Morgenjapon. (801). Het eenvoudige, gemakkelijk te ma ken japonnetje geeft een aardig geheel indien het, althans voor slanke figu ren met dwarse en staande strepen wordt verwerkt. Het bestaat uit tot de heupen reikend bovenstuk en rok, ter wijl als halsafwerking een ronde wit piqué pas gemaakt wordt; ook de kleine volant aan den oovenarm, zak ken en ceintuur zijn van deze gar- neerstof. Meer gezette figuren zullen goed doen dit model van effen linnen te ma ken met garneering in lichter of don kerder tint en kunnen naar verkiezing ook lange blousemouwen krijgen. Patronen worden in alle maten be schikbaar gesteld en kunnen onder no. 801 worden aangevraagd. Jasje voor kleine jongens of meisjes. Van 25 jaar. (780) Het patroon voor dit jasje kan zoo wel voor kleine jongens als meisjes ge bruikt worden; het verschil bestaat al leen in de overslag, die voor de joiv gens van links naar rechts en voor meisjes omgekeerd is. Het gladde bo venstuk wordt aan een weinig klok kend onderdeel gezet. De jas kan geheel of gedeeltelijk ge voerd worden, terwijl een baret van dezelfde stof er aardig bij kleedt. Patronen kan men aanvragen onder no. 780, met vermelding van juisten leeftijd. Gekleurde japon met losse cape. (800) Het model van deze japon beant woordt aan een tweeledig doel. Met ao speld bevestigd wordt, op de japon, is dubbele losse pelerine, die met een sier- zij uitstekend geschikt voor slanke fi guren, en b.v. zeer chique van gewerkt crêpe-georgette. Onze kleine afbeelding geeft duide lijk te zien hoe het model met lange aansluitende mouwen zich ook buiten gewoon goed leent voor gezette dames. De kleine V-vormigt balg en het gladde aansluitende puntvormige heup- stuk. waaraan een niet te ruime klok- rok is Ëf'Pt. kleeden nf Voor het laatste model zouden wij aanraden zwart crêpe georgelte (wol of zijde) of craquelé te kiezen. Neemt men 8oo zijden georgette, dan kunnen van deze dunne stof b.v. langs de opgaande lijn van het voorpand en langs het boven stuk der rok smalle plissé's gezet wor den. Voor meer gezette figuren is de cape niet aan te raden. De afwerking langs de buitenom trek der cape, b.v. van gebloemd geor gette kan het best door machinaa. ajouren geschieden, daar het afbiezen zeer smal en gelijk gedaan moet worden en veelal nogal moeite geeft. Patronen met cape tot en met maat 44. met lange mouwen in alle maten, ook maat 52. Aanvragen onder no. 800. Zomerjurk. Voor meisjes van 10—14 jaar. (797) Allerlei zomerstoffen eigenen ziew tot het maken van dit aardige zomer jurkje, zoowel het meer eenvoudige vlisco, tobraico, cretonne, als wasch- zijde of mousseline. Het lijfje heeft een puntig opgestikt stuk in voor- en rugpand dat zich voort zet in achter- en voorbaan van de rok, die uit zes banen bestaat. Om den hals een kraagje van organ- die of batist terwijl de pofmouwtjes 'n aardige afwerking geven. Patronen kan men aanvragen onder no. 797 met vermelding van den juisten leeftijd. Modegrillen. Zijn wij in de zomermaanden al eens verwend door echte warme dagen, dan worden we daarna in den regel weer overvallen door koude regenachtige dagen en zullen we ons dankbaar in een licht jakje of dun wollen japonne tje kleeden. Aardige sportieve gekleurde jakjes zien wij veelal bij tennis, roeien e.a. sport dragen. De modellen zijn aange sloten in de taille en hebben groote revers of sluiten hoog aan den hals met een klein opstaand boordje en hebben een knoopgarneering. De eenvoudige rechte mouwen hebben groote opsla gen. Linnen mantels ziet men thans ook veel dragen, b.v. naturel met pastel of rrn'-l-IAoi-inrr pon rlr..i hals, mouwen, zakken en ceintuur. Hierbij worden linnen tasschen ge dragen. die veelal dezelfde garneering als de mantel hebben. Zeer praktisch zijn de kleine laken capes, die om het eentonige te breken smalle volants aan den onderkant heb ben en met koel weer een heerlijke schouderbedeicking geven. RDAM5CHfc VL A.X.W.B.-feesten. De feesten, waarmede onze bekende en populaire Toeristenbond zijn vijftig jarig bestaan gaat herdenken, zijn aan het begin van deze week eigenlijk al officieel geopend met het onthullen van een gedenksteen, aangebracht in den gevel van het gebouw te Utrecht, waai destijds enkele „vélocipède -enthou siasten, zooals men dat destijds noemde, den Bond oprichtten. Daai- bii niet in het minst bevroedend, dat uit het clubje „zonderlingen", dat zij toen vormden (dat waren zii met hun hooge vélocipèdes, inet het ééne groote wiel, waarboven zii zich, met helkleu rige sporttruien en dito petten getooid, in evenwicht trachtten te houden en die den weg onveilig maakten, in de oogen van het publiek), eenmaal een lichaam zou groeien, dat zijn bemoeiin gen uitstrekt tot een ieder, lid of geen lid, die in het „eigen sehoone land" of daarbuiten rondtrekt. Onder het Voor zitterschap van Edo J. Bergsma den oud-burgemeester van Enschede, die nu ai zoovele jaren aan het hoofd van het bestuur staat, is de A.N.W.B. door de jaren heen gegroeid tot een instel ling, die op toeristisch en verkeers gebied een „service" geeft om een mode-woord te gebruiken die zóó uitgebreid van zóó onderscheiden aard is, dat zelfs een korte opsomming ver buiten het bestek van dezen brief zou vallen. Waar nog altijd velen zelfs onder de leden zélf. van de diensten die de Bond aan het publiek bewijst slecht op de hoogte zijn, en de kennis ten dezen dikwijls niet veel verder reikt dan de wetenschap, dat men de beken de blauw-wit te wegwijzers, de verband- kastjes, fietspompen en de Bondscafé's cn Bondshotels aan dien Bord te dan ken heeft, is het toch wel goed, dat men zoo. nu'en dan zulk een opsomming onder oogen krijgt. Zulk een opsom ming wordt nu thans in de hoofdstad, waar bovengenoemde feesten een hoogtepunt zullen bereiken, gegeven door middel van het aanschouwelijk „onderricht", dat men deze week reeds op een A.N.W.B.-tentoonstelling in het A.J.M.V.-gebouw aan het Leidsche plein kon krijgen, handboekjes, triptie ken reiswijzers, kaarten, uitgewerkte reisprogramma's (die de Bond op aan vraag voor ieder individueel geval voor zijn leden uitwerkt), allerlei gegevens speciaal ten dienste van den watertoe rist., voor den wandelaar, den paard rijder, enz., enzmen vindt een en ander met voorbeelden duidelijk ge ëxposeerd. Het groote A.N'.W.B.-feest heeft hier echter dezen Zaterdag plaats. Dan zal men in bet Stadion den jubilaris hul digen met wedstrijden op. en demon straties van allerlei soort fietsen vanaf de oudste tot de allernieuwste toe, met symbolische dansen en tenslotte met het binnenrijden van de 1500 scho lieren tellende versierde fietsenoptocht, die de tegenwoordig bijster actieve ATeemdeüngen-rerkeers-vereeniging ,,'t Koggesc-hip" voor die gelegenheid ge organiseerd heeft. - Op Schiphol valt dien dag ook wat te doen; daar zullen de deelnemers aan den A.N.W.B.-ster- rit hun eindpunt vinden en feestelijk worden ingehaald; ook hebben er vüeg- demonstraties plaats. En misschien vliegen dan óók nog wel, het zou een aardig extra nummer „buiten mede dinging" zijn!. juist op dezen dag de Italiaansche lucht-geweldige generaal Ra lbo en zijn mannen met hun water- leigtuig-eskader (waar we nu al dagen ang tevergeefs naar uitgekeken heb ben) op weg naar Schelling-wou de aan net buiten-IJ, boven onze luchthaven! B. en W. willen zich bij de huldiging van onzen Toeristenbond ook niet on betuigd laten en zullen dan ook plech- tiglyk en officieel het Bestuur ontvan gen in de groote zaal van onze Kamer A an Koophandel in de Reurs. H BRIKVEM den tachtigsten verjaardag van dezen bekenden Amsterdammer, den heer S. P. van Eeghen gememoreerd, een ge beurtenis, die in de hoogere handels- en scheepvaartkringen, waarin de heer Van Eeghen op velerlei wijzen meer dan een halve eeuw zulk ecu voorname en gevarieerde rol gespeeld heeft, lang niet ongemerkt voorbij ging. We blijven in de buurt, het betref fende gebouw is immers vlak naast de Beurs, als we. tevens in het voorbij gaan, even de aandacht vestigen op de jaarvergadering van het Bureau voor Handelsinriohtingen. die dezer dagen plaats had. De Voorzitter van den Raad van Büstand liet daar in zijn openings rede een somber geluid' hooren. Hjj wees er b.v. op, dat de statistiek van to en uitvoer aantoont, dat de waarde van onzen uitvoer in drie jaar met niet min der dan.... 57% verminderde; terwijl het percentage van den invoer, dat door den uitvoer werd gedekt, daarbij bovcn- De loonsverlagingkwestie. Nu we dan toch die vergaderzaal te berde brengen, ai waar we in gedachten de marmeren buste ontwaren, die de Kamer liet vervaardigen van den man, die haar als oorzitter niet minder dan zestien,.laar achtereen (van 1904 1920) 7'i in het voorbijgaan even enen van 72 tot 65 achteruit ging. Wat de vrachtvaart (waarbij Amster dam, evenals bij den uitvoer, wel als één van de eersten betrokken is) be treft, liet hij zich als volgt uit: „Neder land, eertijds de vrachtvaarder van de halve wereld, wordt thans meer c'an een van de concurreerende landen getrof fen op cit gebied doordat onverantwoor delijke leiders van geen loonsverlaging in overeenstemming met de loonen in het buitenland willen w?tcn, ondanks de zeer verlaagde koslen van levens onderhoud cn de harde noodzaak, die tot algemeenc versobering dwingt". Niettegenstaande deze en andere waarschuwingen zijn dan, naar men weet, de loonsverlagingsvoorstelien van B. cn W. voor liet gemeentepersoncel door de meerderheid der „organisaties" in het Georganiseerd Overleg verwor pen. De wethouder voor de Arbeids zaken. die dit Overleg voorzat, heeft zijn uiterste best gedaan vooral te laten uitkomen, dat volgens dc meerderheid van het College een andere houding dan B. en W. thans met hun voorstellen innemen „niet te verantwoorden" is. De cijfers zijn nog niet volledig bel end, doch reeds nu kan gezegd worden. deelde hij mede, dat het tekort op de loopende begrcoling 2 milliocn be draagt. Van de dreigende tekorten van 1934 behoeven we dan nog niet eens te spreken. Het heeft, dit ernstige waarschuwende wethouderliike woord, niet veel uitgewerkt. De „organisa ties", dat zijn dan. ais het er op aan komt, de bestuurders!, willen blijk baar liever een inflatie van den gulden risceercn. dan aan een loonsverlaging mee te werken, die ons gemeentelijk loon-peil iets meer in de buurt zou brengen van het Rijks-loonpeil, om dan nog niet eens te spreken van het loon peil in het particulier bedrijf en heele- maal niet van het loon-peil in de ons omringende landen.... En velen heb ben dan ook eenzelfden indruk als wet houder Kropman, een indruk, dien hij als volgt formuleerde: „Mijn indruk is. dat er hij de organisaties geen enkel begrip bestaat omtrent den financiéelen toestand der gemeente....". Na deze verwerping zal thans de loonvoordracht van B. en W. (die waar schijnlijk. al Is dit nog niet bekend, niets van de aanvankelijk voorge stelde verlagingen zal laten vallen) bil den Raad worden ingediend en daar op 5 en K Juli a.s. in behandeling komen. Of wethouder Polak (die niet, zooals de zetter mü den vorigen keer deed' zeg gen, door zjin voorganger Wihaut, ge- applaudisseert, maar wél pesouffleerd wordt!), die als man van de gemeente lijke dubbeltjes met een en ander toch wel in de eerste plaats te maken heeft, bij die behandeling achter de groene tafel zal zitten, is zeer de vraag. Wegens ziekte is hem thans wederom, reeds de tweede maal sedert hij „Finaiiciën" onder zich kreeg, van dokterszijde een tijd rust voorgeschreven. Dat aan dit ziekworden zünlang niet benijdens waardige, positie, ook, ja misschien vooral, onder zijn eigen partijgenooton, schuldig is, komt ons, men kan het weten naar aanleiding van hetgeen wij vroeger al eens ten dezen hebben opgemerkt, niet onwaarschijnlijk

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 16