wm W8LU&ËSI sr;.„H„"„sbev,ï.""k''De 'oi Visschei ij. SCHOONMAKEN PLATEN PORTRETTEN HFLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 APRIL 1933. VAN EN ELECTR. LIJSTENMAKERIJ WESTSTRAAT GEMEENTE-AVOXDV AKTEEKEN- SCHOOL. Bevorderd naar de 2de klasse: G. Carsjens v.w., Th. Dukers, P. v. d. Endé, J. Grommel, J. Helder, J. Hemel rijk, W. F. Hubregtsen, S. de Jong, J. J- Janssen v.w., R. B. Leeuwens, J. Kramer v.w., S. Luider, F. D. Lampert, W. Ch. Schorsij v.w., C. Schenk v.w., F. H. v. d. Vliet, G. J. v. d. Vliet. J. v. d. Waal en H. C. v. Wolferen; niet bevorderd 4 leer lingen. Bevorderd naar de 3de klasse: H. Brons. W. Hellema. J. W. Swaager, K. Bijl, C. Th. de Boer, P. Grande, C. de Kok, P. Ramler, H. J. Sandkuijl, R. A. Steeman en L. Snijder. Herexamen 4 leer lingen en niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd naar de 4de klasse: P. Bakker, S. Botter, P. J. Heijblok, C. G. J. Lokkers. J. Marsman, C. N. Moor man, C. Abbenes, A. G. Dissel, W. Weg man, L. Gersen, W. J. Krijnen en A. Schooneman. Herexamen 5 en niet bevor derd 2 leerlingen. Bevorderd naar de 5de klasse: P. J. Bromlewe, Ch. v. Dam, G. Greeuw, H. Hoogeboom, P. v. d. Kuijl. H. Kok, A. A. v. Pel, P. A. Sallem, A. H. Snijder, J. H. Schneider, A. Tesselaar, A. Triest, J. v. d. Vliet, J. C. Zwaneveld, A. P. v. Dijk, J. H. A. Schrijver, P. Stam, J. Kos ter, P. Snel, J. Snijder, H. de Jonge en L. C. Möls; Herexamen 1 leerling en niet bevorderd 2 leerlingen. Het getuigschrift werd uitgereikt aan: Borking, C. Boer, J. J. A. Cadot, P. Dre- wes, J. Ewalt, G. Jongepier, J. J. Kemp, J. de Kok, H. A. Peters, H. L. Redeker, J. F. Steindel, N. A. Snel, W. Brinkman, J. Hoppe, H. v. d. Holst, H. Jongkees, Ch. J. Limonard, A. de Wit, B. de Zee, H. de Boer, J. J. Grommel, J. Reinders, J. C. Greuter en C. H. Swart. Afgewezen 1 leerling. AVONDCURSUSSEN DER AMBACHTSSCHOOL. Af deeling Electriciens. Bevorderd naar de 2de klasse: P. Bon- tes, H. Buitendijk, F. Buurman, W. Hellema, J. Koster, W. v. d. Woude, L. v. Zoonen, D. Abbenes, G. Hopman, J. de Kok, J. Marsman, L. Sturk, A. Wiers- ma, L. J. Wols. Niet bev. 3 leerlingen. Het getuigschrift werd uitgereikt aan: Z. W. Addink, A. W. Harms, Th. Meu- leveld, J. Reekers, P. Snel, J. Snijder, L. Trap en P. v. d. Zee. Geen getuigschrift uitgereikt aan 2 leerlingen. De vervolgklasse werd bezocht door 1 leerling. Afdeeling schilders: Bevorderd naar de 2de klasse: C. W. Baars, J. Bontes, H.Brouwer, A. v. d. Ham, H. L. H. Horsman, D. Geus. J. Schendelaar, G. Slotemaker, J. C. Snijder, A. Sok en N. H. Sanders. Bevorderd naar de 3de klasse: L. Stahl- ecker; niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd naar de 4de klasse: A. Bak ker, J. Janzen en P. B. J. J. Sandkuil. Bevorderd naar de 5de klasse: W. Die naar, H. v. Halen en G. v. d. Kuijl. Afdeeling Schoenmakers. Bevorderd naar de 2de klasse: H. Hol lander en C. Hickman. Bevorderd naar de 3de klasse G. v. d. Berg en H. G. Dordtmundt. Getuigschrift werd uitgereikt aan de leerlingen H. Buck en A. A. Schouwe naars. De vervolgklasse werd bezocht door 2 schoenmakerspatroons. BUSLICHTINGEN. De directeur van het Postkantoor maakt bekend dat de buslichtingen van af Woensdag 5 April als volgt zijn vast gesteld: le lichting 9.45 u. 2e lichting 14.20 u. 3e lichting 10.u (aansluiting nacht- posttreinen). 4e lichting 22.u. Extra op Maandag en daags na een feestdag 3.30. Het afhalen van correspondentie op Zondag beperkt zich vanaf 9 April tot vast afhalers, (zij die hier tot heden steeds gebruik van maakten en zij die hiervoor een schriftelijk verzoek indienen bij den heer Directeur). Van het afhalen van Indische corres pondentie kan iedereen gebruik maken. TOONKUNST „DER MESSIAS". Bereids zijn door de Redactie in het blad van Zaterdag de gunstige kritieken betreffende solisten in het meesterwerk van Handel opgenomen. Betreffende den te.nor Henk Viskil uit Den Haag volgen hieronder nog beoordeelingen. Overijselsch Dagblad: ....maar misschien golden die toejuichin gen alleen de zangkunst van den solist en dan waren ze zeker verdiend, want de heer Viskil heeft een aangenaam timbre, en zijn stem spreekt gemakkelijk aan in alle geristers. Bussumsche Courant: Matthaus-Passion, Schütz. i' .nVln,Fvln8elist wer<1 door Henk Vis- Van de solisten kon ons Henk Viskil, met bekoren klankvo1' fr,sch seluid, het meeste Concert 18 Januari 19.13 te Assen. Pierre P.tlla, Bons Lensky, Henk Viskil. (Prov Drentsche en Asser Courant): ....Den tenor Henk Viskil was hier nog niet persoonlijk bekend, maar de kennisma king was een vreugde. Zijn buitengewone sympathieke stem en uitnemende voordracht (prachtige mezza voce) zijn heerlijk om te hooren. Concert „Onder Ons", Den Haag, 13 Fe bruari 1933. Gebouw v. K. en Wetenschap pen. (Het Vaderland): Van de solisten noemen wij in de eerste plaats de heer Henk Viskil, die met gloed'en routine zijn partij heeft gezonggen (Das Lied von der Glocke). Concert Gouda, December 1932. (Goudschc bladen). Weihnac},ts_Oratorium van Müller. In dit Oratorium zong de heer Henk Viskil uit Den Haag met veel gevoel de tenorsolo De heer V. heeft een warm getymbreerd lyrisch tenorgeluid, en ofschoon een voorbij gaande verkoudheid hem plaagde, wist hij zijn gehoor te boeien door zijn mooie stem en prachtige voordracht. Ook in de tenorsoli die genoemde heer in den loop van den avond ten beste gaf, genoten wij volop van technisch en daarbij gevoelvollen zang. De begeleiding (strijk- en blaasinstru menten) door dé Kon. Marinekapel ver zorgd', orgel: door den heer Feike Asma en klavier door Mevr. Velthuye—Huchs- horn zal ongetwijfeld meewerken het ge heel tot een waardige reproductie te maken. Betreffende entrée voor beide avonden raadplege men de in dit blad voorkomende advertentie. VERKIEZINGSDEMONSTRATIE S. D. A. P. Route voor de rondgang met muziek op Woensdag 5 April. Verzamelen Stations plein bij de Goederenloods. Afmarsch 19 u. 30. Route: Prins Hendriklaan, Polderweg, Krugerstraat, Van Galenstraat, Wilhel- minastraat, Singel, Laan, Trompstraat, Breedwarsstraat, Middenstraat, Paarden straat, Langestraat, Vlootstraat, Wacht- straat, Bonselaarsweg, toespraak Bonse- laarsweg, daarna: Dijkstraat, Smidstraat, Paardenstraat, Breestraat, W alvisch- straat, Singel, Emmastraat, Polderweg, Prins Hendriklaan, Stationsplein. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. In de week van 28 Maart tot en met 3 April 1933 werden in het handelsregister te Alkmaar 0. m. de volgende opgaven ingeschreven. Nieuwe zaken; E.Hollfelder,dames-en heeren,uniform- kleeding naar maat, Joubertstraat No. 7, Den Helder. L. J. van Veen, bloemenhandel, Kruger straat 23, Den Helder. Maison Manté, kapperszaak, Hooger- straat No. 13, Texel, Den Burg. P. v. d. Meer, schildersbedrijf, Dahlia straat No. 48, Den Helder. Van Wijnen's Handelsonderneming, han del in bouwmaterialen, Westgracht No. 44, Den Helder. Wijzigingen: »Het Winkeler Veerhuis*, eigen. J. de Jong, cafébedrijf. Nieuw adres Alkmaar, Friescheweg 8. Handelsnaam gewijzigd in: Café »De Friesche Poort*. NED. CHR. VROUWENBOND. Lezing van den heer Dun over Prins Willem van Oran je. De heer Dun, hier in Den Helder geen onbekende, èn door het feit dat hij inspec teur van het L. O. is, èn omdat hij hier reeds verschillende lezingen heeft gehou den, heeft aan deze laatste er weer een, en 0. i. wel een van de beste, toegevoegd, n.1. die welke hij gisterenavond' in het Chr. Militair Tehuis hield voor de afdeeling Den Helder van den Chr. Vrouwenbond. Nadat er gezamenlijk gezongen was, ging de voorzitster van de afdeeling, Mevr. Bos, in gebed voor, waarna zij met een kort woord den heer Dun inleidde. Lezing van den heer Dun. Spr.. begon met te schetsen, welke ont zaglijke beteekenis de figuur van Willem van Oranje voor ons land heeft gehad en nog heeft. In deze dagen maken wij ons op om den grondvester van onze vrijheid te herdenken. Dank zij hem, zijn wij thans in 1933 een vrij, onafhankelijk volk, dat, hoe klein het ook is, een vooraanstaande plaats inneemt in de rij der Europeesche volken en dat meermalen in den loop der tijden een leidende rol heeft gespeeld. Oranje is de schepper van onze volks eenheid en die roep om eenheid wordt in onze dagen al heel sterk gevoeld, Neder land is tegenwoordig op politiek gebied geweldig verdeeld. Wü staan voor nieuwe tijden, het parlementarisme heeft mis schien afgedaan, dat kan men in verschil lende landen van Europa zien. Willem van Oranje staat voor ons als een heldenfiguur, als een Godsgeschenk, waarvoor wü niet dankbaar genoeg kun nen zijn. Zijn herinnering leeft tot in de eeuwen voort en zij vervaagt niet. Deze heldenvereering mag niet worden een hel- denvergoding, want Willem van Oranje was een mensch met mensehelüke zwak heden. Natuurlijk heeft hij in zijn reus achtige taak fouten gemaakt. Dankbaar kunnen wij er ook voor zijn, dat nu, 400 .laar na hem, nog een van zijn nazaten op den Nederlandschen troon zit. Uitvoerig beschrijft de heer Dun de af- \if-iV1111110' en familiebetrekkingen Van Willem van Oranje-Nassau. Speciaal be spreekt hij de figuur van de moeder van den prins, Juliana van Stolberg, die haar zoon, zelfs toen hij volwassen was gewor den, tot zulk een grooten steun was. Haar brieven aan hem in de moeilijke uren ge tuigen daarvan. De opvoeding hem door zijn moeder ge geven, liep gevaar aan het wulpsche Brus- selsche hof, doch het zaad was te sterk en ontkiemde later. Spoedig krijgt de jeugdige prins groo ten invloed aan het hof. De vertrouweling wordt hij van keizer Karei V. Hjj neemt het op voor de geloofsvrijheid van het Ne- derlandsche volk en daardoor ontstaat er een breuk tusschen hem en den opvolger van den keizer, diens zoon Philips II. ioen deze uit de Nederlanden vertrok voorzag hij reeds, dat Oranje zijn doods- !!an.v *°u gorden. „Niet de Staten, maar en zi.it ziel van den tegenstand", zei hij bu zyn afscheid tot den prins. ver/p'tw°odt h|ï leider van het maar al !in «Paan vhen dwingeland; hij heeR vp'e°l Z"n ,even eenzaani. •Hl beeft \e.e, machtige vijanden. In 1564 verklaart hij nog. dat hii katho liek is en dat wil blijven. Hij tornt op voor gewetens- en godsdienstvrijheid. De ver houding tegenover Philips II versohprnt zich. Deze verklaart liever over een woes tenü dan over een land met ketters te wil len regeeren. Hagepreeken worden gehouden, de beel denstorm vindt plaats. Philips II eischt een nieuwe eed van trouw van de bewind hebbers, de hertog van Alva wordt naar de Nederlanden gestuurd om den opstand in bloed te smoren. Oranje blijft trouw aan zijn devies: „Ce sera mói, Nassau", het fiere woord, dat in het Wilhelmus wordt teruggevonden. De prins trekt zich terug. Het Ui kt alsof hii zwak is, of hii de zaak van den opstand in den steek laat, doch later zal blijken^ dat hij de wijste weg heeft gekozen. Hij neemt de wijk naar zijn stamslot, oen Dil lenburg en houdt zich daar verder met de zaak van de Nederlanden bezig. Zijn vrienden, Egmont en Hoorne, die, in te genstelling met den prins waren achter gebleven, worden in Brussel onthoofd. De prins verkoopt zijn eigendommen om een leger op de been te kunnen brengen. B'j al deze zorgen kwelt hem huiselijke last. Zijn tweede huwelijk met Anna van Saksen is zeer ongelukkig. Zy is aan den drank verslaafd en sterft krankzinnig. Zijn zoon, Philips Willem, wordt ontvoerd van de hoogeschool in Leuven, naar Spanje. Vader en zoon zullen elkander nooit weerzien. De zaak van den opstand zag er hopeloos uit, doch Oranje bleef trouw aan zijn roeping, waartoe hij zich door God geroepen achtte. In 1568 begint de 80-jarige oorlog. Graaf Adolf sneuvelt bü Heiligerlee. Rampspoe den volgen elkaar op, totdat op 1 April 1572 de eerste lichtstraal doorbreekt, den Briei wordt door de Watergeuzen ingeno men en verklaart zich voor den prins. Alk maar en Leiden worden door de Spanjaar den niet veroverd, aan den anderen kant echter worden vele steden verwoest, de slag op de Mookerhei wordt verloren. De Pacificatie van Gent komt tot stand. Oranje tracht verzoening te brengen in de godsdiensttwisten, door zijn opvoeding is hii zelf verdraagzaam. Philips II probeert hem om te koopen. Groote belooningen worden hem in het uitzicht gesteld als hij de zaak van den opstand in den steek wil laten, hij weigert echter standvastig. „Hier was een man", zegt een geschied schrijver, „om wien om te koopen geen koning rijk genoeg was". Toen deze poging was mislukt, ver klaarde Philips II hem vogelvrij. Van groote kracht getuigt dan de apo logie van den prins. Wanneer de opstan dige gewesten gebaat zijn bii zijn vertrek of bij zijn dood dan zal hij zich gaarne op offeren. In dezen tijd moet hii den steun van zijn moeder missen, deze is in 1580 overleden, doch hii wordt trouw ter zijde gestaan door zijn 3e gemalin, 'Charlotte de Bour bon. Waneer die prins gewond wordt door den aanslag van Jean Jauregui, verpleegt zü hem met zooveel zorg, dat zij zelf van uitputting sterft. In 1583 hertrouwde de prins met Louise de Coligny, een dochter van den vermaarden Franschen admiraal. Dit zeer gelukkige huwelijk, waaruit Fre- derik Hendrik geboren is, heeft ongeveer een jaar geduurd, totdat op 10 Juli 1584, de kogels van een pistool van Balthasar Gerards een einde aan het leven van den prins maakten. Willem van Oranje was de fundamen tenlegger van ons nationaal bestaan Op deze fundamenten hebben zijn nazaten kunnen voortbouwen. Steeds in donkere tijden stond er weer een Oranje op om deze te doen wijken. Johan de Witt heeft in 1672 erkend, dat Oranje altijd weer een tooverwoord voor het Nederlandsche volk was. Na 400 jaren staren wij met innige dank baarheid terug op diie figuur. Zeker, hij had zijn fouten, maai1 hij was een kind van zijn tijd en hij was in vele opzichten zijn tijd eeuwen vooruit. De heer Dun sloot zijn lezing met een gedicht op de eenheid: God, Nederland en Oranje. Met een dankgebed, waarin de spreker voorging, werd de avond gesloten. VERGADERING „DE VRIJHEIDSBOND". Lezingen van mr. G. A. Boon en H. D. Lcuwes. Gisterenavond was door de afdeeling Den Helder van de Liberale Staatspartij »de Vrijheidsbond* een openbare ver gadering belegd, waar als sprekers op traden de heeren mr. G. A. Boon, lid dei- Tweede Kamer en H. D. Louwes, No. 1 van de lijst voor kieskring Den Helder. De heer Klerk hield als voorzitter van de afdeeling een korte inleiding, waarin hij wees op den ernst der rijden, die tot gevolg heeft een opleving van het radi calisme, zoowel van links als van rechts. Het liberalisme beweegt zich er juist tusschen in. Rede van den heer Lcuwes. Eerste spreker was de heer Louwes met als tekst »de Liberalen en de econo mische crisis*. De spr. gaf een uiteen zetting van het beginsel van het liberalisme dat aan ieder individu vrijheid wil geven inzake ontwikkeling en uitleven. Dit beginsel is eeuwenoud in ons land en is diep met ons volkskarakter vereenzelvigd. Het beginsel staat eenerzijds tegenover de rechtsche en anderzijds tegenover de roode groepen. De moeilijkheid is het in de praktjjk te brengen en naar buiten uit te dragen. Het beginsel van de vrijheid van het individu brengt mede verantwoordelijk heid. Naast het beginsel van de individueele verantwoordelijkheid moet staan een nuchtere zakelijke politiek; wjj moeten ons aanpassen aan de veranderde econo mische omstandigheden. Spr. geeft een kort historisch overzicht van de geschiedenis van onze economische ontwikkeling; uit het gildewezen van de 18e eeuw is de vrije maatschappij gegroeid die na de Fransche revolutie ontstond. Vak vereen: gingen kwamen op, en ander zijds beschutte bedrijven, het algemeen kiesrecht was oorzaak dat ook het over heidspersoneel een belangrijke rol ging vervullen; een groote groep werd aan de vrije concurrentie onttrokken. daalden, gingen de kosten mede. Tegen woordig rien wij dat deze productiekosten zich niet dan zeer stug aanpassen. En dat maakt deze crisis zoo intens. Wij kunnen niet meer terug. Wat moeten wij daar tegenover doen Het gemakkelijkst ware als we naar de oude toestanden terug gingen, maar dat is onmogelijk. Onze politiek moet er op gericht zijn te redden wat te redden is. Drie richtlijnen zijn daarvoor te trek ken: le. voorlichting en steun van den staat ten aanzien van landbouw, scheep vaart, industrie en middenstand2e. De staat moet er voor zorgen dat de kosten zich aanpassen aan de omstandigheden. In de eerste plaats moeten onze finan ciën gezond blijven. Vooral ook het over heidspersoneel heeft daar belang bij3e. De kosten voor levensonderhoud moeten zich aanpassen aan het buitenland. Zij zijn in Nederland, in tegenstelling met het buitenland, sinds 1913 gestegen. Wij kunnen niet meedoen, wat wij thans doen, is feitelijk een potverteren, een opmaken van onze rijkdommen. Past men zich niet aan, dan zal bij eventueele opleving, her stel van het economisch leven onze deur voorbijgaan. Staatsteun onontbeerlijk. Verschillende takken van nijverheid en industrie moeten in dezen tijd van staats wege gesteund worden. Het is een onont koombare noodzakelijkheid. Hoe gaarne wij liberalen ook ons beginsel van vrij handel willen doorvoeren, wij kunnen dat niet omdat het buitenland niet wil. Een van de takken van volksvlijt, die het meest dien steun noodig heeft, is de landbouw. Hierbij staat spr. wat uitvoe riger stil. Het is wenschelijk, dat de fracties der Kamer zooveel mogelijk specialisten hebben voor de verschillende takken van bestaan. En de landbouw wordt in ons land door een derde der bevolking uitgeoefend economisch dus een zeer belangrijke groep. Het is deze eigenaar dige categorie die voor de s.d.a.p. de grootste moeilijkheid oplevert ten aanzien van het socialisatie-program. Liberale landbouwpolitiek. Spr. wijst op Engeland, waar de land bouw verwaarloosd is en waar men on machtig is wederom een landbouw in het leven le roepen. Het landbouwbelangiseen belang van de eerste orde voor een land. En men moest hier dan ook van staats wege ingrijpen en den landbouw ter hulp komen, maar men heeft te lang gewacht. Wij zullen opdien weg moeten voortgaan nu het buitenland niet meer van onze producten gediend is. Groote verande ringen zullen er in den landbouw moeten komen: wij zullen minder werken moeten op export. In dit verband behandelt spr. de uit latingen van de vrijz.-dem. en den soc.- dem. Ds. v. d. Heide, die spreken van dubbelhartigheid der liberale agrarische politiek. Wij moeten elkander niet in kleine dingen bestrijden, maar de dingen in 't groot zien. Uitvoerig zet spr. uiteen, dat de uitlating onwaar is. Rede van mr. Bcon. Mr. G. A. Boon behandelde de »natio- nale gedachte en de liberalen«. De na tionale gedachte leeft tegenwoordig op, eerst in Italië, dat bedreigd werd door het communisme, thans in Duitschland. Dat er een stroom van nationalisme komt, is aan den eenen kant een zegen, maar het kan ook overdreven worden. Strafpredikaties tegen commu nisten en socialisten. Spr. gaat uitvoerig in op het commu nisme en de politiek der sociaal-demo cratie. De kwestie van de »Zeven Pro vinciën* was een symbool, de oorzaken ervan liggen dieper dan de loonsver laging... ■Geroep: Zij liggen bij Weiter! Hierop gaat spr. nader in. Een enkel voorbeeld van die loonen De befaamde korp.-mach. Boschart had als ongetrouwde f 45.- per week, dat door de verlagingen f 43.— werd met vrij kost en inwoning. Wie heeft in het vrije bedrijf een dergelijk salaris?... (Interrupties en applaus.) Spr. gaat nog op de gebeurtenissen op de »Zeven Provinciën« nader in en de z. i. buitengewoon ergerlijke houding van de s.d.a.p. Spr.'s uitlatingen omtrent de politiek der s.d.a.p. prikkelen een deel der aanwezigen, die daarvan door inter rupties getuigen. Scc.-dem. terreur. Spr. wijst op de uitlating tijdens het proces De Zwart, bet:effende een geheim revolutionair fonds, en vindt het voor treffelijk, dat er thans maatregelen ge nomen zijn van verbod van burger-be stuurders, het lezen van de soc.-dem. kranten, enz. Ook de staking te IJinuiden behandelt spr. Er is hier in Nederland recht van staken, maar een bestaat toch ook recht van werken?! Huurstaking is In t nieuwste, we zien die in Amsterdam. Zijn dat toestanden, dat de overheid hier niet ingrijpt? In den Partijraad der S.D.A.P. is vast gesteld met 1 stem meerderheid, dat de s.d. raadsleden niet tegen loonsverlagin gen mogen stemmen. Met dergelijke din gen tast men de democratie aan. Nog een kwestie: de radio-kwestie. Er is een volkomen vrijheid van rechten, maar wij liberalen hebben geen seconde .om onze eigen beginselen den aeiher in te brengen. Geen machtsstaat maar een rechtsstaat. Het semi-Fascistlsche Verbond voor nationaal herstel. Helaas komt er nu tegenwerking in die nationale gedachte. We hebben een stuk of vijf fascistische partoen. Daarnaast hebben we een semi-fasceti sche partij; het verbond voor Nat*on'^^1 Herstel. Spr. neemt het dit Verbond kwa- lük dat het den bejaarden generaal Snijders als gangmaker heeft gebruikt. O vei ge bleven zijn van de lijst een viertal ex- leden van den Vrijheidsbond. Geroep: Ze konden zeker in den Vrij heidsbond geen promotie meer maken I Heftig protesteert spr. tegen de insinu aties, in het manifest van het verbond tegen de liberalen geuit. Tenslotte komt alles weer bij de liberale gedachte terugde N. E. P. in Rusland, de loonpolitiek van de arbeiderspers, die zich aanpaste aan de verlaagde index cijfers, de Zondagswet, die er indertijd werd doorgedreven, maar thans ook uit de chr. kringen om herziening vraagt, e.d. Thans leven we in een geweldige crisis, en er komen scherpe uitersten naar voren. Men jammert en denkt, dat dit het einde is. Maar in vorige periodes hebben wij dergelijke crises ook gehad, die zich precies op dezelfde wijze openbaarden. We krijgen nu de conferentie van Londen, waar ingrijpende maatregelen worden voorgesteld die tot saneering kunnen leiden van de wereld. Maar alles wat thans wordt voorgesteld, hebben wij liberalen al jaren terug naar voren gebracht. Debat. Van de gelegenheid tot gedachtenwis- seling wordt gebruik gemaakt door een aantal aanwezigen. De heer Wüst bespreekt de crisis- politiek der regeering inzake den land bouw; van de belasting op boter en mar garine komt maar heel weinig in de zak ken van den boer terecht, betoogt hij. Hoe denkt de heer Boon voorts over de cumulatie van salarissen? De heer Triest merkt op, dat men in Indië wel zorgdraagt geen Willem de Zwijger-herdenking te vieren. De heer Kiek releveert de verbrok keling van de eenmaal machtige liberale partij. Blijkbaar leefde dat beginsel toch niet erg in de harten van de kiezers, anders was het groote publiek wel trouw aan het liberalisme gebleven. Het zijn de soc.-dem., die de arbeiders omhoog heb ben gehaald. De heer Koorevaar wijst op het lage loon van den boerenarbeider en vraagt waarom de liberalen de pachtwet-v. d. Bergh niet aanvaardden. De heer v. d. Hoeven gaat den tijd na, toen er geen socialisme was. Zouden we niet in dien toestand terugvallen als er geen socialisme bestond? vraagt hij. De heer Louwes beantwoordt twee der debaters. Als we een boterprijs kre gen als de heer Wüst meent, zou er een ontzaglijke ontwrichting komen van het bedrijf. Wij produceeren op het oogen- blik te veel voor het buitenland, dat het niet kan betalen. Uitvoerig gaat spr op het crediet-vraagstuk in den landbouw in. Er zal een staats-hypotheekbank of iets dergelijks moeten komen. I Ook mr. Boon gaat nog op de door den heer Wüst geopperde bezwaren in. I Met de opmerking inzake de cumulatie van functies is spr. het eens. 1 Dat de Willem de Zwijger-herdenking in Indië niet plaats heeft, is spr. niet bekend. Door het algemeen kiesrecht is de l liberale partij afgebrokkeld. Wij wisten dat vooraf, ons liberale beginsel dringt niet gemakkelijk door. Wij belïtven niet, de S.D.A.P. belooft den hemel op aarde. Wij houden ons te zeer aan de feiten. Spr. uitlatingen betreffende de Soc.- dem. en in hoofdzaak wat hij omtrent de muiterij zegt, prikkelen verschillende aan wezigen ten sterkste, zoodat af en toe de vergadering wat rumoerig wordt. Te 11 uur Werd zij onder dankzegging aan spr. en debaters door den heer Klerk gesloten. waarvan wij vooral op den goedwilsd bijzonder uiting geven, maar waarnaar ook nadien immer blijven streven. Dat deze vredesgedachte, welke inh rent is aan gerechtigheidsdrang, ook^" onze gemeente zich sterk ontwikkelt bli '1 uit de lijst van deelnemers, welke wij hie onder publiceeren. T. Dekker (Chr. Jonge Mannen ver) Ds. Smid, Mej. T. Masseus (Doopsae!' Jongeren Verb.) G. Oeljee, A. van Heus- den (J.V.A.) M. Blommestein (K T M. V.), J. Angenentnt Jr. A. H. Smit!' (Gez. Ver.) J. de Ridder. J. Schenkels (St. Jozef, Gez. Ver.), Ds. P. fiorget (Luth. Jong. Kring), W. Jongepier, M Stevens (Ver. Amb. School) A. Devmin W. v. Hoeke (Ned. Jeugdbond voor Na tuurstudie). Mevr. Hoek—Berkhof, Mej" Ruimgaardt (Driehoeksmeisjes), Mej Bruin, Mej. Kruik (Vakschoolver.) Mevr 1 Lagerveld, Mej. L. Blankert (Vrijz. Chr I Jongeren Verbond), H. Engel, J. Dordt mundt (Ver. van Jonge Öud-Katholie- ken). Het bestuur van het Good Will Comité 1933 is samengesteld a.v.: A. F. v. Heus- den, voorz. J. Angenent Jr., Mej. Mas seus, penningmeesteres, W. Jongepier mevr. A. HoekBerkhof, leden. De haringteelt heeft voor hier al bij zonder slechte uitkomsten opgeleverd. Toen de prijs flink genoemd mocht wor den, was er hier nagenoeg geen vangst en toen er eenigszin3 behoorlijke vangsten kwamen, was de prijs er af en in het laatst der week was het zelfs zóó, dat de haring onverkoopbaar was. Ook de handel maakt een slechten tijd 1 mee en naar verluidt zijn er belangrijke verliezen geleden, waardoor de animo tot koopen niet groot was en soms geheel verlamd werd door de slechte berichten omtrent den exporthandel. Ook de scholprijzen ondervinden de ge volgen van de slechte toestanden in den vischhandel. De vangsten van schol wer den ruimer, maar het besommingsresul taat hield daarmede geen gelijken tred. Met de garnalenvisscherij blijft het ongunstig. Volgens de Visscherij Ct.« blijft men zich te Harlingen veel voorstellen van den aanvoer door snurrevaadvisschers van schol, die dan voornamelijk te Amsterdam aan den man kon worden gebracht. Het lijkt ons niet ondienstig dit kalm te beschouwen en de ontwikkelling ervan rustig af te wachten. Den Helder toch ligt 0. i. gunstiger voor deze visscherij dan Harlingen. Maar de tijd zal ook dit leeren. Orde moet er komen en gezag. Dat kan slechts op twee manieren: door een machtsstaat of een rechtsstaat. Den rechts staat hebben de liberalen hier gebracht door Thorbecke, de machtsstaat is thans Wederom de vroegere toestanden? in Duitschland. Op dit oo-enblik hebben wij dit verblijdende, dat de ordelievende partijen elkaar haast niet bestrijden. Toch moet het gezegd worden, dat thans de vrijz. dem., die vroeger met de S.D.A.P. medegingen, 1111 de S.D.A.P. niet intrek is, hun omzwaai genomen hebben. Een en ander heeft aan de maatschappij weer teruggegeven hetzelfde wat in de tijden der gilden ontstond: een zekere starheid in de loonen. Vroeger had men evenwel een grooter aanpassingsvermogen, want als de prijzen GOOD WrILL DAY 1933. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: I Wanneer we een motto zouden zoe ken zoo dat althans noodig ware voor den Good-Will Day 1933, waarin kort en krachtig de gedachte die den goedenwilsdag moet beheerschen, tot uit- j drukking komt, 2ouden we tot motto kun nen nemen: JUSTITIA ET PAX. I JUSTITIA: GERECHTIGHEID. Is er niet veel ongerechtigheid in de wereld: voelen we het niet als een ongerechtig heid, dat juist door de toomelooze heb zucht van Wallstreet en Broadway-man milhoenen mannen en vrouwen en kin- deren gebrek lijden: dat er zooveel leed is en kommer: dat, om met Emil Fiedler in zijn „Mensch unter Menschen" te spreken, dat eenige brassers hun hond gouden tanden in den bek laten zetten, terwijl kinderen van onze verarmde broe ders, tengevolge van ondervoeding de tanden uit den mond vallen. Dat in Ame rika dames zijden kousen koopen voor den prijs van 800 dollar en d:e misschien vier of vijf keer dragen. 800 dollar, aldus Fiedler, daarvan kan een arbeidersgezin in Duitschland een jaar leven. Dat alles roept om gerechtigheid! Om onbaatzuchtigheid. PAX: VREDE. S.nds den grooten, alles vernietigenden wereldoorlog roept heel de wereld om vrede en wellicht is de wereld nooit verder van den vrede af ge weest dan op het oogenblik. Er is na-1 ijver onder de volkeren, het chauvinisme, het verkeerd begrepen nationalisme in verschillende landen blijft een voortduren de bedreiging van den vrede. Nu hier. dan daar steekt het oorlogsmonster zijn kop op en vallen mannen in de kracht van hun leven. Gerechtigheid en vrede. Laat dat het streven zijn van jong en oud. Een streven EEN PRACTISCHE RIJWIEL-BERGPLAATS. Al eenigen tijd werd gewerkt aan een rijwiel-bergplaats, die zich aan de voor zijde van het station binnen het emplace ment bevindt en menigeen heeft wellicht al eens uitgekeken naar eenig nader be richt hieromtrent. Welnu, wij kunnen die nieuwsgierigheid thans bevredigen. Deze rijwiel-bergplaats is aldaar opgericht door de N.V. Bewaarplaats- en Reclame-Maat schappij te Amsterdam en vervangt het rijwiel-depot in het station. Op het oogen- blik bestaat dat nog wel, maar de bedoeling is in de toekomst alle in depot gegeven j rijwielen in de nieuwe bergplaats te stal len. Maar behalve dit bestaat er voor ieder, I die dat wenscht, gelegenheid zijn rijwiel op te bergen; het is als 't ware een rijwiel- garage, en men kan daarvoor weekabonne- 1 menten krijgen. Iemand, die eiken dag per trein vertrekt en 's avonds weer terug keert, en gaarne per rijwiel naar en van het station zou willen rijden, kan daar dagelijks zijn fiets brengen en halen; iemand, die thuis weinig of geen berg- ruimte heeft, kan ook gebruikmaken van i de nieuwe inrichting. Het is a.h.w. een semi-officieel spoorwegbedrijf, wat hier tot stand kwam. Leden van den A.N.W.B. krijgen reductie op het tarief, en kunnen gratis gebruikmaken van de voetpomp. Bovendien wordt het rijwiel regelmatig nagezien en schoongehouden, kortom, dit nieuwe bedrijf zal, evenals dat in andere plaatsen het geval is, zeker blijken in een, b°hoefte te voorzien. BALLON No. 5 KOMT TERUG! Zooals men weet, is bü de kruideniers- j beurs op 29 Maart een groot aantal bal- lonnen losgelaten. Eén dezer ballonnen, no. 5, is thans teruggekomen, d. w. z. de daaraan bevestigde label. De ballon is ge vonden, zeer waarschijnlijk door een scher, in de Noordzee op 55 gr.. 55 min. N.Br. en 8 gr. 7 min. O.L., dat is dus dicht bij den Blaavandshuk, het uitstekende ge deelte van het vaste land, waar het bekende meteorologisch station is gevestigd. Als afzender staat vermeld E. Zversen Norre, Lugvig pr. RingKobing, Denemarken. Ringkobing of misschien beter Ringkjö- bing js jie{ schiereiland ten noorden van den Blaavandshuk, terwijl Lugvig (ook: Lynvig) het op dat schiereiland liggende dorp is. De ballon is uit zee opgepikt des morgens om zes uur 30 op 31 Maart. Den afzender zal een prijs toegezonden werden. En nu warhten de organisatoren van de Heldersehe Kruideniersbeurs op de vol gende, als die komt tenminste.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6