S. I. MME t In. Vreamde kapers op de kust S. A. KANNEWASSER Zn. mme TOBRALCO MEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Hedenavond zijn onze zaken GEOPEND tot 11 uur. Zondags geopend tot 2 uur Oost-lndië. No. 7283 EERSTE BLAD ZATERDAG 3 JUNI 1933 61ste JAARGANG Het Vier-mogendheden-vei-drag. - Het conflict tus- schen Duitschland en Oostenrijk. - De Hngelsche oorlogsschulden aan Amerika. De Gonferentie van de Kleine Entente geëindigd. Zuidstraat - Keizerstraat - Kanaalweg in 50 dessins, Onnoodig lijden! feuilleton; COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65 binnen land f 2.—Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p.Gct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0..0, f 0. i0,f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Fost-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en metT>r. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Over het Vier-mogendheden-verdrag, •waartoe Mussolini het initiatief heeft ge nomen, schijnen de groote heerén het nu eindelijk eens te zijn. Reeds meermalen was de onderteekening ervan vermeld, maar dat bleek alles voorbarig te zijn, tot dan nu eindelijk een meer positieve beves tiging gekomen is. De „Nw. Rott. Crt." schrijft naar aan leiding hiervan: Frankrijk, dat eerst overwegend be zwaar had tegen het groote mogendheden- exclusivisme dat in het verdrag tot uiting kwam, en daarin niet ten onrechte een poging tot verzwakking van de autoriteit van den Volkenbond zag, blijft, ook nadat dit gevaar naar zijn eigen meening afge wend is, uiterst voorzichtig. Het had on dervonden hoezeer het opperen alleen al van het denkbeeld van Mussolini zijn bondgenooten in Midden-Europa van streek had gebracht; nu wil het niets be zegelen voordat het weet hoe dit werkt op de gemoedsrust van deze vrienden. Deze gebeurtenissen brengen ons een term in herinnering, die eens veel ge bruikt is voor het diplomatiek spel in ons werelddeel, maar die op den duur een zoo ironischen klank had gekregen dat men blij was hem in de vergetelheid te kunnen laten verdwijnen. Opnieuw herinneren ons besprekingen der groote mogendhe den aan het eens befaamde „Europeesche concex-t". Eerst hebben de Groote Vier, met hun zware geluiden het thema „doorgenomen" zegt het blad verder. Nadat dit met veel bezwaar en na eenig afkloppen is gelukt, moet het worden herhaald door de stem men van de vier kleineren. Eerst wanneer op die manier, met „con- trapuntiseh" effect, het thema in zijn heele uitwerking door ons is aangehoord, zullen wij een meening erover kunnen zeggen. Dan nog langer te wachten tot ook de rest van de Europeesche staten hun variaties erop ten gehoore hebben gebracht zal niet noodig zijn. Want de in vloed dien Parijs, Warschau, Praag, Boe karest en Belgrado erop hebben uitge oefend, .zal naar alle waarschijnlijkheid voldoende zijn geweest om al het in Ge- r~"foche on'"n aanstootelijk klinkende er uit te verwijderen. Of er dan echter iets tot stand zal zijn gebracht dat wij nog niet kenden? Waar schijnlijk is het niet. Men zal dan de meer en meer gebruikelijke methode hebben toegepast van nog eens over te doen wat ipen allang te voren niet minder goed in Órde had gebracht. Het conflict tusschen Duitschland en Oostenrijk heeft zich niet weinig ver scherpt door officieele en officieuse uit latingen in Oostenrijk, tegen het Duitsch land van Hitier. Zoo meldt de Weensche corr. van de Nw. Rott. Crt. o.m.: Op een studentenfeest zeide kardinaal In-nizer, de aartsbisschop van Weenen, dat Oostenrijk niet terug kon, zelfs wanneer Duitschland zou probeeren den aanstaan den katholiekendag te Weenen in de war te sturen. Oostenrijk zou zijn specifiek Oostenrijksche zending nooit vergeten. Dr. Dollfuss, de bondskanselier, maakte van dezelfde gelegenheid gebruik om, in verband met de afschaffing van de auto nomie der hoogeschool wegens de aanval len op katholieke studenten, door nazi's gepleegd, zeer scherpe critiek op de hou- ding van het Duitschland van Hitier tegenover Oostenrijk te oefenen. Begrijpelijkerwijze heeft de aankondi ging van de buitenlandsche reis van den bondskanselier opzien gewekt, daar men overtuigd is, dat deze buitenlandsche reis in de eerste plaats er toe zal dienen Oos tenrijk in zijn moeilijke positie tegenover Duitschland den steun van het niet-Duit- sohe buitenland te verzekeren en verder de met Duitschland sympathiseeren.de staten, in de eerste plaats Italië en Hon garije, in te lichten over de onrechtvaar- dighei'en, die Duitschland jegens Oosten rijk begaat. De Engelsche oorlogsschulden aan Ame rika zijn de laatste dagen nog al eens be sproken, maat tot een oplossing van het lastige vraagstuk is men nog niet geko men. Volgens de Londensehe bladen heeft het Britsche kabinet in zijn Donderdag gehouden zitting nog geen beslissing ge troffen, welke houding het zal aannemen inzake den op 15 Juni a.s. vervallenden termijn. Klaarblijkelijk wordt de voor de volgende week in het vooruitzicht gestelde mededeeling van president Roosevelt aan den Senaat afgewacht. Gezien het feit, dat twee belangrijke datums in zicht komen, t, w. de 121e Juni: opening van de oeeonomische Wereldcon ferentie in Londen, en de 15de Junii, waar op de termijn van 80 millioen dollar oor logsschulden vervalt, beginnen de bladen zich meer dan ooit met deze kwesties bezig te houden. De „Times" wijst er waarschuwend op, hoe belangrijk die beslissing in diit vraag stuk zal zijn voor het succes of het fiasco van de oeeonomische conferentie. De „Morning Post" vreest, dat het Ame- rikaansche volk nog steeds niet begrijpt, welken plicht de rol van een crediteurland in de wereld met zich meebrengt. Amerika, zoo zegt het blad, wil te gelij ker tijd zijn handel uitbreiden en ooriogs- schulden binnenhalen, doch maakt beide onmogelijk. De „News Chronicle" geeft toe, dat Amerika's toorn over een eventueel ver zuim in de betaling een ongelukkig begin zou beteekenen voor de oeeonomische con ferentie, doch het blad houdt een derge- lijken stap voor raadzaam, wanneer daar door bet succes van de conferentie verze kerd wordt. De conferentie van de Kleine Entente, waarvan we van de week reeds in een overzicht melding hebben gemaakt, is Donderdag, te Praag, geëindigd. Men heeft zich dien dag met economische vraagstukken beziggehouden; de genomen besluiten zullen door een ingesteld comité uitgevoerd worden, dat viermaal per jaar in de verschillende hoofdsteden bijeen komt. De eerste taak van het comité zal zijn om nieuwe douanetarieven te ontwerpen, ten einde tot unificatie van tariefsysteem der drie landen te geraken. Uit- en in voer tusschen de drie staten der Kleine Entente worden tot in bijzonderheden ge regeld. Er worden maatregelen genomen ten aanzien van den landbouw en de in dustrie en er worden gemengde kamers van koophandel opgericht. Men wil ver der de verkeerstarieven gelijk maken en gemeenschappelijke werkzaamheden op het geheel van wegenaanleg, telefoon, te legraaf en radio uitvoeren. dezes is Gelderschman) altijd en altijd weer opvalt, dat men hier in Noord-Hol land (Den Helder) over 't algemeen zulk beschaafd en zuiver Nederlandsch spreekt. Heel anders dan bijvoorbeeld in een provincie als Gelderland, waar het I juist in kleinere plaatsen voor hen, die van oudsher daar wonen, een soort eer schijnt te zijn om zoo plat mogelijk het plaatselijk idioom te spreken. Wij den ken aan Nijmegen, Arnhem, Zutphen, Tiel. In het spreken zijn wij Nederlan ders inderdaad erg slordig, slordiger dan in het schrijven. Verder wijst het gisteren uitgegeven communiqué er op, dat in de toekomst ook militaire vraagstukken gelijk geregeld zullen worden; tenslotte wordt van unifi catie van bepaalde rechtsgebieden (han delsrecht) gesproken en van bevordering van het vreemdelingenverkeer. De volgende conferentie der Kleine En tente wordt in Mei 1934 te Boekarest ge houden. BRITSCH HULPFONDS VOOR DE DUITSCHE JODEN. 60.000 pond sterling op de eerste lijst. De eerste lijst van Engelsche giften, verzameld voor hulpverleening aan Duit- sche joden, vertoont een totaal van 60.000 pond. De heeren N. M. Rothschild Zn., M. Samuel Co., de Baron family Trust en de familie Simon Marks hebben ieder 10.000 bijgedragen. De opperrabijn heetf een bijzonder ge bed samengesteld ten behoeve, van de Duitsche Joden, dat in alle synagdges van Engeland zal worden voorgelezen. GANDHI. Uit Poona wordt gemeld, dat Gandhi bevredigenden vooruitgang toont. Zijn gewicht neemt toe en hjj is opgewekt en vroolijk. MISHANDELING VAN GESTRAFTEN De zaak tegen kapt. Van der V. De waarnemend residentierechter, con troleur Van Vlaardingen, te Bima, heeft op 23 Mei, in tegenwoordigheid van den auditeur-militair mr. De Lange, het ge tuigenverhoor in de zaak tegen kapitein Van der V., beëindigd. Behalve de mili tairen en gestraften, die reeds op Soem- bawa-Besar verhoord werden, zijn nog achttien getuigen, dank zij de militaire autoriteiten opgekomen, gehoord. Een getuige was niet opgekomen; het bleek, dat hij reeds overleden was. De getuigen verklaringen zijn zeer bezwarend. De gestrafte Soebanoeho, uit Waiwe- rang, bleek na ruim zes dag-marschen te zijn mishandeld. Hij werd daarop aan een boom opgehangen en daarna in het water gedompeld, terwijl hem dagelijks meer dan honderd rotanslagen werden toege diend. Toen de man niet meer kon loopen, werd hij op den rug van een paard vast gebonden. Waar geen paard beschikbaar was. werd hij aan handen en voeten ge bonden door koelies gedragen. Na aan komst van de patrouille te Sape is de man overleden en begraven. De zaak werd verborgen gehouden. Zeven maanden na het misdrijf echter is zij uitgelekt; dank zij een geheimen brief van een ingezetene van Soembawa-Besar aan den toenmaligen officier van justi tie. mr. Jonkman. Deze laatste gelastte het bestuur van Bima onmiddellijk een onderzoek in te stellen, terwijl kapitein Van der V. bij de militaire autoriteiten aangeklaagd werd. Alle stukken voor de herbehandeling voor den krijgsraad zijn thans gereed. De djaksa van Bima heeft het vooron derzoek geleidt. Tijdens de eerste behan deling %an de zaak bleef kapitein Van der V. ontkennen. DE TWEEDE KAMER. Bij liet centraal stembureau is bericht lingekomen, dat thans ook de ministers Marchant, Deckers, Verschuur, Van £"haik en de Wilde ontslag hebben ge nomen als lid van de Tweede Kamer. Zooals we reeds hebben gemeld, was Woensdag eenzelfde bericht ingekomen betreffende de ministers Colijn .en Oud DE WER K LOOSHEID IN HET WESTLAND STERK VERMINDERD. Tengevolge van de groote drukte in de Westlandsche glasbedrijven is de werk loosheid in bijna alle Westlandsche ge meenten sterk afgenomen. In gemeenten, waar tot voor kort meer dan 200 arbei ders werkloos liepen, staan deze week nog slechts 10 tot 20 werkzoekenden bij de arbeidsbeurzen ingeschreven. DE UITSPRAAK VAN HET NEDERLANDSCH. In het orgaan van het genootschap „Onze Taal", waarvan wij thans het Mei nummer ontvingen, vinden wij een in teressant artikel omtrent de uitspraak van onze taal. Interessant, omdat daarin geklaagd wordt over het gebrek aan zui verheid in de uitspraak; buitenlanders, in het bizonder de Franschen, kenmerken zich, ook de gewone man uit het volk, door hun zuivere uitspraak. In ons land komt alleen de provincie Holland in aan merking als de provincie met de zuiver ste uitspraak. Naar aanleiding hiervan merken wij op, dat het ons (schrijver Binnenland. BELEEDIGING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. De 45-jarige accountant R. H. te Hil- legersberg, die terecht heeft gestaan wegens het opstellen en verspreiden van een z.g. „Open Brief", waarin beleedigen- de uitdrukkingen voorkwamen ten aan zien van den minister van justitie mr. Donner, is Donderdag overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. JONGETJE ONDER EEN VRACHTAUTO. Woensdagmiddag liep de.7-jarige N. Biesmans te Heerlen, toen hij uit de St. Petrusschooi aan de Wilhelminastraat kwam, achter een wagen op weg naar huis. Nabij zijn ouderlijke woning aan de Nieuwstraat, werd hij, toen hij achter genoemden wagen te voorschijn kwam, gegrepen door een zwaren vrachtauto, die den jongen over borst reed. Het kind was onmiddellijk dood. JEUGDIG BRANDSTICHTER. De Haarlemsche politie heeft een 12- jarig zwakzinnig jongetje aangehouden, dat van 26 April tot heden 5 branden ge sticht had, waarbij de brandweer telkens moest optreden. Bij zijn verhoor door de politie, bekende het knaapje de brand jes te hebben gesticht, omdat hij zich zoo graag verlustigde in het zien van de vlam men en vooral omdat hij het uitrukken van de brandweer in uniform en met ma teriaal, een verrukelijk schouwspel vond. BEROOVING TE ROTTERDAM. Woensdagnacht is in een pand aan den Open Rijstuin te Rotterdam een vreem deling beroofd van 300.In verband hiermee is de 29-jarige vrouw G. v. D. aangehouden en opgesloten. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Postbode verongelukt. Donderdagmorgen reed op den Sloter- weg tusschen den Vijfhuizerweg en den Kruisweg te Hoofddorp de postbode Jan sen per fiets van het erf van een boer derij. Hij wilde den weg oversteken naar een andere boerderij. Hij zag vermoede lijk niet, dat een auto, bestuurd door een ingenieur uit Amsterdam, naderde. J. werd aangereden en over een afstand van 10 meter meegesleurd en kwam met het hoofd op het asfalt terecht. Hij liep een schedelbreuk op en overleed bijna on middellijk. De autobestuurder, die nog ge- kleur-eoht, - wasch-echt, 515 per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie tracht had uit te wijken, raakte de macht over het stuur kwijt, reed tegen een tele foonpaal en kwam vervolgens in een sloot terecht. Hij liep geen letsel op. Een vrou welijke passagier werd licht aan rechter been en linkerhand door glasscherven gewond. OPRUIING. De rechtbank te 'sGravenhage heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den monteur P. A. K„ den kan toorbediende J. R. en den typograaf J. B. H„ allen gedetineerd, tegen wie door het O. M. wegens het opstellen van een opruiend manifest, ieder 9 maanden ge vangenisstraf was geëischt. De drie ver dachten werden ieder tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De grondwerker J. M. J. den B. en een meubelmaker, die deze manifesten had den verspreid, werden bij verstek ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf. De schipper F. J. W„ gedetineerd, die Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoornissen, hoofdpijn, dui zeligheid en rheuraatische pijnen uw leven tot een last maken en. gij uw werk moet laten lig gen, wordt gij gewaarschuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheu- matiek, spit, waterzucht of blaaszwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende ds onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Fos ter's Pillen heelen en versterken deze ver zwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten en zoodoende eindelooze pijn en ongemak ver oorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a 1.1.75 en 3.per doos. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) 80) Bob, die veel dichterbij was dan over wegingen betreffende zijn persoonlijke heiligheid toestonden, kwam aangesneld. Royson had intusschen Sheila veilig m fijn armen, die, ofschoon half bewuste- jk>s, een laatste poging deed om zich te Gl'ZGttGll Royson legde haar in de boeg, zoo, dat zij door de dikke planken eenigszins tegen verdwaalde kogels beschermd was. Smithers kreeg de boot in voldoende diep water, maar Royson's aandeel in het ge vecht was nog niet afgeloopen. Hfl zag, dat de tegenpartij gemerkt had, dat er Iets niet in den haak was op de ploayh "ifaar z\j zich het veiligst achtten. Al Krabbelden overeind en krabbelden in de rjehting van de zee, maar lieten zich nog f eller weer plat op den grond vallen, en Royson nog vier schoten op hen Vuurde. Toen waadde hij naar de boot. tt Voorqfl, Bob! riep hij vroohjk. y We hftbben ze in de val, vriend. Die Mtjreij jfUn er bty, zoo zeker als tweemaal vfer isl XVH. „Eens aan boord van de logger". Zegt u dat wel, kapitein, riep Smi thers met een breeden grijns. Juist toen u in de boot klom, zag ik nog twee auto's aankomen. En hoor, daar roept iemand in het koeterwaalsch: het anker op! Het kletterend gerammel van een lier en het geraas van raas en hoepels om den mast liet zich vanuit zee hooren. Het vaag zichtbare schip was gealarmeerd en maak te zich gereed om te vluchten. Op het land vertoonden zich telkens opvlammende lichtbundels van electrische lantaarns, maar het schieten was gestaakt. Royson was verlangend om voor Sheila te zorgen, maar hij moest wel volgen wat zich ver der afspeelde. Houd de boot daar, Bob, zei hij. Ofschoon die schurken zich overgegeven schijnen te hebben is het gevaar nog niet heelemaal geweken. Als ik iemand in de buurt van de waterlinie zie, zal ik pro beeren hem aan te roepen. Maar het was gemakkelijker om vanal het strand de boot te onderscheiden, dan voor de mannen in de boot 0111 menschen te onderscheiden. Ben jij het, Royson? riep plotseling een liooge,' heldere stem vanaf het strana. Goeie hemel, liet Royson zieh ontval len. Toen luid: Dat is u toch niet, me neer Furneaux? j]{ ben het inderdaad, kapitein Roy son. U heeft het meisje natuurlijk bij 11? Goddank wel! Zij is toch niet gewond, hoop ik? Ik geloof van niet. Zij is flauw ge vallen, wat niet te verwonderen is. Ze is bijna flauw gevallen, verbeter de Sheila Ik hield mij maar alleen stil, ómdat ik iets anders had om aan te den ken. Hela, kapitein! Niet te veel gewicht voor in de boot! riep Smithers. Deze schuit, is zóó heusch al wankel genoeg. Maai' Royson knielde aan Sheila's voe ten neer en hield haar handen in de zijne. Jij, lieveling, bracht hij eruit. Ben je heusch niet gekwetst? Neen. Ik gaf den moed niet op, PhL lip. Ik was er zeker van, dat je mij op de een of andere manier te hulp zou komen. Hoorde je mij gillen, toen ik voorbij je huis kwam?.O, wat is dat? De Franschman, die buiten gevecht ge steld was, kwam weer bij. Hij bewoog zich en trachtte op te staan. Laat dat maar aan mij over, zei Roy son, terwijl hij op Smithers schouders steunend naar den achtersteven ging. Houd je bedaard! waarschuwde hij in het Fransch. Er zal je geen kwaad gedaan worden, als je je behoorlijk ge draagt. Misère de Dieu! kermde de man, wat heb ik eigenlijk verkeerd gedaan? Dat zal de politie je wel vertellen. Juist stootte de punt van de boot weer aan het strand. Royson sprong in het water. Niemand anders dan hijzelf zou Sheila uit de boot tillen. Furneaux stond daar met eenige agen ten. U heeft twee gevangenen aan boord, zei de kleine man. Neen, maar een, antwoordde Royson, die op dat oogenblik al zjjn aandacht voor Sheila noodig had. Gek, hoe iemand zich vergissen kan, luidde de sarcastische opmerking. Dat is zeker de heer Smithers? Dit tegen den man ana de riemen. Ja, meeneer, antwoordde de verbaas de Bob. Als die kreeftenvisscher zijn beenen niet gebruiken kan, laat de boot dan draaien, dan zullen wij je met de achter steven het eerst aan land halenCom- ment ca va, Pierre? Pas bien m'sieu, gromde de Fransch man, die dacht, dat de duivel er achter stak dat zooveel menschen hier hem vloeiend in zijn eigen taal toespraken. Iemand heeft myn hersenpan haast ge broken, en wat voor kwaad heb ik eigen lijk gedaan? We zullen eerst je hoofd oplappen, en dan moet je ons vertellen, wie die vrienden van je zijn. Is dat de J^anne? Oui, m'sieu. Ik denk er hard over, om er aan boord te gaan. Dat zal niet gaan, meneerze is onderzeil, kwam de scherpziende Bob tusschenbeide. De Bretagner, die klaarblijkelijk de be- teekenis van Smither's woorden vatte, vloekte luid. Meneer Furneaux, viel Royson in, die Sheila in zijn armen had, is het absoluut veilig 0111 juffrouw Macdonald naar den weg te brengen? Ja zeker. Ik ga voor alle zekerheid met u mee. Bob, vervolgde Royson, breng de fietsen naar huis, dan ben je de beste. Meneer Furneaux zal ons ongetwijfeld een plaatsje in een van zijn auto's geven. Vraag je moeder om voor een ketel ko kend water te zorgen, voor het geval je het eerst thuis bent. Niet voor uw invalide, zei de detec tive, die zich scheen te ergeren over den loop dien de zaken genomen hadden. Zij moet naar de „Homestead" gaan. Zij gaat naar mijn huis, hield Roy son vol. Jullie kunnen haar blijkbaar niet beschermen. We zullen zien, of ik het misschien kan. Je stelling is ongegrond, brave jon gen. Het feit, dat die brave kerel gedood en vijf zwaar gewond zijn, pleit er tegen. Ik wensch je niets van den lof die je toekomt te onthouden, maar je zou vol strekt niets hebben kunnen uitrichten, als de politie den weg niet geëffend had. Denk daar 'ns goed over na, wil je? Wat de Jeanne betreft, die zal tegen den och tend door een paar kanonneerbooten bij den kraag gepakt worden. Zij zijn op het oogenblik daar in volle zee, klaar om haar op te vangen. 't Spü't me, maar ik ben nog steeds niet overtuigd. Dit arme kind is op het oogenblik niet in een toestand 0111 door Juan Garc-ia geplaagd te worden. Met een geweldige krachtsinspanning, want hij had er erg het land aan, 0111 een ander het laatste woord te laten hebben, wist Furneaux zijn antwoord in te hou den. Sheila voelde met vrouwelijke intuïtie de stille woede van den detective. Dit was dus de vreemde, kleine man, over wien ze zooveel gehoord had. Terwijl iedereen dacht, dat hij in Lon den was, verscheen hij plotseling hier aan deze afgelegen baai aan de Zuidkust, en wel op het oogenblik, dat zjjn tegen woordigheid het meest gewenscht was. Liefste, fluisterde zij. Hij bedoelt meer dan hij zegt. En ik kan best loooen. Heusch, het gaat best. Ik was afleen maar buiten adem van de worsteling, en ik werd bijna krankzinnig, toen ik die boot zag wachten, terwijl de hulp zoo nabij was. Natuurlijk dacht ik, dat jij bij de mannen was die vanaf den weg scho ten. Daar dan! en haar lippen beroer den de zijne, zet mij nu op den grond! Dat is een omkooping, die ik niet weerstaan kan, zei hij zacht. Geef haar liever een arm, opperde Furneaux. Ze zou om kunnen vallen. Zie je hem? Wat meer naar rechts. Daar bij die opening in den berm? De opening was niet waarneembaar, maar Royson herkreeg eindelijk vol doende zijn bezinning om de bedoeling van den detective te begrijpen. Zij had den in de richting van een groep man nen, met electrische lantaarn geloopen en hij moest denken aan een volkslazeret ge durende een nachtelijken aanval. Een lange, krachtig-gebouwde man was bezig orders te geven aan den politie chauffeur van inspecteur Hobb's auto, toen zij naderbij kwamen. Royson her kende Winter. Hij hoorde hem zeggen: Er zit niets anders op dan van „The Homestead" een hospitaal te maken. voor vannacht in ieder geval. Voor alles moet er voor de gewonden gezorgd worden. Ik geloof, dat je het best eerst den dokter kunt gaan waarschuwen, die hier in zijn eigen auto kan komen en dat je de bewoners van „The Homestead" gaat voorbereiden. (WorJt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1