HFI nFPSCHE COURANT VAN DINSDAO 6 JUNI BIPENLMD1 oofdpijnen lO'pro^r&mfnês KONIJNs GELARDEERDE LEVER Van links en rechts rsj":»8j'i; t s,0w» Tijdschriften en Weekbladen. ^terugkeerde, braken de toeschouwers in langdurige bijvalsbetuigingen uit. Prins Willem was in de uniform van den Stalen Helm. Na de plechtigheid op het stad huis heeft het jonge paar eerst den op perburgemeester een bezoek gebracht en gedankt voor de belangstelling van de stad en de bevolking. Des middags is het huwelijk in de Luthersche kerk ingezegend. Van de familie Hohenzollern was nie mand aanwezig. NICOLE SCHULDIG VERKLAARD. De jury-rechtbank te Genève heeft met algemeen© stemmen in het proces tegen 18 lieden, betrokken bij de gebeurtenissen van 9 en 10 November van het vorig jaar, den socialistischen leider N'icole schuldig -klaard. 4 REGEERING EN HAKENKRUIS VLAG. Als tweede Duitsche vlag erkend. - In verband met de steeds talrijker wor telende weigeringen van Spaansche haven arbeiders om Duitsche schepen, die de Jhakenkruisvlag voeren, te laden of te los- Jsen, heeft de Spaansche regeering beslo- Jten de hakenkruisvlag als officieele tweede ^Duitsche vlag te erkennen. In een cir- ^culaire van het ministerie van buitenland- (sche zaken aan de havenautoriteiten wordt (geëischt dat dezen in de toekomst alle maatregelen zullen nemen om een einde te maken aan de proteststakingen en dienstweigeringen ten aanzien van Duit- eche schepen. DES KONINGS VERJAARDAG. Zaterdag is de koning van Engeland 68 jaar oud geworden. Hij bracht dien dag door op Buckingham Palace. Ofschoon 'zijn algemeene gezondheidstoestand zeer goed is, ondervindt hij eenigen last van 'rheumatiek in zijn schouder, zoodat het hem moeilijk was gekleed in uniform en te paard de parade af te nemen, die op zyn verjaardag pleegt plaats te vinden. In des konings plaats inspecteerde de prins van Wales de parade van de lijf wacht. De parade had plaats in het prach tigste zomerweer en de belangstelling van het publiek was overweldigend. Gadege slagen door de koningin en een groot aantal leden van de koninklijke familie, treed de prins van Wales het front af. He koning stond achter een raam van Buckingham Palace in een lichtgrijs costuum met een witten panamahoed op aan de vensters van de verschillende .departementen stonden leden van het kabinet en ministers. Dit jaar paradeerde het derde bataljon .Coldstream Guards en de Horse Guards ïnet alle muziek. De troepen volvoerden jbet ingewikkelde en pittoreske ceremo nieel met de nauwkeurigheid, waarvoor deze troepen beroemd zijn. isbstll?*! DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. Bij Kon. besluit is bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen benoemd tot directeur-generaal van het onderwijs prof. dr. G. A. van Poelje, referendaris ter secretarie van 's Graven- hage, buitengewoon hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. TERA A RDEBESTELLIN G D. J. DE VILLIERS. Onder zeer groote belangstelling heeft -Zaterdag de plechtige teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk hulsel van den overleden Zuid-Afrikaanschen gezant bij het Nederlandsche hof, den heer Dan. fj. de Villiers. De overbrenging van het stoffelijk over schot van de Kloosterkerk naar de Al gemeene Begraafplaats had plaats met *alle eerbewijzen van den hoogen rang /van den overledene verschuldigd. Gedurende den rouwdienst was het militaire escorte, dat het stoffelijk over schot van den heer De Villiers bij den ^gang naar het kerkhof de laatste eerbe wijzen zou brengen, opgesteld. De be langstelling van het publiek was zeer groot; de politie had uitgebreide orde maatregelen getroffen. Het militaire eere-escorte bestond uit 'vier detachementen van de regimenten Rrenadiers en Jagers met regiments- Waandel en de Koninklijke Militaire Kapel, Jalsmede de tambours van de brigade Gre nadiers en Jagers, 2 detachementen van het regiment huzaren. Ook werd aan de •Militaire eerbewijzen deelgenomen door Wen detachement van het 2e regiment Weid-artillerie met een batterij van 4 '.stukken. Toen de kist naar buiten gedragen werd, JGonken militaire commando's, de gewe ien en sabels werden gepresenteerd, de «vaandels negen en de Koninklijke Mili taire Kapel zette het Volkslied in. De stoet werd voorafgegaan door mili taire politie te paard en door het le ge- 'deelte van het militaire escorte. Gedurende den weg van de kerk naar <pe begraafplaats werd door de trompet ters hoornmuziek ten gehoore gebracht. ^cn dichte menigte stond, overal langs ,den weg geschaard om het voorbijtrek- jken van den indrukwekkenden stoet gade jte slaan en bracht een eerbiedigen laat- <sten groet aan de nagedachtenis van den «neer De Villiers. ROOD OVER ROOD. Een hartig oordeel. I Het soc.-dem. lid van Gedeputeerde in ^Gelderland, de heer J. L. B. Keurschot, «trekt uit de ruim 122.000 stemmen, welke <de fascistisch getinte partijen bij de Ka- imerverkiezingen hebben behaald, zekere conclusies voor de S.D.A.P. In de „Sociaal democraat" schrijft hij: „Door het „gelinkervleugel" zijn wjj, zegt hij, vervallen in de fout te meenen, dat het oordeel van de meerderheid der „huishoudelijke vergadering" klopt op de meening van de arbeidersklasse. Dat wfl „verwarring stichten" in die arbeiders massa, als wij het wettig hoofd \an den Staat met traditioneele wellevendheid be jegenen; al9 wij het woord „koningin mei een hoofdletter zouden schrijven; als wij deelnemen aan een niet-soeiaiistische re geering, ter bescherming van de verkre gen rechten der arbeidersklasse: als wij ons niet radicaal onttrekken aan alles wat in z.g.n. burgerlijken of andersdenkenden kring onze belangstelling mocht hebben. Als ieder jaar bij de behandeling der staatsbegrooting in de Tweede Kamer onze fractieleider ons program toelicht en verdedigt, kunnen diezelfde beschouwin gen in de Staten en gemeenteraden veilig achterwege blijven, geen kiezer kan er op gesteld zijn in een kort tijdsbestek dei- gelijke redevoeringen driemaal te moeten lezen. Als zooals dit jaar het geval is geweest 53 dagen noodig zijn om een gemeentebegrooting in den raad te behan delen, hetgeen duizenden guldens kost en waardoor 1/6 deel van het jaar de burge meester, de wethouders, een aantal hoofd ambtenaren en voor een deel ook de raads leden aan hun werk worden onttrokken, dan moet dat in de kiezersmassa afkeer wekken van het stelsel, dat zóóveel kost baar gepraat in het leven riep. Als voor de behartiging van de belangen van één man, een grootestadsgemeenteraad. twee dagen noodig heeft, dan vraagt men zich af, waar het heen moest, als alle overige burgers hetzelfde eischten en dan krijgt ons parlementaire stelsel een deuk, die niet meer te verwijderen i9. Als wij hard nekkig blijven weigeren in een depressie- tijd als thans de schrijnende tegenstelling tusschen de loonen in het particuliere- en overheidsbedrijf ©enigermate te verzach ten, ten behoeve van de meest-gedrukte partij; die weigering doen ondergaan in een schier ongebreidelden woordenstroom en daarin zelfs enkele onzer meest-bekwa- me werkers meedoogenloos laten verdrin ken, dan bereiden wij een voedingsbodem, waarop het fascisme welig tiert." DE AFVAARDIGING NAAR DE ECONOMISCHE EN MONETAIRE CONFERENTIE. Waarom geen deskundige op landbouwgebied? Het Tweede Kamerlid Van Rappard heeft den minister van koloniën, voorz. van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: Wat is de reden, dat geen enkele des kundige op landbouwgebied deel uitmaakt van de delegatie, die door de regeering naar de oeconomische en monetaire con ferentie te Londen is afgevaardigd Acht de regeering het niet gewenscht, nu ook belangrijke agrarische vraag stukken te Londen aan de orde zullen komen, dat een speciale landbouwdes kundige alsnog aan de delegatie wordt toegevoegd TEGEN FASCISME EN COMMUNISME. Actie van S.D.A.P. en N.V.V. Het Volk meldde Vrijdag: „Hedenmorgen vergaderden de hoofd besturen der moderne vakbonden onder leiding van het bestuur van het N.V.V. Aan de orde was o.a. een bespreking van de positie der beweging tegenover fascisme en communisme ook in ons land. Het onderwerp werd ingeleid door den heer S. de la Bella. De vergadering vereenigde zich met een ingrijpend plan van actie, dat door het N.V.V.-bestuur in overleg met den algemeenen raad was ingediend. De ver gadering vereenigde zich verder met een bereids door het partijbestuur van de S.D.A.P. aanvaard voorstel om over te gaan tot stichting van een centraal bureau voor actie en propaganda der moderne arbeidsbeweging tegen fascisme en com munisme. Dit bureau heeft tot taak om alle maat regelen te treffen, waardoor het beste resultaat gewaarborgd wordt van de be hoefte, die allerwegen in onze beweging wordt gevoeld om onze organisatie de aanvalskracht te geven tegen de machten die haar bedrjjgen. De dagelijksche leiding van dat bureau is opgedragen aan de heeren M.Sluyser en J. W. Matthijsen. Aan het bureau is toegevoegd een commissie van vijf uit den algemeenen raad, bestaande uit Kupers, De la Bella, Woudenberg, An kersmit en Matthijsen. De algemeene raad en de besturen van S.D.A.P. en N.V.V. hebben de maatrege len getroffen, door welke het bureau de beschikking krijgt over de ünancieele middelen, welke het voor de uitvoering van zijn belangrijke taak behoeft." Tegen een arbeldersweer. Tegen particuliere gewapende corpsen. Vrijdag is een vergadering gehouden van het N.V.V. met hoofdbesturen dei- organisaties en de federaties van be stuurdersbonden, waar o.m. uitvoerige besprekingen zijn gehouden inzake het oprichten van een arbeidersweer. Het voorstel van het verbondsbestuur van het N.V.V. om zich uit te spreken tegen oprichting van een arbeidersweer werd aangenomen met de stemmen van 27 hoofdbesturen vóór en twee tegen. De hoofdbesturen enz. gehoord de in leiding van den organisaties hebben de volgende motie aangenomen: De hoofdbesturen enz. gehoord de in leiding van den verbondssecretaris De la Bella, dringen er bij de regeering en de Staten-Generaal met klem op aan, binnen den kortst mogelijken tijd maat regelen te treffen tegen de vorming en instandhouding van particuliere gewa pende corpsen en gaat over tot de orde van den dag. UIT DE R.-K. VOLKSPARTIJ. De aïdeeling Tilburg uit de partij getreden. In de rijdagavond onder voorzitter schap van den heer F. Donders gehouden vergadering van de afd. Tilburg der R.K. Volkspartij is met algemeene stemmen besloten, uit de partij te treden. Het Tweede Kamerlid mr. P. Arts was verdwijnen snel en zeker door Uilsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ct*. op deze vergadering niet aanwezig. De vergadering werd gehouden naar aanleiding van het besluit van Felix Donders en vier andere gemeenteraads leden van Tilburg, om hun mandaat ter beschikking te stellen. De heer Donders stelt ook zjjn mandaat als lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant ter beschikking. toe vergadering verzocht den betrok kenen hun mandaten te blijven vervullen. („Tijd"). DE VERDUISTERING VAN DERTIG DUIZEND GULDEN TE VEENDAM. Pc verdachte te Brussel gear resteerd. Vrijdagmiddag kwam een Nederlander uit Veendam, zekere H. M., bij de politie te Schaerbeek melden, dat hij door een onkend persoon in een koffiehuis, dat hij echter niet meer kon aanwijzen, van 70.000 francs zou zijn beroofd. De politie hechtte weinig geloof aan dit verhaal en vernam bij navraag bij het Brusselsche parket, dat M. gezocht werd door de Nederlandsche justitie, ver dacht van verduistering van f 30.000, ge pleegd op 24 December 1932, ten nadeele van een te Veendam gevestigd filiaal van de Geldersche Credietvereeniging. M. heeft bekend en is opgesloten. Hij zal aan de Nederlandsche justitie worden uitgeleverd. BRAND OP HET S.S. APOLLINARIS. Bizerta. Het Nederlandsche s.s. ,,Apol- linaris III", uit Rotterdam, metende 250 ton, is in brand gevlogen. De kapitein is om het leven gekomen. Het schip was op weg van Alexandrië en te Bizerta binnengeloopen wegens averij. Kapitein Lehrer kwam in de vlammen om en twee leden van de bemanning wer den gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. Om vijf uur Zaterdagoch tend was de brand gebluscht. De schade is aanzienlijk. MARS EN JUPITER Zondagavond was er aan den hemel een merkwaardige constellatie te zien. De planeten Mars en Jupiter, die al maanden lang in eikaars nabijheid in het sterrenbeeld de Leeuw door hun helder heid opvielen, bevonden zich op zeer korten onderlingen afstand nl. op minder dan 1/3 graad, dat is ongeveer de helft van de schijnbare middellijn van de maan. 's Avonds van 10 uur af is dit tijdelijke tweeling in het W.Z.W. en later in het Westen te zien. Mars, die rood achtig getint is, staat dan schuin onder Jupiter, die wit lijkt en grooterlichtsterkte heeft. lederen volgenden avond zal Mars zich nu meer naar links van Jupiter ver wijderen, zooals hij zich sinds 13 Apriljl. steeds meer van rechts af naar hem toe had bewogen. Deze geleidelijke verande ring in den onderlingen afstand van de twee planeten zal in de eerstvolgende weken, als de bewolking het toelaat, ge makkelijk kunnen worden waargenomen. OOK DE ZAANSUHE EN AMSTERDAMSCHE JEUGD VIERDE LUILAK. Te Zaandam was het in den nacht van 2 op 3 Juni buitengewoon druk niet de luilakviering. Er zijn jongens, die in het geheel niet naar bed gaan dien nacht. Dit jaar waren er zeer veel van die nacht brakers. Het spookte op straat en dat begon al tegen twaalf uur. Het luilakfeest is een stukje Zaansche folklore en de autoriteiten streken wel eens de hand over het hart, wanneer zich althans geen excessen voordoen. Met een helsche ketelmuziek, waarbij braadpannen, stokken en leege blikken dienst deden, hebben in enkele stadsbuur ten van Amsterdam jongens de bewoners gewekt, en daarmede het oude gebruik van Luilak in stand gehouden. Doch, zooals met zoovele andere ouder- wetsche volksfeesten, geraakte al die vroegere gebruiken op den achtergrond, en thans bepaalt de jeugd zich er toe, in sommige buurten een heidensch spektakel te maken, omstreeks den tijd, dat de vroeg-trams gaan rijden. Met krijt werd hier en daar het woord „luilak" ©p de deuren geschreven. Een bloemenfeest voor iedereen, dat is de Haarlemsche luilak. In de bloemenstad wordt het feest niet opgeluisterd door allerlei baldadigheden. Vrijdagmiddag is een kilometerlange kleurige versiering aangelegd langs de Raam-, Gasthuis- en Kamijersingel, een geurende rand van bloemen en planten, die in schuiten, uit de omliggende kweekerijen waren aange voerd. Maar eerst na negen uur 's avonds begint de uittocht van de burgerij naar deze eenige eeuwenoude bloemenmarkt. Iedereen kocht bloemen en zoo vormde zich tegen middernacht een bloemencorso, dat de binnenstad een ongekend zuidelijk karakter gaf. Buitenland. EEN GRAPPENMAKER. Rijdt pardoes te water. Vrijdagavond is op den Zuid-Buiten singel in Den Haag een auto te water gereden. In de auto waren gezeten de eigenaar, een 41-jarige caféhouder, een WOENSDAG 7 JUNI 1933. Hilversum, 296 M. V ARA-uitzending. 8.00 Grammofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i.d. Continubedr.: „De Noten krakers", o.l.v. D. Wins, Janny van Oogen (declamatie), YARA-Tooneel o.l.v. W. van Cappellen en grammofoonpl. 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot en Grammofoonpl. 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Voor de kinderen. 5-30 „De Flierefluiters" o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 Grammofoonpl. 6.30 Orgelspel J. Jong. 7.00 Causerie vanwege het N.V.V. 7.20 VARA-orkest o.l.v. H. ce Groot. 7-59 SOS-beruhten. 8.00 Causerie door S. de la Bella. 8.20 Concert door het London Labonr Choir o.l.v. Bush, m.m.v. G. Dunn (tenor). 10.00 Vervolg orkestconcert. JO.25 Vaz Dias. 10.35 Orgelspel C. Ste'yn. 11-0512.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzenidng. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 3-159-30 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding o.l.v. Ds. J. F. W. Erd- man. 10.30 Feestvergadering ter geleg. v, h. 70- jarig bestaan der Weesinrichting „Neer bosch". 12.15 Grammofoonpl. 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.00 Bondsdag v. d. Bond van Meisjesvereen. °P Geref. Grondslag in Nederland. 5 00 Kinderuur. 6.00 Grammofoonpl. 7-15 Ned. Chr. Persbureau. 7-30 Leger des Heils-muziek. Adj. G. Claeijs (causerie), D. Bruyns (sopraan) en W. Groot (bariton). 800 Zuid-Limburgsche Avond. Spreker: F. A. Kraaijeveld, mej. Tr. Berkemeier (declama tie), twee koren cn de Prot. Chr. Harmonie „Juliana" o.l.v. N. Caro. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Grammofoonpl. DONDERDAG 8 JUNI. Hilversum, 296 M. «viomecn programma, verzorgd door de A\ RO. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Voordracht door R. Flink. 11.00 Orgelconcert door E. A. Vos, m.m.v. W. F. Beundermann (viool). 12.002.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. m.m.v. „The 2 Williards". 2.30 Vervolg Omroeporkest. 3-00 Grammofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4-30 Zang door Sophie Wijss, m.m.v. E. Veen (piano). 5-00 Voor de kinderen. 5.30 Grammofoonpl. en Draaiorgelmuziek. 6.30 Sportpraatje Hollander. 6,55 Kamermuziek door het Haydn-kwartet. 7-30 J. Roosje: „Engeland en Schotland". 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N, Treep m.m.v. Piero Pierotick (bariton). 8.45 Gem. Zangvereeniging „Spangens Koor" O.l.v. J. Vranken Jr. 9.05 Vervolg orkestconcert. 9-30 Zang door Piero Pierotick, m.m.v. E. Veen (piano). 9-45 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Grammofoonplaten. 11.30—2.00 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. Huizen, 1875 M. 8.00—0.15 KRO. 10.00 NCRV, KRO, hierna NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Dr. K. H. Wallien. 10.45 Grammofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en grammofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Voor de voruw. 4-00 Bijbellezing door Ds. H. A. Mnnnik, m.m.v. mej. C. de Jager (zang) en C. v. Drieënhuizen (orgel). 5.00 Concert. A. Rackwitz-de Jongh (viool), G. v. Vladeracken (zang en piano) en J. Poortenaar (begel.). 5 45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. Ó.15 Causerie door W. J. Taanman. 6.45 Knipcursus. 7-15 Grammofoonpl. 7-30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Krayé. 8.00 Hollandsch Salonorkest o.l.v. M. de Haas. 900 Causerie door J. Lens. 9.30 Orgelconcert door A. Engels m.m.v. W. Ravelli (bariton). 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Grammofoonpl. smaakt 's zomers en 's winters even fijn. 10-jarig zoontje van den man, jarige vleeschhouwersknecht uit de Net I «cherstraat en de bestuurder, een 88- jarige verlofhouder uit de Calandstraat. Toen de inzittenden een meeningsi ei- schil over het rijden kregen, zeide d® bestuurder: »Dan moet de auto het uatei maar in,« waarop h() meteen in den sm oel reed. De eigenaar en de bestuurder geraakten te water, terwijl de twee ande ren tijdig uit de auto konden springen. De te water geraakten kwamen zonder eenig letsel weer op het droge en be gaven zich naar huis. De bestuurder is in zijn woning ge arresteerd en in bewaring genomen. De kraanwagen van de politie heeft de auto gelicht. FRANSCHE VISSCHERS GERED. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de Nederlandsche sleepboot „Hum- ber", die gestationneerd is in de haven van Douarnenez, hst Fransche visschers- vaartuig „Fauvette", waarvan men reeds sedert 52 dagen niets had gehoord, veilig binnen gebracht. Het Fransche vaartuig was door het Nederlandsche schip op sleeptouw genomen. De bemanning van II man had sedert verscheiden dagen geen voedsel gebruikt. De „Humber" behoort aan de Inter nationale Sleepdienst-Maatschappij te Rotterdam. (Tel.) DE OUDSTE BRANDWEERCOMMANDANT TER WERELD. Eerst op IMI-Jarigen leeftijd legt hij zijn ambt neer. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt: De oudste brandweerman ter wereld is zeker wel de commandant van de plaatse lijke brandweer der Henegonwsche hoofd stad Bergen, Gustave Cardinal, die on langs zijn negentigsten verjaardag heeft gevierd en er eindelijk aan denkt zijn ambt neer te leggen. Zondag 11 Juni, na de jaar- lüksche voorstelling op de Groote Markt te Bergen, van den legendarischen strijd tusschen Sint Joris en den draak, zal htf voor de laatste maal de salvo's, die bij dit folkloristische schouwspel te pas komen, doen afvuren en vervolgens, ten aanzien van de geheele bevolking der stad, door het college van B. en W. bij klokgelui en beiaardspel worden gehuldigd DERTIG OLIETANKS IN DE LUCHT. Tientallen dooden en gewonden. The Long Beach in Californië zjjn in een raffinaderij van de Richtfield Oil Company eenige petroleumtanks in brand gevlogen, waarna het vuur snel om zich heen greep en in totaal dertig tanks in de lucht vlogen. Naar een schatting van de politie zijn ongeveer 20 personen, die zich in de omgeving bevonden, door de ontploffing gedood, terwijl ten minste een even groot aantal zijn gewond. Reeds na zeer korten tijd was geneeskundige hulp ter plaatse en werden 17 gewonden naar het zieken huis overgebracht. Inmiddels dreigde het gevaar, dat het vuur de in de onmiddellijke nabijheid van de raffinaderij gelegen bronnen zou aantasten. De brandweer die met groot materiaal aanwezig was, werd in haar werk zeer gehinderd door de te hoop geloopen be volking van bijna 20.000 menschen, van wie zich een paniek had meester gemaakt bij de herinnering aan de aardbevings ramp, waardoor zij nog kort geleden was getroffen. Een groot gedeelte van het olieveld van de Texas Oil Company is eveneens vernield. Men is thans het vuur meester. Elf menschen zjjn om het leven gekomen en achttien gewond. UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. De toestand in België. De »Volksgazet« (Antwerpen) wijst er in zijn wekelijksch overzicht op, dat de toestand in de Antwerpsche diamantnij verheid geleidelijk gunstiger wordt. Er wordt meer en meer gewerkt, al kunnen de loonen allerminst gunstig worden ge noemd. De arbeiders begrijpen echter dat het thans hoofdzaak is er voor zorg te dragen dat het werk in Antwerpen blijft. Loonquaesties, die zich in de afgeloo- pen week hier en daar hebben voorge daan, hebben een bevredigende oplossing gevonden. Er is sprake van het vormen van eenige nieuwe personeelen voor de bewerking van chips. Het aantal wer kenden in den A,D.B. is deze week met ruim 200 toegenomen. De toeneming van het aantal arbeiders in de buitencentra is niet onbeduidend. 6 Juni. Gezien de eatastrophal(. snelheid, waarmee tegenwoordig nie ideeën overwaaien van het eene ]anI naar het andere, zal het bericht, dï Tsjechische Kamerleden voortaan hui redevoeringen niet meer mogen vooi* lezen, bij onze pasgekozen afgevaardi», den ongetwijfeld als een bliksem zijn in. «eslagen. Is dat wel een maatregel dl# moet worden toegejuicht? Het valt sterk te betwijfelen! Het besluit is genomen meldt Reuter, omdat verscheiden vaardigden hun speeches van het papie.' lazen zonder erbij 11a te denken wat zit zeiden. Ook is gebleken, dat bij sommist gelegenheden de afgevaardigden in hun redevoeringen hadden «mngeteekend- „Hier ironisch lachen". Is dat nu zoo erg? Vele leden lezen gewoonlijk hun ejgeü redevoeringen voor en 't is meestal niet heel erg als men die zal moeten missen Maar sommige laten een rede voor zich opstellen door een werkelijk deskundig en is het niet jammer voor het land, ais voortaan zoo'n rede ook onuitgesproken blijft? Verder lijkt het een heel verstan. dige maatregel, wanneer een Kamerlid (dat zijn eigen acteurstalenten niet ver trouwt) in zijn rede aangeeft waar hfi ironisch of sarcastisch snuiven moet. Dat is zeker beter dan dat hij bijvoorbeeld ironisch lacht achter de woorden „Mijn. heer de voorzitter" of achter „Mijne Hée- ren!" Dergelijke aanduidingen vindt trou wens zelfs de beste acteur nog in zijn rol aangeteekend! En een afgevaardigde, die zicli iets aantrekt van de critiek, uitge oefend door de Kamerjournalisten, zal er natuurlijk voor zorgen, dat zij van zijn rede niet kunnen zeggen, dat ze mat, toon loos of weinig overtuigend werd ge speeld, ik wil zeggen uitgesproken. Wij kennen dan ook menig Kamerlid, dat spreeklessen heeft genomen en zóó voortreffelijk declameert, dat zijn rede voeringen er op schrift ongeveer als volgt moeten uitzien: Mijnheer de voorzitter (stem laten stijgen). Mijne Heeren (stem dalen; even wachten, lorgnet opzetten). Het wetsont werp dat hier voor ons ligt (blik op den Minister van Binnenlandsche Zaken) heeft mij en mijn fractiegenoot en (wenk brauwen fronsen) met groote verwonde ring, om niet te zeggen (lorgnet afzetten) met weerzin vervuld. (Onverwacht wel willende stembuiging): Mijnheer de voor zitter. Het zal Zijne Execellentie toch niet ontgaan zijn, dat ondergeteekende en (handbeweging) zijn fractiegenooten (scherpe nadruk) sinds jaar en dag een regeling bepleit hebben, die diametraal (lorgnet in de hand en daarmee scandee- ren: ik her-haal di-a-metraal) ingaat tegen de (smalend): belachelijke rege ling, waarmede dezeminister de on derhavige materie meent te kunnen af doen. De stem van onze fractie (onder danig): Mijnheer de Voorzitter, is helaas geweest (pathetisch): die eens roependen in de woestijn. Ik betwijfel zelfs (scherp, tevens ietwat guitig, met stemverheffing): of Zijne Excellentie wel ooit onze argu menten heeft bestudeerd! (even wachten, voor event. applaus). En zoo verder. De uitwerking van deze redevoeringen was altijd pyramidaal! En zou hierin ver andering moeten komen? Het ware zonde en jammer voor het parlementaire stel sel! B. de Ligt, Vrede als Daad. Be ginselen, geschiedenis en strijdmetho- den van de directe aktie tegen den oorlog Tweede deel. v. Loghum Sla terus Ui tg. Mij., N.V. Arnhem, 1933. t a J'-'u 2 cpt" 7 4-90, geb. 6.50. Indertijd bespraken wij hier het-eerste deel van ocze studie, die voor den onderzoeker van groote waarde is. Dit tweede gedeelte is om vangrijker dan het eerste; het omvat 344 blad zijden tekst, een literatuuropgave, die 14 blad zijden beslaat, 7 bladzijden vertalingen van citaten, 21 bladzijden registers (persoons- en zaken). en tenslotte een uitvoerigen inhoud over dit deel dien ook het eerste deel bevat Zoodat men alles bijeen een gemakkelijk na te daan studiewerk heeft, dat regelmatig kan worden gebruikt. Het is ondoenlijk van he" m M at,,hler omtrent de directe actie ver- m ld wordt, een overzicht te geven Helaas schijnt de schrijver, wiens standpun genoeg zaam bekend is, niet steeds op een voldoe.fd objectief standpunt te hebben gestaan bij de k»m vel, bladzijden leku (te'recïï') ™"i over Fredenk van Eeden, wiens „Waldèn"- stiijhting een poging is geweest om Thoreau's idealisme in ons land te verwezenliiWn niet meer dan één enkelen regel, waarin de schr. tenminste erkent, dut hij L van E een der weinigen in ons land was, die lang vóór 1914 Thoreau's beteekenis begreep. Over Enka, een tegenwoordig vergeten, eenige ja ren geleden nog zeer bekend strijdster voor directe actie (al was haar actie dan ook pas sief, namelijk volkomen weerloosheid), is de Ligt „ietwat" uitvoeriger: in het eerste deel wijdt hij drie regels aan haar en deelt daarin mede: dat zij door Kttyper als christe lijk onderwijzeres ontslagen werd wegens haai revolutionaire ideeën, dat zij met de Ligt en mevrouw Koomans-Timmer een rev. soc. anti-oorlogsgroep stichtte, en dat zij ten slotte principieel noch praktisch met hem de,L. kon samengaan. That's allVan Enka s zeer principieele standpunt, dat tegen woordig mutatis mutandis door vele jong- orthodoxen gedeeld wordt, van haar buiten gewoon moedig optreden op vergaderingen, vermeldt de schr. geen woord. In zijn litera tuuropgave komt zij niet voor. Het is hier de plaats niet uitvoerig op dit werk in te gaan: wij kunnen slechts aankondi gen. Dit tweede deel bevat het vervolg van de zeer uitvoerige verhandeling over de reli- gieuse directe actie, en wel die welke uit al- gemeen-religieuse en humanitaire motieven plaats had. Dit gedeelte vormt vrijwel de e ft van dit 2de deel. De andere helft word ingenomen door de „sociale directe actie" uit sociologische en universeel-menschelijke motie- i!enj. ,j „ler k°mt z'jn eenzijdig standpunt herhaaldelijk tot uitting. Dit alles neemt niet weg, dat het boek een zeer waardevol document vormt voor wie zie 1 van het vraagstuk der directe actie tegen den oorlog op de hoogte wil stellen, te meer, daar het voor een zoo omvangrijk werk uiterst goedkoop is. J. Br. Middelbare Technische School Amsterdam. V ij ontvingen een verslag en prospectus betreffende de Middelbare Technische School oor ouwkunde in de Dongestraat 12, Am- stMdam-Ziiid. De ouders blijken nog niet vol- hi^n v ap de,hoo«te te z'jn van het feit. dat nun kinderen kunnen studecren in Bouwkunst a™ ."j MlddeIbare Technische School in Amsterdam, welke stad ook op dit gebied ®eac t worden een centrum van betec- C ^IJjê ^"en Ujsevoegd leerplan geeft ,PPI5"S 'ndichtingen over den omvang der «1»„ terwijl in het prospectus iets over den aard daarvan wordt gezegd. Een en ander heN„P°?n 1 kcuriff verzorgd en zal aan belangstellenden gaarne worden toegezonden. Sport in Beeld, 30 Klei. Tekst: Een praatje over athletiek door H. A. Meerum Terwogt. Dagboek van een Leek. Hoe de voetbal rm- T B'jb,ad: Reisspjort. Illustraties: Umcieele opening van bet Noordcrbad te Aandvoort. Concours hippique te Breda. Cricket-wedstrijden te Oegstgeest. - Varsity op het Noordzee-kanaal. - Draverijen te weg. veldritten te Scheveningen, korfbal n den Haag, diverse sport-evcnementen. ath- letiekwedstrijden tc Amsterdam, voetbal-snap shots, kieken uit Berlijn

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2