S. A. KANNEWASSER Zn. BINNENLAND Vreemde kapers op de kust. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. No. 7258. EERSTE BLAD DONDERDAG 6 APRIL 1933 61ste JAARGANG ADVERTENTIEN: Komt er nog een economische wereldconferentie? - De Engelsche noodwet tegen Rusland. - De Fransche tegenvoorstellen op het Vier-mogendheden-plan. Einstehds nieuwste ontdekking. Gsen hervatting van den boycot. De actie tegen de Joden. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, mss ges FEUILLETON 6) De man van de wet schommelde van COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegias, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Loae« no6. 4ct. ;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 0.70, f 0.70,f 1.—Mofoblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huurl van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewjjsno. 4 et. Bestaat er nog kans op de economische wereldconferentie? Zoo mogen we ons af vragen in den chaotischen toestand, waarin de wereld verkeert. Over een slagen van een zoodanige conferentie zullen we maar niet eens meer spreken, omdat ons ver trouwen daarin al tot beneden liet nul punt is gedaald. Alle conferenties schij nen nu eenmaal de laatste jaren gedoemd te zijn tot mislukking. Op de oorzaken daarvan hebben we al meermalen gewe zen en al de voornaamste daarvan aange geven „onderling wantrouwen" en waar geen vertrouwen is, daar is geen onder handeling, met kans op eenig succes, mogelijk. Over de „kansen voor de economische conferentie" heeft de Nw. Rott. Crt. Dins dagavond een artikel geschreven, waaraan wij het volgende ontleenen: Terwijl Europa davert van het gerucht van de Duitsche revolutie die ons nog laat wachten op daden welke werkelijk hoop kunnen geven op herstel, gaat in Amerika een echter en vreedzamer om wenteling onder een zelfbewuster en rus tiger dictatuur haar veelbelovenden gang. Roosevelt beraamt plannen en heeft ook reeds plannen uitgevoerd die nog geen staatsman In de wereld van onze maat schappelijke constructie heeft aange durfd. Zijn groote schoonmaak in de bankwereld, die nog weer door een na- vegen is gevolgd toen zij nog niet af doende genoeg bleek, is met indrukwek kende kracht en moed uitgevoerd. Nu bljjkt echter reeds dat men alle gevolgen niet heeft kunnen voorzien of opvangen. Deze schoonmaak heeft een deflatie te weeg gebracht die een nieuwen noodlot- tlgen invloed moest uitoefenen op de goe derenmarkt. Daardoor zijn nieuwe verlie zen geleden en zijn de grondvesten van Sas nageziene banken w eer opnieuw on- ermijnd. De opruiming in de ontwrichte Amerikaansche bankwereld blijkt het be gin te zijn geweest van een nieuw:en vici- eusen cirkel waaraan Amerika, op zich zelf staande, geen eind kan maken. Wij zien geen reden om dat, terwille van net algemeen te betreuren, schrijft het blad. Deze onaangename verrassing et den nieuwen bewindsman meer nog n tevoren overtuigen, dat de crisis echts in internationalen samenhang op te vangen en te overwinnen is. Pogroms in Duitschland. Wat Roosevelt aandurft, blijkt uit de maatregelen betreffende de pensioenlijs- ten, die hij nu heeft aangekondigd. Niet minder dan 1.400.000 oud-strijders of an dere pensioentrekkenden zullen daardoor getrofen worden, 480.000 man zullen alle inkomsten krachtens deze lijsten verlie zen. Dit besluit, dat bestemd is met 1 Juni in werking te treden, moet het land een bezuiniging van 450.000.000, dus van een en een achtste milliard gulden opleveren. Uiteraard lokken deze plannen hevig verzet uit van de organisaties van oud- j gedienden, die al hun krachten zullen in spannen om ze in het Congres belangrijk verzacht te krijgen. Dat zij daarin zullen slagen is echter nog verre van zeker. Het blad vervolgt dan: Dit geval vooral is teekenend voor de wijze, waarop Roosevelt de Amerikaan sche gemeenschap durft aanpakken. Het is verbijsterend wat er is gebeurd in de 21 dagen dat hij thans aan het bewind is. Hitier, die thans meer dan tweemaal zoo lang regeert en die wat de bevesti ging van zijn heerschappij betreft, alle plannen zoo keurig had gereed liggen, zal zich moeten haasten om met pogingen tot werkelijk herstel niet al te ver ach teraan te komen. Met redevoeringen, ge vaarlijke afleiding en opzweeping van een onbegrijpelijk critieklooze menigte komt men niet verder. Maar wat Roose velt betreft, zelfs al zou hij falen dan nog zou zijn onbevreesd pogen hem als een historische daad worden aangerekend. De oeconomische conferentie verschijnt nu dus weer in de discussie. Zij ontmoet onmiddellijk een groote moeilijkheid: Den volmaakt onzekeren toestand in Duitsch land. Er is echter geen reden om met de eco nomische conferentie te wachten tot het oogenblik, waarop Duitschland rijp zou zijn voor de toepassing van de beginse len waarmede deze conferentie de wereld alleen nog heil kan brengen. Zoo zegt het blad en het eindigt: Voor de ontwapende wereld kan Duitsch land een gevaar zijn; voor de economisch ontwapende wereld is Duitschland echter in geen geval een gevaar. Integendeel, het zou zich in zijn isolatie spoedig ge dwongen zien de rest achterna te komen. Het zou onaangenaam zijn, juist voor Nederland als het zoo loopen moest. Im mers de handelsbetrekkingen tusschen de wereld en Duitschland vormen voor ons een levensbelang. Desniettemin zou het ook ons onjuist lijken met de conferentie op Duitschland te wachten. Dit zou ter conferentie tot het beter inzicht verwor ven heeft, niet anders zijn dan een belem mering. Ging de wereld zonder die be lemmering haar weg, dan zou Duitschland zich spoedig genoopt zien haar op dien weg achterna te wandelen. En daj is op het oogenblik misschien de gunstigste loop van zaken dien wij kunnen ver wachten. De Engelsche noodwet tegen Rusland, waarbij de goederen, die in Rusland ge fabriceerd zijn, zouden worden geboycot, vindt geen onverdeelde instemming. Zoo schrijft de Londensche corr. van de Nw. Rott. Crt. aan zijn blad: Met het geschil over de in Rusland ge vangen Engelsehen moet het volgens het tegenwoordig gebruikelijke recept hoe langer hoe erger gaan. Over de wijsheid der Russische regeering heb ik niet te oordeelen, wel over die van de Britsche. Ik wil graag gelooven dat de zes Engel- schen die terecht zullen staan slacht offers zijn, maar als buitenlander heb ik niet de geringste reden om, zooals hier door bijna alle bladen geschiedt, a priori aan te nemen, dat die Engelschen niets gedaan hebben. Zoolang zich onder de Engelschen menschen als Joynson Hicks, alias Lord Brentford, of Rothermere of Churcliill bevinden, bestaat de mogelijk heid, dat zij zich door hun hartstocht hebben laten meesleepen, als men dit priori niet uitsluit, wordt het heele op treden van de Engelsche regeering tegen de Russische regeering van de laatste weken een ontactische zet waaruit niets goeds kan voortkomen. MacDonald's houding in het Lagerhuis van gisteren was van de zwakste, zelfs van zijn zwakste- Hij zou blijkbaar gaarne willen laten aannemen, dat voornamelijk commercieele overwegingen tot het in dienen van een wetsontwerp geleid heb ben, dat de regeering het recht geeft om op den Russischen invoer naar bevind van zaken een embargo te leggen, maar zooals de Manchester Guardian opmerkt, heeft Simon gezegd dat MacDonald's ver klaring op het overleg met den Russi schen gezant over het proces volgde. Van alle vroegere uitlatingen der re geering over deze zaak is het ontwerp trouwens de consequente voortzetting. Het verband wordt nog te duidelijker, wanneer wij in overweging nemen, dat toch niets gedaan kan worden vóór 17 April, den dag dat het handelsverdrag met Rusland afloopt. overige belanghebbende mogendheden nog in den loop van gisteren op de hoogte te stellen van den inhoud van haar tegen voorstellen. Norman Davis, de hoofd-gedelegeerde van Amerika op de ontwapeningsconfe rentie is thans in Londen aangekomen. De Fransche tegenvoorstellen op het Vier-mogendhedenplan. De tegenvoorstel len van de Fransche regeering in ver band met het Vier-mogendhedenplan der Italiaansche en Engelsche regeering zijn nog niet bekend. Wel doen allerlei ge ruchten de ronde en wanneer de berich ten der groote Parijsche pers juist, zijn, kan men reeds thans zeggen dat deze Fransche voorstellen nog slechts heel weinig met het oorspronkelijke voorstel van Mussolini gemeen hebben. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat de nieuwe Fransche voorstellen ji de plaats van artikel 1 van het Italiaansche plan, dat het pact van Kellogg en het Non- agressie-pact als basis voor de handha ving van den vrede beschouwt, daarvoor in de plaats het Volkenbondspact stellen. Bovendien is er in de Fransche voorstel len geen sprake meer van een herziening der verdragen doch van een „regeling van den vrede". Ten aanzien van de gelijkgerechtigd heid zal de Fransche regeering de stel ling van de veiligheid weer te voorschijn halen en er nogmaals op wijzen, dat Duitschland geen gelijkgerechtigheid kan worden verleend zonder nieuwe veilig heidsgarantie en dat deze gelijkgerech tigdheid nooit de wederbewapening van Duitschland tengevolge zal mogen heb ben. Pertinax deelt verder mede, dat de Fransche regeering voornemens was de DE STEUN AAN DEN LANDBOUW IN DE VER. STATEN. Roosevelt wil machtiging vra gen voor het sluiten van handels verdragen om tot tariefsverkr gingen te komen. Vaz Dias meldt uit Washington: President Roosevelt heeft het Congres in een speciale boodschap de voorstellen toegezonden voor de verleening van steun aan den landbouw, wrelke behelzen: 1. De reorganisatie der hypotheekban ken met federale hulp. 2. De aanpassing der hypotheekwaar- de aan de huidige geldwaarde. 3. De verlaging der hypotheekrente en de vergemakkelijking der aflossingen. Voor het staatsministerie van finan- ciën zal dit geen groote kosten veroor- zaken. Tegelijkertijd heeft Roosevelt er op gezinspeeld, dat hij het Congres zal ver zoeken, om speciale volmachten voor het sluiten van wederzijdsche handelsverdra gen met vreemde mogendheden met het doel de douanerechten te verlagen en nieuwe markten te ontsluiten voor Ame rikaansche industrieele en landbouwpro ducten. DE DUITSCHE MARINE. Nu de „Deutschland" in dienst is ge steld en de Admiral v. Scheer, de tweede pantserkruiser van hetzelfde type van stapel is geloopen heeft Wolff uit mari nekringen gehoord, dat voor den bouw van 110. 3 van de serie op 1 Oct. a.s. op dracht zal worden gegeven en voor die van no. 4 in het najaar van 1934. Het bouwplan voorziet verder in den bouw van 4 nieuwe torpedojagers die in de jaren 1934'36 voltooid zullen worden. i In bevoegde kringen te Berlijn (d.w.z. offficieus. Red.) verluidde gisterenmor gen dat de boycot tegen de Joden Woens- i dag niet zou worden hervat, aangezien hij overbodig is geworden. De rijksre- geering heeft oldus Wolff met vol- j doening vastgesteld dat de boycot zooals zij Zaterdag geveord is, zijn uitwerking Jniet heeft gemist en de gruwelpropagan da in het buitenland zoo goed als ver dwenen is. De laatste kleine ophitsingen zijn klaarblijkelijk van communistischen oorsprong en het niet de taak van de rijksregeering om daartegen met een boycot-beweging op te treden. De overigo wereld moet maar zien hoe zij het zelf met het communisme klaar speelt. De boycot-organisatie van de N.S.D-A.P. blijft echter intact en zou onmiddellijk weer maatregelen kunnen nemen als de beweging in het buitenland onverhoeds weer mocht opleven. MARY PICKFORD ALS POLITIEK FIGUUR. De bekende Amer. filmster Mary Pick- ford heeft in een interview met Reuter verklaard, dat zij geen reizen zal maken met Fransche schepen, zoolang Frankrijk zijn oorlogsschulden aan de Ver. Staten biet betaald heeft Zij zal dan ook met het Italiaansche stoomschip Rex naar de Ver. Staten terugkeeren- Cprekden eovr haar echtgenoot, Dou- glar Fairbanks en haarzelf, zeide Mary Pickford, dat zij niets konden aannemen van de Franschen, zoolang dezen hun schulden aan Amerika niet betaald heb ben. i De dag van den boycot. De Berlynsche correspondent van de „Times" meldt dat Zaterdag lang niet overal het bevel van den boycotleider Streicher om zich van elk geweld te ont houden, is nagekomen. Hij merkt in dit verband op: „Bij kleine Joodsche zaken stond de nat. soc. poster veelal met een revol ver gewapend wijdbeens voor de deur. Ik heb zelf gezien dat tal van menschen met geweld werden verhinderd binnen te gaan, of dat zij werden weggeduwd. „Albion Ross, een Amerikaansch bur ger en sub-correspondent van de „Phila- delphia Public Ledger", trachtte die groote zaak van Wertheim in d eRosenthaler- strasse binnen te gaan. Hier waren 4 nazi's voor geposteerd, die hem terug duwden. Een hunner volgde hem, sloeg hem tweemaal op het hoofd en zeide: „Du verdammter Hundekopf". „Ikzelf ben door een poster verhin derd, de zaak van een Joodsch drogist binnen te gaan. De poster zei: „U moogt hier niet binnen" en duwde mij weg, doch hij liet mij door toen ik opmerkte: „Ik ben buitenlander". Een politie-agent die er dichtbij stond verklaarde me, dat belem mering met geweld niet geoorloofd was, maar toen hij gevraagd werd eens te gaan zien wat er gaande was, weigerde hij zich er mee te bemoeien". De correspondent heeft ook gezien, dat plakploegen van nazi's biljetten op Jood sche zaken plakten met de woorden: „Hier te koopen brengt levensgevaar mee". In de groote markthallen waren de stal letjes van Joodsche kooplui natuurlijk ook gesloten. Er waren biljetten opgeplakt met de woorden: Gesloten als protest tegen de Joodsche gruwelpropaganda in het buitenland. De Joodsche eigenaar is ver antwoordelijk voor het ongeschonden houden van dit biljet, dat duidelijk zicht baar moet zijn". Een schietpartij te Breslau. Wolff meldt uit Breslau: Toen eenige S.A.-mannen op een bevel van de politie de woning van den mijn- ondernemer G. in de Hoefchenstrasse wilden doorzoeken, werden zij beschoten. Ook de te hulp geroepen politie werd be schoten. De politie en de S.A.-mannen be antwoorden het vuur en slaagden er ten slotte in de bewoners te grijpen. Het zijn de 55-jarige Joodsche mijnondernemer Alfred G. en zijn vrouw en de 24-jarige Joodsche ingenieur Franz G. G. senior (blijkbaar is de ingenieur dus een zoon van den mijnondernemer) had een lichte schotwoud in de knie. In het huis is een groot aantal ge weren en veel munitie gevonden. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN IN HET GEMEENTEBESTUUR. De rijkscommissaris voor het Pruisi sche ministerie van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat, voorzoover dat nog niet gebeurd is, socialistische leden van gemeentebesturen, deputaties en commis sies met overheidskarakter terstond met verlof gestuurd moeten worden, als op andere wijze samenwerking niet moge lijk is. Daarentegen mogen op de lijsten van de sociaal-democratische partij gekozen vertegenwoordigers niet gehinderd wor den in de deelneming aan vergaderingen van gemeenteraden, districtsraden en provinciale landdagen, tenzij dan door rechterlijke of politioneele maatregelen. HULP VOOR DE AMERIKAANSCHE LANDBOUWERS. President Roosevelt is voornemens aan het Congres te verzoeken om een crediet SOS® per el. Verkrijgbaar bij: Let £f> naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie van 2.000.000.000 of 3.000.000.000, te verkrijgen door uitgifte van regeerings- obligaties, a 4 pet. om daarmee de hypo theekschulden der landbouwbedrijven te reorganiseeren. De boeren zouden dan aan de regeering niet meer behoeven to betalen dan 41/2 pet. 1)E ST. WILLEBRORDUSSTICHTING TE HEILOO. Opening van het vierde pavil joen door minister Ruys de Bee- renforoucï. Dinsdagochtend heeft minister Ruys de Beerenbrouck het vierde paviljoen van de St. Willebrordusstichting te Heiloo officieel geopend, een inrichting voor de verpleging van zenuw- en zielszieken. Het observatiepaviljoen St. Joseph, dat onlangs door brand verwoest werd, zal over enkele maanden weer gereed zijn; dit bevat ongeveer 120 patiënten; verder bevat de stichting het St. Aloysiuspavil- joen voor rustige patiënten (80) en het St. Vincentiuspaviljoen voor onrustige patiënten (130). Het sanatorium-Glorieux, genoemd naai den stichter van de Congregatie, die de St. Willebrordusstichting bestuurt, is thans gereed gekomen en biedt plaats voor 104 patiënten. Het is de z.g. gewe zen afdeeling voor zenuw-en zielszieken, een psychiatrische kliniek dus, zooals die bij de ziekenhuizen wordt aangetroffen. Deze inrichting ligt gescheiden van de andere gebouwen en de patiënten krij gen hier niet het stempel van krankzin nigheid of zonder voorschrift van de rechterlijke macht Het is voorzien van Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) Dat komt in orde, mijnheer, zei hy, toen Royson uitgesproken was. De in specteur is voor drieën hier, ik zal hem vertellen, wat u mij medegedeeld hebt en ik verwacht, dat hy in den loop van den morgen bij u zal komen. Royson keek op zijn polshorloge. Het is nu tien minuten oyer twee en de inspecteur woont zeker in Wool- craft, gromde hij, en er was een gebie dende klank in zijn stem, die de man heel goed begreep. Ik neem aan, dat u een bode gestuurd heeft, die hem in een half uur kan bereiken. Die schoten werden om half twee afgevuurd. Dat be- teekent een verlies van een uur en twin tig minuten. Al nemen we het onwaar schijnlijke feit aan, dat uw inspecteur het onder de gegeven omstandigheden eenig juiste doet, dan kan een snelle auto nog tachtig kilometer ver zijn, voor dat er ook maar een poging gedaan wordt om hem den weg af te snijden. I' neemt ";en zware verantwoording op uw schou- Icïb, o&ef. het eene been op het andere, terwijl hij zich niet bepaald op zijn gemak gevoelde. De dichtsbijzijnde telefoon is in Wool- craft, verkondigde hij koppig, en een auto kan er nu niet eerder zijn dan meneerhoe heet hij ook weer? Bedoelt u meneer Juan Garcia? Ja, meneer, als dat tenminste de broer van de jongedame is. Hij dacht dat hij haar onderweg in zou halen, maar door haar zal hij niet opgehouden wor den. Neen. Hij zal alleen nog meer tyd verkwisten met haar te zoeken. De politie-chef keek bezorgd, maar bleef onverzettelijk. Het spijt me, meneer, zei hij. De bevelen van den baron waren heel pre cies. We moesten niets doen voor dat de inspecteur er was, en niemand mocht toegelaten worden of het huis verlaten, onder welk voorwendsel ook. Toen ging er bij Royson een licht op, dat niet alleen Miss Sheila MacDonald in een soort van ban gevangen was. Hij zou er niets mee kunnen bereiken door dezen onzelfstandigen man der wet. nog langer te plagen, en misschien zou hij hem maar vijandig stemmen voor de toe komst. In orde. aei hü op ongenoegelyken toon U heeft meer verstand van deze dingen dan lk. Tk wilde alieen maar van dienst zijn. Wanneer men ze noodig mocht heb ben dan ben ik tot half tien 's morgens thuis en daarna tot vijf of zes uur op de golflinks. Goeden nacht! Goeden nacht, meneer. Ik wou, dat ik meer kon doen. Maar het is soms erg moeilijk om te weten wat het beste is. Royson stapte op de fiets en reed weg. Juffrouw Macdonald's fiets stond tegen den voorkant van het portiek en zou daar licht den heelen nacht vergeten kunnen worden. Maar dat ging hem niet aan. Wat had die idioot van een chef ongeloovig ge keken, toen hij vertelde van 't over den weg gespannen iizerdraad en van de schietpartij; daarom had hij maar niets gezegd van den sigarettenkoker. In de zitkamer vond hij de kat ineengerold zitten op Jack's matje; Jack was, naar het scheen, hoogst verontwaardigd ge weest, maar had de indringster toch niet durven verjagen. ïk heb niets geen nieuws voor u, zei Royson tegen juffrouw Smithers. Ik heb de jongedame thuisgebracht, waarop mij duidelijk werd gemaakt, dat men mij liever gaan zag dan komen. Ik heb 'ns nagedacht, verkondigde juffrouw Smithers. Ik herinner me, dat ik heb hooren vertellen, dat er een heel nest van buitenlanders op die bui tenplaats was- Misschien mogen we blij zijn, dat we ze kwijt benne, al moet ik toegeven, dat die jongedame er wezen mocht, daar niet van. Lieve help! Zooals die meisjes zich tegenwoordig toch an- kleje!.... Nou, kapitein, als u de tafel niet noodig heb, dan laat ik de borden tot morgen staan. Ik heb d'r een hekel aan om op zoo'n tijd uit m'n lekkere bed gehaald te worden. Toen juffrouw Smithers onder hevig trapgekraak weer naar boven gegaan was, haalde Royson den sigarettenkoker weer te voorschijn. Het was een kostbaar voorwerp, zwaar en solide. Er zaten een paar Spaansche sigaren in. Maar wat er het meest aan opviel, dat was een monogram van kleine turkooizen,J. G. G." Hoe was het ter wereld mogelijk, dat dat ding op zulk een onmogelijken tijd en plaats ge vallen was? Royson kon dit raadsel niet oplossen. Hij zag plotseling, dat het zwarte katje met wijd-open, gouden oogen naar hem zat te staren. Hier jij, zei hij, jij in de keuken, en als je vannacht je kleine rose bek opendoet, dan wordt je weer naar buiten gegooid,, in de koude, donkere wereld! VI. Golf en andere dingen. Royson ontwaakte 11a zes uren van droomeloozen slaap- Hij keek naar de lucht hij sliep met open gordijnen en open raam, en zag, dat het een prachtige dag was. Ik voel my in uitstekende conditie, verklaarde hij, en zal vanmorgen op de golflinks geen slecht figuur slaan. Toen dacht hij pas aan de avonturen van den vorigen nacht. Drommels riep hij uit, terwijl hij Jack van het voeteneind van zijn bed af duwde, na op zijn horloge gekeken te hebben; toen sprong hij erzelf uit. Hij ging naar beneden om scheerwater te halen om juffrouw Smithers onnoodig traploopen te besparen en werd vol vreugde door de kat begroet. Het beest ging met hem mee, en vervulde Sealy- ham met afkeer, door haar kopje tegen zijn ruige vacht te strijken en zijn neus met opgeheven staart te kietelen. Jack verdroeg de vleierijen heldhaftig. Best hondje, zei Royson, je krijgt een halve niet bij het ontbijt- Hjj kleedde zich ijlings aan en ging nog voor het ontbijt even naar buiten. Hij keek den weg af over het strand, maar er was niemand te zien, behalve een paar garnalenvissehers, die tot aan de dijen in het water stonden. Het ijzerdraad en de pen waren nog waar hij ze gelaten had. Deze dingen vormden tezamen met den sigaretten koker, die veilig in zijn jaszak lag, het kostbare bewijs, dat hij zich maar niet iets verbeeld had. De golflinks was gelegen op de Wes telijke kaap, en hij kon er gemakkelijk in een kwartier heen fietsen. Dezen ochtend ging hij echter kort na negenen van huis. Hij had, zooals hij het uitdrukte „het een en ander te doen". Wanneer de po litie kwam, dan konden ze hem op de golfclub vinden. In de eerste plaats doorzocht hy het hek en de aangrenzende haag. Zooals hij verwacht had, ondekte hij voetsporen op de plaats, waar de wachtpost op- de loer gelegen had, maar de man had zich moeten bewegen zonder van plaats te veranderen, zoodat de sporen onbruik baar warenalthans volgens Royson's practiseh oordeel. Vier afgebrande luci fers en een stompje sigaret lagen In het rond; hij raapte ze op, omdat het merk van de sigaretten waarschijnlijk door een deskundige kon worden vastgesteld, en van het eind van twee lucifers waren punten af. Men kan nooit weten. Hij sloot deze kleine souvenirs van een ge- wetenloozen schurk in een enveloppe. Zij duidden er in ieder geval op, dat de man gedurende langeren tijd op wacht had gestaan Hü ontdekte verder, dat het plotselinge uitwijken en slippen van de fiets van het meisje nog op den weg te zien was, ter wijl een smalle strook van haar japon aan een struik hing. Op de plek, waar hij haar neegelegd had, schoot hij op een ineengefrommeld zakdoekje af, een fijn lapje batirt *n kant met de letters S. M. in een hoek Toen fietste hij naar ..The Homestead". Terwijl hy bij het witte inryhek af stapte, waaraan nu een ketting met hangslot be\ estigd was, onderzocht Roy son vluchtig de omgeving. Het duurde niet lang. of hij kwam bij de plaats in het gras links van den weg recht tegenover het inryhek waar een auto geruimen tijd gestaan moest hebben, hetgeen duidelijk t,e zien was aan de afgeloopen olie en de vier uitge holde sporen.- waar de wielen gerust hadden. Er waren aanwijzingen te over van het komen, draaien en wegrijden van den auto. Voetsporen waren niet te zien, maar dat verwachtte hy ook niet, aangezien het een harde grintweg was, en het reeds een paar dagen droog weel was geweest. Hij keek nauwkeurig uit naar aanwijzingen van een fiets, maar kon ternauwernood de sporen van zijn eigen fiets en die van juffrouw Macdo- nald onderscheiden. Grootendeels ten genoegen van zijn hond, liep hij de volgende paar honderd meter met de fiets aan do hand. Fi.i stopte zijn pijp nog eens; 'nier was iie< terrein wat hoog- r en kon hii juist door een opening in het geboomte zijn uuk laten gaan over de steenen schoorsteene-i en de steil aflooper.de pannedaken van „The Homesteadt'. (Wordt ver

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1