HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 JULI 1933. Oost-indië. Luchtvaart. Ingezonden. Texel. Advertentiën. 10 De economische wereld conferentie. Het stabilisatievraagstuk. Het Duitsche transfer moratorium. Naar het einde van het Centrum. China en Japan. De Aardbeving in Zuid-Sumatra. De dienstweiijeringszaken. Oud rijkskanselier Bauer gearresteerd. JULI Alle delegaties /.ijn het eens. Over tekst eener verklaring In zake gouthraagstuk. Alle delegaties, met inbegrip van de Britsche en Amerikaansche, hebben gis teren eenstemmig den tekst van de ver klaring in zake het goudvraagstuk goed gekeurd. Deze tekst is aan Roosevelt getelegrafeerd, op wiens antwoord ge wacht wordt» De tekst van de verklaring is niet ge publiceerd. De inhoud kan echter, naar vernomen wordt, in de volgende drie punten worden samengevat: lo. het is noodzakelijk, noch direct noch Indirect de valuta der landen met gouden standaard in gevaar te brengen 2o. speculaties op groote schaal moeten worden tegengegaan. 3o. het doel der conferentie, nl. uit eindelijke terugkeer tot den gouden stan daard, zal men onder het oog blijven zien. (De Tel,). 1 r Bescherming van Ned. guldens en Zw. francs tegen nieuwe spe culatieve aanvallen. Reuter verneemt uit gewoonlijk goed Ingelichte bron, dat de landen, die den gouden standaard nog handhaven, bij Mac- Donald aandringen op de verkrijging van een categorische verklaring inzake de stabilisatie van het pond sterling. In be paalde kringen hoopt men dat MacDonald zijn invloed zal aanwenden, om de Bank van Engeland er toe te brengen de ge- wenschte verklaring te doen. Indien de Bank van Engeland zich bereid verklaart het pond sterling t.a.v. den franc te sta- biliseeren, dan, aldus gelooft Reuter, zal de Bank van Frankrijk al het mogelijke doen ter bescherming van den Nederland- schen gulden en den Zwitserschen franc tegen nieuwe speculatieve aanvallen. Rantsoeneering 50 pet. De Rijksbank heeft medegedeeld, dat 50°/o van de rentebetalingen van 1 Juli tot 31 Dec. vervallende coupons getrans fereerd zal worden. De dienst op de Dawes- en Young- leeningen wordt volledig getransfereerd, doch niet de aflossing der Youngleening. Van alle overige coupons en dividenden wordt de helft, doch max. 4% per jaar getransfereerd. NAAR DE ONTBINDING VAN CENTRUM EN BEIERSCHE VOLKSPARTIJ. De afdeeling Augsburg van de Beier- sche Volkspartij, die Stad en Kreiss Augsburg omvat, heeft tot zelfontbinding met ingang van 1 Juli besloten. De eerlang verwachte ontbinding van Centrum en Beiersche volkspartij, welke vermoedelijk zal leiden tot opneming van hun afgevaardigden in de nat.-socialis- tische fracties zou, naar het Wolfbureau constateert, beteekenen, dat in vrijwel alle Duitsche parlementen nog slechts éën fractie zal bestaan, de nationaal- socialistische, die in den Rijksdag na de opneming der afgevaardigden van het in middels ontbonden Duitsch-nationale front reeds over 344 zetels beschikt. De Cen trumfractie telt 73 leden en die der Beiersche Volkspartij 19 leden, terwijl ten slotte nog 5 afgevaardigden tot dwerg partijen behooren. Daar ook deze 5 leden reeds contact met de N.S.D.A.P. hebben gezocht, zou de nationaal-socialistische fractie dan tot 422 leden groeien, terwijl het aantal leden van den Rijksdag na het verbod van de communistische en de sociaal-democratische mandaten 441 zetels telt. In den Pruisischen Landdag is de toe stand voor de nationaal-socialisten nog gunstiger, daar hier na opneming van de Centrum-afgevaardigden alle 350 leden tot de nationaal-socialistische fractie zouden behooren. Beslissing verwacht na den te rugkeer van Hitier uit Neudeck. In den loop van Donderdag hebben tusschen vooraanstaande persoonlijkheden van het Centrum beraadslagingen plaats gehad betreffende het verdere lot van het Centrum. Aan deze interne besprekingen zijn in de laatste dagen voorafgegaan niet ver bindende besprekingen tusschen een aan tal Centrumleiders en toonaangevende persoonlijkheden der rijksregeering en der N.S.D.A.P. In verband met de ontwikkeling der laatste dagen, vooral wat betreft de ont wikkeling van het Duitsch-nationale front, was bij de besprekingen der centrum leiders de algemeene opvatting, dat het handhaven van den tegenwoordigen toe stand moeilijk langer kan worden verant woord, te meer waar de zelfontbinding van de centrumfractie in den Berfljnschen gemeenteraad en dergelijke gebeurtenis sen in het geheele rijk reeds de nieuwe richting wijzen. Besluiten zijn vandaag nog niet geno men. In Centrum-kringen gelooft men echter op grond van de gevoerde bespre kingen met de toonaangevende instanties der N.S.D.A.P. te kunnen komen tot een zelfde accoord als het Duitsch-nationale front. Practisch zou dit dus beteekenen de zei l'ontbindiag van het Centrum en het gast zijn van de Centrumafgevaardig den in Rijksdag, Landdagen en gemeente raden van de N.S.D.A.P. Verwacht kan worden, dat na den terug keer van den rijkskanselier uit Neudeck den Centrumleiders zich met Hitier in verbinding zullen stellen en dat dan de definitieve beslissing zal vallen. GOEBBELS OVER HET FASCISME. Minister Goebbels heeft Donderdag bij de opening van het zomer-semester van de Duitsche hoogeschool voor politiek o.a. gezegd; Het fascisme is een verschijnsel dat met Mussolini voor de eerste maal opge treden is. Het fascisme kreeg door Mus solini niet alleen idee maar ook vorm en organisatie. Mussolini is als een phe- nomeen van wil en idee te beschouwen. Hij heeft voor het eerst het marxisme als politieke factor uit de wereld der feiten weggeruimd en hij heeft het bewijs geleverd dat het als arbeiders-beweging overwonnen kan worden, niet met reacti onaire middelen maar door nieuwre sociale denkbeelden. Het fascisme is voorts het eerste protest geweest tegen het liberalis me. Ik ben overtuigd dat de politieke richting die wij thans in Italië met het woord fascisme en die wij in Duitschland met het woord nationaal-socialisme ken schetsen, langzamerhand geheel Europa zal veroveren. De opmarsch naar Rome is de eerste poging geweest, om de liberale, democra tische geesteswereld te vernietigen en in haar plaats een nieuw begrip van corpo ratief denken te plaatsen. EVANGELISCHE KERKQUAESTIE IN DUITSCHLAND. Rijkspresident von Hindenburg heeft een brief aan Rijkskanselier Hitier ge zonden over de quaestie van de Evan gelische kerk. Hitier vond hierin aan leiding aan dr. Frick op te dragen, onderhandelingen in te leiden in den zin van den brief van den Rijkspresidéht. DE ONTBINDING DER POLITIEKE PARTIJEN IN DUITSCHLAND. Ook de ChrlstelUk-sociale volks- dienst verdwijnt. De onderhandelingen der leiding van den Christelijk socialen volksdienst met den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, zijn geëindigd. De rijks leiding van den volksdienst is Zondag a.s. te Kassei bijeengeroepen voor het nemen van een besluit om de partij te ontbinden. VERMOGEN KATHOLIEKE VEREENIGINGEN IN BESLAG GENOMEN. In de Palts. Op last der regeering werd gisteren in talrijke plaatsen in de Palts het vereeni- gingsvermogen van katholieke vereeni- gingen door de politie in beslag genomen. In Ludwigshafen werden op de ver mogens der vereenigingen van alle acht parochies beslag gelegd, voorts bij de kath. vereenigingen in Landau, Oggers- heim en Rheingónheim. KONING ZOGOE ZIEK Blijkens een Reuterbericht uit Parijs bevat de »Temps» een telegram uit Rome, waarin melding wordt gemaakt van een verergering van den gezondheidstoestand van koning Zogoe van Albanië. Het euvel, waaraan de koning sedert eenige jaren lijdt (een keelziekte), zou thans dermate zijn toegenomen dat, vol gens bepaalde geruchten, de quaestie der troonopvolging elk oogenblik zou kunnen worden gesteld. Daar Koning Zogoe geen nakomelingen heeft, zou dit probleem niet alleen tot binnenlandschen strijd aanlei ding kunnen geven, maar ook internatio nale complicaties kunnen veroorzaken. Het is aldus de »Temps« waarschijn lijk dat Italië van deze gelegenheid zou gebruik maken om de elementen, die in Albanië tegen Italië gekant zijn, van hun post te ontheffen. MODERNISEERING VAN ALLE AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN. De Amerik. vlootsecretaris Swanson verklaarde heden, dat 72 millioen dollar behalve de reeds aangekondigde kwart- millioen dollar zullen worden besteed voor de moderniseering van alle oorlogs schepen, teneinde de Amerikaansche vloot op hoogste strijdkracht te brengen. Uit bevoegde bron verluidt, dat een overeenkomst is tot stand gekomen tus schen het Kwantoeng-leger en de Chi- neesche autoriteiten in Noord-China met betrekking tot de verschillende soorten van Chineesche troepen in de gemilitai- riseerde zones van Noord-China, welke is vastgelegd in de recente wapenstil standsovereenkomst. De nieuwe overeen komst heeft speciaal betrekking op het district ten Oosten van de Loeanrivier, welke, naar verwacht wordt, onder leiding zal komen te staan van generaal Hoeang Foe, den voorzitter van den politieken raad van Peking. DE BEWEGINGEN VAN TROEPEN EN SCHEPEN IN INDIË. Een verbod ingetrokken. Anéta meldt: Bfl gouvernementsbesluit van 29 Juni is ingetrokken het besluit van 20 Fe bruari j.1., waarbij tot nader order werd verboden, door middel van de drukpers berichten te verspreiden omtrent bewe gingen van troepen of schepen behooren- de tot de land- en zeemacht in Ned.-Indië. In het hart van het aardbeving* gebied. Woensdag is een brigade er in geslaagd den tocht van Ranau naar Liwa over den weg met zware aardschuivingen te vol brengen. Liwa heeft buitengewoon zwaar geleden. In totaal zijn hier thans 364 dooden. Vier artsen zijn naar Liwa ver trokken, benevens een transport verband middelen. Gevreesd wordt voor het lot van de doesoens Bawai, Djedjawa, Oemboel Besagi op de helling van de Pesagi, vanwaar geen bericht is ontvangen. De verkeersstremming tusschen Moeara doewa en Simpang is opgeheven. Hon derden vluchtelingen verlaten per autobus het geteisterde gebied. Steun van de Minahassa. Op initiatief van assistent-resident Oberman, is een steuncomité gevormd uit dank berustend voor de bij de Minahassa-ramp verleende hulp. Honderden dooden. Volgens betrouwbaar bericht is de tele foonverbinding Liwa—Kroë waarschijn lijk heden hersteld. Volgens bericht onder district Liwa zijn er 274 dooden, van Kenali en Waitenong niets bekend. In Ranau, Mekakauilir en Mekakau- oeloestreek is het aantal ingestorte huizen resp. 647, 355 en 10, het aantal dooden 106, 16 en 1, het aantal zwaargewonden 53, 14 en 1, het aantal lichtgewonden 124, 33 en nihil. Raming van de door de aardbeving aangebrachte schade in dit gewest zal nader worden opgegeven. schade voor de stad Berlijn loopt in de millioenen. Het onderzoek, dat over meer den 30 particuliere bouwers en bouwver- eenigingen loopt, is nog niet geëindigd. Tegen den korp.-machinist J. J. v. Dijk tiie door een Zeekrijgsraad te Soerabaia was vrijgesproken, werd door het Hoog Militair Gereobtshof geëischt een gevan genisstraf van 2 jaar, met ontslag uit den militairen dienst en ontzegging om bij de gewapende mncht te dienen. De verdediger van beklaagde, de offi cier van administratie van 't Hof, be pleitte vrijspraak. Uitspraak 7 Juli aju 1 ERNSTIG MOTORONGELUK. Woensdagavond is te Oss de motorrijder B. uit Oisterwijk met zijn metor geslipt en in volle vaart tegen een boom gebotst. Hij is met een ernstige hoofdwond en een gebroken been opgenomen. Zijn toestand is ernstig, ZIJ HADDEN REISGELD NOODIG... Woensdagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de kiosk op het per ron van het station te Gouda en uit een lessenaar een bedrag van 48 gulden ont vreemd. VERDRONKEN. Donderdagavond ongeveer lialf aoht is het 6-jarig jongetje J. Planjer al spelend in de Botermarkt te Leiden geloopen en verdronken. Sedert Vrijdag j.1. is te Oudehorne de 70-jarige S. Koelnia vermist. Donderdag morgen is zijn lijk in het Tjongerkanaal gevonden. DE GEVOLGEN VAN GROOTE ONVOORZICHTIGHEID. Op den weg LeeuwardenWijtgaard is Woensdagavond de motorrijder W. Maar sten van Leeuwarden, die met een razende snelheid door een der bochten vloog en deze te groot nam, over den kop geslagen. In een ziekenhuis te Leeuwarden is hij aan zijn verwondingen overleden. GEËLECTRUCUTEERD. Het Provinciaal Utreehtsch Electrici- teitsbedrijf heeft Woensdagnacht aan de politie te Woerden kennis gegeven, dat in Zegveld bij Woerden het lijk was gevon den van den 18-jarigen T. de Bruyn, land bouwerszoon te Zegveld. Deze was door tot nog toe onopgehelderde oorzaak in aan raking gekomen met het hoogspannings net der electrische geleiding. Het lijk lag geheel verkoold by den zoogenaamden nokpaal. Vaststaat, dat het slachtoffer van te voren in den paal moet zijn geklommen, omdat bij onderzoek bleek, dat boven in den paal overblijfselen van kleeding en lohaamsaeelen aanwezig waren. Het lijk is door de politie naar de algemeene begraaf plaats te Zegveld overgebracht. De burge meester van Zegveld stelt met de rijks- en gemeentepolitie een nader onderzoek in. NOODLOTTIGE VAL. Het 7-jarig dochtertje van den heer K. uit de buurtschap Geesteren onder de gemeente Tubbergen, is bij het leeren fietsen tegen een hond opgereden, met het gevolg, dat zij viel, op haar hoofd terecht kwam en een hersenschudding opliep. In het R.K. ziekenhuis is zij aan de gevolgen van den val overleden. VERDRONKEN. Een 3-jarig kind van den schilder C. van Garderen, aan de Buldersteeg, te Hardinxveld, geraakte in de sloot op zij van het huis en werd er dood uitgehaald. DE JUWEELENDIEFSFTAL TE AMSTERDAM. Weer een arrestatie. De recherohe van het bureau Singel te Amsterdam heeft Woensdagavond een 30- jarigen man aangehouden, verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal onlangs in ->en juweelenwlnkel in de Kalverstraat aldaar gepleegd. By een huiszoeking zijn een aantal ringen bezet met diamanten en afkomstig van dezen diefstal aangetroffen. De man is geen bekende van de politie. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Dit is de 7de arrestatie inzake dezen diefstal. AUTO OF AUTOBUS IN RIVIER GEREDEN Sliedrecht. 1 Juli 1933. Hedenmorgen vroeg is vermoedelijk een auto of autobus van den Merwededijk bij de Spoorbrug de rivier ingereden. Omwonenden hoorden in den vroegen ochtend een lievigen slag en stelden de politie hiervan in hennis. Bii het onderzoek op den dijk vond men spo ren van banden, die er op wezen, dat een auto of autobus in de rivier moest zijn ge rold. De politie begon onmiddellijk te dreggen, doch dit leverde geen resul taat op. Evenwel kwamen hedenmorgen 10 uur olievlekken op het water drijven, zoodat een ernstig auto-ongeluk gevreesd wordt. Of er personen in de auto zaten en hoeveel is niet bekend. OPHELDERING IN MOORDGE AL? In November 1932 heeft een landbon- wer te Oss in zijn weide het lijk gevon den van den kastelein J. v. d. Pas. Het lyk Vertoonde vier schotwonden. De ver onderstelling werd gemaakt, dat het slacht offer eerst gebonden was en daarna door schoten uit een revolver gedood. Voorts kwam vast te staan, dat de vermoorde man den vorigen dag jarig was geweest en in verband daarmede tot in den nacht met zjijn familie en kennissen een feeste lijke bijeenkomst had gehad, waarbij veel gedronken was. In den loop van den nacht had de kastelein zijn woning verlaten en was daarin niet meer teruggekeerd. In verband met een en ander werden nog denzelfden dag eenige verdachte personen gearresteerd, maar deze moesten korten tijd later wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. Dezer dagen schijnen echter feiten ter kennis van de marechaussee te zijn ge komen, die nieuwe aanwijzingen omtrent den geheimzinnigen moord bevatten. In verband hiermede is Donderdagmiddag het parket uit 's Hertogenbosch plotse ling te Oss verschenen. Het heeft een langdurig onderzoek ingesteld; daarbij is een bezoek gebracht aan een woning op de grens van de gemeenten Oss en Berghem, waarbij ook deskundigen aan wezig waren. In deze woning moeten bloedsporen zijn gevonden. Omtrent de resultaten van het onder zoek wenschte men zich nog niet uit te laten. Buitenland. I „FATTY"t Vergane roem. De jaren geleden nogal vermaarde film-1 acteur en Hollywood-oeroemdheid „Fat- „„.r ^T_ T„T ty" Arbuckie is overleden. Toen hij op 1 NOOD VERKEEREJf het hoogtepunt van zijn bekendheid was werd hij als hoofdpersoon betrokken in een schandaal, waarbij een film-actrice N.V. ALGEMEENE N.-HOLLANDSCHE MAATSCHAPPLIJ VAN LEVENS VERZEKERING. Bovengenoemde Maatschappij, onder direc tie van de heeren R. Baas Azn., Mr. A. R. Baas en H. G. Jongh hield heden, 29 Juni, onder leiding van den president-commissaris den heer jhr. Mr. D. E. v. Lennep, haar jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders. Aan het door directeursen uitgebrachte ver slag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal, vermeerderd met de verzekerde rente, steeg tot 18.811.968. op ultimo December 1932. De rekening „Premiën en Koopsommen wijst als saldo een bedrag aan van 598.542.87'/2, vergeleken bij het eindcijfer op Ultimo December 1931 een vooruitgang in premie-ontvangst van 17.155.66. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargenomen sterfte bedroeg 63.6 pet. van die, welke berekend was. De uitkeeringen eigen resico, beliepen dit jaar 171.634.32. De premie-reserve moest een verhooging ondergaan van 168.614,69. Door deze verhooging komt de premie-re- serve op de Balans voor met een bedrag van 3.402.069,14 onder welk bedrag niet he pen is de premie-reserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen in herverzekering werden gegeven en die voor rekening van de herverzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar 184.000.98 tegen een bedrag van 179.348.3t in 1931 De gemiddelde gekweekte rente in 1932 be droeg 5,08 pet., hetgeen aanmerkelijk hooger is, dan de voor de reserve-berekening aange nomen rentevoet van 31/, pet. en 4 pet. De onkosten bedroegen totaal f 227.025,09; voor dit doel was echter een bedrag van 246.608,54 besch:kbaar. De effectenportefenille. gewaardeerd vol gens den Ultimo December koers, wees een koerstijging aan van 96.691,96, welk bedrag rechtstreeks naar de reserve geldbelegging is overgebracht. Op vaste goederen werd 29.200,afgeschreven. Door bijschrijving uit de winst van 76.303,57 op de extra reserves, stegen deze tot een gezamenlijk bedrag van 360.200, dat is ruim to der premie-reserve. Aan het pensioenfonds voor het personeel werd uit de winst f 10.000,toegevoegd en k'nsi daardoor tot 75.000. De vergadering hechtte, na prie-advies van Commissarissen, hare o-oedkeuring aan de overgelegde Balans-. Winst, en Verliesreke ning. de directie dër^ar-eerend voor 5et ge voerde beheer. S? verseh'uiende voorstellen omtrent bij en afschrijvingen en winstverdeeling worden aangenomen. Het dividend bleef onveranderd, r-eljiV aan dit van het vorige jaar. DE VLIEGTOCHT VAN ULM. Ulnt, de Australische vlieger, die tracht het record Mollison voor de vlucht Australië—Engeland te breken, heeft gisteren een goeden dag gemaakt, door van Calcutta naar Karachi te vliegen, een afstand van 1400 mijl. Wanneer men rekent van zijn vertrek uit Sydney, had hij er gisteren 7150 myl opzitten, 11a zes dagen vliegens. Houdt men echter rekening met het vertrek uit Australië, dat is dus uit Derby, dan was hy nog slechts vijf dagen onderweg, in welke vijf dagen hij ruim 5000 mijl heeft afgelegd. Hy heeft nu nog 4000 myl af te leggen en daarvoor nog vier dagen beschikbaar. Natuurlijk kan het korter, zooals blijkt uit zijn eerste etappes, Sydney—Derby en Derby—Singapore, die respectievelijk 2100 en 1800 mijl be droegen. De vlieger was voornemens Donderdagochtend om zes uur naar Aleppo te vertrekken. op niet verklaarbare wijze het leveu ver loor. Sindsdien waren hij en zijn films in den ban gedaan door de bioscoopdirec ties. Pas veel later mochten er weer films van ..Fatty" het was een ongelooflijk dikke man op het witte doek komen. Maar de oude populariteit en den ouden financieeleii voorspoed heeft hy niet her kregen. De filmacteur werd Woensdag doodge- vonden in zijn hotelkamer. ONGELUK IN EEN STEENGROEVE. Elf arbeiders bedolven. In een steengroeve in Pilisvoeroesvar, in de nabijheid van Boedapest, is Woens dag een ernstig ongeluk gebeurd. Een ondergrondsche bron brak door een dyk T heen, waardoor een aardverschuiving ;"s,''f °"s we er?m vergunning verleend ontstond, die 11 arbeiders bedolf, de red- j0 'u_ °rsanseeren van een lof.ru ten dingswerkzaamheden werden onmiddel- on~ oms- ziet u maar eens, er ko- Wederom koint ons Ondersteuningsfonds tot bet groote publiek om belangstelling te wekken voor het lot dergenen, voor wie dit Fonds is gesticht. Men weet het nü zpo lang zamerhand wel: het Vrijwillig Fonds tot On dersteuning van Behoeftige Musici is een stichting van den Nederlandschen Toonkun- stenaarsbond en beoogt musici, die in maat- schapelijke moeilijkheden verkeeren uit den nood te redden. Het zal wel nauwelijk noodig zijn te zeg gen, dat vooral in dezen vreeselijken crisistijd ons Fonds een buitengewoon zwre taak heeft te vervullen. De algemeenemalai se treft de kunstenaars en dat er naar wordt gehandeld, en onder hen ook de Toonkunstenaars met ongekende hevigheid; de nood is groot en wijd verbreid, de aanvragen om steun zijn tal rijker en dringender dan ooit. Het is een mooie taak in deze omstandigheden de hel pende hand te kunnen bieden. En daarom voord zijn wij verheugd dat de Minister' van TE VEEL MEDICI. In de Vereenigde Staten is er op het oogenblik een surplus van 25.000 dokto ren, aldus verklaart het rapport van den Bond van Doktoren. Te veel studenten gaan in de medicijnen studeeren, met het gevolg dat er een over productie van doktoren is. De bond stelt daarom voor het toelaten van studenten tot de medische faculteit aanzienlijk te beperken. Verder stelt de bond voor om studen ten, die aan buitenlandsche universiteiten gestudeerd hebben, in Amerika geen exa men te laten doen, tenzij zii een bewijs van bekwaamheid kunnen overleggen van de buiteniandsehe universiteit waar zii gestu deerd hebben. DE EX-KROONPRINS EN DE STALEN HELM. De ex-kroonprins heeft graaf Piicklei den leider van den Stalen Helm in Siiezië den volgenden brief gezonden. Als eerelid van het district Siiezië van den Stalen Helm, bond van frontsoldaten, gevoel ik mij gedrongen u een en ander te verklaren over de overeenstemming, welke bereikt is tusschen rijkskanselier Adolf Hitier en den leider van de Stalen Helm, Franz Seldte: Ik juich het toe, dat het eindelijk gelukt is den grondslag te leggen voar de nauwe aaneensluiting en voor het gemeenscna P peliike front van de in het nationaal-soofa- ïisme en in den Stalen Helm aanwezige nationale krachten. Ik zie daarin niet al leen een waarborg voor de verzekering dier. tot nu toe bereikte resultaten, maar vooral ook het bewijs voor de erkenning en den wil der leiders, dat voor de geluk kige oplossing van de geweldige taak, wel- ek voor ons ligt, de krachtige hulp van den Stalen Helm noodig is op de basis van volkomen gelijkwaardigheid. Dat daarbij op zakelijk en persoonlijk gebied offers moeten worden gebracht, wenschen op den achtergrond moeten worden ge schoven en dat ook teleurstellingen op den koop foe moeten worden genomen, spreekt vanzelf Het heeft den Stalen Helm nog nooit gemankeerd aan offervaardigheid, wanneer het er om ging de groote vacer- landsche gedachten na te leven. Voor de nationale organisaties gaat het er thans om het bewijs te leveren, dat de zin en het doel van de groote Duitsche vrijheidsbe weging en de rol, welke hun daarbij toe- S komt, bij deze medewerking wordt erke" GRETA GARBO. lijk ter hand genomen, doch nadat reeds '8'<T ,ote" e" 1800 prij>?n- I" h,et niet verscheidene uren hard gewerkt was, was a? ee" ,UI en«en'oon mooie loterij? men er nog niet in geslaagd de unge- ,.zu °c 7 r mmmer heb- lukkigen te bevrijden, zoodat de hoop is', 1 n ien oet u door een lootje te „nrr jg kunnen *oopen fen goe(* vverk. Dat wij zooveel prij zen kunnen beschikbaar opgegeven hen nog levend bergen. Na afloop van haar contract voor twee jaar met de Metro-Goldwyn-Mayer, zal Greta Garbo voorgoed naar Stockholm terugkeeren en de studio's in Hollywood vaarwel zeggen. Het blad Dagens Nyheter verneemt volgens Reuter verder, dat Greta Garbo in de nabijheid van haar geboorte plaats Stockholm een huis heeft gekocht dat voor haar gemoderniseerd zal wor den. BERLIJN TELT 4.202.050 INWONERS. Het stedelijke bureau voor statistiek deelt mede, dat het voorloopig resultaat der volkstelling van 16 Juni is, dat te Berlijn 1.936.860 mannen en 2.265.190 vrouwen wonen. De bevolking bestaat dus uit 4.202.050 zielen. ONGELUK IN EEN MIJN. Vier dooden. In een mijn te San Langreo zijn vier arbeiders door myngas gedood. stellen danken wij aan 't feit, dat velen ons verblijd hebben door het afst'an van nuttige of fraaie voorwerpen. Iri het bijzonder hebben verschillende beec- dende kunstenaars werken van hun hand voor ons doel afgestaan. Wij willen dus heel graag dat u een lot of kan het zijn meerdere loten voor onze loterij koopt. Het is een enorme taak om achttien duizend loten aan den man te brengen.... maar die taak kan ons heel licht gemaakt wor den, als velen er aan medewerken. In elke stad of dorp, in eiken kring van familie of kennissen kan men voor dit aan ieder sym pathieke doel wel een of meer loten plaatsen. Wie helpt mede? o.esoP2r lot' Wie" lo'ten beMell'e'n^wirf'et'?"e«te""d wêg^*zakkerdlery""óp de POLITIE. Gevonden: 2 portemonnaies, een schaap met lam, een schoen. ZE KREGEN GEEN GELEGENHEID HUN SLAG TE SLAAN. Begin dezer week werd ons medege deeld dat hier enkele personen waren ge- wij hopen dat we zeer vele bestellingen mogen verwachten kan dit doen op een der vol gende manieren: door storting of overschrij ving van het bedrag op postrekening 40819 (P Verdacht van verduistering opBGnkwaard), door bestelling per postwissel groote schaal. De crimineele politie heeft dezer dagen een groote zuiverings-actie ondernomen in de zaken van de Berlijnsche gemeentelijke en voor 't-Gravenhage per kaart J. P. Coen- straat No. 22 te 's-Gravenhage of telefoon No. 773522. Na bestelling op een dezer wijzen volgt toezending van de loten. En dan hou den wij ons vriendelijk aanbevolen om aan t jtr X M l i. .UmüUVOien OIT1 3,111 Wonmgbouw-vereen.g.ngen. Meer dan bovenstaand adres schriftelijk of telegrafisch 100 ambtenaren hebben er aan deel geno-jte mogen vernemen wie loten voor ons v il men en als resultaat zijn gisterenmorgen verkoopen. Baurat Schallenberger, de op wachtgeld geplaatsten directeur, en de soc.-dem. oud-rijkskanselier Bauer gearresteerd. Schallenberger heeft grondspeculanten en eigen bouwers bevoordeeld ten nadeele Naar mén ons mededeelt heeft de heer B. Kuiper liet voornemen om binnenkort met een zeilboot met buitenboordmotor, regelrecht naar Engeland te varen, de heer C. Keyser zal hem vermoedelijk op ciien tocht vergezellen. De jongelui mank ten met dit vaartuig al enkele moeilijke 01 j 'tochtjes op Texelstroom en Noordzee, der gemeente Berlqn bi, de verstrekking DUTgerlIjke Stand Van flön Helder Vo°r volbrengen van dit waagstukje zal Bij voorbaat danken wij voor het vertrou wen en de medewerking die wij, naar de er varing ons reeds heeft geleerd, ongetwijfeld dezen keer zuilen genieten. kermis. Naar de politie ons medeaeelt is dit nlei geheel juist, wel werden een tweetal per sonen op kosten van het gemeentebestuur naar elders getransporteerd, die men om verschillende redenen maar beter oordeel de tydens de kermisweek te verwijderen. PER ZEILBOOT MET BUITENBOORD MOTOR NAAR ENGELAND. van hypotheken en daarvoor groote be dragen aan steekpenningen opgestreken. Oud-kancelier Bauer heeft deze mani pulaties gedekt doi d gemeentelijke ver- eeniging vc-valschie opgaven voor te leg-JP gen om daardoor hoogere hypotheken te e'> A. v. d. Meijde. j. C?v?Bauéeo«en Vf*rlf riinrvn rltan mot- A I 1 .1. .1 SsPllotilriiic. o V II van 29 en 30 Juni 1933. GETROUWD: W. Grooff en J. Smit K. Bezema en E. H. Slijkhuis. R leunisse en M N. J. Vroone r.. tl. hlykhuis. R. M. I. J- C. de Langen Wendels. en T. Mieldiik. M. Leune een periode van vast weder worden afge wacht. verkrijgen dan met de waarde van de ter reinen en de te bouwen huizen strookte. J. J. Selietikius. INVALLENP. Mazairac—Verb^r Naar voorloopige schatting hebben Schal- M- deJager-v. Eijsden, d. J. E.(_ vreur--Stuit, d. ne, 'ou- lenberger en Bauer persoonlijk s/4 millioen 1 OVERI FDFN at aan de transacties verdiend, maar de 80 iuux. esselaar—v. Duin, VRIJDAG #p hvt Koningsplein, n.m. 4 uur.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10