ONDER HET LICHT ANGE AAP HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAO JUNI 1933. ESfM"4 m"r Luchtvaart. 't Zand. Laatste berichten. Binnenland. Een laffe aanval. De aardbeving in Zuid-Sumatra, Tenslotte is een verbod uitgevaardigd voor Europeesch en Inlandsch marine personeel om lid te zijn van of steun te verleenen aan vereenigingen of groepen op sociaal-democratischen of anti-mïlitai- ristischen grondslag. (Aneta) Dit zijn de beide 't meest links ge- riehte inheemscbe nationalistische orga nisaties, waarin resp. Moh. Hatta. oud- president van de Perhimpoenan Indonesia en ir. Soekarno, oud-president van de Partai Nasionaal Indonesia, de leiding hebben. 'R e d.- BEHANDELING IN IIOOGER BEROEP VAN DIENSTWEIGERINGSZAKEN. Batavia, 27 Juni (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof behan delt 80 Juni de opruiingszaak in revisie tegen den stoker-olieman R. Grootenboer, die werd vèrobrdeefd tot 10' mnd. ge van- eenisstraf onder aftrek van den tijd, dooi- gebracht ip preventieve hechtenis, met ontslag uit den militairen dienst en ont zetting uit de bevoegdheid omby de gewa pende macht te dienen. Denzelfcen dag beliandelt het Hof de zaken van de dienstweigeraars Inlandseh- korporaal-vliegtuigm. Tosgyo, Inlandsch- i n iJ t A airi'On wurgen. Het gelukte den aangevallene zich even los te rukken, waarop hp luid begon te schreeuwen, met gevolg, dat ae aanvallers de vlucht namen. Ter E., die zich tengevolge van een en ander onder geneeskundige behandeling moest stellen, heeft de vrouw en eender aanranders herkend. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. GELDS MOKKELAARS. 7tW» Mark en 1(MW Amerikaan- sche dollars In beslag genomen. Een man en twee vrouwen werden Maandagavond bij het verlaten der elec- trische tram tusschen Herzogenrath en Aken, aan een halte, slechts enkele meters van Kerkrade verwijderd, gearresteerd door een politieman, in Nazi-uniform ge stoken, die toevallig in de tram was ge zeten en gehoord had, dat de drie be doelde personen een kaartje naar Aken hadden genomen. Bij visitatie bleek, dat de vrouwen onder haar kleeding 1000 mark en 1000 Amerikaansche dollars hadden verborgen. De deviezen-smokke laars werden naar de gevangenis te Aken Het echtpaar woonde DE MOORDAANSLAG IN DE BALISTRAAT TE 'S GRAVENHAGE. De rechtbank heelt Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 31-jarigen chauffeur P. J. VV., tegen wien 3 jaar gevangenisstraf is geeischt ter zake, dat hij op 16 October van het vorig jaar, de Duitsche dienstbode Elfriede Scherer, met wien hij vroeger verkeering had, met een mes in de borst heeft gestoken. De rechtbank veroordeelde verdachte, terzake van poging tot doodslag, tot 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 6 maanden voorloopige hechtenis. VERDRONKEN. Te Zaandam is gisterenavond de 9-jarige S. Vet van het Boomgaardspad van een teerde een bekkenbreuk en inwendige kneuzingen. De vrouw is naar het zieken huis te Kerkrade overgebracht, DE VERDWENEN EMPLOYE VAN DE SCHEEPVAARTVEREENIGING NOORD. Men meldt uit Zaandam Dinsdag zijn de commissaris van politie, de heer S. v. d. Laan, en de inspecteur v. d. Schaaf uit Parijs, waarheen de voortvluchtige onder valschen naam per vliegtuig van de K.L.M. was uitgeweken, teruggekeerd. Ondanks de zeer ijverige nasporingen van de Parijsche politie is het niet mogen gelukken zijn verblijf plaats op te sporen. Dat hij van Parijs verder zou zijn gevlogen is niet waar- korporaal-viiegtulgm. rosgyo, imauu»,- overgebracht. Het echtpaar woonae in korporaal-telegrafist Soepiri, Cie beiden i £j0nantj (je tweede dame in Berlijn. werden veroordeeld tot zeven maanden ge- dekschuit in de Voorzaan gevallen enscUijnlijk, omdat men daar op het vlieg- verdronken. vei(i verplicht is zich te iegitimeeren en zün pas te toonen. v. A. is alleen in het Dinsdagavond is de 6-jarige zoon van b^zit van zyn eigen paspoort. Dat de den heer De Wilde te Alkmaar, spelender. voortvluchtige het geld niet over den wijs te water geraakt aan het Zeglis- ba,k gooit is gebloken, toen hij op de Badmèester van Diesen haalde het ventjekoateu van je taxi van Zaandam naar vangenisstraf. oiider aftrek van den ti.il, doorgebracht in preventieve hechtenis, met ontslag uit den militairen dienst en ontzetting .uit. de bevoegdheid om bij de militaire macht te dienen, en korporaal- machinist J. J. van Dijk, d'ie door den Zee krijgsraad werd vrijgesproken, tegen wel ke uitspraak door den advocaat-fiscaal appel werd aangeteekend. DE VEROORDEELINGEN IN DE OPRUIINGSZAKEN. Soerabaia, 28 Ju.ni (Aneta). Db Zeekrijgsraad te Soerabaia veroor deelde wegens opruiing den korporaal- machinist Teune tot 1 jaar gevangenis straf, onder aftrek van preventieve hech tenis, met ontslag uit den dienst en de matrozen der le kl. Bijleveldt en Wijshake tot resp. 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf en 8 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van preventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst. Soeral^ia, 28 Juni (Aneta). „Als onze machtige arm het wil, staat het heele fabriekjestE", was de uitdruk king, waarvoor de korporaal-machinist Teune zich gisteren voor den Krijgsraad thad te verantwoorden. Beklaagde had ver der gezegdt „Als ik de ankermachine moet klaarmaken, zal ilc een kapotte kiel aan trekken en zeggen, dat ik door de men- schen uit het logies gesleurd ben", terwijl hij op den dag van de dienstweigering tegen de verzamelde schepelingen zou hebben geroepen: „Allen naar de bak",- hetgeen het afgesproken sein voor de dienstweigering was. Aan den matroos der eerste klasse Wijshake was ten laste gelegd, dat hij in de eetzaal van den conservatie-dienst, waar een groote menigte marine-schepelingen aanwezig was, getracht zou hebben de tucht onder de krijgsmacht te ondermijnen door op luiden toon te zeggen: „Laten wij er weer gaan staan (doelend op de plaats waar die morgen dienst was geweigerd' en 8 Europeesche schepelingen waren gear resteerd). Wü hebben de Inlanders achter ons, maar wü hebben die niet noodig. Wij kunnen het alleen wel af, als wü allemaal meedoen". Aan den matroos der eerste klasse J. van Bijleveldt was ten laste gelegd, dat hjj in een vergadering van Marine-schepelin gen aan den wal zou hebben gezegd: „De bom is gebarsten, de „Java" zal het voor beeld geven. Wie maakt uit of de vloot zal varen, wij of een ander. Wij zullen er de boel bij neerleggen". DE DOODSLAG IN DE SCHEVENINGSCHE BOSCHJES. Veroordeelde gaat in hooger beroep. Naar de N. Rott. Ct. verneemt heeft de 25-jarige kleermaker N. J.R., die dooi de rechtbank te 's-Gravenhage ter zake van doodslag gepleegd in de Schevingsche Boschjes op mej. C. E. Biersch tot 6 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. DE ARBEIDERSPERS CONTRA BAARS. De vordering van de N.V. De Arbeiders pers, aanhangig gemaakt contra den lieer J. A. Baars, leider van den Alg. Ned. Fascistenbond tot schadevergoeding van f 25.000 aan genoemde N.V. terzake van mededeelingen, omtrent De Arbeiderspers, door den heer Baars gedaan, in een op 24 April j.1. te Rüswyk gehouden rede, zal op 5 September door de rechtbank worden behandeld. De landbouwer M. ter E., in de buurt schap Deurningen, houdt op eenigen af stand van zün woning een kippenfokkerij. In de laatste dagen meende hy herhaal- delyk in de omgeving onraad te bespeu- ren. Om deze reden ging hy Dinsdag avond laat nog eens naar de fokkerü Op eenigen afstand zag hy daar een vrouw staan, die op zijn komst luid begon te schreeuwen. Dit was blykbaar het sein voor drie mannen, die zich achter het terrein verdekt hadden opgesteld. Zü sprongen over een afrastering en gingen ter E. te lijf. Daar deze over een ge weldige lichaamskracht beschikt, wist hij hen aanvankelyk van het lyf te houden, waarby hy een paar personen tegen den grond sloeg, doch liy werd ten slotte overmeesterd en tegen den grond ge worpen, waarna men hem trachtte t« DOOR REVOLVERKOGEL DOORBOORD. Door het plotseling afgaan van een re volver kreeg de zoon van den jachtopzie ner D. te Epe, een kogel in de maag. Per rijwiel kon hy zich nog naar huis bego- veu, vanwaar hy direct naar het zieken huis te Zwolle werd overgebracht. De kogel bleek de maag te hebben doorboord en aan de rugzyde het lichaam weer te hebben verlaten. De toestand van D. is zorgelyk. weer op het droge, maar de levensgeesten waren reeds geweken. HET DREIGENDE CONFLICT AAN DE SPINXFABRIEK TE MAASTRICHT De arbeiders aan de Sphinx-fabriek te Maastricht hebbep Dinsdag het voorstel van de directie tot verlaging der loonen. voor sommige groepen met 38 pet. verwor pen. Aan de organisaties is opgedragen na der overleg te plegen met den directeur. DE MALLEMOLEN. Op de kermis te Spekholzerheide viel Maandagavond de gehuwde vrouw D., moeder van 4 kinderen, uit een malle molen. De ontboden geneesheer consta- Schiphol, waarvoor men hem 4 gulden vroeg, 50 cent heeft afgedongen, welk bedrag hy daarna aan den chauffeur als fooi heeft gegeven. Met de beide politie mannen heeft ook de secretaris van de Scheepvaartvereeniging Noord de reis naar Parijs meegemaakt. B u 11 e n 1 a nd. MODERNE LUTHERS. De voormalige opperste kerkeraad van Berlyn door de regeering naar huis gestuurd heeft dit niet maar zoo over zyn kant laten gaan. De raad heeft een klacht ingediend by het staatsgerechts- hof te Leipzig tegen de maatregelen, door den Pruisischen minister van eere- dienst en de door dezen benoemde com missarissen, genoemen tegen de Evange lische Kerken der Oud-Pruisische Unie. DOOR YVEL DLAWNURG Bij de oudste Den Helder. Inwoonster van HOOFDSTUK XXI. Zü werd geboren den 27en Juni 1835, dat is dus precies acht en negentig jaar geledien Catherine Huybens is haar negen en negentigste jaar ingegaan 27 Juni 1835.. Toen was Wil'.em I rog Koning der Nederlanden.... Eerst vijf jaar later, op den zevenden October 1840, verscheen zijn proclamatie, waarin hij af stand deed van de regeeringhet slot ervan luidde: „Wü danken Onze beminde onderdanen, voer de menigvuldige blijken van vertrouwen en verknochtheid Een van diie beminde onderdanen, die aldus voor haren trouw en verknochtheid bedankt werd', was de nu bijna honderd jarige vrouwtoen nog een kind van vijf jaar.... Het is niet voor den eersten keer in haar leven, dat zij Nederland door een ge weldige crisis bedreigd ziet! gemeester gehad, hü is nog bü me in de Vüzelstraat geweest. Dat was een lolletje, toen in de Vijzel straat, tjonge dat was een lolletje! Es effe prakkeöenke! Op het oude gerimpelde gezicht trekt het voorhoofd zich samen, de oogjes van de acht en negentig jajrige zien peinzend voor zich uit: Tja, nou heb ik 't. Stakman Bosse kwam deur ce Vijzelstraat, omdat het daar spookte, f six>okte? A3 u Rie nou 't Is maar zoo je gewemibent. Niks as je me nou! Dat zat zoo he^,. Zoo in eene, zonder datte ze wiste, waai* 't vandaan kwam, vloge d'r stukke steemi kelen door de lucht over de huize en die sloegen de ruiten an de overkant kapotJI Niemand wist, waar die steene vandaan kwame. Je zag ze zoo vliegen.... Kwam de politie an de achterkant, can vlogen die steenen naar ce politie toe.... en stingen ze an de voorkant van de straat, dan ook. en ze wiste maar niet waar die steenen vandaan kwame. Ze zochte, ze zoohte, maar vonde niemand. Dat heit dage geduurd en Ook teen, van 18401849, waren er de mensc-he wiere schuw en bang en zeie: overal groote finanoieele moeilijkheden, I't wasse spoken, die steenkool door de lucht drukkende schuldeen dreigend staats- gooiden. Ze krege erwtesoep en boone.. en om de veertien dagen krege ze „kwart", dat was cente.... Toen ik nog jong was ben ik in 't Strooie Dorp uit naaien geweest, want ik kon han dig met de naald omgaan. 't Strooie dorp? Was dat diclit bü Den Helder? Dichtbij? Me goeie mensdh, 't Strooie dorp dat sting d'r in, midde d'r in! Dat wasse huissies met riete daken en ze stonge bü de brug, ik geloof dat 't zoowat gelegen heb op de plek, vanaf, waar nou de gasfabriek staat, tot aan de Ruyghweg top. tenminste wat nou de Ruyghweg is. Teen was de gasfabriek er ok nog niet, daar was wel een groot vaarwater, daar re je we schaatsen. Dat water noemden we de „Kriek". Toch wel lastig .dat er geen gasfa briek was, zeg ik; 't zal hardstikke donker in Den Helder geweest zün. We konden ons best. heel best redden, zegt de oude vrouw. We zaten 's avonds bü een kaarsie of bij een olielampie en dan breiden we en op de straat brandde ook hier en daar een lantaarn met olie. bankroetgroote tekorten., en toch.. het kwam weer op zijn pootjes ter-echt. Willem I is gestorvenWillem II,, wier getrouwe onderdaan de 98-jarige vrouw, in de Heldersche Koningdwars straat no. 20 ook was, werd tot zijn vade ren verzameld. Willem III regeerde nu Holland. Catherine Helena Huybens was een zijner onderdanen. Geslachten heeft zü zien komen en gaan, maar zij bleef...een trouwe onder aan» van de Koningin. Vier generaties staatshoofden heeft zü gekend. Zü bleef.... niet oud en stuntelig en zielig., maar krachtig en flinkBijna iedereen kent haai- in Den Helder. In de Koningd'warstraat no. 20 leeft zij in de keurig onderhouden woning van haar 70-jarige dochter In een eenvoudige, zwarte japon, zit zü niet haar voeten op een houten stoof aan tafelin de keuken. Wilt u in de voorkamer op moeder wachten? zegt de 70-jarige krasse dochter. Nee, c'at wil ik niet., ik £a veel liever heel knus en gezellig in de keuken, bij de oude vrouw tegen de aanrecht zitten. De haren op het oude hoofd zijn als fijn zilverdraad.Op heur wangen een net werk van kleiife r:mpe!s.... haar handen blauw beaderd, het vel dun en doorsohü- i lendmaar haar oogen stralen vol levensglans. Weet u neg iets van uwe geboorte? vraag ik ezelachtig stom. Wie weet er nou iets van zün ge boorteSpottend kiiken de glanzende oogjes mij aan. Nu ja dat bedoel ik niet, zeg ik. Ik meen, wat was uw eerste herinnering van het leven? Ik weet nog heel goed, dat ik op school ging, o ja, maar toen was Ndeuwe- diep niks. heele maal niks! D'r waren lang niet zooveul huizen as nou! Mijn vader was een gepensionneerd ambtenaar hij was commies bü 't in- en uitktaren' van schepen. Ik ben jong getrouwd geweest.... e» ik ben nou al, Laat es küke, 64 jaar weduw vrouw. t Is liard as je jong bent en .je dan je man verliestToen ie stierf, was me Rh««eii en mijn oudste 10 jaar. i j moe^n Ploeteren en werken. 1 'je yijzelstraat heb ik een kruideniers- me getrouwd heit? Ik geloof, dat het burgemeester Jan in 't Velt was Dezelfde naar wien de Jan in 't Vcltstrwt genoemd is. Ik heb ok oog Stefcuiaa Bosse aio bur- Toen komt Stakman Bosse.. en die zet pelïsie an de voordeur en ok an de achter- J deure en ok agenten voor een leeg huis en het huis van Krens, zoo hiette die man waar erg gespookt wier. Nou en toen zagge ze, dat een groote dochter van Krens uit het leege huis stukke steenkool over de dake gooide. Nou, die wier effe gauw naar de wacht gebracht, de heele Vijzel straat heb er weke van op stelte gestaan Zoo'n meid he! Zoo'n spoo kvan een meid! Nou moet je niet denken, dat er mooie straten waren in de Vijzelstraat, 't Was een modderpoel van een weg.... en de Spoorstraat en de Koningstraat, die be- sting nog lang niet! 't Was allemaal jaag pad en sloot en land. Hier, waar ik nou op me stoel zit, hier graasden de koeien en geiten en er bestond niemendal, geen gasfabriek geen brug an de Binnenhaven, niks. Er was aileenig 'n overhaaltje. Goeie veerman, zet mij over, zoo was 't. D'r wa ren rasters, van die houten palen, rond de werf. Zoo ik zeg, de Nieuwe Brug was er niet, wel een overhaal. Die rasters liepen heelemaal tot het Hoofd toe. Of d'r toen ok merine was? Nou en of. Maar toen hadde ze 't niet zoo best as nou. De matrozen, in mijn tijd, waren ook heel anders gekleed. Ze droegen geen mutsen, maar platte hoeden van leer of zooiets met breede rand. Maar toen was 't geen lolletje bü de ma rine As de matrozen wat kwaads uitvoerden, dan ouwe vrouw Huybens maakt een veelbeteekenend gebaar met haar hand dan kregen ze ransel met een touw.... dat ken je je nou niet meer indenlce en das wel goed ok dat 't niet meer gebeurt Toen wiere ze an de mast gebonden en stinge d'r twee nierineinanuen bij 'ni en dan, om beurten kreeg ie van hun striets en dan hoorde je ze soms schreeuwen, want er wier raakgeskge. In mijn tijd werden ze ok nog gekielhaald. An de eene kant van 't schip wiere ze met een touw onder water gelaten en an de andere kant wiere ae dan weer opgehaald en dan liepen ze m d'r aatte plunje hard as een kieviet over co Buitenhaven om op te drogen. Z3 zegge wel deres: ik maag gekielhaald worre, maar een lolletje is t niet, lang met. Koningin Sophie vond dat al dat geslaag en gekielhaal niet te pas kwam en zei. dat het onmenschelük was. 't Was een lieve vrouw, en deur die is daar, zoo ze zeggen een eind an gemaakt.... en dat is maar gelukkig ok. Dat hoort in onze tiid niet ra oer thuis. Denk je dat de metroze toen ooit aard appels krege? Nooit niet inan.. nooit niet! Niet erg veilig. In de duister, met al dat vreemde zeevolk, zeg ik. Niks hoor, we gonge rustig slape, want we wiere bewaakt Weet je wat er toen was? Nou? zeg ik. Daar was de nachtwacht en die gong ieder uur door de straat. Ik weet nog pre cies wat ie riepdat is 't gekkeen 't is al zoo lang gele jemaar al is het uit me kinderjaren, ik ken het op een prikkie. Rap en zonder zich een oogenbiik te bedenken, begint de oude 98-jarige vrouw met een beefstem het lied te zingen, dat in haar jeugd de nachtwacht ieder uur voor haar huis zorg: Tien heit de klok! Bewaar je vuur en zwavelstok! Ik zal waken, Jij zal slapen. Vensters toe! Deur gesloten! En dan zeeën de dochters moeder: teugen der ■i' Geloof 't vast, Dat hy' op de dieven past; Ja hü loopt door wind en regen, 't Zingen wordt hü nimmer moe. Goede God, geef hem zijn zegen, Want mijn oogen vallen toe. Aandoenlijk is het, die oude vrouw te booren zingen een lied uit haar jeugd.... bijna honderd jaar geleden. En die nachtwadhts gongen door de stra ten en ze stirge bü de Doksbrug, die was waar nou de Biersteeg isan 't begin van de Spoorstraat. Nou, was dat niet mooi, wat die doch ters terug zonge? zegt de oude vrouw. Een oogenbiik glimlach ik, en ik denk aan de dochters van heden, die 's avonds om tien uur nog in de helverlichte Spoor straat sporten!en ik stel me voor, hoe ze zouden reageeren, wanneer een ouder- wetsohe uaohtwacht door de Spoorstraat zou komen en die zou zeggen: Jij gaat slapen! Ik zal waken! Hij zou heusch niet door de tegenwoor dige dochters gezegend worden en ook zou den ze niet zeggen: „Mijn oogen vallen toe", maar ze zouden giegelend uitroepen: „öei zeit wat!".... en ze zouden 'm de rook van d'r sigaret in het nachtwaker!ijk aangelaat blazen en haar vies geverfde noode lippen zouden zich verachtelijk krul len en ze zouden uitroepen: „Wat een oude, achterlijke engert! Bemoei je met .je eige, vint!" De wereld is heel wat veranderd, zegt de oude vrouw, maar weet je wie niet ver anderd is, en waar ik me heele leven stut en steun van gehad heb, dat is onze Lieve Heer daarboven. Ik kan nou al in geen jaren meer naar de kerk. Niet dat ik niet er heen zou kenne loope, maar ik krijg 't soms wel benauwd. Nou toen heb de oude pastoor Huyg gezegd, dat ik me eige niet mocht inspannen, maar thuis bid ik ook. en daar verhoort de Groote Baas niün ook. (Wordt vervolgd). EEN HONDERD-EN- I>R IE-J AR IG E. Te Prissé by Macon is Dinsdag Anne Sire honderd-en-drie-jaar oud geworden. De oude vrouw leest nog zonder bril, hoewel ze er wel een heeft, ze breit nog fyn breiwerk en ze hoort nog goed. Ze heeft het haar heele leven vrijwel arm gehad, werkend met haar man in den wijngaard en negen kinderen groot bren gend. Mevrouw Sire schrijft haar gezon den ouden dag toe aan haar sobere en vlytige levenswijze, maar ze erkent, dat haar gezonde constitutie hierbij wel een woordje zal hebben meegesproken. Wijn heeft zij haar leven lang heel weinig ge dronken, af en toe een beet je in de soep. „Dan is hij het best", heeft ze aan een correspondent van de „Matin" toever trouwd. Koffie heeft Anne Sire de laatste zestig jaar niet gedronken. DOOöELIJK BIJGELOOF. Te Jodar is een kind van 28 maanden vermoord, om het bloed van het kind aan een zieke te drinken te kunnen geven. De heele bevolkiug van de plaats is naar Ubeda vertrokken, om te betoogen voor de gevangenis, waarin de drie jonge mannen, die van den moord beschuldigd zyn, opgesloten. Men vreesde dat de op gewonden bevolking tot een bestorming van de gevangenis zou overgaan. TE PRONK. 't Twentsch dagblad Tubantia meldt, dat de heer H. Sparenberg, bestuurslid van den Chr. Textielarbeidersbond te Gronau en tot voor kort lid van den ge meenteraad van Gronau, zich Zondag avond j.1. eenige onvoorzichtige uitdruk kingen liet ontvallen, welke critiek in hielden op het huidige bewind. Daarvoor werd hy ingerekend en Maandagmiddag tusschen 12 en 1 uur voor straf te pronk gesteld voor het raadhuis te Gronau met een bord om den hals, waarop vermeld stond „Ich bin der grözste Verrater von Gronau". Aan beide zyden stonden natio naal socialisten in uniform. Na een half uur te pronk te hebben gestaan, werd de heer S. in vrijheid gesteld. DE TERREUR DER NAZI'S IN OOSTENRIJK. De nazi's in Oostenrijk hebben op het verbod van hun partij geantwoord met een proclamatie van Proksch, hun vroe- geren landsaanvoerder, die naar München gevlucht is, waarin hy zeide, dat de nazi's nu verder in Oostenrijk met terreur zul len werken om de huidige regeering ten val te brengen. Deze proclamatie is Vrij dag per vliegtuig te Weenen en elders verspreid. Inderdaad hebben zich sinds dien enkele daden van terreur voorgedaan en naar de Weensche correspondent van de N. R. C. vanochtend seinde, is die nazi-terreur de laatste vierentwintig uur verscherpt. Op de Reiehsbrücke is een koffer gevonden met een helsche machine. Te Kufstein, de Tirolsche grensstad, zijn zes bommen gevonden tegen den muur van de prefectuur. In een villa, in de Weensche cottage-Anlagen, de voorname wijk ten wepten van het Waliringer Park, is een bommenfabriek van de nazi's in de lucht gevlogen. Op den lokaalspoorweg Weenen-Baden heeft een helsche machine de rails vernield. VAN DE LUSITANIA? Reuter meldt uit Rome: Nabü Viareggio is een verzegelde flesch aangespoeld, die vermoedelyk afkomstig is van de Lusitania, welke gedurende den wereldoorlog door een Duitschen onder zeeër werd getorpedeerd. Toen het zegel verbroken was, bleek de flesch een beschreven papier te bevatten, dat echter nagenoeg niet te ontcyferen was. De eenige letters die met zekerheid kon den worden vastgesteld waren »S. O. S.« en »Lusit.«. De flesch droeg de teekenen dat zy lang in het water had gelegen. DE ODRA ZWART GEWORDEN. De rivier Odra nabij Zagreb is geheel zwart geworden. Het lijkt wel alsof er dui zenden vaten inkt in leeggestort zyn. Een groot aantal vissehen werd gedood, andere zwemmen geheel uitgeput aan de oppervlakte. Een onderzoek heeft uitge wezen, dat in het rivierbed minerale bronnen zijn ontstaan. DRIE MENSCHEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK VERBRAND. Op den grooten straatweg van Cognac naar Angoulème kwam een luxe auto met vyf personen in het donker in botsing met een met telefoonpalen geladen vracht auto. De luxe auto vloog in brand en twee menschen verbrandden, terwijl een derde persoon eenige uren na aankomst in het ziekenhuis, eveneens aan de brandwon den overeled. Een vierde werd met levensgevaarlyke verwondingen in het ziekenhuis opgeno men, terwijl de vyfde slechts betrekkelyk lichte kwetsuren opliep. ITALIAANSCH STOOMSCHIP AAN DEN GRONI). Het Italiaansche Oceaan-schip Roma, dat 400 passcagiers aan boord heeft, is in het Ambrose-kanaal voor de haven van New-York ten gevolge van sterken mist aan den grond geloopen. Het schip be vindt zich niet in gevaar. POLITIEKE BOTSINGEN IN SARAGOSSA. dig behandeld. Naar gemeld, wordt ver menigvuldigen deze insecten zich /,,0 sterk, dat zij een bedreiging voor het dis trict worden. HET UITGESTELDE VERTREK V.\\ DE ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN. Reuter meldt uit Orbetello, dat daar gisterenochtend om vier uur tachtig jour nalisten en fotografen aanwezig waren die door Balbo waren opgeroepen om het vertrek van het Italiaansche eskader voor de vlucht naar Amerika gade te slaan. De bemanningen der vliegtuigen hadden zich reeds aan boord begeven om de order van vertrek af te wachten. De camera's draaiden maar toen het uur van vyven sloeg, deelde Balbo mee, dat de ingekomen weerberichten ongunstig waren en dat het vertrek ook vandaag nog niet zou geschieden. EEN VLIEGTUIG VAN 1)E SPAANSCHE MARINE VERONGELUKT. Met zes Inzittenden. Uit Barceloua wordt gemeld, dat een vliegtuig van de marine met zes militai ren er in Maandagmiddag in zee is ge stort. Tot nu toe konden er slechts twee onderofficieren worden gered. DE VIER WINDEN GEVONDEN. De twee vliegers dood. Volgens een telegram uit Mexico van de Associated Press hebben arbeiders van een Engelsche petroleumonderneming het Spaansche vliegtuig, de Vier Winden, bij het meer van Machena teruggevonden. De twee Spaansche vliegers waren dood. We vernamen dat aan de fa. Doedena Schilders, aannemers alhier, is opge dragen den bouw van een 62-tal arbeiders woningen, een winkelhuis en een 5-tal bergplaatsen, alles te Alkmaar. Als voor waarde werd bij deze aanbesteding gesteld dat voor dit karwei allen arbeiders uit de gemeente Alkmaar moesten worden genomen. Door de heer P. Tuin alhier is van de fa. J. en D. Amesfoort te Den Helder aangenomen den bouw van een tweetal winkelhuizen in de Spoorstraat te Den Helder. VERDRONKEN. Dinsdagavond te ongeveer half zes is het 3-jarig zoontje van bakker O., alhier, spelenderwys in het Noord-Hollandsch Kanaal geraakt en verdronken. Het ventje werd door de moeder gevonden en direct door een voorbijganger naar dokter Oterdoom gebracht, die nog gedurende 1| uur kunstmatige ademhaling heeft toegepast, helaas echter zonder resultaat. De deelneming met de zwaar getroffen ouders Is algemeen. CORRESPONDENTIE. Aan den onbekenden inzender van een stukje tegen „Helders Belang" wordt medegedeeld, dat van anonieme stukken geen nota wordt genomen. 50 gewonden. Te Saragosso is het na een politieke vergadering tot bloedige botsingen geko men tusschen de vergaderingbezoekers en socialisten. Er werden vyf tig menschen gewond. 1'e Jyona is een kerk door radicalen in brand gestoken. Kostbaer kunstwerken zün door het vuur vernield. SCHOR PIOENPLA AG. De laatste veertien dagen zyn te Minia hi Opper-Egypte 212 menschen, die door schorpioenen gebeten waren, geneesktin- Rapport van den Resident van Palembang. Moeara-Doewa, 28 Juni (Aneta). De Resident van Palembang seinde aan ce Regeering, nadat hü zich persoonlijk in de Ranau-streek had georiënteerd, een aanvullend rapport. In dit rapport wordt medegedeeld, dat in de öoesoens rond de oostelijke helft van het Ranau-meer het aantal dooöen op 27 Juni 98 bedroeg, dat der zwaargewon den 70. In zeven, in dit gebied liggende, doesoens zijn alle woningen geheel ingestort, en in de overige doesoens is dit gedeeltelijk het geval. Alle zwaargewonden zyn geconcentreerd in het ondernemingshospitaal van het Sumatra Land Syndicaat, te Sf^gjtoehoe. In de Meka-euür-streek, waaronrer res sorteeren de doesoens Pematang-Paiing, Poelau-Doekoe, Tandjong-Besar, Blimbing en Galang Tinggi en Soeka-Rahja bedroeg het aantal dooöen op 27 Juni 17. Vele personen werden zwaar gewond. In vie* doesoens zyn alle huizen ingestort. In de Mekakau-Ooloe-streek, met als centrum Poelau-Waringen, bedraagt het aantal dooden volgens dit rapport 5. Slechts enkele huizen zijn in deze streek ingestort. Alle verdere noodige maatregelen ter voorziening in medische en militaire hulp zün getroffen. Het Binnenlandsch Bestuur beheerseht den toestand. I)e bevolking is thans rustig. De verkeersstremming, veroorzaakt door de vele zware aardstortingen op den weg Moeara-doewaBanding-Agoeng, zal vermoedelijk binnen enkele dagen zijn op geheven. De telefoon-verbinding tusschen Moeara- doewa en Ranau is thans hersteld. Berichten van de bevolking. Benkoelen, 28 Juni (Aneta). De Resident van Benkoelen is telegra fisch ingelicht inzake de berichten, afkom stig van de bevolking omtrent de situatie in de streek van de omgeving Pasar Liwa, gelegen aan den transportweg Kota Batoe- Kroë. In deze streek zouden volgens geruch ten 200 dooden zijn. Op grond van deze geruchten wordt vanuit Benkoelen zorg gedragen voor versterking van de medi sche hulp. Inlichtiiiigspatrouilles ziin naar Kroë vertrokken.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6