epenjassBü NYPELS Zomer uitverkoop 10 Jaarverslag Nufsspaarbank over 1932 HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 JUNI 1933. Gemeenteraad. Waarom altijd „neen" zeggen BALANS PER 31 DECEMBER 1932. OVERZICHT DER BELEGGINGEN IN EFFECTEN seint dezen dienst aangesloten; ieder, die dus De groote revue „De Bilt land bloemen 1 met Henriette Davids en oylvam op een andere plaats in ons aan een bepaald adres wil zien bezorgd, kan dat daar opgeven en krijgt die be stelling dan zonder verdere kosten uitge voerd. Ook internationaal bestaat een derge lijke regeling en hierbij is de zaak van mej. Dijkshoorn aangesloten. Ook nuVerdeeling komen er geen noemenswaardige kosten op zoo'n bestelling. Onverschillig waar men de bloemen bezorgd wil hebben, in Berlijn, in Athene of in New-York. de be stelling wordt zonder groote onkosten uit gevoerd. AANBESTEDING. Door de heeren J. en D. van Amers foort te Den Helder werd aldaar, door bemiddeling van den heer S. Krijnen, Woensdagmorgen in hotel „Bellevue tanbesteed het bouwen van twee winkel huizen aan de Bierstraat, hoek Molen straat. te" Den Helder. De volgende bil jetten waren hiervoor ingekomen. P. Tuin, 't Zandt N.-H.) f 8800; P. van 't Hoog, Texel 9065; C. Goes, Den Helder 9245; J. Steeman. Den Helder 9449; J. Modder A Couperus, Den Helder f 9466; A. J. Donkersloot, Delft 9650; Ran Schutte, Den Helder 10200; M. C. van der Plas, Den Helder 10278; J. Ran, Den Helder 10400; W. F. Labout, Den Helder 10600; G. Hoornsman, Julianadorp 10950; A. Smit, Den Helder f 11000. JUFFROUW GEERVLIET OP STAP. Mijnheer een vriendelijk verzoek Wil u asjeblieft in uw blad bekend maken dat Mej. Geervlietde Wit weer zoo goed is geweest om een 60 vrouwen in de gelegenheid te stelle een vroolijke dag. Zij gaan met 2 reiswagens op rit. De reis is over Haarlem Hilversum Utrecht Amesfoort Appeldoorn Beekbergen terug langs het Uddelermeer Gardere Putte door bet Gooi naar Amsterdam. Ik hoop op mooi weer en een gezellige dag voor haar Achtent, een lezer va» u blad Zoo precies luidde het briefje dat we Dinsdagmorgen op onze redactietafel von den. Nu, wij hoopten ook op mooi weer voor het gezelschap en op een gezelligen dag en al was er geen stralende zon, het bleef droog en het zestigtal dames heeft zeer genoten van al het moois en voor velen nieuwe, dat ze gezien hebben. Het is een dag met een verlengstukje gewor den, want w aar 's morgens om 7 uur werd vertrokken, werd eerst 's avonds om half elf de thuisreis, van Amsterdam uit aan vaard en was het dus diep in den nacht toen het gezelschap in de Jan in 't Velt- straat afstapte, in meer dan een opzicht voldaan. „We hebben een reuze dag gehad", schreef ons een deelneemster. In Haar lem, dat we via Schoorl, Bergen en Cas- tricum bereikt hadden, hebben we ont beten en toen ging het over Amsterdam, Utrecht en Amersfoort naar Apeldoorn, waar verscheidene deelneemsters aan dezen tocht, nog nooit geweest waren. Ze vonden het er zoo mooi, dat meermalen het lied werd aangeheven en uit volle borst gezongen; „Holland, mijn Holland, ik vind je zoo mo&r". In Apeldoorn werd de inwendige mensch versterkt en toen was het zoo langzamerhand tijd gewor den om aan de terugreis te denken, daar het intusschen zeven uur was. Over Soest, Baarn en Muiden werd naar gaat 7, 8 en 9 Juli. Wy komen hierop nader terug. werkzaamheden wethouders. Bezwaarschrift vergunningsrecht. Vergoeding art. 100. B. en W. deelen mede, dat voortaan de aangelegenheden betreffende de Water en Lichtbedrijven ressorteeren onder den wethouder P. S. van der Vaart (tot nu toe onder den Burgemeester). B. en W. stellen voor, op grond van een desbetreffend uitgebracht advies van den betrokken deskundige, den aan R. Kwast opgelegden aanslag vergunningsrecht 1933/34 te handhaven. B en W. stellen verder voor op grond van art. 100 L.O.-wet 1920 toe te kennen aan de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" een vergoeding tot een be drag van 1485.34, zijnde de wedde van mej. M. J. van der Fliert, over het jaar 1932 als boventallig onderwijzeres aan oe school voor gewoon lager onderwijs aan de Kolensteeg, en een vergoeding tot een be drag van 1558.16. zijnde de wedde van A. J. Meeuwsen over het jaar 1932, als boventallig onderwijzer aan de school aan de Keizersgracht. Beide vergoedingen zijn in betrekkelijke bijlage (no. 94) uitvoerig becijferd. Rloleerlng Basstraat en omgeving. In Maart 1927 vestigde de Gezondheids- oommissie de aandacht van B. en Wop den slechten toestand van het gemeente- riool aan de Basstraat, waardoor bij ster ken regenval het rioolwater in enkele aan die straat gelegen perceelen binnenloopt. B. en W. hebben de Commissie naar aan leiding daarvan doen weten, dat het be sproken riool goed functionneerde, doch dat het genoemde euvel was toe te schrij ven aan het gebrekkig samenstel, dat de rioleering in de oude stad vormt. Deze rio leering bestaat deels uit gemetselde kana len en voor ruim 2/3 deel uit leidingen van deze week ontvangen, hebben wij gevoegd bij onze terecht voor halve en keus maken uit een modellen - maten en verdere aanbe veling niet noodig is. Zie de étalages U kunt nu prijzen keur van prijzen, waarvoor Uitsluitend de betere Kleeding Kleeding magazijnen ling dezer aangelegenheid in de Raadsver gadering van 16 Mei j.1. voor de inwilli ging van het verzoek bleek te bestaan, zich tegen de geldverstrekking niet langer wil verzetten, mits bepaalde, in haar advies nader omschreven, voorwaarden, betref fende borgsteilng, rente en aflossing, aan het eventueel leeningsbesluit worden ver bonden. De meening van het College blijft, dat een leening, als waarvan hier sprake is, niet moet worden verstrekt, doch B. en W. laten de beslissing omtrent het verzoek aan den Raad over. Eervol ontslag. Blijkens ontvangen mededeeling van den Pensioenraad wordt de leeraar aan de Zeevaartschool alhier, J. Langerak, uit hoofde van ziekten of gebreken, onge schikt geacht voor de verdere waarneming van zijn betrekking. In verband met deze afkeuring is het gewenscht den heer Langerak eervol ont- diende, 1 mangelmeisje (ben. 18 jaar), 2 naaisters, 3 nood-hulpdienstboden, 6 werk sters, 1 winkeljuffrouw (ben. 18 jaar). Totaal 25 personen. KANTOXGERCHT DEN HELDER. Zitting van Dinsdag 27 Juni. Ook dezen middag, evenals de meeste andere, vormden de verkeerszondaren, die voor het hekje moesten komen, een groot contingent, en als men ze in rubrie ken zou willen vei-deelen, zou men nog een groote verscheidenheid krijgen in het genre. Luistert u maar: Verkeerszondaren. Daar was allereerst de chauffeur F. C. Hij had C. B., die met een handwagen aan den rechterkant van den weg reed, aan gereden; deze geeft trouwens zelf toe, dat hü achter de kar had moeten blijven. Daar de chauffeur gunstig bekend staat, brengt de kantonrechter den zwaren eisch van 40 subs. 20 dagen tot wat matiger pro porties terug en veroordeelt hem tot f 25 subs 10 dagen. De aangereden getuige, die 2.50 geiuigengeld had gevraagd voor een kwartier oponthoud deze zaak stond boven aan de rol kreeg nog een flinken uitbrander daarvoor. Chauffeur A. G. te Amsterdam, had zon der licht gereden en was destijds - in December 1932 daarvoor veroordeeld tot f 25. Hij was van cit vonnis, in verzet ge komen en hoorde thans bevestiging daar- van vragnn, waarbij hij werd veroordeeld tot 10 of 3 dagen. Links van den weg had gereden de ma gazijnmeester A. W. te Texel. Deze kwam er niet zoo clement af; de ambtenaar vroeg I 25 of 25 d„ maar de kantonrechter maak- als Uw kinderen vragen om iets te mogen snoepen Wanneer U hun de origineele KING Pepermunt geeft, zullen ze dit zeker waardeeren als een heerlijke versnapering. Maar bo vendien bent U er van verzekerd, dat hun gezondheid er door be vorderd wordt. KING Pepermunt bezit de verkwikkende en opwek kende eigenschappen, die voor iedereen zoo goed zijn. KING Pepermunt. te er van 50 of 10 dagen. K. J. R., die vervolgens terecht stond, had een aanrijding gehad met mejuffrouw D. K. Of liever, de aanrijding was geschied door den chauffeur B. J. P. v. W.„ die naast K. J. R. had gezeten. De juffrouw kwam van den eenen, de auto van den O, die ivetten! Nardus Meijer, ons allen welbekend, stond dezen middag ook weer terecht. Hij is er speciaal voor uit Veenhuizen, zijn tegenwoordige verblijfplaats, overgeko men en krijgt nu eerst nog 14 dagen hech tenis. Nummer twee, dlie voor openbare dronkenschap terechtstaat, is A. B„ zon der beroep. Hij krijgt 2 of 1 dag. De aanrijding aan de Doggersvaart. K. B. te Wieringen is betrokken bij de aanrijding aan den overweg aan de Dog- gersvaart; hem is ten laste gelegd, dat hij door den overweg is gereden. Een juf frouw, die in de buurt woonde, heeft het gezien, zij heeft nog op alle mogelijke ma nieren geroepen en gewuifd en trachten hem te doen begrijpen, dat de trein er aan kwam. Verdachte had evenwel, naar hij zelf toegeeft, zjjn aandacht te veel bij de brug zelf en lette te weinig op den trein. Hij merkt op zelf ook groote schade te hebben gehad. Eisch f 50 of 30 dagen, uit spraak 50 of 10 dagen. C. W„ bloemist te Texel, heeft een pro cesverbaal gekregen, omdat hij in de i-en- nenbosschen een cigaret had gerookt. Hij Tu "j oano slag te verleenen uit genoemde functie. aarden buizen, wyd 30 cm dmmeter. De R w gte]len vo()r hje).toe tp besluiten gemetse. e rio voordeel wordten den datum van ingang van het ontslag tere oppervlakte, doch dit voordeel wordtte op J Ju]. anderen kant, doch ging plotse mg van d t alleszins geloofwaardig den aangewezen weg af. Een heelediscus-1 en Mn.nenM,,ak verhaal van (le toedracht sie ontstaat tussohen verd en gel., waard jwaaruit eerder bet tegendeel 'zelfs het bekende demonstratiebord aan te I bUjkt Hjj bjld {]fi dRarrt jn zjjn h;nd daar langzaam opbrandde. Toen hjj daar vaak te niet gedaan door de gebrekkige samenstelling en den onregelmatigen binnenwand', welke nadeelig voor de stroomsnelheid zijn. Bijkomende omstan digheden, welke den afvoer nadeelig be ïnvloeden. vormen de ligging van het riool op te groote diepte en de aanwezigheid van veel gas- en waterleidingen dwars door de riolen. Voor een behoorlijke verbetering in den botsing was onvermijdelijk bestaanden toestand ter plaatse zou het looze fietsrijder moest zijn onvoorzichtig- DE REGELS VAN HET VERKEER VOOR VELEN NOG EEN PUZZLE. Zonder het geven van eenig teeken wilde een fietsrijder uit de Spoorstraat, de Hoogstraat inrijden. Juist kwam een pas moest komen. Een tweede getuige deed er nog een schepje op voor den verd., door te zeggen, dat deze (cie een richting- pijltje had uitgezet) dat nog op zijn auto hield toen hjj een anderen kant uitging. Ook deze verd. krijgt meer can de ambte naar hem geven wil, n.1. 25 of 25 dagen benevens toewijzing van de civiele vorde- ning, en hoort zich veroordeelen tot ƒ40 of 10 dagen en toewijzing van de vorde ring. Ja, men spot er niet meer mee tegen- handwagen uit de andere richting. Een1 woordig! Verdachte moppert, dat zijn botsing was onvermijdelijk en de roeke-i 11 is gedagvaard. erg in kreeg hij was in gesprek wierp hij haar op den grond met de be doeling haar onder het zand te graven Juist op dat oogenblik heeft men hem bp. keurd. De zaak werd verdaagd, teneinde den jongen man alsnog de gelegenheid te geven getuigen mede te brengen. Een triest slot. Woningtoestnnden te Wieringen. Het slot van ons overzicht kan nietvroo- lijk zijn, omdat wy Hier een kijkje kregen in een wereld vol narigheid en ellende. Er waren een vijftal overtredingen van de Woningwet; deze mensehen, allen Wierin- gers, hadden hun intrek genomen in een oude tramwagen, en daardoor de Woning wet overtreden. Hun verhaal is zeer een tonig: H. H„ man. vrouw en twee kinderen, heeft gewoond in een keet die verbrand is' op de verzekeringsgelden is beslag gelegd! Hij heeft dezen ouden wagen in huurkoop gekocht; bij het gemeentebestuur vergun ning tot bewoning gevraagd, doch deze niet. gekregen. „Waar moet ik nu naar toe?" vraagt verdachte. F. L. heeft dezelfde overtreding begaan; hü bewoont dezen wagen, die hy voor 160 gekocht heeft en welke drie „ver trekken" bezit, met zijn vrouw en vyf kin deren. „Waar moet ik nu naar toe?" vraagt verdachte. J. de V. had ook een woning, die afge brand is; hij is thans werkloos, B. en W. konden hem geen onderdak geven. Zijii bedoeling was den wagen in orde te laten maken. „Waar moet ik nu naar toe?" vraagt verdachte. Voor B. de V. geldt ditzelfde, voor A. K. ook „Waar moeten we nu heen?" vra gen zij den kantonrechter. Deze kan geen antwoord geven. Alle overtreders worden veroordeeld tot 2 subs. 1 dag. Een variatie hiervan is het geval G. C. B. Deze heeft muziek gemaakt op straat zonder permissie en krijgt daarvoor vier veroordeelingen. Hii kan maar permissie krijgen voor één dag in de week. „Maar ik kan in 1 dag m'n kostje voor de heele week niet ophalen!" klaagt hii. Hy is werkloos sigarenmaker en overal waar hij om werk komt, wordt hij weggestuurd. 4 maal 3 of 4 maal 2 dagen. Hij zal wel doorgaan met zyn werk (Het 8»ste boekjaar). In een aangehouden zaak betreffende Overzicht. van de rSefseï me! emi'zwaw beschadig gP aanging was verd. B. thans we de le Goversdwarsstraat, de Gravenstraat de fiets en een gewonde knie. ^hicddl riA ron-,orif]n-al-cof.vj«t Mpt hpt AA.» ah 1 Misschien voor den man zelf en voor scm^aae thans by verstek tot J 40 oi van de onvoldoende rioleering. In het ver slag van den toestand der gemeente over 1931 deelden zy mede. dat de uitmonding van bovengenoemd gedeelte van het riool stelsel der stad is in de Fabrieksgracht en dat de mede-eigenaar dier gracht de ge meente o. a. in verband hiermede verschil lende moeilijkheden in den weg legt. Was Amsterdam gereden en na een landing bij j aanvankel«k ^bedoeling om den uit- WaaIt hot Am Ïmif „if PnwtAA sIag van een ter aanhangig proces af te wachten, waarbij zou worden beslist en de Janzendwarsstraat. Met het oog opMisschien voor den man zelf en voor de hooge daaraan verbonden kosten, schre- hen die dit lezen een w aarschuwing om ven B. en W. de Gezondheidscommissie de regels van het verkeer in acht te in 1927, konden zij toen geen vrijheid vin- nemen, den om voorstellen te doen tot het votee- ren van het benoodigde bedrag, zoodat ZIJN STUUR KWIJTGERAAKT, voorloopig in den minder gewenschten toestand moest worden berust. Gistermiddag raakte de bestuurder van Sedert heeft deze aangelegenheid de de bakfiets van de boter- en kaashandel c aandacht gehad van het College, ook al j Van Rougoor, zijn stuur kwijt, tengevolge 1 omdat het meermalen verzoeken hebben j waarvan de wagen met zyn kostelijken bereikt van bewoners van de Basstraat, inhoud bij de Keizersbrug in de Keizers- die klaagden oevr den hinder, dien zij on- gracht terecht kwam. dervonden bij zwaren regenval tengevolge VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE M \AND MEI 1933. Heek, ging het om half elf huistoe. Dit is in het kort het verloop van den tocht en men begrijpt daaruit wel, dat het gezelschap tevreden was en dat juffrouw' Geervliet, van wie het initiatief tot deze reis was uitgegaan, een groote plaats in het hart van haar buurtbewoners in neemt. TA LENS APOLDRO-INKT. Die kent u natuurlijk allemaal. Welis waar schrijft twee-derde van de mensch- heid tegenwoordig met een vulpen, maar ook voor vulpen is deze Apoldro-inkt ge schikt. De firma Talens zond ons voor eenigen tijd een flesch met haar schrijf- inkt, voorzien van een nieuwe, gepaten teerde schenker, waardoor de inkt zeer gemakkelijk en uiterst handig kan worden overgeschonken. Juist het feit, dat men aan dergelijke groote heele- of halve litersflesschen geen uitschenkinrichting had, maakte het overgieten in een inkt koker tot een zeer lastig werkje, als men zelf geen trechtertje had. Dat is nu voor bij: deze flesch is voorzien van twee buisjes, het eene voor den luchttoevoer, het andere om den inkt uit te schenken. Bovendien is de inkt van een goed be kend merk, dat al op vele kantoren inge burgerd is. KERMIS VOORSTELLINGEN CASINO. IN Men schrijft ons: Zaterdag en Zondag zuilen de eerste kermisvoorstellingen plaats vinden in asino. Beide avonden treedt het gezel schap „Mie en Ko" op met een 2-tal Jor- daanschetsen. Zaterdag gaat het bekende „Mooie Karei", dat hier reeds eerder door dit gezelschap werd vertoond. Het is een schets uit de Amsterdamsche Jordaan, een echt brok volksleven en bevat zoowel komische als gevoelige, dramatische tafe- reelen, een stuk, met een lach en een traan. Zondag wordt gespeeld „Het Leven in de Jordaan", een Jordaanlclucht in 3 be drijven, waarbij het lachen niet van de ucht is. De populaire Jordaanvertolkers, de gebr. Chanson (Mie en Ko) vervullen in heide schetsen weer de hoofdrollen op de allergeestigste manier, welke we van dit tweetal gevierde altisten gewend zyn. "We verwijzen naar de advertentie in dit blad, waarin men een „bon" aantreft, welke voor de Zaterdagvoorstelling een flinke reductie op den toegangsprijs geeft» welke rechten de gemeente in verband met de uitloozing kan doen gelden, de moeilijk heden, die de bewoners van de Basstraat ondervinden, behooren h. i. thans zoo spoedig mogelijk te worden opgeheven. Met de vernieuwing van de riolen kan de uitmonding dan geleid worden naar het Mannen Aanbiedingen kwamen in van: 6 bad meesters, 3 bakkenschippers, 5 bank- werkers (1 beu. 18 j.), 2 betonwerkers, 4 bollenarbeiders (1 ben.-18 j.), 1 bouw kundig opzichter, 1 biugwachter, 7 chauf feurs, 3 conciërges, 2 electriciens, 38 grondwerkers, 3 kantoorbedienden, 1 kellner, 2 klinkers, 1 koperslager, 14 ge- of 10 dagen. De zaak K. R., was de vorige maal aangehouden en ook thans geschied de dat. De los-werkman J. B. zou links van den weg hebben gereden. Hy ontkent dit en zegt, dat hij juist in het midden rëéd. Deze zaak werd eveneens verdaagd, teneinde alsnog den agent van politie te h péren kwam als de moeder van een veroordeelden verdachte. Hy had zonder Jicht gereden en werd beboet voor 10.1 Hij kon dat zelf niet betalen, als zijnde werkloos, en zyn moeder moest het dien tengevolge doen. Op het oogenblik dient hij bij de marine zoodat hij niet kon ver schijnen. 3 of 2 dagen. Pieternella v. E. had een blauw mantel- De aan en blonde krullen, niettemin was ze om 9 uur in de Spoorstraat gaan fiet sen. Het kost haar 5 of 2 dagen. De schoenmaker W. Z. heeft zonder rij bewijs op een motor gereden; hy krijgt twee verbalen aan zijn pantalon, n.1. 15 voor het niet hebben ran het rijbewijs, 4 voor het niet hebben van het nummer- bewijs. Een duur ritje was dat! Dan krijgen we natuurlijk ook weer de' V ij lezen in liet jaarverslag Nutsspaaiuaiiiv o.ui.; De resultaten van uns spaaruankbeuryf waren in net algeioupen jaar wederom zeer bevredigend. Het tegoed van de spaarders steeg in den loop van het jaar van j 2.224.1ut.50 tot 2.934.867.28, een vermeerdering van j 210.7112.78, zijnde ca. 10 van net tegoed aan het begin van het jaar. Het aantal der inleggers klom van 5884 tot 6811, alzoo een stijging van 16%. Let men op de cijfers van meerdere jaren, dan blijft in het bijzonder de gelijk matige toename van het aantal onzer spaarders de aandacht trekken. Dit aantal bedroeg in 1927 1487 1928 2526 1929 3655 1930 4871 1931 5884 1932 6811 Dat ondanks de ongunst der tijden, het aantal nieuwe spaarders zoo regelmatig is toegenomen, meenen wij o.m. te mogen toeschrijven aan den vooral in depressie- tijd verstrekten drang, om zoo mogelijk voor een onverhoopt nog slechtere toe komst, iets terzij te leggen. Velen, die tevoren niet aan sparen dachten, gaan daar thans, bedragen beliepen tezamen 4.813.303.98. d.i. 169.720.93 meer dan in 1931. Aan de inleggers is in 1932 67.633.92 aan rente vergoed, d.i. f 4.272.82 meer dan in 1931. Na toevoeging der per 31 December 1932 verschuldigde rente ad 65.329,08. klom het aan de inleggers verschuldigde kapitaal (op 1 Januari 1932 2.224.154,50 tot 2.434.867.28, d.i. een vermeerdering van 210.712,78. In 1932 werden 1314 nieuwe boekjes uitgereikt (vorig jaar 1395), daarentegen 387 boekjes ingetrokken (vorig jaar ook 387). Het aantal inleggers vermeerderde dus met 927 in den loop van het jaar. Het aantal in omloop zijnde spaar bankboekjes bij den aanvang van het jaar 5884 klom dientengevolge tot 6811. Teneinde het sparen voor- en latei- door de kinderen zooveel mogelijk te be vorderen, werd ter aanmoediging voor dit z.g.n. „doel sparen" ten behoeve van de jonggeborenen hier ter stede, gratis een spaarbankboekje met een eerste in lage van 1.on aanvraag beschikbaar gesteld. Dat deze propaganda door vele ouders nn prijs wordt gpsteld, moge hieruit blij ken, dat on 31 Deo. 189 bopkies voor ionggehorenpn waren uitgereikt. On 17° dezer hoekjes werd met snaren vonrtge gaan. «"narbsisv"- indien eenigszins mogelijk, alsnog toe over. i Het aantal spaarbusjes nam weer tot Ook de vele gemakken, welke de Spaar- Op 31 December waren 1625 busjes landarbeiders,2 loodgieters, 5 loopknechts uitstekende last (met den klemtoon op de bank aan haar spaarders verleent, zoo- omloop, tegen 1512 op 31 December 1931 (2 ben. 18 j.), 1 machinist, 9 metselaars eerste lettergreep), waarvoor een hulp- al-s 'iet sparen met behulp van spaarbus- In de busjes werd in 1932 een bedrag va; (1 ben. 18 j.), 4 magazijnbedienden, 7monteur terechtstond. Het vervoeren daar-1 jes» het sparen op de scholen, het ver-'/ 41.028.51 gespaard opperlieden, 1 reiziger, 8 schilders, 1 van op zyn rijwiel 41.028,51 kost hem 5 of 2 leenen van bemiddeling voor het ontvan- 44.077,98). (vorig jaa; Helaersoh Kanaal bij de Breewaterstraat I schipper, 4 slagers, 1 smid, 2 steenzetters, 1 dapen- brugwachter J. S. heeft op een gen van pensioenen, delegaties, enz., zoo- De Directeur van Gemeentewerken heeft 1 stoker, 1 straatmaker, 1 stucadoor, 1 i verboden uur in de Spoorstraat gereden, i {"ede voor het betalen van belastingen, op verzoek een tweetal plannen ingezon-1teller. 17 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 109 3 of 2 F- W. had wederom een last op j nebben er toe bijgedragen, dat thans zoo den voor de verbetering van de riolen in transport-arbeiders, 1 tuinman, 1 voerman,12Ün fiets, die meer dan een meter uitstak;velen den weg naar de Spaarbank heb- de omgeving van de Basstraat Plan A heeft betrekking op de riolen in de hiervoor reeds genoemde straten, met dien verstande dan dat de uitmonding dan niet in de Fabrieksgracht, maar in het Heldersoh Kanaal komt. De kosten van uitvoering van dit plan worden geraamd op 8000. 2 wakers, 2 winkelbedienden, 44 losse werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 318 personen. Aanvragen kwamen iri om: 1 bank werker, 5 bollenarbeiders, 1 brugwachter, 1 fitter, 13 grondwerkers, 1 klinker, 2 loopknechts (ben. 18 j.), 2 maaiers, 1 magazijnbediende, 6 metselaars, 1 meu- hy werd veroordeeld voor 4 of 2 dagen. Dan tot slot nog J. B. van Texel, die links van den weg gereden had, maar die pro testeert, dat hy niet vooraf werd' gewaar schuwd, maar hem zoo ineens maar pro- ben gevonden. Verblijdend is ook het groote aantal vereenigingen, dat thans van onze Spaar bank gebruik maakt. Op 31 Dec. hadden 212 vereenigingen in onze gemeente, cesverbaal is opgemaakt. Deze zaak wordt i waaronder 33 on kerkelijk gebied, een By plan B is de voorziening ruimer ge- belmaker, 9 schilders, 1 steenzetter, 4 nomen. Hierbij is van de gedachte uitge- i ,eerling-straatmakers (ben. 18 j.), 1 teller, 1 9 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 101 trans portarbeiders, 1 ijsventer, *9 losse werk lieden (2 ben. 18 j.). Totaal 169 personen. Geplaatst werden 1 badmeester, gaan, dat het geheele rioolstelsel in bet stadsgedeelte, dat begrensd wordt door Keizerstraat, Parallelweg en Sluisdijk straat, vernieuwing behoeft. De kosten van uitvoering van plan B worden raamd op 20.000. ge Zoowel de Commissie van bijstand1 voor arbeiders, 1 de Publieke Werken en de Plantsoener: ais die voor de Financiën adviseeren bei ,e tot de uitvoering van plan B. Ook B en w «even aan dit plan de voorkeur, wijl verdaagd. Een duur ijsco-tje en e-en niet minder duur balletje. Dit wat de verkeersovertredingen be treft. We krijgen nu wat andere catego rieën. Daar was allereerst J. G. G. Hij had een verboden standplaats ingenomen r, 1 bankwerker, 3 bollen- met zijn ijswagen, n.1. op de Buitenhaven, brugwachter, 1 fitter, 11 Omdat het de eerste maal was, was het spaarrekening bij onze instelling. Overgaande tot een meer gedetailleerde beschouwing van de resultaten over 1932, valt het volgende te vermelden: Ingelegd werd in 1932 f 2.479.343.84, dit is f 50.609.03 meer dan in 1931. i Terugbetaald werd in 1932 2.333.969.14 d.i. 119.111.90 meer dan in 1931. De in 1932 ingelegde en terugbetaalde verbetering zal W daarmede een afdoen Ie worden verkregen. De kosten van uitvoering zullen op den Kapitaaldienst moeten worden gebracht. B en W. stellen thans voor hen te mach tigen tot de uitvoering van plan h over te gaan Leening Watersport-Vereeniging (II. W. N.). Het door B. en W. d.d. 25 April 1933, gedaan voorstel, om afwijzend te beschik ken op een ingekomen verzoek van deze Vereeniging, tot verstrekking aan haar van een leening. ad 1500.—, tegen een rente van 5 's jaars, werd in 's Raads i ergadering van 16 Mei j.1. aangehouden. B. en W. hebben de betrekkelijke stuk ken daarna weder in handen gesteld van den Wethouder van Financiën, die ze op zyn beurt ten tweede male een onderwerp van bespreking deed uitmaken in de Com missie van Biistand voorde Financiën Bij haar advies d.d. 7 dezer deeit de Commissie mede dat haar - in meerder heid afwyzend standpunt sedert de in diening van baar vOrig advies niet is ge wijzigd. doch dat zy. in verband met de gunstige stemming, welke bij de behande- grondwerkers, 1 klinker, 2 loopknechts (ben. 18 jaar), 2 maaiers, 1 magazijnbe diende, 1 metselaar, 11 schilders (w.o. 4 uit Alkmaar en 2 uit Anna Paulowna), vonnis clement, n.1. 4 of 2 dagen. Een duur zuurballetje was dat, hetwelk de winkelierster T. I.S. op een Zondag aan een jongen had verkocht. De ambtenaar f steenzetter, 4 leerling-straatmakers j wilde daarvoor niet minder dan 6 subs. (ben. 18 j.), 1 teller, 9 timmerlieden, 1016 dagen boetedoening; de kantonrechter transportarbeiders, 1 winkelbediende (te j halveerde den eisch. Toch moet je heel wat Wieringen gepl.), 9 losse werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 162 personen. V r o u w e n Aanbiedingen kwamen in van: 11 dagmeisjes (ben. 18 j.), 4 dagdienst boden, 3 dienstboden (intern), 2 huis houdsters, 1 kantoorbediende (ben. 18 j.), 1 mangelmeisje 'ben. 18 j.), 1 magazijn bediende, l naaister, 1 noodhulp-dienst bode, 16 werksters, 2 winkeljuffrouwen, 1 winkeljuffrouw (ben. 18 j.). Totaal 44 personen. Aanvragen kwamen in om: 6 dagdienstboden, 15 dagmeisjes, 2 dienst boden (intern), 3 huishoudsters, 1 hulp i/d huishouding, 1 kantoorbediende (ben. 18 jaar), 1 magazijnbediende, 1 mangel meisje (ben. 18 jaar), 2 naaisters, 3 nood hulp-dienstboden, 1 strijkster, 7 werksters. Totaal 43 personen. Geplaatst werden; 5 dagmeisjes (ben. 18 jaar), 2 dagdienst boden, 1 dienstbode (intern), 1 huishoud ster, l hulp i/d huishouding, 1 kantoor bediende (ben. 18 jaar), 1 magazijnbe- zuurballen verkoopen om die 3 schade er uit te hebben! Een andere juffrouw was er, die ook iets dergelijks gedaan had, maar er, naar zy zeide, „spiet" van had. Daar ze al bejaard was, hield de rechtbank rekening hier mede. en werd ze tot de minimum-boete van 50 ct. veroordeeld. Het was een uiterst gemoedelijk en genoegeliik zaakje. Ook een stuk of wat haarkunstenaars kwamen voor het bankje; zoowel T. H. B. als H. J. W. hadden hun zaak opengehad op een te vroeg uur en hoorden zich ver oordeelen tot 2 of 1 dag. Een eigenaardig geval was dat van S. L., melkverkocper te Wieringen, die te rechtstond omdat hii in zyn winkel geen geijkte maat voorhanden had. Verd. merkt op, dat het in beslag genomen voorwerp in 't geheel geen maat is. alleen een melk- schep, die gebruikt wordt om flessehen te vullen. Het corpus delicti komt voor den dag en de kantonrechter kan zich over tuigen van de juistheid van verdachte's be weringen. Hoewel de eisch luidde 4 of 4 dagen, wordt de verdere behandeling verdaagd teneinde den rijksveldwachter alsnog nader te hooren. De kostelooze bemiddeling bij de belas tingbetaling, door tusschenkomst dei Spaarbank blijkt nog steeds grootere in stemming te vinden. In 1932 werd aldus aan belastingen betaald voor 89 421,88 (vorig jaar 82.827,80). Bij de verhuizing van inleggers kan het tegoed kosteloos naar en van zuster instellingen, leden van den Ned. Spaar- bankbond, worden overgemaakt. Tn 193? werd van andere spaarbanken ontvangen ten behoeve van 37 zich te Den Heidei vestigpnrle personen 32.267.84. terwii' voor 48 naar elders vertrokken personen totaal 39.276,62 werd overgeboekt. Het Het sparen op scholer schoolsparen met behulp van Bezittingen. Schulden Kas en postcheque-girodienst Kassier Effecten (volgens beurskoers op 30Dec.'32) Hypotheken Leeningen a. overheidslichamen Gebouwen Meubilair Spaarbusjes en spaarkisten Rente van belegging f 59.459,41 76.583.67 1.293.516,24 1.130.878.50 102.448.50 1- 1- 1 25021,73 Spaarders Onkosten (verschuldigd) De Nederlandsche Bank Reserve (niet opgevraagde spaar gelden) Reserve Reserve (koersverschillen) ƒ2 434 867,28 2.206,55 14.050.30 1.261.67 226.501,4( 9.023 79 f 2.687.911,05 ƒ2.687.911,05 Lasten. WINST- EN VERLIESREKENING PER 31 DECEMBER 1932. Baten Rente vergoed aan spaarders Onkosten Afschrijving spaarbusjes en spaarkisten Afschrijving meubilair Netto winst. f 67.633.92 11.432,45 535,50 51.10 39.822,25 Rente van beleggingen. 119.475 72 f 119.475,22 119.475.22 Soort der fondsen. Staatsleeningen Nederland Provinciale leeningen Nederl. Gemeentelecningen Nederland Staatsleeningen Ned.-IndiC Gemeenteleeningen Ned.-Indif j i Beurswaarde. 107.310,62 101.370.— 538.884.38 97.335 1» 34 920 - Transport Oblig. leen. spoorwegen Nederl. Oblig. leen. spoorw. Ned.-Indiê Pandbr. hyp.banken in Nederl. (alleen die door de Rijkspostsp. alsbelegging worden genomen) Diverse obligaties. 879 820,- 56.039,37 5.295,— 333.973,75 18.388.12 )7293.516.24 Transporteeren 879.820

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10