•J 17VI, D E IV VA Over weervoorspelling en weerhuisjes. Wie heeft geduid? door G. Th ROTMAN «HT'iIHMH Vriend Jimmy zit te watertanden! wrijft z'n buik met beide handen! staat het heerlijks onbeheerd! de honger hem verteert! te voorschijn uit zijn hok, 't maatje heeft in tien seconden nt hier een hap en daar een slok. weg naar Jimmy's maag gevonden. „Wat?!" brult de doctor tot zijn knecht. ..Ik heb jou toch daar straks gezegd. Dat jij mijn eten klaar moest zetten? Ik zal je leeren op te letten!" En hoe de stakker protesteert, Rij wordt op slagen getracteerd: Van Stommelbommel-rompelbom, Wat is een driftig mensch toch dom! De arme bloed wordt opgepakt En zoomaar in een hoek gesmakt! Tezelfdertijd wordt de piloot Van schrik om beurten bleek en rood: Want door dien onverwachtschen slag Gaat licel het vliegtuig overstag; De zoldering is nu de grond, En wat eerst vloer was, wordt plafond. Maar dan begint de klucht pas goed! De vliegmachien vangt aan, met spoed Te zwenken en te zwierezwaaien En om haar lengte-as te draaien; De arme Dikbuik vliegt ter stond Vlak achter Jan, z'n knecht, in 't rond; De stakkers draaien tot ze hijgen. Maar kunnen toch elkaar niet krijgen. maar eens een weerkaartje in de krant bestudeeren. Ook kan men men zich bij een meteorologisch station, zooals wij b.v. in de Bilt hebben, abonneeren op zoo'n weerkaartje, dat men dan ge regeld toegestuurd krijgt. Daarop val len in de eerste plaats de verschillen de lijnen op, in wier midden een H of een L staat. Dat beteekent Hoogdruk- gebied of Laagdrukgebied. Dat zijn aanduidingen, die betrekking hebben op den luchtdruk, der aldus aange duide streken. Staat er een cijfer bij, dan loopt de betreffende lijn over alle steden, die een luchtdruk van dat cij fer (b.v. 750) hebben. Men noemt deze lijnen „Isobaren". De pijltjes geven de windrichting aan. Het getal naast iedere stad verraadt ons de daar heer- schende temperatuur en de wijze, waarop het kringetje, dat de stad voorstelt, geteekend is, geeft verdere bijzonderheden over het weer. Een open kringetje beteekent zonder wol ken", een half zwart gemaakt kringe tje „half bedekt", een geheel zwart ge maakt kringetje „bedekt" of „regen". Het is dus heelemaal niet moeilijk, een beetje te voorspellen.... Advocaat die een uur lang een vrouw aan een kruisverhoor heeft on derworpen: Ik hoop, dat ik u met al die vragen niet verveeld heb. Vrouw: O neen, daar ben ik aan ge wend ik heb thuis een zoontje van zes jaar!. na vertoon je je pas aan het „publiek". Laat het publiek je een halve-stui- verstuk geven en zeg ongeveer hev volgende: „Dames en heeren- U ziet hier dit muntstuk in mijn rechterhand. Kijkt goed, wat ik doe. Zoo dadelijk zult u dit muntstuk op een andere plaats weer te voorschijn zien komen." Dan laat je de munt, zoo dat ieder een het duidelijk ziet, in je hemdsmou wen glijden, maar zorg ervoor, dat de arm steeds eenigszins gebogen blijft. Nu leg je de hand op de verborgen munt in je elleboogsholte, waarbij je langzaam de arm weer kunt strekken en liet tweede geldstuk uit je mouw onzichtbaar in je hand laat terugglij den. Met een pijnlijk-vertrokken ge zicht wrijf je een beetje aan je elle boog enhebt een halve-stuiver- stuk in de hand. Je kunt dan beweren, dat de munt door je mouw en al heen gegaan is! Hoe men een weerkaart moet lezen. We weten toch allemaal wel zoo'n beetje, dat de vochtigheid van de lucht, die zich verdichten kan tot regen, op vele dingen van grooten invloed is! Gelatineblaadjes krommen zich met de bevochtigde zijde naar boven, omdat ook onze adem vocht bevat en de wa- terdeeltes in de oppervlakte dringen en die vergrooten. Gespleten stroo buigt en vooral een snaar, een echte darm snaar zooals aan de guitaar en de mandoline zit is een goede vochtig- «t. (Nad-ruk verboden). heidsmeter. Zij neemt water op en ver lengt automatisch bij vochtige tempe raturen. Deze snaar verlengt zich, wanneer zij vocht opneemt. Bij het weerhuisje is deze eigenschap uitgebuit: het plankje, waarop de poppetjes staan, is met een snaar verbonden. Bij mooi weer, dus bij een droge temperatuur, krimpt de darmsnaar in en draait door een bij zonder mechanisme het regenmannetje naar binnen, terwijl bij vochtig weer het mooiweer-mannetje naar binnen- gedraaid wordt. Dan verschijnt het re genmannetje buiten het huisje! Wil men de weervoorspellingen nauwkeurig nagaan, dan moet men deel van de eierschaal af, namelijk dat het puntigst is. In den bodem maken we met een naald drie of vier gaatjes. Uit Plastilina (modelleerklei) kneden we een mooien ring, waarin de eier schaal past (we kunnen ook een ring van kurk nemen) en zetten het ei daar zoodanig op dat de gaatjes vrij blijven. Nu nog drie mooie pootjes voor de bloempot gemaakt en.... je hebt een allerleukst bloempotje, dat je nog aar- lig kunt beschilderen ook. Een beetje aarde erin, een boterbloempje of leeu wenbekje O.I. kers kan je ook ne- nen, maar dat duurt langer en popje rruus zal groote oogen opzetten, als ze het keurige potje ziet! EEN BEETJE HOCUS-POCUS In den binnenkant van de elleboog aerg je een halve-stuiverstuk. Als je 'jle gebogen arm goed samendrukt, perkt niemand iets daarvan. En daar- Knip de lichtgedrukte stukjes zorg vuldig uit en leg ze zoo, dat ze een mooi plaatje vormen. Plak ze dan J netjes op een ander stuk papier. Als I .je het heel mooi gedaan hebt, is het waard om in een lijstje op je kamertje te hangen. Probeer het maar eens en veel succes!

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 19