ONDER HET LICHT Au Bon Marché tweede blad heldersche courant van zaterdag 20 mei 1933. ange s aap Het telegram van de Koningin aan Roosevelt Congres van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst. De kabinetsformatie. Het Tweede Kamerlid D. Wijnkoop 4 »§4 CM gearresteerd. j Witt ICZMXr BENGEIRS-BADPAKKEN BADJASSEN SPOORSTRAAT De marinezaken in Nederl.-lndië 9, 5 Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Mei Z 21 M 22 D 23 W 24 D 25 V 26 Z 27 Maan np: ond. 3.19 18.12 3.32 19.27 3.4!) 20.40 4.11 21.51 4.42 22.53 5.25 23.44 6.20 0.22 Zon op: ond: 4.56 20.54 4.55 20.55 4.54 20.56 4.53 20.57 4.52 20.58 4.51 21.01 4.50 21.02 Hoogwater sm. nam. 7.32 7.55 8.14 8.32 8.52 9.10 9.29 9.46 10.05 10.24 10.39 10.57 11.17 11.37 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 20 Mei 21.22 Zondag 21 Mei 2124 Maandag 22 Mei 21.25 Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het in de bladen gepubliceerde tele-1 gram van de Koningin aan President lloosovelt het antwoord was op een tot haar persoonlijk gericht telegram van den President. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan de Ko ningin een telegram van den volgenden I inhoud gezonden De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel betuigt H. M. de Koningin haar groote dankbaarheid voor de treffende woorden, waarin H. M. in j haar antwoord aan president Roosevelt uiting heeft gegeven aan een overtuiging, die in het overgroote deel van het volk leeft. Moge deze daad van Uwe Majesteit mede van invloed zijn op het wederkeeren van vertrouwen tusschen de volkeren en op het herstel van een daaruit voortko mend vrij handelsverkeer. De R.K. Vredesbond afd. Maastricht heeft het volgende telegram aan de Ko ningin gezonden: Bestuur R.K. Vredesbond, afd. Maas tricht brengt Uwe Majesteit hulde en dank voor steun en vredesgedachte, neer gelegd in haar telegram aan President Vereenigde Staten. Gisteren is in Den Haag een twee- daagsche vergadering van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst aangevangen. De voorzitter, de heer F. Perdok Hzn., heeft daarbij de openingsrede uitgespro ken, waarin hij er op wees, dat de maat schappelijke periode, die wij zijn binnen getreden, zich voor de ambtenaren zal kenmerken door strijd, zooals wjj dien nimmer hebben gekend. Tweeërlei geva ren bedreigen den ambtenaarsstand. Zijn geestelijke vrijheid en zijn materiëel be staan verkeeren beide in gevaar. Dat dit mogelijk is, is de schuld van de ambtenaren zeiven. De landsdienaren hebben zich, door hun organisaties aan de politieke partijen en geestelijke stroo mingen te binden, in boeien geslagen en wie zichzelf boeit, mist het recht tot klagen en nog meer om zijn kluisters te I verbreken. Dé verwording vati dezen tijd heeft ertoe geleid, dat de hoeksteen onder het gebouw van de vrijheid der ambtenaren dreigt weggetrokken te worden. Alle andere veranderingen in het ambtenaren korps zijn slechts uiterlijkheden in ver gelijking tot deze dreigende verandering, welke de grondbegrippen van het wezen en het handelen van de ambtenaarsorga- nisaties tracht ondersteboven te keeren. Spr. merkte voorts op, dat 1932 een slecht jaar was en dat op elk gebied de arbeidsvoorwaarden slechter werden ge maakt, en herinnerde aan de nieuwe crisiskorting, waardoor een deel van het lager en middelbaar personeel een finan- ciëele aderlating onderging, die tot alge- meene uitputting voert. Ook op het terrein van het principe Hoon naar prestatie» heeft onze organisatie, zeide spr. een veer moeten laten. Aan ons verzoek om ge leidelijk het ambtenarencorps door natuur lijke mutatiën en verschuivingen te doen verminderen, heeft de regeering niet willen voldoen. De afvloeiing heeft heel veel onnoodig leed gebracht. De wijze, waarop soms is afgevloeid, keurde spr. ernstig af. De hoog noodige verbetering in den arbeidstijd van sommige personeelsgroe pen bleef door de tijdsomstandigheden weer uit. Zoo spoedig mogelijk moeten, onder de tegenwoordige omstandigheden, worden opgelost de kwesties van de cumulatie van betrekkingen, van het kweeken van overwerk, van het in dienst nemen van gepensionneerden met pensioenen, welke een behoorlijk bestaan verzekeren, en van de verleening van persoonlijke toe lagen. Daarbij achtte spr. eenige beper king van dubbele inkomens alleszins gewettigd. Hij gewaagde vervolgens van de l0^1" bardpolitiek der regeering, we'k®, staatsschuld heeft doen stijgen van 2386 millioen tot 2475, terwijl de vlottende schuld op 31 Dec. 1932 was gestegen tot 618 Jmillioen. Donker is de toekomsten aanzien van de financieele middelen van het rijk en daarmede zal de vergadering bij het vaststellen van de richtlijnen rekening hebben te houden. Hij critiseerde de bezuinigingspontiek der regeering, die tot ernstige besparing in overheidsdiensten niet heeft kunnen leiden, en gaf vervolgens een definitie va'i de begrippen «ambtenaar» en «or ganisatie», zooals hij die ziet. He ambtenaren-vakbeweging moet z.l. absoluut worden losgemaakt van politieke en geestelijke stroomingen.» Op materieel gebied, zal het verder af zakken van een deel van het rijksperso neel beneden de minimum-bestaansgrens moeten worden tegengegaan met alle daartoe geëigende middelen. Spr. wees er op, dat versterking van liet solidariteitsgevoel en vergrooting van de organisaties noodig zijn ter bereiking van dit doel. Gestreefd moet worden naar de technische volmaking van organisaties en centrale. De r.-k- bladen bevatten een officieuse verklaring omtrent het standpunt van de r.-k. fractie ten aanzien van de pogingen van dr. Colijn tot vorming van een parle mentair kabinet, Deze verklaring luidt „Waar is, dat de formatie van een par lementair kabinet, voortgekomen uit en steunende op de fracties der liberalen, vrijzinnig-democraten, anti-revolutionai ren, christeUik-historisohen en room9ch- katholieken, is mislukt, omdat de r.-k. Kamerfractie, gelijk te voren voldoende bekend was, om zoowel prineipieele als practische redenen niet bereid beek daar aan hare medewerking te verleenen. „Deze vooral ook de practische bezwaren tegen de vorming van een parle mentair kabinet op zoo breede, weinig samenhang vertoonende basis, bleken ook na het bekend worden van den udtslag der verkiezing onverzwakt te gelden. „Onwaar is, dat de heeren Aalbcrse en Van Sohaik zouden verklaard hebben, dat zü, indien daartoe aangezocht, niet bereid zouden zijn te pogen een parlementair kabinet op minder breede basis te vormen. „Onwaar is ook, dat de formatie van een rechts kabinet zou zijn afgestuit op ge brek aan voldoende medewerking van de zfide der Christeliik-Historische of Kooinsch-Katholieke Kamerfractie." AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. De autobusdienst AlkmaarLeeuwar den v.v, over den afsluitdijk van het JJsselmeer zal Dinsdag 23 dezer in wer king treden. Ged. Staten hebben de dienst regeling goedgekeurd. LAND- EN TUIN BOU W BON I) VOOR WEST-FRIESLAND. Op de jaarliiksehe vergadering van den Land- en Tuinbouwbond voor West-Fries land is, na uitvoerige gedachtenwisseling. besloten, om er voor te ijveren, dat de in voer van vleesch en zuivel tot het mini mum wordt beperkt. Inkrimping van den Nederlandschen melkveestapel, mits op geleidelijke wijze, werd wenscHeliik ge acht, waarbij de minst productieve dieren het eerst moeten worden opgeruimd1. Be perking van de margarine-productie werd in het belang van de goede uitvoering der crisis-zuivelwet genoemd. Bij acclamatie werd besloten, het hoofdbestuur op te dra gen er bij de regeering krachtig op aan te dringen, dat de executiewet 1914 ten spoe digste wordt ingevoerd. Een voorstel- Purmerend om de omzetbelasting met alle mogelijke middelen tegen te gaan, werd verworpen- ALKMAAR WENSCHT GEEN VROUWELIJK PERSONEEL IN BARS. Raadsbesluit echter ter vernie tiging voorgedragen. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Alkmaar werd medegedeeld, dat Ged. Staten van Noord- HoMand de op 16 Februari vastgestelde wijziging der politieverordening aan de Kroon ter vernietiging hebben voorge dragen wegens strijd met de wet. Het betreft de bepaling, waarin de burgemeester gemachtigd wordt vrouwe lijke bediening in verlofzaken te verbieden, in zooverre deze vrouwen niet tot het gezin van den verlofhouder behooren, een bepaling welke met liet oog op de toe standen in vele zoogenaamde bars ter plaatse in het leven was geroepen. De voorzitter deelde mede, dat het de weiisch was van Ged. Staten, in dat ge val art. 58 van de Drankwet toe te passen en hij verwachtte, dat dit ook wel de op vatting van de Kroon zal blijken. Spr. zag nadex-e besprekingen hierover tege moet. De Raad kan alsdan in den door de hoogere autoriteiten gewenschten geest een besluit nemen. Naan aanleiding van een uit lating in een openbare vergade ring te Tiel. De O.P.H., afdeeling Tiel, heeft Don- derdagavond^ in de zaal van de coöpera tieve bakkerij een openbare vergadering gehouden in aansluiting op de 's morgens behandelde rechtszaak tegen L. L. H.de Visser en Roestam Effendi. Als spreker voor een publiek van 150 personen, trad op het Tweede Kamerlid D. Wijnkoop. Wijnkoop waarschuwde de overheid in zijn rede voor het geval zij bij een oorlog den arbeiders de wapens in handen zou durven geven. In verband hiex-mee werd spreker op grond van art. 131 W. v. S., aangaande opzettelijke opruiing, gearre steerd en overgebracht naar het politie bureau. De officier van justitie en de subst. officier kwamen zich van het ge beurde op de hoogte stellen. Naar aan leiding van het ambtseedig procesverbaal is de heer Wijnkoop nog Donderdagavond verhoord en op last van de justitie in het huis van bewaring te Tiel opgesloten. Vrijdagmorgen om elf uur ving de in structie van den heer Wijnkoop aan. Rechter-commissaris is mr. A. Terwindt. Om één uur is de heer Wijnkoop in vrijheid gesteld. DOOR YVEL DLAWNURG HOOFDSTUK IX. Een koe ken beter zijn vrienden en vij anden uit elkaar houden, dan de men- schen, zegt jonge Willem. Als b.v. de baas, die goed voor zijn beest is, bij de koeien op 't land of op stal komt, dan loo- pen ze rustig naar 'm toemaar als er een slager met een witte jas op 't land komt, dan worden ze onrustig, 't Is gek, maar iedere boer zal 't je kenne vertelle. Een slager heb an zijn handen, al wascht- ie ze nog zoo goed, altijd een vleeschlucht. j Nou is een koe een beest, dat zachtaar dig is van natuur, maar, als een slager bij een stier komt en die slager heb een jas me, gun je je niet. De beesten wachten... met bloedvlekken an, dan is die stier soms Niks erg, dat ik vroeg op mot, ben ik al- niet te houden, dan is ie compleet dol. Dan tijd gewend geweest,'s zomers en 's win- rukt ie als een razende aan de ketting, tersdaarvoor ben je boer, maar iedere waarmede ze 'm vastgemaakt hebben. Is keer as 't Mei is dan wor ik nijdig. Ik dat instinctverstand? bemoei me nooit met de polletiek, as de - polletiek zich nou ook maar niet met mijn Hei je de vlijm meegenomen, Willem, bemoeid had. Maar daar gaan ze de zo- vraagt de boerNet zoo ik je zei, die mertijd invoeren. De stadslui, die te be- roodbonte bevalt me niet! Al dagen lang roerd zijn, om op tijd d'r nest uit te kom- loopt-ie suf en stillig, en hij geeft melk te me, die vinden dat mooi, die kenne des kort. Vorige maand was ie nog best avonds een uur langer kuiere over de dijk We zullen 'm dan aans netjes operee- Aan de Zuidgrens van Den Helder lig- j en naar 't Badhuismaar wij, boeren, rendan zal je zien, morregen is-ie gen onafzienbaar in groote uitgestrektheid, staan nou daardoor morregen om 3 uur weer opgeknapt. Hij kan best 4 Liter bloed Waarin de lezer verneemt, dat niet alleen menschen, maar ook koebeesten bij den Burgerlijken Standpardon, koeielijken stand van Den Haag worden ge registreerd en ook, hoe Ouwe Bruin en jonge Wullem een zieke rood-bonte os opereeren. de vele duizenden hectaren sappig-groene weilanden van het Koegrasser polderland. Hier woont een nijvere bevolking, die, evenals de stadsbewoner, ingezetene van Den Helder is, die de lasten voor de Jut- terstad helpt dragen, maar niet altijd van de lusten van het stadsleven kan genieten. Hier, op deze uitgestrekte velden, die in hun veelkleurige schakeering een lust voor de oogen zijn, werkt van den vroegen morgen tot den laten avond, een noeste, ijverige boerenstand. Tientallen boerde rijen staan te midden van de grazige lan douwen, die schilderachtig gestoffeerd worden door een bonte mengeling van rus tig grazende koeien, schapen en lammeren, die tot het puikje van de Nederlandsche veestapel gerekend worden in de kouin de donkeréén uur missen. eerder is 't voor ons. De natuur en de As je nou toch wat wil schrijven, kan koebeesten houwe geen rekening met al je nou wat bijzonders zien, zegt Bruin, die gekke streken van minister en kamer- j Och man, as je jaren in 't vak bent, dan lid. die regele zich naar de zon, motte van doen je zulke dingen zonder veearts. Die al die kapsones niks hebbe. Als ik morrege j roodbonte daar, bij 't hek, die heit veuls te op 't land kom, staan de sterren van de veul bloedEen koe heb deurgemeen nacht nog dik in de lucht en één uur 20 Liter in zijn lijf. Nou gaan Willum en later 's avonds voor ons? Om zes uur ik die koe 4 Liter afnemen. Melk is eigen- scheidt de werkman eruit en 's avonds heb lijk ook een omzetting van bloed, verklaart de boer juist het meeste werk. 's Mor- j Willem. Dat blijkt b.v. duidelijk als een ges voor tienen hoef je er b.v. niet te den- koe pas gekalfd heeft: dan geeft-ie geen ken, veul met hooi te kennen doen. Tot gewone melk, maar biestda's bloede- tien uur is 't allemaal nog vochtig van de rige melk. dauw. Na tienen begin jeen dan ste len ze een uur van je af, want dan is 't niet tien maar negen uur. in de zon. Ze kunnen toch voor de boeren de an- Dit Heldersche polderland, waar de be- dere Nederlanders niet van een uur langer licht berooven, zeg ik sussend, 's Avonds 't toch zoo mooiJe hebt natuur bewoners allen lezers van de Heldersche Courant zijn, wordt ook, wanneer de avond valt, belicht door de stralen van Lange Jaap. Als feuilleton-schrijver van de Helder sche Courant, zal ik daarom het mooie leven van de boeren in en buiten Den Helder belichtenOok zij hebben er recht op, dat de stadsmenschen hun leven meer leeren waardeeren. Die de zomertijd uitgevonden heb, mos ten ze opknoopen, dat zeg ik. Een boer is ok een mensch zoo is het. Van 't eind van de uier loopen aderen, dat is de melkloop. Aan 't eind daarvan, midden onder de buik, op zij van onderen, zit 't melkkuiltje. Als nou een koe suffig is, net as die roodbonte, dan kan je 'm bloed aftappen bij de melkloop. Dan neem je de vlijm en snijd je die ader door en als ie 5 Liter bloed kwijt is, dan neem je spelden met een draadje van zijn koeien- is nou de Kamer uit, en 't gaf 'm toch j staart aan de ende omwoeld en daarmee niks, ze lieten 'm pratende boeren steek je de boel vast, daarmee hecht je de moesten 't tegen de meerderheid afleggen, wonde, precies als een chirurg. is licht en 't kost niets. Braat heeft 't genoeg uitgelegddie i Ai Die de zomertijd uitgevonden heb, moste ze opknoopedat zeg ik. In zijn blauwe werkkiel, op zijn hur ken, de witte melkemmer stevig tusschen zijn knieën geklemd, zat de oude boer op het grasveld. Met krachtig-breede stralen spoot de melk uit de spenen in den emmer groote en kleine bellen schuim op de bo venvlakte makend. Ophangen moste ze die lui zonder kop, herhaalde de boer. Morgenochtend is 't weer zoo laatdan begint die onzin weer. De minister zeit: Klok vooruit, en je gaat maar douwe heen. Nijdig trok hij aan de spenenmaar hij keek niet op en ging door met zijn werk. Iedere morrege staan ik om 4 uur op... dan begin je de dagje springt je bed uit, tijd om een kop warm drinken te ne- Wil ik je eres wat zeggen, met een smak zet ouwe Bruin het melkemmertje neer, Wil ik je eens wat zegge...... as de stads lui een uur vroeger der kooi uitkwamme, dan was 't ook voor elkaar, maar daar zijn ze te beroerd voor. Een boer is niet in tel man! In de Helder ook niet. Maar weet je wel, dat hier in de gemeente, Koegras mee, er zeker wel 3000 melkkoeien zijn. Alleen in de stad zijn een stuk of tien boerderijenen in 't Koegras zeker een En geeft dat geen infectie? vraag ik stom verwonderd. Spelden met haren uit den staart? Ik heb d'r al heel wat bloed afgetapt, zegt de boer, en niks geen last. Ik boeren- dokter zelf as 't mogelijk is. Let maar op, 't is zoo gebeurd, 't Is de eerste niet, die ik onderhanden heb. Zacht loeiend, de kop hangend, suffig staat de roodbonte bij 't hek. Ze wordt kleine driehonderd, waarop duizend men- niet merkbaar onrustigals wij dichter schen werken. Ik zit al van jongs af anjbij komenIk geloof, dat we beter de in 't melkbedrijf. Ze behoeven mijn geen knolle voor citroene te verkoope. Ik zie weinig kalveren op je land: heb je geen jonge beesten, Bruin, vraag ik. Mot niet hebbe. 'k Hou niet van koeie die kalveren motten, je loopt altijd risico, dat 't kalf verkeerd zit, of dat 't doodge boren wordt, Lest had ik eres een koe, daar most 't kalf in stukken en brokken uitgehaald worre. Dat hei je vaak as de koeie voor 't eerst kalveren motte: daarom koop ik altijd versch afgekalfde koeien. Och, ik mag nog wel deris een kallevie opfokken, zegt de jonge Willem, de over buurman van Bruin. As je maar weet wie zijn vader en zijn moeder isas ie maar in den Haag genoteerd is. In den Haag genoteerd, zeg ik? As je me nou. As je me nou, as je me nou, niks as je me nou, zegt jonge Willem. In den Haag is alles van die koeien bekenddaar wordt precies, als hier op de Burgerlijke stand genoteerd: de geboortedatum van het kalf, de vader, de moeder, de melk- opbrengst, de boteropbrengst, het vetge halte van de melk. Iedere maand komt een controleur van de fokvereeniging de hoe veelheid melk van het stamboek- en regis- tervee wegen. Weet je wat altijd raar is? Als een koe voor de eerste maal gekalfd heb en je gaat 'm melken, zegt oude Bruin, dan wil ie 't niet toelaten, dan zou ie je wel zoo van de stal willen trappen. Ze zeggen wel deris: Een koe het geen verstand. Ze zeg gen: zoo stom, as 't achterend van een koeEen koe is verstandig, dat zeg ik, wat jij Wullem? N halsader kenne neme, zegt Bruin, wat jij Wullem. Willem, die een moderne boerenzoon is, die middelbaar- en hooger onderwijs geno ten heeft, bekijkt de koe critisch... Je hebt 't meer bij de hand gehad, Bruin, zegt hijDe halsader is nou wel zoo goed... herhaalt hij, maar eigenlijk komt 't er wei nig op an. Nu zie ik een, voor mij als leek, vreemd schouwspel. Om den nek van de roodbonte koe wordt een stevig touw gesnoerd zoo zwaar en sterk trekt Bruin het aan, dat de halsaderen als koorden zwaar en j dik opzwellen. Jullie zullen 'm smoren, zeg ik bezorgd. Maar ouwe Bruin negeert mijn opmerking. Hij gaat als een operateur in 't ziekenhuis, geheel op in z'n werk. Met argus-oogen beloert hij het opzwellen der aderen. De roodbonte laat alles rustig met zich doen. Voelt zij instinctief, dat het voor haar bestwil is? Nu neemt de oude de vlijm, een vreemd gevormd mesje met 3 punten, over van Willem. Nog even betast zijn hand de hals vlak bij de opgezette ader dan slaat de punt van de vlijm door de huid in de ader. Drabbig dik begint het bloed te vloeien. Lauw-warm stroomt het uit de gemaakte wonde in de emmer, die Willem onder den hals houdt. Vreemd, de roodbonte heeft niet door trappen of slaan gerea geerd. Even, bij het doorsnijden van den ader, heeft zij klagend geloeid. Nu staat zij rustig het bloed spuit krachtig door dien de ader afgebonden is. (Wordt vervolgd). EXCESSEN BIJ STRAND- EN BADLEVEN. Het bestuur der Federatie van de r.-k. vrouwenbonden in Nederland en het be stuur van den Nederlandschen Christen- Vrouwenbond, hebben in een tot de mi nisters van binnenlandsche zaken en justi tie gericht adres gewaagd van de exces sen, die zich bij het strand- en badleven voordoen, en het verzoek gedaan de noo dige maatregelen te nemen om aan ge noemde excessen paal en perk te stellen. Naar aanleiding daarvan heeft eerstge- genoemde minister de commissarissen der Koningin uitgenoodigd, de aandacht van de burgemeesters op deze aangelegenheid te vestigen. N.-HOLLANDS NIEUW WEGENREGLEMENT. Openbare behandeling 23 Mei. Haarlem, 19 Mei. Het ingrijpende nieuwe wegenreglement, dat Ged, Staten van Noord-Holland der Prov. Staten ter vaststelling hebben aangeboden, wordt 23 Mei a.s. in openbare zitting behandeld. Naar wij vernemen is de adviescommissie uit de Prov. Staten nagenoeg unaniem van oordeel, dat het ontwerp ongewijzigd kan worden goedgekeurd. (De Telegr.) De dienstweigeraars voor het Hoog Militair Gerechtshof. De verheoren. Verdere behandeling xxitgesteld tot 24 Mei. Aneta meldt uit Batavia: Het Hoog Militair Gerechtshof heeft een aanvang gemaakt met de behandeling in hooger beroep van de dienstweigerings zaken tegen de matrozen der eerste klasse J. T. Peppinck en J. de Ridder, den mari nier der eerste klasse H. A. van Waar denburg, den tamboer der tweede klasse J. L. F. Willemsen, den stoker der eerste klasse W. Salverda, den matroos der tweede klasse J. C. Cornelis, en den kor poraal-monteur T. J. Kamp. Alle zeven beklaagden verklaarden zich „een beetje te zwaar gestraft te voelen Achtereenvolgens verklaarden zij gaarne in den dienst te willen blijven. Zij gaven toe uit solidariteit te hebben meegedaan met de dienstweigering, terwijl De Ridder verklaarde, dat hij meedeed, omdat hij niet graag voor een laffen jongen zou willen worden aangezien. Thans heeft hij van zijn meedoen vreeselijk veel berouw. Van Waardenburg merkte op, dat ook op andere schepen tijdens het appèl dienst werd geweigerd. Hij zag dit aan de collega's, die „volgens afspraak met de beenen buiten boord op den bak gingen zitten.'' Willemsen bleek reeds vijftienmaal dis ciplinair te zijn gestraft, o.a. wegens dief stal. Peppinck vroeg hooger beroep aan, om dat hij het ontslag uit den militairen dienst gaarne zag ingetrokken. Deze beklaagde kan de oorzaak van de dienstweigering niet precies opgeven. Salverda verklaarde tevoren te hebben geweten, dat dienst zou worden gewei gerd. Hij deelde mede, dat hij tegen den eersten officier, die hem gelastte aan het werk te gaan, zeide: „Het gaat niet", om dat hij toen andere gedachten had. Toen later de commandant hem een kans gaf alsnog aan het werk te gaan, weigerde hij opnieuw. „Ik had eenmaal nee gezegd, dus bleef het neen. Dat ligt misschien aan den volksaard, ik ben een Fries". Beklaag de verklaarde verder van den Marine- bond niets meer te moeten hebben. Cornelis verklaarde dienst te hebben geweigerd uit verbittering. Deze verbitte ring was ontstaan doordat de comman dant der marine te Soerabaja eerst had verklaard, dat de korting niet zou door gaan, terwijl zij desondanks wel doorging. Voorts was verteld, dat bij het Persbureau Aneta bericht was ontvangen dat de kor- pag. I 'I 2 2 Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Nederland stemt onvoorwaarde lijk in met de voorgestelde stap pen van RooseveltI Buitenlandsche persstemmen over de redevoering van Hitier li De ramp van de Akron. De com mandant mede schuldig? „6 Het conflict te Ijmuiden. De be middelingspoging opnieuw mis lukt 1 Ji Vervolging van het S.D. Kamerlid Drop, wegens beleediging van den minister van koloniën,2 De wijziging van de Zuiderzee- steunwet. Wijziging van de bere kening der steungelden,2 Oude vrouw door trein gegrepen en gedood2 De resultaten van het onderzoek naar den moord op Inoekai „6 Het Tweede Kamerlid D. Wijn koop is Donderdagavond te Tiel gearresteerd op grond van op ruiing 5 De dienstweigeraars voor het Hoog Mil. Gerechtshof te Bata via 5 De verdachte van den moord te Numansdorp tot 10 jaar gevange nisstraf veroordeeld 6 Met ingang van Maandag is de prijs voor de consumptiemelk voor- Ion pig vastgesteld op 9 cent per liter Een officieuse verklaring van de r.-k. Kamerfractie betreffende vorming van een parlementair ka binet Congres van de Centrale van ver eenigingen v. personeel in 's rijks dienst Marktberichten Marineberichten Omtrek nieuws 11! 11! 10 Sportnieuws111 VERSTIJFD DOOR RIIEUMATIEK. Niet alle tanden trekken. Maar de verbetering kwam door iet9 anders. We hebben juist mededeeling gekregen van een zeer merkwaardig herstel van ernstige rheumatiek. De ernstige toestand van dezen man en den stap, die ten slotte leidde tot zijn herstel, heeft hij in den vol genden brief geschreven: „Jaren lang leed ik aan rheumatiek. Ik had al mijn tanden laten trekken, maar ik merkte geen verbetering. Een jaar geleden werd ik voor 14 weken opgenomen, zoo goed als verstijfd. Toen ik thuis kwam, ging ik door met medicijnen nemen, maar ik begon toch weer achteruit te gaan. Een vriend van me liet mij Kruschen Salts probeeren en met vreugde kan ik nu con- stateeren, dat ik sinds dien tijd steeds vooruit ben gegaan." H. P. Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek. tenzij het drie verschillende werkingen verricht. Deze zijn: a. neutraliseering van het kwaadaar dig urinezuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c. voorkoming van verdere op hooping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kruschen vor men het mepst werkzame oplossingsmid del van urinezuur, dat de medische weten schap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een aansporenden invloed op de afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuur lijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zouden gisten en maken daardoor onmogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blij vende verbetering door „de kleine, dage- lijksche dosis". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. (Adv.)' ting zou worden afgekondigd, zoodra de schepen zich eenmaal op zee zouden be- vinden. Beklaagde verklaarde voorts in een vergadering te hebben gezegd: „Als er dienst wordt geweigerd, dan moet het over de geheele marine gebeuren, door allen tegelijk". Beklaagde weigerde drie-» maal dienst, doch deed dit in de veronder- stelling, dat de geheele marine hetzelfde zou doen. Beklaagde ging inderdaad als verstekeling op de „Van Galen" miee naar Shanghai, aangezien daar oorlog heersch- te en het avontuur hem aantrok. Zoo ging het ook met de dienstweigering. Beklaagde de heeft er spijt van. Beklaagde Kamp was bestuurslid van den Bond van Korporaals bij de Marine. Hij verklaarde, dat men de staking op de Engelsche vloot, die zoo goed was gelukt, als voorbeeld had genomen. De president van het Hoog Militair Ge-» rechtshof deelde na het verhoor der be klaagden mede, dat de officier van admi nistratie der tweede klasse Duyverman, die bij de behandeling van de zaken dezer

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5