I' REORGANISATIE-UITVERKOOP TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 JUNI 1933. De Hederlandsche Bank verhoogt haar disconto. De gouden standaard blijft. Regeling melkprijzen. Werkloosheid in Nederland. Hellevoetsluis in rep en roer. De ontbinding van het Duitsch-nationale front. Mussolini over het Jodenvraag stuk en den opbouw van Palestina. Het ontslag van Hugenberg aanvaard. De aardbeving in Zuid-Sumatra. Voor landsdienaren verboden vereenigingen. HET UITZICHT IS BEPERKT Dr. Col Ij n heeft dit te Londen nog eens gezegd. rvuHn ReUM>r ui4 Ronden meldt, heeft dr. Ooljjn verklaard, dat Nederland geens- 'L ns van plan is, den gouden standaard los te laten. Beweringen, die het tegendeel inhou den, bevatten geen schijn van waarheid. De directie van de Nederlandsche Bank heeft met ingang van vandaag haar rentetarieven met 1 pet. verhoogd, waar door het wisseldisconto thans 47- pet. be draagt. DE SALARISSEN VAN PERSONEEL IN PUBLIEK-RECHTELIJKEN DIENST. Een commissie tot het vaststel len van normen van beoordee ling, die het centraal gezag be hoort aan te leggen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is ingesteld een commissie, belast met het vaststellen van normen, welke mede met het oog op de huidige bijzondere tijdsomstandigheden, door het centraal gezag behooren te wor den aangelegd bij de beoordeeling van de bezoldiging (in ruimsten zin genomen) van het personeel in dienst van provin ciën, gemeenten, waterschappen, veen- schappen en veenpolders en zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, en tot leden: W. Drees, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. C. M. J. F. Goseling, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer; en tot adviseerende leden W. M. Palm, directeur van het centraal bureau van voorbereiding voor ambtenarenzaken (tevens secretaris), en A. Mastenbroek, referendaris bij het departement van sociale zaken. STRAFBEPALINGEN BIJ TEVEEL TARWEVERBOUW. De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland maken hiermede bekend, dat, indien een tarweteler meer tarwe verbouwt dan '/3 van zqn bouwland, de volgende strafbe palingen op hem van toepassing zullen zijn. Overschrijding van het V3 wegens inkrimping van den koolbouw en schrifte lijk toegestaan door de GewestelijkeTarwe- Órganisatie valt er natuurlijk buiten. De straffen zijn uniform voor het ge- heele land geregeld a. Bij overschrijding van het voor be bouwing toegelaten maximum met 1 H.A. cf meer volgt uitsluiting. b. Bij overschrijding van het maximum met minder dan 1 H.A. wordt een boete opgleegd van f 50.— per overtreding plus f 10 per Are. Heeft een teler 4 Aren te veel tarwe, dan heeft hij dus te betalen f 50.— plus 4 maal f 10.— f 40.— totaal f 90. c. Zij, die op hun inventarisatie-for mulier de overschrijding hebben vermeld, kunnen ontkomen aan deze boete door het teveel te maaien en uit te ploegen. Zij, die het niet hebben opgegeven, kunnen dit alsnog vrijwillig doen vóór Maandag 10 Juli a.s. Ook zij kunnen in de gelegenheid worden gesteld uit te ploegen. Het uitploegen moet in alle ge vallen vóór 15 Juli hebben plaats gevonden. Elke overschrijding van het 3, welke na 16 Juli te velde geconstateerd wordt, wordt onherroepelijk gevolgd door de straf en boete hierboven genoemd. Regeling melkprijzen. Te Alkmaar is met medewerking van de crisiszuivelcentrale in Den Haag een Noord-Hollandsche centrale crisismelk- commissie ingesteld. Deze commissie heeft ten doel regelend op te treden ten aanzien van den consumptie melkprijs in de provincie Noord-Holland ten Noorden van het consumptie-melkgebied van de steden Amsterdam en Haarlem. De com missie bestaat uit leden van den bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland, de ver- eeniging van zuivelindustrie en melkhy giëne, consumptie melkveehouders en handelaren in melkproducten, met een onpartijdig voorzitter aangewezen dooi den regeeringscornmissaris voor de hulp verleening aan de melkveehouderij. De commissie krijgt de bevoegdheid de prijzen voor de consumptie-melk vast te stellen en aan melkventers ningen onder te stellen voorwaarden te verleen en. Men heeft hier te doen met een half vrijwillige regeling, zooals die in Drente, Twente en Limburg bestaat. Vijftien Juli zal de regeling in werking treden. De consumptie-melkprijs af boer derij is op 5 ets. gesteld en de mimmum- verkoopprijs ep 9 ets. Op deze ij hoopt men tegen te gaan. dat boeren hun industriemelk tegen lagere^ Priizen u t venten. Verkoopers, die zich met aan de minimumprijzen houden, zullen hun vergunning zien ingetrokken. M p ducenten die niet meewerken wordenuit gesloten van het ontvangen van bijslag ingevolge de crisiszuivelwet. Sedert Mei 18.524 minder. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 608.000 leden van de gesubsidieerde werkloosheidskassen in de week van 5 tot en 10 Juni .heeft be dragen 25 pQt. Zij is in vergelijking met de week 22 tot en met 27 Mei slechts met een gedeelte van een procent gedaald. Het aantal verzekerden, die de geheele week werkloos waren, daalde van 123.400 tot 120.400. Het aantal dat een gedeelte van de week werkloos was, daalde van 27.100 tot 25.700. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden ingeschreven op Zaterdag 10 Juni in totaal 308.781 werk zoekenden, onder wie 296.792 mannen. In totaal waren werkloos 274.194 personen, onder wie 265.530 mannen. Op Zaterdag 27 Mei j.1. bedroeg het totale aantal in geschreven werkzoekenden bij hetzelfde aantal organen der openbare arbeids bemiddeling 819.037. Van hen waren werkloos 292.718 personen, onder wie 283.724 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve van 27 Mei tot 10 Juni j.1. verminderd met 11.156, het aantal werkloozen met 18.524. (De Telegr.) De geheele plaats is in rep en roer, lezen wij in een correspondentie uit Helle voetsluis in de 'Telegraafin verband met het geschil tusschen de gemeente en deN.V. »GasfabriekHellevoetsluis« alhier. Deze kwestie wordt thans nog ingewik kelder. Het G.E.B. Rotterdam had n.1. aan de besturen der gemeenten Hellevoet- sluis, Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoorn een aanbieding gedaan om in het vervolg electrische energie te leveren, waarvan men dan gebruik zou kunnen maken voor koken en verwarmen. Als gevolg van hierover gevoerde be sprekingen waren de raden dier gemeenten gisteren in spoedeischende vergadering bijeengeroepen. Van 's morgens tien tot n.m. twee uur werd vergaderd te Nieuwen hoorn. Na afloop der discussies werd het voorstel van B. en W. om voor drie jaar met ingang van 1 Juli e.k. met het G.E.B. Rotterdam een overeenkomst aan te gaan voor de levering van electrische energie voor koken en verwarmen, z.h.st. aange nomen. Volgens deze overeenkomst mag dan door de gemeente geen concessie worden verleend voor het leveren van gas binnen de gemeente, terwijl ook de ge meente geen gasfabriek zal mogen op richten. Van 2 tot 5.30 uur. n.m. werd te Helle- j voetsluis vergaderd. De belangstelling was hier bijzonder groot. Na uitvoerige discussies, nadat door een drietal raads leden, staande de vergadering, een voor stel werd ingediende om te trachten andere voorwaarden te verkrijgen bij de N.V. „Gasfabriek Hellevoetsluis", werd een gelijk voorstel van B. en W., als dooi den raad van Nieuwenhoorn was aange nomen, met 4tegen 3 stemmen aangenomen Op de publieke tribune bracht dit besluit nogal wat consternatie, terwijl buiten heftig tegen dit besluit werd gesproken. Van 5.30 tot. 9 uur n.m. werd vervolgens te Nw. Helvoet vergaderd. DoorB. enW. j werd voorgesteld om aan de N.V. „Gas fabriek Hellevoetsluis" te vragen, op welke voorwaarden en tegen welken prijs j en kwaliteit aan die gemeente door de N.V. gas kan worden geleverd, terwijl binnen twee dagen een antwoord moet worden gegeven, welk voorstel z.h.st. is goedgekeurd. Te Nieuwenhosrn en Hellevoetsluis gaat men dus electrisch koken en wat betreft Nieuw-Helvoet is de zaak nog onbeslist. Mr. W. J. C. A. Nijgh uit Hellevoetsluis stelt in een ingezonden stuk in de „Nw. Rott. Ct." den burgemeester zijner ge-! meente aan de kaak, die botweg een openbare vergadering over een raads besluit in zake gasconcessie verbiedt, omdat zulke critiek op raadsbesluiten „onrust en verstoring der openbare orde" verwekken zou. Hij verwijt den burgemeester wets artikelen aan te halen, „die slaan als een tang op een varken" en van het in de wet omschreven vergaderrecht „niet op de hoogte" te zijn. McduUcling: In verband met de voorbereidende werkzaamheden van den blijft ons magazjjn morgen, VRItfDAG» den geheelen dag gesloten Wilt gij weten, tegen welke SENSATIE- PR IJZEN wij onze goederen ruimen, verzuimt dan niet onze ge detailleerde annonce van A.S. ZATERDAG met aan dacht te lezen QNZE DRIE GROOTE ÉTALAGES zeggen het U duidelijk, waarover heel Den Helder zal spreken en gehoord is. Bovendien ben ik bevriend met den tegenwoordigen leider van de be weging, dr. Weizmann, een buitengewoon begaafd diplomaat, die ook, indien ik juist ben ingelicht, de hem toekomende ver eering bij de Joden hier geniet. moet weten, dat wij hier in Italië en speciaal de fascisten wel gedwongen zijn, het werk in Palestina te bewonderen. Een dergelijk opbouwend werk, dat door den gezamenlüken wil van een massa uit na tionale overwegingen gedragen wordt, en niemand eenig kwaad doet, alle bestaande wetten eerbiedigt, heeft bij voorbaat reeds onze sympathie. Ik persoonlijk meen ook, dat een dergelijk werk veel tot de verzoe ning tusschen de volkeren in het algemeen kan bijdragen." Mussolini vroeg vervolgens naar het aandeel van de Amerikaansche joden aan de kolonisatie in Palestina en eindigde: „Ja, het is een groote taak, volkomen waar dig aan de volheid van Amerikaansche kracht en energie. De rijke Amerikaansche joden kunnen meer dan wie ook voor de zaak doen". partij-mededee- „lijeed cp Waar dit bord (met rooden rand) staal, dreigt onverwacht gevaar. Wees daar axtra oplettend, ver- minder de snelheid. UK voorzorg I Dezer dagen heeft Mussolini een inter view toegestaan aan den Europeeschen correspondent van het Joodsch-Ameri kaansche blad „The Jewish Exponent (Philadelphia). De Joodsche perscommis sie ontleent er het volgende aan: Nadat Mussolini met klem had verklaard, dat hy een beslist tegenstander van het anti semitisme is legde hij er den nadruk op, dat hii geen godsdienst of rasverschil onder het Italiaansche volk wil maken. De Joden deelen ten volle in alle openbare aangelegenheden en een Jodenvraagstuk bestaat er niet. Naar aanleiding van de vraag van den interviewer „Bent u op de hoogte van het Zionistische streven? kwam Mussolini over het Zionisme te spreken. Hu ant woordde: „Ja, heel goed. De Palestynsche krantenuitgever Ben Avi (uitgever van Doar Haiom") heeft mii meermalen be zocht en wü hebben uren in over het Zionisme doorgebracht. Ik heb m« eerlijk verheugd over alle berichten, die ik over den Joodschen opbouw van Palestina ontvangen heb. Indien ik mij met vergis, was de Italiaansche regeering een der eer- sten die haar sympathie voor dit veik openlijk heeft geuit. Ennogkort geleden heb ik ergens gelezen, dat Theodoi Hei/ zelfs reeds, toen zijn beweging nog in de kinderschoenen stond, zeer vriendelijk door den Italiaanschen koning ontvangen De officieele ling. Ook het Centrum zal waarschijnlijk worden ontbonden. De rijkspresident der N.S.D.A.P. deelt mede In volledige overeenstemming met den rijkskanselier en in het inzicht van het feit, dat de partijenstaat overwonnen is, heeft het Duitsch-nationale Front beslo ten over te gaan tot ontbinding. Het zal bij de noodige maatregelen tot afwikke ling niet worden gehinderd. De voormalige leden van het Duitsch- nationale Front zullen doorden rijkskan selier als volledige en gelijkgerechtigde medestrijders van het nationale Duitsch- land worden erkend en beschermd tegen iedere krenking en achteruitzetting. Dat geldt in het bijzonder voor alle ambte naren en beambten. De wegens politieke overtredingen ge arresteerde voormalige leden van het Duitsch-nationale front worden zonder verwijl in vrijheid gesteld en zuilen niet meer vervolgd worden. De fracties van den Rijksdag en de Landdagen der N. S.D.A.P. en van het thans ontbonden Duitsch-nationale Front waarborgen de afvaardiging van een of meer leden van het Duitsch-nationale Front in de besturen der fracties der N.S.D.A.P. (Rijksdag en Pruisische land dag elk 2). In de gemeentelijke autonome lichamen zal op gelijke wijze worden be schikt. Het bovenstaande is onderteekend door den rijkskanselier, en door de heeren von Winterfeldt, baron von Freytagh-Loring- hoven en dr. Poensgen, als vertegen woordigers van het voormalige Duitsche- nationale Front. Ook de Duitsche volkspartij verboden. Evenals aan de staatspartij is Dinsdag aan de Duitsche volkspartij elke verdere politieke werkzaamheid verboden. De partij bestond, naar Wolff opmerkt, nog slechts in naam; haar eenige afgevaar digde in den Rijksdag was d9 leider Dingeldey, van wien eens lang voor de nationale revolutie Breitscheid in den Rijksdag profetisch dichtte: »Von letzten Wahler macht uns frei Der neue Führer Dingelday«. Thans is het Centrum aan de beurt. Naar Wolff voorts verneemt is binnen kort ook de ontbinding van het centrum te verwachten. Invloedrijke leiders der centrum-partij hebben de mogelijkheid eener ontbinding reeds geopperd, zij het voorloopig ook slechts theoretisch. «Mis schien zoo voegt Wolff hieraan toe zal het centrum een soortgelijken stap doen, als het Duitsch-nationale front. »Zijn Beiersch aanhangsel, de Beiersche volkspartij, is door de arrestatie van alle leiders en door bezetting van haar bureaux machteloos gemaakt en zij zal wel niet weer tot eenige actie in staat worden. »De overneming van de Christelijke vakvereenigingen door het Duitsche arbeidsfront en de afzetting der Christe lijke vakvereenigingsleiders, beteeksnde voor het centrum reeds een niet onaan zienlijke verzwakking. De brief van kar dinaal Bertram aan den voorzitter der katholieke arbeidersvereenigingen bewijst dat men van katholieke zijde bereid is, rekening te houden met de politieke ont wikkeling en er blijkbaar naar streeft een einde te maken aan het politieke katholicisme, zooals dit sedert jaren in de centrum-partij heeft bestaan. «Practisch is dus het einde van den partijenstaat, waarnaar het nationaal- socialisme van meet af heeft gestreefd, bereikt. Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat de rijkspresident de ontslagaanvrage^ van den rijksminister dr. Hugenberg heelt aanvaard. GEHEIMZINNIGE VLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN. Fransche persstemmen. De berichten over de verschijning van buitenlandsche vliegtuigen boven Berlijn worden in alle Parijsche bladen van iro nisch commentaar voorzien. Vele bladen spreken van een spookeskader, voor welks realiteit geen enkei bewijs geleverd is. Andere merken op, dat de „overval" door deze raadselachtige vliegtuigen vlak voor de hervatting der ontwapeningsbespre kingen wel heel gelegen komt voor de Duitsche rijksregeering in verband met den eisch van een eigen luchtstrijdmacht. De »Petit Parisien* beweert van een deskundige op luchtvaartgebied uit Mun- chen inlichtingen te hebben ontvangen, welke bewijzen, dat Duitschland thans reeds goed onderlegde oorlogsvliegers en oorlogsvliegtuigen, geheel gereed voor den strijd, heeft. De »overval< op Berlijn is, naar de «Petit Parisien* verder zegt, door de nat. socialistische regeering zelf in scène ge zet en is dus te beschouwen, niet als een voorwendsel om te Genève een oorlogs luchtmacht te eischen, maar als een recht vaardiging van het bestaan van deze luchtmacht. Te Munchen aldus gaat het Parijsche blad voort hebbende nazi's twee vlieg tuig-escadrilles gevormd. De eene bestaat uit nat. soc. vrijwilligers, de andere uit oude oorlogsvliegers, die zijn opgeroepen alsof er nog dienstplicht in Duitschland bestond. DE VERDAGING VAN DE ONTWA PENINGSCONFERENTIE. Voldoening te Parijs. De Parijsche pers toont zich ten zeerste voldaan over het besluit van het bureau der ontwapeningsconferentie, om de onder handelingen te Genève te verdagen tot 16 October. De Ere Nouvelle schrijft o.a., dat het ongetwijfeld goed is, dat in verband met de buitengewoon moeilijke face, die de besprekingen te Londen thans doormaken, de beraadslagingen te Genève worden uitgesteld. Niets zou gevaarlijker zijn geweest dan de invloed, dien de beide conferenties op elkaar hadden kunnen uitoefenen, omdat men steeds het gevaar zou hebben geloopen, dat de een of andere delegatie zich slechts tot aanvaarding van een voorstel te Londen bereid zou hebben verklaard op voorwaarde, dat zij daarvoor te Genève bepaalde voordeelen zou verkrijgen. TEGEN DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. In de Queens Hall te Londen is Dins dag een betooging gehouden tegen de vervolging der Joden in Duitschland. Voorzitter was Lord Bukmaster, terwijl op het podium o.a. Lord Reading en Sir Herbert Samuel hadden plaats genomen. De aartsbisschop van Canterbury protes teerde tegen de behandeling der Joden in Duitschland. Hij stelde een motie voor, welke met algemeene stemmen is aangenomen en waarin de vergadering zegt, niet tusschenbeide te willen komen in de binnenlandsche zaken van Duitsch land, doch het anti-semitische onderscheid moet zij strijdig verklaren met de grond beginselen van verdraagzaamheid en gelijkheid. NIEUWE MAATREGELEN TEGEN DE B. V. P. Arrestatie van rijksdag- en landdagleden. Te München zijn alle rijksdag- en land dagleden der B. V. P. naar aanleiding van de resultaten der onlangs gedane huiszoe kingen in arrest gesteld. CHAMBERLAIN OVER HET SCHULDENVRAAGSTUK. Rede in de monetaire subcom missie der Economische Confe rentie. Gisteren heeft Neville Chamberlain, de Britsche Kanselier van de Schatkist, in de monetaire subcommissie der Londensche conferentie het schuldenvraagstuk bespro- kenen de instelling van een boven de par tijen staande adviseerende organisatie be pleit. VERKOOP OOST-CHINEESCHE SPOORWEG. Te Tokio is Maandag de Russisch-Ja- pansch-Mandsjoerijsche conferentie be treffende den verkoop van den Chinee- schen Oosterspoorweg door Rusland aan Mandsjoekwo geopend. De vertegenwoor diger van Mandsjoekwo deelde mede, dat zijn land bereid is den spoorweg te koo- pen, als Rusland geen onoverkomelijke eischen stelde. Begeef u nooit verder in zee dan tot uw middel, opdat gij niet uw eigen leven en dat van anderen in gevaar brengt. I Volgens de laatste berichten 104 dooden en 72 zwaargewonden in het Ranau-gebied. Tal van dorpen verwoest of zwaar beschadigd. Aneta meldt uit Palembang: De bevolking meldt, dat in Lima en Kroë alle steenen huizen zijn ingestort. Het aantal dooden in deze plaatsen is niet bekend. De B. P. M. te Pladjoe (bij Palembang) verleende zeer veel bijstand bij het red dingswerk. Zij stond medisch en verple gend personeel af voor de verleening van chirurgische hulp en stelde verscheidene vrachtauto's beschikbaar ten behoeve van de voedseldistributie. Het opruimingswerk op den Ranau-weg vordert goed. Verwacht wordt, dat dit werk binnen vijf dagen gereed zal zijn. Thans zijn nog slechts twee kilometer onberijdbaar. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden in de marga Ranau 99, dat der zwaargewonden 65. In de marga Adjih bedraagt het aantal dooden 5, dat der zwaargewonden 7. De Goenoeng Seminoeng (ten Z. van het Ranau-meer) vertoont van onder tot boven een groote scheur. In de doesoens Kota Batoe en Pagar- dewa zijn op verschillende plaatsen warm waterbronnen ontstaan. De bevolking is rustig en gelaten. Kleine schokken duren voort. In het Ranausche is Banding Agoeng geheel verwoest, Djepara, Pilla, Tand- joeng Djati en Kota Batoe zijn zwaar beschadigd. Kota Batoe werd door brand geteisterd. Onder de dooden bevinden zich ook enkele Inheemsche volkshoofden. Ook de onderafdeeling Kroe! in het zuiden van Benkoelen is zwaar getroffen. 1 Nader meldt Aneta: Men heeft thans in de residentie Ben- koelen de volgende becijfering gemaakt van het aantal slachtoffers van de aard beving. j In de marga Soekau zijn 29 dooden en 19 zwaargewonden. In de marga Kem- baiing zijn 27 dooden. In de marga Liwa omstreeks 150 dooden. Omtrent medische hulp in de 1 marga Liwa is niets bekend. Verdere bijzonderheden ontbreken. De geruchten houden aan, dat voornamelijk steenen huizen zouden zijn ingestort. lat wiUK Buitenlandsch Overzicht pag. I Feuilleton Radio-programma Van links en rechts 2 M 2 2 De gouden standaard in ons land gehandhaafd Met verhaal van een ooggetuige 'van de aardbeving in Zuid-Suma tra. Volgens de laatste berichten 104 dooden en 72 zwaar gewon en De staatspartij in Duitschland op geheven De dubbele moord te Nuth. De molenaar is ook overleden De werkloosheid in Nederland sedert Mei met 18.524 afgenomen De ontwapeningsconferentie is tot 16 October verdaagd Wederom opruiingszaken voor den Zeekrijgsraad De verdwenen employé van de Scheepvaartver. Noord nog niet opgespoord Verboden vereenigir.gen voor In dische landsdienaren De Nederlandsche bank heeft haar disconto met 1 verhoogd. De promotie van Winnubst naar de Èere-afdeeling De officieele partij-mededeeling over de ontbinding van het Duitsch-nationale front Het vertrek van het Italiaansche vliegtuigeskader is gisteren weer uitgesteld De regeling van de melkprijzen. Een Nd.-Hollandsche centrale crisismelkcommissie 5 Ernstige waarschuwing aan <$no- vaarders en bestuurders van kleine vaartuigjes,9 Het groote succes van onze foto prijsvraag „9 Omtrek-nieuws10 Marktberichten „12 Marineberichten „12 Sportnieuws „12 en 5 m X 2 N 5 l 6 h 6 T:-" jf 5 5 6 De in bovenstaand telegram ge noemde marga's (dorpsbonden) behooren tot de onderafdeeling Kroeï, in het Zui den van Benkoelen. Het is het gedeelte, dat zich naar de Noordzijde aansluit bij het Ranau-gebied, waarvan liet door het gebergte gescheiden is. De officieele lezing. Het departement van koloniën heeft gisteren, naar Aneta-Holland meldt, het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, d.d. 28 Juni ontvangen: Dienstdoend resident Palembang Neys seint ex-Moearadoea na persoonlijke plaatselijke oriëntatie Ranaustreek na volgend aanvullend rapport. „Doesoens rond oostelijke helft Ranau- meer aantal dooden op heden 98, zwaar gewonden 7. Alle woningen in zeven doe soens geheel en in overige gedeeltelijk ingestort. Alle zwaargewonden geconcen treerd ondernemingshospitaal Sumatra- landbouwsyndicaat Sepatoehoe. In Meka- kauilirstreek waaronder resorteeren doe soens Pematangpaling, Poelaudoekoe, Tandjongbesar, Blimbing, Galangtinggi, Soekaradja doodental heden 17, vele zwaargewonden. Vier doesoens alle hui zen ingestort. Mekakauoeloestreek met als centrum Poelaubaringin volgens rap port 5 dooden. Slechts enkele huizen in gestort. Alle verdere noodige maatrege len voorziening medische en militaire hulp getroffen. Bestuur beheerscht toe stand. Bevolking thans rustig. Verkeers stremming veroorzaakt door vele zware aardschuivingen weg Moearadoea Ban- dingagoeng vermoedelijk binnen enkele dagen opgeheven. Telefoonverbinding Moearadoea Ranau thans hersteld. Resi dent Benkoelen per draad ingelicht in zake bevolkingsberichten situatie streek omgeving Pasarliwa gelegeen in trans- portweg Kotabatoe Kroe in welke streek j volgens geruchten 200 dooden op grond j waarvan dezerzijds versterking medi sche hulp en inlichtingspatrouilles Kroe-1 waarts". Resident Benkoelen seint 27 dezer: „Volgens hedenmorgen ontvangen be richt telegrafische gemeenschap met Kroe verbroken tengevolge aardbeving Zondagmorgen. Op mijn verzoek inlich tingen seinde waarnemend resident Pa lembang als volgt uit Moeraradoea: „Vol gens bevolkingsberichten wegtraject Kroe Kottabaroe talrijke aardstortingen versperd. Omgeving Pasarliwa 163 doo den, Soekau 25 dooden, Kroe 5 dooden, alle steenen huizen te Kroe ingestort. De zerzijds Liwawaarts medische huln in- lichtinfirspatrouilles. Zal u nader inlich- ten." Tk (d.d. de Resident van Benkoelen) j zich actief of passief verzetten tegen het vertrek zoodra mogelijk derwaarts." wettig gezag. Als voor landsdienaren verboden ver- eenigingen zijn aangewezen de P.N.I. en Ide P.I.*) Indien een landsdienaar handelt in strijd met de bepalingen van dit besluit, moet ontslag uit 's landsdienst onmiddellijk oneervol volgen. Deze regelingen gelden voor al het personeel dat geheel of gedeeltelijk, mid dellijk of onmiddellijk uit de landskassen wordt bezoldigd, terwijl een wettelijke regeling wordt voorbereid om de bepa lingen mede van toepassing te doen zijn ten opzichte van ambtenaren en beambten in dienst van lagere autonome gemeen schappen en het personeel van particuliere instellingen, welke worden gesubsidieerd en de zelfbestuursgebieden. KON HAAR HOOFD NIET MEER DRAAIEN. Gemarteld door spierpijnen. Een ons hulp is meer waard dan een ton medelijden. Dat was het ook voor deze vrouw. Iedereen beklaagde haar. Maar één gaf haar raad, die hielp. Na deze goede raadgeving was zij niet lan ger het voorwerp van medelijden. Zij schrijft: „Ik leed aan spierrheumatiek in den nek het was een marteling. Mijn hoofd kon ik niet meer omdraaien. Ieder een had medelijden met mij. Toen was er iemand, die me raadde Kruschen Saltz te probeeren, wat ik deed. En in zes maan den was ik een andere vrouw. Als ik nu maar het minste vleugje van rheumatiek voel, neem ik direct een dosis van Uw wonderlijke Kruschen Saltz en het ver dwijnt. Na alles, wat ik ondervonden heb zal ik nooit nalaten ook anderen Kru schen Saltz aan te raden." Mevr. S. Het zijn de opeengehoopte afvalstoffen in het lichaam, die de ondragelijke rheu- matische pijnen doen ontstaan. Kruschen Saltz nu spoort nieren en in gewanden aan tot gezonde, geregelde werking en het gevolg is dat de schade lijke afvalstoffen op volkomen natuur lijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U zich dus houdt aan de „Kleine dagelijksche dosis", zult U inwendig schoon zijn en blijven, en in een gezond, frisch en „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voqr het ontstaan van rheumatiek. Kruschen Saltz is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. (Adv.) De Pedidikan Nasional Indone- sia en de Partai Indonesia als verboden aangewezen. Mari ne-personeel en sociaal-democra tische of nationalistische ver eenigingen of groepen. Buitenzorg. Vastgesteld is een besluit waarbij o.a. is bepaald, dat geen lands dienaren lid mogdn zijn van dan wel mede werking verleenen aan vereenigingen, die actie voeren, welke schadelijk kan worden geacht voor de discipline of den goeden geest in het corps landsdienaren, of welke Op hooge bruggen is SCHERP RECHTS HOUDEN het wachtwoord I U kunt immers niet zien, of van de andere zijde verkeer nadert!

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5