S. UHSSËR S Zn. Vreemde kapers op de kust. TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. No. 7270. EERSTE BLAD DONDERDAG 4 MEI 1933 61ste JAARGANG Hitier stelt teleur. - De tweede etappe in de nationaal- socialistische revolutie. - Het conflict tusschen Rusland en Japan in een ernstig stadium. De vrije Vakvereenigingen in Duitschland onderdrukt Bi| KONIJN, Tel. 339, gelardeerde Ossenlever in 50 dessins, LDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegias, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.66; binnen land f 2.—Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct. ;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jh. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Hitier stelt teleur. Cynische lezers zullen misschien opmerken, dat Hitier nog niet anders dan teleurgesteld heeft en dat het kopje dus weinig zeggend is. Wij zullen daarop niet ingaan. Wij bedoelen met deze teleurstelling die Hitier gebracht heeft, zijn mededeelingen in zijn Mei programma. Men had veracht een dege lijk programma voor werkverschaffing te krijgen, doch moet zich tevreden stel len met objecten die door voorgangers reeds naar voren zijn gebracht en die toen met geen mogelijkheid zijn uit te voeren geweest, omdat de middelen er toe ontbraken. De „Nw. Rott. Crt." schrijft o.m. over de „Mei-rede" van den rijkskanselier: Wij hebben bij het vernemen van het geen Hitier heeft gezegd onze ooren, en daarna nog eens onze oogen niet geloofd. De bestrijding van de werkloosheid in werkelijke daden zal voor het eerste jaar bestaan in het aanleggen van wegen en andere openbare werken op groote schaal en in een oproep aan het Duitsche Volk om de uit armoede verwaarloosde huizen te laten herstellen en opknappen. Dat is het eenige positieve wat wij vernomen hebben. Verder bleef het bij algemeen boden. Als wij vernemen dat men dit jaar de eerste étappe wil afleggen naar een orga nische leiding van het oeconomische leven dan klinkt dat zeer zeker als een aankon diging van de verwezenlijking van het nat. socialistisch program dat totnogtoe, blijkens de protesten van Hugenberg en het verbod van Goering, alleen nog maar eigenmachtig door de S.A. tot een begin van uitvoering was gebracht, maar hoe die verwezenlijking er uit zal zien weten wij nog evenmin als te voren. Dat de boe renstand gezond moet worden gemaakt, hooren wij niet voor het eerst, maar hoe? ja, dat blijft nog evenzeer een geheim als te voren. Men zal actief optreden tegen de ondragelijke last van de rente. Welke rente? Wat beteekent dit? De heele rede was vol van nog steeds duistere aankondigingen, waarvan er een aantal ons onheilspellend genoeg aan deden, maar waarvan in ieder geval één ons, wat het buitenland betreft, naar om standigheden gunstig in de ooren klonk: De handelspolitiek moet de waarborg bie den van een regelmatige productie, zon der dat de Duitsche landbouw wordt ver nietigd. Dat lijkt erg op het loslaten van het denkbeeld der autarkie. Wij meenen er dit uit te mogen begrijpen: Wel moet de landbouw worden ontzien, maar geen j handelsbeleid mag worden toegepast waaronder de Duitsche uitvoer van in- j dustrieproducten al te zeer te lijden krijgt. j Wij hebben hier zegt het blad dan j verder ondanks onze, niet onjuist ge bleken bezwaren, het plan-Von Papen ge prezen als een frisch denkbeeld, dat niet in het domweg beschikbaar stellen van staatsmiddelen bestond, maar waarbij toe komstige belastinggelden alleen het mid del moesten vormen om het economische leven ver buiten hun eigen omvang te prikkelen. Anders staat het met het plan-Hitier. Dat wil het oeconomische leven voeden met het hartebloed van Vader Staat. Bij het plan -Von Papen echter diende dit bloed slechts als een soort chemisch agens. Ook dit kon geen wonderen doen. Von Papen zei het zelf, weldra een jaar- geleden, dat het slechts baten kon wan neer binnen een jaar opleving intrad. Die is niet ingetreden en de schatkist zal, behalve de lasten van het op dit oogen- blik uitzonderlijk dure revolutionaire staatsbestel, ook nog de op de toekomst gelegde kosten van het plan-Von Papen te dragen hebben. Hoe kan de mark dit alles, naast het nieuwe plan, verduren? Niet beter lijkt ons de aansporing tot het opknappen der huizen. Dit herstel is totnogtoe nagelaten omdat de eigenaars er geen geld voor hadden. Hebben zij dat nu? Waar Hitier iets verder gekomen ls dan zijn vroegere vage voorspiegelingen, heeft hij oude huismiddelen aangekon digd, die de ziekte slechts erger maken als niet uit anderen hoofde tijdens hun gebruik genezing intreedt. Hitier doet met groote woorden en zon der het te zeggen, wat Von Papen eens, openhartig de waarheid erkennende, met meer vindingrijkheid heeft gedaan: Uit stel van executie zoeken in de verwach ting dat de toestand eens vanzelf beter moet worden. President Roosevelt staat een schulden- moratorium toe. De tweede étappe in de natlonaal-soeia- listisehe revolutie is de actie tegen de vakvereenigingen, waarover elders op deze pagina verschillende bizonderheden worden vermeld. Hitier houdt niet van halve maatregelen en nu hij a heeft ge zegd, moet hjj ook b zeggen en dat wil voor den leider der Nazi's zeggen dat hij geen enkele macht naast de zijne duldt. Dinsdag zijn nu alle huizen der vakver eenigingen bezet, de leiders gevangen genomen en vervangen door commissa rissen van de nationaal-socialistische partij. De Berüjnsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." vat de zaak als volgt samen: De vakvereenigingen hadden zich wel tot medewerking bereid verklaard, zelfs actief aan de Mei-feesten meegedaan, maar zij namen toch nog zekere reserves in acht, de leiding was dezelfde gebleven. Thans wordt haar een andere leiding ge geven, en die zal haar tot activiteit voe ren. Het leidersbeginsel zal ook in de vak vereenigingen zijn intrede doen, de demo cratische organisatie, zij het dan ook een sterk verkalkte en bureaucratische demo cratie, verdwijnt. En met die verdwijnt de taak der vakvereenigingen, om in alle loon- en werktijdkwesties als advocaat voor de arbeiders op te treden. Voortaan zullen de vakvereenigingen geleid wor den in den geest van de regeering, in nationale, maar op den duur dan toch ook weer socialistischen geest. Het conflict tusschen Rusland en Japan in een ernstig stadium. Het gaat ver keerd in het Verre Oosten, de verhou dingen worden al meer gespannen. Niet alleen dat de strijd tusschen China en Japan bezorgdheid wekt, ook de verhou ding tusschen Rusland en Japan wordt hoe langer hoe meer gespannen. Zoo meldt Vaz Dias uit Moskou d.d. Dins- dag j-l.: Naar semi-officieel wordt meegedeeld, heeft de voorzitter van den raad van be heer van den Oost-Chineeschen spoorweg, Lisjaogen, een nota gericht tot den plaats- vervangenden voorzitter van den raad van beheer van dien spoorweg, den Rus Koesnekof, waarin hij o.a. den Russischen beheerder van den Oosterspoorweg aan een scherpe critiek onderwerpt en waarin verder de eigendomsrechten der Sowjet- unie op den Oost-Chineeschen spoorweg worden bestreden. In opdracht zijner regeering heeft Koeznetsof buitengewoon scherp op deze nota, geantwoord. Het eigendomsrecht der Sowjet-Unie wordt nadrukkelijk vastge legd. Geweigerd wordt de in beslag geno men locomotieven en wagons uit te leve ren en tenslotte wordt de critiek op den arbeid van den Russischen beheerder af gewezen. De regeering te Moskou stelt voor, ter liquideering van de verschillende inciden ten een commissie te vormen, daar haar dit de eenige mogelijkheid lijkt tot bijleg ging van het Russisch-Mantsjoerijsche conflict. Te Harbin. aldus Reuter, wordt offi cieel den ernst van het geschil over den Oosterspoorweg toegegeven. Volgens de Japansche pers zijn de Russische douane beambten te Mantsjoeli naar Rusland te ruggekeerd. De nationaal-socilaisten bezet ten al hun gebouwen in het heele rijk. Wolff meldt uit Berlijn, dat gisteren ochtend in het geheele rijk een krachtige actie is begonnen tegen de vrije (socia listische) vakvereenigingen. Alle gebouwen van den Algemeenen Duitschen Vakvereenigingsbond en van de bij hem aangesloten bonden en orga nisaties zijn bezet. Het gebouw van den Duitschen metaalarbeidersbond te Berlijn bezet. Een toespraak tot het personeel van staatscommissaris Engel. Een setrke afdeeling S.A. heeft Dins dagochtend te Berlijn in de Alte Jakob- strasse, onder leiding van staatscommis saris Engel, het gebouw van den Duit schen metaalarbeidersbond bezet. Staatscommissaris Engel riep op de vi.jfde verdieping het geheele personeel van het vakvereenigingsgebouw bijeen. Hij hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat in de toekomst strooibiljetten en opruiende blaadjes niet meer vervaardigd en verspreid mogen worden, en dat de vakvereenigingsbladen aan controle on derworpen worden. Opruiende politiek zal niet meer geduld worden. Voortaan komt het er op aan zich met vraagstuk ken van het heden bezig te houden. In de eerste plaats moet gezorgd worden voor een rechtvaardige belooning voor geleverd werk. Op den eersten Mei is daarmee een begin gemaakt. In de volksscholen moet uitvoerig inlichtend werk verricht wor den om reeds het kind de beteekenis van den handenarbeid in te scherpen. Staatssecretaris Engel besprak ook de ouderdomszorg. Tot nu toe moest elkeen bang zijn om oud te worden; in de toe komst zal men echter den arbeid de eer bewijzen, welke hem toekomt. De staats commissaris eindigde zijn toespraak met de aansporing om aan het werk te gaan voor het Duitsche volk. Wanneer thans nog velen innerlijk sociaal-democraten zijn, dan zullen zij toch in den loop van den tijd van de macht van de idee van het nationaal- socialisme doordrongen worden. Het personeel ging na deze toespraak aan het werk, terwijl de S.A.-mannen het gebouw bezetten en aan een grondig on derzoek onderwierpen. De geheele actie in het gebouw van den Duitschen metaalarbeidersbond werd aldus Wolff rustig en gedisciplineerd uitgevoerd. De actie te Berlijn. De actie tegen de vrije vakvereenigin gen is naar Wolff verder meldt te Berlijn zonder stoornissen verloopen. Pre cies om 10 uur hebben S.A.-mannen en nat. soc. bedrijfscellenorganisaties alle vakvereenigingsgebouwen bezet. De vak- vereenigings „bonzen" zijn gearresteerd, terwijl het personeel werd aangeraden door te werken. De arbeidersbanken werden eveneens bezet. Dr. Ley, leider van het comité van actie tot bescherming van den arbeid, heeft te Berlijn zelf de opperste leiding van de actie gevoerd. De verklaringen van den leider der actie. Rijksdagafgevaardigde dr. Ley heeft aan vertegenwoordigers der bladen bij zonderheden meegedeeld over het optre den tegen de vrije vakvereenigingen. Precies om 10 uur is de actie overal be gonnen. Alle vakvereenigingsgebouwen, oeconomische organisaties, arbeidersban ken, enz. der vrije verbonden zijn bezet. De leiders zijn volkomen verrast. Behalve Leipart, Grassmannen en Wissel zijn ook de leiders der onderafdeelingen gear resteerd en te Berlijn ook de redacteuren van toonaangevende vakvereenigingsbla den. Het personeel is met rust gelaten en werkt door. Naar dr. Ley hieraan toevoegde, zal echter geen lijdelijk of welk ander verzet ook geduld worden. Het geheele bestuursorganisme van de vrije vakvereenigingen zal reeds over en kele dagen in nieuwe vormen van orga nisatie gegoten zijn, die strekken tot be scherming van de rechten van den Duit schen arbeider en bedienden. Meer dan 50 arrestaties. Het aantal gearresteerden bedraagt vol gens dr. Ley reeds meer dan 50. Daar onder bevinden zich 28 voorzitters der aangesloten bonden, 12 leiders van den Algemeen Duitschen Vakvereenigings bond, waarvan de namen der voornaamste leiders reeds zijn meegedeeld. Voorts twee leiders der arbeidersbank en 3 re dacteuren van vakvereenigingsbladen. AMERIKAANSCHE SENAAT NEEMT INFLATIEWET AAN. Met 64 tegen 21 stemmen. De Amerikaansche Senaat heeft naar Reuter meldt de wetsontwerpen tot steun aan den landbouw en inzake de inflatie aangenomen. De Senaat heeft volgens een later be richt met 64 tegen 21 stemmen de infla- tievoorstellen aangenomen. Volgens deze voorstellen is Roosevelt gemachtigd om het goudgehalte van den dollar te verlagen tot 60 pet., voorts tot het vrij aanmunten van zilver in een be paalde verhouding tot het goud, tot de uitgifte van 3 milliard dollar aan betaal middelen, uitbreiding van het crediet door middel van de Federale Reserve Banken bij welke drie milliard aan staatsfondsen wordt geplaatst en het in betaling aan nemen van 200 mill. dollar aan zilver tot vereffening van oorlogsschulden. Dit laat ste beteekent practisch een vermindering der schulden met 28 pet. Deze machtiging heeft betrekking op de achterstallige De- cember-annuïteiten en die van midden Juni, ingeval ze binnen zes maanden wor den betaald. UITBREIDING DER AUSTRALISCHE DEFENSIE. Omvangrijk voor de kust. bewapeningsplan Het verdedigingsplan der regeering van het Australische gemeenebest, dat op het oogenblik onderwerp van be spreking met de Britsche regeering uit maakt, beslaat een periode van 7 jaar en behelst een volledige versterking van Australië's kustverdediging ten bedrage van zeven millioen pond sterling. Verder wordt de Australische vloot op minimum-sterkte gebracht door een es kader van 4 kruisers en 12 mijnenvegers. Ook de luchtmacht zal op minimum sterkte gebracht worden en zal daartoe worden uitgerust met snellere en betere vliegtuigen. Het plan voorziet niet in het aan schaffen van onderzeebooten, daar men verwacht, dat in geval van moeilijkheden een flottielje onderzeeërs van de Engel- sche marine in Australië zou worden gestationneerd. ROOSEVELT EN HET AMERIKAANSCHE VLOOTBOUW- PROGRAM. De New York Times verneemt uit Was hington, dat het vlootbouw-program van Roosevelt aanvankelijk 64 millioen dollar voteert voor den bouw van 30 nieuwe oor logsschepen n.1. 20 torpedojagers, 8 lichte kruisers, 4 duikbooten en een vliegtuig moederschip. In gewoonlijk welingelichte kringen verluidt, dat Roosevelt speciale volmachten van het Congres wil trachten te krijgen, die hem het recht geven het vlootbouw-program in overeenstemming met de vorderingen, die door de Ontwa peningsconferentie te Genève worden ge maakt, te beperken. De voorzitter van de American Federa- tion of Labor, den Amerikaanschen bond van vakvereenigingen. William Green, publiceert een oproep, waarin hij de to» schikbaarstelling van een crediet van 300 millioen dollar voor uitbreiding van de vloot eischt, opdat daardoor werk zal wor den geschapen. DE RAMP VAN DE AKRON. De oorzaak van het vergaan een mysterie. Het onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van het luchtschip de Akron heeft tot resultaat gehad, dat deze ramp wel altijd een mysterie zal blijven. De ge-1 tuigen zijn gedurende 11 dagen verhoord en de uit de verklaringen naar voren ko mende feiten geven een zoo zoo gecom pliceerd en verwarrend beeld van het ge beurde, dat het vrijwel onmogelijk is uit de beschikbare gegevens een conclusie i te trekken. kleur-eoht, - wasch-echt, per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-colleotie DR. COLIJN KABINETSFORMATEUR. De Koningin heeft Dinsdagmorgen den minister van staat, dr. H. Colijn, ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een parlementair kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht deze opdracht ;n beraad te mogen houden. H. Colijn (A.R.) Dr. Colijn, de vermoedelijke nieuwe minister-president, wordt op 22 Juni a.s. 64 jaar en heeft een hoogst belangrijke en eervolle loopbaan in Indië en in Neder land achter den rug. Hij is reeds eenige malen minister geweest, n.1. van 1911— '13 minister van Oorlog, en van 1923'25 minister van Financiën. In Augustus 1925 trad hij opnieuw op als minister van Fi nanciën en tevens als minister-president, maar zijn kabinet kwam reeds in Novem ber nog dat jaar ten val als gevolg van de aanneming van het amendement-Ker sten tot afschaffing van het gezantschap bij den Paus. Eenige jaren geleden is de heer Colijn tot minister van Staat benoemd. De Tijd (r.k.) voegt aan het bericht over de opdracht aan dr. Colijn het volgende toe: Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver nemen. zal de heer Colijn zijn medewer- FEUILLETON Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 11) (Nadruk verboden.) Neen, wacht een oogenblik! Ik houd ervan, oprecht te zijn. Ik moet het u dui delijk maken, dat er in Engeland eeu macht bestaat, veel sterker dan welke re geering ook. Men noemt die macht „de openbare meening". Een openbare meening staat er op, dat het neerschieten van twee Engelschen in koelen bloed zal woi'den gewroken door de gevangenneming en terechtstelling van hun moordenaars. Het is waar, dat, indien eenige van de moordenaars knap pe gezichten hebben en beweren uit poli tieleen hartstocht te handelen, en vooral indien een schoone avonturierster als Gouda Almarezoh, neem mij niet kwa lijk. Wist u niet, dat zij in deze zaak be trokken was? Het aschgrauwe gezicht van den baron was vertrokken door hevigen schrik. Is het mogelijk? hijgde hij. Er is een kans, dat ik mij vergis; niaar die is zeer klein. Gonda was Zon dag niet in Londen, maar Maandagmor gen zag men haar in haar flat terugkee- 'en, blijkbaar van een reis terugkomen de. Zij droeg een klokhoed en een met oont omzoomden mantel. Een vrouw, die Zondag in het district was in gezelschap van vier mannen, was op gelijke wijze ge kleed. Op dat oogenblik draaide iemand den knop van de gesloten deur om en bonsde zwaar tegen het paneel, daar hij blijk baar geen tegenstand had verwacht. Vader! riep een stem in het Spaansch Wat is er? riep de baron in dezelfde taal. Het is vier uur; tijd om weg te gaan, kwam het antwoord. Onmogelijk! jammerde de andere man wanhopig, zonder op de vraag van den detective te letten. Furneaux sprong op en maakte de deur open. Juan Garcia, op het punt 0111 de kamer binnen te snellen, deinsde bij het zien van den vreemde een stap achteruit. Kom binnen, jeugdig heerschap, zei de detective minzaam. Ik moet een woordje met u spreken. En bedaar wat! U gaat noch om vier uur, noch 0111 vijf uur, noch op eenig ander uur van den dag of den nacht, zoolang 11 geen verlof daartoe krijgt, en dat zal misschien in het geheel niet gebeuren. Kom binnen en ga zitten en tracht gedurende de eerstvolgende uren te vergeten, dat u ooit in Spanje gewoond heeft! XI. „Een frissche bries". Wie voor den duivel bent u? vroeg de jongeman, terwijl hij vol aanmatiging den detective voorbij liep en meer aan dacht wijdde aan zyn vader dan aan het onbeduidende mannetje, dat hem zoo on beschaamd toesprak. Een geheel natuurlijke vraag, tjilpte Furneaux. Ze had beleefder gesteld kunnen zijn, maar voor dezen keer wil ik dat over het hoofd zien. Ik ben een in- specteur-detective van Scotland Yard. Ik heb mijn geloofsbrieven al aan den baron aangeboden. Juan Garcia's bleek gezicht kleurde zich van boosheid. Nog steeds Furneaux negee- rend, wendde hij zich tot zijn vader met een plotselinge woede, die weinig goeds voorspelde. In zijn opwinding merkte hij niet, dat de deur op een kier was blijven staan, nadat Furneaux hem binnen gela ten had. Wat moet die man daar? U hebt hem toch niets verteld? barstte hij in het Spaansch uit. Meneer Hobbs! riep Furneaux. De inspecteur en een paar agenten ver schenen als bij tooverslag. De heer Juan Garcia is een eenigs- zins onmogelijk heerschap, legde de detec tive uit. Ik dacht, dat hij wel eens lastig zou kunnen blijken te zijn en dat is de reden, dat ik u vroeg, meneer Hobbs, 0111 hem in het oog te houden. Hij schijnt van plan 0111 Spaansch te blijven praten en de afdee ling Crimineele Recherche als een grap te beschouwen. Ik geloof, dat het beste wat we doen kunnen, is hem te arrestee ren. Mij arresteeren? schreeuwde Garcia, die eindelijk tot een rechtstreeksch ant woord geprikkeld was. Juist. En verbeeldt u niet, dat u eenigen tegenstand kunt bieden. Indien 11 zoo vriendelijk wilt zijn even naar den agent bij de deur te kijken, dan zult u zien, dat hij reeds een pistool op u aan gelegd heeft; zijn orders zijn om te schie ten, voordat 11 dat pistool in uw jaszak voor den dag kunt halen. Handen op, dwaas die je bent, of je wordt op de plaats neergeschoten! De plotselinge verandering van toon scheen den jongen Spanjaard te verbijste- rer:. Hij bood geen weerstand, toen de han dige vingers van den inspecteur niet één maar twee gevaarlijk uitziende wapens uit zijn zakken verwijderden. E11 nu, baron, zullen wij u moeten verzoeken om het kleine arsenaal, dat in de laden van uw bureau verborgen is, tij delijk bij ons in bewaring te geven, ver volgde de detective. Ah! Dank u! Een buit van vier Duit sche pistolen! Men vraagt zich af hoe zulke dingen zoo gemakkelijk Engeland binnen komen. Ik heb deze pistolen sedert 1917 in mijn bezit gehad en uw regeering heeft nimmer mijn recht daarop betwist, zei de oudste Garcia met eenige waardigheid. Zoo, maar er is veel gebeurd sedert 1917. Ik twijfel er niet aan of inspecteur Hobbs zal na afloop van dit onderhouu alles tot wederzijdsch genoegen regelen, aangezien het na uw ervaring van Zondag nacht bepaald onredelijk zou zijn u van alle middelen van verdediging te beroo- ven. U en ik zullen daarover geen ruzie maken. Wat ik wensch te weten is, welke houding uw zoon van plan is aan te nemen. Eerst en vooral, is hij bére.d zijn medewerking aan de autoriteiten te ver- leenen of geeft hij er de voorkeur aan om opgesloten te worden onder beschuldiging van het verleenen van hulp aan de man nen, die Wenthworth en Jenks vermoord den? Juan Garcia was op het punt in een hevig protest uit te barsten, toen zijn vader gebiedend de hand ophief. Alsjeblieft niet nog meer domheden! zei hij. Juan, deze politie-ambtenaren hebben er recht op om gehoord te worden. Wij moeten handelen als gentlemen en ik neem aan, dat het hen aangenaam zal zijn ons als zoodanig te behandelen. Maar, meneer Furneaux, moeten wij ons ge sprek in tegenwoordigheid van uw on dergeschikten voortzetten? Neen. De heer Hobbs blijft, maar de agenten kunnen zich verwijderen niet te ver laten. we zeggen tot de gang. U schijnt bijzonder achterdochtig tegenover ons, protesteerde de ander, toen de deur gesloten was en de vier mannen aan het andere einde van de kamer waren. En waarom zou ik dat niet zijn? Stond uw zoon niet eenige oogenblikkei. geleden klaar om te schieten? U kent uw eigen zoon ternauwernood, baron. Gister nacht had hij nog geen seconde noodig om te besluiten tot een oefening met eew machine-geweer. Wat heeft dat te beteekenen? De oudste van de twee Spanjaarden draaide zich plotseling in zijn stoel om en wierp een onderzoekenden blik op Juan, die van zijn kant nu strak naar Furneaux keek. Ik geloof, antwoordde de detective let wel, ik gebruik een woord, dat een element van onzekerheid in zich sluit maar ik geloof inderdaad, dat de heer Garcia het vuur opende op de inzittenden van een auto, die hij aan de Zuidpoort van het park omstreeks één-uur-dertig 's nachts verraste. Hij vuurde driemaal. De eerste kogel drong in een boom. De tweede is in de aarde gedrongen en heeft in het lichaam van den een of anderen schurk een waardiger rustplaats gevon den. De derde bleef in het paneel van een Ford-auto zitten. Natuurlijk zijn dit uit sluitend gissingen. Heb ik het bij hs» rechte eind, Juan Gracia? Deze vraag v,erd beantwoord met een uitdagenden blik, maar de baron nam daar geen genoegen mee. Zijn de feiten, die meneer Furneaux genoemd heeft, juist? vroeg hij met een strenge stem. Waarschijnlijk wel, luidde het aarze lende antwoord. Wat heeft dat allemaal te beteeke nen? Was er dan een auto. Heb je gescho ten? Juan Garcia had een expressief ge zicht. Zijn bewegelijke gelaatstrekken verrie den iedere gedachte. Blijkbaar had hjj tracht 0111 een oplossing te vinden voor de griezelige handigheid, waarmede deze snuffelende detective zooveel ontdekte, en zijn werkzame hersens hadden het raadsel opgelost. - Ja... dat moet het zijn, zei hij, als of hij tot zichzelf sprak en niet tot ande ren. Die kerel van „Zeezicht"die hoorde het.... 0, zoo is het ontdekt. Ix zag de auto en de manneL er dichtbij op een groepje staan. Zij bemerkten onraad. Ik vermoed, dat zij mij hoorden komen. Waarom zou ik dus wachten, totdat er op mij geschoten werd? Ik vuurde driemaal af, maar met welk resultaat weet ik niet. Je hebt er mij niets van verteld. Neen, ik wenschte u noodelooze zor gen te besparen. En ook niet aan de politie. Waarom zou ik dat deen? De schur ken ontkwamen, maar zij waren het niet die Wenthworth en Jenks gedood heb ben. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1