ONDER HET LICHT v ANGE LJAAP tweede blad heldersche courant van dinsdag mei 1933. wittlexenl gaan m Am Stadsnieuws. VAN BAAREN, Visscherij. Wintertijd. 20.05 uur. Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 9 Mei Woensdag 10 Mei 20.01 VIJF EN TW INTIG JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER CEDEE. De heer F. T. A. Cedée, leeraar aan de Zeevaartschool alhier, herdacht Maandag 8 dezer den dag zijner 25-jarige ambts vervulling. op dringend verzoek van den heer Cedée werd het feit zonder officieele feestelijkheden herdacht, hetgeen echter niet wegnam, dat de jubilaris een schat van bloemen kreeg en persoonlijke geluk- wenschen van leeraren en leerlingen en dat ook het gemeentebestuur hem officieel heeft gehuldigd. De wethouder van onder wijs, de heer W. de Boer, heeft namens het gemeentebestuur den heer Cedée bij deze gelegenheid een astronomischen kij ker overhandigd, zoodat in^geen geval de dag onopgemerkt aan den jubilaris is voorbijgegaan. De heer Cedée, die zich als leeraar in de wis- en zeevaartkunde de algemeene sympathie verworven heeft van het perso neel der school heeft in de nu afgeloopen vijfentwintigjarige periode in alle afdee- lingen les gegeven in verschillende vak ken. Ook als publicist op zeevaartkundig gebied zijn zijn artikelen en beschouwin gen in het maandblad ,,de Zee" welbekend, HULDEBLIJK AMBACHTSSCHOOL. Wij hebben reeds met een enkel woord vermeld, dat door oud-leerlingen van de Helderscke Ambachtsschool ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan dier instel ling een huldeblijk zou worden aangebo den, bestaande uit een gebrandschilderd glas in loodraam. De aanbieding hiervan had Zaterdagmiddag plaats in tegenwoor digheid van bestuur, leeraren en een aan tal oud-leerlingen, bii monde van den heer R e n s, voorzitter van de Commissie van oud-leerlingen. Deze heer drukte zijn voldoening uit over de groote opkomst, en over het feit, dat het toegezegde cadeau inderdaad tot werkelijkheid is kunnen worden. Want toen die toezegging werd gedaan, moest nog veel aan het glas gebeuren. Vooral was het lang niet gemakkelijk contact te krijgen met zooveel oud-leerlingen, eens deels gezien de tijdsomstandigheden, maar ook omdat zij overal verspreid zijn. Ten slotte mocht het de Commissie gelukken eer, 300-tal handteekeningen bijeen te brengen. Deze zijn in een afzonderlijk album verzameld en worden aan het be stuur der school aangeboden gelijk met het gedenkraam. Het raam zelf is vervaardigd naar een ontwerp van den heer Pinkhof op de ate liers van de Haarlemsche firma Bogtman. Het middenstuk stelt voor de bron (der kennis), waaruit het water op do zij- en onderstukken loopt en als ornament wordt opgelost. Aan weerskanten van die bron bevinden zich de leerlingen der school: machinisten, smeden, timmerlieden, bou wers, electriciens, enz. Het raam bevat voorts het volgend opschrift: „De school gaf als een bron ons kracht voor heel den weg van 't leven. Vele oud-leerlin gen. 1907—1932". De heer Rens wees er in zijn toe spraak nog op, dat dit opschrift inderdaad waarheid bevat, en dat steeds weer de school frisch bleef in haar onderwijs. Het raam (met zijstukken) is aange bracht boven den hoofdingang; het Be stuur der school zorgde voor een fraaie teakhouten lijst, welke dooi' de leerlingen zelf vervaardigd is. De heer K a s t e 1 n sprak als waarne mend voorzitter een woord van warmen dank. Dit raam zal steeds bii het bestuur der school in aangename en dankbare her innering blijven, zoo zeide hij. Toen in September 1.1. het vijfentwintigjarig be staan der school gevierd werd, vonden wij deze toezegging van een commissie van oud-leerlingen zeer sympathiek. Immers, zii toonden daarmede dankbaar te zijn voor het hier genoten onderwijs. Toch kan onze school niet meer doen dan het fun dament leggen voor latere kennis; het leven zelf moet de lessen, die hier worden gegeven, aanvullen. Maar het doet dat slechts wanneer men in trouw plichtsbesef zijn taak vervult. In 't algemeen kan wor den gezegd, dat uit diit geschenk blijkt, dat ónze, leerlingen tevreden zijn met het on derwijs, dat zij hier krijgen. Wij, de be stuursleden, treden slechts regelend op; de directeur en leeraren zijn de krachten voor wie in de eerste plaats deze hulde be stemd is. Ieder, die de school binnentreedt, kan niet anders dan met lof van dit fraaie glas in lood gewagen. Met een hartelijk woord van dank aan de schenkers, in 't bizonder ook aan den ontwerper, den heer Pinkhof, eindigt spr. De heer Rens brengt nog een woord1 van dank aan den heer Kasteliin voor diens hartelijke woorden, en dankt ook de heeren Pinkhof en Smit voor hun mede werking, waarmede de plechtigheid is ge ëindigd. Nog kan worden medegedeeld, dat voor de uitvoering van het ontwerp van den beer Pinkhof zeer veel lof aan de firma Bogtman werd gebracht, en dat juist op dezen Zaterdag ook het tegenwoordig ge bouw 25 jaar in gebruik was. De Stichting vierde ais zoodanig in September haar zilveren jubileum, maar eerst in Mei van het jaar 1908 werd de tegenwoordige school betrokken. Het album bevat circa 300 handteeke ningen van oud-leerlingen van 1910 af tot op heden en vormt dus voor het Bestuur een waardevol bezit. AANGIFTE COMENIUSSCHOOL. Wij herinneren aan de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus in September, waarvoor Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 4 uur- in het schoolgebouw, Vlamingstraat 2, zifting wordt gehouden. AANKOMST INDISCHE MAIL. De „Marnlx van St. Aldegonde" heeft motorschade. De boot trein Donderdag in ons land. De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mee, dat het motorschip „Mar- Jan Aldegonde" door machine- schade vertraging heeft; het schip wordt nu Woensdagmorgen 10 Mei te Genua verwacht, inplaats van Dinsdagmorgen. Dientengevolge wordt de boottrein, welke te Genua aansluiting geeft, Donderdag morgen hier te lande verwacht 9 u. 51 te Amsterdam (C.S.). VLAGGETJESDAG VAN HET M.S.F. OP ZATERDAG 6 MEI J.L. De vlaggetjesdag van het Marine Sanatoriumfonds is deze keer, ondanks het feit dat het 's middags begon te regenen, een groot succes geworden. In totaal konden wij een bedrag van f 500.22 in ontvangst nemen (vorig jaar was de totaal opbrengst f 432.41). Dit schitte rende resultaat is in de eerste plaats te danken aan de vele dames, die bereid waren ons op dien dag ter zijde te staan, en zeker ook aan de wijze waarop zjj zich van haar taak hebben gekweten, 's Morgens om 7 uur waren er al eenige dames op de been, terwijl er 's avonds om 9 uur nog een paar andere dames probeerden nog meer geld in haar bus sen te vergaren. Zij zeggen alle dames dan ook aller hartelijkst dank voor hun geheel belan- gelooze medewerking. Ook een woord van dank aan de Helder- sche burgerij, die zoo grif het M.S.F.- vlaggetje kocht, is zeker op zijn plaats. GOEDEN WILSD AG OFFERDAG. Men schrijft ons: In Mei, de maand waarin de natuur tot nieuw leven wordt opgewekt, de maand waarin het verlangen naar het nieuwe sterker is dan ooit, herdenkt de jeugd den Dag van Goeden Wil. Daar zit symboliek in. Mei de maand van het nieuwe leven, ja, maar óók een maand van het verlan gen het verlangen naar vrede, naar gerechtigheid, naar vertrouwen. Zoo moeten wij den Goeden Wils-dag zien. Nu meer dan ooit. De wereld dreigt te verstikken van haat en tweedracht; het onderling wantrouwen is sterker dan ooit; de oorlogsgeruchten zijn niet van de lucht; telkens nog dreigt de brandende fakkel van rassenhaat een nieuwen oorlogsbrand te ontsteken. Maar het jonge bruischende leven; de jongeren, bezield met enthousiasme; de jongeren willen in deze maand op bijzon dere wijze van hun verlangen naar vrede getuigen; de jongeren van allen rang en stand, van kleur en ras getiugt op dien dag van hun vredeswil; wisselen vredes boodschappen uit en we kunnen slechts hopen, dat zij, die in overheid zijn ge plaatst rekening houden met het onder de jeugd levende verlangen. Hoe echter kunnen wij, die Goeden Wils-dag maken tot iets wezenlijks? Niet alleen door het uiten van ons ver langen naar vrede. Dit immers heeft geen zin! Onze goede wil moet blijken uit onze daden. Zooals in de natuur het oude zich geeft opdat het nieuwe daaruit kan voort vloeien, moeten we op den Goeden Vrij dag iets van ons zelf geven opdat onze vredeswil gedragen wordt door onze han delingen. We moeten een goede daad stellen; ons zelf op dit of dat punt herzien, we moeten voor alles een offer brengen. Offers zijn de tollen op den weg naar het Heden in de étalage geëtaleerd Chassis van het nieuwe Super Inductie Philips- toestel. TECHNISCH-BUREAU Breewaterstr. 5 Tel. 461. slagen. Naarmate we offers brengen voor ons vredesideaal, naar die mate zal de vredesgedachte, het vredesverlangen ook dieper geworteld en hechter gebaseerd zijn. Zoo waar als het is, dat een pyramide naarmate hij hooger is, ook een breede- ren basis, een breederen grondslag noo- dig heeft, zoo waar is het ook, dat het ge bouw van den vrede hechter en sterker is naar de mate van onzen offergeest en offerliefde? Wij vragen geen geldelijk offers we willen niet misverstaan worden wij vragen offers van eigenliefde, van ik zucht, van wantrouwen, offers die ieder brengen kan, ieder, waar hij ook staat hoog of laag in het dagelijksch lexen. NIEUWE BROODBAKKERIJ. In de Crocusstraat 43, hoek Gouds bloemstraat, in ons aardige en vooral in dezen tijd van het jaar zoo vriendelijke Tuindorp, heeft de heer Jansen Zaterdag middag zijn brood-, koek- en banketbak kerij „De Hoop" geopend. Aan de bakkerij is tevens een winkel verbonden, waaraan in dit nieuwe en dichtbevolkte stadsge deelte ongetwijfeld wel behoefte zal zijn. Als een bizonderheid kan worden ver meld, dat in de bakkerij het allernieuwste stookmiddel is aangewend, namelijk een oliestookapparaat. Deze bakkerij is de eer ste, hier ter stede, die met dit moderne stookmiddel werkt. VOOR DE DAMES. Zaterdagmiddag verdrong het dames- publiek zich meer dan gewoonlijk voor de etalageramen der firma Vroom Drees- mann, in de Spoorstraat. Voor die onge wone belangstelling was een oorzaak, want de firma had in een harer ramen iets nieuws geëtaleerd, namelijk een ap paraat, dat de japonnen van den stander neemt, ze dichter bij de kijkers op straat brengt, ze omdraait en daarna op een an deren stander weer weghangt. Zoo gaat het onafgebroken door en zoo hebben de dames alle gelegenheid het aldus geëxpo seerde op hun gemak te bezichtigen. Zoo als gezegd, er was voor deze nieuwheid groote belangstelling. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. Van 2 tot en met 8 Mei 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar de volgen de zaken ingeschreven: Nieuwe zaken: J. G. Nauta, fotohandel en lijstenma kerij, Hoogerstraat No. 1012, Texel, Den Burg. C. de Graaf, boter,-kaas- en wildhandel, Hector Treubstraat No. 35, Den Helder. Wijzigingen: Buitenlandsch Overzicht Feuilleton pap. VOORBEHOUDEN DOOR YVEL DLAWNURG HOOFDSTUK X. j hebt, mij ieder afzonderlijk en niet alle- |maal gelijk^ uwe levensgeschiedenis te In de Heldersche Vischlial wordt i vertellen. Jullie hebben zooveel jaren een redevoering gehouden, die door heftige interrupties onderbroken wordt. 'over de Jutterstraten gekard... Ik mijn heele leven bijna, interrum- Toen beklom ik een houten hek, voor het houden van een feestrede: Dames en heeren, begon ik. Hoera, hoezee, hij gaat een anspraak houwe, riep mijn auditorium. Stil, koppe.dicht, riep Buck Jones. Dames en heeren, herhaalde ik. Da's fout, zoo mot je niet beginnen; we zijne maar doodgewone vischventers, interrumpeerde Grietje, en geen dames. Ik dank de geachte afgevaardigde, pardon, het geachte lid van het vischvent- stersgilde ten zeerste voor haar correctie, ging ik onverstoord verder, maar ik wil toch even constateeren (spreek je m taal, riep Buck Jones), dat de geachte bezoekers en bezoeksters dezer hallen evengoed recht hebben op den naam dames als haar deftige Parijsche collega's, die ook met Dames van de Hallen betiteld worden. Interrumpeerende stem: Juist, die zit, geen speld tussche te krège. Het zijn hier net zoo goed dames as in Parijs! En op Huisduine hebbe we al een Boulevard, 't begin is d'r! Ik weet ook zeker, dat, al moeten de dames van de Heldersche Hallen ook hard werken voor hun dagelijksch brood, vervolgde ik, de interrupties negeerend, ze zich in het leven beter en waardiger weten te gedragen, dan vele dames, die geen vrouw en moeder willen zijn, maar alleen maar als dames met een vaaltje op d'r neus en rouge op d'r lippen willen fla- neeren. Wat zeit-ie nou, roept Nanne. Wat is dat: rouge? We zijne hier in Neder land, roept Buck Jones, en daar heet het rooie menie! Och, die man heb gelijk, laat'm toch praten; hij zeit alleenig, dat ie die opge dirkte, geverfde poppe niet ken uitstaan, dat ie veel liever onze gezonde, natuur lijke gezichte ziet, ondersteunt mij enthousiast een jonge Urkersvrouw. Zoo is 't, dames van de Hallen van Den Helder, vervolg ik. Zoo is 't, maar niet alleen om dit te zeggen ben ik hier. Op dit wankele hek, dat ieder oogenblik onder mijn loopstokken in elkaar kan ploffen, ben ik geklommen, niet alleen om u, geachte voorzieners en voorziensters van Heldersche vischtafels een complimentje te maken, maar ook om u te vermanen. (Hoort! hoort!) peert Jans. Ik heb al as kind van twee jaar, in de vischkar van mijn moeder lezeten, die had geen spie om een kien- dermeissie te betalen, dat op me most passé en dat kon zorge, dat ik nier levendig verbrandde, as ik bij de kachel kwam. Neenwacht even, ratelt ze, als ik verder wil spreken nee, niks hoor, ik laat me 't woord niet ontnemen en zeker 'niet door een manspersoon, daarom, zette me moeder me in de visch kar as ze gong vente. In de voorste bak lag groote schol, voorhoe hiet ie ook alweer, o ja, voorvoor-e Manheim, in de Langestraat en voor Beek, in de Middenstraat, die most altijd groote visch hebbe van mijn moeder. In de mid delste bak lag de kleine schol en in de achterste bak lag het messie om te gal len, en ikHeb ik dus wat af gekard, of heb ik 't niet? Wie zeit er wat teuge. Wie heit 't lef? Er ontstaat weer een heftig tongebe- weeg over de vraag: Wie het langste ge vent heeft, maar als een Demostenes, die zijn stem boven het geluid van de golven tracht te verheffen, donder ik boven die geluidsgolven uit, nog steeds staande op mijn wankel hekje, ga ik als een straat prediker verder: De interruptie van Jans, bewijst mijne vrienden, dat de titel dames, zeer zeker op u, en uwe moeders van toepas sing is; dat de naam dames door u veel eerder verdiend is, dan door menige dame met een vaaltje en rouge op haar neus. Want er zijn dames met voiles, die geen dames zijn, die, hoewel zij ook als uwe moeders de straat opgaan, toch geen echte ladies zijn, maar namaak-dames. Uwe moeder, die haar kinderen mee nam, werd betiteld met: vrouw. De soort- Igenooten van uw moeder met voiles en j rouge als: dame. Maar er zijn onder die dames, die hun kinderen als ballast be schouwen en ze daarom niet in de kar, zelfs niet in de kinderwagen willen mee voeren. Dat zijn veelal vrouwen, die zich zoo graag dames noemen, maarhun kinderen alleen achterlaten in huis. Daar gaat de moeder, zooals Louis Davids tref fend voor de radio zingt, naar dedan cing en daar zwaait moeder(?) de heele nacht... en denkt niet aan het kind, dat zij ter wereld bracht. Het kind is haar tot lastzij kan er de vermaken der wereld niet voor opófferen. Zoo zijn er, o visch- •vrouwen gelukkig niet veel, maar ze zijn ér, ook in onze stad, onder alle rang en stand vind je ze. Ze denken, dat geverfde lippen, stuifpoeder en geverfde wangen, de dame maken. Maar ik zeg u vischvrou- wen, de moeder van Jans en de moeders van Coba en van Eiltje en van Nanne en van Jannetje, die moeders, die vischvrou- wen, die eenvoudige menschen, die hun kind niet alleen thuis achter wilden laten, maar het warm gepakt, in een zwart wollen doek met zich in de geschubte vischkar meevoerden, dat zijn damesen moeders. Een flinke huisvrouw, een liefhebbende moeder, dat is de ware lady. Die kennen ze in d'r zak steken, zegt Buck Jones met een tevreden knik; maar venijnig zegt Guurtje: hou jij je mond, snotaap, jij bent nog niet droog achter je oor en. Jij mag nog niet naar een lady kijke! Mijne vrienden en vriendinnen, be sluit ik, alvorens het woord te geven aan uwen heer en meester, den heer Goed- knecht, wensch ik namens de „Heldersche Courant" een dronk te wijden aan de bloei der Heldersche visc-hafslag. Mogen hier vele schepen en kotters en botters binnenvaren en jullie dik, dik geld laten verdienen. Leve de dames en heeren van de Heldersche Hallen! Een oorverdoovend gejuich ontstaat. Buck Jones rent naar het hekkie met een kroes vol zeewater, waarin een kleine krab drijft. In zijn enthousiasme neemt hij er een teug van, maar de kleine krab knijpt 'm gemeen in zijn lip, zoodat de woorden 'm op zijn lippen besterven. (Wordt vervolgd). Fa. R. Th. Luijckx, handel in bieren, limonades enz., Weststraat 58, Den Hel der, Vennootschap ontbonden. De zaak wordt voortgezet door P. Th. Luijckx. N.V. Bouw- en exploitatie Maatschap pij „Anna Paulowna" (B.E.M.A.P.) Schorweg No. 39, Anna Paulowna. Be noemd tot pl.v dir.: B. W. Hopperus Buma. Frans Brugsma, juwelier, Groningen. Filiaal gevestigd te Den Helder, Keizer straat 15. Radio-programma Van links en rechts Het vliegongeluk van Knebworth. De groepsleider verklaart zich schuldig aan het ongeluk Nederland handhaaft den gouden standaard Een tornado op Alaboma ver woest zeven steden. 22 dooden en 200 gewonden Een losprijs van 60.000 dollar be* taald voor het ontvoerde meisje in Massachusetts Controle op gemeente-ontvangers Door Ged. Staten geëisch De Indische mail komt Donderdag in ons land Dr. Brüning is benoemd tot leider van het Centrum. Met algemeena volmacht Een scheepsramp in het Noorden 23 menschen omgekomen Beperkende voorschriften voor politieke radio-uitzendingen Poging tot vergiftiging van een Hervormd predikant en zijn vrouw te Amboina (]ava) Ernstige aanvaring op de Western ^4 7 1 ff 7 Moordaanslag op Chineesch neraal te Peking 9^ O w 6 Gandhi's vasten is gisteren gonnen be-> l i Het conflict bij de K.L.M, antwoord van de directie het a e 7 Marktberichten a 7, :n p» 7 6 Sportnieuws t NOOT VAN DEN SCHRIJVER: Onderstaand gedicht werd mij heden naar aanleiding van het onderschrift op bijgaand plaatje toegezonden. In" één woord: ik vind het leuk en pittig. De woordspeling op het houten hek, dat om de „botjes" van Kohus Kramer stond, ge tuigt van fijnen opmerkingsgeest. De botjes waren toch echt en heusch dood, maar de botjes van Kobus Kramer, de stoere visscherman, zitten nog allemaal in 't juiste verband. Lang zal Kobus leven en veel botjes zal ie laten veilen in een houten staketsel. Hierbij gaat het gedicht. Alle eer! Relwliök! Yvel Diawnurg. In 't gebouw van de Heldersche Vischhal, werd een populaire lezing over de betee- kenis van het woord „dame" gehouden. Alle menschen, 't lijkt wel een domi nee, hij gaat weratjes preeken, zegt Buck Jones, as ie maar niet begint te parle- jvoesen! Ik zal niet eerder van dit staketsel I afdalen, alvorens gij mij plechtig beloofd In een oogwenk was 't houten staketsel, dat om de botjes van Kobus Kramer stond en waarover de venters zich gebogen had den, verlatenallen schaakten een Hel dersche vischvrouw. 'k Heb, Yvel, in de krant gezien een bijschrift en een plaatje. 'k Ben er zóó van geschrokken, man! Ik viel haast van mijn graatje! Ik was ér zóó beroerd van, zelfs 't artikel wou 'k niet lezen, De plaat, met bijschrift, zei mij reeds, dat j' kannibaal moest wezen! Maar Yvel, Yvel, Yveltje toch! Man, man, je moest je schamen, Dat jij, onder 't licht van Lange Jaap, zooiets zelfs uit dorst kramen! Dat j' draaien kon. dat wist ik man! Dat valt mij heusch niet tegen. Heb jij óók niet je pseudoniem door draaierij verkregen? Maar dat je Kannibaal kon zijn, dat dorst 'k bij jou niet zoeken, Jij, vredesmensch, wat je bewijst in kranten eh in boeken! Waarmee heb je den man „gekild Die arme Kobus Kramer? Was het met vischmes, speer of bijl? Met vulpen, of met hamer? En hoe heb je hem toebereid? Wie hielp je bij dat baantje? Heb jij alléén hem soms gesnierkt als een jong, vet, kauscher haantje? En met wie smikkeld' je hem op? Was 't met die lieve vrouwen? Dan zie 'k ook weer, dat je de vrouw ook nimmer kan vertrouwen! Heeft Goedknecht óók nog meegedaan aan deze bik-historie? Die man moet dan een „Kwaadknecht" zijn! Het is wat moois, jandorie! Nee, nee, je valt mij tégen man! Dat dorst 'k bij jou niet halen! Dat draait nog om de botjes zelfs, de dans der Kannibalen RELWHÖK, Hoe men ook de visscherijbedrijfstak bekijkt, er valt nog steeds geen verbeterig te bespeuren. Niet dat er niet genoeg vangst is te maken, maar de ontreddering in het geheele handelsverkeer en zeer zeker op het gebied van de visscherij is dusdanig, dat de markt aanstonds is over voerd, waardoor de vischprijs natuurlijk ook dadelijk den terugslag ondervindt. Weliswaar was er wat stijging in den haringprijs, maar algemeen wordt dat aangemerkt als een vleugje, dat spoedig weer zal zijn overgewaaid. De geepprijs is aanmerkelijk gezakt en de platvisch kan ook geen goeden prijs houden, terwijl de garnalenprijs zelfs geen stijgingsvleugje vertoont. Er is wat meer palingvangst, maar ook deze doet, in vergelijking met andere jaren, weinig prijs. Een vleugje optimisme is, dat weten schappelijk al wel is aangetoond, dat de haringkuit ook in de Waddenzee tot ont wikkeling is gekomen, waardoor dus is vastgesteld, dat de haring wel de trek naar het Waddenzeegebied zal blijven nemen. En zooals dat met de haringkuit het geval is, zoo zal het vermoedelijk ook wel gaan met ansjovis- en geepkuit. Deze kuitmassa's zullen waarschijnlijk ook wel goede voeding voor andersoortige visch opleveren, waardoor dus weer kans is. dat de visschen, die op de kuit azen, in grooter aantal zullen gaan voorkomen, zoodat de visscherij daarvan in de toe komst ook weer profijt kan trekken. ,,'N ZOMERZOTHEID". Wij willen nog even herinneren aan de opvoering van morgenavond van het blij spel ,,'n Zomerzotheid", door Dom de Gruyter, bewerkt naar den roman van Cissy van Marxveldt, dat hier zal worden gegeven door het ensemble Julia de Gruy ter. Deze zelf speelt daarin de rol van Pit, Ella Heuveling wordt vertolkt door Louise Kooiman, Gerrit Jan door Rien van Nop pen en jonkheer Padt van Heyendaal door Ferd. Sterneberg. Verder spelen in dit stuk nog mede Rie Beyer, Mieke Flink, Marie Hamel, Adrienne Canivez, Richard Flink, Rob. Geraerds en onze vroegere plaatsgenoot Coos van Duyn, artisten van het gezelschep Saalborn. De „Prov. Groninger Courant" •schreef om trent de uitvoering: „Werkelijk, het was een alleraardigste voor stelling, welke het gezelschap van Cissy van Marxveldt's bekende boek ,,'n Zomerzotheid", heeft gegeven. Een pracht bakvisch was Julia de Gruyter, on deugend, druk, goedhartig, frisch, en een koste lijke Gerrit Jan was Rien van Noppen. Zij beiden kónden zoo uit het boek zijn weg- geloopen, evenals trouwens de Ella Heuveling". „Haarlem's Dagblad .en de lach is niet van de lucht om deez' luchtige klucht die met zichtbaar plezier door deze groep spelers vertoond wordt. Het leeuwendeel van het sOcces is voor Julia de Gruyter (Pit), die met zuidelijk vuur over de planken huppelt; voor Rien van Noppen (Gerrit Jan), die zich de liefde niet van het lijf kan houden". De entréeprijzen zijn zeer laag zooals de advertentie doet zien. ERNSTIG MOTORONGELUK. De matroos 2e kl. de B. reed Zondag middag op een motorfiets langs de Bui tenhaven. Toen hij bij een poging om zijn muts te grijpen, die afwoei, de macht over zijn stuur verloor, reed hij het trottoir op en botste vervolgens tegen het hek aan voor de Marine-cantine, De B. kwam met zij hals in een punt van het hek terecht. Geneeskundige hulp uit het Marine-hos pitaal was spoedig aanwezig. In bewuste- loozen toestand werd het slachtoffer in het hospitaal opgenomen. Woensdag 10 Mei. Tooneelvoor stelling „Zomerzotheid", Ca sino 8 uur. Donderdag 11 Mei. Lezing met lichtbeelden Ned, Ver. 'tót be^ scherming van dieren, Musis Sacrum 8 U. Uitvoering Handelsschoolvereeniging, f Casino 8 uur. Zaterdag 13 Mei. Feestavond Heldersche Boys, Casino, 8 u. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. De Spaansche schatgraver, zich noe-< mende C., heeft verschillende stadgenoot ten weer gelukkig gemaakt met zijn ver-< leidelijk aanbod om hem met 1.800.000 francs te helpen, met welk bedrag zijn koffer uit een goederendepot kan worden gelost. De geldschieter krijgt dan een derde van de som. Getelegrafeerd moet worden aan 's mans dienaar, Raoul Bat tista, Lista Correos 644, Masnou, Spanje,, waarna verdere mededeelingen volgen. Verschillende stadgenooten hebben dit verhaaltje weer gekregen, en haastten zich naar ons te komen, zoodat wij maar weder; opnieuw een waarschuwing tegen den schatgraver, wiens volharding men bet wonderen moet, laten hooren. Laat niat mand er toch invliegen. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ BURGERVLOTBRUG. Zaterdag j.1. waren de heeren van Koningsbruggen, de bekende expediteur^ te Rotterdam, bezig met het nemen van proeven met een nieuwe aanhangwagen, een z.g. trolley. Er zou o.a. worden ge- probeerd of de wagen zonder moeite de vlotbrug, welke zich daar ter plaatse be« vindt, kon passeeren. Bezig zijnde op metingen te doen, waartoe de drie inzit tenden van den wagen, de twee gebroeders van Koningsbruggen, benevens een chauf feur, waren uitgestapt, kwam met een snelheid, van naar schatting minstens 100 K.M., een luxe wagen aanrijden over den weg langs het N.-H. Kanaal. De be stuurder van dezen wagen zag het gevaar te laat en toen hij probeerde te remmen slipte hierbij zijn wagen. Doodelijk verschrikt zagen de heeren Van Koningsbruggen het gevaar aan-* komen en probeerden dit te ontwijken door ijlings op zijde te springen. Een der gebroeders Van Koningsbruggen en de ohauffeur sprongen naar links, doch de ander, de heer N. J. van Koningsbrugn gen week naar rechts uit. Dit had tenger volge, dat hij door den slippenden auto werd gegrepen. De snelheid van den wagen was op dat moment nog zoo groot, dat het lichaam van den heer v. K. op het dak werd geslingerd van het zich ter plaatse bevindende wachthuisje. Deerlijk verminkt werd het lichaam vEjn het slachtoffer opgenomen. Medisch® hulp, welke spoedig aanwezig was, mocht helaas niet meer baten. Tegen den bestuurder van den lu^jf auto, iemand uit Leeuwarden, werd pro* ces-verbaal opgemaakt.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5