AIWSVERDAM SC HE la. BRIEVEN MARINE-BRIEVEN UIT INDIE. I)c nieuwe Centrale Markt hal en de Landbouwtentoonstel ling. Waai' het lieden en de onmiddellijk .»0r den boeg liggende toekomst er 'ipt al te rooskleurig uitzien, waar JJ'n juist enkele teleurstellingen heeft loeten verwerken en men er binnen uit wederom enkele te verwerken zal kriigen, bestaat de verleiding een wat'"verder liggende toekomst in het te vatten. Nu we zoo juist de te- >iirste)ling vanonze nederlaag in dpn voetbalstrüd met België achter den nig hebbèn, benevens die, veroorzaakt 0or het mislukken van ce pogingen de „bpidsconflicten in het bouwbedrijf bij le leggen, en we in de nabije toe komst o. a. hoogstwaarschijnlijk met de teleurstelling eenerbelastingver- liooging zullen te maken krijgen, is die verleiding dezen keer ook voor den jinsterdamschen kroniekschrijver groot in zoo richt hü ditmaal om te beginnen dan ook maar zijn oog opSeptem ber 1934, tijdstip waarop onze nieuwe jroote Centrale Markthal, met aanslui tende havens en nevengebouwen gereed moet zijn. Ook B. en W. hebben den laatsten tijd reeds hun oogen op die min «f meer verre, en laat ons hopen, blij ere toekomst "ericht en o. a. door ir. ÉöeKruyff een rapport doen uitbren gen over de vraag of een groots land- en tuinbouwtentoonstelling, ter gele genheid van de inwijding van deze nieuwe Markt te houden, kans van sla gen zou hebben. Dit thans uitgebrachte rapport beantwoordt die vraag met een volmondig „Ja"; dat moge op het eerste gezicht, als men den noodtoestand in gedachten houdt, waarin op het oogen- blik zoo vele "en verschillen die takken van bedrijf op het gebied van land- en tuinbouw in ons -land verkeeren, ver wondering wekken, maar een en quête ander de naast betrokkenen wees uit, dat juist zii, in verband met de exportmoei 1 ijk 11 ede 11 de noodzaak inza gen meer aandacht aan de inheemsche markt te besteden dan tot nu toe het geval was, met liet oog op het winnen van de binnenlandsche markt en het op voeren van het verbruik, Medewerking ui inzendingen voor deze, nog ver in tot verschiet liggende, expositie, zijn dan thans ook reeds toegezegd door den Algem. Ned. Zuivelbond (in samenwer- «mr met het Crisiszuivelbureauj, de won. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant- tonde, de R.-K. Boeren en Tuinders- de Christelijke organisatie en liet wn. Ned. Landbouw Comité, de Plan- 'uiziekte-ukundigen Diénst in Wage- r'ugen, de Dienst van het Marktwezen, enz, enz. Het blijkt uit deze tentoonstellings- Punnen (waarvoor B. en W. aan rlen aia!' zullen voorstellen een 67.000 Jibsidif uit te trekken) dus óók wel, a' net gemeentebestuur den bouw van ,nze nieuwe Centrale Markthallen met 'lacht wil doorzetten en hem niet, zoo- s het eenigen tijd geleden scheen, Oni'loopie gedeeltelijk stop wil zetten. c bavencomplexen aan het verlengde fpn 2de Hugo de Grootstraat, waar pn eJJ ander komt te liggen, zijn reeds tok staan in verbinding met a. ^tyerloronvaart, terwijl spoorweg- mmting ook al aanwezig is. Dit jaar ton», We' Het belangrijkste werk voor bouw; in totaal zal voor 2.8 millioen het gorden- Drie pakhuizen op jj °nstelij'k complex zijn gereed; dit j,ui ko"H daar nog liii een derde pak- en een tweeverdiepingspakhuis op .gelijk complex. Daar komen dan z t';1 kleinere hulpgebouwen, ter- je'n ''lsi°tte een aanvang zal worden Pflet Het ingangsgebouw van s(e ]-!!■. ie groote markthal. Deze laat- ton hCen lenSte yan 120 meter en %lph"fe;'te van Hö meter; aan weets- vén 1 men verkoopruimten, waarbo- De twee ven >i verKoopruimien, waa -Wtritp -'V1niten en kantoorlokalen uio>,'.2' V'ordt afgesloten door iatip/!] ineroi'ichte veilinggebouwen; it L z,1'dzijde van de hal waarborgt S5 J vlotten de meter breede hoofdverkeersweg aanvoer van producten te .an<] van de L.i aan de oost- en westzijde bal kiilepen 200 Hicht mogelijk bij de beepi fn,nen komen. Teneinde een denk- jr0otpe Keven van den omvang van dit fprs- ^ei'k- tenslotte nog eenige cij- 36871;' der kademuren bedraagt ruin, waaraan verwerkt zijn J,l,) palen met een lengte \an ^ül.e,»,et?.r- Ten behoeve van de ka- Det», 7", zh>i gebruikt: 2420 kubieke v'ub 1.1' 237.000 kg betonijzer; 281 meter natuursteen. Groote werken. Het wijzen op groote werken, die dan „toch nog maar", niettegenstaande de ongunst der tijden, in de hoofdstad in uitvoering zijn, kan min of meer als bet steken van een hart onder den riem beschouwd worden. Laat ons daarom, naast den bouw van deze markthallen, ook nog even noemen het dempen van het Rokingedeelte tusschen gebouw In- dustria" en de St. Pieterspoort; men hoopt met dit werk tegen het einde van dit jaar gereed te zijn en zal dan o.ni. een parkeerplaats voor plm. 70 auto's in het hartje van de stad gewonnen hebben. Verder de demping van de Vijzelgracht tusschen Lynbaansgrachi en Prinsengracht, met welk werk men in Maart jl. een aanvang heeft ge maakt, De slooping van de vierde H.B.S. aan de Weteringschans, die hierbij noodzakelijk wordt, zal weldra plaats hebben; het geheele werk zal in 1936 voltooid zijn. Dan nog de z.g. Coenhaven, een werk van inderdaad geweldigen omvang. Het eerste gedeel te van deze haven in West, dat een wateroppervlakte heeft van 20 H.A., met ongeveer 2360 meter kademuur, is reeds in 1925 gereed gekomen. Van het tweede gedeelte, dat een wateropper vlakte heeft van 18 H.A. en 3100 meter beslaat, zijn het vorige jaar de kade muren gereed gekomen. In dit jaar moet nu ongeveer 1.500000 kub. nieter grond worden uitgebaggerd. Tenslotte komen dit jaar tot uitvoering: de uit breiding van de gemeentelijke vuilver branding' en de verbetering van de z.g. vliegasch vangers aan de Centrale Noord, beide eveneens groote wer ken. Daarenboven is juist dezer dagen bij ons gemeentebestuur bericht ontvan gen van het ministerie van Financiën, dat er thans geen bezwaren meer be staan tegen de uitvoering van de spoor wegplannen Voor Amsterdam-Oost. De Burgemeester, die dit heugelijk nieuw tje dezer dagen in den Raad mededeel de. voegde er aan toe, dat het werk nu zéér spoedig zal kunnen beginnen. Deze omvangrijke werken. die vele mii- lioenen zullen vorderen, zullen tevens, naar dr. de Vlugt opmerkte, „een beduidende opleving van d'e werk zaamheid in verschillende vakken met zich brengen". Aangename vooruitzichten. Laat ons, nu we dezen brief in majeur begonnen zijn, nog maar even bij de aangename dingen en de aangename vooruitzichten blijven. Voor velen b.v., die nog altijd het afschaffen van de officieële kermis in de hoofdstad be treuren. is het een aangenaam, hoewel dan geen gróót ding. én een aangenaam vooruitzicht, dat er van 1428 Mei a.s- wederom een „echte", zij het dan ook een min of meer officieuse kermis, zal plaats hebben op het Paleis voor Volks- vlijt-terrein, die dan, zooals de laatste jaren gebruikelijk is, onder den naam van „Luna-park" zal doorgaan, maar die er niet minder een klassiek Hoiland- sche kermis om zal zün met poffertjes kramen, hoofden van Jut, vlooien theaters. dwaaltuinen, stoomcaroussels en wat dies meer zij. Een ander aange naam ding is de wijze, waarop Zanrl- voort dit jaar toilet voor de ontvangst van zijn zomergasten gemaakt heeft, waaronder begrepen is de bouw van twee nieuwe zwembassins tegen den voet der duinen voor hen, die om de een of andere reden d'e zee zélf niet met hun zwem- of bad-clandizie willen be gunstigen; en ook de reeds in vollen gang zijnde voorbereidingen voor de openluchtspelen, die onder leiding van Anton Verheiien en het daartoe zeer geëigende openlucht-theater in iiet Kostverlorcnpark zullen plaats hebben. Men maakt zich daar, in onze voorstad aan de Noordzee, overigens veel hoop volle voorstellingen over het komende seizoen. De toestanden in verschillende landen om ons heen zullen dezen zomer, aldus redeneert men daar, velen van een buitenlandsch reisje doen afzien en men zal dan ook, hoopt en gelooft men, in grooter getale dan anders per tram en bus, en per trein vanaf ons C.S. of ons station „Haarlemmermeer" (waar in het Willemsparkweg-station onlangs officieel berdcopt werd) naar Zandvoort trekken. Do, via het Centraal Station reizenden, zullen op hun weg daarbij ook het aangename nieuwigheidje do winkeltjes in de tunnels, waarvan de eersten deze week geopend werden, kunnen ontwaren. Nóg een prettig ding dezer dagen is voor velen de speciale tentoonstelling, gewijd aan het leven van Willem de Zwijger, die dezer dagen in het Rijks museum in het bijzijn van Prins Hen drik en tal van autoriteiten, de Spaansohe gezant (O! wisseling der tij- dén!) vooraan, geopend werd. Ver melden we tenslotte nog, als aange naam ding, de Amsterdamsche vlieg dag, die dezen Zaterdag op Schiphol gehouden wordt, waar o.a, lecen van den A.N.W.B. en van de Kon- Ned. Ver. voor Luchtvaart tegen zeer geredu ceerde tarieven den luchtdoop kunnen ondergaan (onder het K.L.M.-motto: „De tiid vliegt! Vliegt met Uw tijd!-'), dan zijn we langzamerhand wel aan het einde van het aangename en prettige wat dezen keer valt te boekstaven. De onaangename dingen van de week. Gesterkt door al deze aangenaariihe- dén kan men echter nu wel een korte opsomming van het onaangename ver dragen! Daar hebben we dan in de eerste plaats het voorstel van B. en W. om 78 opcenten te heffen op d'e hoofd som der gemeentefondsbelasting, wat 4 méér is dan wij het vorige jaar moesten betalen. Nu rekenen B. en W. ons wel in hun toelichting voor, dat we dan toch nog, althans voor wat de inkomens heneden de 10.000 aangaat, minder zullen blijven betalen dan we in het be lastingjaar 1930/31 gedaan hebben, maar met dat al beteekent het, tegen over het juist afgeloopen jaar een niet geheel weg te cijferen verhooging en dat stemt op z'n minst genomen in deze tijden onaangenaam.... Onaangenaam stemt ook, alhoewel hier dan: lichtelijk en voorbijgaand, het feit dat, door toedoen van het De partement van Waterstaat te Varsity, de studentenroeiwedstriiden, op het Noordzeekanaal op Hemelvaartsdag, die, der traditie getrouw, voor vele Am sterdammers steeds het eerste echte watersportfeest van het jaar beteeke- nen, dezen keer geen al te fleurig festijn zullen kunnen zün waar het groote publiek in diverse vaartuigen heen trekt. Genoemd departement heeft namelijk, gezien de al te jolijt-volle (en hier en daar zeer zeker ook al te..., alcoholische) taferpelen. die zich het vorige jaar aan het dek van sommige booten met studenten-toeschouwers hebben afgespeeld, besloten te verbie den, dat „vaartuigen zich ophouden langs de beide oevers van het Kanaal". ,,'t Koggeschip", onze vereeniiging voor vreemdelingenverkeer, dat in de Varsity één der dingen ziet, die wat leven in de brouwerij der hoofdstad brengen, heeft zich de zaak blijkbaar nogal aangetrok ken en voert thans een actie om alsnog dezen maatregel, <fle dezen wedstrijd tot een vrij „doode vertooning" zal ma ken, te doen intrekken.... Of het hel pen zal?.... Nóg twee kleine onaange naamheden: onze taxi-tarieven gaan voorloopig (doordat enkele van de groote maatschappijen zich hiertegen verzet ten) niet naar beneden, iets waar mede men ons, door middel van een aan kondiging, eerst had blij gemaakt. Een verlies. dus ook iets onaange naams, mag tenslotte heeten het heengaan van prof. Roland Holst als directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Met hem, die als zoodanig in 1926 benoemd werdl, gaat een der beste directeuren, die déze in stelling in den loop der jaren gehad heeft, heen. Onder zijn achtjarige lei ding werd de Academie (die, hoewel de plannen daarvoor reeds vele jaren lang gereed liggen, nog steeds niet verhuisd is naar haar nieuwe gebouw' op het Allebé-plein in Zuid en het nog altijd moet doen met haar zeer aftandsche behuizing aan de Stadhouderskade) ge heel verbouwd en gereorganiseerd, zoo dat b.v. ook de decoratieve monumentale kunsten een voorname plaats op het leerplan kregen. Intusschen mag het geen droef afscheid genoemd worden, dat wij op 1 Januari e.k. aan dezen hoogleeraar-directeur te brengen heb ben. Prof. Roland Holst zélf werd mi met tot deze eenigszins vervroegde ont slagaanvrage genoopt door slechte ge zondheidsredenen of iets van even on- aangenamen aard, maar kwam daar juist toe, gelijk hij zelf verklaarde, door een „voor hem zeer verheugende ge beurtenis", n.1. de opdracht voor het groote Noordelijke transeptraam in de Utrechtsche Domkerk, welke twee jaar geleden gegeven'werd en die, wil zii in 1936 met het feest dér Utrechtsche Uni versiteit gereed komen (wat de bedoe ling der opdrachtgevers is) de geheele persoonlijkheid van dezen kunstenaar vraagt. Dit raam, dat niet minder dan tweehonderd vierkante meter groot is, zal ongetwijfeld een der belangrijkste wierken worden van dezen artist, die Amsterdam in dén loop der jaren reeds verblijdde met werken als de muurschil deringen in de Beurs, in het gebouw van den A.N.D.B., de glas in lood-ramen in het Lyceum en in de traphal van het nieuwe gedeelte van het Raadhuis. „Ergens", 8-4-'33. Amice. Helaas, beste Jan, is het me bij ver bod van den commandant der zee macht nog steeds verboden om iets over schepen of hunne bewegingen te schrijven, waar maar al te streng de hand aan gehouden wordt. Zoo is bij voorbeeld uitgelekt, dat een onzer col lega's, volkomen te goeder trouw, zich in een brief aan deszelfs ega verspro ken heeft, voor welk feit de stakker wel degelijk ter verantwoording is ge- 5-oepen. Ja, Jan, jij, die geregeld thuis komt, en daarom niet zoo'n geregelde correspondentie met je gade onder houdt, jij weet niet hoe moeilijk of het is, voor ons, die tegenwoordig zeker 20 dagen van de maand op zee zitten, om de scheepsbewegingen uit je epis tels te weren. Zoo kan bijvoorbeeld een adres achter op je brief je nood lottig worden. Gelukkig komen we zoo op zee nog wel eens een vliegtuig tegen en wordt de „vijand" behoorlijk in de luren gelegd, doordat de brieven, daarmee mede gegeven, pas te Soera - baja afgestempeld worden. Toch br< ngt zoo'n tusschentijdsche onverwachte mailsluiting ook zijn moeilijkheden met zich mee, want de een heeft een lange brief klaar liggen, de ander heeft nog juist tusschen neus en lippen door ge legenheid een klein kattebelletje to schrijven, maar er zijn er ook die net op wacht staan en voor wie de kans voorbij gaat iets over zich aan „moe der" t$ kunnen laten weten. Nu, ik be hoef je zeker niet te zeggen waar dit op uit loopt, wanneer een dergelijke mail op kampong „Darmo" of „Keta- bang" dan wel „Goubeng" terecht komt, waar om zoo te zeggen huis aan huis marine woont. Mevrouw A: Gut, daar heb ik vandaag een lange brief van m'n man. Mevrouw B (wier man van hetzelfde schip): Jasses, hoe kan dat nou, ik kreeg nog niets. En dan heb je liet gaande. Enfin, met een beetje organisatie onzer zijde valt in dezen nog een boel te bereiken. Maar het loopt zoo langzamerhand weer tegen Paschen en het is iederen keer tegen dien tijd altijd weer een beetje afgeslecht, zoodat er ook nu weer op de vloot goede hoop bestaat dat deze „derde Japansche oorlog" (zooals het hier op de vloot genoemd wordt) wat zal zijn geluwd. Zonder nu in veranderlijke finesses te treden kan ik je toch verzekeren dat er den laatsten tijd wat gepres teerd is in de Marine en dit den goeden geest zeer ten goede is gekomen. Na alle moeilijkheden van de Februari- maand had „Jantje Kaas" voor alles afleiding noodig, dit hebben we gehad en ik geloof dat we er bij al die drukte zeer wel bij hebben gevaren. Trouwens steeds meer komt naar voren, hoe er onder al die zoogenaam de muiters heel wat zijn geweest, die zich hebben laten meesleepen, die met de groote hoop zijn nieegeloopen en nu achteraf erge spijt van hun daden hebben. Inderdaad zijn een dergelijk aantal menschen krijgstuchtelijk ge straft, dit zijn degenen geweest, die na sommatie weer aan het werk zijn gegaan; zeker, ze kregen een zware pof maar wat beteekent dat in verge lijk met een rood paspoort aan den dijk te worden gezet. Ik hoorde in ver band hiermede dat op het departement een personeelcommissle zou worden in het leven geroepen, waar onder meer een luitenant ter zee, die zich destijds in het „Marineblad" nogal voor Indi sche personeelszaken interesseerde. Beste Jan, ik heb in geen drie we ken een courant gezien, je kunt je dus voorstellen dat ik over-den Oriënt en van Soerabaja in het bijzonder wei nig te schrijven heb. Misschien dat ik de volgende week wat nieuwe Jutter- tjes kan machtig worden en ik weer mijn verwondering kan uitspreken over den vooruitgang van ons geliefd Nieuwediep. Me dunkt voor een week in zee heb ik mijn best gedaan. Saluut, HENJÊ-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19