Verdelgtinsecten SSisIS-Fox VAN WILLIGEN |!WEEK HET BINNENHOF WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM wilt TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 JULI 1933. OP EN OM De economische wereld conferentie. De laatste loodjes, welketoch niet zwaar blijken te wegen- Over den eed van trouw aan de Grondwet. - Voordracht Hooge Raad. - Retorsie-maatregelen. - Wat zij eigenlijk beteekenen. - Komt de Regeering steeds te laat - De onderwijs-bezuinigingen van mi nister Marchant aan de orde. - Onverwacht- makke klanken en spuit met Busjes vanaf 45 cent SPUIT40 cent EN DACHT TE BEZWIJKEN AKKERS ORIGINEEL TER INZAGE De financieele moeilijkheden van Zaandam. TWEEDE KAMER. Het einde der besprekingen in de economische commissie. De plenaire vergadering der economi sche commissie werd Donderdag te 4.15 geopend onder voorzitterschap van dr. H. Colijn, die zijn voornemen te kennen gaf de besprekingen nog denzelfden dag te beëindigenzoo noodig zou de ver gadering te 10 uur worden hervat. Dr. H. Colijn deed voorlezing van een Amerikaansch voorstel, waarin de hoop werd geuit, dat de verschillende regee ringen gedurende de verdaging langs diplomatieken weg of op andei e wijze belangrijke voorstellen zullen indienen, daarbij de doeleinden in het oog hou dende, waarvoor de conferentie oorspron kelijk is bijeengeroepen. Intusschen geeft Amerika een verlen ging van het douanebestand in overwe ging onder nog scherper omlijnde voor waarde dan de thans geldende. De Australiër Bruce verklaarde, of schoon hij het rapport aanvaardde, dat z.i. elk plan om de productie te beper ken tegen het eigenlijke doel der confe rentie indruischte, n.1. om de prijzen te verhoogen. Betreffende het rapport der subcom missievoorde zuivelproducten hield Bruce staande, dat het eenige gevolg van een coördinatiepoging zal zijn een stabilisatie van den bestaanden toestand met het gevolg, dat voorraden aan niet-economi- sche bronnen worden onttrokken. Dr. H. Colijn gehuldigd. Nadat dr. H. Colijn de commissie een tot weerziens had gewenscht, en de zitting had gesloten, werd hij het middelpunt van een merkwaardige demonstratie. De geheele commissie stond van haar zetels op en juichte hem toe ten teeken van waardeering voor zijn flinke en toch hof felijke waarneming zijner plichten als voorzitter. DE BESPREKINGEN VAN HENDERSON. HULPEN IN DEN DUITSCHEN LANDBOUW. Reeds 120.000 man geplaatst. Aanvankelijk was men voornemens 60.000 jonge werkloozen als hulpen bij boe ren onderdak te brengen. Er blijkt echter zoowel van den kant der werkloozen als vamde boeren zooveel animo te bestaan, dat er reeds 120.000 hulpen zijn geplaatst. Vooral naar meisjes is er nog veel vraag, zoodat men hoopt, het ciifer van 200.000 te bereiken. Ook hoopt men, dat een groot deel der hulpen van den winter op het land zal kunnen blijven. Er worden premies van trouw voor de hulpen en onder wijspremies voor de boeren beschikbaar gesteld om dit te bevorderen. BETOOGINGEN IN HYDE PARK. Tegen de vervolging der joden ln Dultschland. Donderdag is van het Londensche Oos ten uit een groote Joodsohe betooging naar Hyde Park getrokken waar van 40 tribu nes geprotesteerd werd tegen de Jodenver volgingen in Duitschland. De optocht, die ongeveer 20.000 man stek was en bij welke zich onderweg nog verscheidene duizenden christenen aansloten, werd geopend door 2000 Joodsche oudstrijders in uniform of voorzien van hun decoraties. Daarop volg den alle rabbijnen van de Londensche sy nagogen en vervolgens de groote massa. BOYCOT VAN DUITSCIIE GOEDEREN IN ENGELAND. De gemeenschappelijke nationale raad der Engelsche arbeidersbeweging heeft een manifest gepubliceerd, waarin het En gelsche volk wordt aangespoord Duitsche goederen en diensten te boycotten. Ter motiveering wordt gezegd, dat Duitsche regeering moet worden duidelijk gemaakt, dat de misdaden, die zü heeft begaan en nog begaat door de volken der wereld niet worden verschoond. LORD BURNHAM. t Lord Burnham, de vroegere eigenaar van de Daily Telegraphr, is Woensdag nacht te Londen in zijn slaap gestorven. DE INSTRUCTIE VAN DEN RIJKSDAGBRAND GESLOTEN. Het proces in den loop van September. KRONIEK Donderdag is de instructie tegen alle Zijn onderhond met Hitier. j beschuldigden van de brandstichting in den Rijksdag door den rechter van het rijksgerecht te Leipzig gesloten. Alge meen wordt verwacht, dat het proces tegen medio September zal beginnen. Te Munchen is Donderdagavond offi cieel medegedeeld «Tusschen 8 en 9 uur is in hotel «Re- gina Palast* in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken de bijeenkomst gehouden tusschen den rijkskanselier en den voorzitter van de Ontwapeningsconferentie Henderson. Tijdens dit onderhoud kwamen de pun ten, die bij de besprekingen te Berlijn niet waren behandeld, aan de orde.* Van welingelichte zijde wordt daar omtrent nog het volgende medegedeeld: Door de besprekingen te Berlijn en te Munchen, waar het Duitsche standpunt uitvoerig is uiteengezet en waarbij o.a. is gesproken over de verdaging der ont wapeningsconferentie, is de kans ge schapen, dat de gedachtenwisseling over de ontwapeningskwesties wordt voort gezet. De bijeenkomst tusschen Hitier en Daladier, die Henderson gewenscht acht, zou waarschijnlijk nog een verdere diplo matieke voorbereiding noodig maken. Naar Parijs vertrokken. Gisterenmiddag te 12.25 is Henderson uit Muncheu naar Parijs vertrokken. De verdere plannen. Henderson heeft gisterenochtend te Munchen aan een vertegenwoordiger van het Conti Nachrichtenbüro een onder houd toegestaan, waarin hij mededeeling deed over zijn verdere plannen. Hij heeft zich gisterenmiddag naar Parijs begeven om daar Paul Boncour en Politis te spreken. Vandaar wil hij naar Londen reizen. Voor einde Sept. zullen dan de overige Europeesche hoofdsteden bezocht worden, en wel Warschau, Boedapest en Weenen. Henderson hoopt door deze be sprekingen zoo ver te komen, dat de tekst van de ontwapeningsconventie in den dan ingedienden vorm in de centrale commissie van de ontwapeningsconfe rentie op 16 Oct. in de tweede lezing kan worden aangenomen. „VERSAILLES" IN KAART GEBRACHT. Nieuw leermiddel voor de jeugd. Er is een kaart van Duitschland ver schenen waarop de «fouten* van het ver drag van Versailles grafisch zijn voor gesteld, welke op last van de autoriteiten in de klassen van alle scholen moet worden opgehangen, zoo vertelt Reuter. In verschillende kleuren zijn op deze kaart aangegeven: le. de gebieden welke verloren gingen2e. de gebieden waar een volksstemming gehouden is of zal j worden3e. het bezette Rijn- en Ruhr- gebied; 4e. de gedemilitariseerde Rijn-j zone; 5e. de geslechte Duitsche forten. Bovendien worden op de kaart aange geven de Duitsche minderheden in de overige Europeesche staten en de vloot- landmachten van de landen, welke ontwapende Duitschland omringen. DE STRATOSFEERTOCHT VAN PROF. JEAN PICCARD. Reuter meldt uit Chicago: Professor Jean Piccard, de tweelingbroer van professor August Piccard, zal einde van deze week of begin volgende week van een terrein op de Wereld-tentoonstelling opstijgen met een ballon, voor een tocht naar de stratosfeer. Hij wil hierbfi trachten vanuit de stra tosfeer zijn waarnemingen per rad.'o uit te zenden en de luisteraars het geluid van de oosmische stralen te doen hooren. Op den heganen grond in de omgeving van de plak waar de bailon zal opstijgen zullen een aantal ontvangstposten worden opgesteld, cie die uitzending zullen door zenden naar den zender van de Nationaal Broadcasting Company te Chicago. Bovendien zal de ballon worden gevolgd door een bestuurbare ballon eveneens uit gerust met een radio-installatie, zoodat ook deze de uitzending kan relayeemx en eventueel hulp kan bieden. DE BLANKETT-CODE DOOR ROOSEVELT GOEDGEKEURD. Hocgere Iconen en kortere werktijd. Controle op de beurs- manipulaties. President Roosevelt heeft Donderdag avond Blankett Code, de noodverordening die hem bevoegdheid geeft tot verkorting van den arbeidstijd en verhooging van de basisloonen in alle industrieën, goedge keurd. Tegelijkertijd heeft Roosevelt een oproep aan de bevolking gepubliceerd, waarin hij de grootst mogelijke onder steuning voor het noodprogram vraagt. Uit de reusachtige transacties, die Donderdag aan de New-Yorksche beurs hebben plaats gevonden, concludeert de oppositioneele pers, dat het noodprogram in een beslissend stadium is getreden. Hoewel te Washington koortsachtig werd gewerkt, zou volgens deze bladen het pessimisme zijn toegenomen. De «New York Herald Tribune* publi ceert op opvallende wijze een bericht uit Washingten, waarin wordt beweerd dat lang niet alle medewerkers van Roosevelt het met hem eens zijn over de juistheid van den thans ingeslagen koers. Eender medewerkers te Washington, prof.Rogers, zou bijv. ervan overtuigd zijn, dat noch de industrieele, noch de landbouwwetten doeltreffend kunnen worden toegepast. Roosevelt zal gedwongen worden tot in flatie omdat de reusachtige uitgaven die voor de uitvoering der geprojecteerde openbare werken noodig zullen zijn, de beschikbare middelen verre zullen over schrijden. en het UNIFORMVERBOD IN ZWEDEN UITGEVAARDIGD. Voor alle politieke partijen. Naar het W.B. uit Stockholm meldt, heeft de regeering op grond van de machtiging haar op 10 Juni door den rijksdag verleend, een verordening afge kondigd, waarbij het dragen van uni formen van politieke partijen wordt ver boden. l)e verordening treedt op 1 Augustus in werking. Den Haag, 20 Juli '33. De vijanden van het parlementarisme moesten in deze week maar eens een kijkje hebben genomen in de Lagerhuis zaal tijdens de deliberatiën van onze volksvertegenwoordigers Het schijnt wel alsof de zomerperiode een zeer gunstige werking heeft op de kortheid en de bondigheid der Hoogedel gestrenge speechlustigen, want ofschoon «het vuur van den hemel viel* en onze Tweede Kamer volgens normale begrip pen al lang de deuren voor een poosje moest hebben gesloten, kwamen Donder dag de heeren bijeen en met frissche opgewektheid werden de zaken aange pakt en zonder overbodige „fianje" afgedaan. En het waren heusch niet onbelangrijke zaken, welke om behande ling vroegen. In een verheugend kort tijdstip kreeg minister Verschuur zijn ontwerpje tot verleening van retorsie-bevoegdheden geteekend en wel mee, terwijl na een paar uur minister Marchant reeds aan het woord kon komen bij de deliberatiën over zijn onderwijsbezuinigingen. Als dat niet gesmeerd is gegaan, weet ik het niet meer Aanstonds kwam nog meer aan de orde. Het begon met een afwijzing van de interpellatie-aanvrage des heeren Wijn koop over de mishandeling van een gestrafte door een officier op Soembawa. De Kamer was terecht van oordeel, dat eerst het resultaat van het loopende onderzoek moet worden afgewacht. De heer Knottenbelt (V.B.) diende een interpellatie-aanvrage in over de wen- schelijkheid van maatregelen, gericht tegen leden van Staten-Generaal, Prov. Staten en Gemeenteraad, die toonen slak* te hebben aan bun belofte van trouw aan de Grondwet. Mr. Iv. wil deze lieden uit hun rechten ontzetten. Het wordt zeker tijd dat omtrent ge noemde kwestie eens klaarheid aan den dag treedt. De vertooning, waarbij per sonen, die het gemunt hebben op alle vormen van ons huidig staatkundig leven, kalmweg en zonder blikken of blozen openlijk verknochtheid aan onze hoogste wet veinzen, is meer dan weerzinwekkend. Dergelijke slinksche methoden behooren toch zeker niet thuis in onze vertegen woordigende lichamenDoch er zijn inder daad groote practische bezwaren tejjen zuiverende maatregelen aan te voeren. Het door mr. Knottenbelt uit te lokken interessante debat zal echter voorlo®pig nog niet kunnen plaats hebben, wanUdeze week gaat de Kamer in elk geval op reces. De „kluif" blijft dus liggen tot het najaar. Bij het opmaken van een nominatyj voor een vacature bij den Hoogen Eaad werd oud-minister Donner no. 1 geplaatst. Over het retorsie-wetje werd nogal wat geboomd. Wat beteekent eigenlijk „retor sie"? De a.-r. „Rotterdammer" gaf er deze definitie van: „Heel eenvoudig gezegd, komt hethierop neer. Duitschland voerde 't tranfermora- torium in. Tengevolge daarvan mogen Duitschers, die eenige schuld (welke dan ook) in Nederland hebben te voldoen, het geld daarvoor niet aan den schuldeischer overmaken, doch moeten zij het storten in een Duitsche conversiekas. Met dat geld betaalt de Duitsche regeering aller eerst rente en aflossing der z.g. Dawes- leening en daarna die der Young-leening (Duitschland laat dus zoodoende de bui tenlanders de oorlogsleeningen betalen Red. „Res.bode"). Daarna komen andere rentebetalingen aan de beurt, doch slechts tot een zeker percentage en de rest van de renteschuld wordt vereffend met de verhandelbare bewijzen, van welke nog blijken moet of zij verhandelbaar zijn. Of dit een eerlijke handelspolitiek is moet iedereen voor zich zelf maar uit maken. Onze regeering is van oordeel, dat zij tegenover deze zonderlinge wijze om „schulden te vereffenen" maatregelen behoort te nemen ten bate van de eigen burgerij. En zij zegt met de clearingswet tegen Duitschland: beperkt gij de beta lingsmogelijkheden, dan zij wij genood zaakt hetzelfde te doen. In ons land zal de Ned. Bank dan op treden als conversiekas en importeursin ons land zullen daar moeten storten, wat ze aan het buitenland schuldig zijn en onze Regeering zal op die wijze zorgen, dat Nederlandsche crediteuren aan hun geld komen en niet te vergeefs behoeven te wachten op betaling uit Duitschland. Het is dus een maatregel van weder vergelding, waarbij de Regeering opkomt voor eerlijkheid in den handel. De wedervergelding spreekt nog duide lijker bij het wetsontwerp inzake retorsie bevoegdheden. In normale tijden dacht men daaraan niet. Thans voert de Regee ring uit, wat zij in de Regeeringsverkla- ring in uitzicht stelde: als het moet, zullen we tijdelijk de handelspolitiek wijzigen. Het nemen van retorsie-maatregelen be teekent, dat wij door invoer-beperkingen I of verboden en incidentieele tariefsver- hoogingen het buitenland pogen te treffen, indien liet door zijn optreden de levens belangen van ons volk schaadt.* Bij de behandeling in de Kamer was j er oppositie alleen bij de nu eenmaal alles afwijzende communisten. Overigens wer- |den er slechts bedenkingen gemaakt. Dr. Westerman (nat. berst.) pleitte voor een onderhandelingstarief en achtte retorsie «geen normaal wapen*. Dr. Kortenhorst (r.k.) Het doorscheme- i ren hoe men hem vroeger voor «protec- tionist* had gescholden omdat hij retorsie bevoegdheden had voorgestaan. Thans erkent de Regeering zelf, dat zij met protectie en vrijhandel niets te maken hebben Hij betreurde, dat de Regeering zoo laat, te laat met de voorgestelde maatregelen gekomen is en wierp een groote mate van schuld aan den teruggang van den export op den minister. Dr. Kortenhorst sprak wat spottend over het door de Regeering «blijven studeeren« op de huidige econo mische verhoudingen. Men kijkt de kat uit den boom tot het diertje dood op den grond valt De afgevaardigde vroeg zich af of Ne derland niet het initiatief moet nemen tot het opzeggen van zekere handelsverdra gen. Hij vreesde voorts een sterke actie ten onzent tegen den gouden standaard als de Regeering niet zeer spoedig met reddende maatregelen voor den export voor den dag komt. Waarom wordt opnieuw de dumping kwestie onderzocht?, vroeg verder Dr. Kortenhorst. Een wetsontwerp ligt reeds gereed. De heer Vliegen (s.d.) hoopte op een groote preventieve werking der wet, zoo dat uitvoering zelden noodig zal zijn. Voorts pleitte hij voor vestiging van nieuwe industrieën in ons land via een Industriebank. Minister Verschuur wees op de waar heid, dat zeker onze Regeering onschul dig is aan de crisis. Hij waarschuwde tegen overijlde handelingen ter bestrijding daarvan, tegen «activiteit* zonder meer. Kunstmatige opleving onzer industrie kan fnuikend worden als men fabrieken gaat stichten, welke in tijd van werkelijke opleving oneconomisch werken. Men kan retorsie eenvoudig als een reactie beschouwen aldus voorts Z.Exc. en als een maatregel om een ander land van booze plannen af te houden. Men heeft lang niet altijd met een „vij andige daad" te maken. Ook bezit men met de retorsie-bevoegdheden een preven tief middel. Met 70—3 stemmen kreeg minister Verschuur zijn wetje binnen. Toen kwam aan de orde: de veelom streden onderwijs-novelle van minister Marchant. In een van mijn vorige kro nieken heb ik reeds meer uitvoerig den inhoud van het gebodene naar voren ge bracht, waarom ik thans dus niet op de strekking van het ontwerp zal ingaan. Zooals men weet werd vooral in de katholieke pers over deze zakel fel ge- polimiseerd en velen koesterden de ver wachting, dat in het Lagerhuis op zeer agressieve wijze de puntjes op de i zouden worden geplaatst. Doch hoe anders is het uitgekomen Er werd rustig gesproken en het was al heel gauw duidelijk, dat Exc. Marchant zijn eerste bezuinigingsontwerp waar schijnlijk met vlag en wimpel zou binnen halen Op het moment dat ik dit schrijf, moet de minister nog nagenoeg geheel zijn antwoord-rede houden. Bij het uiteengaan van de zitting van Donderdag zegde pre sident Ruys voor den volgenden dag een avondzitting aan, als de heeren het niet tijdig zouden klaarspelen. De kwestie komt dus deze week in kannen en kruiken. Woordvoerders van alle fracties hebben gesproken en behalve de communisten, liet niemand bittere oppositie-klanken hooren, Het zou mij thans te ver voeren om uitvoerig in te gaan op al hetgeen door de diverse leden werd te berde gebracht. Algemeen (ik laat hier nu verder de Moscou-menschen buiten beschouwing) wenschte men op den voorgrond te stellen, dat de noodzakelijkheid van ingrijpende bezuinigingen werd erkend. Het spreekt vanzelf dat lang niet alle ingenomen waren met de wijze, waarop de minister wil besnoeien. Eigenlijk had iedereen be zwaren, soms ernstige bezwaren, welke vooral bij de katholieken gevonden wer den, doch van een bepaald protest tegen de gestie van minister Marchant was geen sprake. Men kon het den bewindsman wel aan zien toen hij Donderdag-namiddag een aanvang maakte met zijn antwoord-rede, die hij den volgenden dag zou voortzetten, dat hij verheugd was over de milde wijze, waarop men hem was tegemoet getreden. Zoo ziet men hoe anders het kan uit- loopen vooral in de parlementaire sfeer! als „storm" wordt verwacht Parlementariër. Dank zij KLOOSTERBALSEM is zij weer gezond en vroolijk „Telkens als het op kwam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden in mijn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik werd oud voor m\jn tijd en onge rust over de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mij met Klooster balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en vroolijk." 8. L. te A. Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— moeilijkheden te helpen. Het denkbeeld voor deze conferentie is uitgegaan van de beide wethouders. DE MAILDIENST INDIË— NEDERLAND. Uitbreding in het drukke seizoen. De Stoomv. Mij. Nederland en de Rot- terdamsche Lloyd hebben besloten ter voorziening in de behoefte aan plaats ruimte gedurende de seizoenmaanden het aantal afvaarten in 1934 uit te breiden. Hirtoe zullen resp. 2 Mei 1934 en 6 Juni 1934 uit Batavia vertrekken de Johan van Oldenbarnevelt en Marnix van St. Alde- gonde van de Stoomvaart Mij. Nederland slecht tot Genua varen en naar Java terugkeeren, terwijl de Rotterdamsche Lloyd de Slamat twee extra-afvaarten zal I laten maken. De burgerlijke wethouders bij den minister van financiën. Gisterenmiddag hebben de beide bur gerlijke wethouders in het college van B. en W. van Zaandam, de heeren K. Kan Kzn. en J. F. Kamphuis, een onderhoud gehad met den minister van financiën om tegenover de regeering het standpunt van de minderheid in het college toe te lichten, en te bespreken wat eventueel kan worden gedaan om Zaandam uit de Zitting van Donderdag. Aan de orde is het verzoek van den heer Wijnkoop (c.p.) om te mogen inter- pelleeren over een mishandelingszaak op Soembawa. De Voorzitter deelt mede, dat hem bij informatie is gebleken, dat deze zaak naar den Krijgsraad is verwezen en dat deze nog geen uitspraak heeft gedaan. Aangezien het een goede ge woonte is niet te interpelleeren overeen zaak, welke nog in behandeling is bij de bevoegde rechterlijke macht, stelt spr. voor dit verzoek van den heer Wijnkoop niet toe te staan. Aldus besloten. De heer Knottenbelt (lib.) ver zoekt aan de Kamer verlof om aan den minister van Justitie vragen te doen ten aanzien van de wenschelijkheid van wet telijke bepalingen, met het doel het mo gelijk te maken, dat leden van de Staten- Generaal, Prov. Staten en gemeenteraden, die zich schuldig hebben gemaakt aan schending van de eed of belofte, bedoeld bij art. 88 lid 2 en art. 129 lid 2 der Grondwet en in art. 45 lid 2 der Gemeente wet, worden ontzet van het actief en pas sief kiesrecht, alsmede van het recht het lidmaatschap van een der voormelde ver tegenwoordigende lichamen te blijven uitoefenen. Over dit cerzoek zal worden beslist bij den aanvang der volgende vergadering. De Kamer heeft voorts een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voort vloeien uit de uitvoering der Lager- Onderwijswet-1920. De heer Suring (R. K.) erkent dat de minister aan verschillende bezwaren in het Voorl. Verslag genoemd tegemoet gekomen is. Niettemin blijven er nog enkele be zwaren bestaan, die hij nader ontwikkeld. Ook tegen andere artikelen heeft hij ernstige bezwaren, o.a. tegen art. 7 en tegen art. 5, in welk laatste artikel on- noodig de beslissing wordt gelegd in handen van de Kroon of vergoedingen kunnen worden verleend. Spr. betwijfelt of bij aan deze wet zijn stem zal kunnen geven als niet de mi nister zich tot nader overleg en gunstige wijziging bereid zal toonen. De heer Lingbeek (H.G.S.) had gemeend, dat dit ontwerp door de rech terzijde met gejuich zou zijn begroet, maar dit blijkt niet het geval te zijn. De minister leeft in het land der idealen. Het aantal gereformeerden is bijv. zeer groot. Daar zijn echter gere formeerden onder, die hun kinderen niet gaarne naar een andere „gereformeerde" school willen zenden. De heer Til anus (C.H.) wijst er op, dat bij diteenvnudigenoodwetje-Marchant tal van bezwaren zijn gerezen. Een ernstig bezwaar is bijv. tegen art. 7, dat gewijzigd zal moeten worden wil hij er zijn stem aan kunnen geven. De heer Thijs se n (S.D.A.P.) zegt dat zijn fractie wil mede werken aan de voorgestelde beperking van de uitgaven voor het Lager onderwijs, al heeft zij wel bezwaren, met name het feit dat vele be slissingen zullen worden overgelatenaan de subjectieve opvatting van den minister. De heer Z ij 1 s t r a (A.R.) wijst erop, dat het bij dit ontwerp ontbreekt aan ge legenheid tot rustigeoverweging,vandaar, dat nu telkens amendementen worden rondgedeeld, welke moeilijk dadelijk over zien kunnen worden. De heer Kersten (S.G.P.) is het met den Minister eens, dat ook ten aanzien van de uitgaven voor liet L.O. bezuinigd moet worden. Spr. hoopt, dat de Minister verschil lende bezwaren zal kunnen wegnemen, Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton 1 Radio-programma „2 Van links en rechts „2 Uitbreiding van den maildienst IndiëNederland5 Door de Bredasche rechtbank is tegen een vee-dief 4 jaar gevan genisstraf geëischt,2 De aankomst van het Italiaansche eskader te New-York6 Een priester en elf kinderen in Frankrijk verdronken 6 Het concordaat tusschen den Heiligen Stoel en Duitschland 2 Mededeeling van den vice-admi- raai omtrent het M arine-bonds- gebouw9 De Zweedsche regeering heeft een uniformverbod uitgevaardigd voor alle politieke partijen5 Bij een spoorwegongeluk in Italië zijn zes menschen gedood en 20 gewond6 De bergingstoren voor het zand van de „Lutine" is gisteren uitge varen 6 De besprekingen van Henderson. Zijn verdere plannen„5 ln een badkoetsje te Schevenin- gen vond een badknecht gisteren morgen het lijk van een man „6 Wiley Post heeft pech. Hij is 100 mijl ten Z.W. van Rome met zijn vliegtuig neergestort. De vlieger zelf bleef ongedeerd 6 Gisteren zijn de besprekingen op de economische wereldconferentie beëindigd. Dr. Colijn gehuldigd. 5 Omtrek-nieuws„10 Marktberichten >,11 Marineberichten II Sportnieuws11 omdat hij met de hoofdlijnen kan mee gaan. De heer Boon (Lib.) wijst erop, dat in dit ontwerp de vrijheid van het onder wijs en de gelijkstelling volkomen ge handhaafd worden. Schending van de Grondwet ziet spr. niet. Sprekers fractie zal aan dit ontwerp gaarne haar stem geven, in afwachting van het definitieve ontwerp door den Mi nister toegezegd. De heer Ketelaar (V.D.) hoopt van harte dat dit wetje niet langer dan IJ jaar zal werken, maar dat binnen dien termijn de definitieve wijziging der L.O.- wet tot stand komen. Spr. acht het een verheugend verschijn sel, dat, daar hij zoo dikwijls een hoog oplaaienden schoolstrijd heeft meege maakt, nu de stemming zoo heel anders is. Ais dit ontwerp zal zijn aangenomen, zal menigeen een kriegel gevoel hebben, niet om de houding van den Minister of diens voorstel, maar om de noodzakelijk heid, die ertoe dwingt deze maatregelen te nemen. De heer Schalker (c.-p.) betoogt, dat de Regeering hier met motieven komt waarmede alle reactionnaire maatregelen worden verdedigd. De Minister begint aan de beant woording, maar breekt hier zijn rede spoedig af en de vergadering wordt dan verdaagd tot Vrijdagnamiddag. Verder was aan de orde het wetsont werp tot verleening van enkele retorsie bevoegdheden, hetwelk op verzoek van den heer Wijnkoop in stemming wordt gebracht en aangenomen met 70 tegen 3 stemmen. Tegen de communisten. Uitvoer van uien. Z.h.s. wordt goedgekeurd het wetsont werp tot aanvulling van de regeling ten aanzien van den uitvoer van uien. Invoer van gort. Evenzoo het wetsontwerp tot regeling van den invoer van gort, waarbij de heer W ij n k o o p (c.-p.) aanteekening verzocht, dat zijn fractie tegen het ontwerp is. Verder is het wetsontwerp tot nadere regeling van de wet tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine afgehandeld. Het wordt aangenomen met aanteeke ning, dat de communisten worden geacht te hebben tegengestemd. Invordering van directe belas tingen. Ook dit wetsontwerp wordt aangenomen, met aanteekening, dat de communisten willen geacht worden te hebben tegen gestemd. Andere ontwerpen aangenomen. Het wetsontwerp wijziging Registratie- wet 1917 wordt daarna aangenomen met hetzelfde voorbehoud ten aanzien der communisten. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd het wetsontwerp goedkeuring van de acte van Bern van 1 Sept. 1932 i. z. het goederenvervoer per spoorweg. Vergadering van Vrijdag. In de Vrijdag gehouden vergadering der Tweede Kamer is de heer Sneevliet (R.S.P.) na aflegging der voorgeschreven verklaring en beloften als lid der Kamer geïnstalleerd. Aan de orde is de beslissing over de interpellatie-aanvrage van den heer Knot tenbelt, die deze evenwel, op verzoek en na uiteenzetting van den voorzitter, in trekt.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5