n i»»AMGE ljaap p? SS HRI.DERSCHE COURANT VAN DONDERPAO 20 JULI iQJ-b Callantsoog. Anria Paulowna. Wielingen. Barsingerhorn. Brand. Texel. HEERENMODES voor spotprijzen - Ziet de étalages ernstige vechtpartij te heerlen. het ongeluk te katwijk aan zee. Botsing tusschen motorfiets en auto. re-' Ongeluk op het Brasemermeer. Kent gij uw kinken eigenlijk wel? Jammer flat wij eigenlijk ruimte te kort De diefstal bij dr. ir. Philips. Ook de commissaris van politie te Bloe- i de gevolgen van het eten vad onrijp fruit. drie studenten verdronken? ongeregeldheden te villa seoa. demsey getrouwd. napoleons verblïj fpla ats op sint helena wordt muskum. fantastische vermogens. VERLOTING. Maandag had in het lokaal van P. de Haan te Callantsoog, onder toezicht van den veldwachter aldaar, de verloting plaats van een schilderdstuk ten bate van de kas der vereeniging „Moed, Volhar ding, Zelfopoffering". Winnaar was de heer H. Hoogland te Callantsoog, houder van lot no. 339. ONZE STUDEERENDE JEUGD. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas R.H.B.S. Joh. Groneman. Handelsschool. Van 1 naar 2: M. de Beurs en J. van Duuren; van 2 naar 3: W. Egmond en N. Iveijzer; van 3 naar 4: P. Creem; van 4 naar 5: D. Blaauboer. Mulo. R. Sinke van IA naar 2A; A. v. d. Horst van 1B naar 2B. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. Kuik van Gasselte; mej. E. Duikerman van Soest; mej. J. H. Ger- lach van Epe, E. Staring van Sassenheim. Vertrokken: H Harthoorn naar Pijn- acker; mej. M. E. Duineveld naar Heems kerk. GEBOREN: Gerda. d. v. P. Borst en J. Wiggers, Cornelia Gerarda Cecilia, d. v. Tj. de Vries en E. A. Swirs. ONDERTROUWD; Schoonbeek en Feiken. GETROUWD: H. Cornelisse en T. van Stipriaan. OVERLEDEN; Mej. T. Schenk, oud 68 jaar. Verloren: een mes. FILM ZUIDERZEEWERKEN IN ITALIË. De film over de Zuiderzeewerken, welke door de M.U.Z. naar Italië is afgestaan teneinde op de tentoonstelling te Milaan te worden gedraaid, is met veel succes al daar ontvangen. De film heeft gedraaid voor de Vereeniging „II Convegno" als mede voor de „Associazione Elettroteeh- nica Italiana" te Milaan, bij de laatste j vertooning waarvan de Nederlandsche Kamer van Koophandel bij monde van haren Secretaris een voordracht heeft ge- j houden. Ook te Bologna heeft de film voor de plaatselijke afdeeling van laatst-j genoemde vereeniging gedraaid. Van vfer- schillende andere zijden uit Italië zijn nog aanvragen binnengekomen om de film te mogen draaien o.a. van de Volks universiteit te Milaan, het Sindicato Fas- cista Ingegneri van Milaan en de afdee ling Rome van de Associazione Elettro- technica Italiana. Tn verband met deze aanvragen zal de film thans reeds tot Oc- tober a.s. zijn besproken. Hlppolytusheeï. POLITIE. Gevonden: een bankbiljet van tien gul den, een kinderportemonnaie en een fiets pomp. Inlichtingen bij den gemeente-bode te Hippolytushoef. EEN GELUKKIGE. Bij de gehóuden trekking V. d. loterij ten bate van de Mandelineclub O.K.K., viel de le prijs, een heerenrijwiel, op lot no. 437. Gelukkige winnaar Was de heer E. J. Bays, te Westerlartd. alhier. GEEN BELANGSTELLING. Wegens gebrek aan belangstelling kon de aangekondigde vergadering van V.V.V. j'.l. Maandagavond in 't Cafë van den heer Jb. Duijnker. te Westerland, niet doorgaan. Den Oevtr. TRACTOR TE WATER. In verband met geruchten welke de ronde deden, dat in den Wieringermoer- pohler een tractor te water zou zijn ge reden welke de scheepvaart belemmerde en waarbij iemand zou zijn omgekomen, hebben wij bij de Directie van den Wie- ringermeerpolder te Alkmaar inlicht m- geh ingewonnen. Daarbij bleek ons, dat een tractor van een draineer- of greppel-- ploeg was afgegleden bij de uitvoering Van werkzaamheden op oen rand eet cr sloot. De tractor kwam daarbij gedeelte lijk te water, echter niet in een scheep vaartkanaal, doch in een doodloopt ud Slokje sloöt. Ook persoonlijke ongevallen waren bij dit ongeluk niet te betreuren. Dinsdagmiddag te ongeveer 1 uur brak bvami uit in bet woonhuis annex groen ten zaak van den heer Jh. Smit, alhier. In betrekkelijk kortert tijd stond het per ceel in lichte laai. Toen dan ook de brand spuit arriveerde, viel aan redden niet ïimfr te «enkeÏÏ. Tdé boerderij van heer Swdag evenwel, die op <ren aTstaPd DaTi ongeler 35 meter van het branden- djjepèrcebl verwijderd staat, liep gevaar. assistentie ontboden, wat maar goed bleek ook, want na korten tijd ontwaard- de men vuur binnen. De slangen werden uitgelegd en na ongeveer 10 minuten te hebben gespoten, waarbij naturlijk wel eenige waterschade word toegebracht <er werd n.1. van binnen uit gespoten) was het gevaar voor uitbreiding bezworen. De nablnssching van het verbrande perceel werd nu ook door de motorspuit verricht. De brand was ontstaan bij het bakken van visch. Het is nu wel gebleken, dat de brand- spnitkwestie hier ter plaatse ter dege on der oogen mag worden gezien. Wanneer vanuit Sehagen geen assistentie was ver leend, zou bet een groote vraag zijn ge weest of de brand tot dat eene perceel beperkt was gebleven. Laten wij hopen, <w deze aangelegenheid, welke in den ge meenteraad reeds enkele malen werd be sproken. ru op afdoende wijze haar be slag zal krijgen. EXAMEN. Onze Vroegere plaatsgenoote mej. G. Ëelman Sd. deed met gunstig gevolg examen voor de hoofdacte. REEDS VEEL ZOMERGASTEN. Het badseizoen is in onze gemeente thans in vollen gang, iedere boot brengt nieuwe bezoekers aan, waarvan het mee- rendeel naar De Koog trekt. Bijna alle pensions zijn reeds flink bezet; er is daar evenwel nog plaats genoeg, zoodat men waarschijnlijk alleen voor de maand Augustus te voren plaats moet bespreken. Niet alleen echter te De Koog vertoe- van dit jaar pensiongasten; ook te De Cocksdorp en Den Burg. Terwijl verder door zeer velen plaats is besproken op verschillende boerderijen, 't Is zeer ge- wenscht voor onze gemeente, (waar dit jaar bijna alle bedrijven slechte uitkomsten afwerpen) dat het thans ingezette fraaie zomerweder lang mag aanhouden. Een druk vreemdelingenbezoek kan dan nog veel goedmaken. GROOTE NOOD ONDER DE TEXELSCHE V1SSCHERS. Woensdagmorgen heeft een deputatie van de Visscherij-vereeniging te Oude- schild met den Burgemeester dezer ge meente een onderhoud gehad. Naar men ons mededeelt is de nood onder de Texel- sche visschers voornamelijk tengevolge van de afsluiting der Zuiderzee, zoo groot dat spoedige hulp noodzakelijk is. Door het Gemeentebestuur wordt in het werk gesteld om spoedige hulp te verkrij gen; hoewel er eenige kans op resultaat bestaat laat de hoognoodige hulp lang op zich wachten. OPRUIMING van HERM. DE HAAN KONINGSTRAAT 92 "o. WITTE BIOSCOOP BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is aan de Bloemendaal- sche politie kennis gegeven, dat de 14- jarige J. v. d. Berg uit Haarlem bij het baden aan het Bloemendaalsche strand door den onderstroom in zee was getrok ken. Hij had zich op een plaats in zee be geven, waar geen toezicht was. Omstreeks half zeven is het lijk bijna op dezelfde plaats, waar het ongeluk is gebeurd, aan gespoeld. PRINCÏPÏEELE DIENSTWEIGERING. Overeenkomstig den eisch van den audi teur militair heeft de Krijgsraad te *9-Her- tcgenbosch Dinsdag den 20-jarigen W. H. uit Scboorl, ingedeeld bij de genietroepen. wegens opzettelijke ongehoorzaamheid ver oordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Beklaagde had te Utrecht op principieele gronden dienst geweigerd. Maandagnacht heeft in een café aan den Schaesbergerweg, te Heerlen, een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen een mijnwerker en den caféhouder. De mijn werker, die in staat van dronkenschap verkeerde, stak den kastelein met een mes langs den linkerslaap en de kastelein loste drie schoten uit een revolver top den klant, welke schoten geen doel troffen. Beiden zijn eerst in het ziekenhuis verbonden en daarna gearresteerd. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag. Omtrent het ongeluk, dat bij het baden Dinsdagmiddag bij de uitmonding van het Rijnlandsche uitwateringskanaal te Kat wijk aan Zee is geschied, meldt men, dat het lijk van de 20-jarige mej. H. uit Delft, Dinsdagavond aan het strand is aange spoeld. Het is naar het lijkenhuisje op de begraafplaats gebracht. O^OER HET LICHT DOOR YWEL DLAWNURG OVERTREDINGEN VAN DE CRISIS-V ARKENSWET. Zware straffen. Het Regeeringsbureau Crisis-varkens- wet 1982 acht het hoodig bekend te ma ken, dat het optreden tegen het valsche- lijk aanbrengen van de volgens het Cri sis-Varkensbesluit 1982 Vereisehte oor merken er reeds toe heeft geleid, dat döor de Arrondissements-Recntbank te Utrecht een aanbrenger van valsche mer ken werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, terwijl medeplichtige hoeren welden veroordeeld tot 200.— boete. Meer dergelijke vonnissen zijn te verwachten, daar ook op andere plaatsen personen op grond van het aanbrengen van valsche merken in verzekering zijn gesteld. Alle varkenshouders wordt daarom in hun eigen belang aangeraden zich stipt te houden aan de ten aanzien van het doen merken van hun varkens gegeven voorschriften en mitsdien nimmer op «enigerlei wijze aan het vaisch merken van biggen mede te werken. Binnenland. ferVvijt v# dhl de spVift i¥i Werking Was gekleid fe'edk vei^cfteidewé peVsobvn op net dak waren geklommen eT» met eYn- mers water het rj'et nat hielden. '!V»t over maat vah ramp bleek de spuit niét hij machte, water te geVeh, zoodat die Gin TTaringnuizeh moest worden gehaald. Spoedig was deze ter plaatse en Jrfefi VrWn het gevaar geVekëp. TPmldcMs was ook de motorspnit uit Schagem ter Dinsdagavond is op den boek Van de Spaarn wonderweg en Sloterweg te Sloten tN.-H.) een ernslige botsing geschied tus schen een motorfiets en een auto. De motorfiets, bestuurd door den beer v. <1. Kerf uit de lichting Haarlem, botste in voilé vaart tegen een uit Amsterdam komenden auto, beslUuixl door den heer Bakker. De botsing was zoo hevig, dat de duo-redster op stag werd gedood. De motorrijder is in zeer emstigen tóestand naar een der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. De auto reed na de botsing tegen de brugleuning van de brug over d« Ring vaart van de Haarlemmermeer en werd r.Waar beschadigd. De bestuurder liep geen noemenswaardig letsel op. Het lijk van de duorijdster, wier iden- j titelt nog niet kon worden vastgesteld, is naar het lijkenhuis te Hoofddorp gebracht. DOOR EEN WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Hollend paard te Maastricht. fefj Maaktrivht Wed Dinsdag de 25- ja'rigv P. Smeets uit Caberg op den Bru's- I selscheweg met een kar 'cVmen't. Het paard I sloeg op hol en bij zijn poging om het dier te grijpen, kwam S. onder den wagen, fe'nkete uren later is hij in het ziekenhuis te Maastricht aan de gevolgen Overleden. De 55-jartee Ijapreu. die op den wagen zat, Wiüt ter at te «prVngen. Mij ftpp daarbij 'een hoofdwonde op. HOOFDSTUK XIII. Waarin de lezer kennis maakt met de „gaven" van Fröbel- „poffies" opgediend krijgt en bemerken zal dat kinderen op rechter zijn, dan groote men- schen. Is het ouderwijs op de Heldersche kleuterscholen Montessori genre? vraag ik de directrice. Dat nu juist wiet. Ze mogen niet lee ren en spelen waar 2e zin in hebben. We laten ze niet kiezen, het blijft Fröbel. Een of twee middagen in de week mogen ze doen wat ze willen en zelf kiezen, welke gaven zij wensehen. Gaven? zeg ik. Wat wordt hiermee bedoeld? Juist als ik dit vraag, komt de fröbel onderwijzeres uit de andere klasse het lokaal binnen en maak ik kennis met juf frouw Kuipers. De school is niet meer alleen inge richt, om de kinderen zoet te houden, ze veilig te bewaren en er een beetje mee te zingen, zegt deze. Kijkt u maar eens in mijn klas, daar zijn ze ook bezig met een der leermiddelen, zooal9 wij dat noemen. Ik ga dus in de klas van juffrouw Kui pers. Daar zijn ze bezig legdoozen in te pakken. Op het bord heeft de juffrouw iets met figuren voorgeteekend, nu moeten de leerliflgetjes het na maken met mozaïek- steenen. Maar kleine Nel heeft het niet voor elkaar kunnen krijgen en als ze het mozaïek weer in haar doosje opbergt, dan is er aldoor een duiveltje, dat haar belet, het steentje erin te krijgen. Steeds weer opnieuw poogt Nel, den vorm te vinden. Eindelijk ja. hoor, 't is voor elkaar. Er is een nieuwe strooming gekomen, zegt juffrouw Kuipers, Heitsch, dë kinde ren zijn heel anders dan vroeger. Ze moe ten meer vrijheid hebben en ook leeren meer zelf te denken. Fröbel heeft reeds 150 jaar geleden veel voor- het onderwijs, dat zijn naam draagt, gedaan. Hij gaf, zooals wij het technisch noemen, veel „gaven". Wij spreken van de „gaven" van Fröbel, dat zijn dingen, die deze groote kinderpaedagoog voor- het ont wikkelen der kleine mensehjes nood.ig oor deelde. Het lijkt allemaal zoo eenvoudig, maar elk figuur heeft diepere beteekenis. De fi guren tezamen vormen vrijwel de vormen van de meeste voorwerpen op aarde. De kleuren ervan zijn de kleuren van 't zonne- spectrum. De eerste gave van Fröbel zijn tallen. De ballen zijn rondwereld vorm; dan zijn er de bouwgaven, houten blokken, etc., alsook mozaïek ringen en stokje die ze de rechte en gebogen lijn leert kenüen. Gave 4a is niet van Fröbel, maar van de Leidsche Kweekschool. Gave 4b is de kennis van vloersteen en bouwsteen. Wij leeren de kinderen ameublementjes maken, plakken en vouwen, leuke dingen dbeh, matjes vlechten. ziet zelf wat ze zijn er nog een leertokaal bij te bouwen. Want de school is nog steeds te klein. De moeders sturen graag hun kinderen, want ze weten ze veilig en niet eenzaam. Een klein, lief meisje, een dreumesje van vier jaar, komt naar mij toe huppelen. In haar handjes draagt zij een zakje van grauw papier. Gracieus biedt zij mij dén inhoud aan.... inhoud die ik direct her kende, het waren „poffies", echte poffies. Ondanks alle moderne veranderingen had den de „poffies" een tijd getrotseerd. Poffiesgroene erwtjes, even gebrand, in boter gepoft. Zü waren er nog. Er was dus nog ergens een winkeltje, zooals Teet Steilberg in mijn jeugd. Een winkeltje, dat poffies verkocht, een maatje Heldersche poffies eneen hallevie van "t blaadje. Ik nam ze aan, als iets kostbaars, iets antieks. Als een trophee heb ik ze meege voerd', naar de Heldersche Courant. Ik heb ze daar getoond aan mijnheer Koning, jen man, die alleen belangstelt in dorre cijfers Hij zat naarstig te rekenen, had geen tijdheeft nooit tijd, maar ik duwde hem het rokje onder den neus Ui het wonderbare gebeurde. Een glans van genoegen.... kwam op zijn gezicht. Hy, de man van cijfers en grootboeken, slaakte een vreugdekreet van blij-herkennen: „Poffies, dat zijn poffies!" Hij betastte ze met zijn vingers, streelde ze en enthousiast riep hij uit; ,,'t Zijn echte poffers, zooals ik ze vroeger ook als ldnd kreeg." De kinderen moeten allemaal netjes in een mooie rij bij ce deur gaan staan, zegt de directrice. Gaat u wandelen? vroeg ik. Neen, maar ieieren schooltijd gaan de klassen in den tuin spelen. De tuino ja..,, hoe heb ik die zoo-1 lang kunnen vergeten? 't Is dus nog steeds de tuin. Mijn hart springt op van vreugde. Die is er ons ook nog. Precies als 4G jaar geleden! VERDRONKEN. IV Nijmegen is uit de rivier de Waal gisteren opgevischt het lijk van de ruim 60-jarige vrouw v. d. B. De oude vrouw werd sinds Zondagavond vermist. Men vermoedt, dat zij in het duister te water is geraakt en verdronken. Op het Brasemermeer hij de Leidsche- vaart onder de gemeente Rijnzaterwoude brachten de vier broeders Mulo uit Dordrecht hun vacantie door in het jacht Trekhans. Twee van hen zijn Dinsdag tegen den avond gaan zeilen, een met een kano en de andere met een 7 voets jol. Door onbekende oorzaak is de jol om streeks 9 uur omgeslagen. Vermoedelijk heeft de heer Mulo een klap van de giek gekregen, want hoewel hij goed kon zwem men, is hij onmiddellijk in de diepte verdwenen. Zijn broer, die zich in de zeilkano be vond en het ongeluk bemerkte, heeft nog eenige malen naar hem gedoken, maar zonder resultaat. Daarna is hij naar Rijn zaterwoude gegaan om zijn familie en de politie te waarschuwen. De rijkspolitie is onmiddellijk met een boot naar de plaats van bet ongeluk ver trokken, maar hoewel tot diep in den nacht met dreggen bezig is geweest, slaagde men er tot dusver nog niet in het lijk te vinden. Het lijk opgevischt. Gisteravond is uit het Brasemermeer het lijk opgehaald van den 26-jarigen zoon van dén advocaat mr. J. H. Mulock Brou wer niet Mulo zooals abusievelijk werd gemeld te Dordrecht. DRIE DUITSCHERS GEARRESTEERD. Verdacht van het plegen van den greoten hoteldletstal. Aan het grensstation Eysden zijn Dins dagavond in den laatsten trein, die naar Nederland ging drie Duitschers aange houden, die een belangrijk bedrag aan Belgisch geld en bovendien juweelen en gouden voorwerpen bij zich hadden. De waarde wordt op meer dan 1 millioen francs geschat. De drie personen, onder wie een vrouw, worden verdacht van de groote hoteldiefstal, welke de vorige week in de badplaats Spa is gepleegd. De douane heeft de gearresteerden aan de rijkspolitie te Eysden overgegeven. Zij zijn in arrest gesteld. Het onderzoek duurt voort. U denkt zeker, dat ze geen peper munt lusten, omdat die volgens hun zeggen „bitter smaakt". Maar wanneer U hun KING geeft, zult U bemerken, dat ze er dol op zijn. De kwestie is, dat de origineele KING Pepermunt bereid is uit een edel natuurproduct, waardoor het de bittere smaak mist, die aan alle kunstmiddelen eigen is. KING is een lekkernij en medicijn tegelyk. KING Pepermunt. :i POfflEV .tynreeriïe ite l-lofrfe iroPfies tvw. liet blaadje. kfrtneïi. Vervolgt zij. Het bestuur der school ckret Wat bet kan, maar als het heter finan cieel 'gesteund Verft, zou er reden te over al uit hüpa'arftè maken, zegt juffrouw Van Voor dne. De „tuin". Waarom is die naam altijd gebleven? In werkelijkheid is er heelemaal geen tuin! Nooit geweest, alleeneen groote zandbak, heelemaal overdekt. Geen plant, geen boom, geen struik groeit er in dezen twinOnvruchtbaar als d* Sahara! Geen enkele oase plekt er. alleen zand, al wat het oog ziet. Toch bleef dit onvruchtbare zand jaren, een menschenleeftijd lang, in onze gedach te.... de tuin, want kinderfantasie is on- begrensbaar! In hun gedachten is «die tuin, die zand vlakte, veranderlijk, nu. eens is het strand-1 zand, waarin zij kuilen graven, met schop jes en emmertjes, dan weer deeg, waarvan ze poffertjes en koekjes bakken, en in •dezen modernen tijd, waar ijs in den zomer Iets heel gewoons is, worden ei- zelfs „5jsies" gefabriceerd. Een heel peuterig jongetje komt par mantig naar mij toe. Enthousiast schreeuwt hij: „IJsco-cho colade!" Op zijn hand ligt een vormpje van zand. Behoedzaam, opdat het rulle goedje niet uit elkaar valt, houdt hij het uitgestoken handje voorwaarts. Maan- kleine Pietje vent met zaudpinda's, I die voelt zich ernstig bedreigd door ijsoo- j concurrentie. Pats! een klap onder de ijsco-hand van Wimpieweg, vernietigd is de ijsco- zaak. De trede voorraad en winst is ver stoven over ce vlakteWimpie broode- loos, failliet.... op de ïlesdh is de heete zaak! Foetsie! Ik vind bet ook veel eerlijker van Pietje,1 dat hij zijn concurrent, het ysco-mannetje, met één stag van de vlakte geslagen heeft. Groote mensehen hebben ook een broer tje dood aan concurrenten, ze zouden ze wat graag, met èén slag, net als Pietje, op de vlakte wil! enslaan.hun concurren tie als zand doen verstuiven, maarze durven niet openlijk hun waren aard te tonnen. Groote menschen, conciueenten, komen 00 vergader- en 'feest*rondjes en Winke- 1 iersvergaderingen, vriendelijk naar elkaar toe, Stéllen respectievelijke ega's aan el kaar voor, lachen zuur-zoet. Geen kou aan de lucht'! Ze noemen z<ioh collega's, drin ken een biertje.maar kunnen elkaar doodkljken'! Bij groote menschen «Hes schijn komedie..,, verlakkerijkkftderén alles echtmumtaan ("Woidt vervolgd). Een schikking inzake de uitge loofde premie. Zooals wij eenigen tijd geleden hebben gemeld waren er inzake het uitbetalen van de uitgeloofde belooning voor liet terugbezorgen van de bij dr. ir. G. L. F. Philips gestolen juweelen en gouden voorwerpen, moeilijkheden gerezen. Zoo als men zich zal herinneren, had de te Parijs gevestigde verzekeringsmaatschap- oovspronkelijk een premie van f 16.000 uitgeloofd,dochachteraf bleek menslecht.s bereid hiervan een klein gedeelte te be talen, waarmede de betrokkenen echter geen genoegen wilden nemen. Naar wij thans vernemen is in deze kwesrie een schikking getroffen tusschen de verzekeringsmaatschappij en de beide personen, die tot de aanhouding van de verdachten en het terugvinden van de gestolen goederen hebben medegewerkt, namelijk de bewuste schoenmaker van den Schenk weg en de juffrouw, met wie de gearresteerde Oostenrijker tevoren was uit geweest. Zij zullen thans samen een bedrag van f 11.000 ontvangen. Voor de onderlinge verdeeling van deze som heeft rnen naar billijkheid een overeenkomst getroffen. OPLICHTER GËA RRESTKERI). Geedkoope boeken. Dinsdagavond heeft de politie te Bloe- mendaal den 46-jarigen J. L. gearresteerd, die zich uitgaf voor journalist en colpor teerde bij particulieren met boeken van verschillende uitgevers, o.a. van de firma Debussy, te Amsterdam. Hij zou zeer kostbare werken ver beneden den winkel prijs hebben aangeboden, zoodat velen tot aankoop overgingen. Het verschul digde bedrag werd dan gestort, doch de levering bleef altijd uit. Na eenigen tijd wendde de gedupeerde zich dan tot dén uitgever, die de politie in de zaak beeft gemengd. Het schijnt, dat de man vooral in de villastreek tusschen Haarlem en Den Haag zijn operatiegebied had en Dinsdag ging, op verzoek van een aantal gedupeerden! de burgemeester van Oegslgeest er dan ook toe over, het pnbliek door middel van den Hilversnmséhen politieomroep te waarschuwen voor de praktijken ven genoemden L. mendaal had van verscheidene inoezete- wen klachten ontvangen. Toen de man bovendien Dinsdagmiddag te Bloemendaal werd gesignaleerd, be sloot de commissaris tot rijn arrestatie over te gaan. Hij ts door de politie ge hoord en zal, verdacht van oplichting, beschikking van d<e justitie wor<le<n gesteld. AUTOBUS MET KINDEREN VLIEGT IN BRAND. <*een personnRUre «mgebikken. Gisterenmorgen cm «ven na twaalf uur is een autobus van de A L.M.O., op deü Ooolsingel te Rotterdam, voor het gebouw van de Amsterdanische bank in bram gevlogen. In de bus zaten twintig school kinderen, die van de Oldenbarneveltstraat naar den linker Maas-oever zouden gaan Het vuur brak uit achter de motor, M de chauffeursplaats, en deelde zie.li sne, mede aan het geheele voertuig. Enkeh kinderen wisten vóór uit den wagen U komen, de overigen redden zich door he' achterportier. Kr ontstond direct een ver stikkende rook en een groote toeloop vai publiek. Achter de autobus kwam een anden autobus aan, van de R.T.M. De chauffeui daarvan stopte oogenblikkelijk en nan het brandbluschapparaat uit zijn voertuig Hiermede heeft hij, geholpen door ziji collega van de brandende bus, de vlam inen weten te dooven. Er Zijn vele slangenwagens uitgerukt zij hebben evenwel geen dienst behoeve! te doe». Meisje overleden Na het eten va» onrijp fruit zijn twet kinderen van den landbouwer J. v. D. Maashees ernstig ziek geworden. Eej vierjarig dochtertje is overleden. Buitenland. Ter hoogte van Thyssow (Kügen) heef! een visscher een kleine zeilboot gevon- den van de Katholieke Studenten vereen i. ging Normannia— Greifswald Uit het om derzoek bleek, dat Vrijdagavond twe« mannelyke en een vrouwelijke studenj uit Greifswald uit Lubmin met deze boo| waren uitgevaren. Van de opvarendei ontbreekt ieder spoor, zoodat men ver moedt, dat zij verdronken zijn. Drie dooden. Te Villaseca della Sagva is liet na hel voorbijtrekken van een processie tot eeij vechtpartij gekomen tusschen jongelie. den. De civiele garde kwam tussdiem beide; drie menschen zijn om het leven gekomen; 5 zijn er ernstig gekwetst. Jack Dempsey, de vermaarde oud-bok ser, is Dinsdagochtend te Elko in Nevada in den echt verbonden met de actrice Hannah Williams. Paul Boncour heeft het genootschap der vrienden van Sint Helena gemachtigd om het werk te voltooien, dat Napoleon III in Longwood begonnen was. Deze bad een kapitein van de genie naar het eiland ge zonden om het huis te restaureeren. waar Napoleon I gevangen gezeten heeft. Daar hü verzuimde tevens de bijgebouwen on der handen te nemen, waar het gevolg van den keizer verblijf hield, is de tegenwoor dige conservator verplicht Napoleons ap partementen zelf te bewonen. Zoodra de woningen van de generaals "weer in orde gebracht zijn, kan de conser vator zich daar vestigen, waarna de resi dentie op verzoek van het genoemde ge nootschap in museum herschapen wordt. DE BRAND IN MAROKKO. F)en-en-dertig dooden. Reuter rrreKlt wit Rabat, dat de brand, die, naar men weet. een uitgestrekt terrein in westelijk Marokko heeft verwoest, be« dwongen is. Een oppervlakte van 80.609 hectaren is door het vuur geteisterd; een- en-dertig menschen zijn om het leven ge- Lomm, tien gekwetst. Hoe de fiscus er van profiteert Naar aanleiding van het overlijden van den zeer rijken reeder en exploitant van onroerend bezit in loonden, John ESIerman, die - naar wij reeds meldden door ging voor den rijk.sten man van Engeland, treffen wij in een Engelsch blad de mede- deeling aan, dat er vermoedelijk uit dit overlijden van Ellerman een bate voor de schatkist zal voortvloeien van tusschen de 8 1fi.000.000 en 8 rö.OOO.WH). De schat kist ontvangt n.1. de helft of door extra heffingen van legaten nog wat meer dan de helft van het vermogen, 't welk ge schat wordt op tussen en de 20.000.000 en 30.000.000. Andere groote bedragen, den fiscus in de laatste jaren in Engeland toegevallen bij het overlijden van vermogende men schen, waren: Lord Ashton 4.750.000, SirG. A. Wills £4.000.000, Mr.Bernhard Baron £2.118.OO0, Ixnd Dew ar £2.000.000, Mr. W. A. Coats £1.580.318,Sir.R.Hous- ton 1.300.000, Duke of Northnmhe!•lan,1 1.255.000, Mr. A. W. Gxlev 1.1 ?G.()D0, Majoor Andrew Goats 1.124.762, Lord H»mble<ion 1.090.000, lx>rd fnchcape 1.027.447, Sir Lucas Austratia Ra"1 £1.000.000, Sir Vemon M ills £1.000.066-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6