Hst „nerveuss" kind. Het menu van deze week f De verontschuldiging voor slechte gewoonte. Fantasie en comediespel door Dr. J. W. FREDRIKS. Zenuwachtigheid is een modeziekte geworden, waarmee alle toegeven aan een slecht humeur, grillen, booze uit vallen, slecht werk en geprikkeldheid worden verontschuldigd. Het is een vrijbrief voor onbeheerschtheid, al kan de bewering: „Ik ben toch zoo zenuw achtig" natuurlijk niet voorkomen, dat de bezitter van die eigenschappen in zijn omgeving weinig geliefd is. Hij maakt zich dan ook tot een onuitstaan baar element in de menschelijke samen leving. Deze verontschuldiging voor een ge brek aan zelftucht wordt ook al voor kinderen aangewend. Als zenuwstorin gen betitelt men alle onhebbelijkheden, die niet op het eerste vriendelijke ver zoek achterwege worden gelaten. De zenuwen krijgen de schuld, als de op voeder geen raad meer weet met de koppigheid van eer, kind, en als een kind wat moeilijker dan gewoonlijk te doorgronden i9, noemt le moeder het zenuwachtig, b!ii met deze verontschul diging, die haar ontslaat van .de verant woordelijkheid voor de resultaten van baar opvoeding. Hiermede willen wij niet ontkennen, dal sommige verschijnselen in het kin derleven, die vroeger als koppigheid of ondeugendheid werden gestraft, van zieke'ij ken oorsprong ziin, maar zulke gevallen moeten dan ook zeer ernstig worden opgevat, want daarbij gaat hef om hardnekkige kwalen, die pen des kundige en geduldige verpleging ver- eischen. Wie zegt, dat ziin kind zenuw achtig is. moest liever vandaag dan morgen ermee naar den dokter gaan, teneinde deze aanleg, die bij een kind dubbel gevaarlijk is. uit den weg te laten ruimen. Maar als ouders de onheb belijkheden van hun kinderen als ze nuwachtigheid verontschuldigen, zon der die veronderstelde kwaal medisch te laten behandelen, dan is het toch overduidelijk, dat zii alleen zichzelf doen kennen als gemakzuchtig en zon der gevoel van verantwoordelijkheid. Het is een feit, dat niet alleen leven dige en begaafde, maar ook vele stille kinderen een uitgesproken neiging tot tooneelspelen bezitten en dolgraag door iets ongewoons de aandacht op zich wil len vestigen. Dat js hun manier om te voorkomen, dat de volwassenen zich al leen met elkaar en riet met hen bezig houden. Het kinderachtige verlangen, ,°m iri het middelpunt der belangstelling te staan en gewichtig te deen, hebben «Hs vele volwassenen nog niet over wonnen Om iiun doel te bereiken, bedenken kinderen soms de dwaaste dingen en als ze ergens succes mee hebben, gaan in die richting steeds verder door Zii kunnen onwel zijn, rillingen e. d. zeer natuurgetrouw imiteeren en daar mee hun omgeving regeeren. Soms be- nadeelen zii zelfs andere personen door hun verhalen, n.I. wanneer zii gaan ver tellen van overvallen en van andere misdaden, waarvan zii biina het slacht offer zijn geworden- De genezing van ongelijke uitwassen is slechts bii hooge uitzondering de taak van een medicus; U'en kan veilig als regel aannemen, dat paedagoog ervoor verantwoordelijk moet worden gesteld. Jonge vrouw: „O. ik voel me zoo on gelukkig. Mijn man is al den heelen avond uit en ik heb geen flauw id.ee, ttaa>' hij uithangt." Ervaren vriendin: „Maak .ie daar niet druk over. Je zou waarschiinlük nog twee keer zoo ongelukkig ziin als je het I wrel wist." Veelal hebben huisvrouwen nog niet gebroken met de oude sleur en gebrui ker. zjj aan de koffie-tafel inplaats van gekleurde ontbijtservetten witte. Om nu een gezelliger geheel aan koffie- of ontbijttafel te geven kan tegemoet ge komen worden met geringe hulpmid- dp]en door b.v. in het midden een ge ruit kleedje op tafel te leggen, dat b.v. 9ü ctu in het vierkant is en hierbij pas sende vingerdoekjes van 30 a 35 cm. Men kan hiervoor etamine gebruiKon, of gewone Brabantsche stof, maar het ruitje moet niet groot ziin. Talrijke variaties vindt men hierin, rood-wit, blauw-wit, groen-wit, geel-wit, die allen bijdragen, om de tafel een fleurig geheel te geven. Verder is noodig een klein lapje kleur- en waschecht katoen in de tint van het ruitje en witte borduurkatoen. In één der hoeken van het midden- kleed wordt n.I. zooals de teekening aangeeft een driehoek van effen katoen opgestikt en daarna het geheel van een smalle zoom voorzien, die als garnee ring wordt omgehaakt of gefestonneerd met co ton pcrié. Op het effen gekleurde katoen wordt met wit in kruis- of steel- steek de naamletter geborduurd. De vingerdoekjes, kunnen ook van zoo'n effen hoekje worden voorzien of naar verkiezing alleen gezoomd en om- gpfpstonneerd of gehaakt. Een heel aardig idee is tevens, om op d.e vingerdoekjes de naamletter der huisgenooten t.e borduren. WAAROM ZIEN HUISVROUWEN VAAK ZOO BLEEK? Te weinig toevoer van fris- sche lucht in de keuken. Een oud gezegde vertelt ons, dat men de jonge huisvrouw herkent aan haar gezonde blozende kleur en de keuken meid aan een bleeke gelaatsteint. Dit heeft natuurlijk geen betrekking op een door inspannend koken veroor zaakt blosje bii de eerste categorie en een kalme zekerheid bii de laatsten, doch houdt verband met het feit, dat in een verblijf, waar menschen een groot deel van hun leven doorbrengen, goede ventilatie een eerste vereischte is, en hier veelal niet in voorzien wordt. Iedere volwassene scheidt in door snede per uur 22 L. koolzuur af en in de keuken wordt de lucht tevens nog minder zuiver, door fornuizen en gas- toestellen of kachels, alsmede door al lerlei keukenluchtjes. Bovendien wordt in vele keukens te vens nog gewasschen en gedroogd niet alleen, maar ook gehuisd. Door de thans heerschende maatschappelijke toestan den is menigeen helaas genoodzaakt het beste deel van ziin woning aan anderen af te staan, om althans eenigs- zins een tegemoetkoming in de huur te vinden, zoodat de keuken dan het aan gewezen vertrek is, waar de gezins leden verblijven, de huisvrou echter het grootste gedeelte van den dag- De man, die den geheelen dag heeft gewerkt, steekt gaarne onder het lezen van zijn courant zijn piipje op, zoodat dit alles bii elkander de oorzaak is, dat de zuivere lucht in de keuken zonder goede ventilatie spoedig verbruikt is. Al deze factoren tezamen werken er toe bii de huisvrouw een bleeke gelaats tint te geven, terwijl tevens veelal moe heid, hoofdpijn, duizeligheid, alsmede bloedarmoede en nervositeit hiervan het gevolg zijn. Hiermede is het bewijs geleverd, dat naast slaapkamers de keukens zeer zeker ook de nooaige toevoer van fris- sche lucht moeten hebben en men dit niet alleen moet vinden in open ven sters, of deuren of bovenraam, maar de luohtklep boven de kookgelegenheid evenmin afgesloten mag worden. Kan men om een of andere reden geen venster of deur laten openstaan-,, dan i9 het noodig aan het raam een zoodanige luchtverversehing aan te brengen, dat deze geregeld kan worden naar gelang van behoeften. Verder is het een kleine moeite om in de keuken een schaal neer te zetten met water en aziin of warm water, waarbij enkele druppels terpentijn zijn geveegd, hierdoor verdrijft men vele o naangename keuk en 1 uchtjes. HET VERBAND-TROMMELTJE. Iedere huisvrouw moet zorgen een trommeltje of kastje bij de hand te hebben, waarin een en ander bewaard wordt, om bij kleine ongevallen dienst te kunnen doen. Een rolletje verband pl.m. 7 cm breed. Een rolletje verband pl.m. 3 cm breed. Bloedstelpende watten. Leukoplast. Een pakje watten. Hydrophile gaas. Gutta percha papier. Veiligheidspeldjes. Lijnolie en kalkwater, of een Brandverband. Dubbel koolzure soda. Bruispoeder. Boorwater. Peru balsem. Glycerine. Kamferspiritus. Valeriaan. Waterstof peroxyde. Vaseline. Laxeermiddel (wonderolie, groene poedier of anderszins). Een eenvoudig boekje over „Eerste Hulp bij Ongelukken". Op alle fleschjes en potjes moet nauwkeurig den inhoud vermeld staan, en alles moet zijn vaste plaats hebben Zondag: Groentensoep, Gevulde kalfsborst met doperwten, Aardappelpuree, Vanille crème. Maandag: Koud vleesch, Andijvie, Aardappelen, Ommelet. Dinsdag: Aardappelrolletjes, Spinazie met spiegeleieren, Aardappelpuree. Woensdag: Gehakt, Stoofsla, Aardappelen, Rijst met abrikozen. Donderdag: Runderlapjes, Raapstelen, Aardappelen, Rabarbercompöte. Vrijdag: Gebakken tong, Kropsla, aardappelsla, Bessenvla met rozijntjes. Vrijdag II: Ei er sla, Brusselsch lof met harde eieren en boter, Aardappelen. Zaterdag: Capucijners met speksaus, (Aardappelen), Watergruwel. (Nadruk verboden). Vanille crème. 1/4 liter melk, 3 eieren, 50 gram suiker, 10 gram maizena, 1 pakje vanillesuiker, 3 bladen witte gelatine, 2 bananen, 1 dl slagroom. De eierdooiers worden met de suiker en vanillesuiker gedurende 5 min. flink geklopt, daarna voegen wij de melk erbij die met de maizena is ver mengd. De blaadjes gelatine zetten wij in koud water te weeken en laten ze daarna in een zeef flink uitlekken. De pan met de verschillende ingre diënten zetten wij op een lage pit liefst nog op een asbest plaatje, en kloppen hierin met de garde zoolang, tot eer» dikke gebonden massa is verkregen, waarna de pan van het vuur wordt ge nomen en de gelatine in de warme massa wordt opgelost. Het eiwit wordt met een tikje zout flink stijf geslagen en nadat de eier- massa is afgekoeld, er door geroerd, wordt alles overgebracht in een glazen schaal. Even vóór het opdienen ont doen wij de bananen van de schil, snij den ze eerst in de helft, daarna nog maals in tweeën, zoodat we 8 lange reepjes hebben, die wq diagonaals-ge- wijze over de vla leggen en de boven- Jcant verder garneeren met de geslagen room, door b.v. in het midden een groo- te rozet te spuiten en aan den buiten omtrek kleine rozetjes. Gevulde aardappelrclletjcs, warm op te dienen. Als voorgerecht, of bij de thee. Dit bijzonder fijne aardappelgerecht kan geserveerd worden met verschil lende vullingen, als nagerecht b.v. met jam, vleeschfarce, visch, b.v. in den vorm van een gehakt restant of zalm, kreeft, garnalen, eierdooiers en ge hakte peterselie, tomaten, sardines, ja, verscheidene andere variaties zijn als vulling te bedenken. Ook bij de mid dagthee zijn deze rolletjes verrukke lijk. Een vereischte is echter, dat zij warm moeten opgediend worden, daar anders veel van den fijnen smaak ver loren gaat, evenals het croquante. Na dat zij uit den oven komen, worden zij op een schaaltje gelegd, waarop een papieren-servetje en wat takjes peter selie. Voor 4 stuks is noodig: 100 gram aardappelen, 100 gram bloem, 100 gram boter, 1 ei. Vulling: Het beste is om de aardappelen in de schil te koken, liefst daags te voren, deze vóór de bereiding te pellen en door een zeef te wrijven, daarna ver mengen met de gezeefde bloem en het ei, en hierbij de 100 gram niet te zachte boter voegen, die wq daarna met een mes door de overige ingre diënten snijden. Wanneer we een sa menhangend geheel hebben gekregen, laten we dit rustig gedurende een half uur op een koele plaats staan. We bestrooien een aanrecht of deegplank met bloem evenals de deeg- rol en rollen het deeg dun uit tot een rechthoekigen lap, vouwen deze in de lengte dubbel en daarna nogmaals dubbel en slaan ook de breedte dubbel, rollen het daarna weer uit, hetgeen we nu nog tweemaal herhalen. Tenslotte wordt het deeg uitgerold in een cirkelvorm ter grootte van een ontbijtbord en in vier gelijke deelen verdeeld. Ieder stuk wordt met weinig geklopt ei hestreken en nu leggen we een theelepel van de vulling bii de ronde kant van de driehoek, waarna het deeg van hieraf opgerold wordt, zoodat de punt overslaat. De boven kant wordt met eiwit bestreken en als alle rolletjes gereed zijn op een ingevet bakblik in een heeten oven gebakken. (Nadruk verboden.). EET MEER EIEREN. Eier-recepten. Nu de eieren zoo buitengewoon goed koop zijn is het niet alleen de goede tijd om ze te conserveeren, maar we moeten ze tevens, zooveel mogelijk ver werken bij.onze koffie- en middagtafel. De marktprijzen zijn helaas tenge volge van het feit, dat er geen uitvoer is abnormaal laag, laten wü huisvrou wen dan thans helpen het afzetgebied zooveel mogelyk te vergrooten door eenvoudig enkele malen per week het vleesch te vervangen (foor eiergerech- ten. Het conserveeren kan o.a. geschie den door waterglas, dat bii drogisten is te verkrijgen, die tevens de aanwij zing geven voor de juiste verhouding in verband met het aantal in te leggen stuks.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 17