^***4b TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buêtenlandsch overzicht. mm Oost-indië. EenSteriliseertoestelü! Dames!!! llMIKIISSEIIIi. ÜGEWÜ» „Omdat jij mijn geiuk bent". No. 7300 EERSTE BLAD DONDERDAG 13 JULI 1933 61ste JAARGANG Frankrijk en de economische conferentie. - De En- gelsche houding ten opzichte van de conferentie. - De nationaal-socialistische terreur. BALSEM SO(r()Od f doomN»4«'l#nöKb hc>t>'Looi Een terroristisch complot te Tokio. Kapitein Schmid door Atjeher gedood. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, Brand in d0 Anjelierstraat te Amsterdam. FEU ILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h O. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst") dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4 ct. Frankrijk en de economische wereld conferentie. De Fransche ministerraad heeft besloten, dat Frankrijk zich niet van de economische wereldconferentie zal teruktrekken, zoo meende de „Matin" te kunnen meedeelen. De ministerraad zou erin hebben toe gestemd, dat de besprekingen worden voortgezet over alle kwesties, behalve over de monetaire en daarmee verband houdende kwesties, zooals de douane-ta rieven, omdat de Fransche stelling is, dat het niet mogelijk is handelsovereenkom sten te sluiten met landen, die een ver anderlijke valuta hebben. De in Londen vertoevende buitenland- sche politieke correspondent van de Echo de Paris, meent te constateeren, dat de Amerikaansche en Canadeesche gede legeerden een soepeler standpunt gaan innemen ten opzichte van het valuta- vraagstuk. De reden hiervan zou gelegen zijn in het feit, dat de Fransche minister van financiën, Bonnet, onomwonden aan MacDoald verklaard heeft, dat Frankrijk vastbesloten is zoolang niet aan bespre kingen over de valuta deel te nemen, als de valutamarkt aan fluctaties onderhevig is. Een tweede reden zou zijn, dat de „goudlanden" zich vastberaden tegen iedere inflatie hebben uitgesproken. Naar Reuter uit Londen meldt, is de stemming ter conferentie thans aanmer kelijk verbeterd, tengevolge van de ver gadering der redactie-commissie, wier aanbevelingen over de toekomst der con ferentie moeten beslissen. Indien het bureau deze aanbevelingen aanvaardt, zal de conferentie haar gewo nen arbeid nog eenigen tijd voortzetten en dan worden verdaagd, hetzij tot een bepaalden datum, hetzij tot een tijdstip, waarop het bureau van oordeel zal zijn, dat de valuta's voldoende gestabiliseerd zijn om het werk in vollen omvang te hervatten. Reuter meent voorts te weten aat de onderwerpen, welker behandeling onver wijld kan worden voortgezet zijn: het zil ver, de samenwerking der centrale ban ken en de schuldenkwestie. De andere onderwerpen van monetairen aard zou den terzijde worden gesteld. De Engelsche houding ten opzichte van de conferentie. Dezer dagen heeft mi nister Chamberlain in het Engelsche La gerhuis een redevoering gehouden, waar- in hij ongeever een geschiedkundig ver- haal heeft gegeven van den loop der eco-1 nomische conferentie. De Londensche corr. van de Ned. Rott. Crt. geeft daarvan j een uittreksel. Het voornaamste van zijn1 redevoering was de bewering, dat, had j men alles van tevoren geweten, cte confe rentie voorloopig achterwege had kun nen blijven. Hoewel Chamberlain herstel van ver trouwen verderop nog eens de voorwaar de van het wereldherstel noemde, kan het vertrouwen in het verdere beloop der conferentie door dezen wat somberen kijk slechts verzwakt worden! Critiek van Roosevelt scheen inbegrepen in zijn ka rakteristiek van de door dezen verworpen goudverklaring als een tamelijk onschul dig document. Verder dan dat ging hij echter niet. Terecht merkt de Manchester Guardian op, dat Chamberlain de gerechtvaardig de critiek op Roosevelt's optreden en op de Amerikaansche politiek voorzichtig- lijk in den mond der goudlanden legde, alsof de Engelschen zelf zich daar nooit of te nimmer mee vereenzelvigd hadden. In werkelijkheid is dit wel degelijk het geval en volgt de Britsche regeering op het oogenblilc, voor zoover gezegd kan worden, dat zij een vaste politiek volgt, onder aandrang van de Britsche domini ons een gedragslijn, voor wier mogelijke gevolgen zij verleden week aanvankelijk kennelijk benauwd was. Uit Chamberlain's rede bleek dan ook duidelijk, dat hij op een goeden afloop van het Amerikaansch avontuur hoopte. Hij liet zich in deze hoop versterken door eenige verschijnselen van Britsch her stel, die inderdaad onmiskenbaar zijn, maar wier grondslag, d.w.z. duurzaam heid en groeikracht, nog niet beoordeeld kan worden. Do nationaal-socialistische terreur is maar geen fictie, zooals het gaarne door de Duitsche regeering zou worden voor gesteld. Het verhaal dat we gisteren in het Advertentieblad hebben opgenomen was bittere ernst. Het blijkt trouwens dat het sommige nationaal-socialistische lei ders ook te ver gaat. Zoo b.v. graaf Re- ventlow, die behalve een van de leiders, lid is van den Rijksdag en die een moedi gen brief aan Hitier heeft geschreven, welke een weg heeft gevonden naar de Wiener Allgemeine Zeitung en daar is afgedrukt. De volgende passages uit den brief zijn treffend: De vervolging en mishandeling van be stuurders van vakvereenigingen door de stormtroepen houden onverzwakt aan en "hebben nu een hoogte bereikt die naar mijn eigen overtuiging gevaarlijk is. De gebruikelijke gang van zaken is, dat de vakbondbestuurders, onder wie vrouwen, naar de nationaal-socialistische centra worden gesleept en daar geslagen en op andere wijze mishandeld. Die mishande ling neemt dikwijls een vorm aan welke onmogelijk is te beschrijven. Week na week is er een mate van haat opgestapeld, die naar ik geloof een groot gevaar vormt, afgezien nog van de onrechtvaardigheid van deze handelingen, waaraan een geest van nationale kameraadschap vreemd is. Tot op zekere hoogte kan ik psycholo gisch begrijpen, wat de stormtroepen heb ben gedaan, maar dat punt is nu reeds lang overschreden. De gemartelde slacht offers vluchten op grond van nieuwe be dreiging naar het buitenland. Ik schrijf den haastigen toevloed van vakbonders naar de Stahlhelm toe aan den wensch om aan vervolging te ontkomen. Het is iets zeer gewoons, dat het gemartelde slachtoffer wordt gedwongen tot onder- teekening van een verklaring, waarin hij getuigt, door de stormtroepen goed te zijn behandeld. Ik vind het heel natuur lijk dat bij de omverwerping van den be- staanden staat abnormale dingen gebeu ren. Maar ik voel mij verplicht u te waar schuwen voor de toekomst, indien wij goed vinden, dat deze millioenen mede burgers worden geslagen tot een staat van haat en verbittering inplaats van dat wij trachten hen voor ons te winnen. Een sterk bewapende politiemacht is sedert gisteravond geposteerd bij de ambtswoning der parlementsleden en van andere officieele personen, alsmede aan het gebouw van het Britsche gezantschap, ten gevolge van het feit, dat een ernstig terroristisch oompiot in Japan ontdekt is. Er zijn verscheidene arrestaties ver- i richt. De terroristen zouden het voornemen i hebben gekoesterd' den Japanseben eerste- minister en den minister van oorlog te ver moorden. Een nader Reuter-teiegram meldt hier over nog het volgende: De Japansche politie is haar actie begonnen, nadat ont- SPOORDIEFSTAL BERECHT. De heer Bodenhausen werd op 28 Juni 1932, toen hij van Batavia naar Bandoeng reisde in de Sasaksaat-tunnel bestolen van een bedrag van 7970 aan bankpa pier uit den zak van een jas, welke hij in een eerste klasse-coupé had opgehan gen. Dinsdag veroordeelde de Landraad te Bandoeng den Inheemschen dader tot vijf jaar gevangenisstraf en zijn mede plichtige tot vier jaar gevangenisstraf. Beiden teekenden appèl aan. (Aneta). KORTING OP VERLOFSTRACTEMENTEN. De Regeering diende bij den Volks raad een ontwerp-ordonnantie in, beoo- gend om met ingang van 1 Augustus e.lc. de korting op de verlofstraetementen op 17 pet. te brengen, waardoor een bespa- Uit Kroë wordt gemeld, dat daar gis terochtend evenals te Batoe-Barak in ae richting Soewoh vuurverschijnseien en een lichte aschregen werden waargeno men. dokt was, dat door de reactonaire groep ^inK van 200.000 wordt verkregen. De „Seisanto" het geheele land door eircu-i bedoeling is deze korting bij de Invoe- laires worden verspreid. Deze groep isriP& der nieuwe salarisregelingen te verwant met de beruchte vereeniging „De 'aten vervallen. (Aneta). Zwarte Draak". In de circulaires werden de leden uitgenoodigd zich te verzamelen bij het grafteeken van Meiji en inderdaad werden hier twintig jongelieden aange troffen, behoorende tot de organisatie Aikjojoekoe, welke betrokken is geweest bü den moord op den eersten-minister Inoekai, op 15 Mei 1932. Men gelooft, dat de speciale bewaking bij het gebouw van Aneta meldt uit Bandoeng: Een telegram uit Atjeh aan het leger bestuur van 10 dezer meldt, dat de kapi tein der infanterie C. E. Schmid, te Lho het Britsche gezantschap een gevolg is Soekon, Dinsdagochtend door een Atje- van het feit, dat de groep Seisanto, waar- j her op den openbaren weg voor het kam- mee de Indische agitator Rasjbihari Bose pement zeer ernstig werd gewond door nauw verwant is, klaarblijkelijk de aan-1 een steek met een rentjong in de maag stichter is van de huidige anti-Britsche streek. campagne in Japan. TEGEN DE JOODSCHE MEDICI. De reden voor dezen aanslag is voorloo pig onbekend. Een onderzoek is terzake ingesteld. De heeft U niet meer noodig, door het „Wekave"- apparaatje te gebruiken, gaat dat ïlenü! Zuid straat 19. P.S. Weet U wat brandstofpoeder is? In verband met de moeilijkheden, welke j aanvaller werd neergelegd, hun bij de uitoefening van hun beroep in Later werd gemeld, dat kapitein den weg worden gelegd, hebben de Jood-1 Schmid te 11.30 is overleden. De dader sche medici te Berlijn een adviesbureau was een landschapskoelie, ingericht, dat, werkend met voorkennis ,^e plaats Lho Soekon, waar liet drama van de autoriteiten 0.111. een lijst opstelde z'c!1 afspeelde, ligt op de Noordkust van van de doctoren, die van de „Arische clau j Atjeh en behoort tot de politiek rustige sule" dienden te worden vrijgesteld en gebieden, een onderzoek deed naar de mogelijkheid van werk in het buitenland. Vrijdag j.1. is De ongerustheid in Zuid-Sumaira. er in dit bureau een huiszoeking gedaan en in velband daarmee zijn, naar de „li- Aneta meldt uit Tandjong Karang mes een zeventig doctoren gearresteerd'. (Lampongs)" Onder dezen bevindt zich prof Erich Se- De bevoik'ing van Telok Betong is door ïgmann, die Duitschland op tal van loter-1 bestuur voorbereid op de komst van nationale congressen vertegenwoordigd een aschregen in verband met ongerust- heeft. Ver scheid enen werden uitgenoo- ten aanzien van den Krakatau. Tot igd, zich bij de Nazi kazerne by het Lehr-1 (jusver js echter geen asch gevallen. De ter station te vervoegen, ter verstrekking Krakatau werkt niet. van inlichtingen, maar werden vervolgens niet meer vrijgelaten. De vrienden en ver wanten van Seligmann, die zich inspan den. om den hoogleeraar terug te vinden, kregen tenslotte te hooren, dat als het om een Jood ging, zij verder geen moeite be hoefden te doen. Ook prof. Strauss, de directeur van het Joodsche ziekenhuis, is gearresteerd. De arrestanten zijn over verschillende gevangenissen in de stad verdeeld. De inval schijnt geschied te zijn op aanstichting van Nazi doctoren. DALING VAN DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Op 26 Juni j.1. bedroeg het aantal ge registreerde werkloozen in Engeland 2.438.108 of 144.771 minder dan een maand tevoren en 309.235 minder dan in het vorige jaar. De Engelsche pers maakt met groote koppen melding van deze daling en begroet haar als een tee lten van oeconomische opleving. De hui dige cijfers van tewerk gestelde arbei ders zijn de gunstigste sedert Juni 1930. Volgens bevolklngsberlchten werkt de Boekit Beliran. Aneta meldt uit Tandjong Karang: Maandagmorgen half zes werden op verscheidene plaatsen in de Lampongsche districten luide knallen vernomen. Ver scheidene personen zagen een waaier vormige witte rookontwikkeling in Wes telijke richting, waarin bliksemflitsen en electrische ontladingen. Berichten van de bevolking meldden dat de Goenoeng Beliran, op de grens van Kroë Benkoelen) en Kota Agoeng (Lampongs) in werking is. Later op den dag viel een aschregen in het door^ de aardbeving geteisterde gebied van Kota Agoeng, daarna ook in de Giesting tot Talang-Padang, doch niet verder dan Gedong Tataan. De bevolking werd ongerust en wilde vertrekken, hetgeen werd aangemoedigd door taxi-chauffeurs. Na een geruststel ling door het binnenlandsch bestuur is zij gebleven. BELGISCH BEZOEK AAN DE ZUIDERZEEWERKEN. Naar de correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt, zal de Association des Licensie's sortis de 1'Eoole Spéciale de Commerce, van de Rijksuniversiteit te Luik, 13, 14 en 15 Augustus a.s. een be zoek brengen aan de Zuiderzeewerken, Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Sche- veningen. Verscheidene professoren van de Luiksche universiteit zullen aan deze excursie deelnemen. STRIJDFORMATIES VAN POLITIEKE PARTIJEN. De heer Albarda vraagt een verbod. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft tot den minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers de volgende schrif telijke vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te dee- len, of de regeering, mede wegens de ongeregeldheden, die reeds in sommige plaatsen van het land hebben plaats ge had, alsook met het oog op de beroering die de fascistische actie in Limburg te weeg brengt, het niet dringend noodzake lijk acht, dat wettelijke maatregelen wor den getroffen tegen strijdformaties van politieke partijen? 2. Is de overweging van een verbod van alle partijkorpsen en van een uni formverbod, waarvan de minister op 2 Juni 1.1. in de Tweede Kamer gewag maakte, reeds zoover gevorderd, dat de indiening van desbetreffende wetsontwer pen nog vóór den aanvang van het reeès der Tweede Kamer kan worden tegemoet gezien? ZUIDERZEEVISSCHERS TE WERK BESTELD BIJ RIJKSVEERDIENSTEN. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Drop: Is het waar, dat bij verschillende veer diensten o.a te Zalt-Bommel en te Moer dijk den laatsten tijd Zuiderzeevisschers te werk zijn gesteld als losse arbeiders en indien dit het geval is, zijn dan de noodige maatregelen getroffen, die waar borgen, dat de losse arbeiders, welke ge woonlijk als zoodanig werkzaam waren niet van den door hen tot nu toe verrich ten arbeid zullen worden verstoken? heeft de minister van waterstaat ge antwoord: Het antwoord op de eerstgestelde vraag luidt in zooverre bevestigend, dat, overeenkomstig de bestaande voorschrif ten bij de personeelsvoorziening aan het Moerdyksche veer, evenals bij andere rijksdienstenvoor zoover mogelijk, wachtgelders worden te werk gesteld, terwijl ook met de belangen van Zuider- zeevisschers wordt rekening gehouden. Plaatsing van Zuiderzeevisschers bij andere rijksveren dan het Moerdijksche veer heeft zich nog niet voorgedaan. Voorafgaande aan een aanstelling, wordt in lossen dienst een proeftijd door gemaakt. Wat de tweede vraag betreft, zij mede gedeeld, dat het als gevolg der bestaande voorschriften kan voorkomen, dat arbei- per el. Verkrijgbaar bj; Lat op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie ders ter plaatse hetzij minder gelegen heid krijgen in los dienstverband te wor den aangenomen, hetzij, wanneer zij in los verband dienst doen, eenige mindere kans op meer blijvend verband met den dienst hebben. Voor het overige komt in den toestand der losse hulp-arbeiders geen wijziging. Binnenland. Drie verdiepingen uitgebrand. Niets verzekerd. Maandagnacht heeft een ernstige brand gewoed in de Anjelierstraat 181 te Amster dam. Dit perceel dat drie verdiepingen heeft, steekt hoog boven de andere huizen uit. Aan een zijde is een schutting, aan den anderen kant een laag huisje. Het benedenhuis, waar dc brand gewoed heeft, is onbewoond. Omstreeks kwart over een brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit, op de eerste verdieping. Op deze verdie ping woont de weduwe J. HalstraKool met haar twee kinderen. Het gezin was toen de brand uitbrak, niet thuis. De vlam men sloegen dadelijk langs de trap naar de tweede verdieping, bewoond door den heer P. Westerdorp. Weldra lekten de vlammen aan de derde verdieping, bewoond door het gezin van H. Mudde. De man, die nachtwaker is, was afwezig. De vrouw, drie kinderen en een oude vader van 84 jaar waren ter rust Een Heldersshe roman door WILLIAR1S. 11) „Nou dacht ik zoo, ik ben gewend om de wacht te doen; als jij nu voorloopig wat ging slapen, dan zal ik, als net kind wakker wordt, je wel roepen, mor gen kunnen we dan wel weer verder zien." Maar zij schudde het hoofd. „Neen jongen, dat mag ik niet aanne men, je hebt toch al zoo heel veel voor 111e gedaan. „Stil daarover", weerde hij af, „jij hebt den laatsten tijd al genoeg ellende mee gemaakt, jij gaat slapen. Ik zie daar een dik boek liggen, daar breng ik den nacht wej mee door". Maar zij bleef hem hoofdschuddend aan zien. „Nu dan weet ik het goed gemaakt! Om drie uur zal ik je roepen, dan kom Je me aflossen, dat is afgesproken. En nu verder geen tegenspraak meer. Marsch, naar je bed," commandeerde hij. Zy keek nog eens naar het kind en na hem nog eens op het hart gedrukt te hebben haar toch vooral dadelijk te roe-1 Een, als het kind wakker mocht worden,! egaf ze zich naar het kleine voorka mertje, waar haar bed stond. Het huidje had slechts twee kamers.' De kamer, jie aan de straat lag, was de kleinste en diende haar tot slaapkamer, lag en rustig ademhaalde, „daarom niet!" Daarnaast was een grootere kamer, die j „Ik dacht zoo by mezelf, dat moeder en zy ais woonkamer en keuken gebruikte, kind allebei even hard slaap noodig had- Achter het huis lag een ruime plaats, die j den. En dat je zoolang doorsliep is bewys voor een groot geueelte met gras begroeid 1 genoeg, nietwaar? Ik heb immers toch nog was en die zy als bleekveld gebruikte, j tien dagen verlof voor den boeg, dus tyd Daar stond ook nog een houten loodsje, I genoeg om uit te slapen!" dat dienst deed als bergplaats en wasch- hok. Zy was veel te gelukkig 0111 hem daar nu nog hard over te vallen, nu ze haar In de woonkamer, waar het ledikantje kind zooveel beter vond. met het zieke kind stond, zat dien nacnt de Kluif. Het kind bleef rustig doorsla- Zy bracht haar beddegoed in de frissche lucht en kwam terug om koffie te zetten pen en hy had het boek van byna 300 en een boterham klaar te maken. bladzijden al byna uitgelezen. Alleen ver- j „Nou zal ik eens zeuntje spelen, hoor," langde hy erg naar zyn shag, want hy zei ze lachend, en als straks myn bed weer !«-n« nief M«rP„rf ,r.ninncr rooken in orde is, dan ga jy eerst een uurtje sla pen voor je naar den trein gaat, begre- was niet gewend zoolang zonder te zyn. Truus was den vorigen avond naar bed pen! gegaan in het volle vertrouwen, dat de j „We zullen afwachten wat de dokter Kluif haar 0111 drie uur zou roepen en zoozegt," zei hy. „Moet er vannacht nog by noodig nog eerder. Zy was, na een poos'gewaakt worden, dan blijf ik nog hier. angstig wakker te hebben gelegen, toen Het was nauwelyks acht uur toen dt dokter al verscheen en zich buitengewoon tevreden toonde. „Als ze straks wakker wordt zal ze wel duwen en zacht sloot de deur zich achter hem. De vensters stonden op een kier, zoo dat het schemerdonker was in de kamer. Geeuwend ontkleedde hij zich. Zoo'n heelen nacht stilzitten viel nog niet mee. „Hoe vreemd kan het toch gaan met een mensch, dacht hy," soezerig door de lekkere warmte. „Gisternacht lag ik nog in m'n kooi te slingeren en prakkizeerde ik niet over zieke kinderen. En nu, inplaats van thuis by mijn moeder te zijn lig ik hier in een bed onder een vreemd dak. En toch vind ik er niets geks in! Wat zyn wij toch eigenlyk ook rare zwervers. In elk geval, ziekenverpleger zou mijn baantje niet zyn," dacht hij nog domme lend. Toen sliep hy in. in slaap gevallen en rustte, in diepen slaap verzonken, uit van de vele ver moeienissen der laatste weken. Toen ze eindelyk ontwaakte, zag ze j honger hebben," geef haar dan wat te door een kier in het venstei dat de dag eten. begon aan te breken. Het was zoo stil er naast! Haastig kleedde zij zich aan en be- Ze knapt al aardig op hoor! Misschien dat tegen den avond de koorts nog wat gaf zich naar de woonkamer, innerlijkoploopt. In ieder geval kom ik vanavond bang, om wat ze daar misschien zou hoo-jnog eens kijken. ren- Met deze woorden ging de dokter weer De Kluif wat styf van het lange stil-'heen. zitten, stond op, toen zij binnenkwam en 1 „Nou, daar houdt alles mee op," zei de rekte zich uit. Hij keek haar oolyk Kluif. lachend aan. Èeri uurtje later pakte zy hem by den aarom heb je me om drie uur niet arm en zooals hy haar den vorigen avond geroepen?vroeg ze bijna verwijtend, ter-1 naar bed had gestuurd, deed zy het nu wijl ze liet lampje opnam en er mee naar hem. het bedje ging. j „Jy naar je bed. vooruit marsch," com- „Wel," zei hy wijzend op het slapende mandeerde zy. kind, dat met een blozend gezichtje neer-' Gewillig liet hy zich de voorkamer in Truus voelde zich zoo licht als een 1 veertje. I Zoo vroolyk gestemd als nu was ze zelfs de laatste twee jaar niet meer ge- weest. Zy had wel willen zingen van blyd- schap. Nu kon ze weer echt vroolyk zyn, nu de zware last steeds lichter werd. Nu de angst om haar kind uit haar hart verdween en het dreigende spook van honger en armoe op den achtergrond was gedrongen. En dat had ze voor een groot deel ook te danken aan dien jongen, die daar nu in haar bed, heel kalm lag te slapen of hy nooit anders gedaan had Die goede, trouwe borst, dien zij al dien tijd, zoolang zij aan boord van de Hertog kwam al had gekend als een vrooliiken boy, maar die onder al zyn zorgeloosheid en luchthar tigheid een gouden hart droeg. Hy had aan boord van het begin af aan haar al zoo goed geholpen en hoe was hfl den vorigen dag niet voor haar in de bres gesprongen. Zy hield van hem, zooals hy was. Zy wilde maar.och waarom bloosde zy nu toch! Waarom het zichzelf niet be kennen! Zy was immers een vrouw in den vol len bloei des levens en zij had een ma*, noodig, evengoed als een man een vrouw noodig heeft. Behoefde zy zich daarvoor te schamen? Immers neen! Dat was tcch de loop der dingen zoo ingesteld door de Hoogere Macht die alles regelde naar Zijn win En zy had de Kluif nu voldoende leeren kennen om hem te waardeex-en en naar waarde te leeren schatten. Zonder aarze len zou ze haar lot aan het zyne verbin den, wanneer hy het haar vroeg. En al hadden ze dan nu geen geld om dadelijk te kunnen trouwen, daarom ken hy evengoed wel by haar komen! De menschen zouden hun op- en aan merkingen maken, maar hadden ze dat niet altyd gedaan, over allen en alles! Zy zou zich daar niet aan storen. Wat had ze met anderen te maken, zy liet hen toch ook met rast! Was het niet veel beter als de men schen wat meer naar hun eigen fouten keken en anderen maar hun eigen boon tjes lieten doppen! Ze schrikte van haar eigen gedachten. Wat was ze toch weer aan 't fantaseeren Hoe kwam ze er by om zulke dingen te denken? Het was 's middags vier uur voor de Kluif ontwaakte Hy rekte zich eens flink uit en moest in de schemerdonkere kamer even naden ken. Waar was hy eigenlijk? Aan boord niet, want dan zou hij in zyn kooi moeten liggen en hy lag in '11 breed ledikant. Daar opeens schoot het weer door zyn gedachten heen. Hij had dien nacht gewaakt bij het zieke kind van jui- fi-ouw Berends, de wasehvrouw. Hoe zou het kind nu wezen, beter mis schien? Vlug schoot hij in zijn kleeren. Hij had warempel honger ook! Hoe lang had hij wel geslapen vandaag? Zijn horloge in het licht houdend, dat door de vensterkier heenviel, zag hy dat het al kwart over vier was. „Wel,'" mompelde hy, „ik heb nu net een gevoel of ik lang geslapen heb." Truus was bezig zeepsop aan te maken toen hy binnenkwam en vroeg, waar hij zich kon wasschen. „Zoo mijnheer de langslaper," verwel komde zij hem zachtjes lachend, nou heb ik jou toch eens lekker fijn te pakken gehad hè?" „Nou, fyn hoor," merkte hij op, terwijl hij voorzichtig naar het kind liep, dat nog steeds rustig slien. Het trof haar dat hy zooveel belangstelling toonde. „En jijzelf!" vroeg bii, in haar arm kniinend. voel .ijj je wel goed?" „Ik? Welzeker jongen," zei ze, haar oogen neerslaand voor ziin blik. „Tk heb me de laatste twee jaar niet meer zoo ge lukkig gevoeld als nu. „Kom eens hier. Truus," zei lui. haar meetrekkend naar een stoel, nij ging zit ten en trok haar op zijn knie. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1