Vreemde kapers op de kust. I TOBRALC D NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bultertfandsch overzicht. leiarbUe Milliasttilshtik UtMUUi. 7279. EERSTE BLAD WOENSDAG 24 MEI 1933 61ste JAARGANG iTankiijk opnieuw het struikelblok voor vooruitgang van de ontwapeningsconferentie. - Het viermogend- heden-verdrag. - De strijd tusschen China en Japan. De ontwapeningsconferentie. KONINGSTRAAT 7 Effecten Coupons China en Japan. De marine-zaken in Ned.-lndië. Bij KOHIJN, Tel. 339, VERSCHE ROOKWORST De verduistering van f 80.000. Brand te Groningen. in 50 dessins, De overval te Wateringen. FEUILLETON COURAOT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50- voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel 1.65; binnen- nd 2. Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mai) en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.fict. Zondagsblad resp. i 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, 11.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 11;'m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Frankrijk opnieuw een struikelblok voor yooruitfianu van de ontwapeninr/sconfe- jtéiitie. Dat was de verzuchting in ons jvnmmer van gisteren en ook vandaag moet wee.r vermeld worden, dat Frankrijk on willig, of beter misschien vreesachtig is, voor de *3 vordering van de ontwapenings conferentie. Het klinkt misschien dwaas, omdat juist het slagen van deze conferen tie de vrees voor aanvallen weg zou krui pen nemen, doch waar er wantrouwen is ten opzichte van het naleven van de „pa plieren" bepalingen, daar is de begeerte zich te kunnen verweren. En Frankrijk vreest Duitschland en vertrouwt geen ver dragen. De oorr. van de Nw. Rott. Crt. te Ge- nève meldde Maandagavond aan zijn blad m.: Dat ook de tweede dag dezer 19 dagen werkloos verliep, ons zelfs eerder een nieuwen achteruitgang heeft gebracht, is opnieuw de schuld der Franschen, niet slechts van Massigli, doch van Paul Bon- cour in eigen persoon. De houding van Paul Boncour heeft vanavond den goede Doop gevenden indruk van de redevoerin gen van Norman Davis en Aloisi weer grootendeels uitgewischt. De Franschen willen blijkbaar nog steeds niet over af schaffing hunner aanvalswapenen praten Zfj schuwen nog steeds de discussie over dit onderwerp, daar zii nog niet bereid schijnen te zijn de hierop betrekking heb bende bepalingen van MacDonald's eon- venlie-ontwerp te aanvaarden en daar zij anderzijds zeer goed beseffen, hoe zij ge doleerd zouden worden, wanneer zü inder daad een weigering uitspraken. Dus trach ten de Engeischen nog steeds aldus te manoeuvreeren, dat andere onderwerpen besproken zullen worden, waarop de Duit- «dhers misschien weer in hun element zouden terugvallen, waaruit de rede van Uittor vorige week het land heeft bevrijd. Óf deze tactiek van de Franschen weer ge lukken zal? Vandaag bleken gelukkig de Anierika- mijta hen te doorzien en eindelijk wilden zij Van Boncour hooren, of hü na al de tege- luoetkomiingen, die Roosevelt en Hitier vorige week getoond hebben, bereid is het hoofdstuk over de kwalitatieve ontwape ning ten aanzien van het oorlogsmatei'ieel te aanvaarden. Het was de groote teleur stelling van dezen dag. dat Paul Boncour geen woord over de Fransche bereidwillig heid dienaangaande heeft gezegd. Hii be paalde zich tot de herinnering aan de Fransche verklaring van vroeger, dat Frankrijk het ontwerp van MacDonald als grondslag van de discussies aanneemt. Zoover als de Duitschers, die Vrijdag MacDonald's ontwerp ook als grondslag ,r te sluiten conventie hebben aanvaard, p de Fransehen dus nog niet. Zooais be- nd hebben Amerika, Engeland en Italië le drie het ontwerp-conventie van Mac- Jlpnald slechts zonder voorbehoud in zijn fceh eel aanvaard. Het V iermof/endheden-verdrap. Er Waren goede berichten over den vooruit gang van het viermogendheden-pact, dat Kx> goed als gesloten zon zijn, welk feit •Boor de Engelsche pers als zeer gewichtig werd; beschouwd. Men moet echter niet te Vroeg juichen, want de speciale eorr. van fle Manchester Guardian meldde aan zijn 'blad, dat volgens de Britsche delegatie in pat bericht geen waarheid steekt, dat de besprekingen worden voorgêzet, maar zich geen nieuwe ontwikkeling heeft voorge daan. Wolff geeft een officieuse Duitsche be schouwing uit Berlijn, die we hier laten volgen: Het was voor de internationale openbare leening een groote verrassing, toen in verband met de reis van Goering naar Rome, de onderteekening van het vredes- pact van Mussolini werd aangekondigd. Sedert Paschen wist men alleen dat de onderhandelingen tusschen de groote mo gendheden (Engeland, Frankrijk, Duitsch land en Italië) niet waren afgebroken, maar een positief resultaat viel, wegens den politieken toestand, nauwelijks te ver wachten. Do dwarsdrijving te Genève tegen Duitschland was zoo scherp, dat de geest van samenwerking, die een voorwaarde was van het slagen van Mussolinii's plan, minder dan niet aanwezig bleek. De rede van den rijkskanselier, die de aan Duitschland vijandige propaganda den wind uit de zeilen nam, heeft nu den toe stand geheel veranderd. Frankrijk wed ijvert thans met de andere mogendheden in verzekeringen om zijn goeden wil en heeft blijkbaar ook den tegenstand tegen het plan van Mussolini laten varen. Mus solini gaat, naar men wet, van de ge dachte uit, dat een voortdurend, op weder zijds vertrouwen berustende samenwer king der vier groote Europeesche mogend heden ter oplossing van de groote politieke aangelegenheid noodzakelijk is. Hii heeft MacDonald bij zijn bezoek aan Rome op 18 Maart een ontwerp voor een daartoe strekkend verdrag voorgelegd. Daarover is sedertdien hoofdzakelijk tusschen Parijs en Londen onderhandeld. Frankrijk stond afwijzend tegenover het beoogde pact, dat liet als „Directorium" bestempelde, omdat liet daarvan eigen verzwakking en tevens verzwakking van zijn bondgenootschappen in het Oosten duchtte. Het trachte daar van den Volkenbond tegen Mussolini's plan uit te spelen. Een zeer levendige bespreking ontspon zich ook over de twee hoofdpunten van dit plan, n.1. Ie het beginsel van de herziening der vredesverdragen en 2de de rechtsge lijkheid van overwinnaars en overwon nenen. Hoe het daarmee precies staat is op het oogenblik nog niet bekend, daar de Fran sche pers ditmaal niet met indiscretie heeft gewerkt. Niettemin valt het feit dat de onderhan delingen zijn geslaagd, als een opmerkelijk succes voor de ontspanning in Europa te beschouwen. Het optreden van Japan in China heeft al meer onze gerechtvaardigde verontwaar diging en ergernis opgewekt, het is dan ook van zoo verregaande onbesehaandheid dat we er eigenlijk geen woorden voor kunnen vinden. Daar is b.v. het geval van het ernstig verwonden van een Japan- schen schildwacht door een Chinees. Het is interessant om te lezen op welke wijze dit geval op onbeschaamde wijze door Ja pan wordt uitgebuit. De Nw. Rott. Crt. knoopt aan het bericht een beschouwinkje vast, dat we met instemming overnemen. Het blad schrijft dan o. m.: Er is te Peking een bomaanslag ge pleegd op een schildwacht van de Japan sche ambassade en nu heeft de eerste se cretaris van die ambassade. Nakajama, aan de pers een verklaring gegeven, volgens welke de Japansche regeering den aanslag op de Japansche ambassade in Peking bui tengewoon betreurt. „Dit voorval zal bii de wapenstilstandsonderhandelingen een belangrijke rol spelen. Door dezen aanslag is bewezen, dat de Chineesche regeering in feite geen prijs er op stelt het conflict met Japan bii te leggen". Men moet zicli bij deze redeneering toch even de oogen uitwrijven. Zeker iedere moordaanslag is laakbaar en onduldbaar, maar Japan staat met een leger voor... Peking, Japan heeft zelf, bezuiden dén Grooten Muur met vliegtu.gbommen heele steden en dorpen vernield, heeft het Chi neesche volk in Noord-China in doods angst gebracht en tot een panische vlucht genoopt, Japan heeft het slecht uitgeruste Chineesche leger aan het front bij Koepei- kou verliezen aan dooden en gekwetsten van meer dan 10.000 man toegebracht. Ja pan heeft zich achtereenvolgens meester gemaakt van Mantsjoerije, van Jehol en klaagt nu.... bij monde van haar legatie- secretaris te Peking, dat de Chineesche regeering geen prijs stelt op bijlegging van het conflict omdat één Chinees één Ja panner heeft gewond. Men vraagt zich af voor wie dergelijke uitlatingen als van den Japanschen legatie- secretaris toch wel bestemd zijn. te komen tot een localen wapenstilstand. Nog wordt uit Moekden gemeld, dat blijkens een bericht van het Japansche hoofdkwartier de Japansche troepen reeds voor Kalgan (op 21 K.M. ten Noord-westen van Peking) staan. De be zetting van Kalgan is binnen 48 uur te verwachten. De Chlneezen willen wapen stilstand. Chineesche kringen hebben den Engei schen gezant te Peking verzocht, zich moeite te willen geven voor een wapen stilstand tusschen China en Japan. Toch onderhandelingen? Uit Tokio wordt naar het verder heet „uit gezaghebbende bron" gemeld, dat de Chineezen een voorstel hebben ge daan voor een definitieven wapenstilstand. In Japansche ambtelijke kringen is de hoop uitgesproken, dat spoedig een bevre digende regeling zal zijn tot stand geko men. Binnenland. KANTOOR OEN HELDER Compromis te Genève. Wolff meldt uit Genève: Het presidium van de ontwapenings conferentie heeft Dinsdagmorgen verga derd om de agenda voor de besprekingen der centrale commissie vast te stellen. Na een voorbespreking zijn de vijf groote mogendheden overeengekomen om het hoofdstuk veiligheid en het hoofdstuk ma- terieele ontwapening afwisselend van dag tot dag in de algemeene commissie aan de orde te stellen. Besluiten zullen pas bij de tweede lezing van het Engelsche ontwerp-conventie ge nomen worden. Het plan blijft bestaan om de voornaam ste punten van het program af te hande len voor de bijeenkomst van de oecono- mische conferentie te Londen, zoodat geen Pinkstervacantie gehouden wordt. Het is zelfs waarschijnlijk dat de centrale com missie gedurende de feestdagen zal bij eenkomen. PEKING DOOR JAPANSCHE PATROUILLES BEDREIGD. Er zijn Japansche patrouilles in de buurt van Peking aangekomen. Zij zullen echter naar men verzekert aan het dept. van oorlog te Japan niet verder gaan dan Toengsjou. De 'hoofdmacht der Japan sche troepen blijft op de linie Mijoen PingkouJoetienKaiping. Zullen nu de Chineezen toch met de Japanners gaan onderhandelen? Er zijn in die richting stappen gedaan van Chinee sche zijde bij den Britschen gezant te Pe king; maar dat was dan enkel bedoeld om DE WAARSCHIJNLIJKE SAMENSTELLING VAN HET NIEUWE MINISTERIE. Amsterdam, 23 Mei. Naar het „Hbl." ter oore komt, zou het crisis-kabinet Colijn, waarvan de benoe ming zeer binnenkort zou zijn te verwach ten, er als volgt uitzien: Dr. H. Colijn (A.R.) minister president en koloniën. Mr. J. A. de Wilde (A.R.) Binnenland- or.Ji p r7Q lrp7"i Jhr. Mr. A. C. W. de Graaff Buiten- landsche Zaken. Mr. Dr. L. N. Deckers (R.K.) Defensie. Mr. Th. J. Verschuur (R.K.) Economi sche Zaken. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.H.) Sociale Zaken, Arbeid en Werk loosheid. Mr. H. P. Marchant (V.D.) Onderwijs, K. en W. Mr. P. J. Oud (V.D.) Financiën. Ir. J. A. Kalff (V.B.) Waterstaat. Mr. J. R. H. van Schaick (R.K.) Justi tie. Nieuwe krijgsraadzaken. Aneta meldt uit Soerabaja: De Zeekrijgsraad behandelde gisteren morgen de zaken tegen den stoker-olie man R. Grootenboer, beschuldigd van opruiing, den Inlandschen monteur Sa- jondo en den Inlandschen stoker Soerojo, beschuldigd van dienstweigering. De eisch tegen Grootenboer luidde tien maanden gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechte nis en ontslag uit den dienst. Voor de beide Inlanders luidde de eisch acht maanden gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis en ontslag uit den dienst. De verdediger vroeg vrijspraak voor Groo tenboer. De Zeekrijgsraad veroordeelde de beide Inlanders overeenkomstig den eisch. In de zaak-Grootenboer zal Dinsdag a.s. vonnis worden gewezen. Betreffende de aanhouding van A. H., landbouwer, vroeger te Krabbendijke en wethouder aldaar, meldt men nader uit Middelburg De aangehoudene is eenigen tijd ge leden failliet verklaard. Zaterdagmorgen had in het gerechtsgebouw te Middelburg de verificatie-vergadering plaats. Daarbij bleek, dat H. ongeveer f 85.000 zou heb ben verduisterd. O.a. zou hij een inwoner van Krabbendijke hebben wijs gemaakt, dat hij met dezen samen twee nieuwe huizen aldaar zou koopeD, als hij hem f 4000 gaf. De huizen zouden dan on middellijk met een winst van enkele hon derden guldens weer verkocht kunnen worden. De f 4000 kreeg H., maar hui zen zijn er nimmer door hem gekocht. Dit was voor den officier van justitie aanleiding last tot aanhouding van H. te geven. Toen H. per trein Middelburg wilde verlaten, is hij op het station aan gehouden. Hij is naar het huis van be waring overgebracht. Zeven arbeiderswoningen afge brand. In de woning van den suikerwerker P. Pikkert, welk perceel behoort bij een blok arbeiderswoningen, staande aan den Papiermolen te Groningen, ontstond Maandagavond om elf uur brand. Men vermoedt, dat in de keuken een kleedje in aanraking is gekomen met een brandend petroleumstel. Even te voren waren twee meisjes, vriendinnen van de familie, in de woning geweest, terwijl de familie zelf uit was en de beide kinderen van 6 en l'/j jaar op den zolder sliepen. De beide meisjes hadden gezien, dat in het keukentje een brandend petroleumstel stond. Toen zij eenige oogenblikken waren vertrokken zagen zij de vlammen uit de woning slaan. Haar eerste gedachte was aan de kinderen en zij gingen het brandende huis binnen en haalden de beide kinderen van den zolder. Toen de brandweer was gealarmeerd en bij het eenigszins afgelegen buurtje was aangekomen, stonden reeds zeven woningen van het blok in vlammen. Zij werden gedeeltelijk verwoest. De per- ceelen 5 tot en met 12 werden resp. be woond door C. Hoogakker, Luiken, wed. F. Odnes, G. Hoogakker, P. Pikkert, P. v. d. Woude, wed. E. Blom, wed. A. v. Diepen. Al deze perceelen werden geheel of gedeeltelijk verwoest. Enkele ervan waren slechts verzekerd. De inboedels waren niet verzekerd. AUTO TE WATER. Een passagier verdronken. Door het springen van den linkervoor- band is Maandagavond nabij Sas van Gent een auto bestuurd door den heer R. van Rompu uit Zuiddorpe tegen een lichtpaal aangereden en vervólgens in het kanaal geraakt. De bestuurder en een passagier wisten zich onder water uit den auto te werken en zijn gered, een 22-jarige broeder van den passagier de Ridder is verdronken. Gisteren is hij met de auto opgehaald. kleur-eoht, wasch-echt, per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Nadere bijzonderheden. Omtrent den overval te Wateringen verneemt de N. Rotterd. Crt. nog eenige nadere bijzonderheden. Op verzoek van den burgemeester van Wateringen werd in den loop van Maan dag door de Haagsche politie aange houden zekere W. H. L. G., koopman van beroep, die geruinien tijd te Wateringen had gewoond en van wie men wist, dat hij in de omgeving van de Schoollaan, waar de overval op den 83-jarigen L. Crispijn gepleegd werd, bekend was. Zonder door de Haagsche politie te zijn gehoord is hij naar Wateringen overgebracht, waar hij door politie en justitie aan een lang durig verhoor is onderworpen. Maandagavond laat had het onderzoek en het verhoor echter nog geen resultaten opgeleverd. G. blijft hardnekkig ont kennen iets met den overval te maken te hebben gehad. Een goed en afdoend alibi kon hij echter evenmin opgeven, zoodat men daarin reden vond den man in be waring te stellen, in afwachting van een nader verhoor. Over de toedracht van den overval ver nam het blad nog het volgende: De indringer het is komen vast te staan, dat één persoon den overval heeft gepleegd wist zich door het stukslaan van een ruit toegang te verschaffen tot de woning en diende Crispijn, toen deze zich verweerde, twee klappen toe met een breekijzer, welke wonden van 4—6 cm veroorzaakten. Op het hulpgeroep snelden de buren toe, die den ouden man met bebloed hoofd voor zijn woning aantroffen. Een der buren heeft nog een man met een rijwiel het hazenpad zien kiezen,doch kon geen volledig signalement verstrek ken. De man in wien men den koop man G. vermoedt reed zonder licht en schijnt een lekken band aan zijn rijwiel te hebben gehad, hetgeen blijkens de aan getroffen sporen is komen vast te staan. Van andere zijde meldt men: De 2 7-jarigeH. G. uit Den Haag, die Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) 86) Ik ben maar een eenvoudig militair, antwoordde Hij, en niet thuis in de koort van taal die, zooals een oude diplo maat eens zeide, ons gegeven is, om onze gedachten te verbergen. Daarom wil ik u jnduit zeggen, ofschoon er geen persoon- jke band of belang is, die mij er van zou- Je 11 weerhouden om terstond naar Cen- fraal-Afrika of ('entraal-Azië, wat mij be treft, te vertrekken, ik deze plaats niet. "Wensch te verlaten voordat de wolk, die fcoven uw huis en uw gezin hangt, weg getrokken is. Maar gesteld, dat ik u toonde, dat die S'olk niet door de politie of door detec tives verdreven kan worden, en dat zulks hoofdzakelijk afhangt van de zending, yelke ik u zou toevertrouwen wat zoud u er dan van zeggen? Verlangt u terstond een beslissing? i Spoedig zeer spoedig r vv-u,6 tivV* x O U weet, dat ik genoodzaakt ben 0111 tot na het onderzoek te blijven? O.ch kom! Wat zou dat onderzoek? IVUJ1IJ TT Cll VJMV w telegram van mij aan uw Ministerie IJ1 Buitenlandsche Zaken zou u vart 'ere gerechtelijke oproeping ontslaan. dat is te zeggen, de autoriteiten zouden ontdekken dat men uw getuigenis niet noodig had. Uitstekend, baron. U verwacht toch niet dat ik mij blindelings in moeilijkhe den steek? Wat is uw voorstel? In het kort dit: ik wensch, dat u zich bij eenige vrienden van mij in Zwitserland voegt 0111 vandaar naar alle waarschijnlijkheid naar Spanje te gaan. Wanneer u eens daar is, houdt uw ver antwoordelijkheid op en begint uw ge vaar. Den omvang van- dit laatste kan ik niet schatten. Indien mijn inlichtingen echter juist zijn, zal het onbeduidend zijn. Mijn werk houdt wellicht verband met een dynastieke omwenteling? Maar een Engelschman is toch niet het beste toegerust voor zulk een onderneming? ik ken geen tien woorden van de taal. Kapitein Royson, juist uw onbekend heid met mijn land en zijn bevolking is uw beste aanbeveling. Ik ken niet één Spanjaard, dien ik kan vertrouwen. Mijn eigen zoon weerstreeft mij. Als h ij twin tig jaar ouder is zal hij natuurlijk net zoo denken als ik nu. Maar ai dat getheore tiseer en dat gesnoef kan intusschen veel kwaad doen. Sheila verscheen met een lederen map in haar hand. Weet juffrouw Macdonald met welk doel u mij vandaag hier genoodigd heeft? vroeg hij haastig. Ja. Zij 'ieeft mÏÏn volle vertrouwen. O als ik maar mannen om mij heen had met den moed en de standvastigheid van dat meisje! Maar niemand anders ter wa- reld mag weten, wat ik u zooeven gezegd hebt en nog zal zeggen. Niet voor de eerste maal, maar than# nog duidelijker dan ooit, merkte Royson op, hoe bevallig Sheila zich bewoog. Zii had een natuurlijke gratie. Dit is de man, die u bedoelt, geloof ik, zeide zij. Zal ik hem maar voor u openmaken? Ik weet, hoe het gaat.... He, wat gaat het moeilijk. Gewoonlijk vliegt hij dadelijk open. De baron boog zich even in zijn stoel voorover. Hij nam er een pakje papieren uit en keek ze na. Twee keer onderzocht hij ze nauwkeurig. Iemand' anders schijnt het mecha niek ook te kennen, klonk het droevig. Juist het stuk, dat ik noodig hebhet belangrijkste van alle, natuurlijk.... is weg! Toch niet de lijst van namen? riep het meisje ontsteld. Ja. Maar dat is verschrikkelijk. Gedurende eenige seconden was er een pijnlijke stilte. Ofschoon Royson een vreemde was. moest hij de waarheid wel vermoeden. Wellicht werden thans de namen van de mannen in Spanje, die als agenten en medewerkers van den baron zouden optreden bij de uitvoering van het plan dat zij beoogden, bekend ge maakt. Sheila begon te snikken en het hooren van haar verdriet, wekte den baron uit zijn verdooving. Ik word oud, zij hii. Ik kan zelfs mijn papieren niet meer veilig bewaren. Maar ik hoop ik ben ervan overtuigd dat de dwaze heethoofd, die de lijst weg nam, dat deed om zijn eigen plannen te I verwezenlijken. Hii zal zijn vrienden ten- minste niet verraden. In ieder geval zal ik het morgen weten Kapitein Royson, I onze onderneming of de bespreking ervan wordt alleen uitgesteld. We moeten elkaar spoedig weer spreken. Het begint kil te worden. Zullen wij naar binnen gaan? Sheila snelde letterlijk naar haar kamer Ze durfde niet te spreken. Zij was te jong 0111 met de stoïcijnsche kalmte van den rijperen leeftijd het feit onder de oogen te zien, dat de vermiste lijst in handen van de politieke onderdrukkers was geraakt. De baror. ging Royson voor naar de rookkamer, waarheen eenig meubilair van de bibliotheek was overgebracht. Het is hier op het oogenblik nogal vol, legde hij uit en zijn zelfbelieersching was werkelijk bewonderenswaardig. Ziet u, Sheila schuwt de bibliotheek en de eetzaal. Zelfs is zij er niet op gesteld ze te gebruiken, geloof ik. Daarom dinee- ren wij in den salon. Geen woord werd meer over den dief stal en zijn mogelijke gevolgen gespro ken. Sheila verscheen weer, nogal bleek en met donkere kringen onder de oogen, maar overigens kalm. Een voortreffelijk maal werd door dienstmeisjes opgediend, mara Royson merkte op. dat noch zijn gastheer, noch zijn stiefdochter vrijwel iets aten. Sheila wilde naar het huis der Heth- cott's wandelen, maar de baron wilde daar niets van weten, zoodat zij en Roy son in een rijtuig plaats namen. Toen zii alleen waren, stelde Royson haar de vraag, die al uren in zijn ge dachten was. Waarom vond baron Garcia het niet goed. dat u naar de „Homestead" terug keerde? vroeg hij. Hij kan dien lasti- gen zoon van hem toch wel in bedwang I houden voor zoover het u betreft? I Dat heb ik mij ook afgevraagd, gaf zij toe. Ik geloof, dat hij bang is voor een tweeden aanval. Wat? Terwijl er zooveel gewapende politiemannen de wacht houden? Hij kent zijn landgenooten. Onze En gelsche politiemannen zijn groot en moe dig, maar zij kunnen gemakkelijk neer geschoten worden. Ook begint hij den moed te verliezen. Er zal een heftige scè ne zijn, wanneer Juan morgen thuiskomt en hij wenscht mij daar buiten te hou den. Het rijtuig werd bij de poort staande gehouden en een agent keek naar bin nen. De chauffeur van inspecteur Hobbs zou u een oogenblik willen spreken, meneer, zei hij tegen Royson. Hij zal u geen minuut ophouden. Royson stapte uit in de verwachting, dat hij een man in Hobbs auto zou aan treffen. Maar er was geen auto te zien, en hij was uiterst verrast een lange man in chauffeurs-uniform of iets wat er op leek want de poort was niet verlicht hem bij den arm greep en terzijde trok. Dus u heeft mijn raad niet opge volgd, kapitein Royson, zei een stem, die hij scheen te herkennen. Ja, het is Shelden, met wien u spreekt. Ik bleef hier achter en dit pakje is een even goede vermomming als een andere. Is u spoe dig thuis, wanneer ik bij u aankom? In een paar minuten. U zult het rij tuig onderweg tegenkomen. Prachtig! U heeft toch niets beloofd, hoop ik? Neen. Gelukkig. Ik was bang. maar ik ben in een wip bij 11. Wat moest die man van 11 hebben? was natuurlijk Sheila's eerste vraag, toen zij weer doorreden. Hij wilde alleen maar weten hoe laat ik thuis zou zijn. Hij moest mij de een of andere boodschap overbrengen, vermoed ik. Royson liet het rijtuig aan de grens van het dorp stilhouden. Ik stap hier uit, deelde hij mede. U kunt er zeker van zijn, dat Hethcott u op de stoep staat op te wachten. Daarop lachten ze en namen met een stevigen handdruk afscheid, terwijl Sheila zich op het allerlaatste oogenblik uit het rijtuig boog en, met het gezicht- vlak bij het zijne, zeide: Natuurlijk is het mogelijk, dat ik Zondag op de thee kom, als ik er kans voor krijg. Ik zou juffrouw Smithers zoo graag nog eens zien en.... het poesje streelen. De koetsier hield de paarden in, toen hij Royson weer inhaalde, maar hij gaf er de voorkeur aan om te loopen. Hij wilde met zijn gedachten alleen zijn, al was het maar gedurende een paar geze gende minuten. Het was een donkere avond, helder met een vaste bries uit het Zuidoosten juist zulk een avond als die van een on- vergetelijken Zondag.... Maar al mocht dan de groote wereld niet veranderd zijn, hoezeer had zijn eigen horizon zich niet verruimd! (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1