De Astronomische verschijnselen in Juli 1933 werd veroorzaakt en doordat ze tot ont binding overgingen, barstten de cellen, die zich in deze organen bevinden open, zoodat de traan er uitvloeide. De traan werd er geregeld afgeschept en in va ten verzameld. De kleur van deze traan was bruin of lichtgeel; de smaak bitter of ransachtig. Bovendien bevatte dit product veel in staat van ontbinding verkeerende leverdeeltjes en verspreid de tevens een sterke vischlucht. In deze wijze van bereiding is onge veer 70 jaar. geleden een groote veran dering gekomen en is deze traan ver vangen door de z.g. gestoomde lever traan, welke bijna uitsluitend voor me dische doeleinden wordt aangewend. Het bereiden der gestoomde traan ge schiedt op de volgende wijze. Als de levers van de gal en ziekelijke gedeelten die zich hieraan dikwijls bevinden zijn ontdaan, worden ze zorgvuldig gewasschen. Daar van vele kabeljauwen de levers in een ziekeliiken toestand verkeeren, is het sorteeren van deze organen een zaak van zeer groot belang en behoort dit vakkundig te geschieden. Levers, die bijna wit, vol en rond van gedaante zijn, mag men voor gezond en rijk aan traan houden. Wanneer de levers gewasschen zijn worden ze in ketels gedaan, welke door middel van stoom verhit worden. Door deze bewerking vloeit na ongeveer een half a één uur het vet uit de levers, dat vervolgens afgeschept, gekoeld en zorg vuldig gefiltreerd wordt. Deze traan, die een groote hoeveelheid vitaminen bevat, heeft een licht gele kleur en is bovendien bijna geheel reuk- en smaak loos. Aan de bereiding, die onder toezicht van het gouvernement staat, worden de hoogste eischen gesteld. In de belang rijkste kustplaatsen bevinden zich door het gouvernement aangewezen deskun digen, die het gehalte, der gefabriceerde traan onderzoeken, voordat dit geëx porteerd wordt. De traan, die niet aan de hiervoor gestelde eischen voldoet, mag niet worden uitgevoerd. De fabrikanten houden zich dan ook stipt aan de bepalingen, die door het gouvernement zijn voorgeschreven, daar de raffinaderijen meermalen door controleerende ambtenaren worden be zocht. Teneinde het vitaminengehalte van de te exporteeren levertraan vast te stellen, hetgeen geschiedt in een insti tuut, onderhouden door den staat, wor den door de exporteurs geregeld mon sters traan ter onderzoek aan deze in stelling gezonden. In verband met de groote hoeveelhe den levertraan, welke gefabriceerd wor den, vindt men in het Westelijk en Noord-Westelijk gedeelte van Noorwe gen een groot aantal raffinaderijen. Een van de grootste ondernemingen op dit gebied is zeker wel de firma Brodr Aarsaether A.S. te Aalesund. Door deze firma, die thans in ver schillende plaatsen 16 raffinaderijen in bedrijf heeft, werd in het jaar 1877 te Svolvaer (Lofodden), de eerste raffi naderij van Noorwegen opgericht. De gezamenlijke raffinaderijen van deze firma produceeren ongeveer 14.000 va ten levertraan per jaar. De Noorsche levertraan is door haar uitstekende kwaliteit en lagen prijs, een zeer gewild product op de wereldmarkt. Behalve voor medische doeleinden wordt de levertraan tegenwoordig ook bij groote kwantums in het veeteelt en pluimveebedrijf aangewend. Ongerafti- neerde levertraan wordt voor de berei ding van fiin leder, in de zeepindustrie, enz. gebruikt. Gedurende de laatste 3 jaren is door Noorwegen 330.000 H.L. (dus pl.m. 110 duizend hectoliter per jaar) geraffi neerde levertraan naar het buitenland geëxporteerd. De export van ruwe ongeraffineerde levertraan, die de laatste 3 jaren i3 uitgevoerd, bestond uit 5500 H.L. per jaar. D. KRUIJFF. IJmuiden (Oost). tl NEVELVLEK STERRENHOOP DUBBELSTER o VERANDERLIJKE STER o STER OER I* 2? 0R0CTTE STER OER 3?GROOTTEOFZVWKKER Zon: De tijdsvereffening bedraagt op: 1 Juli: +3m.28s.; 6 Juli: X4m.24s.; 11 Juli: +5m.lls.; 16 Juli: +5m.46s.; 21 Juli: +6m.09s.; 31 Juli: +6m.l2s. Deze bedragen geven, opgeteld bij den waren tijd, den middelbaren tijd. De declinatie van de Zon neemt af van -j-23°.08' tot +18°.20'; hierdoor neemt de middaghoogte der Zon af van 61°.08' tot 56°.20' en haar dagboog van 16u.36 m. tot 15u.28m. (voor 52° N.Br.). Op 2 Juli bereikt de aarde het aphe- lium in haar jaarlijksche baan om de Zon; d.w.z.: op dezen datum bereikt zij haar grootsten afstand tot de Zon, n.1. 152.000.000 km; de schijnbare middel lijn van de Zon bedraagt dan 31'.30'9. Maan: 7 Juli: V.M.; 14 Juli: L.K.; 22Juli: N.M.; 30 Juli: E.K. Planeten: Mercurius bereikt op 2 Juli zijn grootste Oostelijke elongatie (+25°.53'). Tot half Juli gaat de planeet ongeveer een uur na de Zon onder. Door de na bijheid van Venus is Mercurius ge makkelijker te vinden dan anders het geval zou zijn geweest. Venus gaat ongeveer een uur na de Zon onder en is misschien vlak na zonsondergang laag boven den Wes telijken horizon waar te nemen. Mars verdwijnt in de avondsche mering, evenals J upiter; beide pla neten bevinden zich rechtloopend in den Leeuw. Saturnus beweegt zich terugloo pend in den Steenbok. In het begin van de maand komt de planeet om on geveer 11 uur 's avonds op, aan het einde van de maand om ongeveer 9 uur (alles zomertijd). Hij is dan dus gedurende den heelen nacht zichtbaar, in den voornacht laag aan den Zuide lijken hemel. Uranus beweegt zich rechtloo pend in de Visschen. Den 20sten Juli is de planeet in Oostelijke quadratuur met de Zon. Neptunus beweegt zich recht loopend in den Leeuw. Het Zodialicht is ongeschikt voor de waarneming. Vallende sterren. In Juli zijn reeds vallende sterren te verwachten, be- hoorende tot den zwerm der P e r e 1 i- d e n, met een uitstralingsplek, die in Cassiopeia ligt. testament. Ik zou wel weten, wat daar instond. eens willen Twee uur later waren we van den inhoud van het testament op de hoog te. Accrington's advocaat, mr. Silver, had het geopend. Er kwam aan het licht, dat Francis Accrington aan elk zijner bedienden zooveel maal duizend gulden legateerde als hij of zij dienst jaren had. Alle verdere bezittingen werden het eigendom van mr. Accring ton's achterneef, James Neston, welke achterneef zich waarschijnlijk in Ame rika en wel in New-Orleans moest be vinden. Daar worden we ook niet veel wijzer door, merkte inspecteur Kerling op. Hoe heet die neef, vroeg ik haastig en ik zag, dat de inspecteur mij verbaasd aankeek. Neston, antwoordde mijn oom. Hij stak peinzend een cigaret op. Ik liep den tuin in, niet zoo maar, doch met een bepaald doel. Ik wilde den tuinman even spreken: Ik trof hem bezig met de reparatie van een gieter. Hjj zag er uit als iemand van tegen de veertig, was al aardig grijs, had een grijs, zwaarmoedig neerhangend snorretje. Toen hij mij zag tikte hij aan zijn pet. Hij maakte niet bepaald een prettigen indruk met zijn grauw gezicht en in gezakte schouders. Zou ik mij vergissen? dacht ik. Zou het alleen maar een merkwaardig toeval zijn Er schoot me iets te binnen; ik liet mijn zakdoek vallen. Snel had de man zich gebukt, de zakdoek opgeraapt en aan mij overhandigd. Astublieft, juffrouw. Dank je wel. Een mooie tuin hier, Stone. Hij knikte ernstig. Zegt u dat wel; ik had hier mijn heele leven wel willen blijven wonen. Maar het is nu afgeloopen. Ja, zei ik scherp, het is nu afge loopen. Ik slenterde terug naar het huis. Oom zat nog in de serre. Ik riep hem even alleen en vertelde hem, wat ik te vertellen had. Tijdens mijn verhaal werden zijn oogen hoe langer hoe groo- ter. Af en toe schudde hij het hoofd. Toen ik uitgesproken was, bleef hij een tijdlang zwijgen. Misschien ben ik niet goed wijs, maar je zult je zin hebben, zei hij daar na. Vraag maar of Kerling hier komt en laat Graynes even dien tuin man roepen. Met zijn vieren zaten ze even later aan de serretafel. Mijn nichtje wil je wat vragen, Stone. Ja, zei ik, je ziet er uit, Stone, als een man van in de veertig, met een moeilijk leven achter den rug. Maar toen je mijn zakdoek opraapte was je een jonge kerel van dertig. Ik zal je wat vertellen, Stone. Daarnet heb je me gezegd, dat je hier je heele leven wel wilde wonen. En je was ook niet anders van plan. Je zou hier zijn weggegaan als Stone, de tuinman en je zou zijn teruggekomen in je ware gedaante, als James Neston, den achterneef "uit New-Orleans. Jij hebt mr. Accrington vermoord, James Neston. Ach, inspec teur Kerling, ontdoet u hem even van zijn grime. Binnen drie minuten had de droef geestige figuur van den tuinman plaats gemaakt voor eeh slanken jongeman met donker haar en brutale bruine oogen. U is een vervloekt handige jon gedame, zei hij, terwijl zijn oogen fon kelden van woede. Hoe kwam u er ach ter. De dader moest zich onder het personeel bevinden, vertelde ik hem. De man, die het meeste belang had bij mr. Accrington's dood, heette James Neston en de tuinman heette Stone. Neston en Stone. Die schuilnaam werd of zonder fantasie, óf in een overmoe dige bui gekozen. (Nadruk verboden). In het eind van Juli komen de val lende sterren van den zwerm der Acuariden met een uitstralings plek in den W aterman, Sterrenbeelden. In het midden van de maand loopt de Melkweg des avonds te 11 uur (Zomertijd) van het Z.Z.W. naar het N.N.O., ten Oosten van het Zenith. Om dien tijd bevindt zich het sterrebeeld Hercules ten Z.W. van het Zenith. Tusschen de sterren êta en zêta bevindt zich de bekende sterren hoop Messier 13, die reeds in een kleinen kijker een mooi object is. In dezen sterrenhoop heeft men meer dan 30.000 sterren op haar kleur en helderheid kunnen onderzoeken. In het midden zijn zij zoo dicht opeenge hoopt, dat hun aantal niet te tellen is. Wie over een niet al te kleinen kijker beschikt, kan in Hercules een paar mooie dubbelsterren bewonderen n.1. Alpha, rö en Kappa. Dicht bij het Zenith schittert de witte ster W e g a (Arabisch woord, dat; de val lende adelaar beteekent). Zij is de helderste ster van het sterre beeld de Lier, waarvan de 4 hel derste sterren op Wega na een para- lellogram schijnen te vormen. Tus schen Bèta en gamma bevindt zich de beroemde ringnevel, de helderste van haar soort. Met den zeer grooten teles coop van Lord Rosse kon reeds om streeks 1340 worden vastgesteld, dat de ruimte binnen den ring niet ledig is, maar gevuld met ijle nevelstof; dit is later fotografisch bevestigd. Wega is een van de helderste ster ren van den hemel en tevens een der dichtst bij ons zijnde. Toch heeft haar licht nog 27 jaren noodig om ons te bereiken. Een tweede belangwekkende ster in dit sterrebeeld is epsilon. Deze is onder gunstige omstandigheden voor het bloote oog als een dubbelster te zien; in een middelmatig grooten kijker kan men zien, dat ook elk van De heldere ster Art"res van "ent haar componenten een dubbelster is. Schorpioen, die wij op onze breedte slechts gedurende korte-1 tüte zi n kunnen krijgen, staat in den voor avond lang in het Z.W., gemakkelijk herkenbaar aan haar roode kleur. GEHEUGENWONDERS. Gewoonlijk kunnen op onze scholen de leeraren in de geschiedenis en in de literatuur niet op geheugenwonders onder hun leerlingen bogen. Jaartal len en gedichten gaan vaak „het eene oor in en het andere uit!" Toch zijn er menschen geweest bij wie dit anders was. Zoo wordt b.v. van een zeker n Jozef Scaliger verteld, een man die in de Middeleeuwen leefde, dat hij in drie weken alle gedichten van Homerus wist op te zeggen en in vier maanden alle werken van alle Grieksche dichters van buiten kende. Dat is iets ongelco- felijks. Als men de Homerus-gedichten kent en de moeilijke zinswendingen ef? eenigszins rethorische taal daarvan heeft gehoord, beseft men pas, hoe ge weldig moeilijk dit eerste staaltje reeds is. Seneca, zoo verhaalt men, kon elk gedicht, dat hij slechts één maal had gehoord, reciteeren, niet alleen van het begin tot het einde, maar ook in omgekeerde volgorde! De bibliothecaris, Magliabechi te Florence, wist over de literatuur van elk land iedere gewenschte inlichting te geven. Van iederen auteur wist hij de werken te noemen en de hoofdstuk ken, die in deze werken voorkwamen. Bovendien wist hij er verschillende ge deelten uit te citeeren. De meeste Eu- ropeesche bibliotheken kende hij tot in détails. Ook op andere gebieden schijnen er vroeger geheugenwonders te zijn ge weest. Themistocles kende b.v. alle in woners van Athene bij naam. Zonder ook maar één keer te haperen, kon hij ongeveer 20.000 namen opzeggen. Mithradates sprak vloeiend niet min der dan 22 talen! De Discuswerper. eerder „Zou hij de gramofoon weggesmeten hebben?" („Söndagsnisse").

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 14