a il&a NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S. UMI WEI Zn. 7290 EERSTE BLAD DINSDAG 20 JUNI 1933 Europa zal nationaal socialistisch worden. - Roosevelt volmacht gekregen^6'' hedt SChÏCT °nbePerk,e Sportkousen De gebeurtenissen in Oostenrijk De brand in den Rijksdag. Steun aan den landbouw in Vereenigde Staten. de Het saneeringsplan voor bloembollenbedrijf. het TOBRALCO in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-«chf„ De rijksmiddelen over Mei. rOSTER'sMAAGPHlEN „Omdat jij mijn gsïuk bent". No- COURANT f.2* 2 T f", n W'rtH.» en T«,l 11.66 biZ ÏS1 en .;e" gt' .„"rVaZr 'n,)ii 'e"'« resn f ft-fin f n-o n>1(>s. 4ct.; fr.p.p.6ct. Zondagsblad 0,l()'f h~M°debl8d resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v,h C. DE BOER Jb. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16060. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gerraagd, te koop, te huur) van 11 m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4cL Jleel Europa wordt nationaal socialis- «h heeft Goebbels beweerd en u be- foeft dus niet al te erg te schrikken bij Bet leze" van bovenstaanden titel, omdat uit den mond van dezen leider wel meer beweringen zijn gekomen, die niet al te ^erieus genomen konden worden. Toch is het wel „interessant" om van de woorden van Goebbels kennis te nemen en wij geven hier dus een en ander uit de rede- Voering die hij in het raadhuis te Ham- bnég heeft gehouden voor vertegenwoor digers van de binnen- en buitenlandsehe pérs. Men mag niet over het hoofd zien, dat de binnenlandsclie politiek slechts dienen moet tot de voorbereiding van de buiten- Éndsche politiek, die in laatste instantie Bét wezen der politiek uitmaakt. Thans jojn de 7,aken in het buitenland in zekere mate gestabiliseerd. Thans moet Duitsch- jand voor den blik naar buiten, de wereld in richten, zoo zeide Goebbels. Op het oogenblik bestaat in Duitseh- land één samenhangende idee.* Voor zoo ver nog andere ideeën tot uiting kunnen komen, zijn zij zonder de geringste effec tieve beteekenis, daar zij geen aanhang meer hebben in het volk. De nationaal socialistische beweging heeft een organi satie geschapen met het doel de overige partijen te ontbinden en te vernietigen, pft proces is begonnen, wanneer er naast de N.S.D.A.P. op het oogenblik nog an dere partijen zijn, is dat zonder beteeke nis. De nat. soe. beweging heeft de samen hangende idee geschapen en daarmede Bet stalen skelet van den nieuwen staat. Deze samenhangende idee is ook op staatspolitiek gebied doorgezet in hot streven naar één samenhangend rijk. Het Ipatste groote doel is thans een absoluut, een eenheid vormend volk te scheppen. |pr. gelooft, dat dit in betrekkelijk kor ten tijd gelukken zal. Het spreekt vanzelf, dat de thans ge schapen rechtstoestand ook een nieuwe rechtsvorm vormt en hiermede breekt in Düitschland een nieuwe historische peri ode aan. De eigenlijke revolutie is nog niet geëindigd. Nog in den loop van dit jaar zullen omwentelingen plaats vinden, waarbij vergeleken alles wat tot dusverre geschied is, slechts een begin, Dij wijze van spreken slechts een ouverture ge weest is. Wij staan thans voor het feit, dat de wereld Düitschland niet begrijpt, waar over men zich echter niet behoeft te ver wonderen, want veertien jaar lang is Düitschland in de oogen der wereld door de marxisten in discrediet gebracht. Spr. IS er van overtuigd, dat Düitschland des ondanks een wereldzending te vervullen heeft. De huidige revolutie in Düitsch land zal zich niet beperken tot twee staten in Europa. De oorlogsverklaring van Hitler aan den democratischen staat is slechts het begin. Aan het einde der ont wikkeling zal een nat. soe. Ingedeeld Europa staan. Roosevelt overwint, hij heeft den strijd j In het congres gewonnen, nadat deze reeds voor hem verloren was. Alles scheen hem de laatste dagen tegen te loopen, schrijft de „N. R- Crt." en het blad vervolgt dan: bij JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf best). Zuic 1-„1\ ia Irlic r*»rv r maat en urkeuze bij JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf best). Zuidstraat iq (Let op den gelen winkel), ie klas reparatie- Inrichting voor alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste). De president had het Congres aan het eind der vorige week naar huis willen zenden om zonder zijn aanhangers en zonder de critiek van lastige, te Washing ton aanwezige senatoren te kunnen be slissen over de kwestie der oorlogsschul den; daarvan is echter niets gekomen. Het was het verzet tegen een voorstel tot drastische besnoeiing van het reeds lang tot misbruik, aangegroeide pensioen van de oud-strijders, dat het parlement bijeenhield. In werkelijkheid is het dat niet alleen geweest, maar thans wilden vele leden niet weg uit Washington om dezelfde reden, waarom Roosevelt hen juist weg w ilde hebben. Het Congres was niet gerust omtrent de houding, die de president tegenover de Europeesche schuldenaren en Engeland in het bijzon der zou aannemen. Nu was de kwestie sedert eenige d^gen van het tapijt. De besnoeiing van de pen sioenen was nu werkelijk alleen als strijd- object overgebleven. In het Huis van Af gevaardigden had Roosevelt zich genoopt gezien een compromis te aanvaarden, dat de opbrengst van de beoogde besparing geducht verminderde. Het is zeer wel mogelijk, dat de tegenvaller die bij heeft moeten aanvaarden, op dicht hij de 100 millioen dollars neerkomt. Maar hij heeft zich daarbij neergelegd. In den Senaat, die reeds uit zijn humeur was om de kwestie der oorlogsschulden, was het verzet nog veel feller. De senatoren Steiwer en Cutting dienden een amende ment in, dat dé schade voor de schatkist haast nog moest verdubbelen. Dit heeft de regeering niet willen aanvaarden. Na feilen strijd in den kleinen, maai1 altijd moeilijk handelbaren Senaat werd dit amendement ondanks het verzet der regeering, aangenomen en wel met 51 tegen 39 stemmen. Vele democraten waren in dit geval hun president afvallig ge worden. De gewijzigde wet moest terug naar het Huis van Afgevaardigden; naar het heet boven.de verwachting der regeering heeft dit echter de wijziging met 208 hgen 177 stemmen verworpen. Tenslotte heeft de zaak voor Roosevelt een bevredigend einde genomen. Onmid dellijk daarop is het Congres tot December naar huis gestuurd. Roosevelt heeft geen poging meer gedaan om het gat dat de wijziging in zijn berekeningen heeft ge maakt te stoppen. Op dit conto blijft een tekort staan, dat op een maximum van 100 millioen dollar moet worden geschat Roosevelt heeft een schier onbeperkte volmacht van het Congres gekregen. Het is hoogst interessant om kennis le nemen van het lijstje volmachten, dat de Washing- tonsche corr. van de „Times" geeft. Een lijstje, dat nog niet volledig is. Volgens dat lijstje kan Roosevelt: heffingen opleggen aan alle verwerkers van landbouwproduc ten, waarvan de opbrengst dan onder de boeren moet worden verdeeld; een practi- sche beperking invoeren van de bebouwde oppervlakte voor den landbouw7; wetten goedkeuren en desnoods gedwongen op leggen, die de concurrentie tusschen de industrieele ondernemingen regelen; maxi mum-uren en minimum-loonen voor de ar beiders in de industrie voorschrijven; alle ondernemingen dwingen licensies te vra gen van de federale regeering, zonder welke zü dan niet meer zouden mogen werken; algemeen embargo* uitschrijven, of contingenten of invoerconsenten invoe ren, of tarieven heffen van iedere hoogte om de Amerikaansche industrie voor bui tenlandsehe concurrentie te beschermen; alle banken sluiten en vaststellen onder welke voorwaarden zij weer geopend mo gen worden; de inhoud van den dollar aan goud verlagen, tot een waarde van 50 pet; 3 milliard dollar aan ongedekt gouverne menteel geld uitgeven. Het vorig jaar zijn Roosevelt al deze rechten verleend, alleen de volmacht voor de licensies is dit jaar opgemaakt zegt de „N. Rott. Crt." Zou hü dit alles uitvoe ren, dan kon hij wel eens aanspraak ma ken op den naam van den grootsten revo lutionair der geschiedenis. Ais een stuk boetseerklei zou hjj dan Amerika hebben verkneed. Figuren van de groote economische wereldconf erentie. Generaal Jan Christiaan Smuls, Zuid-Afrika. Dr. Engelbert Dollfuss, Bondskanselier, Oostenrijk. P, .^'7 Vp WË Eduard Benesj, minister van Buiten landsehe Zaken, Tsjecho-Slowakije WEINIG ANIMO VOOR ONTWAPENINGSBESPREKINGEN TE LONDEN. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de voorzitter der Ontwapeningsconferentie, Arthur Henderson, in het gebouw der Economische Wereldconferentie te Lon den pogingen doet om in contact» te komen met buitenlandsehe deelnemers ter bespreking der ontwapeningsproble men. In het algemeen is de neiging daar toe bij de gedelegeerden slechts gering en verklaren zij, dat zij meer belangstel ling voor de economische problemen heb ben. Vooral de Franschen staan afwij zend tegenover alle ontwapeningsbespre kingen. AMERIKAANSCHE VOORSTELLEN TER ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE. A'erlaging met 10 pet. van de invoerrechten. De Amerikaansche delegatie stelt een vermindering met 10 pet. voor van de in voerrechten, die in de verschillende lan den op 12 Juni 1933 werden geheven. Een zelfde verlaging wordt voorgesteld voor de andere invoerbelastingen. Voorts wen- schen de Amerikanen opheffing in gelijke mate van de invoerbeperkingen. Een mul tilaterale overeenkomst tot verlaging of aanpassing van de douanerechten zou in werking treden indien zij door een zoo danig aantal landen geratificeerd is, dat deZe met elkander 50 pet. van den inter nationalen handel over 1933 vormen. Het douanebestand zou na het einde der oeco- nomische conferentie voor een bepaalden tijd verlengd moeten worden. Een deel der gearresteerde na- tloneel-sociallsten weer op vrije veeten. Volgens een bericht van de semi-offi- cieele Polizeikorrespondenz bevinden zich 104 nationaal socialisten in arrest in ver band met het onderzoek naar de bomaan slagen. Onder hen zijn 16 rijks-Duitschers en 38 Tjecho-Slowaaksche onderdanen. Ook de secretaris van Habicht Colirs is nog in arrest. Volgens een bericht uit Leohen in Stier marken is het twee nationaal socialisten tijdens hun transport gelukt te ontsnap pen. In Neder-Oostenrijk zijn een aantal ge arresteerden weer op vrije voeten gesteld. Zoo zijn te Neuburg 18 nationaal socialis ten uit de hechtenis ontslagen, onder wie ook graaf Hardegg. Ook de nat.-soc. lei der von Perchtelsdorf is ontslagen. Een artikel in het nieuwe week blad „Neuer Vorwarts". In een artikel: De nacht van de mis daad; onopgeloste raadsels met betrek king tot den brand in den Rijksdag stelt de „Neue Vorwarts" (het soc.-dem. week blad, dat nu te Praag verschijnt, red.) de vraag, hoe het gerucht, dat de nazi-regee ring, resp. Goering, den Rijksdag zelf in brand zou hebben gestoken, in de wereld is gekomen, n.1. het gerucht wegens het verbreiden waarvan immers de bijzonde re rechtbank draconische straffen heeft opgelegd. Nog voor men de beteekenis van het eerste bericht over den Rijksdagbrand kon overzien, aldus het blad, kwam een tweede bericht binnen, dat in den Rijks dag twee mannen in hechtenis genomen zouden zijn, die den redacteur der „Vor warts" zoogenaamd hadden getelefoneerd, dat minister Goering de aanstichter van den brand was. De redactie zou deze man nen de opdracht hebben gegeven dit be richt verder te verspreiden. Van de twee mannen, aldus gaat het blad verder, heeft men sindsdien nooit meer iets vernomen. Evenmin hebben zij ooit de „Vorwarts" opgebeld en al even min zijn zij met redacteuren van de „Vor warts" geconfronteerd. En lioè waren die twee mannen in den Rijksdag gekomen, daar toch in het gebouw onmiddellijk na het uitbreken van den brand niemand meer werd toegelaten? Zelfs geen afge vaardigden. Natuurlijk besprak men in de „Vorwarts", wie de werkelijke dader was. Geen mensch geloofde de officieuse ver telsels, doch op het denkbeeld, dat Goe ring het zou geweest zijn, kwam niemand. Dat idee heeft in de buitenlandsehe pers een groote rol gespeeld. Hoe echter is het bericht over het zoogenaamde telefoonge sprek tusschen de twee geheimzinnige mannen en de redactie van de „Vorwarts" ontstaan? Zal dit raadsel ooit worden op gelost? De belasting voor tarwe en ka toen. Productiebeperking voor tarwe meer dan 20 pet. Reuter meldt uit Washington: Blijkens een mededeeling van het mini sterie van landbouw zal van 1 Augustus af een belasting op tarwe worden gehe ven van ongeveer 80 cent per bushel. De belasting dient voor het financieren van het programma tot beperking van de tarweproductie. De mate van beperking is nog niet vastgesteld, doch deze zal meer dan 20 pet bedragen. Volgens het opgestelde plan zal jaarlijks 150 mil lioen aan de tarweboeren worden uitge keerd. Het tarweprogram geldt voor drie jaar. En zullen geen pogingen worden gedana om den thans groeienden tarwe oogst te beperken. De heffing voor katoen zal ongeveer 4 cents per pond bedragen. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, ligt het met betrekking tot het saneerings- plan voor het bloembollenbedrijf in de be doeling der regeering, de reeds bekend gemaakte minimumprijzen voor het te ex porteeren deel zoo volledig mogelijk aan de kweekers ten goede te doen komen, d.w.z. dat alleen de onkosten der kwee kerscentrale op hen verhaald worden en de helft der kosten van de centrale com missie. De exporteur zal, om exportvergunning te krijgen, ten genoege van de regeering moeten aantoonen, dat de kweeker den minimumprijs heeft genoten, resp. dat daarvoor een redelijke zekerheid van be taling op de gewone betalingstijden is ge steld. De teeltbewijzen zullen aan de erkende telers in verhouding van den omvang hunner teelt als een niet zonder goedkeu ring der regeering overdraagbaar recht worden verstrekt. Voor eventueele over dracht zullen soepele mogelijkheden wor den geopend, beoogend om aan alle telers een teeltvoortzetting te waarborgen, dis voor hen en in het algemeen belang aan gesngw «9^ per el. Verkrijgbaar bij: Let op nasin op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collaellt .11 - ■mWöSManaii alle eischen van redelijkheid voldoet. Aan de exporteurs zullen de condities zoodanig gesteld worden, dat de minimum prijzen in het buitenland zoo goed moge lijk werden gehandhaafd, met zoo gering mogelijke bemoeilijking van de gewone wijze van afzet. De geraamde inperking zal definitief worden vastgesteld na bekendmaking van de resultaten der inventarisatie. Voor de misschattingen en voor alle onkosten der regeling zal een heffing bij den export worden gesteld. Wanneer men de totale opbrengst der Rijksmiddelen in Mei vergelijkt met die van de maand April toen 't totaal 28.6 mill. was dan is zij gunstig, maar bij een vergelijking met Mei 1932 en vroegere jaren steekt »ij wel heel erg af. In Mei 1932 was het totaalcijfer 37.7 millioen of bijna 2 millioen meer dan in Mei van dit jaar. De overeenkomstige maand van 1931 leverde 43.2 millioen. van 1930 zelfs 60.7 millioen op! De daling bedraagt tegenover 1930 niettegen staande de vele versterkingen der mid delen dus rond 30 Toch is de afgeloopen maand voor ver- Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpll- len het middel bi) uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom oerkrijghaet èf 0.65 p. ficetK. FE UIL LETO N Een Heldersche roman door WILLIARIS- 1) HOOFDSTUK I. Het nas snikheet in Rotterdam. Maar vooral in de Kerkstraat, die gele- gen was in het centrum der stad', hing een drukkende hitte, die de mensehen loom maakte en hen deed verlangen naar de zee met haar verfrissehende koelte, of naar een schaduwrijk plekje in het bosch, om daar naar believen het matte lichaam te kunnen uitstrekken. Maar niet iedereen kon aan dat verlangen voldoen. De bootwerkers in de haven gingen door met de schepen te laden en te lossen. De menschen in de magazijnen en win kels bleven op hun post, en de kantooi- heeren keken met verlangende blikken door de wijd openstaande ra mem naar de strakblauwe lucht, of zich in de verte misschien een onweersbui aankondigde om verfrissehende regen te brengen. Maar teleurgesteld keerden zij weer naar hun werk terug. Er was nog geen wolkje te zien! De zon was onbeperktheerscheres en deed met haar verzengende stralen ïnensch en dier bijna versmachten. Zooals de Kerkstraat zich__ u tetrek tusschen de hooge gemeentelijke gebou wen en de lange rijen huizen van 3 en 4 verdiepingen hoog, Was er geen zuchtje dat er in vermocht door te dringen. Mijnheer Berg, de eigenaar van den ijzerhandel, die gevestigd was in de Kerk straat, zat op zijn kantoor en zuchtte diep. Ook de zaken hadden daar schuld' aan. Dat kwam niet alleen door de warmte! En hij voelde wel, dat hij lang niet in orde was. Bü tusschenpoozen had bij pij nen in de hartstreek, stekende pijnen, die hem wel eens wat ongerust maakten. Maar hij was er de man niet naar om dadelijk naar een dokter te loopen en zijn huisgenooten te verontrusten. Liever hield hij alles vooi zich. „Ik maak 111e waarschijnlijk veel te gauw ongerust," dacht hij. „En als de zaken weer beter gaan dan knap ik ook wel weer op; dan word ik vanzelf vrooliiker en dan zal die pjjn ook wel verdwijnen". Zoo had hij zich zelf de laatste dagen steeds moed inge- sproken. Nu echter scheen hy alle hoop verlo ren te hebben en de moed hem ontzon ken te zijn. Op aanraden van een kennis had hy 'een kans gewaagd op de beurs. Het was 1 absoluut safe had men hem verteld. Daarom was hij gaan speculeeren en had hij.verloren. Zijn oudste, en eenigste broer dien hy I nog had, bezat een ijzerhandel in de Hoogstraat, maar dien had hij niet om hulp willen vragen. Dat was zoo'n koud 'en gevoelloos mensch. bij wien het geld 'zulk een groote plaats Innam, dat hij vooruit wist hooghartig te worden afge wezen en dan bovendien nog de noodige 1 .„.■fjoi- nn zijn beleid in zaken te hooren zou krijgen. Nu wachtten de leveranciers op beta ling. Het geld, dat verloren was bij de speculatie moest de volgende maand te rugbetaald worden. Met zijn huur was hij ten achter; en hij wist met geen mogelijk heid aan geld te komen. Dat was de re den, waarom mijnheer Berg zoo zwaar zuchtte. Hij becijferde dat, als hij de zaak ver kocht, hij nog niet voldoende zou heb ben 0111 zijn schulden te betalen. Dan kon hij als knecht bij een ander gaan werken met een flinke schuld 0111 te beginnen. En zijn zoon Hans dan? Die ging 1111 al drie jaar op de H.B.S. en zou later gaan studeeren aan een hoo- geschool. Moest dat alles nu zoomaar af gebroken worden, al die mooie plannen, die hij met zijn zoon samen gemaakt had! Och, als hij maar weer niet zoo'n pijn had. Die beroerde warmte ok, dat maakte ben» het denken moeilijk. Hij moest een middel vinden om zijn zaak te redden, zijn zaak en zijn goeden naam, maar vooral de toekomst van zijn jongen. Zwaar steunend zette hij zich in j zijn bureaustoel. Het scheen wel dat de pijn erger was dan gewoonlijk, zoo erg had hij het nog ïiooit gevoeld. Zacht streek hij met de hand over het hart. Toen kwam een erge, stekende pijn.... O God...., Hans...., mijn jon gen. Groote zweetdruppels stonden op het voorhoofd, de pijn werd steeds vlijmen- der. Toen, de hand nog op het hart, in zijn kleeren vastgeknepen. zonk het hoofd op zijn borst, als wilde hij in zyn laatste oogenblikken zijn benauwdheid nog verbergen. 1 Langzaam ontspanden zich zyn trek ken, de uitdrukking van angst week en maakte plaats voor een nauw merkbaar glimlachje, dat om zijn lippen speelde en aan zijn gelaat een vriendelijke en tevre den uitdrukking gaf. Door het openstaan de raam kwam eindelijk een zacht ver- frisschend koeltje, dat heel voorzichtig de papieren op de schrijftafel beroerde, zachtjes ritselde door de kamer, maar als wilde het de doodsche stilte die daarbin nen heerschte niet verbreken, weer spoe dig wegvluchtte langs den weg waar heen het was binnengekomen. Een oude huismuisch streek neer op de vensterbank en tripte met korte, driftige sprongetjes door het raam naar binnen. Zacht sjilpend hupte zij naar het mid den der tafel en bleef daar staan wachten tot haar groote vriend zijn hand zou uit strekken en haar enkele broodkruimels zou geven. Sinds lang kwam ze eiken dag op be- j zoek bij haar goeden vriend, die haar dan altijd voederde en zacht tegen haar pra- Iten bleef of hy tegen een mensch sprak, totdat zij voldaan weer wegvloog. Maar vandaag begreep ze er niets van. De hand werd niet uitgestrekt, doch bleef stil tus schen zijn kleeren zitten, j Hij keek niet naar haar zooals anders en zij hoorde ook niet de zachte stem, die haar altijd had verwelkomd. Met haar ronde kraaloogjes keek ze verwonderd naar den zwijgenden man, die daar maar stil bleef zitten. Als om de aandacht te trekken trippel de zij heen en weer en maakte kleine keelgeluidjes. Maar toen hij ook nu nog stil bleef, be greep ze er blijkbaar niets meer van en tripte zij langzaam, nog scluiw eens om- keerend op de vensterbank naar buiten. De man achter het bureau merkte niets van dat alles. Hij scheen kalm te slapen en naar zijn gelaatsuitdrukking te oor- deelen, moest hij in gelukkige droomen verzonken zijn. Hij droomde zeker niet van onbetaalde j rekeningen of mislukte speculaties, maar waarschijnlijk van een gouden toekomst voor zijn zoon. Een opmerkzaamtoe schouwer zou echter dadelijk gezien heb ben, dat de man die daar nu zoo stil zat, met de hand op het hart en door niets gestoord, niet droomde. Hij zou gezien hebben dat die stille man verzonken was in dien diepen slaap, waar uit niemand ontwaakt, totdat op den dag des oordeels, de Engel der Verlossing hem wakker schudt uit zijn lange, diepe rust. Zoo stierf de vader van Hans Berg. Zeven jaar lang was Jan Berg geluk kig geweest met zijn vrouw. Toen zij twee jaar getrouwd waren, schonk zij hem een zoon, wat hun geluk, indien dit al mogelijk was, nog grooter maakte dan de eerste twee huwelijks jaren dit gedaan hadden. Toen de kleine Hans vijf jaar telde, werd zijn moeder plotseling ziek. Na een paar dagen van verschrikkelijk lijden stierf ze; haar man in wanhoop achter- latend. Toen kwam een nicht van Jan Berg. die door Hans „tante" genoemd werd. bij 1 ben inwonen om het huishouden waar te I nemen. Fn Hans. nog te jong om te beseffen 'welk een zwaar verlies hij had geleden, speelde al weer spoedig met de buurkin deren in den tuin. Tante Marie zui^vtc »wui .his als was het haar eigen kind en hield de herinne ring aan zijn lieve moeder levendig, door hem dikwijls nog op te tillen tot bij het portret van haar, dat in de huiskamer aan den wand hing en zijn moeder bijna levensgroot voorstelde. 's Avonds, als zij hem naar zijn bedje bracht, bleef ze nog een poosje bij hem zitten. Dan vertelde zij hem van zijn vroeg ge storven moeder, hoe goed en lief zij ge weest was en dat ze nu in den hemel was. Zoodoende groeide er in het hart van den jongen een diep eerbiedige herinne ring aan haar, die hem het leven had ge schonken. Met zijn vader en tante Marie woonde hij nu in de Kerkstraat, boven de zaak en het kantoor van zyn ader. Hij leefde vrij en onbekommerd. Hij was op de H.B.S. en leerde goed. Als hij een vrijen middag had, ging hij meestal op de fiets met zijn vrienden uit, naar buiten. In de zaak scheen hij totaal geen belang te stellen. Zijn vader nam hem dat niet kwalijk, want zoo zei hjj tegen zyn huis houdster. hij is immers pas 17 jaar ge weest; laat hem maar genieten, later kan hy nog genoeg zorgen krijgen. Het was zeven uur 's avonds voor Hans thuiskwam, bestoven en bezweet van de lange fietstocht. Zijn tante kwam hem op de trap tegen met roodbehuilde oogen. Hij schrikte ervan, want tante Marie was niet iemand, die dadelijk haar tranen gereed had. ..Wat is er tante?" vroeg hii weifelend. ..Is er iets gebeurdmet vader?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1