II AM STER DAM SC HE k BRIEVEN het water, plaatsen er een soepterrine onder en laten het vocht 24 uur uitlek ken, liefst op een koele plaats. We mogen vooral niet in de sloep knijpen en maken van hetgeen er na afloop overblijft b.v. vla of koken de pulp op en gebruiken het vocht voor saus. Het. uitgelekte sap wordt nu gewogen en bij 500 gram vruchtensap voegen wij ruim 600 gram suiker, liefst vruchtensuiker, deze is fijner en lost vlugger in het koude sap op. Af en toe roeren en daar na de goed met sodawater schoonge maakte en uitgespoelde flesschen vul len, die gekurkt bewaard worden. MODE PRAATJ E [f| HET BESTELLEN VAN PATRONEN De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.40 voor kinderkleeding en 0.40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overma ken aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5 B, te Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekenden pasvorm wordt ingestaan, indien juiste buste- heupwijdte duide lijk worden vermeld. Het zoo juist ver schenen Praetische Modeblad wordt met de partronen gratis medegezonden Linnen zomerjapon. (No. 813). Wit heeft men veel op de moderne Fransche badplaatsen kunnen zien dragen in den afgeloopen winter, geen wonder dus, dat het thans naar hier als „dernier cri" is komen overwaaien. Wij hebben deze japon gedacht van wit linnen of kunstlinnen met een gar neering van helroode knoopen, die er vóór het wasschen zekerheidshalve worden afgenomen. lijk breed boordje is afgewerkt. De hals is hoog gesloten met kraagje en split, terwijl een keursvormig stuk aan den onderkant wordt opgestikt, zoowel vóór als achter, hetgeen een goede lijn aan het figuur geeft. De tweebaansrok heeft aan de voor- en achterbaan naar elkander toeloo- pende plooien, die tot op 40 cm van den onderkant worden opgestikt. Een coquet rood stroohoedje met ciré lint om den bol geeft een aardig passend geheel. Patronen kan men in alle gewenschte maten aanvragen onder No. 813. De prijs van dit patroon is 0.58. Gekleed jurkje voor kleine meisjes. (No. 817). Mille fleur kunstzijde is heel lief voor 'n klein meisje, oij een huiselijk feestje. Het modelletje is zeer eenvou dig en bestaat uit een voor- en achter baantje met kleine volants over het bovenarmpje. Groepen plooitjes ver doelen de ruimte, terwijl aan de vo lant en den onderkant een smalle rouche van tulle als garneering wordt 47 jaar aangevraagd worden onder No. 817. De prijs van dit patroon is 0.48. Japon voor het bruidsmeisje. (No. 812). Zijden georgette of mousseline de soie in gebloemd of effen zijn zeer fijn voor de japon van het bruids meisje. De korte pofmouw staat vlot, de hals is vrij hoog en aan de rugzijde rcnd, doch wordt meer in ovalen vorm geknipt. Om het middel wordt een ruime ceintuur gedragen, die op den rug in platten strik eindigt. Ook terzijde van den hals staat een platte strik heel aardig en breekt de sobere lijn van het lijfje. Patronen kan men met vermelding van den juisten leeftijd en maat aan vragen onder no. 812. De prijs van dit patroon is 0.58. Jongenspak. (No. 806) Flanel, zomerstof, linnen, shantung, zijn uitstekende stoffen om dit jongens pak van te maken. De korte zomerbroek en het buisje, waaronder een overhemd-blouse ge dragen wordt, zijn zeer gemakkelijk te makpn. In tegenstelling met de veelal gang bare modellen heeft het buisje geen kraag en revers, waardoor het maken ervan, zelfs voor minder bedreven naai sters, geen moeite zal opleveren. Twee flinke zakken dienen tot ber ging van onmisbare jongensschatten, terwijl drie knoopen en knoopsgaten als sluiting dienen. Patronen voor den leeftijd van 4 tot 10 jaar kunnen worden aangevraagd onder no. 806. De prijs van dit patroon is 0.58. MEDISCHE WENKEN. Veelal hoort men klagen over ste ken in de zijde, die meestal ontstaan door te groote lichamelijke inspan ning, te hoog reiken van zware lasten, enz. enz. Zoodra men deze steken ge voelt, moet men onmiddellijk ophouden en niet denken: „het zal wel overgaan". Het beste is om te gaan liggen, de kleeren los te maken en diep en lang zaam adem te halen. Helpt dit niet, dan wendt men een ander beproefd huismiddel aan, n.1. het omleggen van een mosterd omslag. Deze kan men hij den apotheker koopen en legt hem in de zijde, niet langer dan 10 min., daar na afnemen en de plek met lauw watei afwasschen en met een zachte doek nawrijven, daarna een wollen doek in de zijde houden, gedurende enkele dagen. Het reinigen van het gebit. Behalve natuurlijk 's avonds, moet men na den maaltijd het gebit niet alleen afspoe len, doch tevens met den tandenbor stel schoonmaken. Van tijd tot tijd moet men het in een glas leggen, waarin waterstofperoxyde of water met alcohol is. Vacantie. Aan het eind van de vorige week is de groote vacantie-uittocht uit de hoofdstad begonnen. Vroeger was dat alleen merkbaar aan de stations, tegenwoordig en vooral dit jaar droeg ook het straatbeeld er de duidelijkste teekenen van. Bij tientallen zag men de bepakte en bezakte auto's, volge laden met koffers, kinderen, tentma teriaal ook dikwijls, in de richting van onze uitvalspoorten rijden. Anderzijds kan men thans dagelijks autocars van allerlei vorm, kleur en capaciteit, volgens de opschriften komende uit allerlei plaatsen des lands gewaar worden, die troepen kinderen uit de provincie op een vacantiereisje naar Amsterdam vervoeren. Koning auto voert hier thans meer dan ooit hoogtij. Naast de verlaagde taxi-tarieven (40 ets. per blakbander; 30 ets. per ex- snorder, van wie velen zich thans in nieuwe garagebedrijven gecombineerd hebben; 10 en 20 ets. per Citax, voor eiken stadsrit, waaronder begrepen lange afstanden als zelfs tot het beton dorp in de Watergraafsmeer toe!), hel pen deze uitgaande en inkomende va- vacantiegangers daaraan mee. Maar dan is er nog iets. De economische omstandigheden hebben er toe geleid, dat de tweedehandsch automarkt zich de laatste maanden buitengewoon heeft uitgebreid en er zijn velen in kringen, die er vroeger niet aan gedacht heb ben, die zich thans een wagentje aan schaffen. Het zelf autorijden neemt in dergelijke kringen, die van den kleinen middenstand, van stedelijke en andere ambtenaren en beambten en ook van de gemeentelijke werklieden- in-de-hoogere-loonklassen, zeer snel toe. Het aantal gegadigden, dat zich aan het examen voor een rijbewijs aan meldt, groeit met den dag. Ziender- ooge!.... Wil men dat inderdaad niet uit de statistische cijfers, maar in feite „zien", dan begeve men z'ch slechts tegen een uur of zeven, half acht, in den avond naar de Stadionkade en en kele andere, daar in de buurt, aan den rand der stad gelegen straten en plei nen. die door <V> diverse auto-scholen en instructeurs bij voorkeur gebezigd worden als oefenterrein voor hun leer lingen, die de chauffeurskunst trach ten machtig te worden en hier hun eersten strijd met het gaspedaal, den cangwisselhefboom, enz. aanbinden... Men treft hier eiken avond tientallen oude beestjes van auto's van allerlei merken aan. die onder de voeten en handen van rühewijs-eandidaten de wonderlijkste capriolen mak-m. Mpn zou haa«t kunnen gaan sprek°n van HET PRACTISOHE HUIS. Vegetarische fantasiën. De heerlijke tijd der jonge groenten stelt de huisvrouw in de gelegenheid hare fantasie vrij spel te laten en de huisgenooten op allerlei smaakvol toe- bereide schotels te vergasten, zoodat oog en tong beide gestreeld worden' Tomatenmandjes zijn bijzonder gel schikt als voorgerecht of om resten van groenten te verwerken. Men snijdt de tomaten in tweeën, doch zorgt, bji het wegsnijden, dat er in het midden een gedeelte overblijft, dat het hengsel voorstelt, daarna worden zjj voorzichtig uitgehold en gevuld met roerei en ham of een ander slaatje van versche of ge kookte groenten met of zonder mayon- naise. Wortelen worden bijzonder smake lijk, indien men ia schrapt, wascht, met stukjes spek doorvult en daarna stoomt of stooft. De stenotypiste: „Ach, meneer, wat zei u zooeven toch tusschen „Zeer ge achte heer" en „Hoogachtend"?" een moderne, hoofdstedelijke beziens waardigheid. Voor de rustige burgers,? die hier-aan den rand der stad een rustig étagetje dachten gehuurd te hebben met vrij uitzicht, geen tram- gebel en verkeersgedaver, is dit toe genomen auto-enthousiasme een kwaad ding.... Blijft de stroom leerlingen achter-het stuur zoo snel wassen als dit de laatste maanden Het geval was, dan zal de gemeente er binnenkort toe moeten overga?" n et alleen rekening te houden met de dringende behoefte aan goede parkeerterreinen, maar zal zij bij het uitwerken van haar uitbrei dingsplannen ook ernstig moeten gaan rekenen met een, steeds zeer pijnlijk gevoelde behoefte aan auto-oefenter reinen. Uitbreidingsplannen. Van die uitbreidingsplannen, die allen passen in het schema groot Am sterdam, dat thans ook reeds op Pu blieke werken gereed ligt, komt thans het eerst voor uitvoering in aan merking het uitbreidingsplan-Rijn straat, dat aan den Zuidelijken rand van de stad, in de buurt van het de Mirandabad geprojecteerd is en waar, veroorloven tenminste de economische omstandigheden en dat de particuliere bouwondernemers weer wat meer aan durven, binnen afzienbaren tijd een nieuw stadsdeel zal verrijzen van vier duizend woningen, grootendeels be doeld voor arbeiders en den kleinen middenstand. Als bijzondere gebou wen wordt hierbij gedacht aan scholen, een H.B.S. en een synagoge. De hoofd straten van dit nieuwe complex (waar in men hoopt dat ook een blok atelier woningen voor onze beeldende kunste naren, die inderdaad wat werk- en woonruimte betreft, zeer misdeeld zijn» een plaats zal vinden) zullen allen uit monden op den zoogenaamden „cein tuurparkweg", die in de toekomst, voor een groot deel evenwijdig aa den ringspoorbaan (gedeeltelijk È5f' reed) als een groenen gordel om d geheele stad heen zal komen loopen- De Wcthouders-cris,s' Wie in deze dagen zich ook in de vacantie en in aangename toekows- verschieten mogen verblijden, - 'in® gemeentelijke politici op het Pr'n hof zeker niet. Zij zitten daar than met een wethouderscrisis waarvan me op het oogenblik nog wel niet Prerije het karakter kan omgrenzen, maar o hen in alle geval den eersten tijd dr zal bezig houden en met zware z01'£ zal vervuilen. Dat de sociaal-democ tische wethouders, nu de Raad

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 16