MAISON GERRSTS PFRDF BLAO HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 MEI 1033. Stadsnieuws. Een dag te gast bij Texel's Eigen Stoomboot=Onderneming. Visscherij. RAOIO BREEWATERSTRAAT 5 en 16 lEB/\LQISVOöi DLSljlDSL IS DE.ADVERTENTIE.; VOOR UW ZAAl(. Zomertijd. SALON DE COiFFURE 1 SALON DE BEAUTÉ Tel. 457. Spoorstraat 104-106 PREDIKBEURTEN DE HOOGSTE KORTING f 60.voor Uw oude. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Mei op: ond.: Z 28 7.27 0.49 M 29 8.40 1.00 D 30 9.56 1.09 \V3t 11.18 1.24 Juni l) L 12.29 1.37 V 2 13.48 1.48 Z 3 15.11 1.59 Zon op: ond 4.48 21.04 4.47 21.05 4.46 21.06 4.45 21.08 4.44 21.09 4.43 21.10 4.42 21.11 Hoogwater sin. nam. 11.58 0.19 0.39 1.01 1.45 2.37 3.34 4.38 1.00 1.23 2.07 3.07 4.05 5.10 rTTTTnrill H II II» irr |~TTTTT~T T~l l I I Ml i Licht op voor alle voertuigen! Zaterdag 27 Mei 21.32 Zondag 28 Mei 2134 Maandag 29 Mei 21.35 Bij het laatst gehouden examen te 's-Gravenhage slaagde voor het examen 3e stuurman groote stoomvaart, de heer J. Niessink. Bij het onlangs gehouden examen voor het bewijs van bekwaamheid in de typografische bedrijven, slaagden de leer lingen F. C. Dukers en H. Timmermans als drukkers en de leerlingen W. v. d. Voorde en L. O. v. d. Berg als zetters. Allen zijn werkzaam bij de N.V.Druk kerij v./h. C. de Boer Jr. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. .J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 29 Mei tot 5 Juni wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststr. SPELDJESDAG VOOR DE DRANKBESTRIJDING. De opbrengst van bovengenoemden speldjesdag bedraagt 149.19. Het Cen traal Comité voor Drankbestrijding „Helder" betuigt langs dezen weg allen die hieraan hunne medewerking verleen den, dank. Inzonderheid aan de dames en heeren collectanten, die trotsch de on gunstige weersgesteldheid, een grooten ijver aan den dag hebben gelegd. EVANGELISATIE-AVOND J. SEVENSMA. Gebouw Vijzelstraat. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal de evangelist, de heer J. Sevensma van Amsterdam, morgen avond half acht, in het Evangelisatiege bouw, in de Vijzelstraat, spreken. JEUGDDIENST LUTHERSCHE KERK. Morgenochtend om halfelf zal in de Luthersche Kerk (Weezenstraat 68) wederom een liturgische Jeugddienst worden gehouden. Voorganger is: Ds. P. H. Borgers, die hoopt te spreken over het onderwerp: „Een merkwaardige verlossingsgeschie denis". De dienst zal worden opgeluisterd door eenorgelsolo van de orgeliste Aaf je Kamp. I De toegang tot deze jeugddiensten, die ohgeveer een uur duren, is voor ieder een, zoowel jongeren als ouderen, vrij. NOORDER KUNSTKRING. Een bijzondere tentoonstelling. Reeds vele jaren vraagt bovengenoemde vereeniging de belangstelling van het publiek voor de beeldende schoonheid, die zij op haar tentoonstellingen naar voren brengt. De Kunstkring is degeen die geeft, die aanbiedthet publiek behoeft slechts de moeite te nemen de schoonheid te ervaren. Direct na Pinksteren zal in Musis Sacrum dit jaar in de groote zaal een expositie gehouden worden die de vroegere vermoedelijk volkomen in de schaduw zal stellen. Behalve werk van leden zal daar een tentoonstelling georganiseerd worden van het volledige oeuvre van Anton Piëcle. Vele honderden werken van dezen vermaarden kunstenaar oud-stadge noot! zullen de wanden sieren. Zoo volledig als hier in Musis Sacrum is nog nimmer een tentoonstelling van dezen schilder-teekenaar, etser, graveur, hout snijder, enz. gehouden. En wie één werk van hem heeft gezien is verlangend naar meer, steeds meer. In een volgend nummer hopen we uit voeriger op het werk en den persoon van Anton Pieck terug te komen. „HELDER'S MANNENKOOR". Groot Zangersfeest te Utrecht. Met de Pinksterdagen zal het 80-jarig bestaan van het Kon. Ned. Zangers-Ver- bond te Utrecht worden gevierd met een Zangersfeest, dat op zeer grootsche wijze is opgezet en belooft een unicum in Nederland te worden. Het grootste dee der aangesloten mannenkoren zal daar samenkomen om te getuigen van nun groote liefde voor den mannenzang. JNiet om tegen elkaar te kampen om „den rijksdaalder" maar naast elkaar te demonstreeren en den vriendschapsband van Nederlandsche zangers hechter te doen worden. In het voorwoord yan i programma lezen wij de volgende tu - fende woorden: „Te midden der stryd- viagen van den dag, die velen tot bitu - beid en ontevredenheid stemmen, <laai aardsch geluk niet bestaat in roem, gioo - beid of rijkdom. Daar moet het boek dei poëzie worden opengelegd en het zielvoi- beffende lied der harmonie te luider woi- <ien aangeheven". _ap Zooals indertijd in dit blad reeds is hield, gaat ook' „Helder's Mannenkooi oat reeds vele jaren lid is van het st*erd'»rawr tleCht en wel den len y kunnen weer niet nalaten onze ontstemming te uiten, dat wii met zoo n klein aantal zangers de eer van Den uil moeten trachten op te houden. Met nog geen 60 mannen kan „Helder's Mannenkoor" uitkomen, en dat voor een stad met 32.000 zielen! 't Is werkelijk tmiïig; laat dat toch anders worden! Wy willen hier in 't kort van het pro- gianima van het Groote Zangersfeest vernie'den en tevens het aandeel dat „Helders Mannenkoor" er in heeft, be kend maken. Zaterdag 3 Juni, des middags 2 uur heeft de Ontvangst van Hoofdbestuur, gasten en afgevaardigden van alle aan gesloten vereenigingen door de Feest commissie in het Jaarbeursgebouw plaats. Om 2 u. 45 Optotcht met banjeren en mu ziek naar het Domplein; 3 uur Officieele ontvangst door het Gemeentebestuur van Utrecht in de St. Michaëlskapel in den Domtoren, 's Avonds 8 unr Gala avond in het Concertgebouw „Tivoli", te geven door het „Utrecht's Stedelijk Or kest" met medewerking van Mevr. Jo Vincent, sopraan; de Kon. Utrecht's Man- nenzangvereeniging en het Utrecht's Mannenkoor „Euterpe", onder leiding van den heer Lieven Duvosel en de Kon. Mannenzangvereen. „Apollo", Amster dam, onder leiding van den heer Fred. J. Roeske. Na afloop daarvan Reünie der zangers en hunne dames in „Tivoli". Dit alles zal door 2 bestuursleden van „Hel der's Mannenkoor" worden bijgewoond. Zondag 4 Juni vertrekt „Helder's Man-! nenkoor" met den trein van 7 u. 25 's mor- gens en neemt om 2 uur deel aan den Massazang in de Jaarbeursgebouwen waar onder leiding van de heeren Peter Gielen, dir. „Maastreechter Staar" en Eduard Flipse, van Rotterdam en met orkestbegeleiding door een 1600 zangers 4 koorwerken zullen worden uitgevoerd. Voorts zullen in verschillende zalen in Utrecht Uur-Concerten plaats hebben, die a 28 cents voor ieder toegankelijk zijn. Zoo heeft ook „Helder's Mannenkoor" het aangedurfd aan één dier concerten mede te werken en wel des avonds 7 uur in „Tivoli", in samenwerking met „Henge- lo's Mannenkoor" en Utrecht's Mannen koor „Euterpe". „Helder's Mannenkoor" zal uitvoeren: „September blaas...!" van Jac. Hamel, de „Ruïne" van Brandts Buijs en „De Hebe uit onze Taveerne" van W. F. Kools. Laten we hopen, dat „Helder's Mannenkoor" het er minstens zoo goed afbrengt als op het laatste con cert, dan kunnen we tevreden zijn. Den 2en Pinksterdag is ongeveer een herhaling van den len, doch dan komen 2500 andere zangers naar het centrum van ons land. Wij wenschen den heer Leewens en zijn mannen een goede reis en veel suc ces in de stad van het „Sticht"! DE AFSTANDSMARSCHEN VAN DE E.H.W.V. „DE JUTTER". De nog zoo jonge, maar energieke plaat selijke wandel vereeniging met den popu- lairen naam „De Jutter" achtte 'len tijo gekomen om nu eens in het Wandelsport leven te toornen, waartoe zij in staat is. Zij iiad daartoe op Hemelvaartsdag een twee tal wandelingen georganiseerd, één van 45 kin voor volwassen tippelaars en wan- deling,,tje" van 25 km voor de jeugd. Het zij hier al voorop gezegd, dat'beide j uitstapjes een groot succes ten deel ge- vallen is. Vooral het aantal deelne- j mers(sters) overtrof verre de verwachtin gen van het bestuur; 560 in totaal! Dit getal is werkelijk verrassend en een ver gelijking met grootere plaatsen, waar dezelfde marschen georganiseerd werden, kunnen we glansrijk doorstaan. Dat pleit voor den Helderschen wandel-zin en de onderdanen van den Helderschen wande laar. Het succes werd niet in den weg ge staan door den machtigen Pluvius, die veel moeite deed het genoegen te vergal len, hetgeen de natte vorst gelukkig niet lukte. Integendeel: beschaamd moest hij tegen zessen, na den geheelen dag ge dreigd te hebben, d!en aftocht blazen om natuurlijk later revanche te nemen! De start. Even na 10 uur in den morgen stelde het peiêton eer organiseerende vereeni ging, dat aan den kop ging en niet ge passeerd mocht worden, zich in beweging, nadat de wandelaars door secretaris v. d. Wal, middels ce Stem van den Reus van de fa. van Baaren nog eenige goede raad gevingen meegegeven werden. De be.- langstelling was er nu al. doch zou bij het einde van den tocht veelvoudig ver groot worden! Een flink tempo werd ingezet en gesta dig onderhouden, zoodat met een snelheid van 6^—7 km per uur in de richting van Caliantsoog gemarcheerd werd. De stem ming was al direct goed, doordat de bii de wandelsport noodzakelijke 1 iedjes en kreten, ook hier opgeld deden, zoodat de stoet, al doorstappend en luidruchtig de nadering aankondigend, een leuken indruk maakte. Daartoe werkte ook de kleedy der deelnemers(sters) bij. Zoo liepen de Jut ters in wit schillerhemd, de Dames Conti nent Trotters met fleurige halsdoeken en stemmige uniform-petten, de Torpedo makers in uniform, en niet te noemen de tenue's van de individueelen, die in allerlei kleursohakeeringen en met zwier gedra gen werden. Langs den duinrand ging t naar Cal iantsoog en boerinnen keken nieuwsgierig van hun hofje af de bonte troep na en wisselden groeten met de sportieve staas- menschen. Te Half één kwam men in het dorp aan, waar direct op a! het beschikbare zit-materiaal beslag gelegd werd en de in wendige van den wandel-mensch wat aan gesterkt werd. Na bijna een uur van intensief rusten, werd het sein tot vertrek weer gegeven,, weer het flinke tempo; thans ging het land waarts, via Schagerbrug, welker bewoners de wandelaars flink aanmoedigden, over Keinsmerbrug naar't Zand. Ook hier weid een verdiende pauze gearrangeerd, zoodat de krachten op zoodanig peil werden ge bracht, dat de laatste étappe zonder te veel „sjouwery" zou kunnen worden afge.egd. Den weg langs het Kanaal volgend (wat een ideale wandelweg was dat!), ging het daarna op home sweet home aan, en gelijk de paarden, die den stal ruiken, het tenvpo leek er eer sneller dan trager op te worden. Het weer was ook nu nog niet „je dat", telkens kwamen kleine buitjes de stem ming bedreigen. Maar zooals gezegd, geen 2 Pluviï zouden er den moed uitgekregen hebben. Vroeger dan verondersteld werd, kwa men de tippelaars aan de grens onzer ge meente, en (daar) van hier tot aan het „Casino" waren schier alle inwoners op de been, om de kleurige troep te bewon deren en toe te juichen. De finish. De groep 25 km wandelaartjes en -stee tjes, die om half één 's middags van Café Cenrtaal vertrokken was, had haar marsch er al opzitten en werd vóór de grooteren opgesteld. Daarna moest nog even op de comple teering van het Stedlyk Muziekkorps ge wacht worden (hetgeen niet bepaald bevor derlijk voor de gezondheid van de bezweete lichamen was!) en dan ving de Einzug der Gladiatoren aan! Te kwart na zes was Casino bereikt en in de fleurig versierde zaal konden deelnemers en belangstellen den te nauwernood een plaatsje krijgen. Ook hier wras de regeling evenwel uitste kend, zoodat gerust weer eens van het be kende leien dakje gesproken kan worden. Van vermoeidheid viel geen spoor te be kennen, immers vermoeide menschen en kindieren, hossen, resp. juichen en zingen niet! In Casino. Toen dan allen gezeten waren, sprak de Voorzitter dr E.H.W.V. „De Jutter" zijn welkom uit. Hij heette in 't bijzonder den Burgemeester en de genoodigden welkom en sprak vervolgens de zoo succesvolle deelnemers toe. Intusschen merkten wii, behalve het vol tallige Bestuur der organiseerende Veree niging, dat in sportcostuum achter de groene, tafel, op het tooneel op: den reeds genoemden Burgemeester Driessen, wet houder De Boer; van de V.V.V. de hee ren Biersteker, Delgorge en Nijpeis en de doktoren Rienks en Slotboom, die den geheelen tocht ais gezondheids-contro leurs meegemaakt hadden en van de Ver eeniging „Het Roode Kruis" de heeren Bandsma en Winter, welke laatste de lei ding had van de groep Roode Kuis-dames en -heeren. De prijsuitreiking. geschiedde door den Burgemeester, die al vorens daaraan te beginnen, een verzuim herstelde, door „De Jutter", die dat zelf vergeten had, hartelijk dank te zeggen voor dezen zoo uitnemend geslaagden wan deltocht. Achtereenvolgens werden de vele extra- en gewone (aardige bekertjes, voorzien van Jutterkop) prijzen uitgereikt aan: j Torpedomakers Wandelsportvereeniging (grootste groep), daarna aan: Markie- Luchtvaartöieust; Sporter ('s Rijks wer Damesgroep „The Continent Trotters' H. Ms. „Schorpioen"; Speeltuinvereei: ging Oude Helder; Ii.H.B.S.-groep; H dersche Politie Sport-Vereeniging; P.TA,, Korfbalclub E.L.T.O.; Speeltuinver. Tuin dorp; Lagere School No. 14; Speeltuinver. VischmarktHandelsschool vereeniging; S.T.E.R.; Het lenige aapje; School no. 5 (twee groepen); (het hoofd der school, de heer Kramer, sprak het bestuur nog toe en roemde het, evenals de heer Lucker van de Afd. Vischmarkt, als de organisa tor van den eersten jeugdmarsch)', Gymn.- Ver. „Turnlust"; R.-K. Marine-Ver. „St. Christophorus". Te Half 8 behoorden marschen en prijs uitreiking tot het verleden. Het geheel was een prachtige propaganda voor de wandelsport, en stellig zijn we er van over tuigd, dat de eerstvolgende marsch in deel- nemer-tal deze eerste ver zal overtreffen. De oudste deelnemer, de heer Boon van Texel, die op z'n 65ste levensjaar deze wandeling meemaakte, werd daverend toe- ge juichd. Deoolyke baas vond dat prachtig en pikte lachend z'n extra prijs en de medaille van de V.V.V., met een speech door den heer Biersteker uitgereikt, naar z'n eiland mee. Ook de oudste deelnemer uit onze gemeente, de heer Mol, viel met den neus in dekaas, daar lui van dit gezonde artikel een exemplaar uit Edam huistoe nam. Dan werden de vele indivi dueelen in het bezit van het aardige Jut- ter-souven:ir gesteld, zoodat eerst te kwart voor acht èn prijsuitreiking èn marschen tot het verleden behoorden. Gaarne onze hulde aan de Jutters, die al zjjn ze jong in organisatie, getoond heb ben, in de wandelsport ter plaatse onmis baar geworden te zijn. daardoor hun bedrjjf nog wel loonend te maken. Automatisch verhoogt het misschien ook de andere platvischprijzen, w ant door de tonguitvoer wordt de binnenlandsche markt weer ontlast. Zoo grijpt het een in het ander. Veel handel in liaiing is er niet meer. De visscherij is grootendeels afgeloopen en voor de komvisschery met het staande want brengt de hoogere watertemperatuur en de groei in het water ook zijn bij zondere bezw aren, zoodat, nu de opbreng sten toch zoo gering waren, deze visscherij ook weldra zal worden gestaakt. Ansjovisvangst is er dit jaarpiiet. Dat is, zooals men dat vroeger zei, geen ansjovis jaar. Dergelijke slechte ansjovisjaren kwa men vroeger ook geregeld voor, zoodat de geringe vangst van dit jaar niet mag woiden toegeschreven, aan de afsluiting der Zuiderzee. De ansjovishandel verwacht, tengevolge dezer sobere vangsten, wel eenige ver hooging van de in depot zijnde ankers, zoodat, speculatief gesproken, er eenige muziek in dezen handel kan komen. Maar daaraan kan misschien de visscher pas in het volgend seizoen iets hebben. Gelukkig laat Frankrijk niet ingang van 1 Juni de invoer van tong weer toe, zooals de bladen meldden. Dit is een verheugend feit, vooral omdat eerst de berichten al heel ontmoedigend luidden. Men weet dat het contingent van onze tonginvoer in Frankrijk daarom zoo spoedig was uitgeput, omdat langs allerlei kronkelwegen het voor Holland toege stane invoerkwantum naar Frankrijk werd geloodst, zor.der dat wel voldoende bleek, dat inderdaad deze tong afkomstig was van Hollandsche visscherij. Daarom zijn van belanghebbende zijde pogingen in het werk gesteld om, gedekt door certificaten van oorsprong, inder daad te bewerken, dat het toegestane invoerkwantum ook inderdaad van Hol landsche herkomst was. Deze maatregelen zjjn nu genomen en ofschoon dergelijke bemoeiingen natuur lijk vele administratieve rompslomp met zich brengen, worden deze bepalingen toch met vreugde begroet. Vooral de kleinere handelaren juichen dit toe, omdat het nu niet mogelijk is, dat, door een zijdige groote invoer het kw antum geheel wordt opgebruikt en zjj dus nu ook ge legenheid krijgen iets van den boom te kunnen plukken. Voor de visschers beteekent deze tong- uitvoer belangrijk veel voor hun bedrijf, want er is gelukkig tamelijk wat »vis- scherij* en als er behoorlijk prijs voor de tong kan worden besteed, is misschien j Wij waren, tezamen met een aantal Nederlandsche journalisten, dezer dagen jee gast van de Tex-elsche Vereeniging |voor Vreemdelingenverkeer, of, wat vry- j wel hetzelfde is, van Texel's Eigen Stoom- boot-Onderneming. Men weet, liet is een typische, vrijwel unieke toestand aldaar, de Teso financiert veel ondernemingen uit haar statuair vastgelegde overwinsten en Texel kent daardoor tal van problemen van andere gemeenten niet. Nu had men het plan opgevat eens een aantal journalisten uit te noodigen, om hun de vele schoonheden van het eiland te toonen en aldus nog eens weer opnieuw de aandacht te vestigen op deze parel der Waddeneilanden, zooals de een of andere lyricus het uitgedrukt heeft. Een stralende zomerdag. Een uitgezochte, stralende zomerdag hadden onze gastheeren er voor uitge- zooht. Behalve het zomersche sportcos tuum, dat op dezen zonnedag gerust kon worden geriskeerd, was daar ook reeds een klasse schoolkinderen, losgelaten op al dien zonneschijn. Ze keken zich, in de drukke haven van Den Helder, de oogen uit naar de manoeuvreerende marinevaar tuigen. Vooral een laag rondom de boot cirkelende vlieger trok de aandacht; hy ree.; en daalde, zijn schuitjes raken af en toe het water en dit alles houdt dit troepje aanstaande jengdherbergbewoners ten zeerste bezig. Op de frisch opgeschilder de „Marsdiep" die er jeugdig en coquet uitziet, gaan wij naar de overzijde. Te Oudeschild worden wij door het be stuur commissarissen der boot, burge meester Oort, de heeren Lap. Dros, dr. Wagemaker, enz., verwelkomd. Dr. Wage- maker, de oprichter van de thans zooveel zegen brengende TESO, is er speciaal voor uit Heemstede, zijn tegenwoordige woon plaats, overgekomen. Straks zullen wij ook den heer Dryver ontmoeten, den ijve- riigen secretaris der Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten, oud-Texe laar, vurig bewonderaar van het eiland, en vogelkenner van erkende bekwaam heid. De ontvangst had plaats in het keu rige nieuwe gebouw van TESO. Burge meester Oort sprak daar een kort wel komstwoord. De entrée van de haven is de laatste jaren aanmerkelijk veranderd; meer en meer worden ook de wegen op het eiland gemoderniseerd en aangepast aan het moderne verkeer. Intocht in Den Burg. Allereerst begaf zich het gezelschap in een aantal auto's naar Den Burg. met zijn schilderachtig marktplein en een park, I waarop menig dorp jaloersch kan zijn. Speciaal deze dag was voor het bezoek uitgekozen, omdat de lammerenmarkt ge houden werd; de tweede van dit jaar. j Maar er is, ook in deze lammeren, de ma- j iaise, en die tijd, dat zoo'n beestje f 23 a I 24 opbracht is voorbij: de boeren zijn j al blij, als zij een gemiddelden prijs van 6 kunnen maken. Maar dikwijls is die veel minder. Wij bezichtigen allereerst het museum, dat een overzicht geeft van Texel's flora en fauna. Bizonder trotsch is men op een zeepaardje, een zeldzaam voorkomend exemplaar op deze breedten, dat hier ge heel gaaf aanwezig is. Ook de achtarmige inktvisch is er. waaronder een zeer groot cxemplaai. en de zeewolf, eveneens zeer interessant Dan de vogels: de geweldige Jan var. Gent, de niet veel kleinere wilde zwaan, de rietgans, de slechtvalk, de tor en valknoemt u ze maar op Dan gaan we naar de lammerenmarkt; de beestjes begeleiden met hun aanminnig geblaat de muziek v. eenige nuisiceerende jongelui. Want zoo'n marktdag is natuur lijk een soort kermisdag tevens; ginds staat een koopman zijn goochelkunstjes te vertoonen voor de met open mond toekij- j kende Texelsche jeugd. Maar niet alleen jonge lammetjes op vier beenen zyn aan- wezig, ook tweebeenige zijn er in groote verscheidenheid. Want over veertien da gen is het Texelsche kermis, en nu is dit, wat men in den kunsthandel zou noemen, de „kijkdag", begrijpt, u? Wii lunchen voortreffelijk in hotel „de Lindeboom". Het hotelwezen op Texel is in orde: keurig is de ontvangst, niet min der keurig zijn de gerechten. Het polderland in. Naar de broedende vogels. Door de Dertig Gemeenschappelijke Polders tuffen wij vervolgens door de bloembollenstreek van Texel. Texel's bol len zyn beroemd, in liet bizonder twee narcissoorten: de Golden Spur en de Dub bele von Sion. Hieromtrent bestaat geen crisis: integendeel, deze beide soorten zyn zoozeer in trek, dat zij een afzonderlijke noteering hebben op de markt. Waaraan het ligt, of hier bizondere invloeden in den grond werken, die deze twee narcis soorten onderscheiden van andere, de Texelaars weten het niet. Maar dat zy trotsch zijn op deze onderscheiding, be grijpt men. Alleen zyn zij niet tevreden over het plan, ontworpen door de Centrale Bloembollen-Commissie, om namelijk ca. 50 procent te vernietigen. Juist voor deze, zoozeer gewilde soorten, is dit een onbil lijkheid. Men tracht nu vrijstelling van de bepaling en vrije teelt te verkrijgen. Wij rijden vervolgens naar de vogelko lonies, waarvoor het eiland beroemd is. Het is de maand van de broedende vogels en wy komen op de terreinen, waar het Staatsboschbeheer de beschermende hand ovër uitstrekt. Hier is de heer Drijver onze gids. Een enthousiaste gids, een ijverige gids; hii heeft zijn mannetjes ge- requireerd de oppassers, die dit be schermde gebied bewaken, en die brengen ons naar de beroemde vogelbroedplaatsen. De wtüpen ontvangen ons met hun ge roep; de zilvermeeuw vliegt bii onze komst op (de tekenaar van „De Telegraaf", Jo Spier, beweerde, dat het maar een gero- zilvermeeuw was, doch had er blijkbaar geen verstand van), en de kiekendief kun nen wij volgen in haar sierlijke vlucht. Midden in de duinen, soms verborgen tus- sehen een struik of zorgvuldig beschermd door takken, maar ook wel open en bloot op het zand liggen de nesten met de eieren. De heer Drijver kan ze precies op noemen: dat zijn meeuwen eieren, die zijn van de scholekster, daar hebt u ze van de wulp. Wij arme onwetende journalisten staan stupéfait. Eenmaal treffen wii in de duinen 'n nestje aan met den broedenden vogel er op. Hoewel hii aanvankelijk bleef zitten, was zóóveel journalistieke geleerd heid hem blijkbaar te machtig, zoodat hij, zeer tot onzen spyt, wegvloog. Onze auto, die ons langs allerlei ongebaande wegen, dwars door de duinen, naar deze gebieden bracht, ontmoet eenmaal midden op den weg de aardige, geestige kemphaantjes. We trachten ze dicht te naderen, de plioto- graphen in ons gezelschap willen een kiek zien te nemen, maar de kemphaantjes zijn óók niet van gisteren en laten zich niet zoo spoedig nemen. Het gelukt wel met een beetje geduld en zelfs blijkt het, dat wy, met onze auto de voorste van de rij deze mooie vogeltjes dicht genoeg naderen kunnen om ze van nabij te kun nen bewonderen. Steil en kwaadaardig staan hun sierlijke kuifjes overeind als wy passeeren. De Jeugdherberg „Panorama". Ik zou u nog kolommenvol kunnen ver tellen over de vogels, maar de plaats ruimte laat dit niet toe. Eigenlijk is men over Texel nooit uit verteld. Wij komen in Den Hoorn met zijn schilderachtig begroeid kerkje en zijn zui velfabriek. Den Hoorn is het „rijke" dorp: hier wonen de Tesselsche richards. Over een knus landwegje rijden we. We pas seeren veel schapenboetjes, deftiger uit gedrukt nachtverblijven voor schapen en komen dan wederom te Oudeschild waar we in de Jeugdherberg „Panorama" de thee zullen gebruiken. Ja, die Jeugdherberg! Daar kunnen we weer een apart hoofdstuk over opzetten. „Rot ist die Liebe und rot der-Tomat", dat is een liedje uit het Zangzaad, dat we hier vinden en we ontmoeten hier zoowaar een vrouwelijke collega uit Amsterdam, dde er j met va cautie is. Stomverbaasd zien de koeien in de buurt naar het troepje uitge laten menschen, dat hier komt genieten van vrijheid en lucht, van de prachtige hcoge luchten, die deze zomerdag ons biedt en van het wonderbaarlijke pano rama, dat zich voor onze oogen ontplooit. Waarlijk, niet voor niets ziin de Texelaars trotsch op hun jeugdherberg, die na tuurlijk! daar met de hulp van TESO is ingericht. En als dr. Wagemaker, de op richter van TESO, ons vertelt, dat deze jeugdherberg, wat het bezoek betreft, de achtste is uit het land, glundert zijn ge zicht. Onze leider, dat wil zeggen de gids van de auto, waarin uw verslaggever plaats had genomen, is de heer Lap, een oud kapitein van de groote vaart, die overal in d'e wereld geweest is, maar voor w.ien maar één plekje op de wereld de moeite waard is, glundert mee. We kunnen hier, van ons Panorama af, Wieringen zien en de beide vuurtorens, van Den Helder en Eierland. Het is het hoogste punt van het eiland. Naar de Koog. Verder moeten we; we gaan langs het Doolhof, het clennenboschje te Oudeschild, bekend natuurmonument, langs de oude hoeve „Brakesteyn" en alweer gaan we naar den ónuatputtelijken vogelrijkdom van het eiland zien. We komen aan De Waal; een van de aardigste dorpjes; hier in de buurt was de ontmoeting met de kemphaantjes. We komen door Oosterend, het dorpje met de vele kerken, door De Cocksdorp met het aardige pittoresque entree, en dan eindigt tenslotte onze tocht in De Koog, Texel's badplaats. Daar zul len we dineeren. Het, groote, moderne badhotel ligt een eindje van het breede strand af, het uit zicht is er aan den achterkant wonder baarlijk; op den voorgrond de huizen van het dorpje De Koog, daarachter het hoofd plaatsje Den Burg, de hooge berg met de Jeugdherberg er op, De Waal, en, heele- maal in het noorden De Cocksdorp. En aan de voorzijde de wijde Noordzee. ZONDAG 30 MEI 1933 DEN HELDER Ned. Herv. Gcm. (Nw. Kerk. Weststrant) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Kinderkerk 12.30 uur, de heer A. P. Goudsbloem. Ned. Ilerv. Gem. (Westerlcerk, WestploinJ Geen dienst GereL Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 u., Oanri. G. J. de Leeuw Hulpprediker te Hoorn. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalwegï 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 u., Cand. G. J.de Leeuw Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats ('hr. Gerei. Kerk (Stoengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gcm. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Liturgische Jeugddienst. Onderwerp: „Een merkwaardige ver- lovings geschiedenis". 's Avonds 6.30 uur, Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „De psalm der sterkte" Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Voorbereiding voor het Pinksterfeest Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Avonds 7.30 uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkoinst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst in het Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Alles onder leiding van Kolonel en Mevr. F. Stankuweit, Chef-Secretaris van Nederland. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Molemaa Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avontfs 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Wij geven door gevorderd seizoen. Bij aankoop van een nieuw toestel geven wij TECHNISCHE BUREAU'S Namens de dagbladpers sprak mr. J. C. de Wit (redacie„Telegraaf") een geestig woord van dank voor deze sublieme ont vangst. De heer Lap, onze leider, hield itog een speech over de Texelsche lammeren en de wetenschappelijke wijze van het boe ren op Texel, over de kippenfokkerij', de bloembollenteelt, waarvan wy al hebben verteld, alles op wetenschappelijke leest geschoeid. Burgemeester Oort dankte de gasten voor hun tegenwoordigheid, bracht hulde aan dr. Wagemaker, don op richter van TESO, welke onderneming ten vorigen jare 125.000 passagiers en 3000 auto's vervoerde, doch in den aarvarig met groote moeilijkheden te kampen ha ll en zoo waren er meerderen, die nog wat te zeggen hadden. Slot-effect van Teso: per auto bus naar huis! Maar dat was nog geenszins het einde. Want men moest naar huis en dat kon al leen TESO doen. Er zou een extra boot varen, maar de laatste trein in Den Hel der was allang weg tegen dat wy aan het station konden zijn.,., welnu, doodeen voudig: men requireert een autobus uit Den Helder, die de heeren eventjes naar Haarlem en Amsterdam brengt ('s avonds 10 uur!). En op de boot zelf was ook reeds weer thee en sigaren aanwezig en de di recteur der onderneming, de heer S t o m p f fmet een afscheidswoord. En zoo werden per speciale boot 9 menschen naar Den Helder vervoerd en per speciale autobus een stuk of zeven naar Haarlem/ Amsterdam. Zoo doet men dat op Texel, dat geen verkeersproblemen kent! En de journalisten houden een aangename her innering aan dit eiland over. „Goede" bezoekers te Texel. Aan liet diner kwamen natuurlijk de tongen los. Daar was de lieer Dryver, die wees op het vele, dat op Texel al in den loop der jaren is veranderd, dat het veel van zijn faam als „vogel pa rad ijs" heeft in geboet, maar dat de Ver. van Natuurmo numenten alles doet om het bestaande te bewaren. Wat Texel noodig heeft, zijn de „goede" bezoekers: de menschen, die hier komen, uitsluitend om het natuurschoon, dat alleen hier te zien is. En gelukkig, 9 If van de 10 bezoekers weten dat natuur schoon te respecteeren. Nu vreezen wij een beetje voor de toekomst: Texel is niet meer zoo geïsoleerd, men heeft zelfs al plannen voor een vliegveld en zoo zijn er meer nieuwe dingen, die de oorzaak zou den kunnen zijn, dat veel van die plekjes in de toekomst zouden moeten worden af gesloten. Vooral die tuinwalletjes zijn spe- oifiek Texelsch en die worden thans horribile dictu al hier en daar vervan gen door harmonicagaas. Aldus de keer Drijven «M<yr<Tit

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 13