ezondheid S. A. KANHEWASSER k Vreemde kapers op de kust NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenEandsch overzicht. Voor Uwe Ilo. 7282 EERSTE BLAD DONDERDAG 1 JUNI 1933 61ste JAARGANG De censuur in Duitschland. - Zal Engeland de ont wapeningsconferentie laten mislukken. - De conferen tie van de Kleine Entente. 'Aspibin- De economische wereld conferentie. Portretten van de Ontwapeningsconferentie. Rusland's nieuwe vijfjarenplan. in 50 dessins, kleur-ec-ht, - wasch-echt, KONIJN's gelardeerde lever FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.-Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 0.70, f O.TO.f 1._. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÈN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De censuur In Duitschland gaat door. Deze week zijn weer verschillende bui- tenlandsehe bladen verboden, w.o. ook de Haagsche Post". Doch niet alleen het buitenland wordt getroffen, ook in Duitschland zelf worden de bladen flink onder de loupe genomen en onverbiddel- Ijjk gecensureerd als ze niet naar den zin van de heeren in de Wilhelmstrasse ■worden geredigeerd, als ze den moed heb ben critiek te leveren op daden van de regeering. Zoo is deze week b.v. het, ook In ons land bekende blad de ,;Deutsche Allgemeine Zeitung" door een maatregel getroffen, die voor de meeste bladen de doodsteek zou beteekenen. Het blad is Maandag in beslag genomen en voor niet minder dan drie maanden verboden. De Nw. Rott. Crt. schrijft naar aan leiding daarvan: Deze straf maakt een einde aan een periode, die stellig de grootste is ge weest in de geschiedenis van het beroem de orgaan der Wilhelmstrasse. De Deut sche voor de revolutie de Norddeut- sche Allgemeine Zeitung is door de decennia heen de spreekbuis geweest van alle Duitsche regeeringen. Vroeger had zjj dan ook de kleurloosheid, die gewoon lijk officieuse bladen kenmerkt. Men las haar slechts om de belangrijke dingen, die de Wilhelmstrasse er soms in spuide. Sedert den oorlog is dat heel anders ge worden. Hugo Stinnes heeft een tijd lang over het blad beschikt; ondernemend man als hij was op ieder gebied, heeft hij ge tracht de krant als zoodanig te verbete ren. Later is dit proces doorgegaan. On der den tegenwoordigen hoofdredacteur was het blad niet alleen om zijn verschil lende rubrieken een der belangrijkste Berlijnsche dagbladen geworden, maar had het ook krachtig eigen politiek karak ter gekregen. De Deutsche Allgemeine Avas niet alleen meer een geïnspireerd or gaan, er ging zelfs inspiratie van uit. Wij hebben die inspiratie soms zeer gevaarlijk gevonden. Hitier heeft veel aan het blad te danken doordat dit reeds heel vroeg en met veel gezag het denk beeld bepleit heeft de nationaal-socialis- ten aan de regeering te laten deelnemen. De leiding kwam daardoor in den roep nationaal-socialistische denkbeelden zoo- al niet aan te hangen dan toch met sym pathie te bezien. Deze roep was sterk overdreven; bedoelde leiding heeft in die deelneming voornamelijk goede politieke tactiek gezien om het nationaal-socialisme minder blijvend en minder gevaarlijk te maken. Deze tactiek is noodlottig geble ken voor hetgeen het blad ermede wenschte te redden. steeds het goede en het beste, daarom alleen TABIETTEN en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-ban^lbuisje 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 1i Stellig heeft het dit beleid kunnen voortzetten dank zij den invloed, dien het conservatieve element in de regeering had weten te behouden. Daarom is het fnuikende verbod van het blad nog van te grooter politieke beteekenis. Het bericht over de D.A.Z. is een der ernstigste berichten die ons in de laatste weken uit Duitschland hebben bereikt. Zal de Engelsche regeering de ontwa peningsconferentie laten mislukken? De vorige week moest een verwijt ge slingerd worden naar het hoofd van de Fransche regeering, die door haar hals starrige houding de oorzaak zou kunnen worden voor de mislukking van de ont wapeningsconferentie. Vandaag treft (je Engelsche regeering het verwijt van wei nig soepelheid. In het Engelsche Lager huis heeft Lansbury de regeering ge vraagd, of zij het er op aan zou laten komen, dat de ontwapeningsconferentie zou mislukken door hardnekkig vast te houden aan het recht van luchtbombar dementen in bepaalde afgelegen streken, indien de omstandigheden dit zouden eischen? Baldwin antwoordde, dat de regeerings- politiek in dit opzicht volkomen eenstem mig was vastgesteld na zeer ernstige ge- dachtenwisseling. Hpr. geloofde niet dat de bespreking over de ontwapening in de lucht zou kunnen mislukken door het standpunt der Engelsche regeering, dat slechts een voorbehoud bedoelde voor eventueele voorvallen. gen» wat er eigenlijk op die conferentie Lansbury hernam, of het standpunt moet worden behandeld, der regeering niet voor wijziging vatbaar j De eerste belangrijke anagelegenheid, was en vroeg antwoord op zijn vraag tenminste voor de Europeesche debiteur- nopens een mislukking der geheele con- landen is het probleem der oorlogsschul- Hoe dichter de economische wereldcon ferentie nadert, hoe meer wij ons afvlei- HENDERSON, Engeland. HORMAN DAV1S, Amerika. MASSIGL1, Frankrijk. NADOLNY, Duitschland. ferentie? Baldwin antwoordde dat de regeering te Genève haar standpunt zou blijven uit eenzetten en de tegenwerpingen ontzenu wen, maar op de hypothetische vraag van den leider der oppositie wenschte hij niet te antwoorden. De conferentie van de Kleine Entente. Dinsdag is te Praag in het raadhuis de conferentie van de Kleine Entente, d.w.z. de bijeenkomst van haar vasten raad begonnen. Daaraan namen behalve de drie minis ters van buitenlandsche zaken Benesj, Titulesco en Jeftitsj nog een groot aantal hooge ambtenaren van Tsjechoslowakije, Roemenië en Zuidslavië deel. Tegelijk met het politieke en weten schappelijke congres van de Kleine En tente vindt ook de bijeenkomst van de Kleine Pers-entente te Praag plaats, die gisteravond door een groote betooging tegen de herziening der grenzen is inge leid. Bij deze betooging hield Krofta, de gevolmachtigde minister en vertegen woordiger van dr. Benesj, een merk waardige toespraak, waarin hij zeide, dat het de dringendste taak van de Kleine Entente was, afwijzing van alle pogin- den. „Neen", zegt Roosevelt.„dit pro bleem wil ik niet op de wereldconferentie doen behandelen; ik voel er meer voor om de onderhandelingen hierover te hou den tusschen land en land. De betalings capaciteit van elk land afzonderlijk komt daarbij ter sprake; het zou dus kunnen zijn, dat het eene land minder heeft te betalen dan een ander, afhangende van de speciale factoren, welke er voor elk land bestaan". Frankrijk heeft destijds aangedrongen om een Europeesch blok ten opzichte van Amerika te vormen, want Parijs voelt duidelijk genoeg, dat een afzonderlijke regeling der oorlogsschulden in Frank- ryks nadeel is. De Amerikanen hebben niet alleen de overtuiging, dat Frankrijk best betalen kan, maar ook, dat Frankrijk tegenover Amerika een dusdanige hou ding heeft aangenomen, dat men niet ge neigd is concessies te verleenen. De tweede zeer belangrijke kwestie, op de economische conferentie te regelen, is de handelspolitiek. „Wat dit betreft", zegt Roosevelt, „voel ik veel om met elk land afzonderlijk preferentieele regelin gen te treffen. Het principe van een alge- meene regeling, dus bijv. van meestbe- gunstiging etc., werkt verstarrend. Ik wil aan die landen speciale gunsten verlee en tot verandering der thans bestaande nen, die ook wederkeerig aan Amerika uropeesche verhoudingen te organisee- ren. Hij zeide: wij zullen ons verzetten tegen eenzijdige revisie, die tegen ons zou worden toegepast. Bij het begin en het einde van zulk een herziening zal oorlog concessies doen" Dus ook voor dit vraagstuk is de we reldconferentie overbodig geworden. Na tuurlijk kan men gewichtiglijkende dis cussies in Londen houden, maar de ver heid der verdragen niet kunnen opgeven, mogen wij niet toegeven, dat die tegen onzen wil veranderd worden. Wij zijn besloten, ons met bloed en ijzer tegen een herziening te verdedigen! Een officieus bericht uit Warschau meldt, dat er geruchten loopen dat de re geeringen van de Kleine Entente een af wijzende houding tegenover het vier- mogendhedenverdrag gedeeltelijk zouden wijzigen. Uit goed ingelichte politieke kringen te Warschau verneemt het Pool- sche telegraafagentschap echter, dat er in de houding van de Poolsche regeering ten aanzien van het verdrag in het ge heel geen wijziging gekomen is en deze voor en na volledig afwijzend is. staan. Daar wij het geloof aan de heilig- kelykheid zal zich gaan afspelen tusschen land en land. Een derde vitaal punt is de gouden standaard en de daarmede in verband staande stabilisatie der valuta's; in het voorloopig rapport blijkt ten duidelijkste, dat de handhaving van den gouden standaard een der meest essentieele pun ten genoemd wordt om tot handelsverrui- mende maatregelen te kunnen overgaan. Wat is er tot nu toe aan de verwezenlij king hiervan gedaan? Amerika heeft een goud-embargo ingediend, waardoor het land feitelijk van het goud is afgeslagen, terwijl Engeland meerdere malen heeft te kennen gegeven, niet te vroeg weer tot het oude stelsel terug te keeren. Verbijs terend te dezen opzichte is de indiening van een wetsontwerp bij de Amerikaan- sche volksvertegenwoordiging om den gouden standaard in Amerika wettelijk af te schaffen! Hoe rijmt zich dit met de op 12 Juni a.s. aanvangende economische we reldconferentie? De Deensche minister van financiën Wanneer er een conferentie is, die zelfs Bramsnaes is benoemd tot directeur van geen reden van bestaan meer heeft, is het de Deensche nationale bank. Hij wordt juist deze. In dit verband is de waarschu- opgevolgd door den minister van defen- wing van den Amerikaanschen minister sie Hansen. De premier Stanning zal zich van Financiën Huil juist, Mr. Huil heeft met de portefeuille van defensie belasten, verklaard, dat men onverstandig zou han- REORGANISATIE DEENSCHE REGEERING. delen, wanneer men van Londen te veel zou verwachten. Hij wilde teleurstelling voorkomen. Wanneer van officieele zijde zulke commentaren worden gegeven, moet men wel rekening houden met het feit, dat men in Amerika met een totaal fiasco rekening houdt, al zal dit fiasco geuit worden in een hoopverwekkend rethoriek kleed. Het is jammer van het geld, dat in Lon den wordt weggesmeten. Wij komen er met een geheele stad van medewerkers, aan welks hoofd onze minister-president dr. Coiijn staat. Coiijn kan niet anders doen, want een wegblijven van Nederland op deze conferentie zou onze economische isolatie nog verscherpen. Doch dr. Coiijn zal wel de bittere ironie voelen tusschen hetgeen in Londen gedaan wordt het gedwongen wegsmijten van staatsgelden (aan noodzakelijke diners, feesten, etc. en zijn plannen tot krachtige bezuiniging ten bedrage, naar verluidt, van een klei ne 200 millioen gulden! Misschien wordt men ten leste ure nog verstandig en stelt men deze tot niets die nende conferentie uit. Destijds hebben verstandige staatslieden al betoogd, dat een te vroeg bijeenkomen aanleiding zou worden tot mislukking. Zelfs Herirot aan boord van de mailboot, die hem naar New- York bracht, moet, toen hij van het Ame- rikaansche goud-embargo hoorde, gezegd hebben, dat een uitstel van de wereldcon ferentie in dit stadium noodzakelijk moest worden genoemd. Macdonald daarentegen heeft zijn zin doorgezet. Doch ook in En geland leeft bij velen hetzelfde denkbeeld als bij Herirot bestaat. Macdonald's optre den wordt den laatsten tijd, ook in zijn eigen land, sterk becritiseerd en niemand minder dan Lord Snowden heeft den pre mier zoodanig gehekeld, dat er zoo goed als niets van hem is overgebleven. Onder deze treurige omstandigheden begint over enkele weken de internatio nale komedie, dienende om de massa op nieuw met hoop te voeden. De wereld wil nu eenmaal bedrogen worden, niet alleen in het grijze verleden, maar ook nu! De Russische medewerker van „De Telegraaf" wijdt onder dagteekening van Dinsdag hierover een beschouwing, waar aan het volgende is ontleend: Vandaag wapperen overal in Hoskou's straten roode vlaggen, roode wimpels en roode transparanten: het is vandaag de propaganda-dag voor het tweede pjetiletka, het tweede vijfjaarsplan. Volgens de over tuiging der Sovjets was het tot dusver behaalde succes zoodanig, dat nog een tweede pjetiletka zal volgen. Feitelijk had in overeenstemming met het steeds weer herhaalde parool: „Het vijf jaarsplan in vier jaren!" het plan al einde van het vo rige jaar zijn doel bereikt, en wel met een resultaat van 97 Vandaag wordt dus voor het tweede vijfjaarsplan propaganda gemaakt, want dat is hard noodig. In den beginne had men namelijk geloofd, dat met de op brengst van het eerste jaar het tweede ge financierd zou kunnen worden en zoo ver volgens, maar spoedig bleek deze meening op een abuis te berusten. Men zag inte gendeel alras, dat groote bedragen voor de verwezenlijking van het plan bijeen moesten worden gebracht en thans weet men, dat ook het tweede pjetiletka heel Mat geld zal kosten. Om die reden wordt ook vandaag nog op alle vlaggen propaganda gemaakt voor een nieuwe groote volksleening. Ieder moet betalen en ter voorkoming van de pijnlijke verdenking dat hü de groote Sovjetidee niet voldoende goed gezind zou zijn, teekent elke arbeider liever in voor het bedrag, dat de regeering van hem ver- Macht en dat over het algemeen op een volle maand loon neerkomt. Dit bedrag Mordt den arbeider in termijnen op zijn loon gekort. Het is nauMelijks mogelijk, 55 per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie dat iemand aan inschrijving op de leening ontkomt; de geheele stad is in leenings- districten verdeeld en ieder districtsleider moet op zijn minst een tevoren geraamd bedrag afdragen. Lukt hem dat niet, dan Moordt hü er voor verantwoordelijk gesteld. De schrijver houdt zich daarna bezig met de vraag öf en in hoeverre het eerste vijfjarenplan een succes is geM-eest. Spe ciaal op industrieel gebied is veel door de sovjets gepresteerd; men is naar Ameri- kaansc'h voor-beeld te werk gegaan, maar- de industrialiseering vooral van den land- bouM- is meer een schiinbaar dan een wer kelijk succes geworden: een enorme op pervlakte werd in cultuur gebracht, welke tot gevolg had een teruggang van de ge middelde oogstopbrengst per hectare en die in het jaar- 1931, dat een misoogst op leverde tot geweldige hongersnooden leidde. En dit zijn, aldus deze correspon dent, juist de gebieden, die voor de tarwe- voorziening van Europeesch Rusland van de grootste beteekenis zijn. Het schijnt, dat de regeering onmachtig is hier te hel pen. Nochtans maakt men vol moed en enthousiasme propaganda voor het tM7ee- de vijfjarenplan. OOSTENRIJKSCHE GEZANT TE BERLIJN NAAR WEENEN ONTBODEN. Nieuwe invoerbeperkingen legen - Duitschland en verscherping der oude overwogen. De Oostenrijksche gezant te Berlyn is naar Weenen ontboden. Naar aanleiding van de Duitsche visum verordening zal de Oostenrijksche regee ring heden, bijeenkomen ter bespreking van tegenmaatregelen. Men overweegt o.a. nieuM e beperkingen van den Duitschen invoer en verscherping der bestaande bepalingen. smaakt 's zomers en 's winters even fijn! Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) 29) Een auto met de heldere koplampen kwam van het dorp. Ofschoon verbijsterd en half verblind door het bloed uit een snede over zyn voorhoofd, besefte Heth- cott, dat de andere auto reeds een heel eind weg moest zijn. Bovendien ver scheen het bekende gezicht van briga dier Jackson, die uitriep: Wat is er? Wat is hier aan de hand? Heeft u een electrische zaklantaarn bij u? riep Hethcott. Doe die dan aan. Twee van um- mannen zijn ernstig ge wond en juffrouM- Macdonald is in den gesloten Magen die langs den kustM-eg gereden is, ontvoerd. Jac-kson Mas een man van de daad. Als da snelste oplossing van een moeilijke situatie zond hy den tuinman ijlings naar het politiebureau. Tvee motorryders daar zouden weten, wat hen te doen stond, voordat zy hem op den weg volgden. Een derde, die fri het dorp bleef, moest den dokter halen na voor hulp voor de gewonden ge zorgd te hebben, inspecteur Hobbs op bellen. Het resultaat was, dat, toen Ro>- *°n en Smithers ternauwernood van hun huis voortgejakkerd waren, drie witte vuurpijlen kort na elkaar de lucht invlo gen, en dat een politieauto, gevolgd door twee snelle motorfietsen, langs den Bou levard voortsnelde. De vuurpijlen Maren iets nieuws in de methoden van de En gelsche politie. Zij gaven zooMel den oor sprong van de x-ustverstoring aan als den weg, M-aarlangs de misdadigers vluchtten. Indien, by geval de voortvluchtige door een verderaf gelegen versperring heen zou breken, dat zou een roode vuurpijl dit feit verkondigen. Royson en Smithers werd streng be volen 0111 halt te houden toen zy in den lichtbundel van een electrische lantaarn kwamen, maar even spoedig werd hun toegestaan naderbij te komen. Shelden had daar de leiding op zich genomen. Hij verklaarde later, dat hy maar niet de ge dachte van zich kon afzetten, dat de Zuidpoort het centrum van de operaties zou zyn, indien er een tM-eede aanval M-erd gedaan. Hebben zy het meisje m handen ge kregen? vroeg hy terstond. Ik vrees van wel, antwoordde Royson. In korte, haastige woorden vertelde de detective hoe de auto hen ontsnapt M-as. Een man met een electrische zaklan taarn trachtte hen tot staan te brengen, zei hij. Hij zag nog juist kans 0111 opzij te springen. Veertig meter verderop openden tivee motorryders het vuur, en Ide een kwam zelfs op de schrandere ge- (lachte om zijn motor dwars over den w eg te plaatsen De auto kwam er overheen, maar er was een geweldige botsing De tweede motorrijder heeft de opdracht om hem op de hielen te blijven volgen totdat er hulp komt opdagen. Pas opl Daar zyn zei De politie-auto kwam aangesneld met twee motorryders dicht erachter. Rydt maar door! riep Shelden. Ik zal. Hy Mas van plan om te zeggen, dat hy op de treeplank zou springen, maar juist op dat oogenblik ontstond er een worste- ling by de poort. Juan Garcia was aange- i komen en men kon zijn schelle stem, die bijna in een gegil oversloeg, hooren vra gen om doorgelaten te Morden. Sluit hem op wanneer hij zich ver zet, brulde Shelden. 't Heeft geen zin om op die fietsen van u mee te komen, kapitein. Blyf liever hier of bij um- huis- Vooruit, brigadier! En het politie-contin- gent snorde voort in den nacht. Zonder een oogenblik te dralen vloog Royson er achter aan, en Smithers Mas natuurlijk niet van plan om achter te blij ven. Zy hadden geen lichten op, Mat ook maar beter was, nadat zy over een of 1 andere hindernis op den weg heen ge hotst Maren, n.1. de overblijfselen van den politie-motor. Zoo konden zy beter zien. Hun oogen raakten geMend aan de duis ternis en overzagen een groote opper vlakte. Weldra Maren zij voorbij den weg, die naar de golflinks voerde, maar het geluid van de motoren, die voor hen uit Maren, Mas nog te hooren. Toen zy een heuvel bestegen Maren, lag een Myde boog van de baai voor hen open, en een plotseling losbranden van schoten, niet zoo ver voor hen uit, zei hen, dat het gevecht begonnen Mas. ZooMel Royson als Smithers hadden j scherpe oogen, tegelykertijd zagen zij een zwakke vlek op het zeevlak, die niet»! anders dan het zeil van een tamelijk groot vaartuig kon zijn. Kapitein! riep Smithers, een flank- aanval. Hier is vast zand! Wat zou u daar van denken? Royson matigde zijn vaart. Ga maar voor! zei hy. Smithers stapte af en droeg zyn rijwiel over een stuk rots. Daarachter Mas los zand dat weldra vast en stevig M-erd. Nu ligt er over een afstand van e.-n paar mijl haast geen steen op onzen weg, verklaarde hy verheugd. Royson maakte de klep van zyn holster los, zoodat do revolver voor dadelijk ge bruik gereed Mas. We zullen op de zee aanhouden, zei hy, maar blyf niet te dicht bij me. Ètb. Hoor je dat? Wij zitten er dadel lik mid den in, en het zou dMaasheid zyn als je noodeloos getroffen werd. En, inderdaad, alleen een goedgeMa- pend man behoorde zich in de door kogels bestreken zone te Magen, op ongeveer tM'eehonderd meter aan hun rechter hand. De heldere vuurstralen verrieden het juiste aantal der strijders aan beide zij den. Zes politiemannen, Maaronder ver- moedelyk Shelden, werden door zeven bandieten weerstaan.... een aantal, dat hun auto vrijwel onmogelyk had kunnen bevatten. TerM'yl Royson voortzM-oegde, kMam hy tot de conclusie, dat de schurken, die een aanval op Hetheott's huis hadden ge daan, van het Machtende vaartuig ver sterking hadden gekregen. En nu zag hy nog iets andess. dat zijn hart in woede deed oplaaien, ofschoon zijn hoofd koel bleef. TMee donkere schaduwen sleurden een derde voort over het een halve mijl breede strand, en die derde schadinv verweerde zich heftig. Dat moest Sheila zyn! Zij wist, dat hulp naby M as, en verzette zich met alle kracht ertegen om Meggevoerd te worden in een bootje, dat juist beneden de waterlijn lag te wachten. Royson verkeerde geen oogenblik in aarzeling omtrent den eenigen verstandi- gen M-eg, die hem te volgen stond. Zyn militair instinct zei hem, dat de politie verliezen geleden had, aangezien er thans slechts vier, of zelfs maar drie pistolen M aren, waarvan de vuurstralen in de rich ting van de zee gingen. Indien hy, door thans vuur te geven, de strijdenden, die naar de boot terugtrokken, waarschuwde, dat hun eenige middel 0111 te ontkomen bedreigd werd, dan zou hy zooM-el zijn eigen leven als dat van het meisje op offeren. Bijna liet hij zich gaan, toen hij een vloek en Sheila's kreet van pyn hoorde onder een hevigen slag. Blijkbaar had een van haar ontvoerders zyn zelfbeheer- sching verloren en getracht haar schrik aan te jagen of haar machteloos te maken. Maar Royson hield onverzettelijk vol. Op het oogenblik dus dat hij liet geschiktst oordeelde, stapte hy af en legde zyn rij- m'iel geruischloos op het zand. Houd stand. Bob! fluisterde hy. Ik moet weten, Maar ik je vinden kan. Toen snelde hy voort, terwijl het water zijn voeten omspoelde. Met een merkwaar» dige poging tot concentratie ongetMy- feld gesteund door de gesprekken, die hij den laatsten tijd met Bretonsche visschers had gehad m ist. hy zich voldoende van het dialect van de Fransche kuststreek te herinneren 0111 den man die voor het bootje zorgde toe te roepen. Hij ging van de veronderstelling uit, dat deze man maar een huurling zou zijn en geen lid van de bemanning van de „Jeanne". Daarop riep hy luid: Ollah! S'evel anh kanot vart traisse! hetgeen letterlijk vertaald kan worden als: „Hela! Zet je boot op het strand!" De man gehoorzaamde onmiddellijk. Waarom zou hy het niet doen? Dc Moorden klonken hem bekend in de ooren. Zy maakten voor hem het eenige begrij pelijk uit in een opeenvolging van schrikwekkend* en volkomen onvoor ziene gebeurtenissen. Royson hielp mee, door den boeg van het kleine schuitje te pakken en het op het strand te Lekken. Toen beloonde hii het voldoen aan zijn bevel door in de boot te springen, een riem te grijpen en den roeier daarmede bewusteloos te slaan. Zyn bedoeling Mas om het handvat van den riem dicht by de kiel door den bodem te slaan, en zoodoende de boot onbruik baar te maken. Maar hy zag. dat hij geen tijd meer te verliezen had. Sheila Mas uit geput. Zy kon thans snel over het harde zand meegesleiud Morden en een uitroep van een der mannen duidde erop, dat zjj on raad vermoedden. Hy handelde snel en trof zoomcI hem als zijn kameraad onfeil baar op een afstand van tien meter. Sheila viel tegelijk met haar aanvailc" en het kMam Royson voor, dat zij r.m gevallen was. Bob, riep hy. kom vlug hierfce: en diiM de boot vlot. (Wordt vervolg

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1