BLUE BAND S. A. KANNEWASSER Zn. Vreemde kapers op de kust TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuiteoBandsch overzicht. China en Japan. DONDERDAG 11 MEI 1933 61ste JAARGANG Nationaal-socialitisch gevaar voor Europa. - Duitsch- land een gevaar voor den vrede - Het Belgische financieele volmachtplan ingediend. De herdenking van Willem van Oranje. De beperking van den rund veestapel. No. 7273. EERSTE BLAD HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f '2.— Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, fl.50, fl.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bq vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewqsno. 4 ct. Nationaaj-socialistisch gevaar voor Eu ropa. Wij hebben de vorige week ge schreven over den staatsgreep dien de Nationaal-socialisten in Oostenrijk had den voorgenomen en hoe deze nog juist bijtijds verijdeld is, zoodat voorloopig het gevaar is geweken. Maar... er dreigt weder eén ander gevaar en dat bevindt zich in Dantzig. Daarover schrijft de „Nw. Rott. Crt." o.iii.: Dantzig, ofschoon van Duitschland af gescheiden, heeft als communiceerend vat, dezelfde politieke ontwikkeling ver toond als het Rijk. Het heeft op gelijke wijze op de zegepraal van Hitier gerea geerd. Vanwege het toezicht van den Volkenbond en de politioneele rechten waarover de Polen in geval van onge regeldheden beschikken, kon men zich niet aan de excessen overgeven die in het Duitsche Rijk hebben plaats gevonden. Toch is er wel het een en ander gebeurd, zooals gevallen van Jodenmishandeling, kort en klein slaan van Joodsche inboe dels en een begin van boycot. Een alge meen karakter echter hebben deze din gen niet gekregen. Intusschen zijn ook S.A.-formaties uit het Rijk in de stad ge komen. De politie en andere takken van overheidsdienst hebben een sterk natio- naal-socialistisch karakter gekregen. Overheidspersonen houden redevoerin gen waaruit blijkt, dat zij de revolutie ook in hun gebied feitelijk reeds als vol trokken beschouwen, enz. Nu heeft het parlement van Dantzig, de Volksdag, zichzelf voor ontbonden verklaard; 28 Mei zullen de nieuwe ver kiezingen plaats vinden. Wanneer de nationaal-socialisten bij die gelegenheid al niet de volstrekte meerderheid verwer ven dan zal hun aanhang in ieder geval toch groot genoeg blijken om hun een overwicht te geven in den. door den Volksdag gekozen Senaat, Het ligt voor de hand dat dan deze nationalistische Se naat een poging zal doen om de aanslui ting van Dantzig bij het Rijk te voltrek ken. Theoretisch ontstaat dan een zeer cri- tieke toestand. Tot zoover de „Nw. Rott, Crt," Het eene gevaar, veroorzaakt door het nationaal- socialisme is nog niet geweken, of het andere dreigt reeds. Daarover hieronder nog wat meer. Duitschland een gevaar voor den vrede? Wij stellen deze vraag omdat we met be zorgdheid gadeslaan hoe Duitschland zich „militair" herstelt en ook naar aanleiding van een zeer uitvoerige verordening van rijksminister Frick over de te volgen richtsnoeren voor de onderwijspolitiek. Wij zullen aan deze verordening een en ander ontleenen, waaruit duidelijk blijkt, dat de politiek die in Duitschland gevoerd wordt inderdaad gevaarlijk begint te worden en een gevaar voor den vrede. „De Duitsche school moet den politie- ken mensch vormen, die in al zijn den ken en handelen in dienst staat van zijn volk en die met de geschiedenis van zijn land en volk innerlijk volkomen verbon den is. De Duitsche school moet dus, met inachtneming van de lokale kleuren van Duitsche stammen, de gemeenschaps-ge- dachte bevorderen die het krachtigst erf deel van onze voorvaderen is. Het geschiedenisonderwijs moet volko men gereorganiseerd worden, zoo zegt de verordening op een andere plaats. Het is de moeite waard er kennis van te nemen op welke wijze deze reorganisatie moet plaats hebben. Men leze: Bij de Vaderlandsche geschiedenis moet uitvoerig worden stilgestaan bij den wereldoorlog, de vernedering van ons volk door het verdrag van Versailles, en bij de ineenstorting van de liberalistisch- marxistische gedachtenwereld, die dat trac-taat aanvaard heeft. Het lot der van ons rijk afgescheurde Duitsche broeders moet meer in het licht worden gesteld. Bij het biologische onderwijs moet de „Rassenkunde" meer en beter onder wezen worden; de blik van den leerling voor rasverschillen moet gescherpt, en er moet hem gewezen worden op het ge vaar van vermenging van Duitsch bloed met vreemd bloed, in de eerste plaats met Joodsch bloed. Voorts moet gewezen worden op de be- teekenis van de „Nordische Rasse" bij de ontwikkeling van Europa en de wereld geschiedenis, en de plaats die het Duit sche volk weer bij deze „Nordische Ras se" inneemt. Een belangrijk onderdeel van de opvoe ding is de lichamelijke opvoeding waarbij niet alleen op lichamelijke geoefendheid gelet moet worden maar tevens de liefde tot den krijgsdienst moet worden her steld. zoodat de Duitsche jeugd het weer als zijn hoogsten vaderlandschen plicht en eer zal beschouwen voor het vaderland te dienen. De laatste bepalingen wijzen op het ge vaar, dat de school nog dreigt van mar xistische onderwijzers wier onvader landslievende overtuiging bekend is. Overdrijven we, als we beweren dat bij een dergelijke methode van onderwijs Duitschland een gevaar gaat vormen voor den wereldvrede? Alsof het al geen ge vaar was, zegt de zetter. Het Belgische financieele voimachtplan ingediend. Zelden was de belangstel ling voor de werkzaamheden van het par lement zoo groot als Dinsdagmiddag, meldde de corr. van de „Nw. Rott. Crt." Dinsdagavond aan zijn blad. Die belang stelling betrof de indiening van het vol macht-plan. Wij laten den tekst daarvan hieronder volgen: Artikel 1 van dit wetsvoorstel bepaalt, dat, met het doel het herstel van de rijks financiën voort te zetten en het evenwicht der begrooting te verzekeren, aan den Koning de noodige macht wordt verleend om, voor een termijn van 3 maanden, door middel van door de ministers be sproken besluiten, diverse maatregelen te treffen. Deze maatregelen mogen strek ken tot de wijziging of aanvulling van de bestaande wetten betreffende de salaris sen, vergoedingen en toelagen van allen aard die ten laste zijn van het rijk. Ook mag de regeering het koninklijk besluit van 13 Januari 1933 inzake de nationale crisisbelasting wijzigen, de or ganisatie van de publieke diensten ver eenvoudigen, de controle versterken en alle thesaurieverrichtingen op langen en korten termijn in het binnen- en het bui tenland, in Belgische of vreemde munt, ondernemen. Bovendien heeft de regeering het recht de maatregelen te treffen welke zij noo- dig acht om aanvallen op het staatscre- diet te beteugelen en onmogelijk te maken. Bij artikel 2 wordt bepaald, dat, bij het verstrijken van den termijn van 3 maanden, in de Kamer verslag zal wor den uitgebracht over de maatregelen wel ke de regeering, krachtens deze wet, zal hebben getroffen. Het nieuwe ivo pen van het vorstendom Lichtenstein. („Nebelspalter"). DE RASSENWET IN DUITSCHLAND. In een interview met Reuter, heeft dr. Achim Gerke, de rassen-deskundige der Duitsche regeering, verklaard, dat er geen sprake is van een nieuwe wet, waar bij huwelijken tusschen personen van verschillend ras worden verboden. De regeering, aldus dr. Gerke, is niet voornemens zich te mengen in zuiver partic. aangelegenheden; haar hoofddoel is het ambtenarencorps van vreemde ele menten te zuiveren. De gevolgen van de wet zullen dus slechts zijn, dat personen, wier ouders of grootouders Joodsch zijn, geen ambtenaar kunnen blijven of wor den. Het doel van deze wet is, Joodsche in vloeden uit de staatszaken te weren. Peking bedreigd. Wegens de naderende bedreiging van Peking door de Japanners is men druk doende met het overbrengen van belang rijke bescheiden en kostbare zaken uit de stad naar elders. De pacificatie van Mantsjoerije. Reuter meldt uit Harbin, dat een groote Japansche strafexpeditie uit Soeifenho in de provincie Kirin vertrokken is naar Toengning. Het doel der expeditie is, Chineesche troepenmachten te verjagen, die zijn samengetrokenk in de buurt van de grens. Het Japansche garnizoen van Hoelan ten noorden van Harbin gelegen, heeft in een gevecht, dat een uur of vier duurde, 150 Chineezen gedood. De Chineezen werden uit hun stellingen verdreven. Zekerheid is een allereerste vereischte als het om een belangrijk voedingsmiddel gaatl Zekerheid - voor het gebruik der allerbeste grondstoffen! Zekerheid voor de grootst mogelijke voedingswaarde! Zekerheid voor absolute zindelijkheid bij de bereiding! Zekerheid van dit alles kunt ge krijgen door de Blue Band fabrieken te bezoeken, die steeds voor iedereen ter bezichtiging openstaan! BLUE BAND kost slechts enkele centen per pakje meer dan andere, goed- koopere soorten. BLUE BAND geeft U echter in elk opzicht de voor U noodzakelijke zekerheidI Weet wat U eet! VERSCH GEKARND MET 40 0/0 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE Een persoonlijk woord van de Koningin. Nu de herdenking van den 24sten April zoowel hier te lande als in het Rijk bui ten Europa en bij onze landgenooten in den vreemde tot het verleden behoort, wensch ik tot allen een enkel woord te richten. Waar ontelbare scharen uit verschil lende en uiteenloopende deelen der be volking zich als leden van een groot ge zin vereenigden om de figuur van den Vader des Vaderlands, is op treffende wijze gebleken, dat hij voor ons allen geen nevelige historische persoon uit een ver verleden is, doch werkelijk in ons hart voortleeft. Deze aanhankelijkheid en vereering is onafscheidelijk verbonden met onze ver knochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan hij zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft, en welke in het heden zooals in het verleden zoo uit nemend bij onzen volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen. Tijdens de herdenking toefden mijne gedachten menigmaal bij den langen wor stelstrijd met zijn zware beproevingen, zoowel door ieder persoonlijk als door ons geheele volk met zooveel offervaardigheid en taaie volharding gedragen. Beproevin gen waarin de leider van onze onafhan kelijkheidsbeweging steeds getoond heeft met vaderlijke bezorgdheid te deelen bouwende op den „Potentaat der Poten taten", onwrikbaar in zijn geloof aan uit redding en betere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermijden voor een volk in nood, dat zich voor een betere toekomst wil aangorden. Met bezorgdheid denk ik aan de on gunst der tijden waardoor alle deelen des Rijks getroffen zijn en ik ben met deer nis vervuld over den zwaren druk en de moeilijk te brengen offers, die een ieder opgelegd worden; een nood, welke het wereldgebeuren om ons. buiten ons toe doen, heeft in het leven geroepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan om ons door aan passen, taaie volharding en eensgezind heid, den greep van den tijd te doen trot- seeren en met den ijver en de wilskracht die de omstandigheden gebieden, de han den ineen te slaan en allen te zamen te offeren en te arbeiden voor wat God geve, een betere toekomst zal zijn. Moge de viering die achter ons ligt en de daarbij opnieuw aan den dag ge treden aanhankelijkheid aan de figuur van den Vader des Vaderlands en aan het werk dat hij heeft mogen tot stand bren gen, blijken een zegen voor ons allen te zijn geweest. WILHELMINA. CON SUMPTIEMELK. De erisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de periode van 14 tot en met 27 Mei de prijs voor het tax-gedeelte van in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, aas terg 33 por el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie consumptiemelk, gekocht op regeerings- contract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4 3/4, 5 en 51/4 ct. per liter, en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 3 cent per liter. De vast gestelde prijs geldt af boerderij. Een rundvee-centrale. Men herinnert zich de radiorede die de heer L. Bückmann, regeeringscommissa- ris voor den steun aan de melkveehou ders, onlangs heeft gehouden en in welke hy heeft gewezen op de wenschelijkheid van beperking van den rundveestapel. Hij sprak ervan, dat er z.i. wel 200.000 runderen zouden moeten worden afge slacht. Deze rede was te beschouwen als preludium op een maatregel, die in voor bereiding is, t. w. de instelling van een rundvee-centrale, welke een beperking van den rundveestapel ter hand zal heb ben te nemen. De bedoeling zou zijn den heer Bückmann als regeeringscommissa- ris en den heer S. van Zwanenberg, direc teur van de Varkenscentrale als direc teur van het nieuwe instituut aan te stel len. DE NIEUWE DIENSTREGELING OP DE SPOORWEGEN. Eenige wijzigingen. In het tijdschrift Spoor- en Tramwegen lezen wij, dat de officieele reisgidsen der Nederlandsche Spoorwegen, zoowel de groote als de kleine uitgave, van heden 9 Mei af verkrijgbaar zijn aan de stations en bij den stationsboekhandel en van 30 Mei af bij den particulieren boekhandel. De nieuwe dienstregeling brengt vele verbeteringen. Enkele nieuwe treinen worden ingelegd, terwijl een aantal slecht bezette treinen komen te vervallen. Even als in de dienstregeling van 15 Mei 1932 FEUILLETON Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 20) (Nadruk verboden.) 'J James Leander Winter had een kogel rond hoofd, eenigszins uitpuilende, blauwe oogen en de kaak en kin van een bokser. Hij had iets prettigs en frisch over zich en begroette Furneaux minzaam als „kik ker". Shelden was het echte type van een detective, maar hij had de eigenaardig heid, dat de pupil van zijn rechteroog aanmerkelijk grooter was dan die van zijn linker. Als militair werd Royson getroffen door de kameraadschappelijke verhouding van de drie mannen. Hij vernam, dat zij elkaar den vorigen avond in Woolcraft ontmoet hadden en Furneaux had hem blijkbaar van de bijzonderheden van het onderzoek «P de hoogte gebracht. Zij spraken vrijuit in zijn bijzijn. Zoo hoorde hij, dat een dame, Gonda Almarez genaamd, en haar onafscheidelijke metgezel, een zekere Al- fonso Velasquez, er niet alleen van ver dacht werden bij het Homestead-misdrqt nauw betrokken te zijn, maar dat. zij ifi Londen onder strenge observatie stonden. Ook Furneaux zei verrassende dingen. De moeilijkheid is, legde hij uit, dat de baron en zijn zoon definitief van politieke meening verschillen. Juan Garcia is met Gonda Almarez gehuwd of heeft een trouwbelofte tegen over haar afgelegd, zei Winter, terwijl hij de punt van een groote Havana afsneed. Royson spitste bij die woorden de ooren, maar Furneaux was blijkbaar reeds van dit belangrijke feit op de hoogte. Ja, deelde hij mede, Maar Juan moet niets meer van Gonda hebben en is tot over zijn ooren verliefd op een char mante jongedame, die Sheila heet. Waar schijnlijk weet Gonda het, maar in ieder geval vermoedt ze het. Maar dat ver klaart nog niet den aanslag en het neer schieten van Wethworth en Jenks. De heldhaftige Juan opende vermoedelijk dadelijk 't vuur op een troep, die bij de Zuidpoort wachtte en, naar het schijnt, de vlucht nam in een vaartuig, dat dien nacht voor de kust gereed lag. En toch moet er een zekere geheime samenspan ning zijn tuschen de twee groepen. De bepaalde tijd. het gelijke plan, het plot selinge besluit om zich uit de voeten te maken en hun spoor te verbergen al deze dingen kunnen niet uitsluitend het gevolg zijn geweest van een toevailigen samenloop van omstandigheden. Wie was de man, die Jim Bender huurde om dat ijzerdraad over den weg te spannen? vroeg Winter. Op het eerste gezicht zou ik ge neigd zijn om kapitein Royson te ver denken. Hij komt evenwel met een goed alibi voor den dag in den vorm van een zwarte kat, zoodat er niets anders over bluft dan het verhaal van Jim Bender te geiooven, dat bepaaldelijk wijst in de richting van een bekend Engelsch op roerkraaier, die uit deze buurt afkom stig is. Toch niet dien idioot, Stafford? riep de hoofdinspecteur uit. Dat is de man! Zoo. Waar gaan we hier vandaan heen? Regelrecht naar „The Homestead". Ik wou, dat jq den baron onder handen nam. Voor mq is hy bang. Ik was ge noodzaakt om hem aan de slechte dagen van vroeger te herinneren. Maar jq hebtgezag, een hooge ambteiyke po sitie. Ik geloof, dat hy jouw in vertrou wen zal nemen. In het diepste van zqn hart beschouwt hij mq als een mis plaatste grap. Ik geloof, dat ik goed met je baron zal kunnen opschieten, grinnikte Winter. O, zeker. Wanneer een dankbare natie je tot Ridder van het Britsche Kei- zerrqk verheft, dan ben je even goed een baron als welke Spanjaard ook. Kom, laten we aan het werk gaan, zei Winter. Ik zal den baron in zqn hol opzoeken, terwijl Shelden Juan Garcia onder handen neemt. De symptomen dui den erop, dat Furneaux op het punt is dat duistere punt, waar hy het over had, op te lossen. Misschien zien wq u vandaag nog, ka pitein Royson. Dit huisje van u is gemak- kelqk gelegen en men valt er niet op. Mogen we bq u op de thee komen? U is altijd welkom. Zelfs wanneer ik uit mocht zqn, zal juffrouw Smithers u de beschikking over mqn kamers geven en de heer Furneaux weet, waar een hart versterking te vinden is. Heusch? De slimme rot! Om het er hier eens goed van te nemen, terwql wq het vuile werk in Londen opknapten! Nu, ik hoop, dat er schot in deze zaak komt. Tusschen haakjes, als ik u was, zou Ik vandaag geen bezoek bij de familie Hethcott brengen. Dat is wel het laatste waar hq aan denken zou, viel Furneaux plotseling in. Kapitein Royson is een jonge man, die zichzelf respecteert. Hq is niet van plan achter meisjes aan te loopen, waar achtig niet. Wanneer je het niet gelooft, vraag het dan maar juffrouw Smithers, Zq weet altqd beter, wat het beste is. Hela, juffrouw Smithers, wat raadt J u onzen kapitein aan, om dezen prachti- 1 gen ochtend te gaan doen? Zal ik u 's wat zeggen? laat hij dien hond van hem meenemen naar z'n golf club. riep de oude juffrouw dadelqk. Hq is juist bezig die arme kat 'n doodsangst op het lqf te jagen door haar in zqn bek de keuken rond te sjouwen, waarachtig als het niet waar is! Royson was niet van plan geweest dien morgen te gaan golfen, maar hq stemde nu zonder verzet toe. De vier mannen wandelen met 'Jack naar „The Home stead", terwql de auto van den heer Win ter vooruitgezonden was, toen agent Ro berts hem op de fiets inhaalde. Hq riep Furneaux geheimzinnig ter- zqde. Neem me niet kwalqk, fluisterde hq, maar brigadier Jackson dacht, dat het u wel interesseeren zou, dat de Spanjaard juist bq de Hethcott's aangekomen is. Je bedoelt baron Garcia? zei de detective. Ja meneer. Prachtig! En heeft hq op iemand geschoten? Goeie hemel neen, meneer, ze sche nen wat blq 0111 hem te zien. De jonge dame Macdonald,rende het tuinpad af en gaf hem een zoen! Als dat waar is, Roberts, dan kan I hij geen schurk zqn. Dat valt mij tegen. Wel, wel! Brigadier Jackson en jij wor- den wel bedankt. Zie je die twee heeren I met kapitein Royson? Ja, meneer. Dat zijn knappe koppen van Scot- land Yard. Je ware! Maar, mond dicht! Voodat de zaak de wereld uit is Roberts, wordt jq brigadier, zoo waar als ik leef, al moesten we Jackson ook inspecteur maken. XIII. Waarin de kat opnieuw tussehenbeide komt. Arthur Hethcott vertoonde zich dien dag niet op de Golf Club. Niettemin kreeg Royson eenige afleiding, doordat hij van een der leden een verslag kreeg van ge neraal Swiney's telefoongesprek. Een vreemd vermoeden kwam in hem op, en toen de drie detectives bq hem thee kwamen drinken, stelde hq Fur neaux terloops een onverwachtte vraag. Tusschen haakjes, ze>ie hq, m u gisteren met inspecteur Hobbs van Wool craft meegereden? Ja, luidde het onmiddellijke ant woord. Hoe laat ging u daar vandaan? Omstreeks kwart over twee 's mid dags. Ah! Dat is niet bqzonder duidelqk. Wat beteekent „ah"? Er wordt een grappig verhaal ver teld over generaal Swiney. Onmogelqk! Die man heeft geen greintje zin voor humor. Wie is generaal Swiney? viel Win ter in. Vraag mq er niet naar, chef. Je zult hem gauw genoeg ontmoeten. Heb je het vermoeide gezicht van onzen armen Hobbs opgemerkt? Dat is een gevolg van het feit, dat de generaal zitting heeft in het plaatselijk rechtscollege. O.... is hq van dat soort? vroeg Winter. Dat type ken ik. Een witte knevel, een rood gezicht, altqd druk doend, alsof hq een krqgsraad presideert. 1 Is hq lastig? I Makkelqk in geen geval. Hobbs ver telde me, dat het een heele toer was om Swiney te beletten bij het onderzoek tegenwoordig te zqn. Gisteren kwam hij Royson vertellen, dat juffrouw Sheila naar de Hethcotts gegaan was. Den .dag tevoren snapte hij de schoone Sheila ter wijl ze hier thee dronk; je kunt dus be grijpen. dat Royson hem eenvoudig aan bidt. Over juffrouw Macdonald gespro ken, vervolgde de hoofdinspecteur. Ik zou haar graag eens ontmoeten. Zq is tenminste een Engelsche en kan niet veel met die Spanjaarden gemeen hebben. Ik vraag mq af, waarom de baron haar van morgen zoo vroeg ging opzoeken. Alleen omdat hq bang was dat het een of andere genie van Scotiand Yard. zooals jq. haar eerst te spreken zou krij gen, zei Furneaux. Ik wed om een nieuwen hoed dat hq haar waarschuwde haar mondje dicht te houden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1