tweede blad heldersche courant van zaterdag 27 mei 1933. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Onze nieuwe regeering. Uit de pers». Een Fransch tegen-ontwerp voor een viermogendheden verdrag De Morgan-knoeierij. "Mot wilt 11 DE VELLEN HINGEN ERBIJ AKKER'S X k De Pctit Parisien zegt in staat te zijn den tekst mede te deelen van een Fransch tegen-ontwerp, dat het vier-mogendheden- verdrag tot voorbeeld schijnt te moeten dienen. Artikel 1 bepaalt, dat de vier mo gendheden overleg zullen plegen betref fende hun eigen vraagstukken en hun best zullen doen, binnen het kader van den Volkenbond, onder elkaar een politiek van krachtige samenwerking te volgen ten einde den vrede te handhaven. Artikel 2 bepaalt, dat zij, in verband met een mogelijke toepassing van de arti kelen van het pact, in het bijzonder de artikelen tien, zestien en negentien op Europa, besluiten onder elkaar, onder voorbehoud van de beslissingen, welke de regelmatige organen van den Volkenbond kunnen nemen, alle voorstellen te onder zoeken, waarvan de strekking is volle uit werking te geven aan de methoden en de proceduren in deze artikelen voorzien. Volgens artikel 3 besluiten zij, herinne rend aan de beslissing van 11 December '32, van het Britsche conventie-ontwerp den praktischen grondslag te maken van de gedachtenwisseling, welke het de ont wapeningsconferentie moet mogelijk ma ken spoedig een overeenkomst op te stellen. Het oorlogsgevaar uitgeschakeld. Een succes voor den Volken bond. De corr. van de N. R. Crt. te Genève meldde gisterenochtend: De eerelijst van Volkenbondssuccessen Js sedert gisteren weer met een belangrijk nummer uitgebreid, het einde van den oor- Jog zonder oorlogsverklaring, die sedert een paar maaden tusschen Columbië en Peru bestond. De gedelegeerden van deze twee Zuid-Amerikaansche staten hebben gisterenavond in een uitsluitend aan deze plechtigheid gewijde bijeenkomst van den Volkenbondsraad het accoord ondertee kend dat aan hun militaire verwikkelingen een einde maakte. DE WAPENSTILSTAND TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. Wordt Maandag gesloten. Reuter meldt uit Peking: In het laatste oogenblik is de wapenstil stand te Niyun niet geteekënd. De woord voerder van de Chineesche delegatie ver klaarde, dat het accoord mondeling ge sloten was en geen enkele handteekening vereischte. De Japansche minister van bui- tenlandsche zaken heeft te Tokio ver klaard dat de formeele wapenstilstand Maandag gesloten en geteekend zal wor den. Het voorloopige wapenstilstands- accoerd onderteekend. Het voorloopige Japansch-Chineesche •wapenstilstandsaccoord is heden door de «pperbevelhebbers der Chineesche en Ja pansche legers in Mijoen onderteekend. Op alle fronten is het vuur gestaakt. De Chineezen zullen, naar verluidt, volgens het accoord moeten terugtrekken op een lijn, die ongeveer loopt ten Zuiden van de P spoorweg lijn yan Kalgan naar Peking en in Rf JaPanners blijven voorloopig m hun stellingen. De onderhandelingen er een definitieven wapenstilstand zul- en zoo spoedig mogelijk geopend worden. De Japansche voorwaarden voor den wapenstilstand. gendeJapanSChe voorwaarden rijn de vol- tvopn^w^i86,6-'"18 van alle Chineesche Hoepen bij Peking- eHnl^'T van alle versterkingen bij eking, Kalgan en Tientsin; kot' der versterkingen bij Ta- t°ni van en Tsjingwangtou, waar Japansche troepen ter controle wor den gestationneerd; 4 controle over alle ontwapeningsmaat regelen door een speciale Japansche mili taire commissie; 5. instellen van neutrale zones. stPimt °P,Pf1'?niniand0 zal verder voor- stenen dat de wapenstilstand gelden zal zoowel voor de Japansche als ook voor de Mantsjoerysche strijdkrachten. Over het lot van Peking en Tientsin wordt van Ja pansche zyde verder niets medegedeeld. EEN AANVAL VAN SNOWDEN OP DE BRITSCHE REGEERING. In het Hoogerhuis heeft Lord Snovvden gisteren van de regeering een verklaring geeischt nopens haar politiek op de oeco- nomische conferentie. Hij had een scher pen aanval op MacDonald, omdat deze niets over zijn politiek had medegedeeld en zeide, *dat het communiqué van Roose- velt en MacDonald te Washington niets anders bevat had, dan een herhaling van de gemeenplaatsen, die men reeds zoo vaak gehoord heeft«. Snowden zeide, van meening te zijn, dat de buitensporige tarieven, reglementee- ringen en restricties en niet de val van de prijzen den wezenlijken grondslag zijn van de depressie in de wereld. Volgens een Wolff-telegram uit Londen, heeft Snowden in zijn aanval op Mac Donald o.a. zelfs gezegd, dat het een ge vaar voor het land is, de zaken in handen van een man te laten, die iedere keer wanneer hij spreekt, zijn onwetendheid en ongeschiktheid bewijst. Zestig bekende Amerikanen er bij betrokken. Wij lezen hierover in het »Volk(sblad)« dd. Donderdag: Het onderzoek, dat door de Senaats commissie naar de handelingen van de bankiersfirma Morgan wordt ingesteld, heeft sensationeele resultaten opgeleverd. Wereldberoemde personen hebben, naar thans is gebleken, geld geleend van de Morgans of aandeelen onder de markt prijzen gekocht. Aan het hoofd van de lijst van hen, die het voorrecht hadden aandeelen tegen 50 procent beneden den kostprijs te koopen, staat mr. Woodin, secretaris van de Amerikaansche Schat kist. Tot hen die geld leenden, behoor den Norman Davis, Owen Young en generaal Dawes. Tot hen die aandeelen van de Alleghany Corporation kochten voor 20 dollars toen de marktprijs 31 tot 35 dollars bedroeg, behooren generaal Pershing en kolonel Lindbergh. Zestig van de meest vooraanstaande Amerikanen zagen hun naam genoemd toen de lijst werd gepubliceerd van hen, die in betrekking staan met het beroem de bankiershuis. Donderdag werden de verhooren voort gezet. De bekende financier Whitney verklaarde, dat hij in 1929 een winst van 146.250 dollar maakte uit den verkoop van aandeelen der Alleghany Corpora tion. Deze aandeelen werden door het huis Morgan voor denzelfden prijs ver kocht, dien het er voor betaald had. Verder bleek, dat het huis Morgan sedert den oorlog aan het publiek waar den heeft verkocht tot een bedrag van 6.024.444.200 dollar. Men spreekt in Washington z"lfs van een mogelijke terugroeping van Norman Davis in verband met diens rol in de zaak-Morgan. Aan de verslagen in de Engelsche kran ten ontleent het blad nog, dat het comité voor bankzaken in den nacht met zes tegen vijf stemmen had besloten, de lijst te publiceeren van de personen, die ge heime leeningen bij Morgan hadden ge sloten. Op de eerste lijst kwamen voor Norman Davis, de Amerikaansche ver tegenwoordiger in de Ontwapenings-con- ferentie, John Davis, oud-ambassadeur in Groot-Brittannië en generaal Charles Dawes. Bovendien komen op deze lijst nog voor William Woodin, die duizend aandeelen gekocht schijnt te hebben, kolonel Lindbergh, Charles Adams, minis ter van marine in het kabinet-Hoover, Whitney, president van de New-Yorksche beurs, Owen Young, generaal Pershing, Newton Baker, minister van oorlog in het kabinet-Wilson, Charles Hiles, oud voorzitter van de republikeinsche partij en John J. Raskob, directeur van de General Motors. Morgan werd aan een langdurig ver hoor onderworpen over een leening van tien millioen dollar, die hij Charles Mit- chell, den vroegeren president van de National City Bank had toegestaan. Het onderzoek naar de transacties van het bankiershuis Morgan is een gevolg van het besluit van president Roosevelt, om schoon schip te maken in de finan- cieele wereld. Over 1931 een verlies opge geven van ruim 21 millioen. Een der medevennooten van Morgan, dhr. Leffingwell, heeft er bij 't onderzoek in de senaatscommissie op gewezen, dat de New Yorksche firma over het alge meen deposito's bezit voor rekening van Londensche en Parijsche maatschappijen. Het is echter niet mogelijk vast te stel len, welk deel der deposito's van deze maatschappijen afkomstig zijn. Het onderzoek leverde de volgende fei ten op: De leden van de fa. Morgan con troleeren ten deele 18 handelsbanken. De firma beschikt over geenerlei wettelijke reserves, doch had in December 1931 328 millioen kasgeld, 7.3 millioen „calF'-leeningen en 224 millioen effec ten. Bovendien bleek bij het onderzoek, dat Morgan Co. een verlies van 21.071.000 heeft opgegeven aan de be lasting-autoriteiten voor 1931, hoewel dit verlies niet was geleden. HET NIEUWE KABINET. Gisterenmorgen beëedigd. H. M. de Koningin heeft gisterenoch tend half tien ten Paleize Noordeinde de nieuwe ministers in het kabinet-Colijn be ëedigd. Achtereenvolgens kwamen de mi nister-president dr. H. Colijn, minister van Koloniën, met mr. J. A. de Wilcje, minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van Bui- tenlandsche Zaken, mr. J. R. H. v. Schaik, minister van Justitie, mr. H. P. Marchant, minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, ir. J. A. Kalff, minister Wa terstaat, mr. P. J. Oud, minister van Fi nanciën. De heeren dr. L. N. Deckers, mi nister van Defensie, en mr. T. J. Ver schuur, minister van Oeconomische zaken en arbeid, die reeds in het afgetreden Ka- j binet zitting hadden en wier ontslag door de Koningin niet is aangenomen 'behoef den dientengevolge niet opnieuw te wor den beëedigd. De eerste ministerraad. De eerste ministerraad van het nieuwe kabinet werd gisterenmiddag te half vijf gehouden. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE TE LONDEN. Onder leiding van dr. H. Colijn. De N. R. Crt. verneemt, dat dr. Colijn de leiding van de Nederlandsche dele- j gatie naar de Londensche conferentie op zich nemen. Natuurlijk ligt het niet in de bedoeling van den minister-president, zich tijdens den heelen, vermoedelijk vrij lan gen. duur der conferentie men spreekt van ten minste twee maanden in Lon den op te houden, maar ook van Den Haag uit zal dr. Colijn de eigenlijke lei ding aan zich houden. DE BERECHTING VAN DE DIENSTWEIGERINGSZAKEN. Soerabaia, 26 Mei. Het Hoog Mili tair Gerechtshof zette de behandeling in hooger beroep voort van de zaken der Idienstweigeraars. Terecht stonden, Saleh :en C. J. de Haan. Ten aanzien van Saleh jwerd door den advocaat-fiscaal bevesti ging geëischt van het vonnis van den Zeekrijgsraad te Soerabaia, van 8 maan den gevangenisstraf met ontslag en ont zetting uit de bevoegdheid om weder bij de gewapende macht te dienen. Ten aanzien van De Haan requireerde hij 3 maanden gevangenisstraf, met toe voeging van ontslag uit den dienst, zon der ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De Haati zal nader terecht staan wegens de opwek king om op Hr. Ms. „Java" de roode vlag te hijschen. De verdediger, mr. Plate, verzocht cle mentie. PROPAGANDATOCHT ALKMAAR—LEEUWARDEN. Bij voldoende deelname zal op Dinsdag 6 Juni a.s. een dagtocht voor automobie len en motorrijwielen van Alkmaar naar Leeuwarden plaats hebben. Het program ma van den tocht is als volgt: om 7.30 u. verzamelen op de Paardemarkt te Alk maar, 8 u. afrit. De tocht gaat langs het Noordhol- landsch kanaal, over de brug bij De Kooij, Den Oever, den afsluitdijk, Frane- ker naar Leeuwarden Daar wordt het gezelschap ontvangen door het Gemeen tebestuur ten Stadhuize. Om 13 u. is er gelegenheid voor een gemeensehappelij- ken koffiemaaltijd te Leeuwarden, terwijl om 14 u. weer verzameld wordt voor de terugreis, die langs dezelfde route gaat. Voor algemeene onkosten zal een klein bedrag worden geheven, te stellen op 2.50 voor-automobilisten en 1.voor ■Motorrijders, dit is düs exclusief den kof fiemaaltijd en de afdracht aan het Natio naal Crisiscomité voor het berijden van den afsluitdijk. De Commissie van voorbereiding streeft er naar om de kosten van deelneming zoo gering mogelijk te doen zijn en heeft daartoe reeds aan den Minister van Wa terstaat ontheffing gevraagd van de tol gelden op den afsluitdijk. Voor deelneming gelieve men zich te wenden tot den heer C. C. Walraven, secretaris van de commissie van voorbe reiding, Langestraat 89, Alkmaar, by wie circulaires met' formulieren voor deel neming verkrijgbaar zijn, terwijl de be dragen voor deelneming moeten worden overgemaakt aan den heer G. Grondsma, postrekening 56517, penningmeester der Commissie. Ten einde zoo snel mogelijk te weten, of de tocht door kan gaan is spoedige opgave voor deelneming gewenscht. Buitenlandsch Overzicht Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoonMeVf_ Fn (g ,$mQ^ ORIGINEEL TER INZAGB „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bjj brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Feuilleton Radio-programma Dr. Colijn is er in geslaagd een ministerie samen te stellen De dienstweigeringszaken in In- dië voor het Hoog-Militair Ge rechtshof De Fransche vlieger Arrachart doodgevallen T wee meisjes loopen ernstige brandwonden op door een onge luk met waschbenzine Het conflict in het visscherijbe- drijf te IJmuiden. De staking wordt voortgezet Motorrijder op onbewaakten over weg door den trein gegrepen Ernstig vliegongeluk bij Wies- baden. Twee dooden Het nieuwe kabinet is gisteren be- eedigd De wapenstilstand tusschen Chi na en Japan wordt Maandag ge sloten Het geschil tusschen Columbië en Peru bijgelegd Een spoorwegongeluk te Wim- bledon. Zes dooden en 40 gewon den pag. 1, 1 2 - I l 1 10 \1 10 10 5 5 fo DE SAMENSTELLING VAN HET NIEUWE KABINET. Slechts enkele bladen hebben beschou wingen over de kabinetsformatie. j Het „Vaderland" (lib.) schrijft, dat zijn verwachting dat dr. Colijn ook voor zijn crisiskabinet de, aanvankelijk door hem geprojecteerde, breede basis zou pogen te leggen, ten volle is bewaarheid. De vreugde daarover wordt echter in niet onaanzienlijk mate getemperd door de radicale stêe, die de combinatie ver toont. Is dit Kabinet derhalve in voldoende mate homogeen, om het sterke program, waaraan wij thans behoefte hebben, op te stellen en uit te voeren? vraagt het blad. Wij hopen, dat het zoo zal zijn, maar onze diepgevoelde overtuiging is het niet. Het „Algemeen Handelsblad" (lib.) schrijft: De waarschuwing van 1923 heeft dr. Colijn er blijkbaar afgehouden een crisis- Kabinet te formeeren zonder verder ook maar eenigszins rekening te houden met de fracties van wier al of niet goede ge zindheid het wel en wee van een Minis terie afhankelijk zal zijn. Een dergelijk voorzichtig beleid kan echter gevaren scheppen. Het Amsterdamsche liberale blad juicht het om verschillende redenen toe, dat de heer Colijn de portefeuille van Koloniën heeft aanvaard en besluit met de volgen de peroratie: Krachtige gezagshandhaving, paal en perk stellen aan de ontreddering der openbare gelden, aansturen op betere oeconomische toestanden en verhoudin gen, doelmatige werkloosheidsbestrijding, ziet daar in het kort aangegeven wat de zaak van het crisis-ministerie zal moeten zijn. Een brutale diefstal te Londen. 2500 pond aan juweelen gestolen, pag, 10 Een Fransch tegen-ontwerp voor een vier-mogendheden-verdrag 5 Handel in blanke slavinnen. Een internationaal complot in Den Haag ontdekt„10 Italiaansch vliegtuig verongelukt. Twee dooden Het conflict bij de K.L.M. De vliegtuigbestuurders trekken hun ontslagaanvrage in Marktberichten 5 6 11 Marineberichten Omtrek nieuws „10 Sportnieuws6 f MR. P. J. OUD, Minister van Finan* «lën. MR. T. J. VERSCHUUR, Minister van Economische Zaken. MR. J, R H. VAN SCHAIK, Minis ter van Justitie. JHR, MR A li D. DE GRAEFF, Minister van Buitenlandsche Zaken. DR R COLIJN, premier en Minls- ter van Koloniën. ïvafc- tr. k A. K.ALFF, Minister va® 1 Waterstaat. MR DR L. N. DECKERS, Minister v vaa Defensie. MR J. A. DB WILDE. Minister van Binnenlandsche Zaken. MR H. P. MARCHANT, Minister van Onderw., Kunsten en Weten* schappen» PROF. DR J. R SLOTEMAKER DB BRUïNE, Minister voor Sociale Zaken, Arbeid en Werkloosheid. Om zich daarvan naar behooren te kun nen kwijten is samenwerking van zoo breed mogelijken aard noodig. Het „Utrechtsch Dagblad" (lib.) noemt het nieuwe Kabinet „in waarheid een na tionaal ministerie". De bezetting bestaat uit vele voortref felijke krachten, het is zeker, wat zijn samenstelling betreft, een Kabinet, waar allerminst mee kan worden gespot. De „Maasbode" (r.k.) schrijft: Wanneer wij het Kabinet in zijn geheel overzien, dan kunnen wij niet anders ge tuigen, dan dat het, afgezien van een enkel nog niet geheel te beoordeelen ele ment, een vertrouwenwekkenden indruk maakt. Het Kabinet geeft in zijn samenstelling de noodige waarborgen, dat de zoo nood zakelijke versobering, bezuiniging en be perking niet zal uitblijven, maar evenmin zal ontaarden in reactionaire afbraak. De „Voorwaarts" en „Het Volk" (s.d.) schrijven: Het crisis-Kabinet als geheel is een mengsel van sterk uiteenloopende opvat tingen: rechtsch en links, kapitalisme door dik en dun en solidariteit, conser vatief en democraat zitten naast (of tegenover?) elkaar in één ministerie. Zal het een Weiter-Kabinet worden? De persoon van den leider doet het ergste vreezen. Een veelkleurig palet. Het ministerie-Colijn vertoont een aan blik van een veelkleurig palet met veel rose erin, constateert de Nw. Rott. Ct. „De bedoeling van al diegenen, die hoewel van niet-antirevolutionairen huize op den heer Colijn gestemd hebben, zal dit niet zijn geweest! Moeten zij nu, achteraf bezien, niet erkennen, dat zij wijzer hadden gedaan met niet den „ster ken man", doch den liberalen zetelwinsl te bezorgen In dit geval zou het dr. Colijn b.v. zeer moeilijk zyn gevallen den vrijzinnig-democraten twee zetels in zijn kabinet aan te bieden tegenover één zetel aan de liberalen, hoewel deze laatsten percentsgewijs veel minder in stemmen- aantal zijn achteruitgegaan dan de eersten. In het algemeen zou dan ver moedelijk de formateur bij de vervulling van zijn opdracht zijn medewerkers meer in overeenstemming met zijn eigen inzich ten hebben gekozen. Het kabinet is in elk geval van hete- rogener samenstelling dan ook wij hadden verwacht van dezen formateur, die veel meer zijn stempel op de combinatie had kunnen drukken. Nu kunnen de ministers allen van goeden wille zijn en oprecht bezield samen te werken het is de vraag wat daarvan in de practijk terecht komt". Een breeder parlementaire baas. De samenstelling van het nieuwe minis terie, concludeert „De Telegraaf", geeft het kabinet een breeder parlementaire basis dan de meeste van zijn voorgangers. „Op zichzelf is het een verblijdend teeken, dat alle burgerlijke partijen, zonder onder scheid van politieke overtuiging en reli gieuze confessie, de handen ineenslaan om ons land te redden in de moeilijkste uren, die het sedert den wereldoorlog moest doormaken. Deze bereidwilligheid tot samenwerking, al is zy ook schoor voetend gekomen, heft eenigermate den deprimeerenden indruk op, dien het overal in het land verwekte, dat de partijleiders, terwijl alle Staten ter wereld om hun bestaan vechten en ons geheele econo mische stelsel dreigde ineen te storten, een eindeloozen bedenktijd noodig had den om tot een accoord te geraken

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5