Rotterdamsch N euwsblad: De alt onderscheidde zich door gevoelige karakteriseering van twee zeer uiteenloopen- de partijen en door mooien zang. J. van Duuren, bas-barion (Nijmegen). Clever Kreisblatt. J. v. Duuren verfügt über einen weichen modulafionsiah-gtn Bariton und Sang mit künstlerischen Empfinden. Nijmeegsche Courant: Concert afd. Toonkunst, Nijmegen. De heer v. Duuren heeft met groot meester schap de verrukkelijke soli weergegeven, door Bramhs aan den bariton geschonken. In de rij der zangers, van wie ik deze partij hoorde, kan ik v. Duuren onmiddellijk plaatsen bij Messchaert en Zalsman. Mevr. Jeanne Landrd. Telegraaf: Vooral werd Bewonderd het prachtig ge schoolde geluid benevens de duidelijke uit spraak van den heer J. v. Duuren. De Voorwaarts: Van de solisten dienen we eerst hem, die de titelrol vervulde, den bariton J. v. Duuren te noemen, die dezen avond zichzelven over trof. Buitengewoon nobel klonk zijn prachtig geluid, terwijl zijn voordracht zuiver door voeld was.- Zijn zeer goed verzorgde uitspraak maakte, dat men hem woord voor woord ver stond, ook achter in de zaal. Zijn zang van dezen avond was een buitengewone prestatie. Heldersche Courant: Als solist trad op heer J.v.Duuren. Een beter solist had de heer Leewens zeker niet kunnen engageeren. Zelfs de meest nuchtere j geest werd passief gesteld door de „Zauber- stimme" van den heer van Druren. Zijn voor- j dracht getuigde van een innige diepte, zijn uit- spraak was zuiver en beschaafd en zijn zang vol en mooi. Zoowel in de hoogte als in de laagte bleek zijn zuiverheid van stem en zijn gemakkelijkheid van voordracht. Hoe mooi was ook de uitspraak van het Fransch. Henk Viskil, tenor (Den Haag). Betreffende dezen tenor, wiens optre den algemeen wordt geprezen, en door de luisteraars via Hilversum en Huizen in de huiskamer zoo gaarne wordt gehoord, zullen met goedvinden der Redactie a s. Dinsdag nog critieken worden opgeno men. I afscheid aan de adressen van de reeds ver- schikt zijn voor hun taak, maar ook de commissie, belast met het nazien der trokken leden, de heeren De Beurs en Van leden zelf moeten propaganda voor hun 1 rekeningen. I Jzendoorn* Zij toch waren steeds trouwe coöperatie maken. Dan richtte spr. een De rekening sloot op een bedrag van bezoekers van onze vergaderingen en stel- woord van welkom tot de vele vrouwen f 2359.80. Het batig saldo was f 1246.91. den in alles wat de vereeniging betrof in 't bijzonder, want dat zijn toch eigen- Als men in aanmerking neemt, dat de steeds belang. Het ga hun in hun resp. lijk de minsters van finaeiën en nemen rekening geopend werd met een saldo woonplaatsen naar wensch. jdaardoor zoo'n groote plaats in de coöpe- >- De notulen van de vorige vergaderingratieve beweging in. De particuliere han- worden door den secretaris, den heer J.del, zoo vervolgde de heer Tjalsma is Kiljan, gelezen en goedgekeurd. het er alleen om begonnen winst te ma- De voorzitter neemt intusschen zijn her- J k.en Het aantal winkels verrijst als pad benoeming, reeds de vorige vergadering destoelen uit den grond en hoe grooter n gedaan, aan, en hoopt evenals tot nu toe j het aantal ondernemers is, hoe zwaarder j wierf 57 nieuwe leden en verfooi"er 35 naar beste weten voor de vereeniging het artikel belast wordt- In Gouda is op door overlijden en vertrek. Het totaal ter Olive had er op aangedrongen zoo te i&a "w werken, dat ratten er geen geschikte Tel- nestelplaats zouden vinden. Dë heer Kefjzer merkte op, dat hij, een trouw bezoeker, tot nu toe nooit een rat bij het zwembad heeft gezien. Dit is on getwijfeld aan het schoone water te danken en het zal dus zaak zijn er op te wijzen, dat de bezoekers geen eten in 't water werpen. Nadat de heer W. Komen bij acclamatie als bestuurslid was herkozen, bracht de heer Vorstman verslag uit namens de Den Burg. DE NED. HERV. KERK CENTRAAL VERWARMD. van f 912.19 is de afdeeling dus in het afgeloopen jaar f 334.72 rijker geworden. De heer Liefhebber bracht, nadat hem woorden van dank waren gebracht voor zijn beheer, ook het jaarverslag uit. We noteerden daaruit: De vereeniging ver- werkzaam te kunnen zijn. Bij de mededeelingen 31 inwoners 1 winkelier. Als elk gezin J aantal leden bedraagt thans 1103, die en ingekomen op gemiddeld 4 personen wordt gere- j tezamen f 1242 contributie betaalden. Het stukken was een schrijven van den heerlkend, moeten 8 gezinnen 1 winkelier, die magazijn is ruim voorzien van verple- Van IJzendoorn, waarin deze kennis geeft ongeveer 2000 verdient, onderhouden. 1 gingsmateriaal. Aan 282 personen zijn in van zijn vertrek. Verder heeft de secre-1 Deze gegevens heeft spr. uit belasting- 481 gevallen goederen in bruikleen af- taris een aanvrage om een practische les aangite en handelsregister. 7 gezins- gedaan voor den komenden zomer, en als hoofden moeten dus ongeveer 6 gulden leider den heer Ter Brugge genoemd. Van per week afstaan voor den winkelier en den Rijksbijenteeltconsulent, den heer L. jhoe grooter de uitbreiding, hoe meer er va.. Giersbergen, eenige correspondentie j door de menschen opgebracht moet wor- over het plaatsen van bijen in den Wie- j den. Amsterdam telde in 1919 250 bak- ringermeerpold'er. Een schrijven van Ring kers, in 1932 was dit aantal tot 600 ge- 8, om naar de vergadering, die op 8 April stegen- Dat is dus een vermeerdering I vandrie scholen gebruik van de inrich- a.s. te Haarlem wordt gehouden, toch voor- met 140 terwijl de bevolking met ting. 83 abonnementen, 11 maandkaarten gestaan. Er was tweemaal goederen-ont smetting noodig. Aan de vereeniging Deze week is de centrale verwarming in üe Ned. Herv. Kerk te Den Burg ge- rted gekomen. Het heett heel wat moeite u ofiers gekost, voordat met het aanzien lijk bedrag, voor deze installatie benoo- uigd, bijeeii heeft gekregen, verschillen de bazars, verlotingen, uitvoeringen zijn gegeven eer men, zooveel geiu bijeen had, dat tot aanleggen opdracht gegeven kon worden. De voldoening, om nu gedu rende den winter in een kerkgebouw met een aangename temperatuur de gods dienstoefeningen bij te kunnen wonen, is door deze offers des te grooter. Deze week is als proef de verwarming aange legd, en naar men ons mededeelde, vol doet zij uitstekend. Het voornemen be staat om haar Zaterdag weer aan te leg gen, opdat Zondag de kerkbezoekers er ook eens van kunnen profiteeren. Daarna zal niet meer gestookt worden, doch zoo dra tegen den winter de koude dagen Huiszorg is f 250 subsidie verleend tot komen> zal het kerkgebouw iederen Zon- dekking van haar tekort, De badinrichting mocht zich in het af geloopen „..ar in een druk bezoek ver heugen. Regelmatig maakten leerlingen al een afgevaardigde te zenden. Deze afge vaardigden zijn reeds benoemd. In bespreking komt voorts de agenda voor de alg. verg, op 19 April as. te Utrecht. De afgevaardigde krijgt vrij man 1520 is toegenomen, Ook het cadeaustelsel valt spr. aan. Hij weet gevallen, waarin 1020-voudig maal den prijs van het cadeau werd be taald. De huisvrouw moet op een leve- en 2600 badkaarten werden verkocht. Met inbegrip van f 150 voor afgeloste rentelooze aandeelen, bedroegen de uit gaven f 800.21 en het tekort op de reke ning is slechts f 7i.71. In den loop van het seizoen bleek de inrichting te klein te zijn en daarom besloot men in de ver gadering, in het najaar gehouden, tot schrijven en voor de verdere uitvoering zorgdragen. Bij de rondvraag komt ter sprake om daat. Tot afgevaardigde en plaatsvervan- rancier kunnen vertrouwen, de waren ger worden benoemd de heeren T. Speur moeten van goede kwaliteit en het ge en Jb. Kiljan. 1 wicht juist zijn. En niet alleen finan- bi o Volgt Suikerbestelling. Door eenige le- tiëeele, maar ook moreele en maatschap- Uitbreiding van het "aantaf kleedkamers den wordt hiervan gebruik gemaakt. De pelijke voordeelen heeft de coöperatie. over te gaan. Dank zij de medewerking Suikeroommissie zal echter alle leden aan- Door den handel ontstaat concurrentie- j Van het Gemeentebestuur en de leden strijd op leven en dood. Om winst wordt j gaf het afgeloopen jaar alle reden tot er gelogen, om winst wordt van recht1 tevredenheid. onrecht gemaakt; haat, jaloezie en nijd Voorz. uitte den dank der vei gadering eens wat Zuidelijker in het rayon der Ver. j ontstaan er uit. Om winst te maken wor- Voor het uitgebrachte verslag en voegde te vergaderen. Besloten wordt om bij wijze den in Amerika .levensmiddelen vernie- er een woord van lof aan Mevr. Vorstman van proef de e.v. vergadering in Groote tigd, waar hier gebrek aan is en om al aan toe voor haar bemoeiingen aangaande Keeten te houden. |deze redenen deed spr. een beroep, op de de goederen in het magazijn. De zomer-excursie bij de leden zal weer vrouwen om steeds de coöperatie zooveel Op voorstel van den heer Vorstman gehouden worden, zoo mogelijk op den] mogelijk te steunen en ze groot en sterk wer(j bij de rondvraag besloten een flink eersten Zonciaer in Juli. Verder wil men te maken. bord aan het huis van den magazijnbe- •ook eens op Texel gaan kijken, doch dit Nadat de propagandistische film „Twee heerder, den heer Speets, aan te brengen wegen", toegelicht door den heer Tjals- z00dat ieder gemakkelijk' kan zien waar ma, vertoond was, kreeg de heer K. Keu- men voor pet afhalen van goederen moet ris het woord, die opmerkte, dat de totale zun Aivinni 4/\\i iinn /I/V (Uiiclfl tfl^/ O/ OPENING VAN EEN NIEUWEN WINKEL. Wanneer men thans even zijn aandacht gaat schenken aan het perceel hoek Proef- tuinwegSchoolweg alhier, n.1. het voor malige café „Du Passage", zal men tot de ontdekking komen, dat hier een groote verandering ten gunste van het gebouw heeft plaats gehad. Reeds van buitenaf is dat zichtbaar en dat wordt begrijpelijker wijze binnen voortgezet. Het café is nu omgebouwd tot een modern ingerichten manufacturenwinkel en kan zich gerust in de rij van winkelzaken 9Charen. In de voorpui zijn ter weerszijden van het inge bouwde portiek étalagekasten aange bracht, terwijl de voormalige gelagkamer door aanbrenging van toonbanken, rekken, stellingen en wat meer voor zulk een zaak onmisbaar is, tot een ruimen, gerie- felijken en net ingerichten winkel is om getoverd. Wat er alzoo te krijgen is, is bekend genoeg, er is groote keuze, en men ga zelf eens een kijkje nemen. Heden (Zaterdag 1 April) vindt de opening plaats. Hiervoor waren reeds eenige bloemstukken gezonden. De verbouwing geschiedde door den heer C. Hollander, het glas- en schilderwerk door den heer T. Speur en de aanleg van de verlichting door den heer J. Vonk, allen alhier- Den heer J. Kossem die dit alles liet verande ren, zii in zijn nieuwe zaak een goed succes toegewenscht. VER. TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT. Donderdagavond hield de Afd. Den Hel der van de Ver. tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland een ledenvergadering in de Ohr. School aan de Kortevliet te Koegras. Volgens de presentielijst waren 10 leden aanwezig. De voorzitter, de heer T. Speur, heet de aanwezigen welkom, en het doet hem genoegen dat de opkomst thans zoo groot is. In het bijzonder wijdt spr. eenige waar (kierende woorden van moet eerst goed voorbereid worden, waar voor de secretaris zal zorgdragen. Besloten wordt een vastgesteld bedrag uit de kas beschikbaar te stellen voor de onkosten verbonden aan de excursie. Nadat nog eenige imkersaangelegenhe den in den breede waren besproken, sluit de voorz. met dank voor de aangename discussies de vergadering. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., de heer W. LourenSj Candidaat t. d. H. D. te Oosterbeek. Zendingsgehouty „De Ster der Hope". Geen opgaaf ontvangen. A.s. Zondag speelt G.Z. 1 op eigen ter rein tegen Con Zelo 1 van Waarland. Door den heer C. de Leeuw, timmer man-aannemer alhier, worden thans hier ter plaatse een tweetal zomerwoningen gebouwd. Deze gebouwen worden geheel los opgesteld, waarna ze naar Callantsoog zullen worden overgebracht, alwaar ze in het a.s. seizoen door den eigenaar zullen worden geëxploiteerd. We worden hier ter plaatse den laats-ten tijd overdadig vergast op een zee van elec- trische straatverlichting. Des avonds on geveer 6 uur als de zon ternauwernood ter kimme is verzonken, begint het lieve le ven reeds. Men hoort dan ook alom de ver zuchting slaken: hadden we deze overdaad maar genoten tijdens 't seizoen van korte dagen en lange nachten, edoch, toen kre gen we veelal te weinig van het goede. Echter willen we hopen, dat de toekomst eens nauwkeuriger reguleering van de automatische schakelklok mag brengen, mede in verband met den indirecten druk, welke door deze gfintjes op de gemeente.-, financiën wordt geoefend. VERGADERING COÖPERATIEVE VERBRUIKS VEREENIGING „DE TIJDGEEST". Het was den heer Ham, voorzitter van de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" een groot genoegen zoo vele aanwezigen welkom te mogen hee- ten op de vergadering, die Donderdag avond in de zaal van den heer Slikker gehouden werd. Mocht in enkele distric ten misschien het ledental iets achteruit gegaan zijn, of tengevolge van de crisis de omzet minder zijn geworden, in Anna Paulowna was een kern, die trouw aan de coöperatie bleef en dat was wel niet voor een klein deel te danken aan de bestellers, die hun uiterste best doen en trachten de coöperatie vooruit te bren gen (applaus). Het was gelukt den heer Tjalsma, propagandist van den Centra- len Bond hedenavond als spreker te krijgen en de voorzitter hoopte, dat deze avond mocht bijdragen de Coöperatie idee meer ingang te doen vinden- De heer Tjalsma zeide, geen rede, maar alleen een genoeglijk praatje te wil len houden. Spr. begon met er op te wij zen, dat nu in vele gezinnen de inkom sten kleiner en daardoor de koopkracht minder is, de terugslag daarvan ook te voelen is bij het coöperatieve gezin, de omzetten zijn kleiner. Het verheugde spr. dat de bestellers zoo uitstekend ge dag verwarmd zijn. Het is niet alleen een groote verbetering, maar de centrale ver warming in dit kerkgebouw was een nood zaak. Stellig was het kerkbezoek gedu rende den winter veel geringer dan men dit zou verwachten, daar in deze kerk bij felle koude zulk een lage temperatuur heerscht, dat voor bejaarde en minder sterke personen een verblijf in dit gebouw niet mogelijk was. De installatie is aangelegd door de firma Wolters en Dros te Amersfoort. Oudeschild, 31 Maart. Deze week werden van hier verzonden: 28 koeien, 49 schapen, 19 varkens, 41 kalveren, 10 biggen en 1 paard. De jongeheeren Herman Boekei en Piet Dogger werden op de Ambachts school te Den Helder naar de tweede klas bevorderd, terwijl J. D. Koning, leerling der O.L. school alhier tot de eerste klas werd toegelaten. BAKKERSFILM TE DEN BURG. Woensdagavond is, uitgaande van de Nederl. meelfabrieken, voor de Texelsche leden van den Bakkersbond de film „Van Op desbetreffende vragen van den heer, graankorrel tot brood' in hotel Texel af- lager is dan in 1931; maar in deze ge-,'t jjart besloot men voorts het diploma-gedraaid. Van alle kanten waren de bak- omzet tengevolge van de crisis 10J/2 meente maar 8% en bij den_besteller P. zwemmen dit jaar tijdig te doen plaats de Waal maar 5 dus al bijzonder gun- hebben (het vorig jaar is er doordat het stig. Voorts wilde spr- nog graag iets weer ongunstig werd, niets van gekomen), zeggen naar aanleiding van eenige inge- en by genoegzame deelname een cursus zonden stukken. De heer J. Schouten 1 jn verbandleer te geven, waarvoor dokter heeft indertijd een ingezonden stukje ge- 0]ree zich beschikbaar stelde, schreven, als propaganda voor de coöpe- Hierna volgde sluiting, ratie, waar de winkelier J. Keuris van yepliek diende. De heer J. Keuris zei, dat PREDIKBEURTEN, ioen de coöperatie hier nog zelfstandig «werkte, nooit dividend is uitbetaald. De Ned. Herv. Gem. kers komen aanzetten, om deze zeer inte ressante film te zien. Bijna geen enkele bakker was thuis gebleven. De film geeft een duidelijk beeld van den groei van graan en de verdere bewerking van den korrel, om ten slotte een geheel modern bakkersbedrijf in beeld te bren gen. Met de grootste belangstelling werd deze film gevolgd. Tot slotnummer werd gegeven een boottochtje door leden van den Bakkers- 's Morgens 10 uur, Mej. D. van Vliet, bond in de Rotterdamsche Haven. van Hoorn. Gerei. Kerk. 's Morgens 9.30 en 's middags 2 uur, Ds. S. U. Zuidema. Burgerlijke Stand van Texel. 20 tot en met 31 Maart 1933. ONDERTROUWD: A. Vos en O Bruin. Ten zeer voldaan ging men huiswaarts, 't Was een prettigen, leerzamen avond geweest. Oosterend. AUTO-BOTSING- (heer K. Keuris betoogde, dat dit wel het geval is geweest, wat de leden uit dien (ijd ook kunnen bevestigen. Er waren menschen, die 16, 18, 24 en 27 gulden aari dividend hebben antvangen- Wat het rentelooze voorschot van 1 millioen be-j treft, wraar de heer J. Keuris het in zijn ingezonden stuk over had, dat heeft de coöperatie maar in de put gebracht. Na den oorlog, toen de manufacturen erg duur waren, is van regeeringswege aan de Handelskamer gevraagd prijsregelend j op te treden. Daarvoor werd het voor schot verstrekt. Na den inkoop van goe deren kwam echter de groote prijsdaling, zoo-dat de Handelskamer daar een groo- (j, xok en R. Schage. ten strop aan had Er is uitstel van bèta- GEBOREN: Willem Johan, z. v. W. J- ling gevraagd en verkregen, maar nu is van Heerwaarde en M. J. Veeger. alles terug betaald. Toen over een en ander de bedrijfs- AFSTANIXSMARSCH leider, de heer Ten Hoorn, nog het zijne had gezegd, was de ledenraadsverkie- voor deelname aan den afstandsmarsch, zing aan de orde. De heer J. Schoute die, zooals men weet, morgen in onze wenschte zich terug te trekken als can- gemeente zal plaats hebben, is de deel- worden gebouwd. Het werk is onder- didaat, daar voor de twee leden, die ge- name zeer groot, reeds hebben ziv 212 hands gegund aan den heer Jb. Drijver kozen moesten worden, maar 2 candida- personen aangemeld. metsel- en timmerwerk, aan de heeren ten waren gesteld, hetgeen hij te weinig Even in het kort willen wij hier nog Gebr. Bremer schilderwerk en electrici- achtte. eens de route aangeven, die wordt ge- teitswerken aan de heeren Gebr. Dros, Er waren leden, die graag een vrou- ^q.]^ Ongeveer kwart over tien wordt allen te Oosterend. welijk lid benoemd zagen voor mevr. een k]eine toelichting gegeven in hotel WoudenbergLangedijk. Mevr. Dekker„Texel"; om half elf wordt vanaf de van der Ham werd in haar plaats be- Groeneplaats gestart, langs den weg noemd en de heer A. van der Ham in naar Oudeschild verlaat men Den Burg, de plaats van den heer Raven. De andere verder gaat de tocht langs Doolhof, J leden waren herkiesbaar en worden her- Zuidhaffele De Kamp, Den Hoorn, langs Belangen te Öosterend een voordracht- benoemd- i het nieuwe duinpad naar de Fouteinsnol, aVond plaats door den heer K. J- v. Een viertal taarten werden verloot en Westerweg naar strand, De Koog, j)orp J)e bijeenkomst werd geopend nog een filmpje gedraaid, waarna om bij Waalenburg, De Waal, Den Burg. 1 door Ds. v. d. Leer.; gelezen werd Jaco- half een de -- - - - 4 - - - sloot. Donderdagavond had bij het woonhuis van den heer Joh. v. d. Slikke te Oos terend een aanrijding plaats tusschen een auto van den heer B. van den Burg en een wagen van den heer G- D. van GETROUWD: J. Daaider en S. M. Vos; Oosterend. Van den wagen van den heer D. was gebroken de lamoen en het on derstel zeer gehavend. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. NIEUWBOUW. Voor rekening van den heer K- Bak ker Sr. zal een woon- en winkelhuis VOORDRACHTAVOND IN HET GEB. V. CHR BELANGEN. Woensdagavond had in 't geb. v. Ohr. voorzitter de vergadering VERGADERING WITTE KRUIS. Burgemeester Lovink opende Dinsdag avond de in Veerburg gehouden vergade ring van de afdeeling van „Het Witte Kruis", doelende op het klein aantal be zoekers (terwijl de vereeniging toch ruim 1100 leden telt), met de opmerking, dat ook ditmaal meer de kwaliteit dan de quantiteit in aanmerking genomen diende te worden. De heer C. Liefhebber bracht, na de goedkeuring van de notulen, verslag uit over de algemeene vergadering en deelde mede, dat bij de besprekingen kwam vast te staan, dat er geen geld beschikbaar was voor steun aan vereenigingen die zich bemoeien met huisverzorging. De heer Kejjzer vroeg of dit inhield, dat de afdeeling de bemoeingen met de plaatselijke vereeniging moest afbreken en voorz. antwoordde, dat dit inderdaad zoo was, terwijl de secretaris nog mede deelde, dat er nog wel steeds pogingen in het werk gesteld worden, om subsidie van rijk en provincie voor dit doel te krijgen. Medegedeeld wordt, dat na Paschen in de Spoorbuurt een „moedercursus" ge houden zal worden, die voor ieder toe gankelijk is. De rekening over het afgeloopen jaar Te Den Hoorn zal men ongeveer kwart bus 3, waarna Ds. v. d- Leer voorging in voor twaalf arriveeren. Het Fanfarecorps gebed. Na een kort opingswoord begint Den Hoorn zal de wandelaars feestelijk binnenhalen. Bij de Fonteinsnol, waar men denkt ongeveer 12.45 te arrivieer, wordt in hotel „Bosch en Duin" halt ge houden, vertrek vandaar kwart over één. Aankomt te De Koog half drie, vertrek van daar 3 uur, te De Waal zal men onge veer 10 minuten voor vier passeeren, te Den Burg aankomst omstreeks half vijf. „Texelsch Fanfarecorps" zal de deelne mers dan door Den Burg vergezellen. De tocht gaat door een zeer mooi ge deelte onzer gemente, wanneer het mooi zonnig weder is zullen de wandelaars, waarbij zeer velen van elders, volop van hun marsch kunnen genieten- Wanneer deze marsch nog later in den tijd zou kunnen plaats hebben, zou men Texel in deze richting nog mooier aantreffen; de zomer is echter voor zulk een astands- marsch niet bizonder geschikt. Bij de gehouden loting is de volgende volgorde vastgesteld: 1. „Verdo Nigro"; 2. Individueelen; 3. „Kolpings", Alkmaar; 4 „De Zwaluw" den Hoorn; „S.V.C.", De Cocksdorp"; 6. „P.T.T.", Den Helder; 7. „D.T.S.", De Waal; 8. „Deuce", Den Burg; 9. „Rebel lenclub' den Burg. Voor voldoende volgauto's is zorg ge dragen, terwijl ook een der Texelsche geneesheeren en een afd- van Eerste de heer v. Dorp met declamatie. Eerst werden eenige ernstige stukken gegeven, terwijl na de pauze vroolijke declamatie gegeven werd, welke zeer in den smaak viel. Te ongeveer 11 uur sloot Ds. v. d- Leer de bijeenkomst met dankgebed. Ruim 150 personen waren aanwezig, het was een bij uitstek gezellige avond. Gaarne zien wij den heer van Dorp hier nog eens weder. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 April 1933 Ned. Herv. Gemeente Den B u r g, 's av. 7 uur, Ds. Kok Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn, 'sav. 7u.,Ds.v.Petegem De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Plug Doopsbediening. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. v. Petegem Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur, Ds. Vis Den Hoorn, v.m. 10 uur, Ds. Smidts van Den Helder. Doop Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer hulp bij ongevallen den stoet zal verge- is zoodanig, dat uitvoering gegeven kanjzeilen. Mocht het weder niet geschikt, worden aan het in beginsel genomen be- zijn om langs strand naar De Koog te O 0 s t e r e n d, v.m. 10 en n.m. 3 uur, sluit om in het zwembad 20 kamertjeswandelen, dan gaat men vanaf de Fon-V Koer bij te bouwen. Spr. bracht dank aan den teinsnol door de Dennenbosschen naar Gereformeerde Kerk (H.V.). heer Italië, die nog enkele verbeteringen de Koog. jOost erend, v.m. 10 en n.m. 3 u., aanbracht in het gemaakte ontwerp. Dok- Wij wenschen de deelnemers goed we- Preeklezen. Ider en een prettige wandeling to«^ I

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 17