S. A. KAIEÜASSè! fi In. tlreesÉ kapers op ie kust RADIO I NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Sportkousen! LUXd BREEWATERSTRAAT 5 en 16 ÏMTÜwr&i FOSTER'SMAAGPlltf 3 Üo. 7284 EERSTE BLAD DINSDAG 6 JUNI 1933 61ste JAARGANG j Dit is waarschijnlijk het eenige geval ter wereld, dat bij een dergelijke „selec tie" van verschillende soorten van ballast DE HOOGSTE KORTING f SO - voor Uw oude. in 50 dessins, kleur-echf, - wasch-echt, FEUILLETON V COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Keldersche Courant f 1.60- voor lvoegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65binnen- and 2. Nederl. Oost- en West-Indiö per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f3.20. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6et. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.,0, f 0,70,fl.Modeblad resp. f 1.20, fl.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te buur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meeL 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. ext ra) Bewjjsno. 4 ct. Het vraagstuk omtrent de betaling der nnallen termijnen V3n de oorlogsschul- <en staat na de thans geëindigde en voor \at ons land betreft onovertroffen schoon? pinksterdagen in cie algemeene belang- telüng. Het Britsclie Lagerhuis is op Pinkster- teces gegaan zonder dat er eenig licht ont doken is in de duisternis, waarin de vraag <s geliuld wat de Engelsche regeering op (5 Juni za! doen ten opzichte van den als- ian vervallenden termijn van de oorlogs- ■chulden. Zal Londen betalen of niet naar de beantwoording van die vraag gaat de in tense belangstelling uit van den Engelsch- jnan, in veel sterker mate nog dan naar ,«n verderen gang van zaken op ontwa pen ingsgebied te Genève of naar het lot )an het Viermogendhedenpact. Op het oogenblik is de toestand feitelijk »og dezelfde als in de dagen van Hoover. Op 15 December heeft, naar men zich <a! herinneren, de Britsclie regeering nog «ohoorvoetend betaald, omdat men meende ie kunnen aannemen, dat na het optreden fan den nieuwen president en van een iiieuw congres een andere geest zou varen ;n de schuldeischers aan de overzijde. Men betaalde ce verschuldigde ruim negentien jnillioen p. st„ doch onder het besliste Voorbehoud, dat dit niet geschiedde als ten afdoening van een termijn onder de Vogeling van 1923, doch als een „capital j>ayment" op afrekening van de nieuw te ireffen definitieve regeling over de slot- oe taling. Maar deze rekening liep mis. BH de in leidende besprekingen tusschen Roosevelt in den Britschen ambassadeur bleek al ipoedig dat er ernstige meeningsverschil- !en ook thans bleven bestaan. De binnen- 'andsche moeilijkheden, welke Roosevelt dadelijk bij zijn optreden het hoofd moest 'rieden, beletten hem een liberale schul- lenpolitiek in te leiden de nood, waarin de eigen boerenbevolking verkeerde, Haakte het den president steeds moeilijker »m voor buitenlandsche debiteurs een lank moedige behandeling te vragen, welke ïien de onder even groote lasten bezwij kende eigen landgenoot-en niet meende te pinnen toezeggen. Het nieuwe congres rieek even weinig gezind als het oude om 8 e schuldenrevisie ter hand te nemen. MacDonald en Roosevelt bekeken in April de reaiities" weliswaar van alle kaoten, naar zonder dat dit tot eenig zichtbaar üri tastbaar resultaat voerde. Dat betreft dus Engeland. Nu het land 'an Hitier. Daar is men er al niet veel 'ieter aan toe, luister slechts. V.D. meldt uit Londen: In welingelichte Amerikaansche kringen wordt vernomen, dat een Amerikaansche vertegenwoordiger op de Berlijnsche transfer-conferentie heeft verklaard, dat 4e Amerikaansche crediteuren voorne mens zijn, wanneer Duitschland een trans fer-moratorium zou afkondigen, besag te «ten leggen op de eigendommen der Duit- «chc firma's in Amerika, die hun ver dichtingen niet zijn nagekomen. De Ame- 'ikaansche vertegenwoordigers hebben *r. Schacht duidelijk medegedeeld, wat de gevolgen zouden zijn wanneer Duitsch- |md maatregelen zou nemen die door Ame- :ika als onjuist en onrechtmatig worden ieschouwd. Het bericht is te Londen tamelijk ernstig opgenomen, hoewel men het al geruim en Xjd verwacht had. De socialistische Daily Herald dat door ij JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf best). Zuidstraat 19 (Let op den gelen winkel), re klas reparatie- Prichting voor allesoorten wollen kleeding, kousen ti sokken (ook de allerfijnste). dreigenden Duitscben maatregel aan den vooravond der oeconomische wereld conferentie de ernstigste financieels crisis kan intreden, die men sedert 1931 heeft leleefd. Bij een tekort van ruim 2 miiliard mark op de staatsbegrooting kan Duitsch land gedwongen worden den gouden stan daard los te laten. Misschien hebben rijks- regeering en Rijksbank de crisis juist thans ontketend om de oeconomische We reldconferentie te dwingen zich dadelijk met deze zaak bezig te houden. Met de onderteekening van het Vier- moc/endhedenjiact schijnt het nog niet vlot te loopen. De Parijsche correspondent van de Daily Telegraph verneemt althans, dat de moeilijkheden die in verband met dit pact gerezen zijn, veel grooter zijn, dan men had aangenomen. De eerste moeilijkheid schuilt in arti kel 3 van het pact, dat betrekking heeft op de ontwapening en de gelijke rechten van Duitschland. Verder zijn er nieuwe meennigsver- schillen ontstaan omtrent het opnemen van artikel 16 van het Volkenbondspact (betrefende de sancties tegen een aan valler) in het viermogendhedenplan. Bovendien vermeldt de correspondent, aldus Reuter, dat op verzoek van de Kleine Entente, de Fransche regeering de nota, die zij aan Joegoslavië, Tsjecho- slowakije en Roemenië heeft gericht, niet aan de Engelsche, Italiaansche of Duit- sehe regeering heeft medegedeeld. In deze nota geeft de Fransche regee ring aan de Kleine Entente de formeele verzekering, dat zij nimmer zal toestem men in een bespreking over de herzie ning der grenzen of verdragen door de vier mogendheden. De genoemde drie landen der Kleine Entente hebben de ontvangst der Fran sche nota reeds bevestigd. Volgens den correspondent der Dêbats (een groot Parijsch dagblad) kan de ver traging in de onderteekening langdurig zijn. Want Duitschland is vooreerst van meening, dat de vermelding van zijn ver plichting op een speciaal plan het belet het pact te onderteekenen op voet van vol komen gelijkheid. Vervolgens, dat zij een recht van Controle op de realiteit en de progressie van zijn ontwapening opent. Het is mogelijk, dat zij onder deze om standigheden weigert te teekenen. De correspondent van de Débats vreest, dat de onderteekening nog wel een week op zich kan laten wachten. Reeds zijn weer nieuwe besprekingen gehouden. Paul Boncour, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, verzocht den Ita- liaanschen ambassadeur bij zicli te komen en had een langdurig onderhoud met hem. Vervolgens noodigde hij den Brit schen zaakgelastigde uit, met wien hij in tegenwoordigheid van minister-president Daladier een bespreking had. De resultaten der gedachtenwisseling werden ter kennis van Rome en Londen gebracht. Het zal noodig zijn dat Mussoli- ni eenige nieuwe concessies doet indien men het Pact zonder nieuwe vertraging zou willen teekenen. Wij gaan nu voor de afwisseling maar eens naar het Oosten. Daar is het intus- schen al niet veel vroolijker. Rusland heeft zijn lezing gepubliceerd van het ge schil dat bestaat inzake den Chineeschen Oosterspoorweg. Deze lezing komt op het volgende neer: Op 31 Mei heeft een afdeeling gewa pende politie onder leiding van een Ja- pansche ambtenaar der regeering van Mandsjoekwo de verbinding tusschen den Chineeschen Oosterspoorweg en den Oes- soeriespoorweg, die sedert jaren bestond en contractueel is vastgelegd, verbroken. Den stationchef van Pogranitsjnaja ont nam men de sleutels van de wissels, dwarsliggers werden op de rails geplaatst en men overhandigde den chef een bevel uit naam van de regeering van Mands joekwo, geteekend door bovengenoemden ambtenaar, Sato, een voormalig ambte naar van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg ,en twee anderen, waarin be halve de afbreking van het verkeer werd geëischt het weder inladen van de goede ren, die voor verzending langs de Oes- soerilijn bestemd waren, onder het voor wendsel, dat de bezittingen van den Oos terspoorweg beschermd moesten worden. De chef protesteerde en gaf de instruc tie terug, daar deze bij hem aan het ver keerde adres was. Voor dergelijke kwes ties moest men zich richten tot de direc tie van den spoorweg. De directeur van de lijn, Roedji, maakte terstond rapport van de zaak bij den raad van commissarissen. Inmiddels heeft, naar Reuter bericht, de Sowjetregeering toegestemd in het zen den van vertegenwoordigers naar Tokio om daar, met Japan als bemiddelaar, te onderhandelen met de regeering van Mandsjoekwo over den verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg aan de nieu we Mandsjoerijsche regeering. Een noodkreet van China. In de N. Rott. Crt. doet de Oh ine esc he correspondent een dringend beroep op Europa om China te hulp te komen. Hij brengt in herinnering den Japanschen op- marsch (inmiddels al door de gebeurtenis sen, waarbij aan China een vernederenden „vrede" is opgedragen, achterhaald). Alles wijst er op, zoo gaat hij voort, dat de Japanners er op uit zijn getrokken om China te veroveren. Dat is een feit van belang. Het tweede belangrijke feit is, dat het Chineesche leger niet in staat is, zich daar tegen te weer te stellen. Hoe moedig de Chineesche soldaten ook zijn; tegen de machinegeweren en de vliegtuigen der Ja panners vormt de ontbioote borst van een mensch geen wal. Onder die omstandig heden vraagt het geheele Chineesche volk zich af, waar en wanneer de Japanners halt zullen houden, of liever, wanneer men zal besluiten, hen tegen te houden. Men moet zich in herinnering brengen dat de mogendheden in deze zaak niet het recht hebben, neutraal te blijven. De verplich tingen van het Pact kunnen dan niet zoo precies zijn, wat hun inhoud betreft, vast staat, dat die verplichtingen bestaan. Gevraagd wordt nu geldelijke hulp, ten einde het land economisch in staat te stel len dwangmaatregelen tegen Japan te nemen. Niemand kan op het oogenblik zeggen of het geld terugkomt, maar dat doet er ook weinig toe. Het gaat hier niet om een zaakje, het is eenvoudig de kwestie, of men zijn plicht zal doen. Indien de mogendheden in China een goede beleg ging willen doen, zouden ze daarvoor den Volkenbond niet noodig hebben. Wordt geld gevraagd, dan is dat omdat het Pact hun den plicht oplegt, tegen Japan dwang maatregelen te nemen, die tot een oorlog zouden kunnen leiden. Het financieele bij staan van China krachtens het tractaat over financieele hulp, welk tractaat in '1930 door de Volkenbondsvergadering was aanvaard is altijd nog goedkooper dan de oorlog het zou zijn, zelfs indien per slot van rekening het verstrekte geld niet wordt terugbetaald. Maar dat is, volgens den .correspondent, niet zeer waarschijnlijk. Intusschen heb ben de gebeurtenissen zich al op andere wijze ontwikkeld, zoodat op bovenstaande noodkreet slechts één antwoord past: arm China! Ziehier tot slot, de „vredes"-voorwaar- den, aan China opgelegd door Japan; de onderhandelingen zijn intusschen nog niet eeëindigd. De Japansche militaire autoriteiten stellen de volgende voorwaarden: 1. China mag slechts een beperkt aan tal troepen in Noord-China houden. 2. Alle Chineesche troepenbewegingen in Noord-China moeten ter kennis van de Japansche autoriteiten worden gebracht. 3. Jehol wordt bij Mandsjoerije ge voegd. 4. Het gebied van Sjanghaikwan en Tsingwantau wordt onder Japansch pro tectoraat gesteld. China verplicht zich den staat Mand sjoekwo te erkennen. 6. De Chineesche regeering verplicht zich alle klachten tegen Japan te Genève in te trekken. 7. Alle versterkingen in het gebied Koe- peikoeLoeanPeking worden afgebro ken. 8. China verplicht zich geen bondge nootschappen tegen Japan en Mandsjoek wo te sluiten. der genoemde groepen uiteen. In verband met punt zeven schrijft hy: „De vermen ging van bloed van een vreemd ras in het organisme van ons volk willen wy zoo veel mogelijk verhinderen, Joden, negers, Mongolen, en dergelijke volken kunnen dus straffeloos en met hun eigen wil wor den gesteriliseerd, om het even of zij ge zond of ziek zijn". Daar deze sterilisatie echter niet ge dwongen kan plaats vinden, doch slechts met toestemming der in aanmerking ko mende personen, moet men haar, aldus de schrijver van het artikel, aan deze per sonen op de een of andere wyze „schmack- haft machen". Dit gegeven wordt dan tot in bijzonderheden uitgewerkt, waarbij in het bijzonder wordt gewezen op de mate- rieele voordeelen, die men aan de betref fende personen zou toekennen. Met be trekking tot dit punt schrijft dr. Vell- guth: „Evenzoo zou aan personen van een vreemd ras het besluit tot sterilisatie kunnen worden vergemakkelijkt door een j niet al te geringe premie. De sterilisatie zou hem in geen geval kosten mogen ver- oorzaken". Wij geven door gevorderd seizoen. Bij aankoop van een nieuw toestel ge ven wij TECHNISCHE BUREAU'S REVOLUTIONAIR COMPLOT De regeering van Uruguay heeft een groot revolutionnair complot ontdekt. Verscheidene leiders der oppositie als mede de leiders der radicale partij zijn gearresteerd. Later heeft de politie ook een oud-afgevaardigde en een berucht anarchist gevangen genomen. De regeering heeft voorts de arrestatie gelast van de directeuren der bladen „El Diaen „El Liberal". De regeering zou hebben ontdekt, dat in de haven Colonia dynamiet onscheept is. WETTELIJKE STERILISEERING IN DUITSCHLAND. De Joodsche perscommissie schrijft: In de „Aerztlichen Mitteilungen", uit gegeven door het Verbond van Duitsche j artsen, de zg. Hartmaan Bond, van den 1 20sten Mei is een opstel gepubliceerd over wettelijke steriliseering van de hand van Dr. L. Vellguth. Ter bevordering van de rassenhygiëne eischt deze schrijver de tot stand koming van een wet, die onder be paalde omstandigheden die sterilisatie van menschen toestaat. Deze sterilisatie zou echter slechts in bepaalde gevail >n mogen plaats vinden. De auteur schrijft: „Tot dit doel zal in de volgende regels worden getracht groote groepen van min derwaardigen. onder bepaalde, gemakkelijk waarneembare kenmerken, te vereenigen. Daartoe kan het best gebruik worden ge maakt van de indeeling welke mii bij re gistratie van de minderwaardigen uit mijn district goede diensten heeft bewezen. Het zijn de volgende zeven groepen: 1. zwakzinnigen, 2. geesteszieken, 3. epileptici, 4. onsociale „misdadige" ele menten, 5. doofstommen, 6. lichamelijk zwakke „tuberculeusen", 7. personen van een vreemd ras". In het verdere verloop van het artikel zet hij zijn meening ten aanzien van elk menschen, die van een vreemd ras (lees Joden) op deze wijze worden ingedeeld. MIJNRAMP IN JAPAN. 46 dooden, 50 gewonden. Uit Nagasaki wordt bericht, als gevolg van een hevige ontploffing in een kolen mijn zijn 46 mijnwerkers gedood en 50 zwaar gewond. De materieeie schade is enorm. DE VESUVIUS. De bewoners van Napels nemen de laatste dagen een ongewone gloed waar op den top van de Vesuvius en behalve rook stijgen soms ook vlammen uit twee kraters omhoog. Velgens de autoriteiten betreft het hier de gewone werking van den vulkaan, zooals iederen zomer plaats j heeft, doch niettemin heerscht onder de 1 bevolking ongerustheid, omdat men de verschijnselen sterker acht dan anders. BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN IN MANDSJOEKWO. Het anti-semitisme in Duitschland heeft naar V.D. meldt een terugslag bij de Joodsche kolonie in Mandsjoekwo onder- j vonden. Donderdag is op een groote bijeenkomst te Moekden een resolutie aangenomen, waarbij Duitsche goederen werden geboycot. De resolutie is getele grafeerd naar Dairen, Charbin en Hsin- king. De boycot zal worden gevoerd in samenwerking met de Joden in Europa en Amerika. per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie EEN VRIJMOEDIG OORDEEL OVER HET HITLERISME. Als dit den perscorrespondent maar niet opbreekt! Prof. Ludwig Ent, hoogleeraar te Erlagen, leider van de Duitsch-nationale partij in Beieren, heeft te Munchen een rede gehouden, waarin hij zich opmer kelijk vrijmoedig uitte over het Hitlerisme. Prof. Ent oefende vooral bittere kritiek op de politiek van »Gleichschaltung«, die zoover gaat, dat het de Duitschers dwingt tot volkomen gelijkheid in gedachte en daad. Niettemin zal geen enkel vreemd land overtuigd zijn, dat Duitschland thans geheel eensgezind is. Ieder weet, dat de uniformiteit van denken, die men thans waarneemt, kunstmatig is opgelegd en dat volk en pers van hun vrije meenings- richting zijn beroofd. KREUGERS STRAF VERZWAARD. De broeder van wijlen den Zweedschen »luciferskoning«, Torsten Kreuger, was, naar men zich wellicht herinneren zal, verleden jaar December door de rechtbank te Stockholm veroordeeld tot jaar ge vangenisstraf en dwangarbeid. Gisteren heeft, naar Reuter meldt, het hof van be roep te Stockholm het vonnis in eerste instantie vernietigd en Torsten Kreuger veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en dwangarbeid. Bovendien heeft het hof van beroep de schadevergoeding die Tor sten Kreuger moet betalen aan de aandeel houders als vergoeding voor de door hen geleden verliezen, verhoogd tot 1$ millioen kroon. PRINS WILLEM VAN PRUISEN GETROUWD. Prins Willem van Pruisen, de oudsie zoon van den ex-Kroonprins is Zaterdag op het stadhuis te Bonn in het huwelijk getreden met juffrouw Dorothéa vou Salviaii. De belangstelling van de bevolking was zoo groot, dat de politie de straat, in welke de bruid woont, moest afzetten. Toen het jonge paar uit het stadhuis en alle spijsverterings- stoornissen verdwijnen onmiddellijk bi) het ge bruik van Poster s Maag- pillen. het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom Oerkriigkaat d f 0.65 oer flacon 3 6 Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.) il) Een oogenblik, chef, viel Furneaux in. Waarom zouden we niet een mo torrijder om den dokter sturen? Hier s juffrouw Macdonald, die beter m staat is net personeel van „The Homestead kalmeeren dan een dozijn politiemannen. We moeten ook om den baron denken. Hij zal waarschijnlijk moeilyke oogen- blikken beleven. Is u het met me een. Dat komt in orde. Juffrouw Macdo- nald, zei de chef opgewekt. Kapnem Royson zal u onder zijn hoede lioudtn. Het doet me veel genoegen u te zien. ik hoop, dat u geen onaangename ge 1T van uw uitstapje ondervonden nee geloof, dat er nu niet het minste g voor u is; wy hebben alle leden twee moorddadige benden byeen ven. Indien u er zich werkelijk tegei - gewassen voelt 0111 uw personeel aa werk te zetten.... zoo mogelyk in twee groote vertrekken„„„0iPn O, zeker. Dat zal ik wel klaaispelen, maar mag ik vragen, hoe u heet. Winter heet ik. t Best, meneer Winter. Ik zal in den steek laten. Intusschen had Furneaux in Royson's oor gefluisterd: Juan Garcia ligt morsdood twintig meter hier vandaan. Hij kreeg een schot in het voorhoofd.... de laatste man die viel.Begrijp je het nu? Arme duivel! mompelde Royson. Zeg er tegen niemand iets van. Zijn vader mag het niet voor morgen weten. Hij is een oude man, en de maat van zijn ellende is vannacht vol. Het was niet mogelijk om nog een vraag te stellen, want Sheila stapte in den auto. Royson nam naast haar plaats en zy vleide zich tegen hem aan als een ang stig kind. Laat mij alstublieft wat huilen, snikte zij. Ik kan het niet langer uit houden, en ik moet flink zijn, wanneer ik vader ontmoet. O, wat een heerlijke we reld zou het kunnen zijn en hoe afschu welijk maken wij, dwaze stervelingen, haar! Royson kwam tot de conclusie, dat het 't beste zou zijn haar te laten praten; zoo zou zij het eerst haar geestelijk even wicht terugkrijgen en met horten en stooten vertelde zij alles vanaf het oogen blik dat ze de schoten gehoord had, die voor Hethcott's huis afgevuurd waren. Noch zij noch Royson wisten wat de oor zaak was van alles. Hoe slecht ze ook waren, die ellen dige mannen wilden mij toch geen kwaad doen, zei het meisje. Het waren Span jaarden en ik herkende een van hen, een student in de medicijnen, Alfonso Velas- nuez geheeten Ofschoon ze 111e in den auto sleurden en mij in het midden van het achterbankje zetten, hielden ze mijn armen en polsen toch niet al te stevig vast. Ik dwong mijzelf om beleefd tegen Velasquez te spreken. Alfonso, zei ik, wat heb ik; je ooit gedaan, dat je me zoo moet behandelen? Niets, kind, antwoordde hij op vriendelijken toon, er zal je geen kwaad gedaan worden, maar je moet met ons mee komen. Het is voor het groote doel. Wat voor doel? Dat zullen wij je wel vertellen, zei hij, maar nu niet. Als je rustig meegaat, kun je op een behoor lijke behandeling rekenen! Dat is alles wat ik zeggen mag. Maar wil je mij niet zeggen waar je me heenbrengt, hield ik aan. Dat zul je morgen weten, antwoord de hij en geen woord meer wilde hij zeggen. Tegen dien tijd naderden wij jouw huis. Ik had ingespannen nage dacht.... 0, zoo intens.... of het ver standig was 0111 hulp te roepen al$ we langs jouw huis of langs de Zuidpoort kwamen. Toen begreep ik, dat, als ik ge hoord zou worden, jij alles begrijpen zoudt, terwijl de agent bij de poort dat misschien niet zou doen. Toen we voorbij „Zeezicht" kwamen, rukte ik my los en gilde harder dan ik nog ooit in mijn leven gedaan heb. De mannen trokken mij achteruit en Alfonso's metgezel, dien ik niet thuis kon brengen, vloekte en zei, dat hij mij worgen zou als ik het weer deed. Hij greep mij werkelijk bij de keel en drukte zijn duim zoo woest in inijn hals toen we langs de Zuidpoort kwamen, dat ik geen geluid had kunnen uitbren gen. Maar toen klonk een slag en de wa gen slingerde geweldig, waarop de chauf feur zei, dat de rechterhand eraf ge scheurd was. Toch reden wy door, doch j met minder dan een halve snelheid en ik vatte weer moed, daar uit de lichtflitsen bij de Zuidpoort bleek, dat de politie ge alarmeerd was. Even daarna stopte de auto en ik werd eruit getrokken. Zelts toen heb ik de hoop nog niet opgegeven. Ik zag de breede strook zand en ik her innerde mii. hoe een van de ereopen, die den vorigen Zondag een aanval op „The Homestead" hadden gedaan, veronder steld werd juist van deze plaats over zee ontkomen te zijn. Daarna besloot ik to vechten. Het kon mij niets schelen, wat ze mij zouden doen, ik was niet van plan om kalm naar de een of andere' boot te loopen. Een aantal mannen voegden zich op den dijlc bij ons, maar zoowel zij als de derde man uit den auto bleven daar, terwijl Alfonso en zijn metgezel my aan spoorden 0111 haastig door te loopen. Ik worstelde uit alle macht, maar zij sleur den my voort. Het eerste wat toen tot mij doordrong was, dat er achter ons een gevecht aan den gang was, waarop in mij bijna losrukte, tot die afschuwelijke man, die gedreigd had mij te zullen worgen, mij een zwaren slag in het gezicht gaf.. Op het oogenblik, dat die twee vlam men vanaf de zee op ons toeschoten, wist ik, dat jij daar was. En ik voelde ook, dat jij het was, die my naar de boot droeg, hoewel alles vaag en nevelig om my heen was. Toen hoorde ik nog een En gelsche stem en ik begreep, dat alles goed was. Ik hield mij stil als een muis, want ik wist, dat ik door een woord te zeggen, je aandacht zou afleiden. Je bent een dapper meisje, dat is het, wat je bent, zei Royson, maar het stilhouden van den auto bij de Zuidpoort verhinderde elke daadwerkelijke uiting van zijn enthousiasme. Hij vergat Smithers niet. 'n Agent be loofde de fietsen naar „The Homestead" te sturen, want de ex-korporaal zou eeu uiterst nuttige kracht kunnen blijken gedurende de lange uren van harden ar beid, die nog zouden verloopen, voordat voor de gewonden afdoende gezorgd was. Een zeer onverwacht schouwspel ver toonde zich aan hun oogen, toen zij „The Homestead" betraden. Op stoelen geze ten in de huurt van de bibliotheek, waren vier mannen en een vrouw, die door twee agenten bewaakt werden. Het waren allen vreemdelingen. De vrouw was opvallend mooi, met groote, bruine oogen, glanzend haar, roode wel gevormde lippen en expressieve ge laatstrekken. De mannen waren onmoge lijke kerels van het soort, dat alles doet behalve werken. Ze keken tersluiks naar de pas aangekontenen. De vrouw nam Sheila met openlijke belangstelling op. En waar is Juan dan toch? riep ze smalend in het Spaansch. Voordat Sheila antwoorden kon, kwam een van de agenten tusschenbeide. Neem me niet kwalijk, juffrouw, zei hij. Onze orders zijn, dat die men schen met niemand mogen spreken. Zy bleven maar tegen den baron schreeu wen, daarom is hij naar binnen gegaan, en de man wees naar de rookkamer. Sheila snelde er terstond heen om den baron gerust te stellen. Hij zou wel het een en ander gehoord hebben en een hartelijke omhelzing zou zijn angsten verdrijven. Zij vond een vol komen gebroken man. Hij scheen phy- siek ineengeschrompeld te zijn, sedert zy hem voor vier en twintig uur verlaten had. Lieve vader, zei ze zacht, terwijl ze vergeefsehe moeite deed haar tranen te bedwingen. Laat u niet zoo gaan. Ik denk ik geloof zeker, dat al onze moeilijkheden nu ten einde zijn. De poli tie heeft al die booswichten gedood of ge vangen genomen. Hij hief haar gelaat op tot het zijne en de wanhoop in zijn oogen was erbarme lijk. Is Juan ontkomen? mompelde hij. Ontkomen? Verkeerde hij dan in gevaar? Hy zal gearresteerd worden. Hij spande samen met mijn vijanden.... en de jouwe. O, neen, neen, dat is niet mogelijk! Daar moet de een of andere verklaring voor zijn. Juan zou het er nooit op aan kunnen leggen om u 01 mü kwaad te doen. Hij is koppig, dat weet ik, maar dat nietdat niet! Heb je Gonda Almarz gezien? Die vrouw in de hall? Ja. Zij vroeg my waar Juan was, maar de politie stond mij niet toe te antwoor den. Weet jy het? Kapitein Royson vertelde my, dat hij bij de Zuidpoort was, toen ik langs gevoerd werd De politie hield hem tegen. Zelfs toen was hy verlangend om mij ta hulp te komen. Maar, lieve vader, ik moet u alleen laten. Ik beloofde om voor bereidingen te treffen. Zij kunnen ner gens anders heen gebracht worden. Ga, mijn kind! Ik zal naar mijn ka mer gaan, nu ik weet, dat jy veilig bent Wanneer ik niet rust, zal ik sterven, en ik moet nog korten tijd blijven leven. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1