nieuwsblad voor de* helder, koegras, texel, wieringen F \rna paulowna Op reis aspiein s. i. mm i h Wij breien!!! No. 7293 EERSTE BLAD DINSDAG 27 JUNI 1933 61ste JAARGANO Buitenlandsch ©verzicht. Oostenrijk en I ïongarije onder één s cxtntif-"dtv Rusland F e^ouding tusschen Engeland en politiek 'van IVs.Zp" Reist daarom nooit zonder De economische wereldconferentie. De ontwapeningsconferentie. in 50 dessins, kleur-eoht, wasch-echt, SS per el. „Omdat jij mijn geluk bent"- Koegras, Anna P^ownfBr^zand" w^'- HelderScha Couranf 1-60; voor 'and f 2.-, Nederl. Oost' enWest'ip"®*" Texel f '-05bi™e<i- 3-20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Zondagsblad fl.50, f 1.50, f 1.70. LTcueri. uost- en Woef t i*- mail en overige landen f 3 20T««JP" ?eeP°St f 2'10' idem P« resp. 0.50 f 0.70, f 0.70, f l Modeblad resp. f 1.20, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Oostenrijk en Hongarije onder één scepter? Oostenrijk en Hongarije staan den laatsten tijd wel in het teeken van de belangstelling, vooral de gebeurtenissen in eerstgenoemd land hebben de belang" stelling van de wereld er op gericht Hm is nu een denkbeeld vanluïsolti, nf om Oostenrijk en Hongarije onder één *CeJ^r %hlnU"r\(iat speciale aandacht vi aagt. V elk denkbeeld tevens de ge schillen tusschen Rome en Berliin dni del«k in het licht stelt. plair NW ROtt Crt' 8chri^ft 0,ni- over Mussol in i colporteert het plan, aartsher tog Otto, den pretendent voor den troon der Habsburgers, de kroon der dubbele Donaumonarehie terug te geven. Oosten- ryk en Hongarije zouden beide onder ziin scepter komen. liet is een plan, dat te Parijs geen slech ten indruk moest maken. Met een Habs- burger aan het hoofd van een Oosten- ryksch-Hongaarsche monarchie ware de „Anschluss op eens en voor goed van de baan. Het plan was uit dien hoofde voor een zekere groep van belanghebbenden zoo aanlokkelijk dat zelfs de Polen, voor wie het toch zeker risico zou kunnon meebrengen, daar de Habsburgers hun vroeger bezit van Galioië niet zullen ver geten, er geen overwegende bezwaren tegen bleken te hebben. Polen voelt zich sterk genoeg om tegenover de nieuwe monarchie zijn aanspraken zonder moeite te kunnen handhaven. In hooge mate belanghebbend is Mus- solini zelf. Zoozeer vreest hij de overstroo ming van Oostenrijk door de Duitsche nazi's, dat hij, zooals men weet, tegenover Goering met eep bezetting van het land heeft gedreigd, indien dat gebeurde. Het herstel van de monarchie in Oostenrijk ware voor hem een eenvoudige en goed- koope oplossing van een gevaarlijk pro bleem. Het is echter niet alleen de vrees voor de Duitschers die Mussolini op dit oogen- blik het onderwerp te berde deed bren gen. De betrekkingen tusschen de Kleine Entente en Weenen bevallen hem niet. Het is Benesj heel duidelijk erom te doen, Oostenrijk nu het zich eindelijk van Duitschland heeft afgewend, voor de Kleine Entente te winnen. Wij weten niet of Dollfuss veel ooien daarnaar heeft. In Italië is men er in ieder geval niet heele- maal gerust op. Oostenrijk bij de Kleine Entente was minder rechtstreeks gevaar lijk, maar zeker niet minder onsympathiek voor Rome dan Oostenrijk by Duitsch land. Niet zonder belang in deze aangele genheid is toch datgene, zegt het blad, waarover in dit verband eigenlek al te weinig gesproken wordt: Wat Oostenrijk en Hongarije zelf er van denken! Wij durven daarover geen oordeel uit spreken. Naar men weet is het Hongaar- sche volk wel monarchistisch, maar daar om, vooral in zijn politiek leidende krin gen volstrekt nog niet overwegend legiti- mistisch. Goemboes heeft zich nog in den laatsten tijd heel duidelijk tegen een her- en repareeren alle soorten wollen'kleeding, ook badpakken, kousen en sokken (ook de allerfijnste) JAAP SNOR, Zuidstraat 19 (Let op den gelen winkel). .u Habsburgers uitgesproken. Het woi dt echter op deze wijze wel in heel oijzonderen vorm aangeboden. Niet anders is het met Dollfuss. Bij elkaar raakt het geval dus een op merkelijk en bedenkelijk groot aantal van üe innerlijke en uiterlijke complexen, waaraan Europa lijdt. Hoe het zich zal ontwikkelen is nog moeilijk te voorzien. In ieder geval kan men als vaststaande aannemen, dat de verhalen er over op een reeks van dergelijke feiten berusten. Uitwerking van een nieuw economisch plan ter economische wereldconferentie? De diplomatieke medewerker van de Daily 'lelegraph meldt, dat verschillende vooraanstaande Europeesche vertegen woordigers ter conferentie bezig zijn met de uitwerking van de grondslagen voor een nieuw internationaal economisch plan, dat den vertegenwoordiger van Roosevelt, prof. Moley, hij zijn aankomst te Londen zal worden voorgelegd. Dit plan zou in de eerste plaats de be langrijkste economische hesluiten omvat ten, die waarschijnlijk door de commis sies zullen worden bereikt. Voorts zou het een- algemeen voorstel inhouden, waar door de voornaamste economische eischen van Amerika, stijging der voornaamste goederenprijzen en een vrijer internatio naal ruilverkeer, bevredigd zouden wor den. Als middel tot prijsverhooging wordt niet de inflatie, doch de wetenschappelijke regeling van productie en afzet der voor naamste producten voorgesteld. Ten aan zien van het tweede punt wil men den Amerikanen een reeks van tariefsverlagin gen en de afschaffing van andere han delsbelemmeringen toestaan. De omvang van deze concessies zal echter afhangen van den defimt-ieven koers waarop de dollar gestabiliseerd wordt. gisteren naar Moskou zou terugkeeren, heeft zyn vertrek uitgesteld tot dat deze zaak geregeld is. De conservatieve Morning Post is zeer verontwaardigd over de tegemoetkomen de houding van Engeland tegenover de Sowjet-regeering. Sir John Simon's uit- noodiging aan Litwinof schijnt in sommi ge conservatieve kringen de uitwerking van een bom te hebben gehad. In deze kringen is men van meening, dat Enge land geen enkel compromis mag aangaan en dat het invoerverbod op Russische goe deren, dat op 18 Juli afloopt verlengd moet worden. De verhouding tusschen Engeland en Rusland. De Engelsche regeering heeft de eerste stap in die richting van een oplossing der gespannen verhouding tusschen Engeland en Rusland gedaan. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, heeft den Russi- schen volkscommissaris voor buitenland sche zaken, Litwinof, uitgenoodigd voor een bespreking op Maandag a.s. in het Foreign Office, bij welke gelegenheid on getwijfeld het Engelsche invoerverbod en de vrijlating der te Moskou in gevangen schap zijnde Engelsche ingenieurs der Yickers fabrieken, MacDonald en Thorn- ton ter sprake zullen komen. De Daily Express en andere bladen ver wachten reeds met zekerheid, dat het re sultaat van het onderhoud een gelijktijdi ge opheffing van het Engelsche invoer verbod en de invrijheidstelling der En gelsche ingenieurs zal zijn. De voornaam ste punten om tot overeenstemming te komen zijn reeds langs niet-officieelen weg uitgewerkt, zoodat het thans nog gaat om slechts een formeele overeenkomst. Beide regeeringen zullen nota's uitwisse len waarin o.a. het recht van Rusland 0111 justitieel op te treden tegen verdachte buitenlanders en het normale verloop van het Vickers-proces te Moskou worden er kend. Litwinof, die oorspronkelijk reeds PAUL HYMANS, Minister van Buitenlandsche Zaken van Belfjië. De buitenlandsche politiek der N. S. D. A. P. Hierover heeft Rosenberg de lei der van de buitenlandsche politiek der N. S. D. A. P., de vertegenwoordigers van- de buitenlandsche pers ingelicht. Rosenfeld hield een toespraak, waarin hij uitging van het Zondag besloten ver bod van de Duitsche sociaal-democrati sche party, hetwelk, zeide hij, een sym bolische daad is geweest, waardoor de daad een historische beteekenis heeft ge kregen. Spreker schetste daarna uitvoerig het wezen van de nationaal-socialistischë beweging. Het is hem volkomen duidelijk, dat het buitenland niet steeds dit wezen begrijpt-, In elk land heerscht een andere traditie; daarom onthoudt Duitschland zich van critiek op het binnenlandsche politiek beleid van de andere landen. In Duitschland wordt de staatsgedachte hoog in eere gehouden. Wat voor Engeland de zee is, is voor Duitschland deze gedach te. In Duitschland zyn de twee tegenover eikander staande wereldbeschouwingen nationalisme en socialisme door een reeks van tragische misverstanden, in 1918 op elkander gebotst. De toestanden van 1918 waren van sterk Duitsch karakter, het welk het principe van de Internationale niet aanvaardde, in de overtuiging, dat het 111 principe niets te maken had met socia le rechtvaardigheid. Ook de gedachte van pacifisme wijst het Duitsche volk van de hand voor zoover pacifisme tot landver raad leidt. Wat de klassenstrijd aangaat, de Duitsclier kan niet gelooven, dat men het geheel dient door een gedeelte tegen het andere op te hitsen; hetgeen tenslotte door den Duitscher niet kan worden aan- bent U in 1 bijzonder blootgesteld aan het ge vaar van kouvatten.' TABLETTEN Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. vaard is de marxistische opvatting van eigendomsbegrip. Spreker zeide vervolgens dat de Duit sche revolutie van 1933 is geweest de re volutie van het instinct, een protest tegen de toestanden, welke tegen het karakter van het Duitsche volk indruischen. Na er op te hebben gewezen, dat bij deze revolu tie zeldzaam weinig bloed is vergoten, zeide Rosenberg, dat men het wezen van deze revolutie eerst na enkele jaren aan haar vruchten zal kunnen beóordeelen. Na te hebben toegegeven, dat de bui tenlandsche politieke toestand van Duitschland verre van rooskleurig is, zei de Rosenberg tenslotte, dat er slechts een mogelijkheid bestaat: of wel Hitier behoudt de macht of wel men krijgt een bloedigen chaos in geheel Europa. President Londen? Roosevelt toch naar Volgens de te New-York verschijnende Daily News, wordt het gerucht sterker, dat president Roosevelt met den kruiser Indianapolis naar Londen zal gaan, als professor Moley hem een „Hurry call" zendt. De commandant van de Indianapolis, aldus het blad, verwacht Roosevelt op 30 Juni te Westport (Maine) te zullen op pikken en hem in een recordtijd van vier dagen naar Engeland te brengen. President Roosevelt zal feitelijk op Amerikaansch grondgebied blijven, daar ï-j voornemens is niet in een hotel, doch aan boord van den kruiser zijn intrek te nemen. Geen verdaging. Naar Reuter uit gezaghebbende bron verneemt is er geen sprake van een ver daging der ontwapeningsconferentie tot 1 Oct. Het Bureau komt Dinsdag te Ge- nève byeen en de conferentie zal op 3 Juli worden voortgezet. ONTSLAG VAN MARXISTISCHE AMBTENAREN UIT JAPANSCHEN STAATSDIENST. Het Japansche ministerie van binnen landsche zaken heeft het kabinet een wets ontwerp voorgelegd ten doel hebbend ADVERTENTIEN: ?°.Ch ÜeKKre,gel (.?aijard)- 'n£ez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prysKleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. by vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4ct. alle ambtenaren in staats-, 'gemeente- of anderen overheidsdienst die marxistische of communistische sympathiën koesteren onmiddellijk te ontslaan. DE CHRISTELIJKE VAKVEREENIGINGEN IN DUITSCHLAND ONTBONDEN. De nat.-soc. Zeitungsdienst meldt: De leiding van den centralen bond dei- christelijke vakvereenigingen is Zaterdag morgen 9 uur door den specialen afge vaardigde van de N.S.B.O., Klapper, in het hoofdgebouw te Berlijn overgenomen. Du aanwezige bestuursleden Kaiser en Fink voldeden aan het bevel om het huis te ver laten. Ook in alle andere steden, waar do christelijke vakvereenigingen georgani seerd zyn, is hun gebouw te 9 uur bezet. Het werk van de opneming der christe lijke arbeiders in het Duitsche Arbeids front zal onverwijld ter hand worden ge nomen. DE POSITIE DER DUITSCHE AMBTENAREN. Een wet, waardoor het de regee ring mogelijk wordt vrijwel eiken ambtenaar met pensioen te zen den. In de Vrijdag gehouden bijeenkomst van het rykskabinet is o.m. een wet aan genomen inzake de afvloeiing van ambte naren. Voortaan kunnen ter vereenvoudi ging of in het belang van den dienst amb tenaren met pensioen worden gezonden, ook wanneer zij niet ongeschikt voor de uitoefening van hun functie zyn. In hun plaats mogen echter geen nieuwe ambte naren worden benoemd, uitgezond wanneer het leidende gemeente-ambtena ren betreft. De wet is tot 31 Maart 193? van kracjjt. Op grond van deze wet is het de rijks- regeering mogelijk, vrijwel eiken ambte naar met pensioen te zenden. Daarbij be hoeft geen rekening te worden gehouden met zyn politieke opvattingen, wanneer bepaalde instanties overbodig blijken te zyn. Verder kunnen op wachtgeld ge plaatste ambtenaren definitief met pen sioen worden gezonden. Verkrijgbaar by: Let op naam op don zelfkant Vraagt onze Stolen-collectie PAUL LOEBE. De gearersteerde leider S.D.A.P. in Duitschland. der „Fatsoenlijk, maar kortzichtig," karak teriseert de „Telegraaf" de persoon van den thans door de Nazi's gearresteerden leider der Duitsche Sociaaldemocratie, den heer Paul Loebe. Het bericht van zyn inhechtenisne ming, aldus dit blad, zal overal ter we reld opzien verwekken, want hy geniet ver buiten Duitschland aanzien of ten minste bekendheid. Zyn persoonlijke in tegriteit (onaantastbaarheid) staat boven alle verdenking. Hy wist zich te houden buiten alle schandalen, waarbij de Duit sche sociaal-democratie was betrokken. Als president van den Rijksdag had hy, zoowel in het parlement als bij het corps diplomatique, een invloed zooals geen van zyn voorgangers. Deze onbaatzuchtige en eerlijke man was tegelijkertijd uiterst kortzichtig en heeft daardoor ten minste evenzeer aan den ondergang van zyn party gewerkt zy, voor wie de politiek slechts een weg was naar persoonlijken welstand. Hy is een der vaders van het systeem, dat, door den middenstand en de kleine boeren ten bate van ambtenaren en ar beiders steeds zwaarder te belasten, het volk tot de uitbarsting van wanhoop bracht, die de geheele sociaal-democratie iten slotte wegvaagde. Hy hielp de belas tingen en sociale wetten tot in het onein dige opschroeven. Voor hem was iedere vorm van bezit ten slotte nog slechts een belastingobject. Zoo ontstond de band j tusschen de bezitlooze nationalisten, die 'de eerste volgelingen van Hitier waren, jen het groote burgerlijke leger, dat in den beslissenden slag de overwinning aan de Hitlerianen bracht. Deze fout moest Paul Loebe zwaar hoeten. want zijn levenswerk is verricht. HEEL DEN HELDER ZAL E DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET SCHEEPVAARTBEDRIJF. Geen staking. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft onder zyn aan den wal ver toevende leden een stemming gehouden over de vraag, of tegen de loonsverlaging van 5 pet. onmiddellijk, te volgen door een gelijk bedrag over 6 maanden, moest wor den gestaakt. Men zal zich herinneren, dat 14 dager geleden de voorstellen zyn aanvaard dooi de officieren, doch afgewezen door de schepelingen. De uitslag van de gehouden stemming is, dat zich voor staking hebben uitge sproken 546, tegen 515, terwijl 20 stem- F E UILLETON Een Heldersche roman door WILLLARIS. 4) „Nu weet ik van al die «^erdlK-id wei- nig af, bootsman, maar met het gewer schiet ik heel goed en op de ben ik zelfs scherpschutter. Z01U weikelyk denken dat ik aan die theorie iets heb in oorlogstijd? Geen sprake van hoor! Als het zoover is en myn geweer L Ank. wel dan neem ik er een..vanr^"1fpe: ineuveide. En weigert myn revolver soms, dan ga ik toch niet zitten p - of zoo'n ding nakijken 0111 te zien aan mankeert! f Met het touwwerk en staa,d™adJ? precies zoo. Vanaf het dunste ga J aan den diksten sleeptros moet ik kunnen htep.8 moet ik konnon «PWg met heele, halve en kwartstreken, zon en tegen zon. 1) Kunt u mij zeggen waarvoor k moe weten op hoeveel graden b.v. Zuid-W est ten Westen half West ligt, of Noord Oost drie kwart Noord? Wat voor nut heeft het dergelyke on zin in myn arme hersens te pony Als ik aan het roer sta heb ik het kom- 1) Rechtsom noemt iien niet zon, links om tegen zon. pas vlak voor myn neus. En krijg ik een koers op, dan is het toch altijd in graden. Waarvoor staan anders die graden op de roos?" By zulke gelegenheden maakte de Kluif zich wel eens warm en de bootsman be greep wel dat hij niet veel succes zou heb ben als hy zoo bleef. „Wacht maar jong, je hebt nu nog ner gens voor te zorgen, je trekt je van nie mand wat aan en je leeft als een zieltje zonder zorg. Maar ik voorspel je, dat als je vandaag of morgen nog eens tegen een meisje aan loopt, dat aardig tegen je doet, en je blijft er aan hangen, dan moet jy eens kijken hoe gauw je verandert! Dan kom je nog wel eens by me om hulp. omdat het dan volgens jou allemaal maar onzin is." Hoor eens bootsman, als een meisje mij alleen maar wil hebben als ik eerste klas of korporaal ben, nou, dan kunnen ze voor myn part allemaal naar de maan l0<Dan'is het toch de ware liefde niet." Zulke gesprekken vonden meermalen plaats tusschen die twee. Maar de Kluif was niet te overreden en weigerde hardnekkig zich met theorie vol te laten stoppen. Drank gebruikte hy niet en op plaatsen, die zy amidedcn. ging hij toch niet vaak naar de val. Geld had hij dus zoozeer niet noodig dan alleen 0111 met verlof te gaan als hy in Holland was en voor zyn tabak. De hoofdzaak was voor hem, zyn werk en eten Hii werkte prettig hy den boots man en had over niets anders te klagen dan dat hii veel meer eten noodig had dan een ander. Want hij kon schaften voor drie. 's Avonds na vastwerken ging hij meestal naar de officierskombuis om den kok te helpen. Dan maakte hij de braad pannen en castrollen schoon en hielp met groenten schoonmaken. Dat deed hij voornamelijk voor het lekkere hapje, dat er dan altijd voor hem overschoot. Maai bij had ook rare streken op zijn kompas. Veel guitige stukken en schelmenstreken haalde hij uit ten koste van een of an der, die, als slachtoffer zijnde, soms ern stig er over dacht hem op het rapport te zetten of hem een flink pak slaag toe te dienen. Maar ais de eerste opwelling van drift wat gezakt was, dan lachte het slachtof fer meestal maar mee met de omstanders. Zoo had hij den chef-kok meermalen een poets gebakken, waarover by het op halen data-van soms nog hartelijk ge lachen werd. De chef zelf lachte niet het minst, hy mocht de Kluif wel met zijn derde-klasse 'streken, zooals hij die schoftenstreken noemde. Maar als hij by hem in het kombuis was, keek de chef hem toch op zijn vin- gers. Zoo was het op een kouden avond eens gebeurd, dat de Kluif klaar was met zyn werk en vroeg of hij met eenige jongens in de kombuis mocht zitten om zich wat te warmen En of de chef dan misschien zoo goed wilde zijn 0111 wat van zyn avonturen te vertellen. De Kluif wist precies hoe hii de chef moest aanpakken en hii had allang in de gaten, dat vertellen over zijn wedervaringen hij den chef het zwakke punt vormde. Heel lang geleden namelijk, toen er eens een ITollandsch oorlogsschip in Australië kwam, was de chef, toen nog koksmaat, daar aan wal gestapt en niet meer terug gekeerd. Hij had toen mooie aanbiedingen ge kregen van de farmers, om op een farm te gaan werken als schapenhoeder en was met schitterende beloften gepaaid toen meegegaan, wel meer 0111 het avontuur dan om de mooie beloften. Lang had hij het niet volgehouden bij de schapen, maar was weer spoedig gaan varen op de kustvaart. Daarna was hij terechtgekomen by den aanleg van een spoorlijn, midden in de oerwouden; om tenslotte 11a een verblijf van 8 jaren in Australië weer in zijn vaderland aan te komen. Daar was hi1 naar het Wacht schip in Nieuwediep gegaan en had zich gemeld by den onderofficier van de wacht. Met een leuk smoelwerk had hij toen gezegd: „terug van passagieren!" De kwartiermeester keek hem eens aan en zei toen schouderophalend: „Ik ken je niet. Wie ben je dan?" „Ik ben koksmaat Stippel!" „Zoo, nooit van gehoord. Maar wan neer ben je dan gaan passagieren?" „Wei, laat eens zien, dat was in Syd- ney. ongeveer acht jaar geleden!" „Ha zoo, Stippeltje," lachte de kwar tiermeester. „Nou wacht dan maar even, dan zal ik den onderofficier van politie laten waarschuwen, dan zal die je voor- loopig wel opbergen." Hij kreeg drie maanden gevangenis straf en kon weer als koksmaat aan het werk gaan. Van toen af halbij altyd goed opgepast. Nooit geen dag straf meer gehad en na korten tijd was hij korporaal. Hij trouwde en werd enkele jaren latei- aangesteld als sergeant. Nu was hij kok voor de officieren en werkte hij 's avonds, als de scheepskoks allang klaar waren aan de lekkerste hapjes, want de offi cieren tafelden pas om 8 uur. Nu had hij buiten zyn kook- en braad- kunst 0111 slechts één zwak, en dat was vertellen over zijn avonturen. De goeie man wist echter zoo geweldig te fantaseeren, dat hij op het laatst zelf niet meer wist wat hij wel en wat hij eigenlijk niet had beleefd. Zijn kennis van de Engelsche taal hield hii goed hij en hii was daar wat trotsch op, •al liet hij dat niet zoo dadelijk merken. Hij had een lievelingsgezegde, dat hij heel dikwijls gebruikte en dat was: „Do you know what the captain says? Take the legs and run away" 1). Dat had hij nog uit den tijd van zijn Australische kustvaart. Toen waren die kustvaarders feitelijk noet meer dan zeeschuimers. De kapiteins van die scheepjes waren berucht. Zij zagen er geen been 111 om hun matrozen een tijdlang geen gage uit te betalen en dan, als ze aan den wal w a ren het anker te lichten en hen achter te laten. Dan verdwenen ze zonder de gage uit te betalen aan de rechthebbenden. De bedrogenen stonden dan aan den wal zonder geld en zonder kleeren en zonder naar de politie te kunnen gaan, want die trok er zich niets van aan. Dan waren ze gedwongen weer te gaan zwer ven of op een ander schip te monsteren, waar het al niet veel beter was. 3) Weet je wat de kapitein zegt? Neem de beenen en verdwijn. Zelfs gebeurde het wel dat de kapitein, die veelal met zijn stuurman die zaakjes opknapte, zoo iemand onverhoeds over boord liet duikelen als ze in een haven of op een reede lagen. Dan werd het slachtoffer gedwongen naar den wal te zwemmen en verder daar zijn heil maar te gaan zoeken. Datzelfde was met Stippel gebeurd en men had hem toen nageroepen „take the legs and run away". Toen had hij dan ook de kustvaart er aan gegeven en was. bij den aanleg van spoorwegen verzeild ge- raakt. Wenschte hii. dat iemand zich uit de kombuis verwijderde, dan kon men er ze ker van zijn dat gezegde van hem te hoo- ren, wat hij dan veelal vergezeld deec gaan van een flinken schop tegen eer zeker lichaamsdeel van den betrokkene Hij deed het gezegde, dat groote man nen ook goede mannen zijn. alle eer aan Kwaad zat er niet bij hem in en hij gaf evenals bootsman Touw, iemand veel lie ver een flinken opstopper, dan dat hij hen op het rapport zette. Als hij vertelde, kon hij in het vim van ziin redeneering zoo onmogelijk lie gen, dat hii er later dikwijls zelf ver stomd van stond. Maar hij kon mooi vertellen en dik wijls ontging het liegen den toehoorders die met open mond zaten te luisteren. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1