iemewvi teib reis artikelen GARAGE MANSHANDEN DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 JULI 1933. BIJ O^ZE Visschei ij. PREDIKBEURTEN gaat hij eerst naar Onze foto-prijsvraag. Medsdeeling omtrent het töarine-Bondsgebouw. Stadsnieuws. voor z'n Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertij cl. Maan Juli op: ond.: Z 23 5.34 21.39 M 24 6.51 21.52 D 25 8.08 22.04 W 26 9.25 22.15 D 27 10.42 22.26 V 28 12.01 22.38 Z 29 13.24 22.52 Hoogwater op: oud: snT"namT 5.06 21.03 5.07 21.02 5.09 21.00 5.10 20.59 5.11 20.58 5.12 20.57 5.13 20.55 10.15 10.33 10.51 11.08 11.24 11.40 11.58 0.17 0.36 1.00 1.28 0.54 1.11 1.48 Licht op voor alle voertuigent Zaterdag 22 Juli 21.35 Zondag 23 21.33 Maandag 24 21.32 DE TEMPERATUUR VAN HET ZEEWATER. Opgave van de temperatuur van het zeewater, des morgens gemeten in het Marsdiep. Mededeeüng van de Heldersclie Zwemvereeniging. Vrijdag: 20 gr. C. Zaterdagmorgen: 19,5 gr. C. Het aantal oplossingen voor de foto prijsvraag is de laatste dagen zeer toege nomen, mede dank zei het feit, dat wij gratis afdrukken beschikbaar hebben ge steld. Wij vestigen er de aandacht op, dat zij die nog aan de prijsvraag willen deelnemen, doch die de kranten waarin de foto's waren afgedrukt niet meer in hun bezit hebben, gratis afdrukken kunnen bekomen aan ons kantoor, Koningstraat. De termijn van de inzending hebben we verlengd tot Woensdagavond zes uur. Nog is er dus gelegenheid om aan deze prijsvraag, waarvoor circa 400.— aan prijzen wordt beschikbaar gesteld, deel te eigendunkelijk en onderhandsch is ver nemen I kwht aan een groep gewezen militairen, 'die daartoe een vereeniging hebben opge- Men haaste zich echter, want het aantal ric-ht of een stichting hebben gemaakt ge- VERLOTING. Uitslag der verloting, gehouden door de Heldersche Padvinders van Groep I „De Jutters". 1 970 13 671 25 515 37 797 49 518 2 286 14 216 26 167 38 166 50 523 3 97 15 400 27 681 39 11 51 771 4 641 16 868 28 256 40 300 52 901 5 770 17 862 29 573 41 791 53 631 6 739 18 940 30 845 42 385 54 974 7 985 19 547 31 280 43 303 55 503 8 967 20 126 32 38 44 580 56 341 9 473 21 634 33 869 45 23 57 201 10 397 22 859 34 905 46 971 58 837 11 849 23 911 35 678 47 608 59 296 12 930 24 487 36 751 48 672 60 686 Da prijzen kunnen worden afgehaald op Zaterdag 22 en 29 Juli, des 'savonds van 79 uur, in het troephuis aan de Dijkstraat en vanaf Maandag 31 Juli tot Vrijdag 4 Augustus bij den Hopman, J. Metzelaar, Breestraat 74,'s avonds tus- schen 8 en 9 uur. Door den Vice-Admiraal, commandant der Marine, is d.d. 21 dezer de onderstaande mededëeling uitgevaardigd: Naar mii bericht werd, hebben de han delingen van het Bestuur van den Bond voor Minder Marinepersoneel inzake het Marine-Bondsgebouw bij vele militairen, leden en oud-leden van dien bond bevreem ding gewekt, mede omdat zü daaromtrent van wege den Bond geheel onkundig ge laten zijn. Ik acht het daarom dienstig mede te deë- len. dat mijnerzijds naar de toedracht van het gebeurde, waarvan ik eerst op 5 Juli j.1. kennis kreeg, een commissoriaal onder zoek gehouden is en den uitslag daarvan in het kort bekend te maken. Waar dit on derzoek in hoofdzaak moest dienen om het gedrag van de betrokken bestuurders als militairen te beoordeelen en de door hen aan de commissie gedane verklaringen zeer onvolledig zijn is de zaak in haar geheel nog op meerdere punten duister gebleven. Gebleken is volgens die verklaringen dat reeds op 6 Juni 1933 het gebouw op rechtskundig advies van een bekenden so ciaal-democraat te Amsterdam geheel TELEFOON 533 Stadsiïtten 50 ct met 6-7 pers. auto's Buitemitten 7 cent per K.M. LAAN 44-46. DOOR nog beschikbare afdrukken is slechts be perkt en de tijd wordt kort. Donderdag j.1. slaagde te 's-Graven- hage onze stadgenoote mej. Tilia Heeroma voor het diploma piano van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereeniging Van de Comeuiusschool is alsnog voor de H.H.S. geslaagd Jansje Hiller- ström, leerlinge der 6e klasse. Onder de toegelaten leerlingen voor de H. H. S. staat in onze vorige opgave naamd „Het Marine Bondsgebouw", om dat gebouw op den ouden voet te exploiteeren. Het bedrag der koopsom is niet bekend, of deze betaald is is onzeker. Ook de notaris te wiens overstaan de verkoopacte is ver leden is onbekend en of de Bond nog eenjg recht op het gebouw behouden heeft, staat ook niet vast. De penningmeester (S. J. Verhoeven) bleek (of hield zich) omtrent die betaling en den verderen financieelen toestan,d van den Bond geheel onwetend; WAARNEMEND COMMISSARIS VAN POLITIE EN HULP-OFFICIER VAN JUSTITIE HELDER. Binnen, riep een luide stem, die uit de wachtkamer van liet Heldersche politie bureau kwam. Maar toen ik mijn hoofd om den hoek van de deur stak, zei de bri gadier: Wat moet u hier? Moet u weer naar Alkmaar op transport, of is 't dit keer naar Veenhuizen? Veenhuizen staat eerder op het pro gramma, zeg ik, want ik heb zoo'n platte portemonnaie tegenwoordig, dat ik van daag of morgen aan 't lar.dloopen sla en stram militair doet hij zijn plicht, maar correct en beleefd staat hij zijn bezoekers te woood. Hij is in één woord een echte po litieman en 'n goed psycholoog. Vaak weet hij bij verdachten de juiste snaar te tref fen. Hij ziet ook niet in iederen misdadiger een verloren, verachtelijk wezen. Gaat u zitten, zegt de heer Helder. Wat is er van uw verlangen? Het is mii niet om den inspecteur, maar om den waarnemenden commissaris hulpofficier van Justitie te doen. Deze staat nu op de bon, moet op rapport bij de Heldersche Courantdus.... ehe.. als u klaar bent voor 't verhoor, ik doe 't erg grondig. Het kalme weer gaf aan de visschers- vloot gelegenheid de geheele week het bedrijf te kunnen uitoefenen. Het groot ste gedeelte beoefende de echte kustvis- scherij door eiken nacht een paar stre ken te doen om dan in den vroegen och tend aan den afslag te kunnen zijn, waar de talrijke plaatselijke venters zich van deze levende visch voor hun negotie kun nen voorzien. De visch was in het algemeen zeer laag in prijs, waardoor de besommingen ook aan den zeer lagen kant bleven. De garnalenvisscherij geeft nog altijd een resultaat. Er is nog wat botvisscherij, maar de botstand levert niet de vangsten van andere jaren. Paling wordt er ook nog weinig ge vangen. De Texelsche visscher klaagde zijn nood. In het algemeen is het hier riet beter, maar de totale inzinking wordt waarschijnlijk voorkomen door ingrijpen van gemeentewege, hetgeen waardeering wekt. UITREIKING KORPSBEKER „VIJFKAMP-OFFICIEREN". Bij de te Amersfoort gehouden vijfkam- pen voor officieren is de korpsbeker, in het bezit van de marine, zooals wij in het nummer van Dinsdag meldden, gewonnen door de kustartillerie alhier, vertegenwoor digd door de luitenants Van den Bosch en Feith. Op onze foto-pagina van heden is een plaatje opgenomen van de uitreiking van dezen korpsbeker. Voor het verslag van de vijfkampen verwijzen we naar het nummer van Dinsdag j.1. HUISDUINEN IN TREK. Nu de zomer opnieuw is gekomen met brandende zon, trekt gansch Den Helder dus alle kans loop, door de politie opgepiktDe waarnemende commissaris lacht naar het strand en op vrije middagen als (e WOrden, en naar Veenhuizen op trans-j U hebt niets andiers te doen, dan uw Woensdag en Zaterdag en op den Zondag p0rj gesteld te worden, maar, naar de nor heele verleden te biechten, van af het uur is het een lange dichte stroom van men- i Ra ik niet meer! Een f!,inke agent, die mij sohen, die zich naar het strand en de dui- daar weer in krijgt! nen begeeft. De auto's en autobussen; i>e brigadier lacht en twee pootige racen dan, afgeladen, langs den weg en op agenten, die voor de tafel staan, lachen het strand zelf is het een drukte van je ook. welste. Wel wordt op die dagen gevoeld _L Waarom lacht u? vraag ik. het gemis van een verbinding met het z.g. Omdat u zooveel praatjes hebt, voor- stille strand en we mogen verwachten, z00>n kiein kereltje, zeggen ze. bii den verkoop te Amsterdam aanwezig. Het Hoofdbestuur van don Bond van Kor poraals heeft officieel eerst op 4 Juli van de overdracht van het gebouw kennis ge kregen. Het Bestuur van de Stichting, dat zich r sedert 1 Juli 1933 als uitsluitend rechtheb- vermeld Ane Luurmond. Dit moest even- bende op het gebouw gedraagt, bestaat uit «v. -x I n,i 'f tl ItVtt Atl rl alleen de voorzitter (L. C. Geerling) was c'a'; autoriteiten al het mogelijke doen wel zijn Zuurmond. Als wij willen, zit u, op mijn horloge om dit euvel te verhelpen, want zooals de afgeteld, over 3 seconden weer achter slot toestand momenteel is, is hii onhoudbaar i en grendel, dan nemen we u in bewaring en levert gevaren op voor mensohen, die Voor eigen veiligheid, want het publiek is niet al te best ter been zijn. zoo verbolgen over de „Lange Japen", dat Het viel ons deze week op, dat er dï<ge- u bet best doet u onder politie-toezicht te lijks autobussen uit Friesland te Huisdui- stellen. In een wip is het gebeurd, in 3 nen stonden geparkeerd en onze badpAfts seconden, geen duizendste seconde langer, schijnt dan ook wel zeer ir. trek bij de Fwie- zit u weer in de norkan het verwoede SPREEKUUR WETHOUDER DE BOER De Wethouder van Onderwijs, de heer w- H- Meijer) allen gewezen militairen, een voorzitter (P. S. van der Vaart), een so^e huren. Heele geze,schappen koip^n publiek u niet meer bereiken en in stuk- W. de Boer, is Maandag 24 dezer verhin derd zijn spreekuur te houden. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is aileen geopend de apotheek colporteeren. nevens wie zitting heeft genomen de ma- troos-vliegtiiigmaker L. C. Geerling. Genoemde oud-militairen behooren al len tot de sociaal-democratische groep, die op 7 Juli een extra editie van het voor malig weekb'ad .Het Anker" hebben doen der firma Smeets-Snel, Weststraat, Van Maandag 24 Juli tot 31 Juli wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. CHR. U.L.O.-SCHOOL KANAALWEG. Van Klasse I bevorderd naar II: S. v. Berkum, Pim Bos, F. Egner, C. Evèrhardus, J. v. Garderen, G. Groen, Wiliy Huisken, Annie Kiesewetter, K. Ko kelaar, C. Koning, L. Kraan, G. v. d. Plas, C. Riekwel, Agatha Vermeulen ,H. Vlot, J. Havik, K. Spits, J. Hartingsveld, M. Ver veer. Niet bevorderd 7. Van Klasse II bevorderd naar III: H Been, J. Bos, Lous Groen, Guus Hel der, Maartje Herweyer. Nelly Kokelaar, Jo Mooi, J. v. 't Roer, H. Sohoori, H. Smits, Corona Vos, Tj. Vos, G. v. d. Wal, Oets Zegel. Niet bevorderd 4. GEWETENSGELD. Sedert de vorige opgave in dit blad zijn bij den Inspecteur der Directe Be lastingen te Den Helder de navolgende bedragen aan gewetensgeld ontvangen: f 27.68, f 88.96, f 414.07, f 233.54, f 119.10, f900.-, f500.-, f 14.39, f38.22, f400, f 128.73. f90.-, f180. ADRES AAN DEN RAAD. Onderstaand adres zond het raadslid, de heer J. J. Schoeffelenberger, gisteren aan het College van B. en W.: Geacht Ooilege, Naar aanleiding van het ingezonden reu nest door het Ver bond van Nationaal Herstel (Afcl. Den Helder), heeft onderge- teekende de eer uw College te verzoeken, dat request aan den Raad voor kennisge ving vast te leggen. Mocht evenwel Uw College daartoe geen termen kunnen vinden, dan verzoekt on- dergeteekende: a. een onderzoek te doen instellen ot bij de openbare lichamen in onze gemeente ambtenaren of beambten werkzaam zijn, die propaganda maken voor het z.g. f a- tionaal Herstel (fascisme); b. Zoo uit dat onderzoek blijkt, dat deze daarvoor werkzaam zijn, hen te schorsen en te ontslaan; c. bij toekomstige benoemingen geen ambtenaren of beambten aan te stellen, naar hier en vermaken zich uren aan zee en in de ontspanningsgelpgenheden, die er te Huisduinen en de „Donkere Duin#®" zijn en men keert opgetogen voorwaarts en maakt propaganda bij vrienden en ken nissen en dat is tenslotte oe beste reclame voor Huisduinen. Nee, heusch, ondanks crisis en malaise, staat 't er voor Huisduinen nog zoo slecht bokser, maar. niet voor. En vrije duinen en nogmaals, seconde langer ken scheuren. Een kies trekken duurt langerDus? Uitnoodigend zag de brigadier mii aan en de twee zware agenten stelden zich achter mii op. Dat wou ik wel eens zien, zeg ik uit dagend. Ik sta u drieën poehals 't moet sta ik Camera, ik ben een reuzen- maar 3 seconden., geen mag u er over doen Dat de bestuursleden van den Bond voor ee" ewde verbinding met het stille strand my in de cei te werken. Als jullie 't flik- - - -- - zullen het hunne er toe bijdragen. Huis- ken, zal ik in de krant melden, dat die Hel- ouinen nog meer in trek te brengen. Wij dersche politie-agenten mannetjesputters hopen het. Minder Marinepersoneel door de overgave van het Bonc'sgebouw onder die tegenwoor dige omstandigheden aan genoemde per sonen, zich als beroepsmilitairen onmoge lijk hebben gemaakt, is duidelijk. De zaak is hiermede echter niet afgedaan. Daar bij den z.g. verkoop of overdracht alleen de voorzitter tegenwoordig is geweest en van do deelname van het overige bestuur aan de transactie niets is komen vast te staan, rijst <te vraag of deze wel rechtsgeldig is. Aan de leden van den Boud staat het om zich daarvan te vergewissen c.q. daarom trent te beslissen in een algemeene verga dering. Misschien zal het mogelijk zün in de toekomst alsnog aan het gebouw het ka rakter van een militair verenigingsge bouw te geven: het zal echter thans, nu het Bestuur onderhands gemeene zaak heeft gemaakt met personen, die zich tegenover het gezag stellen, zeer moeilijk zijn tot een bevredigende oplossing te komen. FINANCIEELE BETREKKINGEN TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Wat Den Helder en de omlig gende gemeenten uit 's rijks kas krijgen. In de Staatscourant no. 140 vindt men het besluit, waarbij de bedragen zijn vast gesteld der uitkeeringen uit het Gemeente fonds, bedoeld in artikel 3, sub b, der wet van 15 Juli 1929, over het uitkeerings- jaar 1933—34 voor de onderscheidene gemeenten des rijks. Zooals men weet, wordt deze uitkeering berekend per inwoner, zoodat dus een gemeente meer krijgt, naarmate haar in woneraantal is gestegen. Den Helder ver keert in de gelukkige omstandigheid tegenwoordig ook een stijgend inwoner tal te bezitten (32326 op 1 Jan. j.1.), zoo dat de uitkeering voor 1933-34 een meer- EEN HOOIKLAMP IN BRAND GESTOKEN. f zijn, dat Helder's burgerij zieh op hen kan verlaten en dat ze dubbel salaris moeten hebben. Ik zal tellen: Eén twee Ho, stop, zei de brigadier, overtellen. Maar hij kon niet voleinden, want voor ik Donderdagmiddag is door een zesjarig 't wist, in 'n onderdeel van een seconde, jongetje een hooiklamp op de boerderij pakten de twee agenten mijn arm op een „Vrede en Vrijheid" aan den Strooweg,1 heel vreemde manier, juist bii die spier, bewoond door den heer J. Verfaille, in j die ze moesten hebben (reuze anatomen!), brand gestoken. In minder dan geen tijd j brachten Glie de volgende kwart seconde in stond die klamp in lichte laaie. Tot ver in 1 een stand, die mijn armsweerstand totaal den omtrek was de brand te zien en van verlamde en voor het een achtste seconde alle kanten kwamen nieuwsgierigen toege-1 verdër was. leek ik een kampioen in een stroomd. De politie, die met den slangen- Marathonloop. Ik vloog de deur uit wagen spoedig ter plaatse was, hield de stond in een ondeelbaar oogenblik voor menschen echter op eerbiedigen afstand.een cel2 seconden! De celdeur vloog De slangenwagen kon echter geen dienst doen, daar de lengte van de slangen niet toereikend was om den vuurhaard te be reiken. Met emmers water werd oogenbiik- keliik met de blussching begonnen en men mocht er in slagen den brand binnen een half uur zoodanig te bedwingen, dat alle open! Als een broodje op een schieter, die de bakker in den oven duwt, schoot ik de cel binnen en vloog op de brits.... de deur kwakte hevig rumoerend dicht Driel zeiden de agenten., lachend keken ze door het luikje. Daf is handig, proestte ik. Neen. ik gevaar voor de in de onmiddellijke nabij- j proestte niet, het is schandelijk! In die cel een geweken was. Uit bulderde ik het uit van 't lachen. Nog nooit heid liggende gebouw voorzorg waren de beesten losgemaakt en het land opgejaagd, terwijl ook een auto direct naar buiten was gereden. Met de blussching en het omhalen van de'klamp ging de gansohe avond heen, ter wijl de heer Verfaille veiligheidshalve den heelen nacht een oogje in het zeil hield,, wat niet overbodig bleek, daar 't vuur tot tweemaal toe neg oplaaide. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJWIEL EN FIETS. Gisterenavond had op den zeedijk, bij de Kluft van het Westplein, een aanrij ding plaats tusschen een van Huisduinen komende motorfiets en een fietsrijder, die van de Kluft, den dijk wilde oprijden. Beide bestuurders schijnen elkanders sig- dero uitkeering over ruim 1000 inwoners T, j" k luyTn eikanoers sig- onnTr.iiet Dr uitkeorino voor dpze uc- hebben gehoord. De botsing aanwnst. De uitkeering voor deze ge-|,,„, v meente bedraagt per inwoner f 21,53, zYa?r a zoodat een meerdere uitkeering van ruim I r d benjder er, behoudens f 21.000 hierdoor is verzekerd; het thans 8AW? vastgestelde bedrag is voor Den Helder f 696.276. Alkmaar krijgt f 408.430.-. Verder zijn de bedragen voor de omlig gende gemeenten vastgesteld als volgt: Anna Paulowna (5810 inwoners f 9.74 per inwoner) op f 56.633.—Cnllantsoog CASINO-FEESTEN. te deelen, dat heden (Zaterdag) en gen (Zondag) de slotfeesten >n Casino (197 'nwope Kden geglle". Geopend vanat 's m,d- f 10.»-. Z« gegeven dags 2 uur. gifte bii de politie volgde, door den wiel rijder, aangezien deze van meening was, dat de motor niet voldoende rechts van den weg reed. EEN REUZEN-GERANIUM. De conciërge der R.H.B.S. alhier, de heer Wiessner, is erin geslaagd een pelar- gonium, beter bekend pnder den naam geranium, te kweeken, die op het oogen blik een lengte heeft van ruim 3è meter. Dat de eigenaar trotsch is op zijn product, dat overigens onder voor deze plant vnj- Zijpe (5448 inwoners f 9.36 wel ideale omstandigheden in een warme Iper inwoner) op f 51.033.—. Iserre is gekweekt, is begrijpelijk. wier gezindheid uitgaat voor het Natio- (1q62 inwoners a f 11.82) op f 12.560.—, naai Herstel (fascisme). Schagen (4106 inwoners a f 8L51 per in woner) op f 34.972. Texel (7985 inwo ners f 6.13 per inwoner) op f49.010.—, SL „preekt ons mede Wieringen (6324 inwoners a f 3.09 per De Casino-directie ver. ,r.inwoner) op f 19.568.Wieringerwaard s f 9.12 per inwoner) op dat u geboren bent tot dezen dag, Plechtig haal ik mijn bloc-note voor den dag en begin: Waar is u geboren? In Koedijk. Jaar? 1889. School? H.B.S. in Alkmaar. Nee, dat gaat niet, meneer Helder. dat wordt te veel rapport.... Vertelt u maar liever wat uit uw leven, u hebt zoo'n echt Heldersche naam, Helder.... dius lijkt het mii niet onmogelijk, dat uwe voor vaderen hier in deze Jucterstad gewoond hebben. Of ik Heldersche voorvaderen heb, weet ik niet, zegt de vvnd. commissaris, maar ik, dlie in Koedijk, midden op 't land geboren ben, had'als schooljongen altijd een hevig verlangen naar zee te gaan. Of dat verlangen nu ontstond door erfelijk heid van een mijner voorvaderen, ik weet het niet, maar, toen ik de H.B.S. verliet, ging ik naar de Heldersclie Zeevaart school en volgde daar de lessen onder lei ding van meneer Bonk en later onder directeur van Mierloo. Na afloop heb ik 't ruime sop gekozen en heb gevaren op de Prins Willem II v. d. Koninkliike West-Indische Maildienst, die nu opgelost is in de K.N.S.M. Binnen 3 seconden zat ik opnieuw weer loos in de celHulde aan de pootige Heldersche agenten! Ik voer op West-Indië, Cu ra cao en New-York. Ik zag heel wat van de wereld en deed er nogal menschenkenniis op. Na verloop van twee jaren kwam ik I weer in Den Helder op de Zeevaartschool terug, om mijn studie voor officier bij de l koopvaardij te vervolgenmaar, nliets in mijn leven heb ik zoo gegierd, gebruld van 't lachen.... zoo komisch als dat was! Mijn petje af voor onze Heldersche agenten. Hun vak verstaan ze uitnemend! Vooruit, voor dezen keer gratie, zei de brigadier en hii schoof de grendels van de deur. Maar wat verschaft ons eigenlijk de eer, van de Heldersche krant? Ik wou graag even meneer Helder, den waarnemenden commissaris, spreken, zeg ik. 't Zal niet gaan, meneer is den heelen i is veranderlijker dan een mensch, want., morgen al beziig, heeft liet erg druk. Hij i't slot was, dat ik.... naar Den Haag heeft natuurlijk nu commissaris Gratama ging. daar voor de politie werd opgeleid en weg is heel wat dubbel werk, maar van middag misschien, of tegen den avond Komt u dan nog eens terug. In den laten namiddag ben ik terugge komen. Ik denk. dat het nu wel gaan zal. meende de brigadier en hii diende mjj per telefoon aan. U kunt boven komen, zeide hij de trap op, maar loopt bii ongeluk weer niet in de cel. Ik klim een hooge trap op. ga een glazen deur door en verdwaal dan in de kamer van de politie-administratie. waar een bri gadier druk bezig is, groote veilen papier te tikken. Aan de overzijde is de kamer van den waarne m enden com missaris. De heer Helder zat achter een heel hoog zwaar bureau en was nog druk aan den arbeid. De waarnemende commissaris is iemand, die in diensttijd altijd heel ernstig kijkt.. in 1910 een betrekking als inspecteur-titu lair kreeg in Rotterdam. Ik werd geplaatst bij den vreemdelin gendienst. Daar maak je heel wat mee! Je, komt in aanraking met tal van nationa liteiten en leert meer aardrijkskunde in de practyk, dan in je heele studietijd. Voor ik bij den vreemdelingendienst kwam, heb ik mii natuurlijk in politioneele zaken moeten inwerken en maakte ik een oefen- en leertijd door, onder leiding van oudere en in het vak dcorkneede collega's. Mijn studie op de Zeevaartschool en mijn kennis van navigatie, bleek echter ook hier vruchten af te werpen, want door den toenmaligen hoofdcommissaris, mijn heer Roest v. Limburg, werd ik bij de rivierpolitie ingedeeld. Daar hol) ik gediend met de togenwoor- digen hoofdcommissaris van Den Haag, de i heer Van 't Sant. De rivierpolitie, daar was ik in mijn element! Zooals hier in Den Helder, de! zee en al wat er op gebeurt, mijn levendige belangstelling heeft, zoo was ik in Rotter-1 ZONDAG 23 JULI 1933 DEN HELDER Vod. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: „Verantwoordelijkheid". Bediening van den Doop. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. S. J. Dokter, van Holijsloot en Zunderdorp. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaahveg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. S. J. Dokter Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stnengracht). 's Morgens 10uur en 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. J. Plaat van Den Haag. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. P. J. Smidts Van Maandag 24 t/m. Zaterdag 29 Juli Alledagkerk des avonds van 7 - 8 uur Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Hcils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst in het Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Oud-Kathoüeke Kerk (Langestraat 78). 'sMorgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 'sMorgens 9.30 en 'savonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. dam maar al te graag op de breedte rug van de Maasrivier. Duizenden booten, groot en klein, voeren of lagen verankerd in de havens. De landhaaien zijn in Rotterdam be kendmaar van de rivierhaaiien hoort de buitenwereld minder.... Toch zijn ze er.... daar gebeuren ergerlijke dingen.. Er werd destijds in de haven veel ge stolen. De groote moeilijkheid was dan voor de helers en dieven, den buit veilig en zonder opzien aan land te krijgen. Dan zie je ze varen in 't duister van den nacht op de rivier, 't Lijkt een heel on schuldig spelevarenonhoorbaar slaan hun riemen in 't water, maar als-die rivier politie ze aanriep en de vlet onderzocht, o wee, dan kwam er heel wat gestolen goed los. Die jachten op de schepenaieven waren buitengewoon spannend en interessant.. Soms trachten de helers, die met het scheepsvolk geheuld hadden, aan de rivier politie te ontsnappen.... dan roeiden ze als razenden, of, ais 't met een motorboot was, dan vloog dat ding over de Maas.... maar de rivierpolitie zette ook full speed en dian werd 't spannend... dan dreunde het dek van het gestamp der motoren Er was geen ontkomen mogelijk, want, wij hadden de beschikking over de snelst- varende boot van Rotterdam, die toen reeds op initiatief van meneer Van 't Sant, den tegen woordigen hoofdcommissaris van Den Haag, door middel van draad- 'ooze telegrafie met 't drijvende politie bureau verbonden was. De rivierpolitie was tevens belast met het toezicht op de landverhuizers, meestal menschen uit Russiisch-Polen. Hulpeloos en zielig, met groote omslag doeken, stonden die vrouwen, de kleine liave in een bundeltje .Van ver, heel ver uit 't Oosten kwamen ze, door heel Europa haddien ze soms gezworven, en nu trokken ril weer, als armelijke tusschendek-passa- giers, naar het land van de vrijheid, naar Amerika, hun nieuw Vaderland. (Wordt vervolgd in het n-ummer van Zaterdag a.s.). VIN WILLIGEN

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9