HELDERSCNE COURANT VAN %'SDAQ 27 JUNI 1933. Gemeenteraad van Texel Wieringen. De moordzaak Eschauzier. Brand in het Havenziekenhuis te Rotterdam. De moord op carnavalsavond. Ernstig auto-ongeluk bij Oosterbeek. Groote brand in Schiedam. Dubbele moord te Nuth. op Zaterdag 24 Juni 1933. Afwezig de heeren Epe en Lap; eerst genoemde met kennisgeving. Notulen, Ingekomen stukken, waar onder: Een adres van den heer CT. Sehmidf, houdende verzoek om toekenning volgens du Nflverheideonderwüswet van een be- iconing voor de waarneming van het Di recteurschap van de Zeevaartschool. De Voorzitter stelt voor het adres Ier afdoening in handen te stellen van B. en W. Na eenige discussie conform besloten. Vaststelling kohieren hondenbelasting. Worden vastgesteld zonder hoofdelijke stemming zooals opgemaakt door B. en W. en wel: het suppletoir kohier over 1932 op 38.25 en het kohier over '33 op 1045.50. Benoeming lid Alg. Armbestuur. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. Blom Jz. is door het Alg. Armbestuur de vol gende aanbeveling ingediend: 1. de heer C. A. Kaczor, 2. de heer A. Blom Jz. Bq schriftelijke stemming wordt be noemd de heer C. A. Kaczor, tegen vijf stemmen op den heer A. Blom Jz. Benoeming agent Arbeidsbemiddeling. Overeenkomstig de aanbeveling van B. en W. wordt benoemd de heer J. Blom Fz. met elf stemmen. Rekening en jaarverslag 1932 Texel- sche Electriciteitsmaatschapplj. De bescheiden aanwijzende na een afschrijving van 41197.62 en een dividend ad'3875 (VA een saldo van f 4598.51, te storten in een vernieuwingsfonds worden op voorstel van den voorzitter ten fine van onderzoek en rapport in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Dros, Keijzer en Bruin. Jaarwedde klokkenist Den Burg. B. en W. deelen mede, dat door de elec- triscbe opwinding van het nieuwe uur werk in den toren te Den Burg, de werk zaamheden van den betrokken klokkenist aanmerkelijk verminderd zijn, waarom zij in overleg met den belanghebbende voorstellen diens jaarwedde ingaande 1 Juli 1933 te verlagen van 55 op 25. Aldus wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. Overneming grond Den Burg. De heer K. Pen is bereid ee»r door den bouw van zijn bioscoopzaal vrijgekomen strookje grond, groot 10 m2, voor verbree- dirig van de Zwaanstraat te Den Burg kosteloos aan de gemeente in eigendom over te dragen, mits de gemeente de grond bestraat, zullende de overige kosten voor bestrating, welke uit den gewijzigden toe stand voortvloeien, door den heer Pen worden gedragen. B. en W. stellen voor op het aanbod in te gaan, waartoe zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming besloten wordt. De heer L eb e r beveelt aan een ver keersbord op den hoek van het pand te verplaatsen. Aanleg voetpad. Door de N.V. T.E.S.O. is een subsidie van 1000 max. in uitzicht gesteld' voor het maken van een voetpad langs den Koogerstrand weg. Het voorstel van B. en W. tevens om het subsidie in dank te aanvaarden, wordt na eenige discussie aangenomen. Drankwetverordening. B. en W. stellen voor te bepalen, dat in de wijk! omvattende het Haventerrein en de perceelen binnen 200 meter afstand geen vergunningen mogen worden ver leend; tevens stellen zij voor het maxi mum-aantal vergunningen voor het overige de;! van het dorp Oudeschild met omge ving binnen 500 meter vast te stellen op één. Naar aanleiding van de gemaakte op merkingen uit den Raad deelt wethouder P a r 1 e v 1 i e t nader mede, dat het dorp Oudeschild één groote zaal heeft en B. en W. het ongewensoht achten, dat de daarin gevestigde vergunning wordt overgebracht naar een perceel bij de haven. Conform voorstel B. en W. besloten. Verhuring van grond. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot verhuring van een stukje grond te Den Hoorn aan den heer J. F Ziim voor 5 per jaar. Aangaan geldleening. Ter bestrijding van het in 1933 versche nen gedeelte van de koopsom der gronden in Eierland1 ad 10.000, de uitbreiding der school voor Christelijk volksonderwijs ad 4250, het aandeel der gemeente in de vernieuwing van het noordelijk havenhoofd ad 8000 en de betaling van het restee- rende gedeelte van de koopsom van gron den aan de Koogerstraat te Den Burg ad 6000, stellen B. en W. voor met de N.V. Maatschappij voor Gemeentecrediet een leening aan te gaan van 28.250, rentende VA 's jaars, af te lossen in 25 jaar. Aangenomen; de heer De Graaf vindt het minder prettig, dat de Raad eerst op het uiterste moment kennis hiervan krijgt, maar de Voorzitter zet uiteen, dat het aanbod op korten termijn geldt. Financieele regelingen. Een door B. en W. aangeboden ontwerp besluit tot wijziging der gemeentebegroo- ting voor 1932, een verhooging van inkom sten en uitgaven aanwijzende van 8110. wordt zonder hoofdelijke stemming onge wijzigd vastgesteld. Rondvraag. Koogerweg. TV heer Leber informeert, of de her stellingswerken aan den Koogerweg vóór de seizoen:!rukte voltooid zullen zijn. waar op de Voorz. antwoordt, dat het. werk jvcr een 14-tal dagen gereed, zal zijn G emeente-reiniger. De heer De Graaf had in deze verga dering een voorstel verwacht tot benoe ming van een gemeentereiniger en vraagt in verband hiermede of het wellicht in de bedoeling van B. en \V. ligt de werkzaam heden door werkloozen te doen verrichten. De Voorz. deelt mede. dat het werk voorloopig door tijdelijk personeel gedaan wordt. Evenwel vereischt het werk een zekere routine, waarom het zich voor wis selende werkloozen minder goed leent; er zal dan ook wel een verantwoordelijk per soon aangesteld moeten worden. Werkloosheid. De heer De Graaf bespreekt een on langs in de plaatselijke courant opgeno men verslag, waarin de door B. en W. ge volgde werkloosheidspolitiek werd gecri- tiseerd. De Voorz. zegt. dat B. en W. uiteraard niet op courantartikelen ingaan; spr. deelt voorts mede, dat het beschik ba re begroo- tingscrediet in die mate geslonken is, dat B. en W. beperkingsmaatregelen hebben moeten invoeren. De heer Bruin zet in een uitvoerig be toog uiteen, hoe gedurende de laatste eeuw i in tijden van crisis de arbeiders de dupe zijin geweest. Spr. fractie heeft in den Raad in deze periode van economische depressie steeds voor dé belangen dér arbeiders moe ten opkomen en ondanks dat, is de toe stand thans zoo, dat de middelen ontbreken een paar nieuwe klompen te koopen. De heer H e n k e s bestrijdt de bewe ring, dat in het particuliere bedrijf wel werk te krijgen is. Bewoners van Oude schild hebben den polder Eierland afge- loopen, doch zijn niet geslaagd in hun po gingen om werk te vinden. De heer Parievliet (wethouder) wijst er op, dat toen B. en W. voor werkver schaffing op de begrooting een bedrag van 67.000 hebben uitgetrokken, geen der raadsleden betoogd heeft, dat dat bedrag te laag was. De heer Bruin deelt mede, dat verte genwoordigers van het N.V.V. op 29 Juni a.s. een bespreking zullen hebben over den toestand met den Minister van Sociale Za ken: laten B. en W. deze pogingen onder steunen. De heer Dogger wijst er op, dat de toestand onder de visschers te Oudeschild als gevolg van de afdamming der Zuider zee allertreurigst is. De heer Parievliet (weth.) merkt op, dat de actie van het N.V.V., waarvan zoo hoog wordt opgegeven, tot dusverre ook geenerlei resultaat heeft opgeleverd. Het gemeentebestuur heeft den financiee- len toestand aan den Minister uiteengezet, maar de Minister berichtte het percentage van het Rijkssubsidie nog niet te kunnen vaststellen. De heer Vlam i n g (weth.) stelt in het licht, dat van de op de begrooting uitge trokken 57.000 voor werkloosheid, om streeks half Mei ongeveer 34.000 was uitgegeven. In de memorie van toelichting is vermeld, dat B. en W. gedurende de zomermaanden rekenden op een 30-tal werkloozen. In Mei bedroeg hun aantal ver boven de 100 met gevolg, dat per dag werd uitgegeven, wat ongeveer voor een week beschikbaar was. Spr. deelt mede. welke regeling thans getroffen is (gezinshoofden van 2 personen 3 dagen, grootere gezinnen meerdere, enz.). Voor een gezamenlijke conferentie met het N.V.V. bij den Minister is spr. niet te vindén. De heeren Leber en De Graaf voe ren over deze aangelegenheid nog het woord; eerstgenoemde wijst er op, c'at de moeilijkheden hun oorzaak hebben in de fimantieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, waarvan de plattelandsge meenten dé dupe zijn geworden, de heer De Graaf zegt, dat ook de r.-k. raadsleden voorde nooden van den werkman een open oog hebben. Spr. meent, dat enkele wijzi gingen in de begrooting misschien eenige verlichting zouden kunnen brengen. Wet houder Vlaming antwoordt, dat de aan de gemeente uitgekeerde rijksbijdrage ad 6 per hoofd, gebaseerd is op de uitgaven over 1927, '28 en '29, hetgeen wel wijst op een zuinig beheer. De gemeente Den Hel der ontvangt b.v. 21 per inwoner. De heer H e n k e s beveelt aan, er bij den Minister op te wijzen, dat wanneer de werkbeperking bij de werkverschaffing achterwege .gebleven was, de middelen der gemeente voor werkloosheidsbestrijding uitgetrokken, thans geheel verbruikt zou den zijn. De Voorzitter doet een beroep op den Raad aan B. en W. hun vertrouwen te schenken. De Raad gaat hierop in comité. MARKTO VERZICHT. Te laat helaas nu de groote lamme- renaanvoer is afgeloopen. begint de prijs te stijgen. De lammerenhandel was heden merkbaar vlugger en de prijs 25 tot 50 cent per stuk hooger, betaald werden prijzen van 3.50 tot 5.50. De prijs der slachtrijpe lammeren voor Frankrijk is, zooals heden per aanplakbiljet werd mede gedeeld, zeer meegevallen: er zal ongeveer 1/3 meer kunnen worden uitbetaald, niet 40 cent, doch pl.m. 60 cent per K.G. Dit bericht komt noo net op tijd, want heden zullen weder een 160 tal kunnen worden geplaatst, waartoe markt zal wor den gehouden; voor een prijs van pl.m. 60 cent zal wel meer liefhebberij bestaan; als de verkoop nu ook maar meevalt. De runderhandel was zeer stug. er werd op de aangevoerde koeien bijna niet gebo den, er werden prijzen genoemd van 110 tot 160, de aanvoer bestond meest uit melkvee. Nuchtere kalveren deden 5.50 tot 7.vette 5 tot 30. De biggenhandel is nog vrijwel gelijk aan vorige week, 5 tot 9.Varkens op de boerderijen doen ongeveer 15 cent p. pond. Aan de eierenveiling werd thans onge veer 3.30 per 100 betaald voor eieren gemengd van 60 K.G. is dus de prijs iets hooger dan vorige week. Burgerlijke Stand van Texel van 23-26 Juni 1933. Geboren, ondertrouwd, getrouwd en overleden geene. POLDERBESTUUR. Zaterdag werd te de Cocksdorp een stemming gehouden voor de verkiezing van een hoofdingeland voor den polder Ejjerland te de Cocksdorp. Herkozen werd met aigemeene stem men de heer A. Garritsen, die periodiek aftredend was. AANRIJDING. Zondag heeft op den Koogerweg in de bocht bij Buitenheim een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer Schumaker en een wielrijdster, een 13-jarig dochtertje van den heer A. Barhout. De autobestuurder had niet gezien, dat I uit de tegenovergestelde richting een auto naderde, en zag zich eensklaps voor een auto en een rijwiel geplaatst, wat ten gevolge had, dat de auto tegen het rij wiel reed, waarbij dit geheel vernield werd. Het meisje viel op den weg en scheurde hierbij haar kleeren, doch bekwam verder slechts weinig letsel. De politie onder zoekt wie hier de schuldige is. Hlppolïtushoel. „ZANG EN VRIENDSCHAP". In concours. De gemengde zangvereeniging «Zang en Vriendschap*, directeur deheerJb.1. Hovenier van Bergen, welke j.1. Zondag deelnam aan het zangconcours te Noord- scharwoude, wist in de 2e afd. gemengde koren den eersten prijs met 306 punten te behalen. Voorwaar een prachtig succes, waarmee wij directeur en leden geluk- wenschen. Des avonds in den eere wedstrijd behaalde zij 150 punten. De uitslag van dezen wedstrijd wordt a.s. Zondag bekend gemaakt. VERLOTING. Door Burgemeester en Wethouders is aan de muziekvereeniging «Harmonie* alhier vergunning verleend tot het houden van een verloting op 31 Augustus a.s. STER RIT A.N.W.B. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, zal, zooals men weet, op 29 en 30 Juni a.s. een sterrit worden gehou den naar Schiphol bij Amsterdam. Voor dezen rit is ook te Wielingen een controlepost ingericht en wel in hotel de Haan te Hippolytushoef, dat voor deze gelegenheid dag en nacht geopend zal zijn. OVERWERK VERGUNNINGEN. Door den heer Hoofdinspecteur van den arbeid te Haarlem is overwevkver- gunning verleend t.m. 16 September a.s aan de fa. gebr. C. en W. Draisma, ten behoeve van den kerkbouw te Middenmeer. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.Lr school te Hippolytushoef is benoemd dé heer J. G. Winter, te Alkmaar. i DIENSTPLICHT. De ingeschrevenen voor den dienst-( plicht voor de lichting 1934, die hun wenscben met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opge geven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben opgegeven, hebben alsnog gelegenheid hun voorkeur op te geven aan den commandant van het ip- deelingsdistrict te Haarlem. Meerdere deelnemers, die ter plaatse onbekend zijn, zullen de controleposten niet gemakkelijk kunnen vinden. De A.N.W.B. nu zou het zeer op prijs stellen, als ieder in voorkomend geval medewer king zou willen verleenen om den deel nemers aan den Stertocht den kortsten weg naar den post te wijzen. De deelnemers zijn duidelijk kenbaar door een armband in blauw en witte kleuren met het „A.N.W.B. Stertocht 1883—1933" en de automobilisten hebben een witten doek over den radiator, waarop dezelfde woorden in blauwe letters. „BETER WONEN". Naar wij vernemen heeft de woning- bouwvereeniging „Beter wonen" alhier een crediet aangevraagd voor den bouw van 12 arbeiderswoningen aan de Klieft- straat te Hippolytushoef. COLLECTE. Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend tot het houden van eene collecte in Augustus a.s. aan de vereeniging „Het Hoogeland" te Arnhem. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Het plaatselijk comité van de vereeni ging «Herwonnen Levenskracht" heeft Zondag te Hippolytushoef een feestdag op hel terrein van de voetbalvereeniging Succes gehouden, welke als zeer goed geslaagd beschouwd kan worden. De belangstelling van de zijde van het publiek was vrij groot, voor de veteranen- voetbalwedstrijd bestond zelfs zeer groote belangstelling. Begunstigd door het weer werd om één uur aangevangen met het houden van kinderwedstrijden waarvoor de jeugd in grooten getale was opgekomen. De uitslagen van deze kinderwedstrijden zijn als volgt Turfrapen jongens van 8—10 jaar. 1. W. de Haan. 2. L. de Greef. 3. P. Barelts. Prijsprikken meisjes 8—10 jaar. 1. Willy Stuivenberg. 2. J. Cloots, 3. Jans Engel. 4. Ans Flens. 5. C. v. Velde. 6. A. Nieuwenburg. 7 R. Hummel. Tonkruien met hindernissen, jongens 10—12 jaar. 1. J.Takes. 2. G. Engel. 3. I. Reijen. 4. G. Oesel, 5. A. v. d. Schans. Balloopen meisjes 10—12 jaar. 1. R. v. Deijl, 2. B. Godschalk, 3. J. Rotgans. 4. M. v. Buuren. 5. D. Oudt. 6. G. Boelens. 7. C. Brakelhof. Zakloopen jongens 12—14 jaar. 1. J. Boersen. 2. J. Speur. 3. D. Bloe- mendaal. 4. D. Nicolai. 5. v. Horsel. Hardloopen met hindernissen, meisjes 12—14 jaar. 1. A. Schonen. 2. A. Rotgans. 3. J. Anemaat. 4. G. Klaver. 6. T. Rustenburg. De heer F. Kiela, voorzitter van het plaatselijk comité, reikte na afloop van de wedstrijden de prijzen uit, waarna ze allemaal, op limonade en koek werden getracteerd. Na de kinderwedstrijden gaf de muziek vereeniging Harmonie, directeur, de heer j P. Krijger, op het terrein een concert tot het tijd was geworden voor den vetera- nenwedstrijd. De veteranen wei den onder het spelen van een marsch door Harmonie inge haald en stelden zich voor de tribune op. Sommige verschenen in voetbaltenue maar de meesten waren verkleed als dame, boerin of neger. Onder groote vroolijkheid liet de scheidsrechter, die voor deze ge legenheid gtheel in zwart gekleed ging, de wedstrijd beginnen, welke in een gelijk spel 3—3 eindigde. Uit beide ploegen kon men de voetballers van vroeger halen, toen de oudjes adem tekort kwamen moest de Harmonie er den moed weer in blazen. 's Avonds vond de voetbalwedstrijd Succes—Andijk plaats welke na verlenging door Succes met 4—3 werd gewonnen. GUNNING. Het rijden van schoolkinderen ingaande 1 Juli a.s. voor de Nationaal Christelijke school is bij inschrijving gegund aan de autobusonderneming C. de Haan te Hippolytushoef. de telefoonleiding was doorge sneden! Onmiddellijk zond zij daarop iemand naaT de w oning van den directeur dr. I Hulshof-Pol, die inde onmiddellijk nabij- heid woont en dadelijk de brandweer en de politie opbelde. Aangezien men van een eventueeleD brand op dat oogenblik nog niets anders Het cassatieberoep verworpea. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen den 3b-jarigen techniker J A. H. K„ die door het Haag- scne Cierechtshof is veroordeeld tot 2ü ^üar_ gevangenisstraf wegens valschheld Den Oever. EEN ONGELUK. Bij het vasthouden van een stuk ijzer in de smederij van den heer O. J. Bosker te den Oever, kwam de chauffeur E. Halfweg j.1. Zaterdag zoodanig te vallen, dat hij boven den enkel zijn been brak. Op medisch advies werd de patiënt terstond naar een der ziekenhuizen te Den Helder vervoerd. OPENBARE VERKOOPIN'G. Zaterdag 24 Juni j.1. had ten overstaan van Notaris Obreen in 't café van den heer S. Zomerdijk te Den Oever ten ver zoeke van den heer Lute Kuiper aldaar de openbare verkooping plaats van een woonhuis met schuur, erf en tuin, staande aan den Gesterweg nr 36 nabij Den Oever, groot ongeveer 2 are en 25 centiaren. Het geheel werd opgehouden voor f 2375.-. YVseringei waard. ALGEMEENE LEDENVERGADERING MIDDENSTANDSVEREENIGING. Aigemeene ledenvergadering van de Handels-Industrieele Middenstands ver eeniging, gehouden op "Vrijdagavond 8 uur, ten huize van den heer H. v. Woude. Aanwezig 8 leden. De voorzitter, de heer C. Rezelman, opent de vergadering en deelt mede, dat de penningmeester, de heer J. Hoogland, wegens ongesteldheid afwezig is. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. Naar aanleiding van een vraag op de -vorige vergadering, zegt voorzitter dat, >als men ingeschreven staat in het handels register, men ook voor een inkomen van minder dan f 2000 belasting »noet betalen. Als afgevaardigde voor de Bondsver- gaeering, die 4, 5 en 6 Juli a.s. te Vlis- singen zal worden gehouden, wordt de heer H. Sijbrands benoemd. Het volgende punt van bespreking is de winkelsluiting. De heer Sijbrands licht hierbij toe, dat Wanneer men een paar Zondagen voor de St. Nicolaas open wil zijn, hiervoor een verzoek aan den Raad moet worden ingezonden. Besloten wordt om voor 3 Zondagen voor St. Nicolaas veigunning te vragen, waarvoor een verzoek aan den Raad zal worden gezonden. Ingekomen stukken. De meeste stukken worden voor kennis geving aangenomen. Door de voorzitter wordt een uitvoerige bespreking gehouden over de weelde en omzetbelasting, waaruit blijkt, dat hier nog vele moeilijkheden zullen moeten woi-den overwonnen. Vervolgens komt ter bespreking het abonnement op het Bondsblad der Mid- denstandsvereeniging. Het blijkt, als men zich allen abonneert, men inplaats van f 5.—, nu voor f 1.25, het blad wekelijks ontvangt. Allen voor. Bij de Rondvraag wordt door Marrees gevraagd om voor den a.s. winter eens een spreker te laten komen. Dit voorstel wordt door de vergadering aangenomen en het bestuur zal deze zaak verder regelen. Hierna volgt sluiting. Een huIp-M'rpleger heeft, ten einde zijn diefstal te verbergen, den brand gesticht. D, dader is gearresteerd. Hij bekent. Omstreeks kwart over vier gisteren morgen rook een van de nachtzusters van het Havenziekenhuis aan de Ooster kade te Rotterdam een sterke brandlucht. Zij ging op onderzoek uit, maar kon niets verdachts ontdekken. Toch besloot zij, voor alle zekerheid de brandweer te vra gen, eveneens een onderzoek in te stellen. Zij ging daartoe naar het kantoor van het ziekenhuis, teneinde de brandweer op te bellen. Tot haar grooten schrik merkte zij toen, dat in het kantoor was ingebroken. Dadelijk wilde zij van de telefoon gebruik maken, maar zij kreeg geen gehoor en al spoedig bleek haar, dat wist, dan dat er in het gebouw een brand- Ln j! e en wegens moord op den lucht hing, werd voorloopig klein alarm |,.e,e,r Sschauzier, gepleegd te gemaakt. Opnieuw werd een onderzoek 5 ™„enhage °P ,9 Mei 1931. ingesteld en daarbij kwam men ook op j *'e Baad heeft, overeenkomstig den zolder van bet ziekenhuis, welke uV'° U.Slel.Van 1 P«*u"ur-ge.,eraal zolder voor een groot gedeelte in gebruik j cassat'«"beroep verworpen, is als archiaf, en voor de rest als berg- i plaats van allerhande materiaal dienst doet. Het bleek, dat in het archief- j gedeelte een felle brand woedde. Verdachte vrijgesproken. De rechtbank te Maastricht heeft gis- In dit archief werden niet alleen aller- 'eren den 21-jarigen Duitscher H. J. v. lei brieven en bescheiden bewaard, maar 6. S„ verdacht van doodslag op den heer er laupn nnlr massa's tiirinehriftor, j„ Melotte op carnavals-Zondag wegens ge er lagen ook massa's tijdschriften, al dat papier vond het vuur uiteraard een gemakkelijke prooi, en op dat oogen blik liet de brand zich zoo ernstig aan zien, dat terstond een autospuit en de autoladder werden opgeroepen. Inmid dels waren ook al meer slangenwagens bij het ziekenhuis aangekomen. Het bluschwater moest over een vrij grooten afstand worden aangevoerd. Men had den brand op deze wijze aardig ingesloten en weldra bleek, dat voor verdere uitbreiding niet behoefde te worden gevreesd. De autospuit en de autoladder L choefden dan ook geen dienst te doen. Op den zolder stonden, achter een schot mandflesschen met aether, benzine, creosoot en olie. Een van de in wonenden van het ziekenhuis maakte de brandw eer attent op het groote gevaar en zoo spoedig mogelijk werden de flesschen in veilig heid gebracht, nadat een deur in het schot was opengehakt. De patiënten die op de derde verdieping van het zieken huis werden verpleegd, werden zoo vlug, als maar eenigszins kon naar lager ge legen etages overgebracht. Men kan zich nauwlijks voorstellen, welk een conster natie deze brand in het ziekenhuis heeft veroorzaakt. Het verplegende personeel en de doktoren deden wat zij konden, om de patiënten zoo veel mogelijk te kal- meeren. Tijdens het blusschingswerk werd op den zolder een opengebroken, ijzeren geldkistje gevonden, dat terstond aan de politie is ter hand gesteld. Dit kistje was afkomst uit het kantoor beneden. Uit bet kistje waren wat klein geld en een hoeveelheid postzegels gestolen. Het ligt voor de hand, dat men bij het onderzoek naar den dader van diefstal uitging van de veronderstelling, dat de verdachte ook den brand zou hebben gesticht en dat hij of zij heel goed op de hoogte was met de situatie in het ziekenhuis. De kring waarin men eerste brek aan bewijs vrijgesproken. De eisch was 12 jaar gevangenisstraf. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Gisterenmorgen vroeg heeft de ge- meente-politie op den onbewaakten over weg achter het seminaire te Warmond, het lijk gevonden van den 17-jarigen L. v. d. V. uit Warmond, die Zondagavond vermoedelijk door den laatsten trein, die van Amsterdam kwam, is gegrepen. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Buggenum zijn Zondagmiddag drie melkkoeien in de weide door den blik sem gedood. Vijf personen gewond. Zondag is op den straatweg Oosterbeek Renkum een ernstig auto-ongeluk ge schied, waarbij vijf jeugdige personen min of meer ernstig zijn gewond. Omstreeks acht uur reed op den gladden weg. de z.g. Kievitsdel. een auto uit Hil versum, bestuurd door den 18-jarigen A. van P. uit Hilversum, waarin nog vier andere personen waren gezeten, twee hee ren en twee dames. Plotseling slipte de auto, vermoedelijk tengevolge van de groote snelhedi. De wagen kwam op de trambaan terecht en sloeg daarna tegen een boom te pletter. De vijf inzittenden werden uit den wagen geslingerd. De bestuurder A. van P. was er met den naast, hem zittenden W. de S. het ern stigst aan toe. Met beenbreuken en een hersenschudding werden zij opgenomen. De heer H. B. liep vleeschwonden op, ter wijl mej. G. S. een hoofdwonde kreeg en een lichte hersenchudding, rr°i. W. K. kreeg vleeschwonden. Alle slachtoffers zijn naar liet gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar instantie moest zoeken, was dus al dade-i zjj tgr verpleging zijn opgenomen. Het lijk eenigszins beperkt. waren alle jongelui, afkomstig uit Hilver- Tal van personen werden aan een ver- suni, die een pleizierritje hadden gemaakt hoor onderworpen en een paar uur, na j en nu op weg waren naar huis. De auto het ontdekken van den brand kon de j jg totaal vernield en moest in twee stuk- inspecteur, die het onderzoek leidde, de ^en worden weggesleept. De tram had heer Roos al overgaan tot de arrestatie j door dit ongeval geruimen tijd vertraging, van den 26-jarigen leerling-ziekenver- i pleger P. M. J. uit Schiedam. DE VERDWENEN BEAMBTE VAN DE Hij legde een vollenige bekentenis af. SCHEEPVAART VEREENIGING Hij vertelde in het kantoor te hebben ingebroken en daar bet geldkistje te hebben gestolen. Vervolgens bad hij de telefoonleiding doorgesneden, teneinde te voorkomen, dat men spoedig hulp zou kunnen krijgen, als er even later brand uitgebroken zou zijn. Daarna is hij met het geldkistje naar den zolder gegaan, waar hij het heeft open gebroken. Na den inhoud eruit gestolen te hebben, heeft hij in een hoek van het archief brand gesticht. Het geldkistje gooide hij vlak bij de plaats, waar de brand woedde, teneinde den indruk te wekken alsof een brandweerman den diefstal had gepleegd. J., die reeds eerder wegens diefstal len is veroordeeld, is opgesloten. Het archief is vrijwel geheel een prooi van de vlammen geworden. Voorts is in het ziekenhuis uiteraard veel waterschade veroorzaakt. Een schade van l1/, millioen gulden. Vrijdagnacht om plm. 10 minuten over half drie is in een groote loods op de werf van de fa. Wilton te Schiedam brand uitgebroken, waardoor deze loods geheel werd vernield en groote schade werd aangericht. Eerst omstreeks half vijf was de brandweer het vuur meester en was het gevaar voor uitbreiding ge weken. De brand werd ontdekt door een wachtman, die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Met eenige collega s begon hij intusschen met het eigen brandweer materiaal van de werf het blusschings werk. Het vuur woedde in een loods, die 170 M. lang en 70 M. breed was. Hierin waren verschillende afdeelingen van de de werf ondergebracht; een verfafdeeling, politoerafdeeling, houtopslagplaats, een timmerafdeeling en een garage, waarin auto's stonden. Tenslotte was er nog een opslagplaats voor machine- en machine-onderdeelen. De brand is ontstaan in de aan de N. kant gelegen verfafdeeling. De oorzaak is onbekend. Dank zij het feit, dat het vuur in de licht ontvlambare stoften gretig voedsel vond, breidde het zich met razende snelheid over de geheele loods uit. Pl.m. 10 min. na het uitbreken werden 3 slagen gehoord van vaten benzine en olie, die ontploften. Aan het zuidelijk deel van' de loods bestond groot gevaar voor een der dokken van de fa. Wilton, die niet op verren afstand ligt met het s.s. „Modjokerto" van de R.L. Het dok werd gelukkig niet aangetast. Ook bestond er groot gevaar voor een houten gebouw, waarin de teekenafdeeling gevestigd was. De brandweer slaagde er in, ook dit ge bouw te behouden. Van de groote loods was nagenoeg niets meer over, het vuur heeft letterlijk niets gespaard- De schade wordt op lè miilioen gulden i geschat. NOORD. Het onderzoek van de Zaandamsche po litie heeft uitgewezen, dat de beambte van dee Scbeepvaart.vereeriiging Noord, die er met 29.000 van door is gegaan, zich Donderdagavond met een taxi van Zaan dam naar Amsterdam heeft laten brengen, eers met bestemming naar het Centraal Station welke opdracht hii veranderde in het vliegveld Schiphol als voorloopig eind punt. Hier heeft hij een kaartje genomen naar Parijs, waarheen hii des avonds ©ra 8 uur per vliegtuig is vertrokken, na eerst op den Overtoom zich van een reiskoffer te hebben voorzien. Zondagmorgen zijn de commissaris van politie, dé heer S. van der Laan en de heer ,T. van der Schaaf van de recherche naar Parijs vertrokken, om den voortvluchtig© daar op te sporen. De dader gegrepen. Zondagmorgen in de vroegte is in Nutb (Limburg) een dubbele moord gepleegd op een molenaar en zijn vrouw. De molenaar De Weever te Nuth, werd Zondagmorgen omstreeks half acht bezocht door zekeren J., een gehuwd man, die vroeger ook in Nuth woonachtig is geweest. Er bestond reeds lang een ernstige veete tusschen J. en den molenaar, in verband met een meu belaffaire. J. heeft den molenaar en diens echtge- noote zeer ernstig mishandeld, terwijl hij later van een mes gebruik heeft gemaakt en daarmee de vrouw van den molenaar heetf doodgestoken. De molenaar is door eenige messteken levensgevaarlijk ge wond. Hij.is overgebracht naar het zieken huis te Heerlen. De moordenaar heeft daarop het huis in brand gestoken, doch de brand kon spoedig door omwonenden worden gebluscht. De politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld. Het is haar dan ook na twee uur gelukt den dader in Heerlen te arres- teeren. De moordenaar is afkomstig uit Valken burg. Hij had den gcheelen vroegen mor gen rondgeloopen om de woning van den molenaar. De 35-jarige molenaar vas naai de kerk geweest en kwam naar huis. Toen heeft de moordenaar hem op 'en weg neergeschoten en meteen mes mishandeld. Inmiddels was de vrouw van den mole naar, die toevallig in een winkel verbleef dicht bfj de. plaats, waar haar man werd neergeschoten, naar buiten gesneld. Zij werd eveneens door den moordenaar mis handeld met een mes. Zii vluchtte naar een molen en werd daar eenige minuten later dood gevonden. .1. volgde hara in den mo len. Even later trachtte hii, gelijk gemeh den molen en het molenhuis te doen al- branden. De toestand van den molenaar is zeer zorgwekkend. Het parket van Maastricht was Zondag ter plaatse oni een onderzoek in te stellen. De dader is voorloopig ingesloten Ie Nuth.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11