S. A. KANNEWASSER In. Vreemde kapers op de kust TO BR AI-CO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogi ten. iM No. 7269. EERSTE BLAD DINSDAG 2 MEI 1933 61ste JAARGANG Het politieke resultaat van het bezoek van Herriot aan Washington. - De strijd in het Verre Oosten. De luchtpost uit Indië. De landbouwmachtigingswet. gelardeerde Kalfslever. De ongeregeldheden te Ambt Hardenberg. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, De beroovingen te Oldenzaal. ^lo^vWizcHoclqiafia FEUILLETON HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jh. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Over het politieke resultaat van het be zoek van Herriot aan Washington, dat het meest belangrijke is van de aldaar bereikte resultaten, schrijft de „Nw. Rott. Crt." o. m.: Zoo ooit dan waren in politiek opzicht de omstandigheden op dit oogenblik voor de Franschen uitzonderlijk gunstig. De openbare meening in Amerika is hevig opgezweept door hetgeen er in Duitsch- land in de laatste maanden is gebeurd. De sympathie voor Duitschland, die in de Vereenigde Staten langzamerhand in zekere opzichten overigens merkwaar dig langzaam weer was ontstaan is als door een cycloon weggeblazen. Men is er geneigd in Duitschland opnieuw een ge vaar voor den wereldvrede te zien. Men toont veel meer begrip dan te voren voor de bezorgdheid van Frankrijk. En er is onmiskenbare instemming te constatee- ren met de woorden, die Churohill en dhamberlain in het Engelsche Lagerhuis <fienomtrent hebben gesproken. Amerika beseft het belang van ontwa pening, ziet daarin zelfs een volstrekte voorwaarde voor het slagen der oeconomi- sche conferentie. Het wil dus met alle macht medehelpen om te Genève toch nog een resultaat te bereiken; maar het kan niet loochenen, dat Duitschland op het oogenblik een kern van gevaar vormt. Daarom moet de drang tot ontwapening, die te Washington bestaat, tot een politiek leiden, die zich tegen die van Duitschland richt. Washington wil opeens niet meer van een onvoorwaardelijke rechtsgelijkheid hooren, waardoor Duitschland het recht zou verkrijgen, nieuwe, te voren aan dat land verboden typen van wapenen in te voeren, ook al zouden de anderen, zooals te verwachten is, van die wapenen niet Opeens afstand doen. Amerika fronst blijk baar volstrekt niet meer zoo afwerend het voorhoofd als de Franschen van verster king der veiligheidswaarborgen in de we reld spreken. Dit alles mag men tenminste opmaken uit de voorstelling, die de Fransche be richten geven van de gesprekken te Wash ington. Er er is geen reden om aan te nemen, dat zü verder van de waarheid verwijderd zijn dan men op grond van de bekende wenschen der Franschen op dit gebied, met redelijkheid mag verwachten. Men kan den armen dr. Hans Luther, die als splinternieuw gezant te Washing ton, tegen dezen stroom moet oproeien, niet benijden. buitengewone V olken bondsvergadering. China kan den Japanners geen neutrale zone bü Peking toestaan, daar het huidige geval totaal verschillende is met dat in dertijd te Sjanghai, waar de wapenstilstand uitsluitend gesloten was om het vertrek van de Japansche troepen voor te be reiden. Een wapenstilstand heeft geen zin als hü geen inleiding vormt tot onderhandelingen e. ce Ohineesche regeering blijft vol strekt besloten deze niet aan te knoopen. Het gerucht, dat de ronde gedaan heeft, dat generaal Ho geen voorstander van ge- wapenden weerstand zou zijn, is totaal onjuist. Generaal Ho heeft zijn verzoek om ontslag ingediend om de aandacht der regeering te vestigen op de moeilijkheden, die hij heeft ontmoet bij zekere generaals van het oude leger van Tsjang Soe Liang en om versterkingen te krijgen en de re geering heeft er sterk op aangedrongen, dat hij aan zou blijven. Aan den anderen kant dient er de aan dacht op gevestigd te worden, dat de moeilijkheden, waarop China bij zijn ver zet stuit, geweldig groot zijn, daar de Ja panners uit vliegtuigen de troepen be stoken, di'e daar tegen geen verweermid del hebben en tevens open steden. Maar de regeering is vastbesloten te volharden. De strijd in het Verre Oosten. De operaties der Japanners in de streek van Pek.ng geven aanleiding tot allerlei ge ruchten, die aanleiding geven tot groote behoedzaamheid seint William Martin d.d. 27 April uit Nanking. Eenige voor name figuren te Peking, ongerust over den loop van zaken, hebben getracht de diplomatieke tusschenkomst uit te lokken van de groote mogendheden om te komen tot een wapenstilstand en het scheppen van een neutrale zone, bewaakt door inter nationale troepen. De Chineesche regeering wijst echter de rgelijke voorstellen van de hand, omdat zij in strijd zijn met het besluit van de SAOnllAclM gaat de prijs per vwllt|v9 maat naar boven, van onze eigengebreide Sportkousen.(JAAP SNOR, hij breit ze zelf best), le klas reparatie-inrichting voor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste), Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). DE RIJKSBOND TOT BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. Minister Goering heeft vandaag den volgenden oproep tot het volk gericht: Duitsche mannen en vrouwen! Sinds het einde van den oorlog heeft men het Duitsche volk ontwapening be loofd, maar in werkelijkhekid is men overal zwaarder gewapend dan voorheen. Duizenden vliegtuigen staan gereed om op het eerste bevel over Duitschland neer te strijken en ons heeft men zelfs den afweer van dit gevaar verboden. Iedere Duitsche stad en onze voornaamste in dustrieën liggen binnen onmiddellijk be reik van vijandelijke bombardeer-vlieg- tuigen. Onze bescherming tegen lucht aanvallen eischt dus nieuwe organisatie onder krachtige leiding. De medewer king van het geheele volk is daartoe een onmisbare voorwaarde voor het welslagen. De Rijks-luftschutzbund, die heden ge sticht is op nationalen grondslag, is het aangewezen lichaam om de bevolking voor te lichten en haar middelen en wezen te toonen tot zelfbescherming. De bond moet onder de massa des volks de krachten wekken, die tot offers en onzelf zuchtige medewerking in staat zijn, in de eerste plaats echter moet hij het mo- reele weerstandsvermogen weer sterken, want zonder dat kan geen volk een lucht aanval weerstaan. Daarom doe ik een be roep op alle vaderlandslievende mannen en vrouwen om den hond te helpen, hetzij door actieve medewerking, hetzij door offers in geld; ieder die zoo doet be schermt zijn familie en volksgenooten; een volk, dat den ijzeren wil tot zelfbehoud heeft, zal ook de gevaren uit de lucht met goed gevolg overwinnen. (w.g.) Goering. PROF. MR. C. VAN VOLLENHOVEN, t Uit Leiden komt het ontstellend bericht, dat prof. mr. C. van Vollenhoven Zater dagavond, 11a eene ziekte van eenige weken, is overleden. Met diepe ontroering zal in zeer bree- den kring kennis worden genomen van het hier boven geplaatste bericht, schrijft de „Nw. Rott. Crt.". Met Van Vollenhoven verliest ons land een zijner beste zonen. De Leidsche Universiteit wordt door zijn verscheiden van een harer allereerste ge leerden beroofd, die zich in de internatio nale wetenschap grooten naam had ver worven. In den intiemen vriendenkring, waarin Van Vollenhoven thuis was, zal zijn heengaan groote verslagenheid ver wekken. Hij was een man van buitenge wone geleerdheid, en van zeer hoog ka rakter. Aan alle voortreffelijke eigen schappen, die hij had, paarde hij eene groote bescheidenheid, en eene Innige hartelijkheid voor wie hij onder zijne vrienden telde; ondanks de overstelpende drukte van zijn steeds bezige leven, wist hij immer nog gelegenheid te vinden om zijn vriendschapsbetrekkingen te onder houden en voor zijn vriendenkring har telijke belangstelling te toonen. DE KABINETSCRISIS. De heeren Aalberse, De Geer en Colijn door de Koningin ont vangen. De Koningin heeft Zaterdag in verband met de kabinetscrisis, op den Ruigenhoek ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de R.-K. Staatspartij, van de Chr.-Histori- sche Unie en van de Anti-Revolutionaire Partij, onderscheidenlijk mr. P. J. M. Aalberse, jhr. mr. D. J. de Geer en dr. H. Colijn. DE ZOMERTIJD. 15 Mei. Voor zooveel noodig, wordt er aan her innerd, dat de zomertijd aanvangt 15 Mei a.s. De overgang geschiedt In dier voege, dat wanneer de middelbare zonne tijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur in den voor middag aanwijst, het wordt geacht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomer tijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van Zondag 14 Mei op Maan dag 15 Mei, 2 uur. Het laatste vliegtuig van den Vrijdagdienst BataviaAmster dam. Sinds 25 September 1980 toen de veer- tiendaagsche dienst geopend werd en ook daarna sedert 1 October 1931 toen deze in een wekelijkschen dienst werd omgezet, is steeds het postvliegtuig uit Batavia op Vrijdag vertrokken. De „Snip" die Vrijdagavond 8 uur 20 op Schiphol is geland, is het laatste vliegtuig van dezen Vrijdag-dienst en heeft daaraan op waardige wijze een einde gemaakt. Op Vrijdag vertrokken kwam het ook op Vrijdag aan. Dit was mogelijk, doordat het traject BagdadAmsterdam in slechts twee dagen werd afgelegd, n.1. Bagdad Athene via Cairo en AtheneAmster dam via Rome en Parijs. De „Snip" was tevens het laatste vliegtuig dat de winter- route volgde. (Nw. Rott. Crt.). Het voorloopig verslag van de Eerste Kamer. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den landbouw betreurden verscheidene leden ten zeerste, dat het aanvankelijke wetsontwerp hetwelk ten doel had de Kroon in vrijwel onbeperkte mate te machtigen bijzondere maatregelen te treffen in het belang van den landbouw, pas den 24sten Maart j.1. lyj de Tweede Kamer was ingediend, tengevolge waar van het in dien vorm piet meer in be handeling is genomen. Daar zij evenwel overtuigd waren van de noodzakelijkheid van steun aan die be drijven, zouden zij thans hun stem aan dit wetsontwerp niet onthouden, al ver klaarden zij uitdrukkelijk, dat het ont werp in zijnen tegenwoordigen vorm hen in beginsel slechts zeer ten deele bevre digde. Vele leden verklaarden, dat zij zich met dit wetsontwerp ten volle konden ver eenigen. Weliswaar wordt daarbij den met de zaken van den landbouw belasten minister een zeer verstrekkende vol macht gegeven, doch de leden, hier aan het woord, achtten zulks dringend nood zakelijk in het huidige abnormale tijdsbe stek, naardien het der regeering bij het ontbreken van een zoodanige machtiging onmogelijk zou zijn, voldoende te rekenen met de sterk en snel wisselende omstan digheden, welke niet kunnen worden voorzien. Verscheidene leden betreurden, dat de regeering bij de aanneming van dat wets- werp hare aanvankelijke voornemens niet ten uitvoer zal kunnen leggen, of althans niet de plannen, geopperd in het door het lid der Tweede Kamer, den heer Korten- horst c.s. ingediende amendement, waar door ook de onderscheidene crisiswetten beter met elkander in verband zouden zijn gebracht, en dus vruchtbaarder wer king zouden hebben gehad. Ettelijke leden aarzelden hun stem aan dit wetsontwerp te geven, daar het niet zeker is, dat de tegenwoordige minister van oeconomische zaken en arbeid gedu rende het komende bewind met de uit voering van de voorgestelde maatrege len zou worden belast. Hiertegen werd van andere zijde aan gevoerd, dat de meerbedoelde volmacht zal zijn verleend aan „den" met de zaken van den landbouw belasten minister. Het geldt hier een kwestie van vertrouwen, en men was gaarne bereid, gelet op de huidige omstandigheden, dit vertrouwen te geven, ook al ging de bedoelde vol macht in vele opzichten verder dan die, in de jaren van den wereldoorlog aan de regeering geschonken. STEMMEN DER CHINEESCHE PERS OP JAVA OVER DE VERKIEZINGEN IN NEDERLAND. „Van pedis tot lombok rawit". Aneta meldt uit Batavia: Ook de Chineesche bladen hebben eenig commentaar aangaande den uitslag van de verkiezingen, doch geven daaraan geen prominente plaats. De „Keng Po" betoogt, dat in Neder land het communisme met 100 pet. voor uitging, terwijl twee Indonesiërs werden verkozen, zoodat de heer Sardjono, die thans geen bewegingsvrijheid heeft, in Holland kans heeft een „onschendbaar persoon" te worden. Het blad spreekt de meening uit, dat de houding der Neder landers ten aanzien van het communis me zeer merkwaardig is, aangezien in Ned.-Indië het communisme streng ver boden is, terwijl liet in Holland wordt vrijgelaten. De „Sin Po" betoogt, dat het bekende manifest, waarbij den kiezers in Neder land uit Indië werd toegeroepen de ge- zagsvorming te bevorderen, geen ander resultaat heeft gehad dan dat twee zetels van de socialisten aan de communisten werden toegevoegd, waaruit blijkt, dat „pedis" werd vervangen door „lombok rawit", of dat een tamelijk scherpe bij- spijs door een zeer scherpe werd afgewis seld. Binnenland. Bij KOMIJN, Tel. 339, DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdag is op de Waalkade te Nijmegen de 74-jarige H. door een vrachtauto aan gereden. De oude man liep ernstige ver wondingen aan lichaam en gelaat op. Hij is later aan de gevolgen overleden. De garagehouder W. Kuipers te Oos terzee bemerkte vlak bij de garage, toen hij uitreed voor den dienst Heerenveen Lemmer, een stoot in den auto. Stoppend om een onderzoek in te stellen, vond hij zijn tienjarig zoontje op den weg liggen. Het kind was overreden en is eenigen tijd later overleden. Naar aanleiding van het gebeurde van Vrijdagmiddag, waarbij de inspecteur van de rijkswerkverschaffing, ir. J. Th. West- hoff, een messteek in den rug ontving, nog het volgende: Bij de bebosschingen te Ambt-Harden- berg onder leiding van het staatsbosch- beheer zijn te werk gesteld bijna 200 werkloozen uit Hardenberg en omliggen de gemeenten. Met het dagelijksche toe zicht zijn belast eenige werkbazen. De rijksinspectie bemerkte echter, dat de lei ding daar verslapte. Er werd in werktijd een pijp gerookt, een praatje gemaakt en daarom werd een nieuwe werkbaas, af komstig van een andere werkverschaf fing aangesteld voor strenger toezicht en scherpere controle. Het gebied van de inspectie strekt zich uit van de werken in de rivier de Maas tot de inpoldering benoorden het Steenwljkerdiep, zoodat voortdurend persoonlijk toezicht van de twee rijksinspecteurs niet mogelijk Ts. Naar aanleiding van de verandering in de leiding ging ir. Westhoff controleeren of er in de daar toegepaste tarieven on billijkheden waren voor de te werk gestel- den en of de geuite klachten gegrond waren. Bij de bespreking hiervan liepen de werkloozen te hoop en namen een drei gende houding aan tegen den inspecteur, den houtvester en den nieuwen werk baas. Er vielen enkele klappen en plot seling voelde ir. Westhoff, dat hij in den rug gestoken was. Door persoonlijk over wicht wist hij niet alleen de menschen van erger te weerhouden, maar ook ge lastte hij oogenblikkelijk de stopzetting van het werk en kreeg dit bevel opge volgd. Hij liep naar zijn auto en de dokter te Hardenberg constateerde, dat hij een per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op don zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie ernstige vleeschwond in den rug had, maar dat geen edele deelen waren ge raakt. Hij zal echter geruimen tijd rust moeten houden. De bevolking in dit ge bied is zeer heterogeen. Een deel is chris telijk en velen ervffh zijn nog bij den vader van ir. Westhoff, die langen tijd als predikant te Hardenberg stond, ter kerke gegaan, maar in het grensgebied woont een bevolking, waarvoor het mes nog steeds het beste argument is. Vermoe delijk is een van de mensehen uit dit ge bied de dader. In den nacht van 7 op 8 Januari 1932 en op 10 December 1932 werden te 01- denzaal overvallen gepleegd, resp. op 'den kolenhandelaar W. Borghuis en den alleenwonenden heer B. Heinink. Als ver dacht van deze overvallen en tevens van den overval op een bankdirecteur te Dinxperlo en van smokkelaars bij Venlo werden o.a., als hoofddaders aangehou den en in arrest gesteld zekere S. en von G., beiden uit Mülheim a. d. Roer. Deze zaak diende gisteren voor het Landesge- richt te Duisburg. Een 25 getuigen, waar onder ook de brigadecommandant van de Koninklijke Marechaussee te Oldenzaal, OO <7 op geregelde tijden, en neem zoo noodig 's avonds een Poster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en tonder krampen. 0.65 pet flacon. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) 10) Het onderzoek, dat daar zou plaats vinden was een zuivere formaliteit. De lijkschouwer kondigde aan, dat het on derzoek werd verdaagd, tot dien dag over een week en heropend zou worden in het gemeentehuis van het nabije dorp, zonder verwijl ging hij thans over tot het invullen van de vergunning tot be graven. Juan Garcia kwam daarna achter uit de hall naar de tafel toe. Mag ik een verklaring afleggen? vroeg hij. Ik wensch, dat u niets zegt met be trekking tot dit onderzoek, zei de lijk schouwer. Mijn vader en ik onderwerpen ons san uw beslissing, mijnheer, en thans was er in zijn beheersckte houding niets te bemerken, van een zich niet op zijn gemak voelen, zooais den vorigen avond fP Royson's kamer het geval was ge feest. Wij wenschen alleen te verklaren, wjj voor- c-en ruime vergoeding zuilen zorgenvoorzoover althans geld tot eenige verzachting van lijden kan bij dragen. Wij zullen deskundigen 0111 raad vragen, welke bedragen aan de betrek kingen van de ongelukkigen uitgekeerd moeten worden, en daaraan zullen wij nog een som toevoegen, waarin het ver lies, dat wijzelve gevoelen tot uiting ge bracht zal worden. Een gemompel van aangename verras sing deed zich uit het midden der jury hooren. Ik ben er zeker van, antwoordde de lijkschouwer, dat alle betrokkenen met oprechte sympathie en instemming dit hebben aangehoord. Intusschen speelde zich een meer op windend tooneel af in een kleine kamer, waarheen sedert den vorigen dag eenig meubilair van de bibliotheek was overge bracht. Furneaux was bezig dien gereserveer- den aristocraat, Alexis Baron Garcia Y Gonzales onder handen te nemenja, hij had voor deze netelige ónderneming met voordracht den tijd gekozen, waarop Juan Garcia bij het onderzoek aanwezig moest zijn. Hobbs had hem verteld, waar hij zijn moest. Geen van de dienstmeisjes durfde hem er zonder voorkennis heen te bren gen, weshalve hij zichzelf aandiende. De koude blik, dien de indringer op ving zou sommige menschen wellicht van hun stuk gebracht hebben. Furneaux werd er alleen maar door aangespoord. Hij keek in de staalblauwe oogen van een man van een zeer gedistingeerd uiterlijk, met wit haar en een grijzenden knevel, die zich met een stapel papieren bezig hield. Deze werden boos terzijde gescho ven, toen de detective naar voren kwsm. Aangezien ik de afdeeling Criminee- le Recherche vertegenwoordig en tijde lijk hier in de huurt onbekend wensch te blijven, kon ik mij niet laten aandienen, baron, begon hij. Dat is de reden, dat ik zoo onverwacht verschijn. Ik twijfel er niet aan, of u zult mijn verklaring aan vaarden. Niemand beter dan u zelf, weet, dat de uiterste discretie noodzakelijk is, om thans een hoogst ongewenschte publi citeit te vermijden. Hij bood zijn kaartje aan, dat de baron evenwel niet aannam. Welke afdeeling? kwam de vraag en de toon van den spreker was uiterst aan matigend. Furneaux stak het kaartje weer in zijn zak. Scotland Yard, antwoordde hij. Hebt u wel eens van Scotland Yard gehoord, Baron? Het is een beruchte plaats, waarin het Engelsche hoofdkwar tier voor de opsporing van misdrijven ge vestigd is, en die tevens tot tijdelijke ver blijfplaats dient voor de in Londen ver loren parapluie's. De oude beer schoof zijn stoel achter uit zonder op te staan, en keek den bru talen indringer woest aan. Plotseling ver anderde zijn gelaatsuitdrukking. Zijn oogen stonden niet zoo dicht bijeen als die van zijn zoon. maar gaven aan zijn gezicht toch dezelfde karakteristieke uit drukking van koppigheid. Heb ik u al eens eerder gezien, viel hij uit. Furneaux antwoordde niet dadelijk. Gran dien! mompelde de baron toen en hij werd doodsbleek. Nu herinner ik mjjHoe is uw naam? Is dat van belang? Maaruw visitekaartje. Natuurlijk, als u dat wenscht te zien. Furneaux had de eerste ronde gewon nen, maar zijn gezicht was gelijk een mas ker een uit ivoor gesneden masker. De baron wierp een blik op het kaartje, en las het opschrift met een uitdrukking van verbijstering. Zonder dat die hem aange boden werd, nam de detective een stoel en plaatste die vlak naast het bureau. Ah! kakelde hij met jongensachtige opgewektheid, nu herinnert u het zich! Dat waren groote dagen, toen u en prins Manuel Velasquez, de zachtaardig ste man dien ik ken, gewoon waren schaak te spelen in die ongure club achter Tot- tenham Court Road. Brave oude kerel! Hij wist heel wat meer van bijen dan van bommen af. Hij was een idealist, eerlijk en simpelvolkomen eerlijk en buiten gewoon simpel. Natuurlijk placht een zoo genaamd veel gevaarlijker troepje samen te komen in het café in Dean Street. Die samenzweerders maakten ernst met de zaak. Maar niet in Engeland. O, hemel, neen! Hier moeten ze hun fatsoen houden of Scotland Yard zou nooit aan ieder het honorarium uitbetaald hebben voor het inzenden van vertrouwelijke rapporten over alle anderen. Wat een sport was dat! Ik was in dien tijd een jong politieagent en werd uitgekozen, omdat ik Fransch sprak en er heelemaal niet als een detec tive uitzag. Dat is nog steeds niet het ge val, nietwaar? Houd op! Sluit die deur af! Het was een beveleen bevel, uitge sproken niet door een aristocraat, maar door een man, door angst overweldigd. Furneaux stond op. Eindelijk kwam er een grijnslach op zijn gezicht. Als tusschen oude bekenden, zij het ook niet vrienden, zei hij, wensch ik, dat u weet dat mijn tegenwoordigheid hier aan mijn collega's bekend is, zoodat een eventueele onaangename gebeurtenis op geen enkele wijze goedgepraat zou kunnen worden. Zelfs de heer Hobbs zou bijzonder oneerbiedig zijnbaron. Doe die deur op slot! herhaalde de ander. Furneaux gehoorzaamde met een zwie righeid, die veeleer te kennen gaf, dat hij wat toegeeflijk was voor een knorrig man, dan dat hij aan een eenigszins kortaf geuit verzoek gevolg gaf. Zelfs de vol komen verbijsterde baron merkte dat op en begon een verklaring te geven. Wij moeten niet gestoord worden, mompelde hij. Mijn zoon weet er niets vanzooveel jaren zijn voorbijgegaan zooveel vreemde gebeurtenissen hebben plaats gegrepensedert die vroegere dagen in Londen. De tijd snelt voort, maar de men schen blijven vrijwel hetzelfde, en Fur neaux schoof zijn stoel wat dichterbij. Ik vraag mij tegenwoordig vaak af, waar alle behoorlijke Spanjaarden heengegaan zijn, die brave kerels, die ik in de jaren van den oorlog, gewoon was te ontmoe ten. Maar zooals u zei, baron, wij kunnen gestoord worden. Laat ons ter zake komen. Wie waren die mannen, die gisternacht uw bedienden vermoordden en den aan slag op u pleegden? Ik weet het niet. Werkelijk? Hoe eigenaardig! Alle vier volmaakt vreemden? Zij droegen maskers. Maar men doorgrondt een masker. Ik deed dat niet. Ik herkende nie mand. U weet met welk doel zij hier kwa men?. Ternauwernood. Furneaux boog zich naar voren. Wan neer hij in een gesprek zeer veel belang stelde, had hij de gewoonte om op de punt van zijn stoel te gaan zitten, en' zijn handen met uitgespreide vingers op zijn knieën te leggen. Als ik uw gebrekkig geheugen eens opfrisch, zei hij eerder op vriendelijken dan op dreigenden toon. Engelsche fi nanciers zijn niet heelemaal gek. Wan neer een massa van het wereldvermogen aan hun veilige bewaring is ontglipt, dan weten zij tenminste waar het gebleven is. Vooral zijn zij op de hoogte ten aanzien van de groote bedragen, die zich nog in het land bevinden. U zelf, baron, hebt de beschikking over bijna een kwart mill. pond sterling op uw eigen naam. Uw stief dochter, juffrouw Sheila Macdonald, heeft een bedrag van een half millioen pond op haar naam. De arme Wentworth, de butlereen voortreffelijk butler, die geen butler was... vertegenwoordigde nog een half millioen, die nu op u over gaat. Ik zie een telegram op uw tafel lig gen van de bank, waar Wentworth's aan deel gedeponeerd is, zoodat ik vermoed, dat de directeur ervan thans om instruc ties vraagt. Verder is er nog een derde bedrag van een half milioen bij een Zwit- sersche bank ondergebracht, en ook weer zal uw handteekening het mogelijk maken er aan te komen. U ziet, baron, dat een groot gedeelte van de feiten mij bekend is. Indien u verstandig is, dan deelt u mij ook het overige mede (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1