öouRArïï Normalisatie van menschen. VAN ZATERDAG 1 APRIL 1933. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Een interessante proef. De Termieten van Amoer-Darja Een oplichterstruc. door PROF. DR. A. HAAS. Het streven der menschen, om alle voorwerpen van dagelijksch gebruik te normaliseeren, d.w.z. een beperkt aan tal standaardvormen en -afmetingen er vo0r vast te stellen, bestaat nog niet 200 lang. Wij hebben betrekkelijk laat opgemerkt, dat het dagelijksch leven ooodeloos ingewikkeld wordt gemaakt door het feit, dat er wel duizend ver schillende modellen bestaan voor pot- looden, enveloppen, inktpotten, kran ten, portefeuilles, enz. Ook de fabrica tie dezer voorwerpen wordt door deze verscheidenheid meer ingewikkeld seerde huizen beginnen er reeds te komen, evenals genormaliseerde spoor wegen; er worden onderhandelingen gevoerd om ook de auto's te normali seeren en in drie afmetingen te pro- duceeren. Tenslotte zullen zelfs klee- ren en hoeden worden genormaliseerd. Eenvoudig en practisch; al is het voor onze begrippen wat eentonig. Maar hoe eentonig zouden onze voorouders van enkele eeuwen geleden met hun zijden en fluweelen pakken in de meest opvallende kleuren, met hun kanten mouwen en jabots onze kleeding heb ben gevonden? Van den mensch, om de uiterlijkhe den van het leven de normaliseeren en daardoor moeilijkheden uit den weg te De vier genormaliseerde proefpersonen van Prof. Zinnig. en.... duurder, doordat serieproduc tie niet mogelijk is. Ook in Nederland heeft men dit ingezien en men is be gonnen met het vaststellen van een „N. I. N. (Nederlandsche Industrie Norm), het eerst voor kiene voorwer pen van dagelijksch gebruik. Deze wor den dus gefabriceerd in enkele model len, terwijl alle voorwerpen van het zelfde model, waar men ze ook koopt, hetzelfde uiterlijk, dezelfde grootte en kwaliteit bezitten. Dat is echter een begin. Genormali ruimen, tot aan den wensch om op grond van soortgelijke overwegingen de menschen zelf te normaliseeren is het slechts een kleine stap. Waarom moeten er duizend verschillende men- schentypen rondloopen, die men slechts met de grootste moeite en nog nig.t eens volkomen kan leeren doorgron den? Aan een paar genormaliseerde typen zou de wereld genoeg hebben. Bijv, één meer bijzondere lichaams kracht, één met groote veranderlijke vermogens, één volkomen normaal, „gemiddeld" type en misschien nog een artistiek type. Het gemakkelijkst is natuurlijk het gemiddelde type te ver krijgen en hoe fantastisch dit ook moge schijnen, de eerste stappen in die richting zijn reeds gedaan en met suc ces. Mijn vriend en vroegere mede student, Prof. O. Zinnig te Berlijn, heeft jarenlang in zijn laboratoria proe ven genomen met vier mannen, die thans allen 32 jaar oud zijn. Oorspron kelijk waren zij niet alleen geheel ver schillend van uiterlijk en karakter, maar zelfs van ras: het waren een En- gelschman, een Duitscher, een Italiaan en een Chinees. Maar nu ze bijna vier jaar in Zinnig's woning te Berlijn heb ben gewoond en in zijn laboratorium zijn behandeld, o.a. door toediening van verschillende injecties, komen ze niet alleen in houding, lichaamsbouw en gelaatstrekken, maar ook in karakter en neigingen met elkaar overeen. Nu is het waar, dat he^ hier bijzondere ge vallen betreft van menschen, die alle banden met hun vroegere leven reeds uit hun eigen beweging hadden losge maakt en die ook niet door werken in hun onderhoud moesten voorzien of zich zorgen voor de toekomst behoef den te maken, omdat hiervoor is ge zorgd door den millionair, die Zinnig's proeven financiert. Met menschen, die in hun land, hun gezin en hun werk kring blijven, zou het normaliseeren niet zoo spoedig gelukken. De behandeling heeft op de vier personen geen nadeelige gevolgen uit geoefend. Na sommige injecties volg de een ongesteldheid van enkele dagen. Thans kan hun gezondheidstoestand niet anders dan uitstekend worden ge noemd. Op onze foto kan men zien, hoe sterk zij reeds op elkaar zijn gaan lij ken. Zij komen er steeds meer toe dezelfde kleeding te kiezen; zij rooken dezelfde sigaretten en lezen dezelfde kranten. Hun handschriften beginnen reeds groote overeenkomsten te ver- toonen. Zij interesseeren zich voor dezelfde onderwerpen, hebben dezelfde smaak, wat betreft verschillende spij zen en zijn ookverliefd op dezelfde vrouwen! Men ziet dat zij ook inner lijk op elkaar gaan zijn gelijken. Prof. Zinnig heeft zich nu een moei lijker taak gesteld. Vier vrouwelijke proefpersonen, die hij reeds bijeen heeft gezocht, zullen eveneens genor maliseerd worden, maar de standaard is niet het gemiddelde van wat die vier vrouwen zelf zijn, doch een vijfde vrouw, n.1. de vrouw, waar de vier man nen verliefd op zijn en die van geen der vier iets wil weten. Zoo hoopt Zin nig al zijn proefpersonen gelukkig te maken en tevens in hun-kinderen waardevol studiemateriaal te verkrij gen. Zouden die kinderen ook genor maliseerd op de wereld komen? Daar over wil mijn vriend zelfs geen ver moeden uitspreken. Hij denkt voorloo- pig alleen aan het normaliseeren der vier vróuwen, wat hem, gezien zijn eer ste succes, ongetwijfeld zal gelukkenl (Nadruk verboden). Uit de aanteekeningen van wijlen PROF. W. THOMAS, zoöloog. Naverteld door J. Hansen. De Amoer-Darja is die geheimzin nige rivier, die steeds haar loop veran dert en voor het eerst door Sven Hedin bevaren en in kaart gebracht is. Zoo als men zich uit de reisverhalen van dezen beroemden ontdekkingsreiziger wellicht herinnert, verloopt deze rivier in het woestijnzand van Tibet, zonder dat het bekend is, wat er verder van haar watermassa's wordt. Om nadere gegevens te verzamelen op dit duistere punt en tevens bepaalde diersoorten te bestudeeren, welke alleen in dit gebied voorkomen, heeft wijlen Prof. W. Tho mas zich eenige jaren geleden naar Tibet begeven. Hij is niet terugge keerd, doch zijn lotgevallen zijn ons be kend uit zijn aanteekeningen! Een spokenverhaal. Thomas reisde met zijn inlandsche dragers stroomafwaarts langs de Amoer-Darja, observeerend, jagend en prepareerend. Hij merkte de toenemen de onrust onder zijn dragers niet eens op, totdat zij op zekeren dag openlijk weigerden te gehoorzamen en eenvou dig niet verder trokken. Ze wisten zelf niet wat er aan de hand was, maar er waren zekere booze geesten die reeds vele menschen en zelfs heele karava nen hadden gedood. Als geleerde en nuchter mensch werd Thomas natuurlijk woedend over dit verhaal. Hij gaf zijn reis niet op, gin gen zijn dragers niet verder, dan moes ten zij maar in het laatse kamp op hem blijven wachten en dan zou hij alleen voortgaan. Nu kan men zich als buiten lander haast niet voorstellen wat dat beteekent: alleen in de Gobi-woestijn. Zelfs de staalharde ontdekkingsreizi ger: die Thomas was, stond meermalen op het punt om terug te keeren. Hij zag geen levend wezen, slechts skelet ten van kameelen en soms van ment' schen. door A. KONIJNENBURG- I Het gebeurde in Sofia, de hoofdstad I den Balkanstaat Bulgarije- l ih den winkel van de eerste juwe- 'lerjs-firma in de hoofdstraat der stad, een keurig gekleed heer bin- f ^etn. Een nog jonge slanke man, met I «^verzorgde blonde snor, wier punten »£ieri£ omhoog gestreken waren. Hij uit een fonkelnieuwen auto, die or de deur van den winkel was blij- 2 n staan, gestapt, de chauffeur had n krant uit zijn binnenzak genomen, vast teeken, dat hii dacht wel een oogenblikje op zijn heer te moeten wachten. Met een onderdanige buiging van den juwelier in hoogst eigen persoon, werd de deftige cliënt ontvangen. Mijn heer wenscht een paar colliers, te zien. Niet al te duur, hoogstens een mid- delmatigen prijs. De eerste colliers, d.ie hem getoond werden, vielen niet zoozeer in den smaak en een aantal andere, van verschillende prijzen wer den hem voorgelegd. De duurste liet hij echter spoedig weer opbergen. Een al te groote uitgave kon hij zich op het moment niet veroorloven. Maar al te goedkoop ging ook niet, want de dame waarvoor het cadeau bestemd was, juffrouw X, de dochter van den eersten industrieel in de hoofdstad, was niet gewend om juweelen van min dere kwaliteit te dragen. Zijn verloof de, toevallig liet hij het woord ont vallen, had een voorliefde voor een bepaald soort parels, die hij tot zijn spijt niet bij de hem getoonde collec tie had gezien. Hij duidde verder aan, welke parels hij bedoelde en een oogen- blik later toonde de winkelier hem nu trots het gevraagde. Op dat oogenblik ging de winkedelir open en stapte een oude heer, in gene- raals-costuum binnen- Hallo baron, dat is ook een tref, ik wist niet dat u in de stad was, zei de oude heer, op den jongeman toetre dend en hem de hand toestekend. Het is ook heel toevallig, generaal, luidde het antwoord, ik ben op dbor- reis naar Parijs en nu neem ik de ge legenheid te baat om even een cadeau voor Allee te koopen. Kijk, deze parels vallen zeker in haar smaak, maar ze lijken me een beetje te hoog in prijs. Een levendige discussie tusschen de drie heeren was het gevolg van deze opmerking. De generaal schaarde zich aan de zijde van den juwelier, die zijn best deed, den jongeman te overtuigen, dat het collier bepaald goedkoop ge prijsd was. Een tweede collier, iets kleiner dan het eerste, dat hij den cliënt in den loop van het gesprek eveneens liet zien, was zeker niet te duur voor de kwaliteit. Het is toch wel meer, dan waarop ik eigenlijk gerekend had, zei de baron tenslotte. Maar het zijn nu eenmaal de parels, die ik hebben moet. Weet u wat. Het is verbazend laat geworden. Over een goed uur gaat de trein. Ik zal mijn verloofde zelf lateii kiezen. Geeft u me die twee colliers mee. Ik ben in een wip terug. Ja, maar.... begon de juwelier. De generaal viel hem in de rede. Hij had gelijk, dat hij bezwaren maakte om een dergelijke waarde mede te geven aan een heer, dien hij nauwelijks kende. Maar er was weinig tijd te verliezen-: Een pracht-idee! Hij, de generaal, wil* de persoonlijk borg blijven voor den baron. Persoonlijk in den letterlijken zin van het woord .Terwijl de baron even met de colliers naar zijn verloof de ging, zou de generaal in den winkel blijven. Als borg of als men het liever zoo noemde als gijzelaar! Stel je eens voor, dat de baron eens niet terug kwam, dan zou hij, de generaal, aan de politie worden overgeleverd! De drie heeren hadden evenwel ieder, schik in de origineele vondst. De win- keiier had, onder de bedrijven door, het pakje klaargemaakt en gaf het aan den heer zonder eenig wantrouwen. Ik ben zoo terug! U kunt op me reke nen, dat ik u zoo gauw mogelijk uit de gijzeling kom halen, zei hij lachend, terwijl hij uit den winkel ging. Maar de oude heer had het zich al i

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19