Juüanadorp. HELDERSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 MEI 1933. Breezand. Anna Pauluwna. Wielingen. Schagen. Texel. Gemeenteraad van Wieringen Auto door trein gegrepen. Opruiendegeschriften in Den Helder verspreid. Peru en Columbië. melk me^ 'JCt cvergolileven aardappel- water afln de kook komen en los er het halve bouillonblokje in op. Verdun geleidelijk de gezeefde aard appelen met deze vloeistof, tot ten slotte een dun n e purée wordt verkregen. W'ortelpurée. 100 gram jonge worteltjes, 2 dl kokend water, V, Maggi's bouillonblokje, V, theelepeltje suiker, 1 theelepeltje boter. Kook de geschrapte worteltjes gaar in het water met het halve bouillonblokje (ongeveer l/2 uur). Schep de worteltjes in een zeef en wrijf ze fijn; verdun de purée met den overgebleven bouillon en roei er de suiker en de boter door. Erwten- of boonenpurée. 50 gram groene erwten, witte of bruine boonen, 2l/2 dl water, V, Maggi's bouillonblokje, 1 theelepeltje boter. Wasch de erwten en laat ze in het water een nacht weeken. Zet ze met het zelfde water op, laat ze op een zacht vuur gaar worden (1 a 1V2 uur), schep ze op een schuimspaan in een zeef en wrijf ze tot purée. Laat intusschen in het overgehouden boonennat het halve bouillonblokje op lossen, verdun met deze vloeistof de boonenpurée en roer er ten slotte de boter door. VEREENIGING TOT HULP BIJ ZIEKTE EN ONGEVALLEN TE KOEGRAS. Bovengenoemde vereeniging onder voor zitterschap van den heer J. Kossen, hield gisterenavond in het lokaal van den heer A. Kossen te Julianadorp eenalgemeene vergadering. De Voorzitter geeft een uiteenzetting van den eenigszins lateren datum dezer vergadering. Door allerlei omstandig heden is deze vergadering, die anders in de eerste maanden van het jaar plaats heeft, verdaagd. Na lezing der notulen van de vorige vergadering, wordt zonder op- of aan merkingen, onder dankzegging aan den secretaris, het Jaarverslag 1932. goedgekeurd. Wij ontleenen er aan, dat het ledental nog steeds omhoog liep. Door den aan de vereeniging verbonden verpleger werden bij 207 patiënten 2743 bezoeken afgelegd, waaruit wel blijkt, dat de vereeniging niet overbodig mag worden genoemd en zeer goed werk in den polder verricht. Mededeelingen. De Voorzitter wijst er op, dat conform het genomen besluit, op 1 Januari 1933 inderdaad alle verplegingsartikelen ook aanwezig waren bij den heer Vonk, en dat de hiervoor uitgetrokken gelden niet alle zijn gebruikt, maar van de be grooting nog aardig is overgehouden Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat het noodig is zich te houden aan de be paling, dat verplegingsmateriaal alleen wordt afgegeven op een briefje van den arts, aangezien zonder dit er verwarring zou ontstaan. Samenwerking met het „Witte Kruis"? Het was te voorzien aldus de Voor zitter, dat door ons werk het Witte Kruis hier leden zou verliezen. Van onzen kant is altijd gezegd: blijf het Witte Kruis steunen want dat is de ver eeniging die gij bij ziekte noodig hebt. Onzerzijds is altijd getracht tot samen werking te komen, maar men ging van de zijde van het Witte Kruis nooit daarop in en maakte zich met een paar woorden van de zaak af. Dus hebben wij tenslotte nooit verder werk ervan gemaakt, totdat verleden jaar stemmen opgingen voor contributie-verlaging. Daardoor is ons ledental toegenomen en is samenwerking thans niet meer noodig. Herhaalde malen is door ons getracht voeling te houden met het Witte Kruis. Nog ten vorige jare hadden wij een onderhoud met wethouder Smits, wien wij alle gegevens hebben overgelegd en gezegd dat verpleger Vonk de gewenschte man voor ons was. Wij hebben nimmer ineer iets van de zaak gehoord. Een week of 4, 5 geleden was onze secretaris op het gemeentehuis, toen hij dooi' den heer Kamman werd geroepen en met dien heer een onderhond had. De heer Kam man zeide gaarne een conferentie met onze vereeniging te wenschen. Die con ferentie is er geweest, maar het viel het Witie Kruis toen niet mee er waren een 100-tal kwitanties onbetaald teruggekomen en men wilde nu wel samenwerking met ons. Het klonk als een donderslag uit een helderen hemel, want dat was juist W'at wij steeds hebben gewild. Wij zouden de zaak van beide zijden overwegen en met een plan tot samenwerking komen. Tot heden hebben wij zoo'n plan nog niet. Wij wachten nu af wat er zal komen, maar in geen geval zullen er ingrijpende besluiten genomen worden zonder de vergadering er in te kennen, Geöleken is nu, dat er inderdaad samen werking gewenscht wordt. Ledental der vereeniging. Met 1 Januari is het ledental nog met 18 gestegen; het bedraagt thans 263. Rekening 1932. Rij monde van den heer ligchelaai Wordt hierover verslag uitgebrachtae cijfers hieromtrent bedragenontvangsten f 1027.65, saldo 1931 f493.55, rente 1932 f 19.82, totaal f 1541.02. Uitgavensalaris verpleger f800, bergplaats enz. f25 M>u, niet diverse andere totaal f 1232.21. Ba g saldo f 308.818/2, waarvan ruim fzJU dij de Boerenleenbank. Ee Voorzitter wijst er op, dat ae noa «„in8 W3S °l)gezet en daarvan zeLin 8 overbleef. Onder dank zegging aan penningmeester en rappor- gekem-d verslaS vervolgens goed- Bestuursverkiezlng. Aftredend zijn de heeren J. Kossen (thans voorzitter) en J. Sleutel Pz., die met resp. 23 en 24 worden herkozen. Benoeming lid commissie zien rekening 1933. na- fP6 ^*sser> die reglementair aitreedt, wordt onder dankzegging voor de bewezen diensten vervangen door den heer R. Agema. l)e beide andere leden zijn de heeren L. Tigchelaar en J. Biersteker. Salaris verpleger. Het Bestuur stelt voor dit onveranderd te laten op f 800.De toestand der ver eeniging laat dit toe. Bij acclamatie aldus besloten. Nieuw is het volgende punt: Voorstel tot eventucele oprich ting fonds ziekenhuisverpleging. De Voorzitter wijst er op, dat bij voorkomende onverhoopte gevallen zoo'n ziekenhuisverpleging veel kosten mede brengt. Het bestuur heeft de vraag in studie genomen of het niet mogelijk was hiervoor een fonds op te riclftenhet kan nog niet met uitgewerkte plannen komen, maar zal gaarne machtiging van de ver gadering hieromtrent ontvangen. De heer Sleutel doet hieromtrent nadere mededeelingen omtrent den toe stand van een dergelijk fonds Noord-Zijpe en Callantsoog. Daar zijn 1500 gezinnen en men kan volstaan met een contributie van 4 ct. thans 3 ct. per week en per persoon. Kinderen beneden de 16 jaar zijn vrij. Hieromtrent worden uit de vergadering nog nadere mededeelingen gedaan van andere vereenigingen in deze richting. De heer Sleutel zegt dat het de be doeling is om de burgerij meer tot elkaar te brengen. Een particuliere maatschappij is het tenslotte te doen om het winst maken, terwijl een onderlinge vereeniging gezamenlijk de kosten draagt en eventueel, als ze verlaagd kunnen worden, tot con tributie-verlaging overgaat. De heer P. Bakker zegt dat hij zelf als agent van de Goudsche Verzekering 442 leden heeft; er werkt hier nog een tweede, en het zal niet gemakkelijk vallen daar tegen te concurreeren. De heer Sleutel acht dit niet zoo'n bezwaar, de ziekenhuisverpleging wordt een heel apart lichaam en het zal natuurlijk moeten blijken of het zich bedruipen kan op den duur. De kwestie is maarofmen er ai dan niet voor voelt. Spr. wijst op de vereeniging „Noordzype en Callants oog" waarmee men verbinding zou kun nen zoeken. Hoe grooter de vereeniging des te steviger staat men. Hiervoor wordt nog nader van gedachten gewisseld. De heer Hendriks stelt voor een commissie te benoemen uit de vergadering die het vraagstuk zal onderzoeken en rapport zal uitbrengen. Op tal van plaatsen werkt zoo'n vereeniging schitterend indien men de contributie laag kan houden. De voorzitter zegt, dat het geenszins de bedoeling was hedenavond een be slissing uit te lokken. De heer N. Hoorns m a n vindt het niet noodighet Bestuur kan dit zelf wel ter- hand nemen. De heer Hendriks handhaaft zijn voorstelhet bestuur zou niet gaarne daarvoor alleen de verantwoording willen dragende bedoeling is ook later een algemeene vergadering uit te schrijven om tot oprichting te komen. Het voorstel van den heer Hendriks wordt tenslotte aangenomen met 23 stem men (2 tegen, 1 blanco). Een drietal heeren worden ervoor aan gezocht, die na afloop der vergadering nog een bespreking met het bestuur hierover hebben om contact voor nadere samenwerking te krijgen. De bedoeling is een geheel aparte vereeniging te stich ten met apart beheerde fondsen. Rondvraag. De heer Tichelaar bespreekt de wenschelijkheid van het ontwerpen van een regiementje betreffende de voorwaar den voor uitleenen van materiaal wordt toegezegd. De heer P. Bakker bespreekt een geval van contributieverhooging. Dit is een bestuursaangelegenheid die zal wor den geregeld. De heer v. d. W 0 u d e vraagt of er voldoende materiaal aanwezig is en of het Bestuur gemachtigd is voor aanvul ling. De voorraad is getoetst aan wat het Witte Kruis aan materiaal bezit. Sedert zijn nog enkele materialen bijgekocht. Het Bestuur is eventueel gemachtigd tot uitbreiding. De heer v. Hoornsman vraagt naai de Koninklijke goedkeuring. ls nog altijd niet afgekomen. De heer Hendriks komt terug op die kwestie der contributieverhooging, waarvan spr. niets bekend is. Daarna Sluiting onder dankzegging aan de aanwezigen en de pers. DE VERBOUWING VAN DE ZAAK T. LANSER. Door den heer T. Lanser wordt heden aan de Kooij, zijn naar de eischen des tijds verbouwde rijwielzaak weer her opend. Door het wegbreken van een bin nenmuur is hier een flinke winkelruimte verkregen, terwijl de hier onmiddellijk aangrenzende kamer mede van aanzien is veranderd en het geheel thans ten gunste van de verbouwing uitvalt. Door het aan brengen van triplex tegen de bestaande zoldering, werd deze een net aanzien ge geven, terwijl de groote etalageruit met daarboven gekleurde glas-in-lood-ruitjes het zeer goed doen. Wat hier zooal te ver krijgen is, mag als vanouds bekend wor den genoemd. Gazelle-rijwielein, maar ook Burgers, electrische waschmachines, stofzuigers enz. Onderdeelen van al deze zaken, worden u in een nette, groote win kelkast getoond. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, ga er zelf eens kijken, het maakt u wellicht tot een kooper, en het wordt voor de reeds jaren bestaande zaak een succes. De heer J. Verwer Kz., tot voor kort werkzaam aan de Zuivelfabriek ,,De Vooruitgang", alhier is thans in functie aan de Zuivelfabriek „De Tijd', te Beemster. De plaatselijke vereeniging „Concordia" behaalde op het concours te Heer Hugo- waard in de Eerste Afd. Harmonie een derden prijs met 104Vi pt. VERKOOPING. Door de notarissen C. L. van den Bergh te Schagen en A. van Pelt te Lisse is Dins dag in café Borst bij opbod verkocht het woonhuis met bollenschuur en bloembol lenland, samen groot 14.20.26 ha, gelegen aan den Zwarteweg en eigendom van den heer H. C. Brouwer. Het geheel is ingezet op 29400; bod van den heer Berbee alhier. PREEKBEURT. Hemelvaartsdag. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon. PREDIKBEURTEN. Hemelvaartsdag. Ned. Herv. Gem. Geen dienst Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur, Ds. S. U. Zuidema PREDIKBEURTEN. Hemelvaartsdag Evangelisatie (Ned Herv. Gem., H.Hoef) Niet opgegeven. Evangelisatie Ned. Herv. Gem. Den Oever 's Morgens 10 uur, de heer Franck Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Cand. Robbers Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 uur, leesdienst Dinsdagmiddag 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Koiff. Secretaris: de heer C. F. van Duin. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering door den secretaris worden gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat de winst, gevallen op den verkoop van het gemaaid zeegras, oogst 1931, heeft bedra gen 3048.88 (1930: 6625.37). Ingekomen zijn: van den Rijksveldwachter H. J. de Jong een dankbetuiging voor de verleende gra tificatie; maandstaten en diverse ver slagen, die ter inzage liggen. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer P. Kooij over de toepassing der welstandsbepaling voor gebouwen, stellen B. en W. voor deze handelwijze te blijven volgen. Wordt na eenige bespreking goedge vonden. Van de overige vermelden wij: van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht, dat het uurloon voor de werkverschaffing door hem nader is vast gesteld op 0.30; van den Directeur-Generaal der Zui derzeewerken bericht, dat vermoe,delijk in 1934 uitgifte van terreinen voor het vestigen van industrieën langs de werk- haven te Den Oever kan worden over wogen. Goedgevonden wordt een bedrag van 155.39, dat overgebleven is van het sub sidie voor den cursus voor de rijpere jeugd, te bestemmen voor de in het leven geroepen onderwijsgelegenheid voor schipperskinderen. Aan het Comité Huldeblijk A.N.W.B. 1933 wordt in verband met het feit, dat de bond dit jaar een halve eeuw bestaat, een bedrag van 5 beschikbaar gesteld voor het aan te bieden huldeblijk. Besloten wordt toe te treden als lid van het Centraal Archief en Inlichtingenbu reau inzake Maatsch. Hulpbetoon. Een verzoek van een aantal automobi listen om het ijzeren hek rond het school plein achterwaarts te verplaatsen, ont moet momenteel bezwaar, daar het ge- houw nog wordt gebruikt voor het geven van onderwijs. Stichting noodslachtplaats. B. en W. stellen voor over te gaan tot het stichten van een noodslachtplaats op een terrein, gelegen aan den Kramersweg. De totale kosten zullen bedragen 2800, terwijl de aan te koopen grond 1000 daarboven kost. Hiervoor zou een opper vlakte worden verkregen van 10 X 40 M. De heeren Boersen en Kooij vinden den grondprijs erg hoog. Voorzitter stelt daarom voor den grondaankoop aan te houden en het voor stel te splitsen. Het voox-stel tot het oprichten van de slachtplaats op een nader te bepalen ter rein, wordt met 7 tegen 4 stemmen aan genomen. Tegen stemmen de heeren Doves, Bakker, Boersen en Jn. Lon. Verlenging aanstelling meesters zeegras. keur- Wijziging Drankwet. wijkverordenlng AANBESTEDING EN GUNNING. Door den heer Chr. Dekker, architect alhier, i9, in opdracht van den heer W F. J. van Erp, eveneens alhier aanbesteed het bouwen van een bierbottelarij met hoven- woning aan het Oude Slotplein. Ingeko men waren 5 biljetten: K. Kreijger, Oudesluis 4357; Gebr. Veter, Zijpe f 4470; C. P. Dekker en A. Bakker, Schagen 4900; G. Koning, Scna- gen 4910; J. J. Feijen, Alkmaar 4935. Het werk werd den laagsten inschrijver gegund. De auto die Dinsdagmorgen bij het woonwagenkamp in het N.-H. Kanaal reed. Het bergingswerk. Ingekomen is een verzoek van A. Velt- man, garagehouder alhier, waarin deze vraagt te bevorderen, dat het maximum aantal verloven A, voor het dorp Hippo- tytushoef worde verhoogd van 2 op 3, ten einde in de gelegenheid te zijn een aan vrage in te dienen tot het bekomen van een verlof A, voor een door hem te vesti gen moderne garage annex theehuis restaurant aan den Rijksweg, thans in aanleg, bij het kruispunt met den Kooger- weg. Wordt goedgekeurd. Aanleg gedeelte rloleerlng. B. en W. stellen voor gedeelten riolee- ring te doen aanleggen bij verschillende wegen. Van de kosten wordt de helft door het Heemraadschap gedragen. Wordt na eenige bespreking goedgekeurd. Aankoop grond voor verbree ding Viervoetspad. Goedgekeurd worden diverse aankoo- nen, van den heer O. J. Bosker, mevr. de JonghKlein en h.h. armvoogden. Kasgeldleeningen. Goedgekeurd wordt de loopende kas geldleeningen van 42000 en 25000 (beide tegen 4'A rente) te verlengen en in rekening-courant bli de Bank van Ne- derlandsehe Gemeenten op te nemen ten hoogste 80000. Herstelling torenspits. B. en W. wordt machtiging verleend tot het doen herstellen van den torenspits te Hippolytushoef, waarvan de kosten naar raming circa 750 zullen bedragen. Zij zouden verder het werk uit de hand willen opdragen aan een aannemer, die hiervoor het best is uitgerust. Verordening op de winkelsluiting. De op 28 October 1932 nader vastge stelde verordening op de winkelsluiting heeft tot enkele opmerkingen aanleiding gegeven. B. en W. hebben een nieuwe verordening doen ontwerpen, waarbij met de wenschen van den Minister is re kening gehouden. Wordt vastgesteld. Zeegrasmaaien. B. en W. deelen mede, dat de stand van het zeegras alles te wenschen over schijnt te laten. Het weinig zeegras, dat wordt aangetroffen, blijkt weer grooten- deels te zijn afgestorven. De oorzaak er van schijnt een ziekte in het gewas te zijn. Toch zijn B. en W. van oordeel, dat de gelegenheid tot maaien in ieder ge val behoort te worden opengesteld, omdat er in dit opzicht ook verplichtingen tegenover het Rijk als verpachter der wierwaarden bestaan. Op een desbetrefende vraag van den heer Oden antwoordt wethouden T y- sen, dat z.i. geen 100 kg zal aankomen. 1 Het voorstel wordt goedgekeurd. De aanstellingen van B. en Kat en W. Vlas Mz., respectievelijk keurmeesters te Wieringen en Texel, loopen op 1 Juni a.s. af. B. en W. zijn van meening, dat de bestaande onzekerheid in de zeegras- maaierij nog geen aanleiding geeft om tot verlaging der salarissen over te gaan, evenmin als dit is geschied in 1915, toen er in het geheel niet is gemaaid. Zy stellen daarom voor de aanstelling der beide keurmeesters met één jaar, dus tot 1 Juni 1934, te verlengen. De heer M. Koojj zou thans de helft van het salaris willen geven tot 1 Juni 1934. Voorzitter wil het voorstel van B. en W. dan wyzigen en de aanstellingen verlengen tot 1 Januari 1934. Dit gewijzigd voorstel wordt goedge keurd. Tegemoetkoming vervoerkosten leerlingen R. K. school te H.hoef. De betrokken verzorgers hebben be roep ingesteld tegen een aantal besluiten van den Raad tot vaststelling van boven vermelde tegemoetkomingen. In beroep zijn deze beslissingen gehandhaafd. Hier tegen zyn betrokkenen in beroep gegaan bq de Kroon. Thans wordt de medewer king van den Raad gevraagd om de be slissingen te herzien. B. en W. adviseeren echter afwijzend. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Tot lid der c ommissie tot wering van schoolverzuim wordt met 10 stemmen be noemd de heer N. H. Klomp, no. 1 van de aanbeveling. No. 2 der aanbeveling, de heer H. Wilms, ki-y'gt 1 stem. Rondvraag. De heer Oden vraagt, hoe het staat met de verbetering van het wegdek van Klieftstraat en Mekkenstuinweg. Ge schiedt na hoofdwegen. De heer Oden wijst verder op herstel lingen, aan te brengen in de school te Westerland. Ten slotte zou hij nog een af sluiting willen zien aangebracht voor een terrein in de Hoofdstraat. Zal worden nagegaan. De heer Oden wijst dan nog op de noodzakelijke vernieuwing van het urinoir op het schoolplein te Hippolytushoef en de heer Boersen op verbeteringen die moeten worden aangebracht aan die in de school te Oosterland. Hierna sluiting. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING. Op Dinsdag 23 Mei werd door notaris Mulder te Texel publiek ten verkoop aangeboden voor den heer J. Vellema een woonhuis met schuur en erf aan den Koogerweg, groot 0.8 50 HA. In een per ceel bouwland, groot 0.15 HA. Een en ander werd opgehouden. DE TEXELSCHE WEGEN. Op verschillende wegen wordt thans druk gewerkt, overal liggen grint en teervaten gereed. Nu 't warme weer is aangebroken kunnen de wegen geteerd worden, opdat ze voor 't zomerseizoen gereed zyn. Op den Koogerweg wordt op verschillende plaatsen het behard ge deelte verbreed. Op 'toogenblik is deze weg nog niet geschikt voor het drukke verkeer, het wegdek is op vele plaatsen afgebrokkeld. PREDIKBEURTEN. Hemelvaartsdag Ned. Herv. Gemeente Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok Waal, geen dienst DenHoorn, v.m. 10.30,Ds.v. Petegein De Cocksdorp, v.m. 10.30u.,Ds.Plug Koog, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 uur, Preeklezen Binnenland. HET AUTO-ONGELUK BIJ DE KONINGINNEBRUG TE ROTTERDAM Het lijk van den heer M. S. gevonden. Gisterenmiddag om twee uur heeft een schipper in de Koningshaven te Rotter dam vlak by de Wilhelminabrug dryven de gevonden het lyk van een man. Het is herkend als dat van den heer M. Schepers uit Dordrecht, die de vorige week met zyn auto in de Koningshaven is gereden en verdronken. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door spelende kinderen veroor zaakt. Te Stiens is de boerdery, eigen en be woond door den heer R. J. Brolsma, afge brand. De boerenbehuizing van J. J. Dykstra liep aanvankelyk gevaar, dat de brandweer ten slotte kou afwenden. Het vee is gered. Eenige kinderen zouden op het erf van de boerdery met een brand glas op pakken stroo hebben gespeeld. Verzekering dekt de schade. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 17-jarige J. Gry- seels uit Venlo by het baden in de Maas verdronken. INBRAAK TE IJMUIDEN. Te IJmuiden is Maandag ingebroken in een werk keet van den aannemer van on derhoudswerken v. d. V. „p het Sluis- eiland. Een bedrag van 400 werd gesto len. eimoedelyk werden de inbrekers gestoord, daar een bedrag van 1500 in loonzakjes niet is gestolen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op den nieuwen Zeeweg te Noordwyk- binnen is gistermiddag het tienjarige zoontje van den boekdrukker B., dat ach ter een wagen liep en deze los liet door e» 1 vrachtauto, die uit de tegengestelde richting kwam, aangereden. Het kind was onmiddellijk dood. OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van politie, chef van het Bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders opsporing van Hendrik van Leeuwen, oud 13 jaar, die sinds 17 dezer wordt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.55 m, rond gezicht, frissche gelaatskleur, donker haar, donkere oogen, zware wenkbrau wen, draagt lange, pantalon, bruine win terjas en gestreepte pet. Hy is sinds zyn vermissing tweemaal op straat gezien. Bij Medemblik. Twee dooden en een gewonde. Op een onbewaakten overweg te Medem blik is gisterenmiddag door den trein, welke kwart voor twee naar Hoorn ver trekt, een geladen vrachtauto van de Be- tonindustrie te Utrecht gegrepen. De wagen droeg het nummer 16293. Twee personen werden op slag gedood en één persoon werd ernstig gewond. Waar- schynlyk heet de chauffeur C. Schrijvers uit Utrecht. Een nader bericht meldt: De vrachtauto is van de Naamlooze Ven nootschap Betonindustrie Jutphaas, direc teur G. v. Heusden en kwam van het los- en laadterrein van de spoorwegen. Achter op den wagen stond een betonnen regen- waterbak. In de cabine zaten drie perso nen. Twee van hen, H. Vroman en W. de Vries, werden gedood en van den chauf feur C. Schrijvers werden beide beenen af gereden. Hy is naar het St. Jans-ziekenhuis in Hoorn overgebracht. De heer Van Heus den, die voor den vrachtauto reed, was bij het ongeluk tegenwoordig. De doktoren Kruyff en Dooren uit Medemblik waren spoedig ter plaatse. Het uitzicht ter plaatse is vrii goed. De auto is totaal versplinterd en de passagiers zijn ongeveer 25 meter meegesleurd. Revolutionnaire arbeiders ver oordeeld. In Den Helder hebben in het begin van dit jaar enkele revolutionnaire arbei ders opruiende geschriften verspreid, ter zake waarvan zy door den Politierechter te Alkmaar zyn veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Tegen deze vonnissen kwamen de Officier en één der verdachten in hooger beroep. Het Amster- damsche Gerechtshof heeft veertien dagen geleden de zaak behandeld. De verdachten, die toegaven pamfletten by zich te hebben gehad, maar, toen verbaal werd opge maakt, nog niet tot verspreiding waren overgegaan, hadden bezwarende getui genverklaringen tegen zich van mariniers, die met stelligheid konden zeggen, dat deze mannen hun de pamfletten in de hand hadden gegeven en voorts in de brievenbussen gestopt. Een verzoek van de verdedigers om de verdachten, die reeds ongeveer drie maanden gedetineerd zyn, in vrijheid te stellen, werd afge wezen. Het Hof heeft thans arrest gewezen en liet vonnis van den Alkmaarschen Politierechter bevestigd, echter met dien verstande, dat van de drie maanden ge vangenisstraf twee maanden voorarrest in mindering zullen worden gebracht. B u 11 e n 1 a nd. Het conflict nopens Letleia ge regeld. Uit Lima (Peru) komt bevestiging vac het bericht, dat er tusschen Peru en Cb- lumbië een vergelyk is tot stand geko men. Leticia zal door de troepen, die het hadden bezet, worden ontruimd en wor den bestuurd door een commissie, te be noemen door den Volkenbond. MISBRUIK VAN STERKE THEE. Reuter meldt uit Tunis: De autoriteiten in Tunis hebben het artikel thee zwaar belast en belooningen uitgeloofd voor het ontdekken van thee smokkelaars. Thee wordt n.1. gerangschikt onder de narcotische middelen en men wil de gewoonte van theedrinken volledig uit roeien- De inlanders koken de theeb'ade- ren, soms met andere kruiden vermengd, uit, tot zich een stroopaebtige vloeistof gevormd heeft. Deze wordt dan met suiker in groote hoeveelheden gedronken, en wie zich hieraan overgeeft wordt licht be dwelmd, bleek, lusteloos en is niet meer in staat te werken. Vooral de boeren geven zich hieraan over en sommigen besteden het grootste deel van hun loon aan thee. Vandaar, dat krachtige maatregelen getroffen worden om aan deze gewoonte een eind te maken. EEN TRAGISCHE MISDAAD. Gadegeslagen door lieden die niet begrepen wat er gaande waz. In de Churtonstreet, Pimlico, Londen, heeft een Mohammedaan, Nese Hussein, zijn jonge, Engelsche vrouw vermoord. Het tragische van dit geval is. dat de over buren de heele geschiedenis hebben gezien

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7