De één-dag boycot in Duitschland. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 APRIL 1933. Radiografisch Weerbericht. De Tweede Kamerverkiezing. Alarineberichten. GE8V1ENGD NIEUWS China en Japan. Bij KONIJN, Tel. 339, versch gebraden Kalfs-Fricandeau Vrachtauto te water. Door een vallend stuk steen getroffen. Door een autobus overreden. Het sportieve contact tusschen Holland en Friesland een feit. Nummering der candidatenlijsten. In een gisteren gehouden zitting van bet Centraal Stembureau heeft de loting' plaats gehad voor de nummering van de voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen ingediende candidatenlysten. De uitslag hiervan is als volgt: S. D. A. P. (in alle kieskringen) no. 11. Comm. Partij Holland (in alie kies kringen) no. 14. Vrijz. Dem. Vrijz. Dem. Bond (In alle kieskringen) no. 19. Onafh. Soc. Partij (in alle kieskringen) uo. 13- R. K. Volkspartij (in alle kieskringen) no. 4. Verbond v. Nat. Herstel (in alle kies kringen) no. 29. Anti-Rev. Partij (in alle kieskringen) no. 33. Chr. Hist. Unie (in alle kieskringen) no. 24. R. K. Staatspartij (in alle kieskringen) no. 25. Vrijheidsbond (in alle kieskringen)no 15. Alg. Democr. Unie (in alle kieskringen) no. 3. Bond van Belastingbetalers (Wester man) (in kieskr. I, III en IX) no. 21. Nat. Boeren-. Tuinders- en Midden- stanhspartij (in alle kieskringen) no. 6. Volkspartij Hoofd- en Handarbeiders (in kieskr. V, VII, IX en XI) no. 34. Plicht, Orde en Recht (in alle kies kringen) no. 31. Alg. Ned. Facistenbond (Lijsten Baars) (in alle kieskringen, behalve in XI en XV) no. 18. Recht en Vrijheid (in alle kieskr. belt. IV en XI) no. 16. Staatsk. Geref. Partij (in alle kieskrin gen) no. 28. Herv. Geref. Staatspartij (in alle kies kringen) no. 30. Kath. Dem. Bond (Veraart in alle kieskr. beh. XVII) no. 20. Rev. Soc. Partij (in alle kieskringen) no. 32. Verbond v. Nationalisten (in alle kieskr. beh. III) no. 35. Lijst-Wolswinkel (in kieskr. I, II, V, VII, VIII en IX) no. 7. Ned. Chr. Arbeiders-Partij (in kieskr. I, II, lil, V, VII, VIII, IX, XI, XII, XIII, XIV, XV, XVI en XVIII) no. 5. Nat. Soc. Partij (de Joode) (in kieskr. I, III, IV, V, VI, IX, X en XI) no. 27. R. K. Arbeiders-Partij (in kieskr. I, II, 111, V, VI, VII, VIII, XIII en XVII) no. 12. Lijst van Marktkooplieden (in kieskr.I, II en VI) no. 22. Chr. Dem. Unie (in alle kieskr. beh. I) no. 23. Voor Alg. Welzijn (in kieskr. III, V, VI, IX, XIII, XIV en XVI) no. 17. Nieuwe Soc. Partij (in kieskr. IV en IX) no. 26. Lijst-Wolswinkel (in kieskr. III, IV, XI, XIII, XV en XVII) no. 9. Lijst-Triesscheyn (in kieskr. V, IX en XI) no. 8. Onafh. Zakenlui (Lampetje) (in kieskr. V, IX en XI) no. 1. Lijst-de Wit (in kieskring IX, X en XI) HO 10. Zuiderzeepartij (in kieskr. X en XIII) no. 2. Lijst-Engels (in kieskr. I) no. 1. R.-K. Bouwvakvakarbeiders (in kieskr. II) no. 1. Oranje-Fascisten (in kieskr. III) no. 1. Bond van Belastingbetalers in kieskr. V) no. 21. Alg Arbeidersbond (in kieskr. V) no. 22. Alg. Ned. Iiuurdersbond (in kieskr. V) no. 9. Nat. Werkliedenpartij (in kieskr. V) no. 10. Handeldr. Middenstand (in kieskr. V) no. 2. Nat. Vrij Arbeidersbelang (in kieskr. V) no. 26. Lijst-Hooykaas (in kieskr. VI) no. 1. Bond van Belastingbetalers (in kieskr. VII) no. 1. Volkswelvaartpartij (in kieskr.IX) no. 12. Anti Crisis-Partij (in kieskr. IX) no. 9. Opbouw en Verbroedering (in kieskr. IX) no. 36. Universeele partij (in kieskr. IX) no. 2. Centrale Dem. Arb. Party (in kieskr. IX) no. 22. R. K. Arbeiderspartij (Groothuis) (in kieskr. IX) no. 38. R. K. Arbeidersparty (Vocht) (in kies kring IX) no. 39. Ned. Fascisten Unie (in kieskr. IX) no. 37. Lijst-Eijking (in kieskr. X) no. 1. Ned. Fascisten Unie (in kieskr. XI) no. 2. Lijst-Eijking (in kieskr. XI) no. 7. Fed. Fascisten Unie (in kieskr. XIII) no. 1. Bond van Belastingbetalers (in kieskr. XIII) no. 8. Oranje Fascisten (in kieskr. XIII) no. 7. Nederl. Fascisten Unie (in kieskr. XV) no. 1. Proletarische groep (in kieskr. XVII) no. 1. Lijst-Bongers (in kieskr. XVIII) no. 2. Lyst-Jacobs (in kieskr. XVIII) no. 1. Limburgsche Federatie (in kieskr. XVIII) no. 7. BEVORDERING VAN HET VISCH VERBRUIK IN NEDERLAND. IJ muiden gaat een actie be ginnen. Het Bestuur der vereeniging »IJmui- den's Bloei* heeft besloten een actie te beginnen om het verbruik van zeevisch in ons land te bevorderen. In overleg met het Bestuur der IJmuider Visch- handelsvereeniging zal bij alle Gemeente besturen in ons land een onderzoek inzake het vischverbruik worden ingesteld en medewerking worden gevraagd voor den afzet van visch. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Het bestuur der afdeeling IJmuiden van den Chr. Bond van fabrieks- en transportarbeiders heeft de leden ge vraagd te willen opgeven of ze naar zee willen gaan. De opbrengst van de in de ryksvisch- hallen te IJmuiden verkochte visch heeft in het eerste kwaitaal f 1.255.545bedragen, tegen verleden jaar f 2.306.530. HET TOEKOMSTIGE PEIL VAN HET IJSSELMEER. Een commissie van onderzoek vanwege de Zniderzeevereeni- Ring- Ten einde het wenschelijke peil van het IJsselmeer te doen bestudeeren, heeft het bestuur der Zuiderzeevereeniging de volgende heeren in commissie vereenigd: Voorzitter- ir. Wouter Cool, algemeen secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs; leden: T. P. Keyzer, secretaris der schippersvereeniging „Schuttevaer"ir. A. de Mooij, oud-hoofd van het Techn. Econ. Adviesbureau van het Dep. van Gouvernementsbedrijven in Ned. Indië: ir. A. A. Mussert, hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Utrecht; prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoogleeraar Staathuishoudkunde aan de Handels- hoogesschool te Rotterdam; Dr. H. N. ter Veen, lector in de sociale geografie aan de Gem. Universiteit van Amsterdam prof. ir. M. F. Visser, hoogleer in de kennis van de afwatering van den bodem en de polderbemaling, aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. A.F. Stoink, dijkgraaf v. het waterschap v. Vollenhove. Adviseerend lid- C. W. v. Dooden, majoor der genie. Secretaris: mr. B: v. d. Waerden, Laren (N.-H.), „Breide blik". DE ACTIE TEGEN DE JODEN IN DUITSCHLAND. Joodsch comité van steun te Enschede. In een Zondagmiddag gehouden bijeen komst van leden der Israëlietische ge meente te Enschede is besloten een comité te vormen tot het verleenen van steun aan aldaar vertoevende of passeerende Duitsche joden. Opneming van de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men aan de »N Rott. Crt.* Zondag zijn hier ter stede nog omstreeks 200 Joodsche uitgewekenen uit Duitsch land aangekomen. Protestvergadering van het Oost-Joodsche Verbond te Am sterdam. Zondagavond heeft het Oost-Joodsche Verbond te Amsterdam een protestver gadering gehouden tegen de Jodenver volgingen in Duitschland. De voorzitter, de heer D. B. Mahler, sprak in zijn openingsrede eenige woorden tot de Nederlandschepers en noemde de houding van de pers een lichtpunt in deze moeilijke tijden en hoopte, dat zij haar strijd voor vrijheid, recht en menschelijkheid zal blijven voortzetten. De dag is over het algemeen rustig voorbijgegaan. Naar Wolff Zaterdagavond meldde, was de dag van het boycot, 't welk overal I volgens het plan werd uitgevoerd, over het algemeen in het geheele rijk rustig voorbijgegaan. Te Berlijn hebben 60 a 70.00 nationaal- socialisten gezorgd voor de uitvoering van het boycot-besluit. In het Adoif Hitler-huis, het hoofdkwartier van de boycot-commissie, heerschte den geheelen dag groote bedrijvigheid. Te Maagendenburg, waar veel commu nisten wonen, hadden de Joodsche zaken lui getracht door het aanbieden van kleine geschenken koopers te lokken. Bij de rechtbanken te Maagdenburg was reeds Zaterdag de numerus clausus ingevoerd. Voortaan zulle ner nog slechts 3 Joodsche advocaten de praktijk mogen uitoefenen. De Joodsche rechters zijn „op verlof" gesteld. Ook te Dusseldorp en Munchen is alles ordelijk gegaan. Te Munchen konden de posten reeds 's middags worden ingetrok ken. Berlijnsche Beurs deor S.-A.- lieden omsingeld. De Berlijnsche Beurs was Zaterdag door S.A.-lieden omsingeld. Ieder die het beursgebouw wilde betreden, werd door een S.A.-leider ondervraagd naar zijn be roep en geloof. Pas als men een bevredi gend antwoord had gegeven, werd men tot de beurs toegelaten. In de Centrale Markthallen begon de boycot reeds 's ochtends tegen 6 uur. Voor de Joodsche uitstallingen stonden S.A.-lieden geposteerd en Joodsche be zoekers werden niet toegelaten. Ook voor de Berlijnsche Universiteit stonden S.A.-lieden, die Joodsche studen ten tegenhielden. Het bloedig Incident te Kiel. Over het bloedige incident te Kiel meldt Wolff nader: De Joodsche advocaat en notaris Schumm heeft Zaterdagochtend te half twaalf den S.S.-man Walter Ashthalter in de Keddenstrasse door een schot in den buik zoo zwaar gewond, dat A. later in de kliniek is bezweken. Naar verluidt had A. geen aanleiding tot de daad ge geven. (ijfv Een opgewonden menigte schoolde later samen voor de politie-gevangenis, waarheen Schumm was gebracht en drong het gebouw binnen. Schumm werd hier door een revolverschot gedood. Alles ging zoo snel, dat de politie het niet kon be7 ietten. Vervolgens drong de menigte de zaak van Schumm's vader binnen en vernielde er den inventaris. Tot laat in den avond bleef het rumoe rig in de Keddenstrasse (waar Schumm woonde), die voor het grootste gedeelte door S.A.-mannen was afgezet. Het lijk van Schumm is door de justitie in beslag genomen. Nader meldt Wolff, dat het incident is ontstaan doordat een S.A.-man, die voor de zaak van Schumm (den vader) postte een kooper, die er binnen wilde gaan, op merkte, dat hij niet bij een Jood moest koopen. De man verwijderde zich daarop. S. kwam toen naar buiten, beschimpte eerst de posters en ging toen zijn zoon halen, die zijnerzijds met de posters in een woordenwisseling raakte en plotseling een revolver trok. De kameraad van den doodgeschoten S.A.-man sloeg zijn arm naar boven, doch nu kwam de vader weer tusschenbeiden, zoodat de zoon zijn arm weer vrijkreeg en op den S.A.-man schoot met het noodlottige gevolg. De dader vluchtte het huis in en werd pas na geruimen tijd onder oude rommel in het magazijn van den winkel gevonden. De vader en alle familieleden van den dader zijn in hechtenis genomen. Stappen van den Amerik. secre taris van Staat, Huil. De leiders der Amerikaansche Joden, Stephen Wise en Bernard Deutsch, zijn te Washington op audiëntie geweest bij den secretaris van Staat, Huil. Deze ver zocht hun de actie der Amerikaansche Joden in te toornen, ten einde de diplo matieke pogingen van de Amerikaansche regeering niet te bemoeilijken. Wise gaf daarop zijn geloofsgenooten het sein tot matiging. Indien echter aldus het New-York- sche telegram de boycott in Duitsch land toch doorgaat, gaan ook de Joden in de Ver. Staten met volle kracht door met hun boycott tegen Duitschland. Beslag-Iegging op het bank saldo van prof. Einstein. Naar Wolff meldt, heeft de politieke politie te Berlijn Zaterdag beslag gelegd op het banksaldo van prof. Einstein, zulks wegens zijn deelneming aan de „Hetze tegen Duitschland". Tevens zijn 25.000 mark in effecten en 5000 mark in geld in beslag genomen. Wolff voegt hieraan toe, te hebben ver nomen, dat dit geld ongetwijfeld tot voor bereiding van hoog- en landverraad be stemd was." Te Dusseldorp werden geen passen verstrekt. De hoofdcommissaris van politie te Dusseldorp heeft volgens het W.B. ver klaard, dat de joden thans pogingen doen om passen te krijgen om naar het buiten land te kunnen vertrekken, hetgeen als overijld beschouwd moet worden. Daar om is besloten dat joden te Dusseldorp voorloopig geen passen kunnen krijgen, terwijl tevens vastgesteld zal worden welke inwoners joden zijn. Nadere maat regelen blijven voorbehouden. Er wordt op gewezen, dat genoemde personen thans dus niet over de grens mogen, zelfs niet met een geldig pas poort. EEN JAAR GEVANGENISSTRAF. Voor gruwelberichten. De bijzondere rechtbank te Frankfort a. d. Main veroordeelde naar het W.B. meldt, den 25-jarigen koopman Erich Löwenstein tot een jaar gevangenis wegens verspreiden van gruwelberichten. Hij had gezegd, dat te Worms een jood was opgehangen, terwijl vaststond dat deze zelfmoord had gepleegd. Verder had verdachte verteld, dat te Worms een vader met zijn zoon in een zwijnenstal waren opgesloten, waar zij elkander moes ten afranselen. Kap.tein ter zee J. P. Remijnse, commandant van het vliegkamp De Kooij, nabij Den Helder, zal op zijn verzoek binnenkort den zeedienst met pensioen verlaten. De „Joh. M. van Nassau". Wordt 6 April in dienst gesteld. Den 6 April zal te Vlissingen in dienst worden gesteld het aan de Kon. Mij. De Schelde voor Cura^ao aangebouwde flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau". Met het bevel wordt tijdelijk belast de kapt.-luit ter zee H. J. van der Stad, terwijl mede aan boord worden geplaatst de lu't. ter zee le kl. E. J. Borgesius (le officier), de lint. ter zee 2e kl. J. Ruitenschild, H. C. Ackerman en H. C. Bos, de officier M.S.D. le kl. A. Pezie (hoofd machinekamer), de id. 2e kl. W. A. Wach ter en de off. v. adm. 2e kl. F. C. H. Schlamilch. De off. v. adm. le kl. M. J. Kruijs en de officier M.S.D. 2e kl. R. de Bruijn, aangewezen voor den dienst in Oost-Indië, zullen hunne besferoming vol gen per m.s. „Johan de Witt", dat 10 Mei van Amsterdam zal vertrekken. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 4 April de off. v. adm. le kl. A. J. Teljer a.b. H. Ms. Wachtschip te Vlissingen; met 11 April de off. v. adm. 2e kl. J. Bouma a.b. H. Ms. Heemskerck; met 13 April de off. v. adm. 2e kl. J. C. Meershoek, bij de Marinekazerne te A'dam; met 24 April de luit ter zee le kl. J. H. van Rinkhuijzen te Vlissingen: met 27 April de kapt.-luit. ter zee H. Ferwerda bij het vliegkamp De Kooij; met 29 April de kapt. ter zee J. P. Remijnse eervol ontheven van het bevel over het vliegkamp De Kooij en ter beschikking gesteld; met 1 Mei de luit. ter zee 2e kl. B. ten Brink a.b. H. Ms. Douw Aukes en B. C. Mahieu ter beschikking gesteld. Binnenland. De strijd om den Grooten Muur hervat. Uit Peking w erd Zaterdag gemeld, dat de gevechten aan den Grooten Muur, die zoo goed als geëindigd waren, overal aan het gevechtsfront langs den muur zijn hervat. Het is van belang er aan te herinneren dat de Groote Muur geen grens is, doch gelegen is binnen Chineesch gebied. De Japanners hebben dus reeds overal de grenzen van Mantsjoerye en Jehol over schreden en voeren strijd op Chineesch gebied. Japansche aetie benoorden den Grooten Muur. Te Times verneemt uit Moekden, dat de plaats sjimentjai, 12 mijl ten noorden van Tsjinwangtao, door de Japanners is veroverd. Dezen beweren, dat zij de plaats in bezit zullen houden, totdat zij de over tuiging zullen hebben gekregen, dat er geen gevaar bestaat dat de stad niet op nieuw een centrum wordt van een tegen Japan gerichte actie. De Chineezen zoo wordt gemeld, hadden vele honderden dooden of ge wonden; de Japansche verliezen waren: 20 Japanners gewond. Sjimentsjai is de eerste stad bezuiden den Grooten Muur, die tot dusver door de Japanners is bezet. Staking spoorwegverkeer tus schen Rusland -en Mandsjoekwo. Daar de Sowjetregeering er bezwaar tegen maakt de den Chineeschen Ooster spoorweg toebehoorende wagens, welke zich op Russisch gebied bevinden, terug te laten brengen, is het spoorwegverkeer tusschen de beide landen onderbroken op instigatie der regeering van Mands joekwo. Peking bedreigd. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat tot nu toe alle door de Chineezen ondernomen aanvallen op den Koepeikou-pas van 23 Maart tot en met 1 April vergeefs waren geweest. Alle toegangswegen naar Peking bevinden zich in handen van het Japansche leger. Van het oogenblik, dat het Japansche leger bevel zal ontvangen Peking te be zetten, zal zulks binnen 24 uren kunnen geschieden. De twee passagiers verdronken. Gistermiddag is een ledige vrachtauto van de firma J. Roggen, handel in zand steen en grint, gevestigd aan het Win- schoterdiep te Groningen, welke op weg was naar Winneweer om te laden, tusschen Ten Post en Garrelsweer, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, in de bocht van den weg, tegenover de steenfabriek van de firma Bolhuis, in hét Damsterdiep gereden. Dp inzittenden, de 16 jarige A. Roggen, zoon van den firmant, en de ongeveer 30-jarige gehuwde chauffeur T. Arkes, uit de Molenstraat te Groningen, zijn verdronken. Na twintig minuten is men er in ge slaagd de drenkelingen op het droge te brengen. Zij waren toen overleden. Een vrouw te Leeuwarden gedood. Zondagavond omstreeks half zeven bracht de groentenhandelaar R. de Jong, wonend aan de Kleine Kerkstraat te Leeuwarden zijn zoontje op de boven kamer te bed. Hij zag dat er van den voorgevel iets naar beneden viel. Hij hoorde een vreeselijk gekerm. Hij zag op de stoep van zijn woning een vrouw liggen en vlak bij haar den dorpel van het dakkozijn van zijn woning. De vrouw was door den neervallenden steen getrof fen. Zy bleek te zijn de vrouw van de fruithandelaar Bijlsma uit de St. Jacobs- straat. Terwijl zij met haar dochter voor de ramen stond te kijken naar de uit stalling werd zij getroffen. Nadat zij bij den heer de Jong was binnengedragen bleek dat zij was over leden. De schedel was verbrijzeld. Jongetje maakte een verkeerde manoeuvre op de fiets. Op den Eikbosscherweg te Hilversum is Zaterdagmiddag de 9-jarige Dorresteyn door een autobus van den dienst Hil versum—Utrecht overreden. Het kind reed op een voor hem te hooge flets en was door een verkeerde beweging zelf de oorzaak van de aanrijding. De bus had slechts geringe vaart. VEE IN DE WEIDE GESLACHT. Brutale diefstallen. De politie te Rotterdam kreeg Zaterdag avond de mededeeling, dat bij den vee houder J. B. aan den Charloischen dijk, op 500 meter afstand van de woning een hokkeling een éénjarige koe was geslacht en dat de dieven een groot deel van het vleesch hadden meegenomen. Een onderzoek werd ingesteld en toen vond men op een landweg langs den boomgaard van B. een soort van stempelboekje liggen. Dit bevatte naam en adres van den houder van dit boekje. Op dat adres is de politie eens gaan kijken en in die woning vond men een gedeelte van het gestolen vleesch. Dit werd in beslag genomen. Even later kwam de bewoner, de 28-jarige schilder G, de H. thuis. Hij werd aangehouden en bekende dat hij meegeholpen had aan het slachten van de hokkeling. Hieruit begreep men, dat hij hand langers moest hebben gehad en aange zien de politie wist, dat De H. dikwijls uitging met den 32-jarigen schilder C. H. W. en den 31-jarigen scheepsmaker W. H. bij elkaar 3 vrienden, die al eens meer met de justitie in aanraking waren geweest werd besloten ook bij deze vrienden eens huiszoeking te doen. Ook daar werd versch vleesch aangetrof fen en in beslag genomen en ook deze beide mannen werden aangehouden. Zij legden een volledige bekentenis af.Voorts verklaarden zij met elkaar op gelijke wijze een hokkeling te hebben geslacht bij den veehouder J. v. G. aan den Schulp weg en een schaap bij een landbouwer te IJsselmonde. Aangezien den laatsten tyd meer der gelijke misdrijven zijn gepleegd, wordt het onderzoek nog voortgezet. De 3 man nen zijn opgesloten. Het slachten van het vee is op ondes kundige en zeer wreede wijze geschied. Een boeiende strijd tus schen Helder en Sneek. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 771.2 te Rennes. Laagste stand 743.1 te Wisby. Verwachting: Zwakke tot matige Westelijk tot Zui delijke wind, nevelig tot zwaar of half be wolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. Helder wint met 3o. Het winnen van den wedstrijd moet voor Helder een groote voldoening zijn geweest, nog grooter echter zal de voldoening zijn, over het feit dat zij het is geweest, die het contact tot stand heeft mogen brengen tusschen de beoefenaren van een tak van sport, die zich zoozeer in de publieke belangstelling mag ver heugen, u' 1 de twee provinciën die zoo vele eeuwen van elkander gescheiden waren. Hoe groot in uitgebreiden kring, de sympathie u welke de HFC „Hlder" zich door dezen daad heeft verworven, blijkt niet alleen liit de meer dan duizend toeschouwers die van den wed strijd getuige waren, doch bovenal uit de aan wezigheid van een zoo groot aanfal autori teiten, als we slechts zelden zagen bij een voetbalwedstrijd hier ter plaatse. Wie er waren? Van de bij den wedstrijd aanwezige autori teiten noemen we den heer W. de Boer, als loco-burgemeester, den heer J. Kamman, Gemeente-secretaris en wethouder Smits; Vice-Adm. C. J. E. Brutel de la Rivière, met zijn adjudant, luit. ter zee ie kl. Reinierse. Verder de raadsleden van Loo, Meyer en Biersteker, de laatste tevens vertegenwoordi gende de vereen, voor Vreemdelingenverkeer „Helders Belang". Van het bestuur dezer ver eeniging waren mede aanwezig de heeren H. Nypels en A. M. Englmann. De heer W. de Draaijer, consul van den K.N.V.B. vertegen woordigde dezen Bond. Verder merkten we nog tal van vooraan staande plaatselijke autoriteiten op. Toespraak van den loco-burgemeester. Toen even voor half drie beide elftallen onder applaus het veld hadden betreden, werd front gemaakt voor het officieele gedeelte der tribune en hield de heer W. de Boer in zijn kwaliteit van loco-burgemeester een toespraak waarvan het eerste gedeelte in den Frieschen taal werd uitgesproken, hetgeen op de gasten een buitengewon enindruk maakte. Wij zullen ons niet wagen, te trachten weer te geven wat de heer de Boer in den Frie schen taal, tot uiting bracht, adacabra als deze taal voor ons is. Wel zullen wij in het kort memoreeren de buitengewoon waardeerende woorden die daarna in het Hollands werden uitgesproken. De heer de Boer zwaaide woorden van lof toe aan het bestuur der HFC „Helder" en wenschte haar er geluk mede, dat het initia tief van haar was uitgegaan, om het sportieve contact tot stand te brengen tusschen de twee provinciën die zooveel eeuwen, door de zee van elkander waren gescheiden, en thans door de voortvarendheid der techniek, dao< den afsluitdijk met elkaar zijn verbonbden. Dat de sport er toe bijdraagt, de Friesche cultuur en de Hollandsche voortvarendheid aan elkander te verbinden, en dat het de ver eeniging „Helder" is die aan de plaats Den Helder meerdere bekendheid geeft door he' lumineuze denkbeeld om den afsluitdijk te be nutten om hare Friesche sportmakkers naar Den Helder te doen komen, kan, zegt spr., niet genoeg worden gewaardeerd. Spr. roept de Friezen een hartelijk welkom toe. Toespraak van den heer Biersteker. Vervolgens krijgt de heer W. Biersteker het geroepen, krijgt de heer W. Biersteker het woord, die namens de Ver. voor Vreemdelin genverkeer „Helders Belang", hulde brengt voor het initiatief van de HFC „Helder", en vervolgens een herinneringsmedaille uitreikt aan den aanvoerder van Sneek. Dankwoord van den Voorzitter van Sneek. Vervolgens dankt de voorzitter van Sneek voor de schitterende ontvangst, en zegt de eerste de beste gelegenheid te zullen aangrij pen om te toonen dat men ook in Frieslanu weet hoe men zich als gastheer behoort te ge dragen. Spr. hoopt spoedig de HFC „Helder" in Sneek het welkom te mogen toeroepen, ter versterking van den vriendschapsband die heden werd gelegd tusschen Holland en Fries land. Wethouder de Boer trapt af. Nadat een luid applaus de verschillende sprekers had beloond, floot scheidsrechter Koorstra de elftallen in het veld, en begaf wethouder de Boer zich, begeleid door den Helder praeses Goedknecht, naar het mid denveld en bracht vervolgens het leer aan het rollen, met een trap, die de kenners van het spel de verzuchting, ontlokte dat het jammer was, dat de heer de Boer niet eerder was be gonnen met de beoefening van ons nobele spel. De opstelling. De opstelling der beide elftallen is a. v.: Efdé J. Schuil Blom Akkerman Faber Helder: Kenter Schotting Spigt Smit Mulder H. de Boer Bijl Bak Burger Waasdorp Godschalk O Eefde J. Schuil Blam Akkerman Faber de Haan v. Delden Venema G. Schuil de Ruijter Bosma Sneek De wedstrijd. Reeds onmiddellijk heeft het Helder-doel eenige benauwde oogenblikken te doorstaan, doch daar staat een achterhoede, die met het grootste gemak het gevaar weet te keeren. Gelukt het al eens om een schot te lossen dat Kenter bereikt, dan zuivert deze zijn doel op sublieme wijze. Reeds voor deu aanvang van den wedstrijd hebben wij ons onwillekeurig verzoend met de gedachte, dat Helder haar eerste neder laag avn dit jaar zal incasseeren, en het doet werkelijk even vreemd aan. als we de wit- hemden (bij deze gelegenheid in het oranje gestoken, vanwege de tenucgelijkenis met dc Friezen) een energieke poging zien onderne men om het spel te verplaatsen. Mulder zet met zijn bekende verre trappen den linkervleugel aan het werk, en nadat God schalk met eenige mooie schijnbewegingen zijn tegenstanders weet te passeeren, geeft hij den bal voor het doel, waar hij door Burger wordt opgevangen, deze geeft weer terug aan den inmiddels zich vrij opgesteld hebbenden Godschalk, maar deze mist jammerlijk de opgelegde kans, door op twee M. afstand van het doel hoog over te schieten. Het spel verplaatst zich dan zeer snel van doel tot doel, waarbij het veldspel van de i Friezen ieders bewondering afdwingt, fn het j bizonder valt het prima spel van spil van Delden. Deze beheerscht het geheele midden- I veld met een verbluffend gemak, zooals men I dit alleen ziet van spelers met bizondere be- j gaafdheid. Het combineeren van de Friezen is heel goed, maar zoodra komen zij niet voor bet doel, of alles faalt, hetgeen meer het ge- volg is van het schitterende verdedigen van de Helder-achterhoede. als wel van het falen van den Sneek-aanval. Zaowel Spigt als Schot ting spelen een backpartij van de bovenste plank. Nu Spigt zich op de linksbabckplaats ingespeeld heeft, zouden wij hem daar niet I gaarne meer willen missen. Eenige malen zien we Kenter op magnifieke wijze zijn doel zuiveren, i De eerste goal wordt gemaakt door Bijl, verkeerde, hetgeen den scheidsrechter niet welke echter in duidelijke buitenspelpositi'* ontging, die deswege geen doelpunt toekende. Weer ontkomt even later het Helder-doel aan een doorboring als na goed combineeren j tusschen de beide rechtervleugelmenschen der j Friezen, Blom inschiet,, wiens schot echter te zwak is om voor Kenter, gevaarlijk te zijn. Helder neemt de leiding. Er is ongeveer 20 minuten gespeeld, als Burger met een keihard schot, van grooten afstand Bosma volkomen verast. Dit doelpunt ontlokt aan de duizendkoppige menigte een daverend applaus. Helder laat zich verder in 't geheel niet intimideeren door de gedachte dat het hier 'een strijd geldt tusschen ie en 3e klasser. Nu zij eenmaal den weg naar het doel heeft ge- vonden, brengt zij keer op keer het doel der gasten in ernstig gevaar. Eenmaal constateerden wij een geval, dat slechts zelden zal voorkomen, n.1. maakte de Friesche doelverdediger eenmaal hands, door tot even buiten het strafschopgebied, met het leer in de handen te loopen. Ook den scheids rechter ontging deze overtreding. Het Helder-doel ontstaat dan weer mej glans een zeer gevaarlijken aanval, geleidt door den linkervleugel der Friezen. Godschalk vergroot 'den voorsprong. Ongeveer 10 minuten na het eerste doel punt is het de kleine Jaap Godschalk, die uit een praehtvoorzet van Bijl een schitterend schot onhoudbaar voor den Frieschen keeper in de touwen jaagt, daarmede den voorsprong brengende op 20. De Friezen zetten dan vervolgens met gun stig gevolg de buitenspelval open. Keer op keer toont de Helder-voorhoede zich een ge willig slachtoffer voor de listig opgezette val, en menige kans gaat hiermede verloren. Even voor de rust aanbreekt, zien we Bur ger op de bekende wijze tusschen eenige Friezen doorglippen, en op nauwelijks I M. afstand van het doel belandt zijn schot hoog in het vangnet. Vervolgens breekt de rust aan met een 2O voorsprong voor de gast- heeren. De tweede helft. Het tweede gedeelte van den strijd gaf nauwkeurig een zelfde beeld te aanschouwen als het eerste. Een in het veld goed spelend Sneek, dat voor het doel geen kans krijgt, en daartgenover een Helder-elftal, spelend met een elan, dat weldadig aandoet. Deze factoren hebben er voor gezorgd dat de strijd geen oogenblik eenzijdig was, en boeiend bleef tot de laatste seconde. Beurtelings ontstaan spannende momenten voor beide doelen. Doordat Burger wil trachten den bal tot in het doel der gasten op te brengen, waartoe hij overigens tegen de gasten weinig gelegenheid krijgt, ontkomt het doel der gasten eenige ma len aan gevaar. Het wordt 3o. Bij een der individueele pogingen van Burger komt deze in botsing met den uit loopenden keeper, beiden komen te vallen, zonder dat Bosma gelegenheid krijgt het leer te bemachtigen en het is de ijlings toegeschoten Jaap Godschalk, die voor de tweede maal. scoort, den stand brengende op 30. De Friezen versagen echter geenszins, pak ken daarentegen de zaken nog wat energieker aan en er komt een periode van duidelijk overwicht der gasten, .gedurende welke pe- riode zij zeker een tegenpunt verdiend had den, maar niets gelukte hen. Het prachtige I werk van van Delden. die herhaaldelijk zijn voorhoede ana het werk zet, en het heel goede werk, in het bizonder van den linker vleugel vermogen geen verandering in den stand te brengen. Vooral de linksbinnen Schuil heeft gedu rende deze periode van overwicht al het mo gelijke gedaan, om de score te openen, maar het wilde niet lukken. Als scheidsrechter Koorstra,, die verdien stelijk floot, onder groote spanning het einde van dezen keurigen wedstrijd aankondigde, is het onze Helder-mannen gelukt een 3o over winning te behalen op de Sneeker eerste klasser. Een woord van oprechte hulde mag aan de Helder-spelers zeker niet worden ont houden voor hun keurige spel. Na afloop van den wedstrijd werd aan de spelers van Sneek door het bestuur der H.F.C. „Helder" een maaltijd aangeboden', waar mede aanzat Wethouder De Boer. H.R.C.-nieuws. H.R.C. a—HELDER a. 1 De adspiranten-titanenkamp ging niet door, j daar, hoewel de heer C. J. Mol Jr. tijdig afbe- richt had, van Bondswege niet voor een anderen scheidsrechter gezorgd was. „Helder verklaarde zich toen bereid onder leiding van den heer J. Augustein, lid van H.R.C. en K.N.V.B. scheids- 1 rechter te spelen. H.R.C. wilde dit slechts onder I protest doen; het gevolg was, dat de heer A. zich terugtrok. Onder den van H.R.C.-zijde vervolgens voor- gestelden heer v. 't Hoff, wilde Helder niet sptelen. Wel floot de heer v. 't Hoff vijf over half elf het beginsignaal, doch daar de reglementaire wachttijd verstreken was, verlieten de Helder- spelers het veld. Algemeenc vergadering H.R.C. Leden van HRC worden er op attent gemaakt, dat de zaaltraining hedenavond in verband met de aigem. vergadering niet doorgaat. Men zie de advertentie.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7