NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Licht en schaduw in Duitschland. TOBNALCO S. A. KANHEWASSER Zn. SIMM KONIJN's warme Groquets. „Omdat jij mijn geluk bent". Dc beteekenis van het vier-mogendheden-verdrag. De rondreis van den voorzitter van de ontwapenings conferentie. - De cultureele taak van de Duitsche pers- in 50 dessins, kleur-eehi, - wasch-echt, Herwonnen Levenskracht. De omzetbelastinr aan, kolonel. HEL COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65binnen land f 2.-, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mai en oveiige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p.p.Cct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. r De beteekenis van het vier-moqendhe- den-verdrag. De beteekenis van het Za terdag te Rome onderteekende vier-mo- gendheden-verdrag is vooral groot voor Frankrijk. De wereld is overigens betrek kelijk onverschillig gebleven voor deze ge beurtenis en heeft er weinig aandacht aan geschonken. Leest men de weinige artikelen van het 'erdrag, dan zal men deze onverschillig- leid ten volle begrijpen zegt de „Nw. _tott. Crt." Door het tot stand'komen ervan schijnt niets veranderd. Krampachtig houdt de tekst van het ver- jtrag zich aan het handvest van den Vol- 'entoond vast, waarvan de naam zoo vaak at maar mogelük was in de bepalingen te pas gebracht is. Deze wij zijn geneigd e zeggen overdrijving had ten doel ze- iere geschokte zenuwen in oostelijk Mid1- len-Europa tot bedaren te brengen. Men ïal zich herinneren met welk een wilde op gewondenheid Polen en de Kleine Entente HENDEBSON (Je voorzitter van de Ontwapeningsconfe rentieonderneemt een rondreis door de hoofdsteden van Europa. storm hebben geloopen tegen dit verdrag, frankrijk moest met de gevoelens van deze bondgenooten rekening houden; dat is de Ïorzaak van den overvoorzichtigen tekst, laar zelfs deze geruststelling was, na het gewekte wantrouwen, nog niet genoeg. Be gin Juni protesteerden de ongeruste sta ten nog tegen de parafeering van de over eenkomst in den tegenwoordigen vorm. Toen heeft Frankrijk hun in een nota uit gelegd wat dit verdrag beteekende. Het heeft hen als het ware met den neus moe ten drukken op het feit dat toch zichtbaar genoeg was: Dat Frankrijk een groote di plomatieke overwinning had - behaald. Eerst dit stelde de geschokte gemoederen gerust. Toen echter was voor de Duitschers al te duidelijk gewezen op de beteekenis die het verdrag gekregen had. Hitier volgt het stelsel voorloopig de inschikkelijkheid zelf te zijn in de internationale politiek, alles te laten loopen zooals nog geen Duitsche re geering dat heeft gedaan. Wat komt het er op aan? Als hetgeen hii thans in het bin nenland najaagt ook op militair gebied bereikt is, zal hii bijzondere aandacht gaan wijden aan de verhouding van Duitschland tot de buitenwereld. En dan zal het er weinig op aan komen wat in de zen tijd is geschied. Nu Frankijk echter zoo duidelijk wees op zijn overwinning, werd het geval toch wat moeilijk. Duitsch land heeft tegen de uitlegging geprotes teerd en is gaan aarzelen met de ondertee- kening. Het lange uitstel na de nota van Frankrijk is door de Duitschers veroor zaakt. Maar nu hebben zij geteekend. Hit- Ier bewijst daarmede opnieuw zijn mee gaandheid zijn voorloopige meegaand heid. Hii heeft, hoe begrijpelijk ook zijn twijfel geweest moge zijn, daarin ook weer volkomen gelijk, daar zijn weigering om te onderteekenen niets aan den stand van za ken, die de Duitschers ontevreden stemt, zou hebben veranderd, terwijl hii het ge- isoleerde van zijn positie er nog te feller mee in het licht zou hebben gesteld. De toestand1 is thans zoo, dat Hitier erkente lijk moet zijn voor deze gelegenheid, met Enigeland en Frankrijk nog een verdrag van vriendschap te kunnen sluiten, van welken aard dit ook zij. De tekst, dié tenslotte door Italië is aan vaard, komt volmaakt tegemoet aan de wënschen en opvattingen van Frankrijk, en is uit dien hoofde een bijna sensatio- neele manifestatie van de aaneensluiting dezer twee mogendheden tegenover een gemeenschappelijk gevaar (Duitschland1). Italië is niet in een positie, die het dwin gen kan alleen offers te brengen. Het is dan ook niet moeilijk bij het lezen van de zen tekst te gissen wat er verder aan be sprekingen achter steekt. Wat ten gunste van Duitschland begonnen was is op kos ten van Duitschland voltooid. Hitier moest teekenen bü wijze van bonne mine a mau- vais jeu. Daarmede bevorderde hij een loop van, zaken, die Duitschland volstrekt niet, ais tot niets leidend, onverschillig kan laten. een redevoering gehouden over de cultu reele taak van de Duitsche pers. Hij zette uiteen, dat op cultuurpolitiek gebied het nat. socialisme de reactionnaire of ook marxistische hegemonie van een „super intellect" wil uitschakelen, daar dit een kanker is gebleken in de Duitsche cultuur. Wie werkzaam wil zijn bij de cultuur-poli tieke voorlichting van het volk moet met het hart kunnen denken. Het is de plicht van de pers duidelijk, eenvoudig en waar datgene te zeggen, wat er aan principieels leeft in het gevoel van den nieuwen Duit- schen mensch, datgene, wat de nationaal socialist eischt. Het instinct van het volk dat in het verleden door aan 't volk vreem de elementen vergiftigd is, moet worden gezuiverd. Het spreekt van zelf, dat de be strijding van de werkloosheid van groote beteekenis is. Wie het echter eerlijk met het Duitsche volk meent, weet ook, dat het werk aan de wereldopvatting en dte cul- tuurpoltiiek in laatste instantie het funda ment schept voor den nieuwen staat Het komt er op aan door overtuiging van ieder volksgenoot de beteekenis en het rhythme van den Duitschen staat gelijk te scha kelen. De voorzitter van de ontwapeningscon ferentie op het pad. Hendtarson heeft Dinsdag aan de journalisten meegedeeld, dat bii zijn besprekingen met de regee- ringspersonen, de toestand inzake de ont wapening ernstig; besproken is. Hoewel hii de moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden, niet wil verkleinen, meent bij toch, dat in zeker opzicht op belang rijke punten de meeningsverschillen zijn verkleind. Een voorname factor voor succes is een vriendschappelijke verstandhouding tus- schen Duitschland en Frankrijk. Hender- son verheugt zich in de onderteekening van het viermogendheden-verdrag en meent dat daarop dadelijk een hartelijke bespreking tusscben den, rijkskanselier en den Franschen premier m-oet volgen. Al leen zoo kunnen twijfel, vrees en wantrou wen uit den weg worden geruimd'. Woensdag gaat Henderson naar Parijs en vandaar begeeft hij zich naar Münehen voor een gesprek met Hitier. Daarna gaat hij door naar Parijs en Londen. Van bevoegde zijde wordt hieraan toege voegd, dat men van Duitschen kant eiken stap welkom heet, die tot een succes van de ontwapeningsconferentie en een bruikbare conventie kan leiden. Om al te spreken over het tijdstip van een ontmoeting tus- schen Hitier en Daladier zou voorbarig zijn,. Het bezoek aan Münehen is vastge steld, omdat Henderson den wensch te kennen had gegeven met Hitier zelf te spreken, gelijk hij ook te Parijs met Dala dier en te Rome met Mussolini had ge sproken. De cultureele taak van de Duitsche pers. De ryksorganisatieleider van den strijd hond voor Duitsche cultuur, staatssecre taris Hinkel, heeft dezer dagen te Berlijn TROTSKI NAAR OORSICA. Trotski is met zyn vrouw met de vrachtboot Bulgaria naar Italië vertrok ken, om geneesheeren te raadplegen over i de gezondheid van mevrouw Trotski. Zij zullen geruimen tijd op Corsica verblij ven. INDIVIDUEELE ONGEHOORZAAM HEID IN BRITSCH-INDIË. Gandhi heeft gezegd, dat de schorsing van de burgerlyke massa-ongehoorzaam heid voor het oogenblik zou bestendigd worden en op 1 Augustus vervangen door individueele ongehoorzaamheid. KONING HENRY POE-JI. Reuter meldt uit Tsjangtsoen: De in- tronisatie van Henry Poe-ji als koning van Mantsjoekwo wordt hier als zeer I waarschijnlyk beschouwd, nadat bekend is geworden, dat de meerderheid van de commissie, die een grondwet voor Mant- j sjoekwo opstelt, zich voor de instelling i van een constittutioneele monarchie heeft verklaard. VREEMDE EN JOODSCHE MUSICI ZULLEN NIET GEHINDERD WORDEN Naar de officieele Pruisische persdienst meldt, heeft men op een bespreking op ihet ministerie van onderwas met de mu ziekorganisaties vastgesteld, dat vrije scheppende kunstenaars van welke natio- Het Internationale Arbeidsbureau van den Volkenbond heeft een overzicht gepu bliceerd van den stand der werkloosheid in de verschillende landen. Dit overzicht loopt tot April 1933. Voor het eerst, aldus constateert deze Volkenbondspublicatie, valt er een vermindering van de interna tionale werkloosheid te constateeren na het uitbreken der crisis in 1929. De verminde ring is nog niet groot en bovendien, het is hierop, dat wij den naduk willen leggen, hoofdzalwlijk veroorzaakt door een belang rijke vermindering der werkloosheid in Duitschland. Hiermede wordt dus door een volkomen onpartijdig orgaan geconsta teerd, dat de uitingen der nationaal-sooia- listisclie leiders in dit opzicht geen bluf zijn, maar op feiten berusten. Wij laten de vraag buiten beschouwing, of dit alles door hun politiek is veroorzaakt dan wel of de conjunctuur hen ter wille is geweest, zooals zü verleden jaar von Papen's pro gramma heeft doen mislukken. Het gaat om het belangrijke feit, dat Duitschland, hetwelk tot nu toe naar verhouding van zijn bevolking het grootste aantal werkloo- zen ter wereld had, nu in dit opzicht de belangrijkste verbetering te zien geeft. De officieele cijfers van het Duitsche conjunc tuur-instituut geven aan, dat deze verbete ring gedurende de laatste maanden ver deren voortgang heeft gemaakt. Niet al leen is het aantal werkloozen in Juni tot beneden de 5 millioen gedaald, maar ook de gemiddelde arbeidsduur in de industrie is met bijna een uur per dag toegenomen. Dat wil dus zeggen, dat degenen, die aan 't werk zijn, niet meer goeddeels 'n »<rar dagen per week bezigheid hebben, maar meer en meer normaal volle weken aan den slag kunnen. Wij willen ons hier tot deze feiten beper ken, en ons niet bezig houden met de vraag, of deze opleving kunstmatig is en dus dreigt slechts van tijdelijken duur te zijn om daarna plaats te maken voor een terugslag, dan wel of er kans op een blij vende verbetering in Duitschland bestaat. Op het oogenblik kan, naar onze meening, niemand nog de vraag met zekerheid be antwoorden. We moeten eenige maanden verder zijn en voldoende gegevens omtrent de geheele voorjaarsopleving hebben, al vorens we in staat zouden zijn deze vraag niet op grond van gevoelens, maar op grond van feitenmateriaal te beant woorden. Het is, luist bij deze opleving, voor Duitschland zeer onaangenaam, dat zijn buitenlandsche handel zich hoe langer hoe ongunstiger ontwikkelt. Gedurende de cri sisjaren had Duitschland een belangrijk uitvoeroverschot, verleden jaar nog ver over het milliard Mark. Gaat de ontwikke ling dit jaar in de tweede helft door op de wijze van de eerste helft van het jaar, dan kan Duitschland nog slechts op een uit voeroverschot van Vï milliard Mark re kenen. Hoe onwaarschijnlijk het ook klin ken moge, het is een feit, dat de binnen- landsche opleving voorloopig de handels balans heeft verstoord en zulks nog verder dreigt te doen. Duitschland moet immers een belangrijk deel van zijn grondstoffen invoeren. Het heeft geen of onvoldoende koper- en ijzerertsen, geen hout genoeg, geen katoen, geen wol, geen rubber, enz. Het had heelemaal geen voorraden van deze buitenlandsche grondstoffen meer aan het begin van het jaar, toen het scheen, alsof de bedrijvigheid onophoudelijk bleef achteruitgaan. En het moet daarom belang rijke hoeveelheden grondstoffen voor zijn oplevende industrieën invoeren. Dienten gevolge stijgt de hoeveelheid der ingevoer de grondstoffen van maand tot maand, en nu de grondstoffenprijzan op de wereld markten ook naar boven gaan, voelt Duitschland dit derhalve dubbel. De toene mende behoefte aan grondstoffen is zoo groot, dat de vermindering van den invoer van levensmiddelen, die de nieuwe Duit sche regeering met alle middelen doorzet, niet voldoende is om den totalen invoer te verlagen. Daarentegen voelt Duitschland maar al te zeer de gevolgen van zijn politiek van bescherming van eigen belangen, tegen de heele wereld in, door den gestadigen ach teruitgang van zijn export. Verschillende landen, minder lijdzaam dan ons land, en niet zoo taai vasthoudend aan de oude be ginselen van nieestbegunstiging, hebben tegenmaatregelen tegen den invoer uit Duitschland genomen, nadat dit land den invoer van verschillende producten vrijwel onmogelijk had gemaakt. Zweden en Dene marken hebben handelsverdragen met En geland afgesloten, waarbij een deel van den invoer, die vroeger vanuit Duitschland kwam, thans door Engelsche goederen is vervangen. Al voelt men dus, eenerzyds, in Duitsch land de verbetering op de arbeidsmarkt als een verlichting, aan de andere zijde komt het nieuwe gevaar op, dat de exportindus trieën met voortdurend grootere moeilijk heden, te kampen krijgen. Dan zal moeten blijken, of de denkbeelden der autarkisten te verwezenlijken zijn, volgens welke Duitschland in het eigen land voldoende afzetmogelijkheid biedt om desnoods het buitenland als afnemer te kunnen missen. per el. Verkrijgbaar bij: Lot op naam op den zelJkam Vraagt onze Stalen-colleciie naliteit oon ook niet-Ariërs het woord kunnen komen. vrij aan NAZI-PROPAGANDA IN OOSTENRIJK Een staaltje van durf. Reuter meldt uit Weenen: Een groot wit Swastika-teeken, waar van de armen eenige honderden meters lang zqn, is geschilderd op de loodrechte zijde van de Hohe Nock, een der hoogste bergen van het Sengsen-gebergte in Op- per-Oostenrijk waarvan de top 1800 m boven den zeespiegel ligt. De plek waar dit Niza-embleem is geschilderd, is na genoeg ontoegankelijk. De schilders moeten zich voor dit werkje met touwen van den top omlaag hebben laten zakken, onder het motto: den dood of progpaanda. Daar de autoriteiten geen menschen- levens in gevaar willen brengen om het embleem te verwijderen, zal dit blyven zitten. Dit is het laatste en meest sensationeele voorbeeld van de Nazi-propaganda, om op de ontoegankelykste plaatsen het haken kruis te brengen. MR. H. VAN DER VEGTE. De toestand van mr. H. van der Vegte, den oud-minister van waterstaat, omtrent wien is gemeld., dat hij een beroerte zou hebben gehad, was, naar de Nw. Rott. Grt. nader verneemt, aanvankelijk ernstig, maar is op het oogenblik iets gunstiger beoordeeld. Dat hij een beroerte gehad zou hebben, wordt tegengesproken, wel schijnt hij lijdende te zijn aan een complicatie van de aderverkalking, waarvoor hij een kuur deed. Men neemt aan, dat, ook als zijn toe stand zich in gunstigen zin blijft ontwik kelen, het nog eenige weken zal aanloopen, eer hij naar ons land vervoerd: mag worden. AUDIËNTIE MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal tot nader aankondigng niet plaats hebben. Instelling van het R.-K. Werk liedenverbond in Nederland. Officieel geopend door mgr. A. J. Jansen, aartsbisschop van Utrecht. Het nieuwe Sanatorium „Berg en Bosch" aan de Gezichtslaan te Biltüoven, gebouwd onder architectonische leiding! van de heeren Koldeweü en Van Moor- sel, is gereed. Het komt onder leiding van dr. Bronk- horst als geneesheer-directeur. Er bevinden zich verscheidene pavil joenen, lighallen voor volwassenen en kinderen, laboratoria, operatie-zaal, een Röntgenkamer, een zuster-klooster, een Nazorg-afdeeling, het Economie-gebouw, waarin de sanatorium-bibliotheek is on der gebracht. De instelling wordt uit eigen middelen gefinancierd, dank zij de medewerking van andere instellingen van het R.-K. W erkliedenverbond. Het heeft een ruimte voor 400 patiën ten. Dinsdag verrichtte mgr. A. J. Jansen de plechtige officieele opening met een woord van dank voor de groote opoffe rende liefde, welke hier met de daad ge toond is. Rede van minister Slctemaker de Bruine. De minister van sociale zaken prof. Slotemaker de Bruine begon met de mededeeling, dat het de Koningin had behaagd dr. Bronk horst, geneesheer directeur van het instituut Herwonnen Levenskracht, te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Z. E. hield daarna een beschouwing over liet nut van de bestrijding der t.b.c. en uitte een woord van dankbaarheid voor het werk, dat door de R.-K. arbei dersbeweging tot stand is gebracht. Aan het slot wenschte spr. Gods zegen voor den arbeid van allen en voor de patiënten, die zich in deze inrichting be- Verschillende wijzigingen. Naai' de (a.-r.) Rotterdammer verneemt, zullen als gevolg van liet overleg tusschen regeering en Kamercommissie in het ont werp der Omzetbelasting verschillende wijzigingen worden aangebracht. Zoo zal het bedrag van één tot vier procent worden verhoogd, doch zal deze belasting slechts éénmaal, n.1. bij de bron, worden geheven, waardoor aan tal van bezwaren wordt te gemoet gekomen en dé controle zeer zal worden vereenvoudigd. De omzetbelasting op luxe artikelen wordt tot 10 pet. verhoogd. Daarnaast zal de lijst der vrijstellingen worden uitge breid. smaken 's zomers en 's winters even fijn! FEUILLETON Een Heldersche roman door WILLIARIS. 14) „O juist! En wat had je toen ook weer voor een fraaie verontschuldiging? Was het niet zooiets van jenever in een bor reltje?" „Jawel kolonel, ze hadden jenever mijn borreltje gedaan." De Kluif zelf bleef ernstig maar de ko lonel en de aanwezige officier lachten luid op en zelfs het gestrenge gelaa Van den sergeant der mariniers was een glimlach te bespeuren. Maar het gezicht van de Kluif bleef on bewegelijk. Slechts in zijn scbelmsche grijze oogen blonk een vroohjk hciit. n „Dat is 1111 bijna twee jaar geleden, ging de kolonel voort; „en zie ,in ,-T, Boekje dat je toen geen straf hebt ge(iacl- „Nu staat er in het rapport dat je zi ninuten te laat aan boord bent terugge keerd. „Ik ben werkelijk benieuwd wat vooi ien verontschuldiging je daarvoor zult lebben 1" „Ik had vanmorgen een lang frokje l) Stram in de houding en zonder een spier Yg» zijn gezicht te vertrekken, zei de Kluif dat. 1) Blauw en wit gestreepte borstrok. De gezichten van de omstanders ver strakten. Dat begrepen ze blijkbaar niet. „Wat moet dat beteekenen!" vroeg de kolonel. „Je had een lang frokje aan, zeg je? Wat heeft dat nu te maken met jo 'telaatkomen, verklaar je nader!" „Kijk eens hier kolonel, mijn vrouw.." „Wat!" viel de kolonel hem in de rede, je vrouw? Ben jij dan getrouwd? ik wist heelemaal niets daarvan af. Wie is je echtgenoote?" „Neen kolonel, ik heb ook geen echtgo noote, maar wel een vrouw! Ik ben bij haar in huis en we gaan trouwen zoodra we het geld ervoor verdiend hebben. Hei is Truus Berends, de waschvrouw, die vroeger altyd hier aan boord kwam." „Zoo, zoo. Dus nu leef je feitelijk in een onwettige verhouding? Kijk eens hier jon gen. Ik wil heelemaal geen pressie op je uitoefenen, die dingen moet ieder voor zich zelf verantwoorden, maar je weet na tuurlijk dat het tegen de maatschappelijke zeden indruischt!" „Zeker kolonel, maar we gaan ook zoo gauw mogelijk naar het stadhuis." „Goed. maar vertel me nu eens wat dat lange frokje te maken heeft met je telaat- komen." „Kijk eens hier kolonel, ik had een lang frokje aan en vanmorgen lag mijn vrouw op mijn frokje. Tic durfde haar niet wak ker maken, zoodat ik niet weg kon komen." Een spannende stilte ontstond. De knevels van den sergeant trilden heel bedenkelijk, de officier kon zich bijna niet meer goed houden en de kolo nel zelf deed alle moeite het decorum te bewaren. Hii voelde echter het niet lang te kuniu* uithouden. Daarom zei hij barsch, zoo streng mogelijk kijkend: „Maak dat je wegkomt, kerel!" Nauwelijks was de Kluif achter het kanon verdwenen of de kolonel en de of-1 ficier barstten in een hartelijk gelach uit. De sergeant keerde zich om en grin nikte zacht. Hij bewaarde zqn streng uiterlijk tot hij in het onderofficiersver- blijf kwam, waar hij stuiplachend het ge val aan bootsman Touw vertelde en later nog eens aan de chef kok. Dadelijk ging de bootsman naar de Kluif die al weer zat te zingen onder zijn werk. Bij de bakstafel bleef hij hoofdschud dend staan. „Ik heb al eens meer gezegd Kluif dat jü wel de onmogelykste kerel bent, die ooit bij de marine geteekend heeft. Wie anders dan jij alleen zou het ooit in zyn hersens halen om zooiets aan den kolonel te gaan vertellen! Ja, en die denkt natuurlijk dat je nu al onder de plak zit." „Het kan me weinig schelen wat ao kolonel denkt, bootsman. Als ik maar geen straf krijg, want ik heb het veel te druk." „Hoor eens Kluif, wat jij doet al dat werken en ploeteren is allemaal heel mooi, en ik weet wel, het is voor een goed doel, maar een mensch is maar een mensch en geen machine. Als jij zoo doorgaat zie ik vandaag of morgen alleen je jekker en je broek over straat loopen.Wees voorzich tig jongen. Ja, ik weet het wel, die witte broodsweken hè? En dan al dat werk er nog bij. Als ik jou was deed ik maar wat kalmer aan. Die meubelen komen er immers toch wel! Langzaam aan Kluif, dan kom je er ook, maar veel heter!" „Och, die wittebroodsweken en dat har de werken loopt wel los, bootsman, maar een mensch kan zich toch wel eens ver slapen. Er zijn lui die een wekker hebben en zich nog verslapen soms!. Eigenlijk stom van me 0111 niet dadelijk een wekker te koopen. Maar vanavond ga ik eerst zoo'n ding halen. Zooiets over komt me niet meer, hoor!" HOOFDSTUK 7. Het was einde Juni en de zomerzon was warm. 's Avonds als de zon was onder gegaan, begon het lekker koel te worden. Het was Zaterdagavond en nu het in de stad wat frisscher werd, kwamen de menschen van het strand 0111 in de stad, onder het genot van een kouden dronk, eenige verpoozing te zoeken. De winkel straten waren vol en een gezellige drukte heerschte daar. In den kleinen Schouwburg zou dien avond een revue worden opgevoerd door de tooneelclub van den IJzeren Hertog, met medewerking van de beroemde staf- muziek. De Kluif was ook lid van de club en was na een korte aarzeling overgehaald mee te doen. Wegens zijn drukke werk zaamheden voelde hij er niet veel meer voor, zooals hij zeide, maar Truus, dïo hem ook wel graag eens wilde zien op het tooneel, had meegeholpen. Toen had hij zich gewonnen gegeven. Hij .zou dan optreden als de „Markt koopman". De zaal was heel aardig bezet, toen het scherm opging voor de „Markt koopman", het voorlaatste nummer vóöi de pauze. Op het tooneel stonden een paar schra gen, waarop een breede plank lag. Dit was de tafel van den koopman, waarop allerlei „ouwe rommel" lag. Een groote verscheidenheid van arti- j werken van de meest beroemde schrij- kelen lag uitgestald. Voor het doel, vers. Allen boeiend van begin tot eind. waarvoor het diende, was die ouwe rom mei nog goed genoeg. Er waren oude boeken, ansichtkaar ten, poppen, die konden loopen, zaklan taarns, haarspelden, portemonaie's en nog veel meer van die dingen, die men gewoonlijk op de markten by dergelijke kooplui aantreft. De Kluif stond achter zijn stalletje, een das om zyn hals en een hoed achterop het hoofd, met de duimen in zijn vestzakken. Een stuk of wat figuranten, die het pu bliek moesten voorstellen, kwamen het tooneel op en begonnen in de uitgestalde waren te rommelen. De koopman begon Onder andere: Rinaldo de Kinaldini. De gevreesde rooverhoofdman. Geboren in een woon wagen van Arfoe. De wraak van een zuigeling. Alleen op de wereld. Alstublief mijnheer, hier lieeff u „Het doorgezaagde weesmeisje" in twee deelen, voor slechts 50 cents. Neen mijn heer, loop nog niet weg! U krygt daarbij nog cadeau een serie ansichtkaarten van Amsterdam bij dag, Amsterdam bij nacht Amsterdam in de klinklare maneschijn. Of deze serie mijnheer. Al naar ver kiezing. Een juffrouw loopt over een brug, vall nu zijn waren aan te prijzen. Een meisje, J over een strootje, grijpt zich vast aan den dat een portemonnaie bekeek, nam liij j arm van een mijnheer en hier ziet u haar die weer af en hy begon. j later als een gelukkige moeder. Kan u Hier dames en heeren, heb ik een echt ook gebeuren, mijnheer." Amerikaansch lederen portemonnaie, die bestaat uit drie deelen. Het is eerste kwa liteit leder en onverslijtbaar. En voor die echt Amerikaansch lederen portemonaie vraag ik geen rijksdaalder, geen twee gul- l den en zelfs geen daalder, neen dames I en heeren, ook geen gulden, geen drie j kwartjes en geen halve gulden en als je niet gauw wegloopt, krygt u hem ook j nog voor niets, juffrouw." De juffrouw deed alsof ze betaalde en wilde weggaan. „Neen dame, loop nog niet weg. l> krygt daarhy van my cadeau deze prach tige mechanische pop. Kijk naar het schudden van het hoofd en het loopen van de beenen. het is een en al mecha niek en beweegbaar, 't is een vermaak voor jong en oud, voor groot en klein, voor tuin- en huiskamer. E11 hier dames en heeren, heb ik een schitterende collectie hoeken, de nieuwste Zoo ging hy een poosje door met zijn waren aan te prijzen en grappen te ma ken, zooals die marktkooplui dat plegen te doen. Toen hij bijna uitverkocht was, riep hij: „Dames en heeren, ik heb nog slechts een paar artikelen hoor, koop deze laatste dingen van me. Neem nu de gelegen heid waar. Als de koopman is vertrok ken, is de kans verkeken. Niet zoo dringen, niet zoo dringen denk om de tram, want daar komt de raih aan: juffrouw ga niet zoo tegen mijr stalletje staan, anders valt het tegen d< wereld. Er zijn nog prachtige hoeken, zaldan taarns. bloemzaad, haarspelden en insec tenpoeder voor de dames. eh...par don. ik bedoel haarspelden voor de dames en inseetenpoeder!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1