HEMD® „Tromp" exit. WatwiWU lezen? m fmx TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 MEI 1933. Oost-Indië. De kabinetscrisis. Nieuwe bronnen van inkomsten. De dienstweigeraars voor het Hooggerechtshof. Veldpolitieagenten door Chineesche immigranten in zee geworpen. 5 6 6 Een werkverschaffingsplan van Seldte WATERSCHAPSBESTUREN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: met ingang van 1 Mei tot heemraad van den polder Waard-Nieuwland op Wierin- gen j. Tijsen Mzn., te Wieringen. uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met ingang van 1 Juli tot heemraad van den polder Wieringer waard K. Zijp Kzn. te Wieringerwaard. HET ONTSLAG VAN KAPT. TER ZEE BRUIN,SMA. Hi.| wilde zijn woord niet breken. Naar wij meldden is de kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma eervol ontheven van het commando over Hr. Ms. »Java«, naar aanleiding van zijn slap optreden bij een op zijn schip plaats gehad heb bende dienstweigering. Van betrouwbare zijde vernam de »Ind. Crt." dat kolonel Bruinsma eenigen tijd geleden aan de bemanning van zijn oor logsbodem bevel gaf om »baksgewijs« aan te treden, aan welk bevel geen ge hoor werd gegeven. De kolonel stelde de bemanning in de gelegenheid zich te bedenken. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt en even later mankeerde dan ook niemand op het appèl. In Batavia heeft men met dit optreden van den kolonel geen genoegen genomen en de personen, die aanvankelijk dienst weigerden, voor den Zeekrijgsraad ge trokken. Dit besluit was volgens het blad voor den kolonel aanleiding om zijn ontslag in te dienen, daar hij zijn een maal aan de bemanning gegeven woord niet wilde breken. Werd het toch ge broken buiten zijn verantwoordelijkheid om, dan wilde hij niet langer bij de marine in dienst blijven. DE AUTODIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. Treedt 23 dezer In werking. Thans hebben, naar >De Telegraaf* verneemt, ook Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedkeuring verleend aan de dienstregeling en de tarieven van den door de A. T. O. over den afsluitdijk van het IJsselmeer te exploiteeren autobus dienst Leeuwarden—-Alkmaar. Reeds eerder hebben zoowel Gedeputeerden van Friesland als hun ambtgencoten van Noord-Holland daarvoor de volgens de wet op de openbare vervoermiddelen ver- eischte concessie verleend. Wel is waar is daarvan door andere aanvragen om deze concessie beroep ingesteld op de Kroon, maar in afwachting van de be slissing op dit beroep kan nu al reeds de dienst een aanvang nemen. Naar wij vernemen zal de A. T. O. op Dinsdag 23 Mei a.s. den autobusdienst over den afsluitdijk doen beginnen. De opening van den dienst zal op eenigszins oföcieele wijze geschieden. Dr. Colijn niet geslaagd? j De Telegraaf meldt: In politieke kringen gingen gisteren hardnekkige geruchten, dat dr. Colijn bij zijn pogingen tot formatie van een kabinet, op zoo groote moeilijkheden is gestuit, dat hij zijn opdracht aan de Koningin zou teruggeven. Het schijnen in het bijzonder de katho lieken geweest te zijn, die den kabinets formateur het vervullen van zijn taak onmogelijk hebben gemaakt. Men neemt aan, dat thans een katholiek belast zal worden met het formeeren van het nieuwe Ministerie. De stemming bij de anti-revolution- nairen en christelijk-historischen is echter van dien aard, dat het nauwelijks is aan te nemen, dat een katholiek staatsman er in zal slagen een meerderheid voor een nieuw kabinet te vinden. In dat geval zou de opdracht opnieuw bij dr. Colijn terugkomen. Van deze weinig vriendelijke stemming, waarvan in bovenstaand bericht gewag wordt gemaakt, blijkt een en ander in de (a.-.) Rotterdammer: Het ziet er slecht uit. Dr. Colijn heeft zich gistermiddag 4 uur naar Den Ruigenhoek begeven om de Koningin rapport uit te brengen over den toestand. Dat belooft niet veel goeds. Het schijnt, dat er nog steeds groepen en personen zijn, die niet beseffen wat m deze moeilijke tijden noodig is. En onder- tusschen wrijven zij, die slechts in negatie hun kracht zoeken, zich in de handen. Ook de christelijk-historische 'Neder lander* is niet te spreken over de houding aan Katholieke zijde aangenomen. BOTER. De crisis-zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 14 tot en met 20 Mei ne prijs van het crisisboternierk op 1. pei kg en die van de vervoervergunning \oor buitenlandsehe boter op 1.10 uer kg is vastgesteld. DE INVOER VAN BOTER IN ENGELAND. Een bespreking met de ver tegenwoordigers der invoerende landen. De Britsche minister van landbouw heeft tegen de volgende week een bij eenkomst belegd van de vertegenwoordi gers te Londen van de landen, die boter en kaas in Engeland invoeren. De bedoe ling is een soortgelijke bespreking te houden als verleden jaar is geschied met de landen, die varkensproducten in En geland invoeren. EEN RAADSVERGADERING VERSTOORD. Door een dronken wethouder. In Stein (L.), dat langzamerhand een beruchten naam heeft gekregen 0111 zijn luidruchtige raadsvergaderingen, is het deze week gebeurd, dat een wethouder 111 aangeschoten toestand in de raadsver gadering kwam. Hij permitteerde het zich zelfs 0111 in hemdsmouwen te verschijnen en begon direct zich in de debatten te mengen. Hij sloeg, vertelt men aan het „Handels blad", met de vuisten op tafel en uitte in minder parlementaire bewoordingen be schuldigingen aan het adres van raads leden, den burgemeester; ook de pastoor werd niet verschoond. Het liep ten slotte zoo hoog. dat de voorzitter de zitting schorste. De wet houder ging heen, maar keerde even later terug en het spelletje begon op nieuw, in nog veel ergeren graad. Ten slotte deed de voorzitter het voor stel den rustverstoorder door de politie te laten verwijderen, maar dat voorstel vond geen meerderheid. De burgemeester gelastte daarna den veldwachter den dronken wethouder uit de rechtszaal te zetten. Met groote moeite lukte dat. Wat later in den avond werd de wet houder ter ontnuchtering in het arrestan tenlokaal opgeborgen. DE NIEUWE VOLKSRAAD VOORZITTER. Mr. H. J. Spit. Buitenzorg, 10 Mei. Benoemd is tot voorzitter van den Volksraad mr. H. J. Spit. Het Bat. Nbl. geeft een specificatie van de nieuwe bronnen van inkomsten ten behoeve van de begrooting voor hel dienstjaar 1934suikeraccijns f 8.000.000 verhooging der invoerrechten op weelde artikelen f 7.000.000, loonbelasting f 5.000.000, extra winstbelasting van mono- poliebedrijven f 3.000.000, inkomstenbe- lastingverhooging van 25 pet. f 8.000.000. Verhoor, eiseh en verdediging. Uitspraak 19 Mei. Aneta meldt uit Batavia: Bij de behandeling van de zaken der dienstweigeraars voor het Hoog Militair Gerechtshof hebben beklaagden omstan dig hun drijfveeren en het verloop van de zaak uiteengezet. De verdediger, mr. Haars, stelde in zijn pleidooien naast een algemeene beschouwing elk geval afzon derlijk in het licht. De korporaal-vliegtuigmaker Kooymans verklaarde hoe de demonstratie bij de wacht destijds in het marinevliegkamp te Soerabaja passeerde. Hij ontkende, dat een demonstratie werd beoogd. Hij had de order om naar bed te gaan opgevat als een verzoek, hetgeen de president als onzin kwalificeerde. Beklaagde was reeds eenige malen wegens ongepast gedrag veroordeeld. Hij verklaarde geen zuiver antwoord te kunnen geven waarom hij dienst had geweigerd. De volgende beklaagde, de marinier der eerste klasse Heins, was eveneens bij deze demonstratie aanwezig, doch louter uit nieuwsgierigheid. Hij aarzelde het com mando naar bed te gaan op te volgen, waarop hij werd gearresteerd. Beklaagde betoogde dat hij dadelijk rechtsomkeert maakte, doch een viertal getuigen had hem zien aarzelen, terwijl aan het directe bevel, dat tot hem was gericht, een algemeen be vel was voorafgegaan. Mr. Haars merkte in zijn algemeene be- Uit de Marineberichten in ons blad van Donderdag, heeft men kunnen zien, dat Hr. Ms. pantserschip „Maarten Harpertsz. Tromp", kortweg „Tromp" genoemd, en de torpedoboot Z 4, uit de sterkte zijn af gevoerd en voor den verkoop bestemd zijn. Waar de Tromp tot een der meest be kende bodems van onze zeemacht heeft behoord, lijkt het ons nie tondienstig, in dit artikel een kort uittreksel van den staat van dienst van dit oorlogsschip te geven. Wij vertrouwen, dat vele oud-ge- dienden, die de hieronder volgende reizen van dezen oorlogsbodem hebben medege maakt, door dit artikel nog vele herinne ringen voor den geest zullen komen van HET BLOEMBOLLEN BEDRIJF. Inlevering van bloembollen ter verkrijging van teeltbewijzen. De voorzitter van de voorloopige com missie van advies ter voorbereiding van eventueel te treffen maatregelen tot steun en gezondmaking van het bloembollen- bedrijf deelt mede, dat het in zijn voor nemen ligt aan den minister voor te stellen het verstrekken van teeltbewijzen aan erkende bloembollenkweekers atnan- kelijk te stellen van de inlevering van in Nederland geteelde bloembollen (zoowel leverbaar als plantgoed in nader vast te stellen verhouding) in de navolgende percentages van het thans beplante oppei- vlakhyacinthen 35 pet., vroege tulpen 20 pet., darwin- en andere late tulpen 35 pet., narcissen 50 pet. Het definitieve percentage zal worden vastgesteld als de uitkomsten van den oogst en den handel bekend zijn. Door deze bepalingen worden dus de teeltbewijzen uitsluitend verkregen dooi Inlevering van bloembollen. Ter verkrijging van zoo juist iiiogelijKe gegevens zal men met de uitkomsten ei registratie bij de bepaling van de per centages rekening houden. Hr. Ms. „Tromp". de avonturen, die zij toen hebben mede gemaakt. Ook heel velen van de thans nog in de marine dienende manschappen en officieren, hebben de tochten van het schip medegemaakt. De Tromp werd in 1903 op de Rijks werf te Amsterdam op stapel gezet en werd in 1904 te water gelaten. De groot ste lengte was 100.8 m, grootste breedte 15.2 m, diepgang 57 dm, de standaard waterverplaatsing bedroeg 4562 ton. De bewapening bestond uit 2 kanons van 24 cm, 4 kanons van 15 cm en 4 kanons van 3.7 cm. Het machinevermogen bedroeg 6405 I.P.K., de vaart bij de proefvaart was 16 mijl, de grootste vol te houden dienstvaart was 14 mijl, bij voordeelig brandstofverbruik bedroeg deze 9 mijl. Het gordelpantser was 150100 mm dik. de pantsering van de geschuttorens of barbettes was 250 mm, eveneens die van den commandotoren. Het dekpantser was 50 mm dik. De bemanning bestond nor maal uit 302 koppen. De Tromp heeft zeer veel gevaren, waarbij ook een reis om de wereld is vol bracht, echter niet aan een stuk. Na de gehouden proefvaart vertrok de Tromp op haar maiden-voyage onder commando van den kapitein ter zee F. C. E. L. Koster 23 April 1906 van de reede van Texel, voor een oefeningsreis. Deze qinq door de Iersche zee, waarbij o m. Dublin werd bezocht. Het schip voer be noorden Schotland om weer in den Atlan- tischen Oceaan, maakte een tocht langs de Nederlandsche kust en was op 10 Mei weer in Willemsoord terug. In zijn rapport vermeldt de comman dant dat omtrent de hoedanigheden van het schip nog geen voldoend oordeel uit- qesproken kon worden. Op 16 Juni 1906 vond een tocht naar Trondjhem plaats, onder denzelfden com mandant. Veel officieele bezoeken werden afgelegd. Verschillende leden van het Noorsche koninklijk huis waren in die stad en verscheidene andere vreemde oorlogs schepen, zoodat er braaf geschoten werd. De Tromp had het druk. Op 3 Juli 1916 werd onder commando van de» ka- De levensloop van den oorlogsbodem. pitein ter zee R. O. J. Verschoor een oefentocht naar St. Sebastian gemaakt. Gedurende de geheele reis had men fraai weder, zoodat over het schip als zeeschip geen oordeel geveld kon worden. Met de Piet Hein, onder bevel van den kapitein ter zee F. E. baron Mullert ver trok men op 10 Augustus 1906 voor een oefeningsreis. wederom naar het Noor den, zoodat aan gebrek aan activiteit van de jonggeborene niet te klagen viel. Op 28 Augustus viel het anker weer op de reede van Nieuwediep. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat de draadlooze instal latie, die op het schip was aangebracht, uitstekend voldeed. In 1906 verliet de Tromp voor het eerst het moederland om naar de tro pen te stevenen. Weer onder commando van kolonel Koster, vertrok het op 14 November. Het schip had toen een beman ning van 356 koppen. Wij vin den vermeld, dat op 15 No-, vember het schip in het Kanaal door zwaar weer beloopen werd met een twaalfmijlsvaart stoom het letterlijk onder de zeeën door; de golven braken tegen de voorbarette. Thans kon men er zich van overtui gen, dat de Tromp een goed zeeschip was. In Algiers werd een voetbalwedstrijd door de bemanning verloren. o Voor verschillende diensten werd de Tromp na aankomst in Ned.-Indië gebruikt. Onder commando van den kapitein ter zee J. W. Termijtelen, aan vaardde het schip op 7 Januari 1910 de reis naar het moeder land, waar het op 15 Februari arriveerde. In datzelfde jaar, op 16 November, ging de Tromp weer naar onze Oost- Indische koloniën, thans onder commando van den kapitein ter zee E. de Haan. Op 27 December d.a.v. ankerde men in de Sabang-baai. Voor vlagvertoon kruiste het schip in den archipel en werd o.m. naar Balikpapan gedirigeerd in verband met ongeregeld heden onder de Chineesche bevolking al daar. De Tromp maakte deel uit van het Ned.-Indische eskader en stond o m. onder bevel van den kapitein ter zee W. Umbgrove, die later nog commandant der zeemacht in Ned.-Indië is geweest. Op Halmaheira was de aanwezigheid van het schip ook noodzakelijk, daar een opstand onder de bevolking was uitgebroken. Ge durende het begin van den oorlog ver toefde het schip in het Oosten van den archipel, om de neutraliteit te handhaven. Later werd de bodem gedirigeerd naar de Noordkust van Celebes. Op 4 Augustus 1917 vertrok de Tromp naar Holland, via Nagasaki, Honolulu, San-Francisco, Panamakanaal en New-, York, onder commando van den kapitein, ter zee J. C. Bentz van der Berg. Op 10 November vertrok men van New-York. Na een tocht door de oorlogszone, met, een slinkenden kolenvoorraad, kwam de Tromp op 2 December ter reede van Texel voor anker. Op 2 Juni 1919 ging het weer naar Oost-Indië, onder bevel van den kapitein ter zee K. F. Sluys. Onderweg had men moeilijkheden met koleninnemen, daar te Port-Saïd een staking was uitgebroken. Op 26 Juli arriveerde de bodem te Tand- jong-Priok. Gezamenlijk met de Hertog Hendrik maakte het schip een tocht naar dc Oost- Aziatische wateren. Het eskader vertrok op 1 Maart, Singapore, Saigon, Hong kong, Nankin, Shanghai, Chin Wang Tao, Yokohama, Kobé, Manilla werden aangedaan. Op 15 Juli was men weer terug. Op 23 Januari 1922 vertrok de Tromp weer naar Holland, onder commando van kapitein-luitenant ter zee A. L. Boeser. Op 20 Maart liet men het anker op de reede van Texel vallen. Na dien is de Tromp niet meer in Indië geweest. Vele oefenreizen heeft de Tromp nog gemaakt, soms alleen, dan weer in eska- derverband met andere schepen, naar den Atlantischen Oceaan, naar de Noorsche wateren, naar de Middellandsche Zee, weer naar den Atlantischen Oceaan en weer naar Scandinavië, op de Canarische eilanden, in de Oostzee, overal vertoonde de Tromp de Nederlandsche vlag, even als zijn beroemde peetvader. Op een van de reizen naar de Middellandsche Zee, onder commando van den kapitein ter zee Mr. J. C. Jager, den onlangs afgetreden chef van den marinestaf, overleed de Bootsman A. de Rijcke. Het stoffelijk overschot werd met groote plechtigheid in Marseille ter aarde besteld. De laatste reis van de Tromp, die wij hebben kunnen vinden, is die naar den Atlantischen Oceaan en de Middelland sche Zee, onder den kapitein ter zee N. J. van Laer. Op 6 October 1926 vertrok het schip en op 22 Maart ratelde het anker weer door de kluisgaten. Belangrijk was het verblijf in October 1922 te Smyrna, tijdens het conflict tus- schen de officieele Turksche regeering en de Kemalisten. Door gebrek aan voldoen de duidelijke instructies van den toen- maligen minister van marine, die blijkbaar geen juist omschreven bevelen wilde geven, kwam de commandant, kolonel Rendorp, voor moeilijkheden te staan, die echter goed zijn afgeloopen. Op 2 Mei 1927 werd de Tromp buiten dienst gesteld. Het schip was oud en der dagen zat geworden. Tot het laatst echter toonde het nog groote activiteit,- totdat definitief de dag kwam, dat de vuren voor het laatst gedoofd werden. In de millioenenhoek op de werf werd de Tromp aan de trossen gelegd, om van een laatste rust te genieten. Thans zal deze rust verbroken worden. De Tromp wordt verkocht. Binnen zeer korten tijd zal de oorlogsbodem versleept worden naar de sloopers. Dan zal het schip in stervensstrijd trillen onder de hamers en de steekvlammen van de sloo pers, die zoo grondig hun werk zullen ver richten, dat er van de Tromp niets meer zal overblijven dan de naam en de her innering. De (/epensionneenle opperschipper bij den commandant der Marine: Admiraal ik kuxim naar den prijs van de Tromp in- formeeren. Ik wou voor ei (jen rekening beginnen". Weed op> uw Ueede" schouwing op, dat de houding der schepe lingen zijn sympathie niet heeft, doch dat bij de oplegging van straf dient te worden overwogen in hoeverre de marinebonden een afzonderlijke solidariteit kweekten, waardoor de leden hun eigen zelfstandig heid verloren en de krijgstucht werd on dermijnd. Pleiter vraagt of de wijze waar op de salariskorting werd bekend ge maakt, gelukkig was. Spreker vraagt cle mentie voor Kooymans en vrijspraak voor Heins. Hierna behandelde het Hoog Militair Gerechtshof de zaken tegen Van Kouwen en De Geus. Van Kouwen weigerde baks- gewijs aan te treden. Hij verklaarde niet te weten, waarom hij het bevel niet had gehoorzaamd. „Allerlei ging door mijn hoofd, mijn kameraden gingen niet en toen ging ik ook maar niet." Toen tot beklaag de doordrong wat hij had gedaan en dat hij met vuur speelde, vroeg hij den com mandant te spreken, die echter verklaarde, dat het reeds te laat was. Beklaagde was zeven jaar aangesloten bij de katholieke vereeniging „St. Christoforus". Hij had tevoren op een vergadering geschreeuwd: „Hoe moet dat nou, er op, of er onder?" waarop men had teruggeroepen: „Er op". Beklaagde riep ter terechtzitting uit: „dat de grootste schreeuwers nog niet in de ge vangenis zitten", doch hij kon die schree- wers niet aanduiden, toen hem dat door den president werd gevraagd. Hij ver klaarde, als katholiek te weten met dienst weigering een zonde te hebben gepleegd. De Geus verklaarde dat hij 's morgens dienst weigerde, nadat hij had gezien, dat de inheemschen ook het werk hadden neergelegd en hij erover had gepiekerd dat zijn kameraad in de gevangenis te Ma- lang vertoefde. Toen de bootsman hem gelastte aan het werk te gaan, zeide hij: „ik doe het niet, ik kan niet meer, ik ben vol". De bootsman adviseerde hem na te denken, doch beklaagde bleef weigeren. Beklaagde werd als lid van den Bond van Marine-personeel geroyeerd wegens verduistering van vereenigingsgelden. De advocaat-fiscaal requireerde weder om bevestiging van het vonnis van den Zeekrijgsraad, terwijl de verdediger Van Kouwen een typisch slachtoffer van de roode bonden noemde, die in woelige da gen van de katholieke organisatie naar een andere vereeniging overging. Voor De Geus voerde de verdediger diens hef tige gemoedsbeweging als een verzachten de omstandigheid aan. De uitspraken werden bepaald op 19 Mei a.s. De beklaagden marcheerden onder ge wapend geleide van het gebouw van het gerechtshof naar de wacht. lnlandsche schepelingen door Zeekrijgsraad veroordeeld. De Zeekrijgsraad heeft gisterenochtend een Inlandschen stoker van de „Java" we gens het houden van een opruiende toe spraak tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld, benevens ontslag uit den dienst. Twee Inlandsche schepelingen werden wegens dienstweigering veroordeeld tot resp. vijf en acht maanden gevangenis straf, benevens ontslag uit den dienst. Daar de beklaagden niet om een ver dediger hadden gevraagd, werden geen pleidooien gehouden. Op het eiland Rangsang (Beng- halls). Medan. Nabij Tandjong Kedoeloe, een berucht zeeroversgat, aan de Noord kust van het eiland Rangsang (Bengkalis) zijn twee agenten der veldpolitie, Ardjoh en Slamet, bij het transport van Chinee- zen, die opgevat waren omdat zij geen toelatingskaart hadden, door laatstge noemden in zee geworpen. Beide agen ten verdronken. De daders zijn nog niet gearresteerd. Vermoedelijk zijn ze naar den Overwal uitgeweken. Twee karabij nen en een klewang worden vermist. De afdeelingscommandant van Beng kalis heeft zich met 20 man derwaarts be geven. Militaire hulp voor patrouilleer en werd bij het garnizoen van Siak aange vraagd. Aneta. DE SUBSIDIE AAN DE K.N.I.L.M. Bandoeng. - Het A.I.D. betoogt, dat door schrapping van de subsidie aan de K.N.I.L.M. deze maatschappij ten doode zou zijn opgeschreven en vraagt zich af of een dergelijke kapitaalsvernietiging kan worden geduld. Aneta. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts De oud-minister van financiën, prof. mr. A. v. Gijn, is Donder dagmorgen te 's-Gravenhage over leden De kabinetscrisis. Dr. Colijn niet geslaagd? Tegenstand van de Katholieken De inbraak in het kasteel Nyen- rode opgehelderd. Hij was afge sproken met den kasteelheer, die in hechtenis zit De inbraak met geweldpleging te zenderen. Tegen den verdachte 8 jaar gevangenisstraf geëischt Het conflict bij de K.L.M. Niet alle vliegtuigbestuurders hebben hun dienstverband opgezegd De financieele toestand van ons land. Voor den gewonen dienst voor 1934 een tekort van 122 mil- Hoen De autobusdienst over den Af sluitdijk treedt 23 dezer in wcr- king Een werkverschaffingsplan in Duitschland, waarvoor een lee ning van milliard noodig is. Twintigduizend boeken in Berlijn op den brandstapel Het verspreiden van opruiende geschriften te Den Helder. Twee revolutionaire arbeiders in hooger beroep Bij een brand in een meisjesschool te Manilla zijn 11 menschenlevens te betreuren Gisteren is hier opgericht een mi litaire belangenvereeniging op ka tholieken grondslag Hr. Ms.Tromp" exit. De levens loop van den oorlogsbodem De Duitsche Rijksdag is 17 Mei bijeengeroepen Marktberichten Marineberichten Omtrek nieuws Sportnieuws pag. I H l 2 v 2 10 6 l 5 W% 6 10 H 5 li 6 Zaterdag 13 Mei. Feestavond Heldersche Boys, Casino, 8 u. Feestavond Speeltuinvereeniging, Musis Sacrum 8 uur. Zondag 14 Mei. Accordeon-concert, Casino 8 uur. Dinsdag 16 Mei. Uitvoering Ambachtsschoolvereeniging, Casino 8 uur. Evangelisatie-avond Sevensma, Chr Mil Tehuis, Kanaalweg 8.15 u. Donderdag 18 Mei. Good Will-day Musis 8 uur. Waar dit bord (met rooden rand) staat, dreigt onverwacht gevaar. Wees daar extra oplettend, ver minder de snelheid. Uit voorzorg I Met een blnnenlandsche leening van 1 Va milliard. Het bondsorgaan van den Stalen Helm doet naar Wolff meldt, mededeelingen over voorstellen van den rijksminister van arbeid. Selo'te, voor een werkver schaffingsprogram, waarmede nog in 1933, het eerste jaar van het vierjarig plan, een beslissende aanval op de werk loosheid zal gedaan worden. In de eerste plaats wordt er op gewezen dat er een van boven af geregeld plan moet zijn. Weliswaar kan de medewerking van tech nische en economische autoriteiten even min ontbeerd worden als die van de ar beidsbeurzen, maar de leiding moet bij een centraal orgaan berusten. Hiervoor komt het rijksdepartement van arbeid bijzonder in aanmerking. Wanneer voor de uitvoering van dit plan een crediet van l1/, milliard mark wordt verleend, zullen nog dit jaar 700.000 werkloozen aangesteld kunnen worden, die dan een jaar lang arbeid zul len hebben. DE DUITSCHE RIJKSDAG OP 17 MEI BIJEENGEROEPEN. In de Kroll-opera. Het Wolff-bureau meldt uit Berljjn, dat ds Duitsche Rijksdag plotseling Is bijeengeroepen op Woensdag 17 Mei a.s. te drie uur 's middags. Op de agenda staat als eenig punt een regeeringsver- klaring over de ontwapeningsonderhan delingen te Genève. De vergadering van den Rijksdag vindt weder plaats in de zaal van de Kroll-opera. Daar het doel van deze bijeenkomst van den Rijksdag alleen bestaat in het aanhooren van de regeeririgsverklaring, valt er niet mede te rekenen dat het tot debat komt en het is zeker niet aan te nemen dat de zitting langer zal duren dan één dag. Groote verrassing. De plotselinge convocatie van den Rijks dag op 17 Mei heeft overal groot opzien gebaard, aldus het Wolffbureau. Het staat vast, dat de regeering voor den Rijksdag haar standpunt zal uiteen zetten betref fende de onderhandelingen te Genève en ook tegenover den algemeenen buiten- landsch-politieken toestand. Rijkskanse lier Ado'f Hitier zal zelf het woord voeren. Niet alleen de onderhandelingen te Genève, maar ook de ongerechtvaardigde aanvallen in het Britsche Hoogerhuis, welke alle tot nog toe gedane aanvallen verre overtreffen, dwingen de Duitsche Rijksregeering tot een verdediging. De regeering kan tegenover dergelijke onge rechtvaardigde, vijandige maatregelen tegen Duitschland niet meer zwijgen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 3