eleman De aardbevingsramp in Zuid-Sumatra protfr&mma. 2 HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 JUNI 1933. rócclso VEREENIGDE BRANDSTOFFENHANDEL Het ontzettende drama te Nutli Van deze rijpe Meikersen vindt U een ruime oogst in de heerlijke Kersen-jam Van links en rechts 0s gouden standaard blijft. b. tot heemraad van den polder Waard en Groet, P. Kistenmaker Sr., te Scha- gen, uiterlijk tot liet einde van het tingjaar, waarin hy 70 jaar zal zyn Nog gedurende deze maand geiden onze lage VOOR-ZOMERPRUZEN Vanaf 1 Juli worden de Anthra- ciet en Eierkcien prijzen met i'ü.10 p. H.L. verhoogd. Wij ontvingen heden een scheepslading bijzonder goede ANTHRACIE i Deze Anthraciet van een zeer mooie afmeting, en die wij terecht ons speciaal succes noemen, leveren wij nog deze maand steen, en gruisvrijs a f2.20 p. H.L. franco in Uwe bergplaats. Hoogachtend, Spoorgracht 15. Tel. 485 mijnwerkers, meest Nederlandsche onder- gronders ontslagen. Zaterdag en vandaag werd niet ge werkt op de mijn Willem Sophia te Kerk- rade en de mijnen Laura en Julia te Eijgelshoven. STERTOCHT VAN DEN A.N.W.B. TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND. Dij ministerieel^ beschikking is be paald, dat aan ten hoogste vijf militairen van elk regiment, halfregiment, korps of overeenkomstig legeronderdeel, leden van den A.N.W.B. Toeristenbond zoo noodig bij loting aan te wijzen voor zoover de belangen van den dienst zich hiertegen overigens niet verzetten, op vertoon van bet desbetreffend bewijs van lidmaatschap voor 1933, op 29 en 30 Juni 1933 buitengewoon verlof met behoud van bezoldiging kan worden verleend tot het deelnemen aan den door voornoemden bond uitgeschreven stertocht. Nadere bijzonderheden. ontzettende drama te een molenaar en zijn Omtrent bet Nutn (L.)f waar ven ...„.v.- vrouw zjjn vermoord, meldt „De Atonu-^ post" de volgende bizonderheden: Het gezin vVeéver woonde in een klein buisje aan den Nieuweweg te Nuth by een z.g. windmolen. De vrouw van ee- ver was voor de tweede maal gehuwd en •had tien kinderen, van wie zes volwas sen uit bet eerste huwelijk en vier uit bet tweede huwelijk. Een dezer was een zuigeling van zeven maanden. Tot voor ongeveer een jaar woonde in hetzelfde dorp de Belg Janssen, destijds mijnwer ker, gehuwd en Vader van een kind. Janssen was een zeer driftige man, die destijds in de dorpspolitiek een vooraan staande rol speelde. Iedereen was bang voor hem. Eenmaal bad hij alles kort en klein geslagen in het huis van zijn schoonouders, en uaarvoor een maand gevangenisstraf gekregen. Hij was ten slotte uit Nuth vertrokken en te Houthem gaan wonen, terwijl hij werk had gekre gen in een kolenmagazijn te Valkenburg. Vroeger had deze Jansen vermoedelijk een verhouding gehad met een dochter van Weever, waarvan het gevolg was ge weest, dat het meisje onder toezicht van den Voogdijraad kwam. Janssen is later van zijn vrouw afgegaan Met recht: een vruchtenjam! Prima jam Huishoudjam 55 ets. 35 ets. pot. pot. den weg wachtte. Zijn vrouw zeide tegen den winkelier: „Daar wordt geschoten of mijn band springt." Toen zij den winkel Dr. Starmans, die inmiddels ook was aangekomen, zag dat hier geen hulp meer kon baten. Korten tijd later gat de ongelukkige den geest. Kort verhoor. Aan Weever kon Zondagmiddag nog een kort verkoor worden afgenomen. De man bekwam een schot in den buik, nog twee revolverschoten en el. steken in het hoofd, waardoor zijn gelaat onherken baar werd verminkt. De vrouw bekwam niet minder dan ne gen messteken. Ook de molenaar overleden. Dinsdagavond is de molenaar W evers, die Zondag bij den moordaanslag te Nuth doodelijk werd gewond, in het St. Jozefziekenhuis te Heerlen overleden. KIND DOODGEREDEN. Dinsdagavond is het 3-jarig kind van den heer J. Verhoeven bij het overste ken van den weg door een vrachtauto gegrepen. Zwaar gewond werd het kind opgenomen; enkele oogenblikken daarna is het overleden. GEVANGENHOUDING VAN DEN VERDACHTE VAN MOORD TE WATERINGEN. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag de gevangenhouding van den verdachte G. B. A., die gearresteerd is in verband met den op 22 Mei j.1. gepleeg- Maandagnaclit is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer H. v. Bussel te Someren. De Boer en zijn gezin lagen reeds te bed en konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. En kele stuks vee kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. uitkwam, zag zij haar man met Janssen den overval met roof te Wateringen op op den weg liggen worstelen. !den 80-jarigen L. Aanval op de vrouw. .De vrouw liep den winkel uit en wilde Een en ander had echter geen afbreuk tusschenbeiden komen. D„ dader, die een De stervlucht bcSciukKing van den minister gedaan aan de vriendschappelijke be- I trekkingen tusschen Janssen en Weever I en toen Janssen naar Houthem vertrok, had hij een deel van zijn meubels tijdelijk in den molen van Weever opgeborgen. H;j heeft daarna nog geruimen tijd in Frankrijk vertoefd, omdat hij zonder middelen van bestaan was en geen be- van wijs van goed gedrag kon krijgen. Toen defensie is bepaald, dat ten behoeve van hij in Frankrijk zonder werk kwam, be de vliegtuigen, welke zullen deelnemen gaf hy zich opnieuw naar Nederland en aan de op 29 en 30 Juni door den Alge- j vestigde zich te Nuth. ide vechtpartij zag. waarschuwde onder ineenen Nederlandschen Wielrjjdersbond I Voor de inrichting van zijn woning te tusschen mes in de hand had, waarmee hij den molenaar reeds een groot aantal steken had toegebracht, zoodat de man badend in het bloed op den weg lag, wierp zich, bij het zien van de vrouw, op haar. De vrouw vluchtte naar den molen en sloeg de deur achter zich dicht. Janssen ach tervolgde haar echter tot in de woning, waar hij de vrouw met zijn mes neerstak, gedekt. De dochter was het huis uitgevlucht. Iemand, die de schoten gehoord had en Krispijn, met 30 dagen verlengd. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is brand uit gebroken in de boerderij van den land bouwer v. W., te Beugen. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat de boer derij spoedig in vlammen stond gehuld. De boerderij brandde tot den grond toe af. De inboedel kon grootendeels worden gered. De schade wordt door verzekering WEER EEN AUTO-ONGELUK BIJ DE KLOMP. Zaterdagmiddag omstreeks half vier is te Veenendaal nabij de Klomp voor de zooveelste maal een auto-ongeluk ge beurd. Van de richting Renswoude kwam mei groote vaart een vrachtauto uit Inge». Achter deze reed een groote luxe Duit- sche wagen. Bij de kruising de Klomp wilde de laatste passeeren en op hetzelt- de moment naderde van den anderen kant een groote tram-autobus van Achen op weg naar Den Haag. Een botsing was on vermijdelijk, In de bus, waarin Duitsche meisjes gezeten waren, ontstond een pa niek.' Verscheidene meisjes werden door glasscherven gewond en de 18-jarige Anna Lichtkofker moest in een boerderij worden binnengedragen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De beide wagens werden ernstig be schadigd. MERKWAARDIG ONGELUK. Jongen door een riool geperst. Men schrijft uit Lonneker: De hevige regenval van de laatste dagen heeft in verschillende deelen dezer ge meente tal van weiden geheel of gedeelte lijk onder water gezet en in vele tuintjes en landerijen schade teweeggebracht. Bijna had het overvloedige water een menschenleven gekost. Bij het vliegveld, nabij den Lonnekerberg, waar het water door middel van een duiker onder een weg wordt afgevoerd, viel een 12-jarigen jongen in het water. Hij werd door het riool geperst en werd aan den anderen kant van den weg uit de sloot gehaald. Merkwaardigerwijs had hy geen letsel gekregen. te orgamseeren van het militair tair luchtvaartterrein Soesterberg op 29 en 30 Juni ontheffing zal worden ver leend van het verbod, bedoeld in het eer ste lid, onder b, artikel 18 der Lucht vaartwet. Verklaringen van onzen mi nister van financiën en van den president der Nederlandsche Bank. Onze minister van financiën, mr. P. J. Oud, heeft door een vertegenwoordiger stervlucht, ten aanzien j Houthem had hij reeds eenige malen po- luchtvaartterrein Venlo gingen gedaan om de meubels, die nog op 29 Juni en ten aanzien van het mili-steeds bij het echtpaar Weever waren, terug te krijgen. Weever beweerde evenwel, dat Janssen hem geld schuldig was en weigerde het meubilair terug te geven. Hierover was Janssen zoo woedend, dat hy tot het vol voeren van zijn gruwelijke daad moet hebben besloten. Met vast voornemen. Zondagmorgen om acht uur heeft Jans sen zijn woning te Houthem op de fiets verlaten. Hij moet toen al met het vaste voornemen de daad te plegen van huis zijn gegaan. Hij had namelijk een mes, benevens een browning en 18 patronen bij zich, welke later op hem werden be vonden. Hij reed regelrecht naar Nuth, van de Times in dit Engelsche blad een c'at ongeveer een half uur van Houthem verklaring doen publiceeren nopens het verwijderd ligt. Hier fietste hij een tijdje den gouden standaard in 8e kom van het dorp op en neer. Hij van verklaring handhaven hier te lande. De jongste geruchten, dus de minister, dat Nederland den gou den standaard zou loslaten zijn zonder eenigen grond. De Nederlandsche regee ring en de Nederlandsche Bank zijn in tegendeel vastbesloten, den gouden standaard te handhaven. Nog een zeer positieve verkla ag van mr. Trip. cieele Parijsche correspondent \u.i de „Nw. Rott. Crt." telefoneerde gis terenochtend: De president van de Nederlandsche Bank heeft het volgende verklaard aan den Londenschen vertegenwoordiger van de A.E.F.: Er is niets veranderd in onze opvattin gen. Wij blyven er vast van overtuigd, i dat de gouden standaard gehandhaafd I moest blyven en dat de positie van den gulden, zooals ik die in mijn jaarverslag heb uiteengezet, geheel gezond is en tot geen enkele bezorgdheid aanleiding kan geven. Het blok der goudlanden stelt zich te Londen eendrachtig te weer tegen het loslaten van den gouden standaard. j.e Londen heeft Dinsdagochtend, naar Reuter verneemt, een belangrijke gehei me zitting plaats gehad van de Centrale banken der Europeesche landen, welker valuta nog op den gouden standaard ge- basseerd zijn. Te middernacht waren voor deze bijeenkomst de uitnoodigingen ver zonden aan de vertegenwoordigers der centrale banken van Nederland, Zwitser land, Frankrijk en Duitschland. In deze conferentie is de positie van den gouden standaard in Europa besproken, speciaal met betrekking tot het beloop van zekere Europeesche wisselkoersen der laatste dagen Eenstemmig werd besloten, dat er geei^ sprake van mag zijn dat een van de vier bovengenoemde landen van den gouden standaard afgaat. verwachtte namelijk, dat het echtpaar Weever raar de kerk zou zijn. Dit bleek een misrekening. De molenaar wilde met zyn vrouw naar de kermis te Spekholzer- heide en was daarom naar de mis van acht uur gegaan Janssen fietste geruf- j men tijd in de buurt van den molen en j keerde daarna naar het dorp terug. On- geveer half tien kwam hy op den Nieu weweg. waar het echtpaar Weever zich juist gereed maakte te vertrekken. De vrouw was nog even een winkel binnen- geloopen om een fietsplaatje te koopen. Janssen heeft toen een drietal schoten gelost op Weever, die met de fietsen op den burgemeester van Nuth, den heer Starmans, die juist ter kerke was. Dezë snelde naar den Nieuwen weg, terwijl zijn broeder, dr. Starmans, even eens weldra ter plaatse hulp verleende. Onmiddellijk werden ook de politie en de marechaussee gewaarschuwd. Brand gesticht. Toen de burgemeester bij den gewonde kwam, was nergens iemand te bespeuren, daar iedereen zich uit vrees voor Jans sen, in huis teruggetrokken had. De bur- gemester ging daarop naar den molen, na nog de politie opdracht gegeven te hebben, den omtrek af te zoeken. In den molen kwam hem een scherpe brandlucht tegemoet. Het bleek dat Janssen in blinde woede den molen en het molenhuis in brand had willen steken. Hij had daartoe twee bedden op den grond geworpen, op één er van gloeiende kolen uit het for nuis geworpen, het ander met een lucifer aangestoken. Toen hij daarop wilde vluchten, heeft hy blijkbaar medelijden gekregen met het kindje van 7 manaden, dat zich in een der kamers bevond. Hij heeft de zuige ling toen naar buiten gedragen en enkele meters van de woning in het gras op een kussen neergelegd. Toen de burgemeester den molen ver der onderzocht, was de vrouw aanvanke lijk niet te vinden; tenslotte ging men langs een oude trap naar boven, waar men de vrouw op den eersten omgang zieltogend vond liggen met tal van mes steken in buik en hoofd. Het Ranau-nteer centrum van de ramp. Sabang VRIJDAG 30 JUNI 1933. Hilversum, 296 M. \7ddt~C VARA; '2.°° AVRO. 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.00 VARA. 8.00 Grammofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie door Ad. Bouwmeester. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot.' J' Kers ïr: °nze Keuken. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Grammofoonplaten. Koyacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. y 2.00 Voordracht door Emii Kellenaers. 2.30 Grammofoonplaten en concert door het vo caal ensemble „Musica", o.l.v. J. Hamel. 4.00 Grammofoonplaten. 4.30 Kinderuur. -T- ARA-Kleinorkest o.l.v. n 0 \eider werd aan den Franschen ver- 6.00 Zangrecital door A. de Boov tegenwoordiger verzocht bij MacDonald j (orgel), stappen te doen, opdat deze er by lan-1 6-49 Causerie door E. Fimmen. den, die het voornemen mochten koeste ren, den gouden standaard los te laten nadrukkelijk op zal aandringen niet te doen, aangezien de Britsche ban del met Europa daardoor in ernstige mate zou worden ben» 'eeld. H. de Groot. m.m.v. J. Jong en WATERSCHAPPEN ENZ. Bij Kon. besluit zyn benoemd: I11 de provincie Noord-Holland: a. tot dijkgraaf van den polder Waar 1 Groet, A. J Waiboer, te Winkel; 7.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 8.00 Causerie door M. Beversluis. zulks 8 30,Uit h? K"rhau' !e Schevenmgen: Residentie orkest o.l.v. Carl Schuricht. In de pauze VPRO- uitzending. 10.15 Causerie óver Andersen. 10.45 Grammofoonplaten. 11.00 Orgelspel C. Steyn. -3912.00 Grammofoonmuzick. Huizen, 1875 M. Algemeen Programma, vRO. 1 ;3^9,^10,00 Grammofoonplaten. &*!ken e" ouden"Van-dagen. verzorgd door den platen, ca. 8.30 Vaz Dias. 10.20 Grammofoonplaten. 10.30 Vaz Dias. 10.3512.00 Dansmuziek en Grammofoonplaten. ZATERDAG 1 JULI 1933. Hilversum, 296 M. VARA-uitzending 8.00 Grammofoonplaten. 9.30 Orgelspel C. Steyn. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA- Orkest o.l.v. H. de Groot, en grammofoonplaten. 12.00 A damsch Salonorkest o.l.v. D. Kiekens. 2.00 Zenderverz. 2.15 Grammofoonplaten. ->.00 Literaire causerie A. M. de Jong. 3.20 Huldigingsspcl ter gelegenheid van het A.N. W.B.-jubileum. 4.15 Concert door J. Jong (orgel), R. Bennink (slagwerk en xylophoon) en Jo Huy (saxo- phoon). 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Concert door „De Flierefluiters", o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. J. Lammen (bas) en C. Lam- mers (toespraak). 7.00 VRO. 18.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 8.30 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.45 Vervolg concert. 9.40 Grammofoonplaten-reportage. 10.15 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 11.0012.00 Grammofoonplaten. Huizen, 1875 M worden c. tot heemraad van den polder 2 00 r,™ Sextetconcert en grammofoonplaten. 2.00 Grammofoonplaten. Pianorecital dracht. 4.10 Schlagermuziek. zit- ANW3-jubileu:a. o-p- 5.15 Schlagennuziek. en Groet, G. I). Geertsema, te Barsinger- horn. 5.45 Lezingen. Waard -§c'1'a9ermuziek- 7.15 Causerie. 7.35 Grammofoonplaten. 90 Orkestconcert m.m.v. alt cn grammofoon- KRO-uitzending. 4.00 HIRO. 8 009.15 en 10.00 Grammofoonplaten. 11.30 Toespraak, voor- j 12.151.45 Grammofoonplaten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Orkestconcert en lezingen. 7.15 Causerie. 7.35 Grammofoonplaten 8.00 Gevarieerd avondprogramma, ca. 8.30 en 10.30 Vaz Dias. 11.1512.00 Grammofoonmuzielc I lVl Na c> aanvankelijke berichten, volgens welke ce aardbeving in Zuid-Sumatra in 't bijzonder Benkoelen zou hebben getrof fen, wijst het aanvullende nieuws er steeds meer op, cat het centrum van de ramp ge zocht moet worden in het Ranau-gebied, de landstreek in het uiterste Zuiden dei- Oostelijk van Benkoelen gelegen residen tie Palembang, op ce grens van Benkoe len en de Lampongs. (Op bijgaand kaar tje aangegeven met een kruisje.) Hieruit blijkt, c'at een nadere aandui ding van de ramp niet zou moeten luiden: de aardbeving in Benkoelen, doch ten rechte de aardbeving in Palembang. De groote afstanden in Zuid-Sumatra, Jat ettelijke malen grooter is dan ons land ce schaarschte der bevolking en de nog minimale communicatie-middelen in liet binnenland verklaren genoegzaam, waarom het niet aanstonds mogelijk is ge weest het centrum van de ramp te lokali- seeren. Het gebied van c'e ramp, de hoogvlakte van Ranau, verheft zich gemiddeld tot een hoogte van F.00 M. tot 7C0 M. Deze wordt ten Westen begrensd door de hellingen van het Barisan-gebergte, in het Noord oosten door een legeren bergrug, waar doorheen de Selaboeng-rivier breekt, die, vrijwel de eenige verbinding met de vlakte een auto vol verbandmiddelen vormt. Het Zuiden van het gebied wordt ingenomen c'oor het Ranau-meer, aan welks Zuid-oever zich steil de Goenceng Seminoeng tot een hoogte van bijna 1900 M. verheft en er het plateau aan dien kart afsluit. Uit deze aanduidingen kan blijken, welk een geïsoleerd gebied Ranau is, waar c'e aardbeving zulke nooclott'ge gevolgen had. Verslag van een ooggetuige. 29 J u 11 i. Ik heb er vreeseljjk lang over zitten piekeren, of het geoorloofd is, in deze rubriek ernstige onderwerpen te •behandelen. Maar het feit dat niets zoo vermakelijk kan zyn als ernstige onder werpen heeft mij die vraag bevestigend doen beantwoorden. Het gaat over den gulden en het gevaar voor inflatie. Maar het gaat vooral over de Daily Express. l)e Daily Express is de krant van den Canadeeschen millionair Lord Beaver- brook en hij schijnt om de een of andere reden niet te kunnen hebben, dat onze gulden nog op zijn beenen staat, terwijl het eertijds zoo machtige pond sterling sedert een jaar op krukken loopt. Het Londensche sensatieblad gunt den gulden ook '11 stel kunstbeenen, en hoe dit te bereiken? Natuurlijk door den gulden een schoj) te geven. Let op hoe dat gaat: Vóór mij ligt de Daily Express van 24 Juni. Op bladzij 13 een opschrift ovei de heele breedte van de pagina: „Gaat Ne derland van het goud af?" Als u nu zoo naïef bent als een kind, denkt 11, dat die heele pagina over den gulden handelt. Als u zeer sceptisch bent aangelegd, ver moedt u dat er op die heele pagina maar 'n kolom, desnoods een halve kolom over den gulden handelt Maar u zult toch stellig niet zoozeer uw geloof in menscheljjk fatsoen en journalistieke be trouwbaarheid verloren hebben, dat u onder dien zeskolontskop een berichtje van acht regels verwacht. Toch is het zoo. „De gulden liep terug ten opzichte van het pond en er ontstonden, naar op de wisselmarkt verluidde, moeilijkheden by den verkoop van termynguldens. Open lijk werd de meening verkondigd, dat Nederland spoedig zou besluiten, den gouden standaard te verlaten." Tant de bruit pour une omelette. Zoo veel lawaai.voor een bedorven ei. Iedere krant bedrijft journalistiek naar zijn eigen peil en maatstaf. Met den maatstaf en het peil van de Daily Express heb ik toevalig vroeger al eens kennis gemaakt. Dit vermakelij ke millioenen orgaan heeft al heel vroeg ontdekt, dat de phantasie bijna altijd amusanter is dan de werkelijkheid. En dat is ook zoo b ii n a altijd. Maar zie hier twee ware geschiedenissen, die ondanks haar authenticiteit, toch niet onvermakelijk zijn en dus de uitzonderin gen zyn die den regel bevestigen: De Daily Express had indertijd, toen de Franschen het Roergebied bezetten, een correspondent daarheen gestuurd die geen woord Duitsch kende. Dat was niet zoo heel erg, want in dezen corres pondent w-as een ideaal huisvader ver loren gegaan; niemand die zoo aardig verhaaltjes kon bedenken. Op 'n dag liep het gerucht, dat er een ontzettend spoorwegongeluk was gebeurd. „Ketchum". zei ik tegen mijn Fngel- schen collega, „ga je mee inlichtingen halen bij de Eischenbahndpvktion0" Ik dacht hem daar een collegialen dienst mee te bewijzen, omdat ik hem zoodoende als tolk kon dienen. En hy nam miin aan bod dan ook gretig aan. Het gerucht van het spoorwegongeluk bleek onjuist. Maar de spoorwegautoriteit vertelde ons tal tan andere interessante-dingen roen wij weggingen bood ik mijn metgezel mijn notities aan. Maar deze verbaasde my met het antwoord: „Dank je, ik hèb myn verhaaltje." „TIeb je hem dan ver staan?" vroeg ik. „Welnee", zei-d-ie, „wat kan my dat gezeur van dien vent schelen; heb je niet gezien, dat er een bediende door de gang liep met een heele stapel boeken?" „Nee," zei ik, „maar wat zou dat?" - „Wel," zei-d-ie, „de Duitsche spoorwegautoriteiten ontvluch ten het bezette gebied!" „Ben je daar zeker van?" „Welnee man, maar 't is een pracht- verhaal!" En hij telegrafeerde er drie honderd woorden over... Kort daarna circuleerde door de heele wereldpers een bericht van de Daily Express, dat op een aangegeven datiun het Rijnland zyn onafhankelijkheid zou uitroepen. Lichtelijk achterdot nFg vroeg ik myn charmanten collega, hoe hy nu weer aan dat bericht gekomen was. „Wel zei hy ik ben niet sterk in het Duitsch, maar ik heb ergens een aan plakbiljet van senaratisten zien hangen, en die datum kwam er ip voor." Hpt was de datum van hun eerstvol gende vergadering Zoo is de Dailv E^nress. Fn ik dacht dat ik dengenen, die door het bericht van bet Fngelseiie blad bezorgd zijn gewor- Aneta meldt uit Palembang: Een adjunct-inspecteur van den P.T.T.- cienst telefoneerde vanuit Moeara-doewa ie eerste berichten omtrent een ontvang van den aardbevingsianip in de Ranau- streek, raar Batoe-Radja. De adjunct-inspecteur overnachtte in den Gouvernements pasanggrahan te Bandi eng-Agoeng. Hy 'edde zich uit het instortende gebouw en begaf zicii te voet uuar ce doesoen Banding-Agceng, waar slechts drie huizen overeind bleken te zyn gebleven, de rest was ingestort. Overal werd hulpgeroep vernomen. Vele doocen werden aangetroffen. De pasanggrahan van het Sumatra Land-Syndicaat bleef onbeschadigd. Het dtaar met zyn familie logee rende hoofd van plaatselijk bestuur van Palemltang, con troleur K. J. van Wijngaarden, kreeg geen letsel. Aan de ondernemingen van het Sumatra Land-Syndicaat werd lichte schade toege- j ('e'\ voor onzen braven ruilden, met Pee bracht. j berïnnerinnen. voor welker wanrVipjri ik Een gedeelte van den weg van het j misschien een hart onder den riem Ranau-meer naar Simpang Soekarami is zo" steken, zwaar beschadigd .In den weg zyn ver schillende aardspleten. De adjunct-inspecteur P.T.T. leende een fiets van de veldpolitie en moest gec'uren- KONIJN'*? RFI ARRFPRflF I ^UFR de drie uur zyn fiets over aardstortingen, bLLAi«LtthUu UVtK welke soms een hoogte van 10 Meter be- sm3a'<t 's zamsrs en 's winters even fijn. reikten, over een afstand van 14 K.M. I dragen. j De Kisam-streek en de Mekakau-streek zijn zeer ernstig getroffen. Het aantal doocen en gewonden is niet bekend. Het centrum van ce ramp is het Ranau- meer. waaromheen alle doesoens zwaar be schadigd zijn. Drie brigades zyn uit Lahat vertrok ken. Uit Pagar-Alam is een dokter met :aar de ge teisterde streek vertrokken. Vcldcende voedsel is in deze streek aanwezig. weder teruggekeerd denkbeelden van de LLOYD GEORGE OVER DEN HUIDIGEN TOESTAND. Zeer rampspoedige, deprimee- rende en ontmoedigende symp tomen. i L'oyd Gecrge heeft, naar Reuter meldt in ce Welsh Baptist Cliapel te Londen der'wereld 06 gl°°te moei]Ükhe(deii Ais wy d? wereld als geheel bezien, ai- cus de libera.e staatsman, can ontdekken wy dat er eenige zeer primeerende en men zyn. In ceconomisch opzioht moeten wij. in Plaats van vooruit te gaan, ten minste'drie rampspoedige, de- or.tmoedigcnde synipto- generaties teruggaan tot de denkbeelden, die toen heerschten. In Europa zyn wy tot de autocratische 17de en 18ce eeuw en zelfs nog meer terug. De vryheid wordt tegenwoordig als van weinig waarde beschouwd. In plaats van dat er in internatioraal opzioht goede wil tusschen de menschen en vrede op aarde heerscht voeden de vol keren nog dezelfde achterdoeht en dezelfde \iees ten opzichte van elkaar en wat meer zegt zy slaan eikaar de deur voor den neus cicht en zij bereiden zieb voor 0111 elkaar te duoden. Wy maken niet veel vooruitgang tegen woordig en liet schijnt my zelfs toe cat w y achteruit gaan. ais men liet eene land "a liet anc'ere beschouwt. Ik doe hier geen aanval op iemand in liet bijzonder, aldus Lloyd George, doch er gebeuren vandaag dingen in Europa, waarbij de menschelykheid ontaardt in ruwheid. ii glijden terrg naar den afgrond in P-aats cat wy voorwaarts gaan naar het Paradijs. Aan liet slotwoord van zijn re e. spoorde Lloyd Gecrge de jonge generatie aan 0111 te,doen wat van lien gevraagd werd. De vryheid is in uw ge ha: eu. zei hii

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2