N't Is de waarheid, Richard,"» be- Een Middellandsche zee-reisje per trein! de plaats van den brandstapel waren gevonden. Volgens de verklaring van generaal Janin heeft hij, "Olg gevende aan een verzoek van den Groot Hertog Nicolaas Nicolaievitch. de laatste overblijfselen van de Russische Tsarenfamilie aan den heer Guirss overhandigd, tot wien ik kort geleden de vraag heb gesteld of dit inderdaad juist is. Ik heb hem mijn verlangen kenbaar gemaakt, dat de overblijfselen zich op een waardige plaats en onder een alle ongerustheid opheffende verantwoordelijkheid moes ten gepaatst worden. De heer Guirss erkende de overblijf selen van de Keizerlijke familie te heb ben ontvangen, maar gaf mii verder geen voldoende antwoord op de vragen, die ik hem daaromtrent stelde. Nu alle middelen om deze voor het geheele Russische volk zoo heilige over blijfselen een waardige behandeling te verzekeren hebben gefaald, wend ik mij tot het geheele Russische volk uit het diepst van mijn getroffen hart om het toe te roepen, dat deze geheiligde over blijfselen onder welk voorwendsel ook in particulier bezit mogen blijven. Geteekend: Cyrille. De heer Guirss stierf zonder dat hij het heeft mogen beleven het Sovjet bewind te zien vallen. De kostbare over blijfselen van de Tsarenfamilie zijn thans in handen gekomen van den nieu wen voorzitter van den Raad van Rus sische ambassadeurs. Evenals zijn voor ganger weigert ook de heer Maklalov zich nader uit te laten over de plaats, waar deze overblijfselen worden be waard. Intusschen spreekt hij met klem de geruchten tegen, die in Russische emigrantenkringen de ronde doen over een onwaardige bewaarplaats. Er is geen sprake van, dat deze tusschen kolen en wynflesschen is gelegen. In tegendeel, zij staan onder voortdurend toezicht van een speciale commissie, die door den heer Guirss zelf in het leven is geroepen en die bestaat uit vertegen woordigers van Russische uitgeweke nen uit de allerhoogste kringen. Zij, die van deze commissie deel uitmaken zul len het geheim in hun graf meenemen. De plaatsen, die door een sterfgeval in deze commissie openvallen, worden on middellijk aangevuld. De heer Makiakov weigerde zich echter verder over de werkwijze en de samenstelling van deze commissie uit te laten. Maar de Groot Hertog Cyrille en de geestelijke An- toine kunnen gerust zijn. De overblijfselen van de Keizerlijke familie bevinden zich op een plaats, waar geen enkel gevaar dreigt. Maar de buitenwereld zal niet te weten komen, waar zij zijn. De echtgenoote: Nou zie ik toch, dat je een echte egoïst bent! Gisteren sluit je een levensverzekering en vandaag kom je thuis met alle mogelijke appa raten om je gezondheid te bevorderen! („Ric et Rac"). trokken naar een passage in het mid den van het verslag. „Het beste werk van deze expositie", zoo las hij, „is ongetwijfeld het doek van „Het Naaistertje". Richard Bates heeft hiermede een in menig opzicht merkwaardig schilderij geleverd, waarvoor de lieftallige dochter van den Comte de Roehei'ort als model ge diend heeft." Het blad ontglipte Richard's handen. De kamer draaide om hem heen. Zij, Madeleinede dochter van een Franschen graaf? Onmogelijk! Die Drayton had zich vergist! Juist wilde hij het blad weer opne men om te zien of zijn verbeelding hem geen parten had gespeeld, toen Madeleine aangediend werd. Eenige oogenblikken later trad het meisje de kamer binnen. Richard reikte haar zwijgend de krant toe. „Ik heb 't al gelezen, Richard," klonk een benepen stemmetje. „Schrijft hij de waarheid?" vroeg Richard in spanning. Een utopisch plan. Ontginning van de... Sahara! door Een corr. te Nice. Nice, Mei 1933. De steeds nog zeer talrijke men- schen, die zich ondanks wereldcrisis en kapitaalgebrek ieder jaar hun Mid dellandsche zee-reisje kunnen veroor loven, zullen wel een schok krijgen, wanneer z;j van de plannen vernemen van een jongen architect, Herman Sörgel. Deze ondernemende bouw meester heeft namelijk het plan opge vat, de Middellandsche Zee langza merhand droog te leggen, daarbij waarschijnlijk geïnspireerd door ons Nederlandsche Zuiderzee-experiment, dat overal ter wereld groot opzien baarde en waar tal van buitenlandsche deputaties hun licht kwamen opste ken! Hij wil op deze wijze nieuw land winnen om dan met de vrijgekomen watermassa's de Sahara te draineeren en in een vruchtbaar paradijs her scheppen. De uitvoering wordt dooi den vader en dit plan zoo gedacht, dat de zeeweg van Gibraltar door een ge weldigen dam van den Atlantischen Oceaan wordt afgesneden, zoodat toe voer van zeewater uit den Atlanti schen Oceaan onmogelijk wordt. De watermassa's van de Middellandsche Zee, in zooverre die reeds niet ver dampen, zullen dan met geweldige pompen worden weggepompt en naar de Sahara geleid worden, na een pro ces te hebben ondergaan, dat het zout er uit heeft gehaald. Sörgel meent, dat reeds spoedig nadat de daling van de waterspiegel een aanvang heeft geno men, groote stukken land zouden ver schijnen; zoodat waar eens de schepen hun weg zochten op groote dammen dan een snelverkeer van moderne stroomlijnwaggons kan plaats vinden, waarmede reizigers en goederen in een minimum van tijd ver voerd zijn In aanmerking genomen de snelle vorderingen der techniek zou een Europeaan zich over een dergelijk fan tastisch plan niet bijzonder meer ver wonderen. Alleen de critische vakman schudt thans nog het hoofd en twij felt aan de practische uitvoerbaarheid van zulk een object. Reeds de tech nische zijde vertoont moeilijkheden. Zoo is de zeeweg van Gibraltar niet maar zoo in een handomdraaien af te sluiten. Deze doorgang is op de smal ste plaats namelijk zoo geweldig diep, dat men een ongeloofelijke hoeveel heid steenen noodig zou hebben, om die diepte te dempen. Of zoo'n kunst matige steendam in staat is de enorme druk der buitengaatsc-he watermassa uit te houden, is nog maar de vraag. Bijna nog grooter zijn de hindernis sen, die men moet overwinnen in puncto de geologische factoren. Tus schen Middellandsche Zee en Atlanti sche Oceaan vindt een nivelleerende wateruitwisseling plaats: de Atlanti sche Oceaan voert minder zouthoudend water naar de Middellandsche Zee, terwijl het sterk zouthoudende water van den bodem der Middellandsche Zee naar den Atlantischen Oceaan stroomt. Zou deze nivelleering door het afsluiten van de doorgang van Gi braltar worden verhinderd, dan zou later de langzamerhand vrijkomende bodem van de Middellandsche Zee er uit zien als een zout woestijn; maar ook kende Madeleine blozend. „Ik had je alles allang moeten vertellen. Toen je mij dien dag ontmoette, spelde ik je op de mouw, dat ik 'n ateliermeisje was. Ik heb er nu werkelijk spijt van. Eergisteren is mijn vader uit Parijs overgekomen en ik heb hem toen alles verteld. Eerst was hij woedend; daarna wilde hij met alle geweld het schilderij zien. Hij vindt het schitte rend en wil het doek koopen. Ik zou er een flinken prijs voor vragen." „Ik zal je advies opvolgen," zei Richard, terwijl hij het meisje vast in de oogen keek. „Je moogt me een bru talen kerel vinden, maar je vader kan het schilderij alleen krijgen op voor waarde, dat hij mij het origineel af staat. Ik behoor tot een der eerste families dus dat zal wel geen bezwaar opleveren. Alleen hoop ik vurig dat het hartje van zeker gravinnetje even warm voor mij klopt, als dat van het ateliermeisje." „Hoe zal het anders kunnen," zei Madeleine en zij hief haar gezichtje naar hem op. het zoute water, dat de Sahara vrucht baar zou moeten maken, zou hier, zon der omvangrijke maatregelen oin het zout te verwijderen, een zoutwoestjn scheppen. Genoemde maatregelen zou den zeer kostbaar zijn. Reeds deze enkele bezwaren toonen duidelijk aan, dat nog wel heel wat zeewater den zeeweg van Gibraltar zal passeeren, voordat dit plan ooit wei - kelljkheid zal worden... Voorloop tg blijft ons Middellandsche zee-reisje dus nog onaangetast! (Nadruk verboden). De Amerikaansche inflatie. Het gecorrigeerde Vrijheidsbeeld. VERMOEIDHEID. bied waar zli persoonlijk beW 1/tvi TIJA rvinöViaïirl K1-! U «r H De luitenant houdt theorie op de school voor verlofsofficieren. Het exa men van vaandrig staat voor de deur en in dien rang moeten de heeren ter dege op de hoogte van goede manieren zijn. Wat doe jij, Meier, vraagt de luite nant, wanneer je een café binnenkomt waar reeds een officier aan een tafeltje zit? Dan ga ik 't café er naast binnen, luit! Een kleine Balkanstaat heeft zeer slechte verkeerswegen, maar daar men vreemdelingen wil trekken, wordt er besloten, verbeteringen aan te brengen. Evenwel blijken de kosten zoo groot, dat het arme landje ze niet op kan bren gen. Maar een der ministers weet raad. We zetten de kilometerpalen dich ter bij elkaar, stelt hij voor, dan meenen de automobilisten, dat ze toch nog een behoorlijke snelheid kunnen bereiken! Behoort u misschien tot de men- schen, die meestal „te moe" zijn voor wat dan ook? Bent u al moe wanneer u s morgens opstaat, te moe om uw cage- lljksch werk gced te doen, te nvoe om de genoegens van het leven te kunnen waardeeren, om opgewekt te zijn, om uw eigenlijke persoonlijkheid tot haar recht te laten komen. Misschien zelfs te moe om in uw vrijen tijd toekomst plannen te maken, die uw carrière ten goede zouden kunnen komen? Beken het uzelf eerlijk, ontleed uzelf geestelijk eens. Als het waar is, dat u eigenlijk meestal te moe bent 0111 aller lei dingen te doen, die u toch behoorde te doen, kom daar dan tegenover uzelf eerlijk voor uit. Iedereen heeft dat ge voel van matte onverschilligheid wei eens, en het is niets om u over te scha men. Iets, waarover u zich wèl zoudt moeten schamen, zou zijn, als u naliet om de oorzaak van cie moeheid eerst op te sporen, en daarna het juiste middel er tegen toe te passen. Moeheid komt heel dikwijls uit iemands geestestoestand voort en wordt zeer bevorderd als wij ergens „genoeg van hebben". De meeste mensehen kunnen heel wat pre3teeren, ais het maar is op een ge len. Die moeheid Wj het opstaan T" is dikwijls Jouter een geestelijke werk, voor uw nleizier een dag naar' pV,&tn te gaan? Waarschijnlijk niet. En l! neer u zich op kantoor moe „ev,atl' verdwijnt die moeheid als bij tooversi! als u hoort dat uw chef u in een ni selinge opwelling van edelmoedig^ onverwacht een halven dag vrij L i En thuis helpt het u dikwijls over n vermoeidheid heen, als u plotseling al «nnnnia oflihi lr*»iïn»+ U zin in het hervatten van eentonig u Zoudt u zich ook te moe voelen \rnnv nvv nl-A.iyipr PAn rtior» Gftl genanie afleiding krijgt, b.v. .Vr°o'Üke bezoekers, die uw nieuwe huis win zien, of willen dansen, dingen die zichzelf vermoeiend zijn, maar als h t dingen zijn, die u graag doet, waan plezier in heeft, werken ze opwekkend op u in, inplaats van vermoeiend negen van de tien gevallen zoudt u f verbaasd over zijn, tot hoeveel u nol instaat bent op het oogenblik waarop u denkt: „Ik kan niet meer", als hd maar is op een gebied, waarin u belangstelt Iemand die te moe is, om. 11a zijn werk. tijd in den tuin te werken, kan zwem men, tennissen, dansen, zich lichame" Hik veel meer vermoeien dan bp wer- ken-in-d'en-tuin het geval zou zijn en met het eenig gevolg, dat hij zich er n. prettig ontspannen zal voelen. Zelfs een boerenarbeider, die als hy thuis komt „te moe is om een vinger uit te steken" verbruikt meer energie in het kwartier.' tje stoeien met de kinderen, dan hij noodig zou hebben voor 9 uur hand. arbeid, en toch veelt hy zich opgefriseht 11a zoo'n stoeipartijtje. Hoorde u ooit dat iemand te moe ns om iets te doen, waarin hijzelf echt pk- zier had? Geva'len van werkelijke licha melijke uitputting natuurlijk uitgezon derd. Maar anders? U bent nooit te moe geweest om iets te doen, wat n werke lijk graag w i 1 d e doen, en dat zult u ook nooit zijn. Ga verschillende geval len. waarin uzelf of uw vrienden ver keerden, maar eens na. Het onderbewustzijn werkt hetzij als acoelerator hetzij als noodrem. Als uw lichaam zich inspant voor iets. waarin u op het oogenblik zelf geen plezier heeft, en waarvan u ook in de toekomst geen vc ldoening verwacht, werkt het onderbewustzijn remmend, en in zoo'n geval vermoeit u uw lichaam tevergeefs, omdat op zoo'n oogenblik de remmende kracht van uw onderbewustzijn uw energie te niet doet. Als 11 zich daaren tegen moeite geeft voor iets dat u inte resseert, of als u erin slagen kunt, de geestelijke houding van verveelde on verschilligheid, die u tegenover uw werk aanneemt, te veranderen in een belangstellende, dan houdt de rem mende werking van uw onderbewustzijn als automatisch op, en inplaats daarvan wordt er nu een toevoer van energie door uitgezonden. In dergelijke gevalkn Heeft men dikwijls kunnen waarnemen dat: Hoe meer energie wij verbruiken over des te meer energie schijnen wij te beschikken. Wanneer u zich te moe voelt om wat dan ook te doen, zoek dan de geestelij ke reden daarvoor. Waarom interesseert datgene wat j' te doen heeft u niet? Waarom Verveelt het u? Beantwoord voor uzelf deze vra gen, en probeer daarna, of u geen werk kunt krijgen, waarin u wel belangstelt. Neem 11 voor, dat u dat werk gced wilt doen, dan zult u langzamerhand onder alle omstandigheden energieker worden, thuis, op kantoor en in gezelschap. Ac- tief-zijn is het eenige middel, waarop energie als natuurlijke reactie volgt, terwijl by- de pakken neerzitten, nw prettig het voor even ook moge ziin» onvermijdelijk verslapping en daling "j moreele waarde tengevolge heeft, to' is een vergissing, zooiets „rusten te noemen. Slaap is het eenige natuurlijke cn noodiige middel oro het lichaam insta»' te stellen, verbruikte cellen en weefs? door nieuwe te vervangen, maar acti viteit is het eenige, wat uw energie kan stalen. Bent u dikwijls moe? Dan is dus eenige wat u noodig heeft een Sc^ nachtrust, verande'ing van werkkr jj of verandering van de houding, die tot nu toe ten opzichte van uw we aannam. Het geheim van menschen die en gie hebben is, dat zij zich met vo ambitie en dientengevolge met gr werkkracht aan hun taak geven. Dr. JOS. DE ODCK. „Hoe vond uw vrouw het m portret, dat ik van haar gemaakt n vroeg de fotograaf hoopvol. u „O, ik ben er van overtuigd, gelijkenis treffend moet zijn!' „Waarom gelooft u dat?" nlAjlJ „Omdat zii het nog aan u1 hseft laten ziend"

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 18