LEI9SCIIE WOLLEN OLKEHS ^at wilt 11 Uztnl ONDER MET LICHT ANGE §mn hml HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 JUNI '>13. HfDIHlANQSCH FABRIKAAT AAP Stadsnieuws. Oe Oranjetrein. Zi'' die 210,1 heden af, voor min stons drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JULI verschijnende Onze photo-prijsvraag. t 2 2 twhedejblad nummers ADM. HELD. CRT. m j Ontslagen aan Marine-personeel, der onderofficieren tot het dienstvak Juni a.s. des avt van 8.05 tot 8.15 voor 7atnerio.» i i van den betrokken schepeling moet be- de A.V.R.O.-nticrofouu spreken over den deelina hhv.ff ien de hladen de mede- hooien. Is de schepeling korporaal, dat e ende nieuwe ontslagen aan zal één der onderoffleiereu den korporaals Onze photo-prijsvraag wordt een suc ces! Allerwegen is de belangstelling et- voor van de zijde der winkeliers groot en hun medewerking niet- minder. Velen melden zich spontaan aan om ntee te doen, en er zijn verscheidenen, die een troostprijs beschikbaar stelden er voor. Wy verheugen ons daarin ten zeerste, omdat door deze prijsvraag, naar wij mee- neu te mogen veronderstellen, het con- taot tusschen winkelier en publiek zal worden uitgebreid en versterkt. In onze dagen van crisis is dat wel eens noodig. Maar er is nog een andere reden waar om wij er ons in verheugen. De laatste jaren is onze stad erg verfraaid, en nog steeds is men bezig haar uiterlijk aan te passen aan den nieuwen tijdgeest. Elders op deze pagina wordt daar nog over ge schreven. Veel winkeliers hebben begre pen, dat een welbegrepen eigenbelang o'ischt, dat ook zij gelijken tred houden met deze modernisatie en zij hebben op hun beurt het uiterlijk van hun zaak (en het inwendige dan tevens ook natuurlijk) verfraaid. Door deze photo-prijsvraag nu worden zü in de gelegenheid gesteld die vernieuwing eens naar buiten te demon- streeren; de Heldersche lezers zullen ge dwongen worden hun aandacht te concen treren op de afgebeelde gevels, de lezers buiten Den Helder kunnen eens zien welke fraaie winkels wij hier in de laatste jaren gekregen hebben. Om op die Heldersche lezers nog terug te komen (omdat voor hen uit den aard der zaak de prijsvraag het meest van be- teekenis is); de uitgeloofde prijzen zullen een prikkel zijn tot deelname. Maar daar voor is het noodig, dat zij al hun aandacht ooncentreeren op de afgebeelde gevels, dat zij er zich rekenschap van geven welke zaak wordt voorgesteld. Er zullen er zijn, die niet onmiddellijk kunnen wor den thuisgebracht, men onderzoekt dan en gaat vergelijken. Dat alles is bij uitstek geschikt de aandacht op een of anderen winkel te vestigen en dat de eigenaar daarvan de vruchten zal plukken, behoeft voor niemand betoog. Trouwens, de win keliers hebben bewezen het belang er van al in te zien door de vele spontane aan meldingen, die wij reeds kregen. Men weet wat de bedoeling is: wij maken een photo van den voorgevel van liet pand en vervaardigen daarna een cJiclié (photo en cliché worden gratis het eigendom van den winkelier). Een afdruk hiervan wordt tegen een geringe vergoe ding opgenomen in de Held. Courant en nu moeten de lezers raden welke zaak er mede wordt voorgesteld. Dat verschillen de winkeliers hun naam öp den voorgevel hebben is o.i. volstrekt geen bezwaar om deel te nemen, omdat de lezers tevens verplicht worden tot inzending van een slagzin, betrekking hebbende op de zaak in kwestie. Zooals wij zeiden: er is van de zijde der winkeliers veel belangstelling en velen komen zich spontaan aanmelden voor deelname. Aan hen die zich reeds op gaven, deelen wij mede, dat deze week wordt begonnen met 't nemen der photo's; wij verzoeken hen daarmede rekening te willen houden met hun etalages. Zoo mogelijk zullen wy reeds a.s. Zaterdag de eerste serie afdrukken. toepsmihtairen der zeemacht gegeven, eze week zijn, naar wij o.a. in de Tel. zen, in Rotterdam wederom tien mari niers uit den dienst ontslagen wegens gebleken ongeschiktheid voor het dienen I tl de zeemacht. In totaal zijn zeker bii de marine thans wel een 100-tal ontslagen gevallen, aldus dit blad, dat nog de volgende toelichting geeft: Deze ontslagen worden overigens niet lichtvaardig verleend. Allereerst worden de verschillende feiten vastgelegd en over wogen door een commissie. Er bestaan twee van dergelijke commissies, een voor iet .Noorden en een voor het Zuiden van 'iet land. De gegevens worden daarna doorgezonden naar een andere neutrale commissie, bestaande uit vijf leden, waar van twee niet-officieren. Deze commissie adviseert over het al of niet geven van ontslag. Dit advies is in zooverre bindend, dat de minister er slechts van kan af wijken ten gunste van den betrokkene. Dat wil dus zeggen, dat als de commissie een bepaalden persoon tot ontslag voor draagt, de minister nog niet tot dat ont slag behoeft over te gaan. Meent de commissie anderzijds dat een man niet ontslagen mag worden, dan kan de minister zulks ook niet doen Tot zoover dit bericht. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend tot de marine-autoriteiten ter plaatse ter beves tiging en eventueele toelichting. Wij kunnen hieromtrent nog het volgende mededeelen Inderdaad bedraagt 't aantal in de laatste maanden hier te lande ontslagen beroeps militairen bij de zeemacht ongeveer 100. In deze gevallen is gehandeld overeenkomstig art. 22 van het Reglement Rechtstoestand Militairen Zeemacht (Kon. Besl. van 22 Aug. 1931, Stbl. no. 377), dat als volgt luidt: 1. Ontslag ter zake van onbekwaam heid of ongeschiktheid niet tengevolge van gebreken (of op grond van een der 1 redenen genoemd e, f, g, of h)wordt, tenzij het mocht betreffen een schepeling in eerste opleiding, niet gegeven dan na advies van eene door den vlootvoogd, c.q. door den commandant, te benoemen commissie van onderzoek, bestaande uit een hoofdofficier, twee subalterne officie ren en twee onderofficieren van hoogeren rang of van meerderen ouderdom in rang dan de betrokken schepeling, met dien verstande, dat deze onderofficieren, be houdens het bepaalde in den volgenden volzin, ten minste den rang van sergeant moeten bekleeden en dat, zoo mogelijk, rang kunnen bekleeden; dient hij inden stand van matroos, dan zal in plaats van één der onderofficieren een schepeling met den stand van matroos der 1ste klasse kunnen worden aangewezen. Indien in bijzondere gevallen niet over een hoofd officier kan worden beschikt, wordt in diens plaats een subaltern officier, zoo mogelijk met den rang van luitenant ter zee der 1ste klasse, benoemd. ing korporaal, dan a.s. „Zonnestraal"-dag, onder het motto: Offert voor „Zonnestraal!" DE MODERXISEF.RIXG VAX ONZE STAD. De Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat en Hoofdgracht wor den verbreed en geasphalteerd. Nu het Koningsplein en de Postbrug hun voltooiing naderen kunnen we onze 2. Personen, die het voorstel tot out- aandacht meer zuidely'k bepalen. De Bin- slag aanhangig hebben gemaakt of die nenhaven. Zuidstraat. Weststraat en betrokken zijn bij de zaak, welke daartoe i Hoofdgracht zullen binnenkort een veran- aanleiding gaf, mogen in de commissie (lering ondergaan, waardoor we dit stais- geen zitting hebben. 3. Van het advies van de commissie mag niet worden afgeweken dan ten gunste van den betrokken schepeling. beeld ternauwernood meer zullen herken hen, het zal een zeer belangrijke verbete ring worden, die Den Helder nog meer tot „stad" zal maken. We kunnen niet anders dan deze moderniseering toejuichen, omdat daardoor de trek naar Den Helder nog meer zal toenemen en men ook minder In verband met de berichten welke in sommige bladen over deze ontslagen nu en dan verschijnen, is het wellicht nuttig nog te vermelden dat de Commandant - der Marine nog bijzondere maatregelen j heeft genomen om te voorkomen dat ge vallen voor de commissie worden aan hangig gemaakt zonder voldoende redenen. Het is dus in deze zaken niet de stem van een enkelen machthebber die beslist. Het militair gezag, de commissie van advies en de Minister van Defensie moe ten overeenstemmen in hun oordeel, dat de betrokkene ongeschikt is om als mili tair ambtenaar den Staat te dienen. WAARSCHUWING VAN DEN ARMENRAAD. Onder den naam „Ned. Land- en Stads- We hebben u misschien een weinig nieuwsgierig gemaakt, naar wat er nu eigenlijk gebeurt en zullen dus deze nieuwsgierigheid moeten bevredigen. Wel nu, aan het eind van deze maand wordt door „Waterstaat" het werk aanbesteed voor de verandering, lees verbetering, van de Binnenhaven en Zuidstraat, met de uit voering waarvan zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen, zoodat men het nog dit jaar hoopt gereed te krijgen. Evenals bii de moderniseering van den Kanaaiweg zullen op de Binnenhaven aile hekken en hekjes verdwijnen. Om te be ginnen komt er dan een tegeltrottoir, ter breedte van 2.45 m. Naast dit tegeltrottoir (wandelweg), komt een rijwielpad van te zending" werkt in den laatsten tijd een 1 gels, eveneens 2.45 m breed. Naast dit ry- „Comité", dat voorgeeft zending ten doei te hebben. De leiders. Jan Willem Verbeek en Gecolporteerd wordt met een blaadje verblijvend te Renkum, staan ongunstig bekend. wiel nad komt een z.g. ka ntstrook van klinkers van 2.25 m. Deze kantstrook zal worden gebruikt als parkeerstrook, zoodat het verkeer op den grooten weg steeds on gehinderd kan doorgaan. Naast deze kant- of parkeerstrook komt de rijweg te liggen, Gecolportheerd wordt met een blaadje <üe g meter breed wordt, waarvan 5.50 m „Zendingsblad ten dienste van de Ned. asphaltverharding. De buitenste strook Land- en Stadszending", dat tegen den prijs van 10 cent wordt verkocht. De op brengst strekt geheel ten eigen bate. van 50 cm wordt een klinker strook. Op de Binnenhaven zal de boomenry aan deze verkeersverbetering ten offer moeten Buitenlandsch Overzicht Ter gelegenheid van het bezoek van den Oranje-trein,hebben wy een ^eu-d'efon SPECIALE LEIDSCHE DEKEN Radio-programma VERKOOP georganiseerd t, I Van links en rechts ZUIVER WOLLEN LEIDSCHE n i DEKENS reeds vanaf 4.90 M maa"den 100 'nan I de Marine ontslagen Ziet onze speciale étalage Keizerstraat i Men is de inbrekers op het spoor van de inbraak in het Cullinan- house te Amsterdam pag. Deze verkoop wordt gehouden Dinsdag - Woensdag - Donderdag aan den kanaalkant, behouden blijven, ter wijl eveneens in de kantstrook een boo menrij geplaatst zal worden. Het kantoor en pakhuis van de E.S.O.N.A. het politie posthuis en de reclamezuilen op deze we gen, zullen eveneens moeten verdwijnen. Zooals we hierboven zeiden zal de ver andering van Binnenhaven en Zuidstraat nog dit jaar plaats hébben, die van de Weststraat en Hoofdgracht zal wel vol gend jaar worden. Dan zal het aanzien van de stad hier dus geheel veranderd zijn en zullen we een mooien wandelweg hebben rondom de marine-etablissementen. VISSCHERIJ. Lage barometerstand en onstuimig weer was voor de visschersvloot Maan dag beletsel om zee te kiezen. Gok vorige week w as er door deze omstandigheid en door de telkens optredende mist weinig gelegenheid zee te kiezen of te houden, Verbeek neemt personen in dienst, aan vallen, doch daarentegen zullen in dei zoodat de vangsthoeveelheid niet zoo b ij - Dit zijn bijzondere gevallen welk'e hier weinig ter zake doen. wie hij een door hem geteekende legiti- matiekaart ter hand stelt. Steun aan genoemd „Comité", in wel ken vorm ook, is ten eenenmale af te raden. „ZONN ESTR AAL"-DAG. Men schrijft ons: De heer Jan A. van Zutphen, voorzitter van „Zonnestraal", zal Woensdag 21 Juni a.s. des avonds van 6.30 tot 6.40 voor de V.A.R.A.-microfoon en Donderdag 22 kantstrook aan den huizenkant een rij hoornen geplant worden, terwijl hier ook, evenals in de kantstrook aan den water kant de monumentale lantaarns, beschermd door trottoirbanden, het geheel zullen vol tooien. De Zuidstraat, Weststraat en Hoofd gracht worden vrijwel op dezelfde wijze verfraaid, de afmetingen zijn hier even anders, doch dat is niet noemenswaaard. De voorbereidingen voor het ver trek van het Italiaansche vlieg tuigeskader Het saneeringsplan voor het 'oloembollenbedrijf Mattern. die eeri vliegtocht om de wereld maakt, is sinds 14 Juni zoek Hevig onweer en overstrooming in de Spaansche provincie Gui- pazcoa. Dooden en gekwetsten Weer een aardverschuiving te Lyon. Een buurt afgezet Zaterdagavond is te Tel Aviv (Palestina) een zionistische lei der doodgeschoten Een moedige daad van een zee officier bij een nachtvlucht per vliegtuig Philips gaat geluidsfilms vervaar digen Het schuldenvraagstuk. Nota der V. S. aan Frankrijk De Heldersche visschers en de snurrevaadvisscherij Zondagmorgen heeft bij Middel burg een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij drie menschen ern stig zijn gewond 2 2 2 6 Arrestatie wegens verspreiding van communistische lectuur zonder groot was. Buitendien zijn de vischprijzen van dien aard. dat de animo niet zoo bij uitstek groot is om uit te varen. Garnalenvangsten blijven gering en de visscherij naar geep, haring en ansjovis behoort haast tot het verleden. De meeste daarvoor noodige netwerken zijn opge borgen of worden opgeruimd. Vroeger brak er dan de tijd aan voor Op deze wegen zal echter de buitenstede pieterman- en makreelvisschery, maar /nj}sc/weduwen boomenrij, dat is dus de rij het dichtstsinds jaren laten deze visschen zich niet 6 Mislukte overval op alleenwonen de oude vrouw te Tegelen De wijziging van de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. De nieuwe regeling Geen korting op pensioenen van 7 7 J VOORBEHOUDEN DOOR YVEL DL&W^ÖRG Domme Dries gata nooit naar school, Of hij vragt om centen. En dan koopt lui snoeperij, Balletjes of krenten. Foei, dat is leelyk van dien knaap, Ik wil niet met hem spelen. Want dat is toch zeker waar: Van snoeperii komt stelen meer in onze buurt zien, behalve een enkel makreeltje dan misschien. Zijn deze vischsoorten nu haast heele- ntaal weggevischt of kan het ook zijn, dat hun trek tijdelijk niet meer in deze rich ting ligt? Welke 'geweldige hoeveelheden konden er vroeger toch voorkomen, vooral van pietermannen, zoodat de buitenhaven- steiger één rij van visschende jongens en mannen te zien gaf! Maar misschien Licht op voor allo voortuigen: Dinsdag 20 Juni Woensdag 21 21.51 uur. 21.51 DE TEMPERATUUR VAN HET ZEEWATER. Opgave van de temperatuur van liet zeewater, des morgens gemeten in het ^Marsdiep. Mededeeling van de Heldersche Zwemvereeniging. Dinsdag 20 Juni: 15'/» graden Celsius. HOOFDSTUK XVIII. Wat er In de rimboe gebeurde toen moeder van „Domme Dries gaat nooit naar school" zong... Op de bank achter me, in de klas van de Fröbelschool van juffrouw Van Voo- rene, zit een klein meisje. Met open mond en oogjes, waaruit groote verwondering spreekt, heeft ze mijn pogen, om me in het nauwe kinderbankje te wurmen, gade geslagen. Ik ben voor haar, als de reus uit Gulli- ver's reizen, die plotseling in dwei genland mannen en slooft zich uit, om het Teetje naar den zin te maken. Kijk, nu haakt het kereltje zün armpje aan dien van Teetje, wiegelen ze heen en weer, precies als wij vroeger deden, op de wijze van: Schuitje varen, Teetje drinken. Gaan we naar de Overtoom, Drinken we zoete melk met room, Zoete melk met brokken, Teetje mag niet jokken. Heel idyllisch was het. En myn roman schrijvers-fantasie combineerde reeds.... Ik zag, in de toekomst, die band, op dé kleuterschool gelegd, tusschen kleine 4- jarige Arie en 4-jarige Greetje, blijvend,. In gedachten zie ik ze reeds in een Een heel mooi liedje, zegt juffrouw Van Voorene prijzend, maar als ik in mijn i komt die tijd nog wel weer eens terug, enthouiasme voorstel, bii de deur te gaauhetgeen we van harte hopen. staan en met de kinderen van 1933 dit nnviruivrnowa lied, uit mijn 4-jarig jubilee als men-j Htihftbx itoxs. schenkind in te studeeren, lacht juffrouw Van Voorene. Kunt u zingen, zegt ze °"s nummer van Zaterdag deelden op examineerenden toon anders komt wij mede, dat de bij enkele iirma s hier ter het niet tot zijn recht. stede bij den aankoop van waren ver- Neen, ik kan niet zingen. Kan heele- strekte boekenbons ter waarde van 1 cent, maal geen maat houden, niet in 't zingen, ingewisseld konden worden, bij alle boek- niet in 't leven, maar toch.... ik heb eres handelaren. Dit bericht was onjuist en een jongen gesprokenhij zat gelijkwerd door een misverstand opgenomen. met nui op de schoolbanken. Hu had ook Inwisseli van deie bons door den boek- geleerd van Domme Dries.... een zoete- j i- liike. flauwe inhoud, ik geef het toe.... ^andel 's m str''d de bepalingen van en die .iongen was later over de wereld Reglement der Vereeniging ter bevor- gaan zwerven, ver, heel ver van Holland, dering van de Belangen des Boekhandels Hij zat ergens in de rimboe.... met zijn en alzoo niet toegelaten. De bons kunnen vrouw en zijn kindje.... in Indië. Zijn bij de aangesloten winkeliers, wier namen vrouw was ook op het kippenschooïtje ge-1 en adressen men op den achterkant van Onrust in de S.D.A.P. over de interviews aan de vijandelijke pers'' Moordaanslag dooreen ontvluchte verpleegde uit Veenhuizen Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 7 <5 3 8 8 komt en op een klein popperig stoeltje wil trouwkoets mijn huis voorbijrijden. Mis gaan zitten. Maar ze zou geen vrouw in scliien zou het dan geen koets zijn, maar den dop, geen Eva's dochter zün, a's ze een trouwvliegmachine. Ik zag ook kleine Te 's Gravenhage slaagde bij het laatst gehouden examen voor het Machi nisten-diploma C. theoretisch gedeelte, de heeren J. Wit en F. E. H. Kremer Bij de te Arnhem gehouden P.B.N.A. examens slaagde voor ass. W aterbouw Opz. de heer K. Tiemens Jr. By een Zondag gehouden excursie van de Heldersche Vereen, van Bijenhoudeis vond men in een bijenkast bil den Schumaker te Eierland, een meezennestje met 7 jongen en 1 eitje. De jongen waren lias uit. De oude mees bleef rustig op het nestje zitten. DE HEER SNEETJES ONTVANGT EEN DANKBETUIGING VAN PRINSES JULIANA. De heer Sneltjes, die aan H. K. H. Prinses Juliana haar conterfeitsel in me taal heeft aangeboden, heeft van H. H. een schriftelijke dankbetuiging ont vangen, waarin zij haar waardeering over dit meesterwerk heeft kenbaar gemaakt en het met erkentelijkheid heeft aanvaard. AANKOMST INDISCHE MAIL. De speciale boottrein met post en pas sagiers in aansluiting op het motorschip „Johan van Oldenbarneveld", zal w oens dagmorgen 21 Juni om 10.20 van Genua vertrekken, aankomst Donderdagmorgen Jprji om 10.33 te Amsterdam C.S. en om li.10 te Rotterdam (Maas). niet tot venijnige opmerkingen over mijn gestalte en toilet overging. Haar onder lipje kruit minachtend en misprijzend roept ze uit: Wat heb jij een dikke buik, o, wat hel) jij een dikke buik, iii ken niet eens in dé bank zittehè, jij kan niet eens in de bank zitte en ik kan lekker wel zitte...en ik heb een mooie strik in me haar en jij lekker niet, jou haar is niet eens gekamd en ik heb mooie strengels. Ja, maar ik ben ook lekker veel dik ker dan jü en ik eet wel 30 boterhamme Teetje in gedachten aardappelen schillen en ook haar de pantoffels voor kleine Arie gereed zettenin een vreedzame woon kamer. alles even ydillisch. Teetje en Ariemaar plots, neen, lezerhet is geen fantasie, plotseling werd ik uit mijn droom opgeschrikt, want met een handige graai, gapte Teetje de boot van pijpaarde, die Arie zoo netjes gemaakt had.... en.. Geef me boot terug, zei kleine Arie. Maar Teetje schuift handig naar de uiter ste punt van het bankje. Geef me boot terug, zei kleine Arie, met dik boter er op, en jü bent zoo klein, dreigend.... Alle liefde is uit zijn hart omdat je niet eet, insinueer ik. weggevaagd, nu Teetje zün boot pakt. Asse ze der stroop op doene, eet ik Precies als bij zijn oudere sexegenooten, wel me boterhamme, verdedigt de kleine de mannen! Ze zijn lief en aardig tegen Teetje zich vinnigstroop is veel lek- hun vrouw, maarvan hun pörtemon- kerder as boter. naie moeten ze afblijven.... dan ver- Kleine Teetje is ook al met pijpaarde andert de liefde in haat. Zoo ook bij Arie bezig en ze zit naast Arie, een klein en Teetje. jongetje. Heel lief zitten ze op 't bankje. Teetje blijft weigerachtig en begint Arie lieeft een iiclit, pauw-blauw blousje zelfs Arie tegen zijn pauw-blauwe blouse aan, waarop een zwart dasje. Rap is hij te stompen en deze brengt uit zelfverdedi- bezig met de l>al pijpaarde Wat maak jü Arie? zeg ik, de Kenau achtige Teetje even vergetend. Een boot. een scheepie, zegt Arie, trotsch, het duimpje, vol klei-aarde, in de bal prikkendeen scheepie maak ik. Waarom maak je dan dat gat in die balas je in een scheepie een gat maakt, dan zinkt 't immers. Daar worde de skolletjes in gestopt., ze motte toch vischvange ok! Arie is al even misprijzend over mijn gemis aan scheepsbouwkunde, als Teetje over mijn gebrek aan kennis van slanke mode en haarversiering. Rustig werken beiden voort. Ze zitten heel. heel dicht naast elkaar, die twee kleine menschenkinderen. Heel ydillisch! Als kleine Arie in zijn pauw-blauw blousje gereed is met zijn schuit, dan toont hij die triomfantelijk aan Teetjeen 't meisje legt haar kleine armpje vertrouwelijk op dat van Arie en diens kleine, blauwe kin deroog ies stralen van pret en voldoening, als de kleine Eva's dochter 't werk zijner handen bekijkt. \rie staat nu reeds onder de plak, dat zie ik.... hü heeft het goedige van de ging al zün oorlogsmateriaal in 't gevecht. Hij is voor den vrede, voor afschaffing maar tegen zoo'n gemeenen aanvalsoorlog als Teetje begint, moet hij zich ver dedigen. Ruts.... zijn kleine vingertjes graaien in Teetjes mooi gekamd .hesrtikt haar, doch Teetje opent ook het offensief. Geef hier me boot, zegt Arie woest. Maar Teetje, de zachtzinnige Eva's doch ter, geeft geen kamp.... als een echte Kenau trekt ze aan 't dasje van Arie, dan zeg tze: Hier, daar hei je 'm, en met een felle streek klontert ze de pijpaarde tegende neus van Arie, dan lacht deze 't niet weer verwonderlijk, dan lacht Arie weer en Teetje lacht ook en de reus- romanschrijver in 't kleine bankje proest het uit en de juffrouw, begrijpend, dat hier copie in zat en alles rustig zijn gang heeft laten gaan, lacht ook. Ik wring mijn knie uit de bank en ga naar juffrouw Van Voorene toe. 't Is erg veranderd hier, zeg ik. Vroe ger bij juffrouw Metselaar, moesten wii altijd netjes zitten en altijd erg zoet zijndan werd er veel meer gezongen van: weest1 Moesie, zei de kleine jongen zing een lied je voor voor Gijsie, een liedje uit Holland.... en toen ging die jonge vrouw bij het bedje vati d'r kleine jongen zitten, daar ver, heel ver in de rimboe.... en toen zong ze met vreemde stem het liedje van juffrouw Metselaar, van „Domme Dries gaat nooit naai- school". Zacht loopend op zijn teenen kwam haar man boven, in de kamer van kleine Gijsje. Hij zei nietsmaar toen zün vrouw het liedje gezongen had, stonden er tranen in haar oogen en ook in de zijne Moesie, waarom huilt u en en va ad? vroeg kleine Gijsje. Ook aan boord van groote oorlogssche pen, in Indië, hebben ruwe schepelingen gehuild, als ze het d'waze, verheven lied van „Domme Dries" zongen. En eens in de toekomst zullen deze kleine kinderen groote menschen worden, dan zullen zij zich verspreiden over de wereld.... veel zullen zü vergeten.... maar de school van juffrouw Van Voorene of een andere fröbelschool hunner jeugd zal in hun herinnering blijven, als iets heel liefs.... ais iets heel moois.... De fröbelschool, die zü in hun kind-zijn be zóchten, zal voor hun zijn, wat de school van juffrouw Metselaar eens voor ons was. Er zal een tijd komen in hun leven, vol moeilijkheden en zorgen. Dan zal alles grauw en leelijk zün, maar dan zal de kleu terschool als een heilig lichtje op hun levenspad zijn.... Zü zullen zich herin neren, hoe ze eens, in een ry tegen den muur van het speellokaal stonden, en zongen Twee lieve kindertjes Met licht en donker haar. Die dansen en springen Zoo vroolyk met elkaar. Tra-la-!a. tra-la-la En dan zullen zü nog precies weten, hoe zij in de kleine handjes klapten, en een blond meisje met een zwartharig jongetje temidden van de kinderrij huppelden Die herinnering zal voor hun even ont roerend zijn als „Domme Dries" voor ons. En daarom is het zoo jammer, dat zoo vele ouders meenen, dat de kleuterschool voor hun kinderen niet geschikt is. Eenzaam groeien die kinderen op.... ze missen leiding én kameraadjes èti toe zicht. (Wordt vervolgd). de bons aantreft, worden ingewisseld voor boekwerken. Dinsdag 20 Juni. 7*entoonstelling Wereldbibliotheek. Casino. Tentoonstelling Wereldbibliotheek. Cas:no Voetbal-wedstrijd M.S.F. De Oranjetrein bij den Overweg. Brakke- veldweg Rollende tentoonstelllngstrein. Heden den geheelen dag te be zichtigen. Wy hebben reeds melding gemaakt van de komst van den zoogenaamden „Oranjetrein", welke op verschillende plaatsen van het land te bezichtigen is, en ook onze stad met een bezoek zou vet eeren. Hedenmorgen is deze trein hier gearriveerd en tot vanavond tien uur is de tentoonstelling, die daarin is onder gebracht, te bezichtigen. Zaterdagavond is alhier gearriveerd een reclame-locomo tief, medevoerende een speciale reclame courant voor dezen trein, die hier ter stede op ruime schaal verspreid is. Te 8.18 reed deze het stationsemplace ment binnen. Hy bestaat uit 18 rijtuigen, en heeft een gezamenlyke lengte van 329 meter. De eerste wagen, waarin het kaartjes-bureau gevestigd is en die toe gang geeft tot den trein, staat bij de ko- lenloods van de firma Kruyff aan den Brakkeveldweg; de heer Kruyff heeft welwillend medewerking verleend door zyn terrein open te stellen. Bii den laat sten wagen is een speciale uitgang ge maakt, waardoor de bezoekers weder in de Anemonenstraat uitkomen. Tn het mid den van den trein bevindt zich een spe ciale koelwagen, terwijl het laatste rijtuig ingericht is als Heck's lunchroom, en men daar een verversching kan gebrui ken. Hier worden gewone prijzen gere kend voor de consumptie. Een onderneming als deze, die eigen lijk in twee woorden een „rollende jaar beurs" of, wil men, een „rollende tentoon stelling" kan worden genoemd, is iets ge heel nieuws. In België had zij veel suc ces en naar wat ons reeds uit de Neder- landsche steden, welke tot dusver be zocht zijn, bekend is, in ons land even eens. Organisator ervan is de heer Th. R. Neutelings, directeur van de Liga fabrieken te Bergen op Zoom. Deze heer had in den Belgischen tentoonstellings- trein een stand gehuurd en het groote succes, dat hij daarmede oogstte, bracht hem op het idee ook in ons land een dergelyke onderneming te organisee ren. De bedoeling ervan is een rijdende demonstratieve etalage te geven van mon sters der producten van handel en nijver heid. die zoowel by den handel als 1»\| het koopend publiek de belangstelling opwekt om te koopen. Het Nederlandse!) publiek wordt gewezen op eigen nijver heid; „koopt Nederlandsch fabrikaat" is tegenwoordig de leus en de bedoeling is nu eens te laten zien wat alzoo in Neder land vervaardigd wordt. Er zijn circa 50 a 60 deelnemers die hier geëxposeerd hebben. De geheele organisatie is opge zet in overleg en samenwerking met de Nederlandsche spoorwegen. OE VOOttTftE-lN die hier Zondag door de stad reed.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5