S. i KAH1EWASSE1S In. Vfiaüjds kïqiars op de kust. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buatenlandsch overzicht. ZATERDAG 1 APRIL 1933 61ste JAARGANG De boycotbeweging in Duitschland. - Het debat over lndte in het Engelsche Lagerhuis. Nederland in het internationaal luchtschepenverkeer. De muiterij op de Zeven Provinciën. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, Alleen bij C0R KRIGÉE. f O 25. TELEFOON 3©©. W??irnm vorder sukMen tfo. 7256. EERSTE BLAD «NS COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras^AnnaPaulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65;binnen- 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per f 3"2°" L°SS® nos" 4ct.;fr.p.p.6ct. Zondagsblad p. 0.50 0. ,0, f 0.70,f 1Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De boycotbeweging tegen de Joden. De in-droevige en voor de Westersche beschaving beschamende actie van de Nationaal-soeialisten tegen de Joden, zou hedenmorgen worden ingezet. De hoop dat de Duitsche regeering nog op het laatste oogenblik zou inzien dat ze op den verkeerden weg was is beschaamd ge worden. Niet het gansche Duitsche volk staat achter de regeering en wanneer men zich durfde uiten, zouden zeker ook in Duitschland tal van protesten opgaan, doch, men heeft te zwijgen en te dulden. De „Deutsche Allgem. Ztg." herinnert dat alle leidende Joodsche organisaties in Duitschland en bovendien tal van Joodsche ondernemingen en firma's zich de laatste dagen veel moeitb hebben ge geven om de „gruwelpropaganda" in liet buitenland te ontzenuwen. Derhalve aan de verklaringen van leden der Ryksre- geering, is het daaraan in ruime mate te danken dat de „Hetze" in het buitenland geluwd is. „Mitsdien mag men dus wellicht hopen 't geen hoogst wenschelijk zou zijn dat Vrijdagavond de politieke toestand, tot verweer waartegen de nat. soc. par en De plannen van dr. Eckener. Men meldt uit Friedrichshafen aan de „Nw. Rott. Crt.": Omtrent de verdere plannen van dr. Eckener wordt van de zijde van de een circulaire wekt de vereeniging de Luchtschepenwerf te Fried- Joodsche I "chshafen medegedeeld, dat in de be volk, dat over den ganschen aardbodem is verspreid. In alle landen van de wereld is onder de Joden een storm van veront waardiging ontstaan over de verdruk king van de broeders in Duitschland. Wjj geven hier slechts een tegenactie in de Ver. Staten, elders vindt men ze nog opgenomen uit andere landen werelddeelen. Ver. Sn^le^roofrl^he zaken-Eckener" met eenige h„>™n \tm* L.u„fNederlandsche scheepvaartondernemin gen te Amsterdam heeft gevoerd, de mo gelijkheid is overwogen om in verband huizen in de Ver. Staten op, om Duitsche goederen en Duitsche schepen te boycot ten zoolang de Duitsche regeering geen gelijkheid voor alle burgers garandeert. De New-York Times wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan den komenden boycot, die een ongelooflijke massa-onderdruk king wordt genoemd. Tenslotte zal deze boycot echter Duitschland meer schaden dan de Joden. Indisch debat In het Engelsche Lager huis. Deze week is een tamelijk hevig debat gevoerd in het Engelsche Lager- ,,huis over de Indische kwestie. De Lon- tjjleidmg den boycot heeft aangekondigd jensche corr. van de Nw. Rott. Crt. tele- zich anders zal voordoen dan Dinsdag- foneer<je daarover o.m. aan zijn blad: avond. ij achten het vanzelf sprekend debat over Indië in het Lagerhuis dat de nat.-soc. partijleiding en de rijks-jjs geen grootsch, maar wel een zeer inte- regeering voor het begin van den boycotressant debat geweest. Interessant in de den toestand nogmaals uit het gezichts-1 eerste plaats hierom, dat over den be- punt van het belang van t geheele Duit-stuursvorm van een zoo enorm gebied sche volk zullen overwegen, en drukken j mej. eenige honderden millioenen van in baar op het hart, daarbij ook rekeningwoners beslist wordt door een lichaam als te houuen met den terugslag voor twaalf j j3r;tsolie Lagerhuis en dat bij deze millioen Duitschers, die buiten de 'yks-beslissing blijkbaar niet demerkelijke be grenzen in Europeesche staten wonen.,J iangen van bet land en van zijn bevol- Uit de andere berichten ontleenen wij jcing) maar de oordeelen en veroordeelen, nog het volgende: |jn hooge mate instinctief, van een zekere De comité s van actie geven dei lysten groep van Engelsche volksvertegenwoor- van joodsche zaken aan aan de b.A. en digers den doorslag geven. Dit werd in S.S., opdat deze den lsten April 1983, 10 debat zoo sterk voelbaar, omdat het met de plannen tot het instellen van een luchtschependienst van Europa naar Ne- derlandsch-Indië gelijktijdig een dienst tusschen Europa en Noord-Amerika in te stellen, en wel zoodanig, dat de lucht schepen die op het traject New York Europa varen via Barcelona ook den dienst over Caïro naar Batavia en terug zouden doen. Met de geïnteresseerde Amerikaansche groepen zijn eveneens reeds onderhandelingen geopend. In Nederland is men reeds dichter tot de verwezenlijking van de plannen voor een luchtschependienst tusschen Europa en Nederlandsch-Indië genaderd. Juist als gevolg hiervan zijn de onderhandelin- vijftal officieren belast, terwijl met het oog gen over het instellen van een dienst opop de Inlandsche schepelingen eenige be- 151/» mijl behouden vaart, waarvoor een verbouwing van het voorschip noodig zal zijn en enkele voortstuwingsmiddelen zul len worden gewijzigd. Het schip zal hiervoor na binnenkomst te Amsterdam op 21 Juli a.s. uit de vaart worden genomen. Tegelijkertijd zullen dan eenige verbeteringen in de passa giersinrichting worden aangebracht. Welk schip de mailschipafvaart van 2 Augustus a.s. zal waarnemen, is nog niet vastgesteld. Nadere bijzonderheden over het voorloopige onderzoek. Alle opvarenden zullen als verdachten of getuigen gehoord worden. Aneta meldde Donderdag nader uit Ba tavia: Het departement der marine in Ned.- Indië meldt aan Aneta: „Het voorloopig onderzoek inzake de muiterij aan boord van „De Zeven Provin ciën", hetwelk plaats vindt onder leiding van den tijdelyken commandant van dien oorlogsbodem, kapitein ter zee Coster, aan wien is toegevoegd mr. Felderhof, is nog niet beëindigd. Verwacht wordt, dat het voorloopig on derzoek nog tot ruim half April zal duren. Met het afnemen der verhooren zijn een uur precies, wachten kunnen opstellen. Deze wachten hebben tot taak het publiek mede te deelen, dat door hun bewaakte zaken Joodsch zijn. Feitelijk ingrijpen is hun verboden. Ook is verboden de zaken te sluiten. Ter aanduiding van Joodsche zaken moeten op de ingangsdeuren aan plakbiljetten of borden met gele vlakken op zwarte ondergrond aangebracht wor den. regeeringsontwerp zoo ongeveer een ge middelde is, maar met een óverhellen naar den conservatieven kant. Het kan nu naar den meer radicalen en naar den meer reactionnairen kant veranderd wor den, maar op het oogenblik heeft het de meeste kans, dat het naar den reaction nairen kant gewijzigd zal worden. Dit is de oorzaak, dat men de toekomst wat In dië betreft, niet zonder zorg kan tege In nieuwe verordeningen wordt verder moet zien jjet is ten deele de ver gezegd, dat men bij de uitvoering van hetkiarjng van de houding der labour-party, boycot onder alle omstandigheden liet die misschien meer vraagt dan zelfs een met geweld sluiten van de Joodsche zaken of het gebruiken van geweld tegen de klanten moet voorkomen. Sluit een ge boycotte zaak haar deuren vrijwillig, dan is dat geen overmacht en de eigenaars kunnen daaruit geen voorwendsel putten om hun bedienden op staanden voet te ontslaan of de uitbetaling van loon te weigeren. labour-regeering nu zou kunnen geven, maar klaarblijkelijk tot extremisme ge prikkeld wordt door den sterken aan drang in het tegenwoordige Lagerhuis in de richting van een zoo streng mogelijke uitlegging en uitwerking der voorbehou den en waarborgen. De Times geeft toe, dat het ontwerp verbeterd kan worden en dat niemand Noord-Amerika die indertijd wegens de algemeene oeconomisehe crisis moesten worden uitgesteld, hervat. Naast de reeds bestaande Noord-Zuid- lijn Europa-Zuid-Amerika zou een tweede lijn worden ingesteld, een West-Oost-lijn, n.1. van New-York over den Atlantischen Oceaan naar Nederland—SpanjeEgyp te—Nederlandsch-Indië". De Noord-Zuid en de West-Oost-lijn zouden elkaar in Spanje kruisen. stuursambtenaren, aangewezen tot het volgen van een studie aan de Bestuurs- school te Batavia, aan het onderzoek me dewerken. Momenteel zijn op Onrust in arrest 35 Europeesche en 149 Inlandsche schepelin- j gen, die allen worden verdacht in de mui terij of de voorbereidingen daarvan een j werkzaam aandeel te hebben gehad. Voorts moeten nog onder de verdachten j worden gerekend 16 officieren en 7 onder- i sultaten van het voorloopig onderzoek, waarin geen beëedigde verklaringen wor den afgelegd, met eenig voorbehoud moe ten worden aanvaard en dat met de publi catie daarvan de uiterste voorzichtigheid moet worden betracht. De algemeene indruk (welke natuurlijk onder het bovengenoemd voorbehoud moet worden aanvaard) is, dat de over de sala riskorting ontevreden schepelingen eerst hebben getracht door gezamenlijke dienst weigering (conform het gebeurde te Soe- rabaja) van hun ontevredenheid te doen blijken; dat hiervoor echter gezien het ge ringe succes, dat met een dergelijke actie te Soerabaja was bereikt, geen voldoend aantal deelnemers te vinden was, zoodat hiervan werd afgezien. In het bijzonder de bestuursleden van den Inlanöschen Marinebond verklaarden ten zeerste geprikkeld te zijn geworden door de gedachte dat zij met „De Zeven Provinciën" bü hun kameraden te Soera baja zouden terugkeeren zonder dat daar aan boord iets zou zijn geschied (het Chi- neesche „lose face"). Daaruit is het mis dadige plan ontstaan om het schip te over-1 moesteren en daarmede naar Soerabaja te stoomen, met de onbegrijpelijke verwach- i ting, dat zulks, eventueel gevolgd door onderhandelingen met de marine-autori- teiten, er toe zou leiden dat hun gevangen genomen kameraden in vrijheid zouden worden gesteld. Hoofdzakelijk was de muiterij derhalve opgezet door een betrek kelijk klein aantal Inlandsche raddraaiers, die echter op het jeugdige personeel groo- ten invloed hadden; aan dezen opzet heb ben echter ook enkele van het Europee sche mach inekamerperso nee! medege werkt. Het in het bovenstaande vermelde arti- van per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Hoewel nog geen positieve resultatenofficieren, die zich tijdens de muiterij aan zijn bereikt, worden de onderhandelingen 1 J JA~ voortgezet. Vanmorgen moesten vrachtauto's of 1 met zekerheid voorspellen kan, dat dit nog beter verhuiswagen met de volgende j groote stuk werk, dat zooveel jaren ge- transparanten door de straten worden ge- vergd heeft en waarover zooveel overeen reden „Tot afweer van de Joodsche gruwel en boycothetze"; „Boycot alle Joodsche zaken"; „Koopt niet in Joodsche warenhuizen"; „Gaat niet naar Joodsche advocaten"; „Vermijdt Joodsche artsen"; „De Joden zijn ons ongeluk". Dat deze actie in het buitenland een reactie veroorzaakt bij de verbitterde 'Joden is te begrijpen. Nu blijkt plotse ling weer de eenheid van dit wondere stemming bestaat, datgene zal blijken wat Indië noodig heeft. Een groote groep van conservatieven vindt natuurlijk, dat dit ontwerp zoo het al niet te veel geeft, toch in ieder geval het maximum bereikt heeft. De Daily Te- legraph doet haar best om zooveel moge lijk alles te onderstrepen en zelfs aan te dikken wat het Indische zelfbestuur ver kort. Daar zij voor veel conservatieven spreekt, zal een artikel als het hare veel doen 0111 het wantrouwen onder de Indiërs zelf te versterken. Men schrijft verder aan het blad: Op een bijeenkomst op 29 Maart 1933 van vertegenwoordigers van de K.L.M. en van de scheepvaartmaatschappijen „Nederland" en „Rotterdamsche Lloyd", die een voortzetting was van reeds eerder gehouden besprekingen is de grondslag gelegd voor nauwe samenwerking op luchtvaartgebied van deze beide groepen. Natuurlijk behoeven deze afspraken nog de nadere goedkeuring van de be sturen van de betreffende maatschappijen en wat de K.L.M. betreft ook die van de regeering. HET STOOMSCHIP „JOHAN DE WITT". Zal voortaan de „P. O. Hooft" vervangen. De directie der Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" te Amsterdam, deelt ons mee, dat zij heeft besloten het stoomschip ,Johan de Witt" definitief aan te wijzen als vervanger van het motorschip „P. C. Hooft". De snelheid zal worden opgevoerd tot GEMBERBROOD boord bevonden en te wier aanzien de j vraag valt te bezien of zij al dan niet scliul- j dig zijn aan het misdrijf, omschreven in j artikel 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht. Tenslotte moet worden onderzocht cf j zich onder het overige deel der oorspron kelijke bemanning personen bevinden, die wel geen actief aandeel in de muiterij beb ben genomen maar zich toch hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf straf baar gesteld bü artikel 144 van genoemd Wetboek. Uit het bovenstaande volgt, dat alle op varenden van „De Zeven Provinciën" op 4 Februari 1933, n.1. 30 officieren, 27 Europeesche en 7 Inlandsche onderoffi- j eieren, 84 Europeesche en 248 Inlandsche korporaals en manschappen als verdachte 1 of als getuige moeten worden gehoord. Naar mate de met het onderzoek belaste officieren meer inzicht verkrijgen in de organisatie en den loop van de muiterij, wordt het onderzoek vruchtdragende!- en j kan het vlotter geschieden. Op heden zijn door de commissie van onderzoek beëindigd de verhooren van 30 officieren, 10 onderofficieren, terwijl alle zich op Onrust bevindende Europeesche schepelingen ten minste eenmaal zijn ge hoord. Van de 149 zicli daar bevindende Inland sche schepelingen zijn 125 gehoord en moeten voor de eerste maal nog 24 worden gehoord. Aan boord van ,,De Zeven Provinciën" zijn verhoord 100 Europeesche orderoffi cieren en manschappen en 35 Inlandsche 1 onderofficieren en manschappen. Het behoeft wel geen betoog, dat de re kel 143 van het Militair Wetboek Strafrecht luidt als volgt: - „De militair, die opzettelijk teelaat, dat een mindere een misdrijf pleegt, of die, ondefr de "ededeeling, dat zijdan haar getuige van een door een mindere ge- groofte fabrieken m Nederland stil zou pleegd misdrijf, opzettelijk nalaat tegen moete 11 legSeu- den dader de door het belang der zaak ge- vorderde maatregelen van geweid naar vermogen aan te wenden, wordt gestraft gelijk de medeplichtige". Artikel 144 van het Militair Wetboek van Strafrecht luidt: j «HÖ die, kenn scragende van eenige in marine, die wegens deelneming aan de dit wetboek strafbaar gesteloe samenspan- muiterij waren ontslagen, hebben levens- ning tot misdrijf cf van een voornemen tot iang.... pensioen gekregen, daar bet het plegen van een misaryf terzake waar- Chileensche Congres van meening was, \a.i ce doodstraf kan wcr. en opgeleg-, of (jat zy t0t het muiten waren opgehitst van een m serjjf tegen de veiligheid van aldus Reuter. ,s,taat; desertie in tijd van oorlog, Bovendien hebben zij een schadeloos- feitelijke insubordinatie ol militair op- stelling gekregen wegens schade in ver roer, op een tycst.p waarop het p egen t>and met het plotselinge ontslag, van het mis„rijf n>og kan worden voor- Volgens de Chileensche wet heeft een MUITERS DIE WORDEN GEPENSIONNEERD. Honderd matrozen van de Chileensche komen, opzettelijk nalaat daarvan tijdig voldoende kennis te geven, hetzij aan ce overheid, hetzij aan den bedreigde, wordt, indien het misdrijf is, gevolgd, g-straft ge lijk de medeplichtige. Met geiijke straf wordt gestraft hij. die, lcennisdragendi? van eenig in het eerste lid vermeld reeds gepleegd misdrijf, op een tijdstip waarop ce gevolgen rog knn-, ren worden afgewend, opzettelijk naDat daarvan gelijke kennisgeving te doen." HET MARGARINE-MENG VERBOD. Maandag a.s. 40 pet. natuurboter. Naar de „Msbh." verneemt, hebben de margarine-fabrieken in Nederland van de regeering aanzegging gekregen, dat het percen.age natuurboter, dat bij de margarine-fabricage moet worden ge bruikt en dat tot nu toe 25 pet. bedroeg, met ingang van Maandag a.s. tot 40 pet. moet worden verhoogd. Tegen het voornemen van de regeering 0111 het percentage op 50 pet. vast te stel len, zou de Unilever zich verzet hebben, rijksambtenaar en ook particulier perso- Voelt gij u terneergeslagen, vermoeid en afgemat hebt. gij last van pijn in de lende nen, ledematen of spieren? Lijdt gij aan urine- stoomissen, aanvallen van duizeligheid, hoofd pijn of rheiynatische pijnen? Zoo ja, hebt gij er dan over nagedacht wat de oorzaak van uw noodeloos lijden is? Als uw bloed niet op de juiste wijze gefil treerd wordt, doordat uw organen verzwakt zijn, blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het gestel achter Zij zetten zich af en veroorzaken verschijnselen als de bovenstaande Iedere dag uitstel maakt de zaak erger en dient gij onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Reeds jaren bleek de afdoende werking van dit speciale middel tegen spit, rugpijn, ischias. rheumatische pijnen waterzucht, en blaaszwakte. Foster's Pillen werken niet op de ingewan den en passen mannen en vrouwen van eiken leeftijd. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. I-1 -75 en 3.per doos. FEUILLETON Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) Hij haastte zich naar buiten, terwijl hij de deur achter zich sloot, en spoedde zich naar een gereedschappen schuurtje, rechts van het huis. Hij wist, dat daar een paar dicht bebladerde struiken ston den, die hem afdoende konden verber gen. De motorrijder was in aantocht en achter hem reed een auto. Een oogop slag was voldoende om hem ervan te overtuigen, toen het escorte tegenover Eiin schuilplaats was, dat de man in smo king teruggekomen was; derhalve con centreerde hij zijn aanda' ht op «Jen auto, Waarin hij die van den dorpsdokter her kende. Naast den dokter, die zelf chauf feerde zag hij twee politieagenten zitten. Verbaasd vroeg Royson zich af, waar de motorrijder het drietal zoo gauw op gepikt had. Hij bleef nog even wachten, °f er nog meer nachtelijke voorbijgan gers voorbij zouden komen, maar dat Was niet het geval. Toen liep hij vlug Raar huis terug en ging de zitkamer binnen. Het meisje zat nu recht overeind. Zij «Rd haar kleur terug gekregen, maar was zichtbaar van streek en ongerust. Waarom ben ik hier? vroeg ze Janielijk gebiedend, zoodra haar wonder lijk lichtende oogen een man gewaar werden, van wien zij terstond zag, dat hij tot haar eigen stand behoorde. Wat voor huis is dit? Ik herinner mij, dat ik een ongeluk kreeg, maar ik moet nu gaanik moet dadelijk gaan. Er is een moord gepleegd! Die verschrikke lijke mannen bedreigden het leven van mijn vader! Hoort u het? Ik moet dade lijk hulp van het dorp halen. Ze stond moedig op, maar viel weer terug. Ze was wel tot bezinning geko men, maar niet in staat tot eenige licha melijke inspanning. De dokter en de politie zijn al on derweg, zei hij. U moet ze een oogen blik geleden langs hebben liooren ko men het is heusch waar- Ze werden gehaald door iemand op een motor een man in avondcostuum. Dat moet Juan geweest zijn! riep ze. Als dat waar is, hernam hu, dan mogen zoowel Juan als u van geluk spreken. U is door het oog van een naald gekropen, doordat u op het laatste oogenblik een glimp van het over den weg gespannen ijzerdraad zag. Maar wat Juan betreft, wanneer hij met een vaart van tachtig kilometer in een uur tegen die hindernis opgevlogen was, dan zou hij op het oogenblik 1 iet veel meer in te brengen hebben. Maar, jammerde ze hopeloos, hoe lang ben ik hier geweest bewusteloos bedoel ik? Hij keek op zjjn horloge. Negen minuten, zei hij. Nu moet u zich niet gaan ergeren, omdat ik iets ga doen, dat u dwaas zal schijnen. De eerste tien minuten kunt 11 onmogelijk opstaan. Daarna mag 11 zelf beslissen of juffrouw Smithers, mijn hospita, 11 in bed zal stoopen of dat ik u zal brengen, waar u wilt. Dat meen ik, voegde hij er streng aan toe, toen hij een uitdrukking van verzet in haar blauwe oogen zag. Indien u nu rustig wilt luisteren naar een paar aanteekeningen, die ik ga ma ken, ik zal ieder woord hardop lezen, terwijl ik het opschrijf dan zult u hoo- ren wat ik weet en er zelf wat aan toe kunnen voegen, wat u zegt en mij niet bekend is. Hef meisje maakte geen verdere tegen werpingen. Hij nam van de bovenste plank van de boekenkast een schrijfblok, pen en inkt. De kat stond op en begon te spinnen en hij streek haar over den rug. Zonder tijd te verliezen, want hij zag, dat het meisje gespannen luisterde naar 1 geluiden van buiten, begon hij té schrij- j ven en te spreken- Ik was bezig melk aan een ver dwaalde kat te gevenen zoo ver volgde hij in liet kort zijn verhaal. Voor het oogenblik is dat alles, ge loof ik, verklaarde hij, toen zij aan liet eind was gekomen. U ziet, dat mijn stijl tot den z g. telegramstijl behoort. Hij had opgemerkt, hoe onrustig zij geworden was, toen zij hoorde van het nadersluipen van een of ander onguur individu 11a haar val. Heeft 11 niets weggelaten? vroeg ze. De hopelooze klank in de stem van het 1 meisje was verontrustend, maar hij liet er niets van merken, toen hij haai- aanzag. Wat de verdere kleinigheden be- i treft, kan ik op mijn geheugen afgaan, antwoordde hij. Schrijf dan nog op, zei ze zacht voor zich heen, dat, terwijl ik hier veilig zit en niets doe, de mannen, die twee onzer bedienden vermoordden en misschien ook mijn vader gedood hebben, ontsnaji- pen; want zij moeten het geweest zijn, die er in den auto vandoor gingen na op Juan geschoten te hebben. III. Hindernissen. Dat is heel ongelukkig, gaf hij toe, en heel treurig, maar u ziet over het hoofd, dat als u niet tegen het ijzerdraad aangebotst was, uw vriend Juan.. maar als ik vragen mag: wie is Juan eigenlijk? Mijn broer, mijn halfbroer- Wilt u mij eenige namen noemen? Ik hoor daar jufformv Smithers met de thee komen. Ik ben Philip Royson, oud- militair, Weer voelde hij terughouding en be sluiteloosheid in de houding van het J meisje, maar zij liet die varen, want zij begreep, dat de zaak den volgenden dag toch algemeen bekend zou zijn, nu de po litie er in gemengd was. Mijn stiefvader heet Sancho, baron ICarcia Y Gonzales. Juan is zijn zoon Ik zelf ben een volbloed Engelsche. Mijn vader, die ingenieur was, werd in het begin van den oorlog bij een ongeluk gedood. Baron C'arcia stond zijn huis aan mijn moeder en mij ten gebruike af en toen de w'oelingen in Catalonië begon- nen, slaagde liij erin ons met zijn eigen gezin in veiligheid te brengen. Hij vroeg mijn moeder ten huwelijk en, voorname lijk, in mjjn belang, nam ze liern aan. Ik heet Sheila Macdonald. Het klinkt Schotscli, maar mijn familie, zoowel van vaders ais van moederszijde, heeft al ge slachtenlang in Sussex gewoond. Mijn jlieve moeder stierf drie jaar geleden en begin van de vorige maand betrokken wij de „Homestead". liet groote huis, .zoowat een halve mql hier vandaan. Juffrouw Smithers kwam bedrijvig bin- i nen niet een volbeladen theeblad. Zooals ik 11 reeds zei, vi I Royson in. als u niet gevallen "-a.s, don ui iJuuu zjjn nek gebroken hebben, of min stens al zijn botten. Waar zouden de dokter en de politie dan gebleven zijn? Voelt u zich 111 staat ons nog meer van die nachtelijke tragedie te vertellen, ter wijl u uw kopje thee drinkt? Het moet u wel onredelijk voor komen, kwam langzaam het antwoord, maar ik hoop werkelijk, dat juffrouw Smithers en u niet van mij verlangen I om mij het gebeurde weer voor den geest te halen- Het ging allemaal zoo vlug. De butler stierf in mjjn armen. Tat is zijn bloed, dat u daar op mijn kous ziet. Hij was nog in staat 0111 mij iets toe te fluisteren, over mijn fiets en dat het dorp in de buurt was en toen.... Z;j aarzelde even, terwijl zij een drei genden tranenstroom terugdrong door wat heel warme thee te drinken. 1 Tusschen twee haakjes, het is bijna twee uur 's nachtshoe laat hebt u gedineerd? Om acht uur. Nu, wanneer 11 nog altijd van plan bent naar „The Homestead" terug te gaan, dan raad ik 11 aan 0111 eerst wat te eten. Neem ecu paar lepels pastei uit dien schotel. U kunt nooit weten wat u nog te wachten staat. Een flauwe glimlach trilde om de lippen van het meisje. Ik wil alles doen 0111 zoo vlug moge lijk terug te gaan, zei ze met een een voud, die Royson hepaald aantrekkelijk vond. Eigenaardig genoeg bemerkte ze 11a den eersten hap, dat ze erg hongerig was. U behoeft u niet te haasten, zei hij. Ik zal uw fiets en de mijne gaan ha len en ben dadelijk weer hij 11. Tusschen haakjes, we zullen het zonder lantaarns doen; u had er geen geloof ik. Neen, ik dacht er niet aan Il'e iiiauii as aio lis 'der. Dat is zoo. Nu ik ga weg. Hij wees er haar niet op, dat zij ver- moeueljjk haar leven te danken had aan het feit, dat de booswichten niet ge merkt hadden, dat ze uit het huis weg gegaan was. Zijn oppervlakkige kennis van de plaatselijke gesteldheid, was juist. Het lieerenhuis, waaraan het tame lijk groote landgoed, waarop het gelegen was, zijn naam ontleende lag ongeveer vierhonderd nieter van de zee en den weg verwijderd. Het politiehuis was bijna oen nijjl in Noordelijke riehiieg land waarts gelegen aan een grooten landweg: de weinig gebruikte oprijlaan aan de ^eezyde werd afgesloten door een groote, witte poort, aan weerzijden waarvan dichte dennenboschjes stonden.... Ook de kustweg was op dat gedeede over schaduwd door olmen. Royson was langs de buitenplaats gekomen iederen keer dat hij naar de golflinks ging, en herin nerde zi'-h, d^t hij Hcthcoit. den -'dcoc gevraagd had, wie er woonde. Deze had hem een of andere naam genoemd, maar zeker niet een Portugeesellen naam. In ied-.r geval war. n de mensehen. die er woonden, in het district niet algemeen bekend, want dan zou .lij zeker meer van hen gehoord hebben Maar hij be sefte met een gevoel van walging dat de laffe boosdoeners, die oj den motor rijder geschot»n en dat ijzerdraad ge spannen hadden op den weg naar het- dorp, het meisje zeker niet gesiaard zouden hebben, indien zij Unai* gezien hadden. Hijzelf trapnelde nu van onge duld 0111 met de politie in aanraking te komen Hij had eenige reden voor ziin geloof, dat 11 ij haar betrouwbaarder in lichtingen kon verschaffen dan 7'i van de verr.-hrikte bewoners van ..The Honie- 1" kmi verkrijgen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1