HELDERSCI1E COURANT VAN DINSDAG 27 JUNI 1933. Breezand. Breezand, Anna Pauiowna. Texel. VEREENIGDE BRANDSTCFFENHANDEL Winkel-wedstrijd. Gemeenteraad van Callantsoog. Jubileum D O.K.E.V. Nog gedurende deze maand gelden onze lage VOOR-ZOMERPRIJZEN Va.iaf 1 |uli worden de Anthra- ciet en Eierkolen prijzen met f0 10 p. H.L verhoogd. Wij omvingen heden een scheepslading bijzonder goede ANTHRflCIET Deze Anthraciet van een zeer mooie afmeiing, en die wij lerecht ons speciaal succes noemen, leveren wij nog deze maand steen, en g,uisvri]s a f 2.20 p. H L franco in Uwe bergplaats. Hoogachtend, Spoorgracht 15. Tel. 485 J U 'dcrinnen. HeWrianen! 't Is verblijdend in deez' lijd, In de Jiittcrkri-nt te lezen n een winkeiprijswedstrijd. ip^ezet op breede basis, oals het ons. Jutters, past, Wordt deez' winkelwedprijswedstrijd Een succes, dat staat reeds vast! Kü-tje, Keetje, Kootje, Pietje, Pa en Ma, en 't meisje, Kee, Kiepen allen reeds bij voorbaat: „Maar natuurlijk wij doen mee!" Ka. zei Kee, wat wil je winnen? Jij bent zeker van de „slag", Nu alleen nog maar de zinnen, En je hebt een slagzin, zag! Ja, zei Ka, wat zal het wezen? Pit costuum is niets voor mij, Als 't nou een strandpjamabroek was, Slagzind' 'k er een buisje bij.' Ja, zei Ma, maar taart of tulband Pi enen zeker niet versmaad! En wat zog je van de prijzen? Duiten lijken m' ook niet kwaad! Och, zei Pa. jij met ie duiten! Denk eens aan de vilecepée (velicipede) 'n Half dozijn bagagedragers P'ik ik met één slagzin mee! yj 't Meisje Kee. dat aan den wascb was En haar droog graag hebben wou. Pacht: ik wenscht', ik zou wel willen.... Ja, ik nam, ik vroeg, ik zou.... Maar natuurlijk, 't is de wringer! Met zoon fijne wringmachien T, er. v> isch van zes dan niets meer, A1 was '1 i.an een wasch van tien! Relwhök. DE BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN BOND VAN CHR. MARINE-PERSONEEL BENEDEN DEN OFFICIERSRANG. Jl. Zaterdag werd te Den Helder door den Bond van Chr. Mar. pers. beneden den rang van ofï. een buitengewone alge- meene vergadering gehouden, waarin o.m. werden behandeld de door het hoofdbe stuur vatt dien bond voorgestelde wijzi gingen van statuten en huishoudelijk reglement, waarin moesten worden ver werkt de voorschriften, vervat in het kort geleden door den Min. v. Defensie vast gestelde 'Reglement beginselen militaire beiangen-vereenigingen*. Ter vergadering waren aanwezig 4 leden van het h.b., 2 afgevaardigden van de afd. Oost-Indië, 6 afgevaardigden van de afd. Den Helder, benevens de administra teur van den bond, de br. J. Horweger, terwijl de vlootpredikant in alg. dienst, Ds. Vaandrager, de ochtendvergadering gedeeltelijk bijwoonde. De vergadering, welke werd gehouden in het Chr. Tehuis voor Militairen, werd geleid door den wnd. voorzitter, den sergt.- schrijver R. Meinema, en had een vlot verloop. Om 9 u. opent de voorz. de vergadering, laat zingen ps. 139:2, leest den 139en psalm, gaat voor in gebed en houdt daarna zijn openingswoord, waarin hij o.m. de afgevaardigden hartelijk welkom heet, zijn dankbaarheid uitspreekt dat in dezen, voor de organisatie zoo moeilijken tijd, toch nog genoeg leden bereid en in staat werden gevonden om de voor het voortbestaan der organisatie noodzakelijke werkzaam heden te verrichten en de hoop uitspreekt dat de besprekingen een rustig verloop zullen hebben en met élan de 103 artikelen, die aan het oordeel van de afgevaardigden zullen worden onderworpen, zullen worden behandeld. Daarna geeft de voorz. een uitvoerig overzicht over den in de laatste maanden door het h.b. verrichten arbeid en staat bij een tweetal punten in het bijzonder stil le. door de nieuwe voorschriften moeten per 1 Juli de leden, die min derjarig zijn of de eerste opleiding nog niet hebben voltooid, worden uitge schreven; de door het h.b. aangewende pogingen om deze leden onder bepaalde voorwaarden voor de organisatie te kunnen behouden, zijn mislukt; door de vergadering wordt zulks ernstig betreurd 2e. per 1 Juli moet de aansluiting hij liet Chr. Nationaal Vakverbond wor den beëindigd, waarmede tevens auto matisch het lidmaatschap van het Fonds tot bestrijding dert.b.c. 'Draagt Elkan ders Lastenophoudt te bestaan; op de Alg. Verg. van het-C.N.V., op 26 en 27 Juni te Zeist te houden, zal ern stig worden getracht de aansluiting van den Bond bij dit fonds te bestendigen. Het beleid van het h.b. wordt, onder dankzegging voor den verrichten arbeid goedgekeurd. Bjj de bespreking van de redactie van het bondsorgaan wijst de voorz. er op, dat voortaan de hoofdbestuursleden krijgs- tuchtelijk verantwoordelijk zijn voor den inhoud van het orgaanals gevolg hier van zal een scherpe selectie op de ter plaatsing aangeboden artikelen worden toegepast. Daarna wordt aangevangen met de be handeling der door het h.b. voorgestelde wijzigingen der statuten. De vergadering vereenigt zich met het voorstel-h.b. om den naam der organisatie te w ijzigen in: Vereeniging van Chr. Mar.pers. beneden den rang van off. Knkele wjjztgingen worden in het ontwerp van het h.b. aan gebracht. Ten 12u30 wordt de vergadering onderbroken voor een gemeenschappe- lijken maaltijd. Om 2 u. wordt de verga dering voortgezet. Na behandeling wijzi gingen statuten worden de verkorte no tulen der vergadering goedgekeurd. Het geheel herziene huish. regl. wordt na geanimeerde bespreking en nadat enkele wijzigingen in het ontwerp-h.b. door de vergadering -zijn aangebracht, goedge- i keurd. De rondvraag wordt gehouden. De vergadering brengt den voorz.hulde voor zijn vlotte leiding. Om 6u30 n.m. wordt de vergadering, na liet zingen van Ps. 72 11 en nadat de administrateur der vereeniging in dank gebed is voorgegaan, door den voorzitter, onder dankzegging aan de afgevaardigden voor de wijze, waarop de besprekingen zijn gevoerd, gesloten. Aan een vertegenwoordiger dei'Christe lijke pers moest worden medegedeeld dat hem op grond der voorschriften van het «Reglementbeginselen militairebelangen- vereenigingen«, de toegang tot de ver gadering moest worden ontzegd. HAMBURG—KAAPSTAD YICE-VERSA. Aan boord van de „Seeteufel We hadden van het Havenkantoor een seintje gekregen, dat een Du.tsch jacht in onze haven was gekomen, dart op de terugreis was van een tocht van Hamburg naar Kaapstad. Langs een steil laddertje zakten we naar beneden en vielen in het roefje van de „Seeteufel" binnen, waar de drie opvaren den, ongeschoren en vermoeid op een bank zaten. Ze waren net onze haven binnengeloopen en hadden nog geen tijd gehad zich wat op le knappen en dat was wel noodig, na een achtdaagschen strijd met zeer slecht weer en hooge zee. Wat in het vooronder lag was naar achteren gekomen en wat achterin lag, dat was naar voren gerold en zoo was het in de eenige verblijfplaats, die zich in het middenschip bevindt, een chaos geworden, waarin geen orde te scheppen was. Alles dreef van het water en er was heusch heel wat optimisme voor noodig, om er den moed in te houden en de man van de krant met een vriendelijk uitnoodigend gebaar te ontvangen. Trouwens, moed had het drietal zeelui, dat de ..Seeteufel" bemande, wel noodig gehad bij het ondernemen van den tocht. ,,Het was zucht naar avontuur, meneer zoo zeiden ze. „We wilden nu wel eens voor eigen risico varen, waar wé het jaren voor anderen gedaan hebben. „Wat was het doel van den tocht? „Onze bedoeling was een wereldreis te maken. In September van het vorige jaar zijn we op stap gegaan, zonder instru menten aan boord. Het eenige dat we be zaten was een barometer, een kompas en zeekaarten, en zoo wilden we op eigen gelegenheid ons plan volbrengen. Van Hamburg zijn we naar Gibraltar gegaan en vandaar zouden we oversteken naar Florida, doch door het slechte weer, waar door we lekkage en kapotte zeilen op liepen, moesten we ons plan opgeven en zijn we langs de Afrikaansche kust naar Kaapstad gegaan. En nu zijn we op de terugreis naar Hamburg. Voor den tocht van Lissabon naar Den Helder hadden we twaalf dagen noodig, waarvan het de laatste dagen zeer slecht weer was. Van Den Helder naar Ham burg is nog een kwestie van drie dagen." Zoo ongeveer was het verhaal, dat de oudste van het drietal, een gebruind, krachtig zeeman, ons deed. De zucht naar avontuur had hun de reis doen onder nemen en door gebrek aan geld moest de tocht worden opgegeven. Onderweg wer den voor verschillende kranten artikelen geschreven, doch de uitgaven vielen zoo tegen, dat ze niet door de ontvangsten werden gedekt en de drie jongelui, waar van de oudste 28 jaar was, terwijl zijn collega s 25 en 23 jaar oud waren, naar huis moesten. De „Seeteufel", het jachtje, waarmee ze den tocht hebben gemaakt, en dat voor het Zoöl. station ligt, is 12 meter lang en 2.60 meter breed. Het bezit een hulp motor, doch de tocht is in hoofdzaak zei lend volbracht, terwijl de motor slechts werd gebruikt bij het binnenloopen van een haven. Vanmiddag of morgen wordt de tocht naar Hamburg voortgezet. Irict Den Helder, voor het jaar 1934. wijst ,.fn bijdrage aan voor de gemeente Cal lantsoog van 76.47. De heer K o o g e r merkt op. dat liet dus niet zoo veel duurder is dan vorige jaren met een gemeentelijke schoolarts. De inspecteur der Dir. Belastingen deelt mede, dat de nader geraamde zui vere opbrengst van het aandeel grondbe lasting 2600 en van de opcenten grond belasting 1000 bedraagt. Voorts van 'de hoofdsom personeele belasting en be- 'drag van 4800. De aanvankelijk ge- laamde opbrengst G.F»B. opcenten inge- Ivolge art. 283 van de gemeenteven be draagt 2400 en van de gemeentelijke op- centen op de Vermogensbelasting 300. Voorts van de G.F.B. dat bet gemeen telijk aandeel in het gezamenlijke bedrag va li de hoofdsom en de eerste 30 aige- Jmeene opcenten 1000 bedraagt. Ged. Staten van Noord Holland berich tten. dat voor de gemeente Collantsoog het j bedrag, voorgesteld door de letter U, in gevolge de financieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeenten, voor het reke- 'ïiingsiaar 1930 is vastgesteld op 90.639. l Het verslag bedoelt in art. 13 van de Verordening op het Openb. Lager Onder wijs in de gemeente Oallantsoog, doet den heer Kruit opmerken, dat de banken der lagere klassen hoog noodig gesehil- d< rd dienen te worden. Dit zal gebeuren in de zomervacantie. Tevens zal het terrein voor Lichamelijke Oefening worden verbeterd. Uit bet verslag van den agent der Ar beidsbemiddeling blijkt, dat de werk gevers zeer weinig gebruik maken van deze bemiddeling bij het zoeken van ar beidskrachten. Een groot aantal besluiten en goedkeu ringen van Ged. Staten worden voorge lezen. Fenige jaarverslagen zullen bij de raadsleden cireuleeren. Gevolmachtigde der Gemeente in Waterscltapsaangelegenheden. Ingevolge de wijziging van het Alg. Reglement voor de waterschappen, moe ten voortaan de volmachtten op naam ge steld. Er wordt besloten als gevolmachtig de der gemeente in Waterschapsaange legenheden aan te wijzen den beer rar. D. Breebaart, burgemeester van Oal lantsoog. Ontheffing hondenbelasting. Aan de heeren J. D. de Graaf en G. Kuiper wordt ontheffing verleend. Op het verzoek van den heer S. Willes wegens werkloosheid wordt afwijzend beschikt. door het Hoogheemraadschap. Over het bedrag kan dan nader van gedachte wor den gewisseld. Na eenige discussies en vergelijkingen over de slechtheid dei- straten wordt besloten te vragen naar de voorwaarden voor overdracht van het on derhoud aan het Hoogheemraadschap. Geldbelegging. Loonsver laging. B. en W. ntellen voor om de gelden, welke zijn vrijgekomen door uitloting van een obligatie ten laste van de Staat, op nieuw te beleggen door aanschaffing van een ander schuldbewijs ten laste van de Staat der Nederlanden. Aldus besloten. De Voorzitter zegt, dat gezien de arbeidsloonen in particuliere bedrijven, B. en W. gemeend hebben de loonen in i gemeentedienst eenigszins te moeten her zien, gezien den toestand der genieente- financiën, en te stellen op 0.35 per uur voor gewone werkzaamheden (thans 40), i 0.30 voor arbeid in werkverschaffingen (thans 35), 0.25 per uur voor arbeid in i werkverschaffingen door niet verzeker den (thans 30 et.). Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s.t aangenomen. Verordening vermakelijkheids belasting, enz. De nieuwe verordening wordt gelezen en het ontwerp wortel aldus vastgesteld. Het voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de invordering ivan de vermakelijkheidsbelasting, vor derde een zeer langdurige bespreking daar de meeningen nogal verdeeld waren. I )ver Int, beschouwen van donateurs- kaarten als doorloopende toegangsbewij zen zijn B. en W. het niet eens. Na eenige discussie wordt tot hand having der clausule niet 4 tegen 3 stem men besloten. Tegen de heeren Kooger, Weij en Kruit. De verordening wordt nu overeenkomstig bet ontwerp vastgesteld. Ook de verordening op de heffing van leges er.z. Wijziging dienst 1932. gemeen tebegr enting Vergadering van den Raad der gemeen te Callantsoog op Vrijdag 23 Juni 1933. Aanwezig alle leden, benevens de heer De Leeuw, gemeenteopzichter. Na de opening door den voorzitter, nir. D. Breebaart, met een woord van welkom, worden de notulen der vorige vergade ring onverandetd goedgekeurd. Mededfeelingen. Als belangrijkste feit deelt Voorzit- t e r mede, dat de Posterijen besloten hebben, dat voortaan het poststation te Callantsoog gedurende het geheele jaar per dag slechts twee uur wordt openge steld. Dit is een vermindering in het zomerseizoen, doch 's winters is het een kleine vooruitgang. Ingekomen stukken. Hiervan noemen we o.a.: Het verzoek van de Vereen, van Neder- landsche Gemeenten, om alvorens adhae- sie te betuigen aan adressen van andere gemeenten, na te gaan of de Vereeniging zich reeds met de betrekkelijke kwestie bezighoudt. Overeenkomstig dit verzoek wordt dooi den Raad besloten. De begrooting van de Commissie van Beheer van den Schooiartsendienst, dis- UHbreidhigsplan. I>e Voorzitter heet den heer De Leeuw, die het plan ontworpen heeft en in besioten vergadering hierover toelich tingen zal geven, welkom. De bebouwingsvoorschriften worden gelezen. Hierna gaat de Raad in comité. Na de toelichting door den heer De Leeuw wordt de openbare vergadering heropend en neemt de Raad het voorstel tot vaststelling van het plan aan. De Voorzitter brengt den heer De Leeuw dank voor de uiteenzetting en voor 1/et vele w erk dat deze voor het plan heeft gedaan. Spreker memoreert, dat in dezen tijd door een ingenieur een plan Ontwor pen zou worden. Dit heeft veel gekost, doch er is niets bereikt. Dit plan, dooi den gemeente-opzichter ontworpen, wekte te Haarlem bewondering op. Spreker brengt den heer De Leeuw namens den Raad hulde. Erfpaehtsuilgiften. Ingekomen zij aanvragen van de heeren J. Buys, te 's-Gravenhage; J. Boon te Den Helder en S. Zijp Jz. te Abbe- i kerk. Voorts is toezegging van aanvrage gedaan door den heer Peters, burgemees ter van Medemblik. Er wordt besloten de aangevraagde terreinen in erfpacht uit te geven tegen een recht van 4 cent per m2 'en dan de erfpachttermijn te bepalen op 30 jaar. De opbrengst zal resp. bedragen 34.28, 32.96 en 3 7.44. Verzoek om parkeerterrein. Op voorstel van B. en W. wordt beslo- ten om tegen 7.50 per jaar een terrein, J gelegen achter het Raadhuis, groot pl.m. I 300 m2 te verhuren ais parkeerterrein aan den heer P. de Haan. Op een vraag van den heer M. Vries antwoordt de voorzitter, dat de pachter het terrein stuifvrij zal moeten houden. i Strandhuur. Voorstel tot het zoo mogelijk huren van nog 800 meter strand van den Staat der Nederlanden. De Voorzitter deelt het verloop dezer zaak mede. B. en W. krijgen mach tiging de onderhandelingen verder te voeren. Plaatsing lantaarn. B. en W. achten de plaatsing dezer lan taarn niet zoo dringend. De aanlegkosten van 62.50 en de kosten van branden ge durende de zomermaanden, n.1. 23.33 vinden B. en W. nog al hoog, vandaar dat zij voorstellen voorloopig niet tot plaat sing over te gaan. Aldus besloten. Verbetering straatweg. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering is gesproken over de verbetering van den straatweg in het dorp. In het nauwste verband hiermede staat de straatweg van den polder „Cal lantsoog", welke volgens B. en W. nog een graadje slechter is dan die van de gemeente. De begrooting der verbetering van de gemeentestraat bedraagt 3363. Zou de straat verbeterd worden, dan sluit hij a&n op de slechte wegen van den pol der. De algemeene vergadering van Inge landen meende, dat de polderstraat goed genoeg is. Die vergadering heeft echter twee dingen vergeten, n.1. dat B. en W. toezicht hebben over de wegen, en zoo noodig proces-verbaal kunnen opmaken, waardoor Ged. Staten den polder kunnen verplichten om de wegen te verbeteren. En ten tweede, dat bedoelde weg staat op het aanvullend provinciaal wegenplan en bjj verbetering dus een belangrijk ge deelte der kosten vergoed zal worden. B. en W. stellen voor om in overleg te treden met het. polderbestuur en te trachten ge zamenlijk tot verbetering te komen. Er kunnen dan inlichtingen bij het Hoog heemraad,1schap worden ingewonnen over het eventueel overnemen van de straat Deze wijziging sluit met een bedrag van 128.83. De post onvoorziene uit gaven wordt verlaagd met een bedrag van 324.27. Een nieuwe instructie voor de gemeen te-secretaris, vereischt. ingevolge de nieu we gemeentewet, wordt na voorlezing goedgekeurd. Zoo ook nieuwe instructies voor den gemeente-ontvanger, den amb tenaar ter secretarie en den gemeente bode. Rondvraag. De heer Kruit vraagt of de muziek tent dit jaar nog geschilderd wordt. I De Voorzitter antwoordt, dat op dracht tot bijschilderen is gegeven. De gemeente-opzichter vond geheel schilde ren nog niet noodig. Verder vraagt de heer Kruit of ei- grint is besteld voor de wegen en of in de draai van de Jewelweg eenige karren klei gestort kunnen worden, daar het grint dan beter houdt, l De Voorzitter zegt, dat het grint besteld is en dat ook besproken is het storten van kleigrond op bedoelde plaats. I De heer Vries dankt voor de attentie van den Raad bij sprekers 25-jarige echt- vereeniging. Hierna sluiting. (Ongecorrigeerd). GESLAAGD. De beer G. v. d. Molen slaagde te Amsterdam voor het praktijkdiploma boekhouden, op liet examen, afgenomen door de vereeniging van leeraren in liet boekhouden. VOETBAL. A.D.O. I, dat j.1. Zaterdag in Den Hel-| der met 41 won van Stormvogels 11,1 gaat a.s. Zaterdag naar Leeuwarden om deel te nemen aan een bondsdag van den Ned. Chr. Voetbalbond. Er wordt in twee klassen gespeeld. A.D.O. komt uit in de tweede klasse en wel tegen Voorwaarts 1 van Huizem. De beschikbare prijzen zijn: le prijs, lauwertak 2e pr. medaille; hoogste score medaille. De vorige week, toen we in een be richtje de aandacht vestigden op het toen nog a s. zilveren feest van D.O.K.E.V., schreven we te. verwachten, dat hoewel de tijden niet erg gunstig zijn voor feest viering, de herdenking van het 25-jarig bestaan toch de langstelling van velen zou hebben. Nu deze hoogtijdag van onze gymnastiekvereniging „Door Oefe ning Kracht En Vlugheid" voorbij is, mogen we zeggen, dat die belangstelling onze en we vermoeden zelfs D.O.K.E.V.'s verwachtingen verre overtroffen heeft. Belangstelling is dan ook eigenlijk het juiste woord niet; het is een medeleven geworden, een opgaan in haar feest, waax-uit bleek, hoe groot de sympathie is, die D.O.K.E.V. in onze gemeente allerwege geniet. D.O.K.E.V. is immers ook de vereeniging die voor ieder toe gankelijk is, zich steeds ter opluistering van plaatselijke festiviteiten beschik baar stelt en die, al plaatsen we dit ver slag onder Breezand, omdat toevallig daar de herdenking gevierd werd, inder daad toch de vereeniging is, die bij uit stek de geheele gemeente bestrijkt, Van Ewycksluis, Kleine Sluis en Breezand. Maar ook ver buiten onzen polder staat D.O.K.E.V. goed aangeschreven, dat is ondubbelzinnig gebleken. Buitengewoon aangenaam werden wij, en we denken allen, die het feest mee maakten, getroffen door de broedelijke samenwerking met de vereenigingen uit de omgeving, die 's avonds tot uiting kwam. Onze hulde aan O.K.K. uit Den Helder, de dames- zoowel als de heeren- afdeeling, voor het keurige werk, dat zij te genieten gaf en een eere saluut aan Hercules van Oudkarspel, niet alleen voor het gedeelte van het programma, do«r dames en heeren van deze vereeni-1 ging verzorgd, maar bovenal vooi Int benijdenswaardige mooie vereenigings- leven, dat mogelijk maakt zelf een or kestje te hebben ter opluistering van eigen uitvoeringen en dat nu ook be schikbaar was voor dit feest. Zulk broedelijk samenwerken, waarvoor men zich toch heel wat opofferingen moest getroosten, als daar zyn liet reizen pet autobus naar Breezand en des nachts weer terug naar Den Helder en 'hui- karspel, liet meevoeren van eigen lurn- gereedscliappen, doeken voor achter grond, muziekinstrumenten, lessenaars en niet te vergeten de belichtings-installatie, zulke samenwerking, zulk met elkaar feestvieren bevordert meer de verbroe dering dan tientallen redevoeringen. Dat is voor velen dan ook de groote verdienste van gymnastiek en van sport in het algemeen,en al hadden we hier dan geen grootsche internationale ver broedering, het deed ons goed nog weer eens te gevoelen, dat, wat hier in't klein tot stand kwam tusschen bewoners van eenzelfde streek, tusschen 'platteland en »stad« (nou niet te verwaand worden, Helderschen!) ook mogelijk is tusschen verschillende volkeren. Le receptie. Des middags de viering had Zater dag plaats hield liet Bestuur van D.O.K.E.V. receptie in de zaal van den heer Borst. Toen sprak daar Burgemeester Lovink, die vergezeld was van den Secre taris der gemeente, den heer Keijzer, terwijl ook wethouder Lubbert aanwezig was, het Bestuur namens het Gemeente bestuur toe, feliciteerde de vereeniging onder het aanbieden van een prachtige bloemenmand en stelde de verdienste van D.O.K.E.V. in het licht. De heer Van Eekeren, Hoofdbestuurslid van het Kon. Ned. Gymn. Verbond, was gekomen, niet alleen om de felicitaties van het Hoofd bestuur over te brengen, maar ook, om de Medaille van Verdienste uit te reiken aan den beer Siewers, die 25 jaar lid is van de vereeniging, jarenlang bestuurs lid en leider. Er kwamen bloemenmanden, herinneringsniedailles en zilveren takken, aangeboden met een toespraakje der afgevaardigden, of met een schriftelijke felicitatie, van de zusterverenigingen O.K.K. (Den Helder), Pro Patria (Den Helder), Hercules (Oudkarspel), De West- Fries (Barsingerh.), Lycurgus (Schagen); van de plaatselijke vereenigingen: de Mandolineclub Kunst en Eer, de mond- orgelclub Tango, de muziekvereniging Concordia, de zangvereniging Vriend schap, de afd. van den Arb. Sportbond, de Chr. Voetbalvereen. A.D.O. en de R.-K. Voetbalvereen. R.C.B.voorts van den oud-Burgemeester Dijkgraaf O. VVijdenes Spaans, de zaalhouder bij wie geoefend wordt, plus de heer De Nijs, de firma Naaslepad, de familie Langereis, de heer G. Borst en het eereiid, den h-er R. Dekker, thans te Beverwijk. De uitvoering. In de aardig v< r>krde zaal, niet al die bloemenpracht, vóór op het tooneel werd 's avonds de uitvoering geopend door den heer W. de Jong, daar de voorzitter, de heer Waiboer, door familie omstandig heden niet aanwezig kon zijn. Na allen welkom geheeten en de ontvangen blijken van belangstelling opgesomd te hebben, wilde spr. het uitgebreide programma niet overladen met een lange speech. Hij bracht in het bijzonderde sympathie,die D. O. K. E. V. steeds van liet gemeente bestuur mocht ontvangen, in herinnering en sprak de wensch uit, dat de vereeni ging, die begonnen is in een schuurtje bij een volgend jubileum een gemeente lijk gymnastieklokaal en sportveld tot baar beschikking mag hebben. Van D.O.K.E.V. werkte op dezen avond alleen de damesafdeeling mede, de dames en heeren uit Den Helder eu Oudkarspel vergastten het publiek op vrije-, staaf-, knots- en toesteloefeningen, balletten en acrobatiek, het een al mooier, fleuriger en eleganter dan het ander, of getuigend van beheerschte kracht en vlugheid. We kunnen, om niet al te veel plaatsruimte te nemen, ook hierover niet uitweiden en alleen nogmaals op't aandeel van't muziek- clubje en de(n) verzorger(s) van de licht installatie wijzen in het algemeen succes. Tijdens de uitvoering huldigde ook de heer De Jong namens de vereeniging den leider van D.O.K.E.V., den heer Siewers, hem dankend voor alles, wat hij voor de vereeniging deed. Hij sprak den wensch uit, dat D.O.K.E.V. nog lang onder zijn leiding mocht werken en was, als deze wensch vervuld werd, niet bang voor de toekomst. Met eenige toepasselijke woorden bood spr. den heer Siewers een leeren fauteuil en een rooktafel en Mevr. Siewers, die haar man zoovele avonden aan de vereeniging moest afstaan, een bloemenmand aan, waarvoor de heer Siewers dank zei. Hij hoopte nog lang op dezelfde prettige wijze met D.O.K.E.V te werken. Tenslotte, voor het geanimeerde bal begon (de vreempjes moesten daarbij nog aan de nieuwe maatregelen wennen) dankte de heer De Jong, allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van dit feest, waaraan naar hij hoopte, ieder een prettige herinnering mocht bewaren. MEETING. De Vrij Soc.-groep van Wieringen be legde Zondag op het terrein bij café Slikker een meeting, waarop de heeren T. Wessels van Amsterdam en G. Ver- gaay van Breezand het woord voerden. De heer Wessels schetste den tijd, waarin we nu leven, als de tijd, waarin men zich niet meer achter mooie leuzen kan verbergen. Hij kritiseerde scherp het beleid der s.d.a:p. Het Vrije Socialisme wil niet specu- leeren op verkeerde instincten; het wil den menschen leeren, dat, wanneer zij zich werkelijk vrij willen maken, zij dat zelf moeten doen en niet achter leiders aanloopen. De heer Vergaay betoogde, dat door de technische vervolmaking de productie- mogelijkheid zoo groot is, dat deze crisis nooit, als vorige, zoo maar van zelf op gelost zal worden. Als er door stopzetting hier of daarvan een tekort komt, is dat thans in een minimum van tijd weer weg gewerkt. Men zal korter moeten werken, om voor allen werk te hebben. I)ü. zet zicli het tegenwoordige nianY'Vetw pelijke stelsel tegen en nu internYn p* niet te bereiken is. dat men winst ""iial op den arbeid, tracht men hei te doen. "«"«naai Het fascisme stelt zich op (ien i van het privaatbezit en als spr het v°t beschouwt, merkt hij op, dat het s'i op gehoorzaamheid. Daarvoor is nt noodig eu dit geweld wordt dan heerlijkt. 00k ver- Spr. ziet geen ander midiM oni uit ellende te geraken en aan den die lieele volkeren zal vemietj.,en °li' ontkomen, dan in het veranderen va» i geest van de menschen. Niet gewem |maar de rede moet <le menschhei.i L: I1 I I P IV e">en. RAADSOVERZK HT. Veel belangrijke punten bevatte d agenda voor dezen laad niet. 't Belai rijkste was wel 't aanvaarden dei subsi die van T.E.S.O., waardoor de weg 't strand met een keurig 400 nieter lang voetpad door de duinen wordt verbeterd 't Was begrijpelijk dat geen der raads' leden eenig bezwaar had tegen dh cadeautje van T.E.S.O., de heer Kikkert wees er even op dat bet Gem. Best. nu niet in verzuim moest blijven oni /m, dank aan de Venn. te betuigen, zouals anders gebruikelijk was. I)e heer Bruin verklaarde dat de fractie der S.Ii.A 1> niets tegen aanvaarding had hij bY treurde 't evenwel dat de onderneming destijds niet in gemeente-handen was overgegaan: er zou dan niet de groote winsten veel voor de werkloozen kunnen worden gedaan. Verder werd de raads- agenda met een sneltreinvaartje afge wikkeld. Bij het goedkeuren van de geld leen ing bij de N.V. Maatsch. v. Gem Cred. maakt de lieer De Graaf er B. eri W. een verwijt van dat men den raad weder voor een voldongen feit had ge plaatst op den 24sten (dus direct) 't be sluit over een leening van 28.250 moest, vallen. Burg. en Weth. Parlevliet be weerden dat dit moeilijk anders kon, 't geen de heer De Graaf niet toe wensch- te te geven, hij verzocht er in 't vervolg rekening mee te houden dat de raad een woordje meespreekt. Even vier uur was reeds de rondvraag daar; 't bleek al eerder dat de heer Bruin nog iets op zijn kerfstok had over het vraagstuk der werkloozenbestrijding, toen stuk voor stuk bij de rondvraag de raads leden daarover dan ook iets naar voren brachten kon de heer Bruin zich niet lan ger bedwingen; hij uitte er zijn veront waardiging over dat hij moest wachten dat het zijn beurt was om over deze zaak te spreken, 't Geen de heer Parlevliet de opmerking ontlokte: de heer Bruin heeft hierop blijkbaar 't monopolie. Neen de alieenverkoop vulde de heer Kikkert aan. Toen de heer Bruin eindelijk 't woord verkreeg schilderde hij in een uitvoerig betoog in schrille klanken, den treurigen toestand waarin de arbeiders in onze ge meente verkeeren; de aanvraag was ge heel een politiek betoog, waarbij verschil lende raadsleden herha aldelijk interrum peerden. Toen de heer Bruin verklaarde dat bij vast geloofde in den toekomst van zijn partij, werd van verschillende zijden geroepen „Hitier", hoera voor Hitier. De heer Bruin eindigde met te beweren dat hij persoonlijk ook onder de getroffenen door de werkloosheid behoorde, zoodat hii zelfs geen nieuwe klompen meer kan koopen. Toen later 't debat, na de kalme woor den van de heeren Henkes, Dogger en w eth. Vlaming meer gematigd werd, bleek wel dat de gemeente in buitengewoon groote moeilijkheden zit met de werkloo- zenvoorziening; er is op de begrooting 57.000 voor uitgetrokken en 't Rijk heeft bericht gezonden dat de gemeente zelf voor de financieele gevolgen staat wan neer dit bedrag wordt overschreden, 't Bleek dat al meer dan 37.000 van dit bedrag is opgeteerd; gerekend werd dat in de zomermaanden nog pl.m. 35 werk loozen zouden overblijven en er zijn er nu nog minstens 300 meer, zoodat men beperking heeft moeten toepassen in de hoop dat het particuliere bedrijf er velen in dienst zou nemen; er is werk in overvloed, doch men wil zeer weinig loon betalen, 't Ergst is de toestand te Oude- schild, waar de visscherjj geen goede uit komsten oplevert en de mannen voor landwerk niet allen geschikt zijn. 't Is onbegrijpelijk dat het Rijk dat door af sluiting van de Zuiderzee sterk tot dezen droevigen toestand heeft medegewerkt nu zoo lang talmt met de zoo hoog noo- dige hulp. 't Gemeentebestuur klopt nog steeds aan „doovemansdeur". De raad bleek een stille hoop te hebben dat bij de nieuwe financieele regelingen tusschen Rijk en Gemeente in 3934 Texel er wat beter zal afkomen dan nu 't geval is en dat aan de onrechtvaardigheid een einde zai worden gemaakt dat gemeenten die in '27'28 en '29 boven hun stand hebben geleefd, ten koste van vele plattelands gemeenten die zuinig waren worden be voordeeld. Terecht merkte evenwel de heer Vla ming op, dat bij den huidigen toestand de gemeenten, die te weinig ontvangen wol niet. meer zullen krijgen, doch die te vc,,! ontvangen minder. Öudeschlld. JUBILEUM KAPITEIN DUINKEK. Vrijdag vierde kapitein Duinker zijn 25-jarig ambtsjubileum. De heele Haven straat was in vlaggentooi. Van verschil lende personen ontving de jubilaris bloe men, zoodat zijn kamer wel op een bloe mentuin geleek, 's Middags kwam het bestuur van T.E.S.O. De voorzitter, dr. Wagemaker, sprak den jubilaris toe en overhandigde hem een gouden horloge met inscriptie. Van het bootpersoneel kreeg de heer Duinker een prachtige zil veren vork en lepel. Ook de heer Pongers, die eveneens zijn 25-jarig jubileum vierde, kreeg dezelfde cadeaux. Ook daar sprak dr. Wagemaker. 1 Sept. a.s. hoopt kapitein Duinker de dienst te veylaten.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6