Meerdere zelfstandigheid voor de huisvrouw is noodig. Wenken voor jonge moeders. Het menu van deze week door G. C. MEIJER SCHWENCKE. Indien men vele vrouwen vraagt of zjj bij het op reis gaan zelf hun spoor verbindingen opzoeken, zullen zij u heel verwonderd aanzien en zeggen: „Natuurlijk niet, dat doet mijn man altijd voor mij". Velen harer zijn door allerlei kleine tegemoetkomingen, waarom wij hier boven slechts één enkele noemen, doch die in werkelijk enorm vele zijn, ver wend geworden. Hoe licht kan het niet voorkomen, dat de man afwezig is en de huisvrouw voor allerlei doodgewone, doch tot nu toe onbekende dingen komt te staan. Het is inderdaad hoog tijd, dat der gelijke weinig zelfstandige vrouwen inzien, hoe noodig het is, zelf hande lend op te treden, willen zij door hare hulpbehoevendheid geen domme din gen doen. De werkende vrouw komt uit den aard van haar beroep met velerlei zaken in aanraking. Het meisje, dat bü haar ouders thuis was tot haar hu welijk is verplicht zich deze ook eigen te maken. Foe staat het met het spoorboekje. Welke vrouw kan zonder hoofdbre kens de snelste verbinding hierin vinden b.v. tüsschen Groningen en Lrkkerkerk? Weliswaar vindt men in spoorboek jes een gewirwar van cijfers, maar met éenige oefening is het vinden van de uren van vertrek en aankomst indien men op reis gaat nu niet bepaald zoo'n heksentoer. „Politiek is niets voor vrouwen", zeggen velen en maken zich met een luchtig gebaar van vragen of ge sprekken hierover af. Eischt het kiesrecht echter niet van ons, dat wij althans met de groote lij nen van de politieke stroomingen be kend zijn. Weten zij wel iets af van het in- of uitvoerverbod op verschillende dingen (om slechts enkele te noemen: levens middelen- en textielwaren) en denken wij er wel eens over welke nadeelen deze onwetendheid voor de nationale welstand kan zijn daar de vrouw de voornaamste verbruiker is? En post-giro-rekeningen moet elke zelfstandige vrouw voor zich wen- schen, daar het een groot gemak geeft om de ontvangen nota's onmiddellijk over te schrijven, waardoor niet alleen noodeloos gebel aan de deur, maar tevens inningskosten voorkomen wor den. Giro-biljetten en cheques kunnen dan tevens zonder moeite door de huis vrouw worden ingevoerd. In een rustig avonduur moet de huisvrouw behalve de „ontspan ningslectuur" van de courant zich op de hoogte stellen van hetgeen zich in binnen- en buitenland afspeelt, om een helder denkbeeld te vormen van het groote wereldgebeuren, dat thans ieder vervult. Tegenover belastingzaken staat me nige huisvrouw geheel vreemd, even eens wat het invullen der desbetref fende biljetten betreft. Het is niet meer dan plicht, dat een vrouw, die zichzelve ook maar eenigs- zins respecteert zich op de hoogte stelt niet alleen van bovengenoemde, maar van alle zaken, die direct of indi rect het beheer der huishouding en de algemeene toestanden betreffen, veel liever dan hier z.g. naief tegen over te staan. De plaats van de vrouw is niet meer zooals voorheen mijlen yer van den man verwijderd, doch naast hem en onderlinge samenwer king zal zeker tot grooter welstand '•eiden. (Nadruk verboden). Gewichtstoename bij baby's. Gedurende de eerste drie levensmaan den komt baby in den regel ongeveer 4 a 5 pond aan, tüsschen de drie en zes maanden ongeveer 3 pond en tüsschen de 6 maanden en 1 jaar in 5 pond. Na tuurlijk zijn hierop uitzonderingen, maar ce bewering dat het gewicht van een kind met zes maanden het dubbele van zijn geboorte moet zijn, gaat lange na niet altijd op, evenmin, dat een baby met 1 jaar driemaal het gewicht van de geboorte moet hebben. Een kleine baby, die als hij ter wereld komt slechts 3 pond weegt, moet na tuurlijk als hij een half jaar oud is meer dan tweemaal drie of zes pond wegen. Een buitengewoon zwaar kind daaren tegen dat bij de geboorte 11 pond weegt zou indien hij 22 pond weegt als hij zes maanden is een abnormaliteit zijn. Een wekelijksche toename van ge wicht is noodig. stilstand of achteruit gang beteekent, dat er een of ander hapert met het kleintje. De eerste vier maanden zal 150 gram per week een zeer normale toename zijn, daarna zal de vermeerdering ongeveer 100 gram bedragen en gedurende het tweede halfjaar is deze in den regel vrij ongelijk. Gedurende de periode van het tanden krijgen zal de toename wellicht meer malen slechts 50 gram bedragen en tüs schen de periodes, als de kleine weer geheel en al fit is, soms weer 200 gram. Het is echter een misvatting van jonge moeders, om trotsch te zijn. als baby meermalen tot 250 gram per week aankomt. Het is een bewijs dat hij te zwaar wordt en veelal zal het noodiig zijn één maaltijd minder te geven. Kinderen, die het eerste jaar zoo buitengewoon veel bijkomen en soms 20 h 22 pond wegen, verminderen vaak in het tweede jaar. Indien er echter te geringe of te groote gewichtstoename geconstateerd wordt is de wijste weg in het belang van het kindje om den huisarts te raad plegen. DOODEN VAN ONGEDIERTE. Nu is het nog tijd de kelder grondig te inspecteeren en vast te stellen of de damesmugjes de rustige en aangename atmosfeer hiervan niet benut hebben om een talrijk kroost voort te brengen. Wie er tegenop ziet de kelder uit te zwavelen kan de nesten met een bran dende soldeerlamp vernietigen. In ieder geval moet men hierbij zeer systema tisch te werk gaan en langs alle randen en hoeken gaan. Doet men dit niet, dan is het leed veelal niet te overzien en zal er een ware muggenplaag in den komenden zomer volgen. Ook regenwater tonnen, dakgoten, pijpen en afvoerbuizen moeten zeker heidshalve met petroleum doorgespoeld worden, daar dit veelal de bü voorkeur gekozen plaatsen zijn, waar Mevrouw Mug haar eitje deponeerde en de larven tot ontwikkeling komen. De zeer onsmakelijke kakkerlakken en keldermotten komen thans veelal te voorschijn en moeten absoluut verdelgd worden. Men legt bü de warme plekjes van haard of keukenkachel vochtige doeken op den grond waarin zij zich gaarne nestelen en heeft deze den vol genden morgen slechts in water uit te wringen. Bananenschillen, die in bier gedrenkt zijn, vinden zü eveneens een niet te versmaden nachtlogies, waarin zich meerdere ter ruste leggen en des morgens gemakkelijk kunnen verwij derd worden met schil en al. Kan men de schuilplaatsen van dit ongedierte ontdekken, dan strooit men hierin boorzuur in poedervorm. Om keldermotten te verdelgen kan men in den kelder bloempotten plaatsen met gekookte aardappelen, hierin verzame len de insecten zich en kunnen daarna met kokend water overgoten worden. WENKEN. Vliegenvuil verwijdert men van de vensterruiten het gemakkelijkst met geest van salmiak, van metaal met splinters, van stoffen met lauw water en azyn, van gepolitoerde meubels met petroleum. Om het afbreken der nagels te voor komen moeten zü iederen avond met een weinig vaseline of boorzalf wórd-en ingewreven, zóó, dat men ook de nagel riem raakt. Het voortdurend bedekken der nagels met een laagje lak, om ze mooi glim mend te krijgen, bevordert het afbre ken, zoodat men dit in de eerste plaats moet nalaten. V ergif tigingsverschijnselen kunnen zich voordoen na het eten van viscli, vleesch, worst, groenten indien deze levensmiddelen, niet geheel en al deugdelijk zijn hoewel zich in goed uit ziende voedingsmiddelen ook wel ziekte veroorzakende bacteriën kunnen be vinden. De verschijnselen diie zich voordoen, zijn in den regel hoofdpijn, duizelig heid, koorts veelal gepaard gaande met krampen in de maag en ingewanden. Het beste is zoo spoedig mogelijk medische hulp in te roepen, en zoolang deze niet aanwezig is, het ingeven van een eenvoudig braakmiddel, cat men bij den apotheker of drogist kan krijgen. Koord van zonneschermen of jalou- ziën slijt veel minder gauw, indien men het vóór het gebruik eenige uren in een oplossing van aluin en spiritus legt. ALLUMINIUM VELDFLESSCHEN. Deze mogen, nadat er een of andere vloeistof in geweest is, niet met de kurk er op weggezet worden, doch moeten eerst flink omgespoeld worden onder de kraan en omgekeerd weggezet om het vocht, dat nog aanwezig mocht zijn, te laten wegvloeien. De kurk moet in heet sodawater gereinigd worden en mocht die lucht van do veldflesch min of meer duf zijn, dan wordt deze ge spoeld met een zwakke oplossing van overmangaanzure kali in heet water, daarna flink naspoelen. Thermosflesschen zijn echter te ver kiezen boven alluminium flesschen, daar de smaak der vloeistof zuiverder blijft. De behandeling vereischt natuurlijk eveneens de noodige zorg en is dezelfde als bü alluminium, doch inplaats van het overmangaanzure kali gebruikt men warm sodawater, hetgeen bii de eerste niiet is aan te raden, daar het metaal dan wordt aangetast. Zondag: Asperges met harde eieren, en gewelde boter, Kalfsgehakt, worteltjes, aardappelen, Blanc Manger. Maandag: Aspergesoep, Biefstuk, Stoofsla, Fruit. Dinsdag: Varkensrollade, Raapstelen, aardappelen, vanillepudding met rabarber. Woensdag: "oud vleesch, Andüvie, aardappelen, Havermout. Donderdag: Gebakken spek, Bruine boonen, Kropsla, Gebakken aardappelen, Sinaasappel. Vrijdag: Bruine boonensoep, Gekookte tarbot, worteltjes, zure saus, aardappelen. Vrijdag II: Tomatensla, Roereieren, Spinazie, aardappel-pureé, beschuit met kaas. Zaterdag: Groentensoep, Rystschotel nut le ver rolletjes. Aspergesoep. Het kookwater van de asperges, on geveer l1/2 üter wordt verwarmd en daarna met kleine scheutjes gevoegd bij 100 gram boter, die wy gesmolten hebben en waarbij 75 gram bloem is gevoegd. We moeten vooral zorgen, dat er geen klontjes in de soep komen, hetgeen we kunnen voorkomen door het aspergewater bij kleine beetjes te gelijk by de bloem te voegen en steeds flink te roeren. Is al het water toege voegd, dan laten we de soep nog 10 minuten doorkoken, alvorens ze lept Is- gewijze in de soepterrine over te gie ten, waarin wij 1 eierdooier met 2 eet lepels melk hebben geklopt. Vanille-pudding met rabarber. 1 pakje vanille custard poeder, l/2 liter, melk, 1 eetlepel suiker, 1 bos ra barber, 100 gram suiker, 100 gram maizena. We maken de pudding volgens de aanwyzing, die op het pakje is aan gegeven, doch voegen nog 1 eetlepel suiker bij de melk, omdat er over het algemeen wat te weinig suiker bij de pakjes custard is. Heeft de pudding de vereischte dikte, dan wordt deze overgegoten in een met koud water om- gespoelden liefst een weinig hocgen vorm. De rabarber ontdoen wy van de bladen en snyden de stelen in kleine stukjes, die wy daarna wasschen en met het aanhangende water en de sui ker opzetten en laten koken, totdat de stukjes gaar zyn, ze mogen echter niet stuk gaan. Om een aardige kleur te krijgen, voegen we er een weinig cachenille bij en binden het vocht met maizena. Indien de pudding koud en stijf is wordt deze gestort en de afge koelde rabarber er omheen gedaan. De zachtgele pudding en de roode ra barber geven een aardig en tevens smakelüke en gezonde toespüs. Rijstschotel met leverrclletjes. 300 gram rijst, 1 ui, 1 busje tomaten purée, 1 lepel gehakte peterselie, 40 gram boter, peper en zout. De rijst wordt op de gewone wijze gaar gekookt, onderdehand bakken wij de ui lichtbruin in de boter en roeren deze met de tomaten purée, peterselie, peper en zout door de rijst vóórdat al het water hierop verkookt is. Voor de leverrolletjes nemen wij niet te dunne plakken lever, die met een plak spek en zeer fijn gehakte gesmoorde uien en wat peper worden belegd, daarna opgerold en met een stevige draad garen dicht gebonden. Nadat ze om en om in bloem ge wenteld zyn, worden de rolletjes in boter gebraden, daarna onder toevoe ging van wat water gaargesmoord. Nadat de rijst op een verwarmde schotel is opgedaan, worden de lever rolletjes in het midden gelegd en de saus er overheen gegoten, deze wordt afgemaakt met een weinig citroensap en met sago gebonden. (Nadruk vorboden). Voor de koffietafel. Een zeer smakelyke belegging voor de boterham verkrijgen wy, door 3 a 4 zoute haringen schoon te maken, te ontgraten en 2 uren in water te laten liggen. We maken daarna een ui schoon, snüden deze aan stukjes en hakken deze ui en haring véér fyn of malen beide door den vleesehmolen, waarna wij de visch met een theelepel citroen sap vermengen en naar smaak peper toevoegen. J

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19