fjrrr perj T»*» m tlMS v»»,' Dienstregeling S. A. KANNEWASSER Zn. Vreemde kapers cp de kust. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht. Autobusdienst: ALKMAAR - DEN HELDER V.V. Van: ALKMAAR (Bergerhout): ZATERDAG 13 MEI 1933 61ste JAARGANG kt gaat met de ontwapeningsconferentie den ver- keelden kant op. - Oorlog tusschen Bolivia en 1 araguay. - De oorlog tusschen China en Japan. ingaande: ZONDAG 14 MEI 1933. Van: DEN HELDER 6.55; 8.40; 9.10; 10.10; 11.10; 12.10; 13.25; 14.10; 15.10; 16.10; 17.4018.10 19.1020.3521.00 7.10; 7.40; 8.40; 9.40; 10.40; 11.40; 12.40; 13.40; 14.40; 15.40; 16.40; 17.40; 18.40; 19.40; 20.40 De krans van Rosenberg weggenomen. Het conflict bij de K.L.M. De eerste waarschuwing. FEUILLETON COURANT tad2 TBreeza"d' T«"' '.«SiblUen- ...■lil °,ost" en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per r nrnTnVr '''1 f ^osse nos-4ct.; fr.p.p. 6ct. Zondagsblad f °-70'f 1Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat J8 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16060. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t,m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. liet gaat met de ontwapeningsconjferen- tie den verkeerden kant op, dat is een verzuchting die we reeds meermalen ge slaagd hebben en niet ten onrechte. Het vertoon te Genève is meer dan bedroe vend en 't tegenovergestelde van wat men daar wenscht te bereiken, wordt bereikt, n.1. toeneming van wantrouwen. Waar gaat dat heen? We mogen ons dat wel met angst afvragen, want de toestand in de wereld wordt almeer gespannen en de nadering van een botsing al onvermijde lijke r. Ook van de economische conferen tie, die over een paar weken voor de deur staat kan mets verwacht worden bij de tegenwoordige gang van zaken te Genève. Mislukking van de ontwapeningsconferen tie, beteekent van de economische confe rentie en mislukking van de economische conferentie beteekent toename van ellen de, vermeerdering van wantrouwen, kans op een ontzettende botsing tusschen de volkeren, 't Is van harte te hopen dat we er voor bewaard blijven en dat het oog van de volkeren nog open gaat voor de ellende die voor de deur staat, maar roos kleurig ziet het er niet uit. Over de mislukking van de besprekin gen van de „Groote vijf" te Genève, meld de de Geneefsche eorr. van de „Nw. Rott. Crt." Donderdag aan zijn blad. Na de besprekingen verklaarde de Brit- sche onder-minister van buitenlandse!)e zaken, dat zijn besprekingen met Nadol- ny tot geen overeenstemming inzake, de kwestie der unificatie van legerinrichtin- gen geleid hadden, en hij daarna voorzit ter Henderson en de gedelegeerden van Frankrijk, Italië en de Ver. Staten van het echec der besprekingen in kennis had gesteld. De hierop vanmiddag gevolgde besprekingen tusschen de groote vijf. en Henderson hebben evenmin een positief resultaat gebracht. Met het oog hierop hebben de gedelegeerden der Vijf heden avond getracht het eens te worden over de thans te volgen procedure, doch ook deze besprekingen waren niet gelukt. Het gevolg daarvan is, dat morgen het bureau zal bijeenkomen om den toestand te bespreken, die door de mislukking dezer besprekingen in het leven is geroe pen. Het bureau zal dan over den verde ren gang van zaken voorstellen aan de algemeene commissie hebben te doen. Men kreeg vanavond den indruk, dat de Engelschen thans ook geenerlei heil meer zien in een verderen voortgang der conferentie op dit oogenblik en zij met de Fransehen van oordeel zijn, dat Duitsch- land de schuld van een noodzakelijke onderbreking der conferentie is. Uit het bovenstaande volgt, dat de toe stand thans hoogst ernstig is. Een onmid dellijke onderbreking van de conferentie voor verscheidene maanden wordt door menigeen onvermijdelijk geacht, en als het eenige middel beschouwd om een al- geheele breuk der conferentie te vermij den. Doch de vraag is, of DuitsCliland in een nieuwe verdaging van verscheidene maanden zal toestemmen. Oorlog tusschen Boliva en Paraguay. De eerste „officieele" oorlog, na de slach ting 1914—1918 is uitgebroken, n.1. tus schen de Zuid-Amerikaansche staten Bolivia en Paraguay. We schrijven „offi cieele" oorlog, want de strijd tusschen China en Japan, waarover hieronder nog meer, is natuurlijk niet minder dan een oorlog al draagt hij dezen naam niet, dat komt omdat Japan bang is voor de con sequenties die daaraan vast zitten. Prac- tisch geeft liet echter geen verschil. Paraguay telt, volgens The South Ame rican Handboek voor 1933, 836.360 inwo ners. De „Nw. Rott. Crt." schrijft: Die 836.360 Paraguanen nu hebben het, zijn 2.800.000 inwoners al minder nauw keurig tellende, Bolivia den oorlog ver klaard. Dit lijkt ons een moedige daad en Iegelijk een sympathieke daad. Het ge- tuigde al van dapperheid dat zij den veel j grooteren tegenstander in het minst niet uit den weg gingen; deze dapperheid komt echter in nog veel heroïscher licht te staan als men art. 16 van het Hand vest van den Volkenbond opslaat. Dit be roemde artikel begint aldus: „Indien een lid van den Volkenbond zijn toevlucht neemt tot den oorlog, in strijd met zijn verplichtingen krachtens de artikelen i2, |13 of 15, wordt hij ipso faoto beschouwd als een daad van oorlog begaan te hebben tegen alle andere leden van den Volken- bond". Hieruit kan men den omvang van de vijandschap opmaken die Paraguay zich nu met één slag op den hals heeft gehaald. Ieder oogenblik moet thans den Haag de uitnoodiging tot het mobilisee- ren een contingent van den Raad van.den Volkenbond kunnen verwachten! Het sympathieke van de daad van Pa raguay, zegt het blad verder, steekt vooral hierin dat deze kleine Zuid-Amerikaan sche staat nu het eerste onder alle feite lijke oorlogvoerende landen is, die het aandurft „het kind bij den naam te noe men". Heeft Paraguay nu den oorlog ver klaard om eindelijk, door een stoute daad, de wereld te dwingen aandacht te schen ken aan zijn benauwend geval? vraagt het blad. Het moge zich formeel daar mede in het ongelijk hebben gesteld, in werkelijkheid kan zijn risico daarbij niet groot zijn. Zou Genève wat het wel zal nalaten alle middelen die artikel 16 voorschrijft, tegen den oorlogsverklaar der aan het werk zetten dan zou het, met deze uitvoering van het geschreven recht, het grootste feitelijke onrecht 'plegen. Want Paraguay is de aangevallene, Pa raguay heeft zich herhaaldelijk tot een minnelijke schikking bereid verklaard. Bolivia heeft van zijn grootere kracht partij willen trekken om een oud geschil over het gebied in den Chaco radicaal tot z'n voordeel te beslissen. Het ware de taak van den Volkenbond geweest Paraguay aan een schikking te helpen. Paraguay's daad lijkt ons daarom een vorm van ge ruchtmakende protest, zooiets als het in slaan van een ruit om aandacht te trek ken, een daverende vermaning aan Genè ve, aan Washington en aan de groote staten van Zuid-Amerika, dat zij eindelijk een einde moeten maken aan den ondra gelijken toestand, die als een kanker blijft voortwoekeren in een gebied dat door kli maat en gesteldheid reeds moordend ge noeg is voor menschen zelfs als men er geen oorlog voert! De oorlog tusschen China en Japan is het laatste onderwerp deze week voor ons overzicht. Ook daar ontwikkelt zich de toe stand op een wijze, die op zijn' minst ge nomen benauwend is. De chef van den generalen staf te Moekden heeft aan dé Japansche pers meegedeeld, dat de Japan se!) e troepen Peking en Tientsih waar schijnlijk op 18 Mei zullen bezetten. Dan komen natuurlijk ook de buitenlandsche concessies weer in gevaar en kunnen de mogendheden zich niet afzijdig houden. Van de belofte van Japan, dat men de bui tenlandsche belangen zal beschermen, be hoeft men niet al te veel .te verwachten, gezien het optreden van Japan in China, waar het telkens weer zijn woord heeft ge broken en rustig zijn gang is gegaan in het veroveren van meer grondgebied onder liet mom van een strijd tegen het bandie tisme. Dat de strijd lang niet voor de poes is, bewijst het volgende telegram, dat we -in de groote pers aantreffen, en hier afdruk ken: In het Loeanho-district wordt verwoed gestreden. Maandag heeft een buitenge woon bloedig straatgevecht plaats gehad in Tsinan, toe)) de Chineezen aldaar de Japanners in een hinderlaag gelokt had den. De Japansche troepen trokken n.1- de stad binnen, waar in schijn de huizen leeg en verlaten stonden. Toen de troepen de straten vulden, werd plotseling uit dé huizen bet vuur op hen geopend uit ge weren en revolvers, terwijl handgranaten naar de in verwarring rakende Japansche troepen geworpen werden. In totaal vie len duizend dood-en. De Japansche troepen gaven echter blijk van grooten moei en attaqueerden de buizen, waarbij zij zelfs hier en daar succes behaalden. De stad werd tenslotte omsingeld, waarna huiszoe kingen werden gehouden. Iedere Chinees, die in het bezit van wapenen werd geyon- den. werd onmiddellijk neergeschoten. Ge vangen genomen Chineezen verklaarden, d,at -besloten was, alles in den steek te la ten, doch Peking en Tientdin te verde digen. (Havenhoofd): S O S S S O S S O Alleen op Zondag van: 1 JULI—1 SEPTEMBER. S Snel-dienst. DE BOYCOT GEËINDIGD? De Joodsche perscommissie voor bij zondere berichtgeving schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: Men zou afgaande op de officieele berichten, welke ons uil Duitschland be reiken gemakkelijk afleiden, dat de boycot der Duitsche Joden slechts tot één enkelen dag beperkt was gebleven. In hoeverre dit in werkelijkheid het geval is, moge blijken uit het feit, dat men de vorige week in eenige steden een „Deutsche Woche" heeft georganiseerd, ter gelegenheid waarvan op alle Duitsche winkels de aankondiging te lezen was, dat zij in het bezit waren van Duitschers. Voor sommige Joodsche zaken stonden twee S.A.-mannen, die aan hen, die den winkel wenschten binnen te gaan, wel niet pffleieel, doch daarom niet minder duidelijk, te kennen gaven, dat zij dit beter achterwege konden laten. Van den geest, die zulk een „Deutsche Woche" bezielt, doet in het bijzonder een biljet blijken, dat gedurende deze week werd uitgegeven. Het luidt als volgt: Denkt Duitsch. Koopt Duitsch. Duitsche Huisvrouw Koopt uw vleesch en worst niet in Joodsche zaken en w a venhuizen! Denkt Duitsch. Koopt Duitsch. Door een verontwaardigd lid van de arbeiderspartij. Rosenberg, de chef van het nationaal- socialistische politieke departement in Duitschland, die als afgezant van Hitier te Londen vertoeft, heeft .Woensdag een krans gelegd aan den voet van de cenotaaf. De krans was voorzien van een breed lint in de oude keizerlijke kleuren, met een zwarte swastica. Deze krans is Don derdagochtend gestolen door iemand, die per auto aan kwam rijden, den krans greep en er toen met groote snelheid van door ging. Later is gebleken, dat de dief kapitein Sears is, de toekomstige candidaat van de arbeiderspartij in Zuid west St. Pancras. Hij heeft de krans weg genomen, om verzet aan te teek enen tegen het feit, dat aan een vertegenwoordiger van Hitier toegestaan was, een krans bij de cenotaaf neer te leggen. Hij heeft uit drukkelijk verklaard, met voorbedachten rade gehandeld te hebben. De zoon van Sears, van wien deze mee- deeling nopens zijn vader afkomstig is. heeft verder nog gezegd, dat zijn vader hem zijn voornemen had meegedeeld om den krans weg te nemen, in de Theems te gooien en zich daarna bij de politie aan te geven. Zijn vader had gezegd, dat hij dit plan had opgevat, om uitdrukke lijk te protesteeren tegen de ontwijding van de cenotaaf door den afgezant van Hifi er-en tegen de barbaarsche ruwheid, welke in Duitschland heerscht. Rosenberg, die het voorval betreurde, zei alleen maar: »De krans werd achter gelaten in de zorg van het Engelsche volk.« Kapitein Sears is lid van den bond van Engelsche frontstrijders. PROF. MR. A. VAN GIJN. Donderdag is te 's Gravenhage op 66- jarigen leeftijd overleden prof. mr. Auton van Gijn, oud-minister van financiën. De „Nw. Rott. Crt." schrijft naar aan leiding daar va)) o.a.: Van Gijn was een man, die altijd recht op zijn doel afging, daarbij niets had van een diplomaat, zijn woorden dikwijls niet placht te wikken en te wegen, en zich daarom nog al eens in strijd wikkelde. Toch heeft hij in wijden kring sympathie genoten door het openhartige en onper soonlijke van zijn optreden. Men gevoel de, dat zijn bedoelingen zuiver waren, be wogen als hij Werd door toewijding aan het landsbelang en liefde voor de waar heid, waarvoor hij da)) onverbloemd uit kwam zonder iemand te willen kwetsen. Hij had een sterk verantwoordelijkheids gevoel en een gezaghebbend oordeel over financieele en oeconomische onderwerpen. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit van 11 Mei is. benoemd lot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdvak der tegenwoordige zitting, mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. EEN ONDERHOUD MET MINISTER DE GEER OVER HET TEKORT OP DEN GEWONEN DIENST VOOR 1934. Het tekort kan voorloopig op 122 millioen worden geraamd. Daar men den laatsten tijd meermalen een tekort hoort ramen voor de begroo ting van 1934, heeft de „Nw. Rott. Crt." zich tot de)) minister van financiën ge wend met de vraag, of te dien aanzien reeds met eenige waarschijnlijkheid een Cijfer kan genoemd worden. De minister had geen bezwaar, ten dezen eenige inlichtingen te geven. De conclusie uit dit onderhoud is, dat het tekort op den gewonen dienst voor 1934-, naar de thans beschikbare gegevens en in de onderstelling dat de voormelde belastingmaatregelen tot stand komen, kan geraamd worden op 27 -f- 95 122 millioen. Hierbij is verwaarloosd eenerzijds het natuurlijk accres der uitgaven, anderzijds de automatische daling van de uitgaven ten gevolge van de doorwerking der reeds tevoren genomen besparingsmaatregelen voorzoover deze om de bekende redenen (Avachtgelden enz.) niet terstond hun vol ledig effect konden hebben. Niet alle vliegtuigbestuurders der K.L.M. hebben hun ontslag tegen 1 Juli ingediend. De vliegtuigbestuurders Aler (chef vliegtechnische)) dienst), van Dijk, Seholte, Soer en Viruly en verder de pas aangestelde vliegtuigbestuurders Fren- ken, De Graaff en Kooper hebben hun dienstverband met de K.L.M. niet opge zegd. De vliegtuigbestuurders hebben allen bij hun indiensttreding hij de K.L.M. een overeenkomst geteekend, waarin verwe zen wordt naar de considerans, het regle ment vliegtuigbestuurders voorafgaande luidende: De Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij voor Nederland en Koloniën N.V. heeft, overwegende, dat de aard van het bedrijf der vennootschap medebrengt, dat het ongestoord en regelmatig voortgang moet hebben en daarom een objectief stil leggen door de vliegtuigbestuurders van den hun opgedragen arbeid al dan niet na hunnerzijds de dienstbetrekking te hebben doen eindigen niet kan worde)) geduld, vastgesteld het volgende: i Ieder vliegtuigbestuurder heeft inder tijd persoonlijk verklaard en met zijn handteekening bekrachtigd, dat hij deze considerans kent e)) deze juist acht en zich daarnaar zal gedragen. SLAAPRIJTUIGEN EN RESTAURATIERIJTUIGEN. Thans ook toegankelijk voor rei zigers 3e klasse. Ter aanvulling van het reeds gepubli ceerde betreffende den loop van de „res- taurant-bar-rijtuigen" e)) de toelating van de reizigers voorzien van plaatsbe wijzen 3e klasse tot die rijtuigen en tot de restauratie-rijtuigen in het algemeen, meldt men, dat van 15 Mei af de reizigers 3e klasse toegang hebben tot het restau- in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op don zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie ratie-rijtuig op de tijden, dat daarin de gemeenschappelijke maaltijden geser veerd worden,* BELASTINGVERHOOGING AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de vërhooging van het aantal gemeente lijke opcenten op de fondsbelasting van 74 op 78, alsook de verlaging van den factor der brandassurantiebelasting (van 0.9 op 0.85) goedgekeurd. DUBBELE BELASTINGHEFFING. Aneta-Holland meldt: Door den Minister van Financiën is, mede namens den Minister van Koloniën een commissie ingesteld om te adviseeren nopens de wijze waarop zooveel moge lijk dubbele belasting van winst kan wor den voorkomen, welke het gevolg kan zijn hetzij van verschil tusschen de wetgeving van Nederland en die van Nederlandsch- Indië, hetzij van verschil in inzicht, tus- Wordt niet van kwaad tot erger! Die pijn j In de lendenen die rheumatische pijnen, dui- zeligheid en hoofdpijn en die nare urine- stoornis.sen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtreeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaas- zwakte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare menschen bewijst, dat de veilig3te wijze tot versterking en opwekking der verzwakte or ganen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoe dig uw gezondheid en kracht herstellen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a 1.1.75 en 3.per doos. 21) Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) Je probeert altijd onder de nietigste voorwendsels nieuwe hoeden van mij los te krijgen, Kikker. Ik ben niet van plan vandaag een hoofddeksel voor je te koopen. Heeft u zich nogal geamuseerd op de links, kapitein Royson? Ik hei) geen bal geraakt, meneei Winter. Dat is vervelend. Gebrek aan con centratie natuurlijk. Nu, u heeit de rest van de week om weer op dreef te komen. Wij drieën gaan vanavond terug naai' de *tad. ,,'t Spijt 111e werkelijk dat te hooren, antwoordde Royson, voor wien dit nieuws buitengewoon onaangenaam was zonde) dat hij verklaren kon waarom. Ik zal 11 verschrikkelijk missen. Wanneer ik een vraag mag stellen: is u tot de conclusie gekomen, dat alle aanwijzingen hier tei plaatse op niets uitgeloopen zijn? In zekeren zin, ja. Misschien komen wij voor het onderzoek terug. In een zaak als deze is het nooit veilig voorspellingen te doen. Maar u weet evenals wij, dat de schurken, die voor de moorden verant woordelijk zijn, niet in Woolcraft wonen. Zij zitten in Londen. - - Nu, als ik u van dienst kan zijn... Prachtig. Wees maar niet bang dat we niet van uw diensten gebruik zullen Diaken. Mijn raad is, dat u zich een paar dagen rustig houdt. Laat de avonturen naar 11 toekomen. Zoek ze niet. En zorg alstublieft voor Georgette, zei Furneaux. Meneer Shelden, hernam Royson sarcastisch heeft u mij geen enkelen filisofischen raad mee te geven? O, zeker, en de zwijgzaamste dei- drie mannen glimlachte opgewekt. Blijf uit de buurt van „The Home- stead"; u zult wellicht in de verzoeking komen 0111 er heen te gaan. Doe het niet Het is de laatste plaats, waar ik heen zou wenschen te gaan. Dat is prachtig. Toch zou het mij niet verwonderen als de baron u verzocht hij hem te komen. Hij? Kr zijn wel minder waarschijnlijke dingen gebeurd. Hij is in den steek ge laten. Zijn zoon is vanmorgen in allerijl naar Londen vertrokken. Het zou kun nen gebeuren, dat hij de hulp noodig had van iemand, dien hij in moeilijke omstan digheden vertrouwen kan. Als ik u was, dan zou ik iedere opdracht die hij 111e aanbood van de hand wijzen. Maar de man weet niet eens dat ik "juffrouw Maedonald wel. I11 ieder geval vroeg 11 mijn raad en ik heb dien Dien "avond liet Royson, alleen gelaten met zijn hond en de aangenomen kat, de gebeurtenissen van de laatste uren de revue passeeren. Natuurlijk bewogen zijn gedachten zich om Sheila als middelpunt. Om een of andere reden wensehte hij, dat hij niet zoo overhaast besloten had 0111de gastvrijheid van de Hethcott s te aanvaarden. Het was voor Hethcott nog geen vijf minuten fietsen naar Royson s huis niettemin was de dag zonder een be zoek voorbij gegaan, afschoon van iemand, die steeds zoo vriendschappelijk geweest was, onder de bijzondere om standigheden zeker verwacht had mogen worden, dat hij even bij hem aangekomen zou zijn. Maar het eigenlijke struikelblok was Gladys Hethcott. Hij. Royson, was van plan geweest om Sheila te waarschuwen voor dat onsympathieke vrouwmensch, die zeker niet'de meest aangewezen per soon was 0111 in vertrouwen te nemen, en nu had een vreemde samenloop van om standigheden gemaakt, dat die twee voortdurend in eikaars gezelschap ver keerden, zoodat het veel te laat was 0111 in te grijpen, voor het geval dat juf frouw Hethcott iets in haar schild voerde. Hij zat hier over te piekeren, totdat hij bepaald hoos werd. Hij mompelde een verwensching, waarop de kat, die op haar gemak in den leegen armstoel lag, haar kopje oplichtte, hem aanzag, en behoefte had 0111 wat aangehaald te worden; ze sprong tenminste op zijn knieën en van daar op zijn schouders, waar zij zich luid spinnend stijf tegen hem aannestelde, terwijl ze zijn oor met haar ruwe tong likte. De nabijheid van het donzige, kleine lichaampje werkte kalmeerend en hij begon de situatie wat rustiger te be kijken. De twee volgende dagen gmgen voor bij zonder dat er iets bijzonders gebeur de. Op Vrijdag aan de lunch wekte het zien van juffrouw Smithers in een zwarte japon zijn niewsgierigheid op. Hij had werkelijk vergeten, dat menschen die ge storven zijn gewoonlijk ook begraven worden. De eenigszins vertraagde be grafenis van Wenthworth en Jenks was op dien middag vastgesteld en juffrouw Smithers was door de ouders van den on gelukkige» knecht tot het bijwonen er van nitgenoodigd. Royson woonde ook den dienst in de. parochiekerk bij, liep in den lijkstoet mee naar de graven, die naast elkaar lagen, en hoorde de plechtige en schoone litur gie voorlezen. Baron Gareia maakte deel uit van de rouwdragers; zijn rijtuig wachtte bij de poort. Dit was de eerste maal, dat Roy son den baron zag en hij nam hem goed op. Oppervlakkig gezien had de vader een gunstiger uiterlijk dan zijn zoon. Hij had een waardige houding en iets gebie dends over zich. Royson liep de hoofd straat door met het plan, langs de kade van het kleine haventje te wandelen en een kijkje te nemen bij de visschersboo- ten, die daar waarschijnlijk gemeerd zou den liggen. Het plaatsje had een groote vermaardheid om zijn kreeften, waarvan echter slechts een klein gedeelte op de Engelsche markt kwam, omdat de Franschman een hoogeren prijs voor deze betaalt dan de rundvleeschetende En gelse-liman. Hij wist, dat een zestal Normandische booten vaste bezoekers waren, waarvan de eigenaars bereid waren om de heele vangst tegen goed Engelsch geld op te koopen, hoe de koers ook zijn mocht. Het waren bevallige booten, die laag op het water lagen met hoog-oploopende scher pen boeg en zeilen, die in vreemde maar steeds artistieke kleuren geverfd waren. Hun eigenaardige lijnen waren een ge volg van de omstandigheid, dat zij een ruim hadden, waarin het zeewater kon dringen en waarin de levende lading in haar natuurlijk element verkeerde. Roy son maakte dikwijls een praatje met den een of anderen schilderachtigen Norman- diër of Bretagner. Hij ging door een smal straatje, dat op de haven uitkwam, toen een vrouw in een deur verscheen en hem aansprak: Neem 111e niet kwalijk, meneer, zei ze, maar is u niet kapitein Royson, die bij juffrouw Smithers op kamers woont? Ja, gaf hij ten antwoord. Ziet 11 legde ze uit, een kennis, die daar ginds op de werf woont, vertelde mij, dat een verdwaald poesje een paar dagen geleden bij u is komen aanloopen. Als het een zwart poesje is met twee witte voorpootjes, dan is het van mij. Ik ben het al ruim een week kwijt. Royson begreep dadelijk, dat agent Roberts zijn mond voorbij gepraat had. Zooals Furneaux het voorgesteld had w as de zwarte kat. die Jim Bender om mid dernacht gevolgd had, overreden en ge- 1 dood als een gerechte straf voor haar dwaasheid. O antwoordde hij. Ik ben nogal op dat katje gesteld geraakt. Wilt u het verkoopen? Hoeveel moet u er voor heb ben? Zoudt u vijf shilling te veel vinden, mijnheer? Neen. Maar ik kan niet voor elke zwarte kat, die kwijtgeraakt is, geld ge ven. Kom 0111 half zeven even bij mij langs, en als u de poes herkent, zal ik u vijf shilling geven. Natuurlijk moet ik 0111 een kwitantie vragen voor het geval er nog meer menschen de kat komen op- ëischen Op die wijze werd Georgette dus het wettelijk eigendom van haar nieuwen meester. Maar de transactie had een eigenaar dig naspel. Ze had geen halve minuut in beslag genomen maar toch had het Roy son opgehouden. Toen stond hij een paar minuten stil 0111 in de beruchte diepte van Parkman's werf te kijken, de woon plaats van slecht volk en verdwaalde katten. Het gevolg van een en ander w as, dat hij zich juist naast een Fransche schuit, die aan de kade gemeerd lag, be vond, toen twee mannen uit de hut te voorschijn kwamen en op het dek klom men. Nu was Royson niet alleen in den oor log veel met regimenten uit de Fransche kanaaldepartementen in aanraking geko men, maar als jonge)) had hij vaak in ile zomervacantie met zijn ouders fietstoch ten gemaakt vanaf St. Malo in Norman- dië tot Pont Ave» in Bretagne. Zijn vader was architect en zijn moeder kunstena res, en zij kregen er nooit genoeg van om de eigenaardige oude kerken in die streek te bewonderen waar iedere toren, e)) iedere spits weer van zijn buurman verschilt en waar iedere steenen portiek haar eigen bekoorlijke vormen heeft. Zoo doende had hij een aardige hoeveelheid j Keltische woorden geleerd en wanneer zjj langs allerlei omwegen op hun zwerf tochten Finisterre bereikten, dan kon h>j van iedere vrouw zeggen uit welk d)str)ct 1 /jj kwam naar het model van haai' ®01V" jfure de wit linnen kraag en hooldtoo), die door bijna iedere boerenvrouw en 1 meisje in Bretagne wordt gedragen, i (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1