nii """Abdijsiroop 'Waf uhÜ li lezen? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 JULI 1933. Bij de Heldersche wandelaars en bij de Marine-troepen in Nijmegen. Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! Mevrouw De Boer-Van Rijk tachtig jaar. ZIT U IN GE GREEP VAN 'TNOOGLOT VAST ADVERTEERT EN'T EELVI^yiyru VAN OJE LAST. Uitgaven boven de begrooting. Voor ONTBIJT LUNCH DINER <J. J. v. d. FL&AT Plannen der regeering tot opheffing van kleine scholen. Een ware detectivegeschiedenis. (Van onzen specialen verslaggever. 55 K.M. tippelen en. 163 graden In de zon. De Jutters houden de eer van Den Helder hoog. De marine slaat een record, is het eerste terug ln het kamp. Kameraadschappe- lijken omgang van hoog tot laag. Blaren ais duiveneieren. Reuzen-meissies ln Gelderltnd, zeggen de Schorpioeners. De Heldersche groep de eenige Nederlandsche waar geen uit vallers zijn. Wanneer ik in den laten namiddag uit den broeiwarmen trein kom en buiten het Nijmegensche station treedt, om als spe ciale verslaggever van de Heldersche Cou rant mij naar de vele marine- en burger lijke Jutter-deelnemers te begeven, die aan de groote vierdaagsche afstandsmar sohen meedoen, hoor ik twee dames verwonderd uitroepen: „As je me nou, daar komt waratje „'t Vliegend Blaadje" ook in Nijmegen!" Wie is u? vraag ik, en hoe weet u, dat ik van ,,'t Vliegend Blaadje" ben? Is dat soms geseind? Wel nee, lachen de dames, maar wij zijn zelf ook Jutters, mijn man loopt mee met de vierdaagsche bij de marine en nou zijn we wezen kijken.... Dus is 't niks bijzonders, dat we denken, ,,'t Vliegend Blaadje", de Heldersche Courant, stuurt U er op af.. Wat jij, Kareltje? Dit tegen een dreumes van 5 jaar, die een ijsie loopt te likken. Hé, zeg ik, jou ken ik, jij bent op het kippenschooltje. Jij bent Kareltje Keuken, waarover ik laatst nog geschreven heb Dat is ie, ze.gt de moeder trotsch. Kareltje is verstandig, negeert me straal en likt aan zijn ijsie, wat gezien de 103 graden warmte wel te verkiezen is boven de eer in de krant te hebben ge staan. alle naar de kooi. Dat is de regel en een uitmuntende regelwaar ze zich graag aan onderwerpen. Maar 's morgens om half drie, komt de dokter als een schim in de tent en die gaat zonder dat ze gepord worden met de thermometer -em- peraturen, precies zooals bezorgde moe ders d'r baby temperaturen. Om je een aap te schrikken zeggen de Jantjes, toen-ie van morgen om vier uur kwam, waren wij 'm al gesmeerd. Die pilledraaier was enkelmaar nieuwsgierig, of de Zee macht van 't loopen een hoogen tempera tuur kreeg, die de landmacht. Morrie, zegt verpleger Boetem, daar ben ik weer. Hoe is 't jongens? Ik heb blaren als duiveneieren onder me poot, zegt een „Schorpioener". Geef op je been, zegt Boetem, heel netjes. 't Been wordt dn de hoogte gestoken. Boetem prikt de blaar door, en doet er jodium op. Au! zegt de man met de blaar, maar Boeten lacht 'm uit. We hebben 't reuizen hier. we worden verwend als jongejuffers, zegt een andere marineman, en hij vervolgd: Overal in Nederland lijken wel Helderschen te wo nen. Er zijn massa's oud-marineklanten bij. Als die onze neus maar zagz, dan stopten De Jutters houden de eer van Den Hel der hoog, dat vertelden de Heldersche dames mij direct op het perron en toen ik, in de groote Koloniale Reserve-kazerne kwam, werd mii dit door een officier van de Marine enthousiast bevestigd. De luitenant was net op weg, om een bad te nemen. De troep was 't eerste döen dag teruggekomen, had dus een record te boeken, wat snelheid betrof. De bemanning van de „Schorpioen" loopt bewonderenswaardig, marcheert schitterend, zeide hü, en de andere lui van de Marine ook. De mariniers hadden ze aangeraden, ge zien de ontzettende hitte, de 55 km afstand zonder geweer op schouder te loopen, maar dat was hun eer te na. Ze loopen vandaag in deze gloeiende hitte met geweer, dat wilden ze per sé. Ze staan onder leiding van luitenant Roelofsen, die is hier al voor den tienden keer. Dit kan ik u wel zeggen, het gaat alles even sportief, alles even kameraadschap pelijk, en de stemming is er onder de jon gens. ze zingen en maken pret, dat 't een lust is. Er is hier een ideëele ver standhouding tussohen alle deelnemers, van hoog tot laag. En de burgerclub uit Den Helder, de Heldersche Wandelclub, die doen 't niiets minder dan de Marine, 't zijn kranige lui, die opvallen. Waar zit Den Helder? vraag ik. In de tent bij d>e poort, zegt de luite nant, en ik durf niet langer te vragen, daar ik begrijp, dat op zoo'n gloeiend hee- ten dag deze liever een bad wil nemen, dan een nieuwsgierigen Helderschen reporter te woord te staan. Bij de poort in de groote ambulancetent van de Marine heb ik het eerst de beman ning van de „Schorpioen" opgezocht. De Heldersche Courant blijkt daar erg popu lair te zijn, want luide bijvalskreten klin ken van de kribben, waarop de tippelaars, die 55 km achter den rug hebben, zitten en liggen. Ook hier enthousiasme over de sportieve mariniers, die het vertikken hun geweer af te leggen. We hebben vandaag zoo getippeld, man, zoo getippeld, dat de marine 't eerste weer terug was. Maar dat kan ik je zeg gen: ik zweet nou gekookte lijnolie, zui vere gekookte lijnolie. Maar dat kan niks, geen lor schelen, we zijn jongens van de marine en strijden voor de eer van de „Schorpioen", en onze luitenant, onze lui tenant, nou die mag er zijn, da's een ware kameraad voor ons. Er is hier bij ons geen gekanker en gedonder en 't gaat zoo lollig, man, vervolgt de enthousiaste Schor pioener, dat als de troep terugkomt, de menschen applaudisseeren van pleizier. (De Schorpioenen zijn zoo vol om de eer van de marine hoog te houden, dat ik wed, de commandant ze vast bij hun terug komst in Den Helder een paar vrije dagen geeft om eens uit te rusten). Dat mogen ze ook wel, want de tocht naar Nijmegen is zuiver sportief. Van de stad zien ze heel weinig, en voor passa gieren is haast geen tijd. 's Morgens om 5 uur beginnen ze te tippelen en als ze 65 km geloopen hebben, dan is 't rusten, eten en om acht uur 's avonds moeten ze ons van alles toe: eau de cologne en fruit en ovolmatine en toffee's en koekies en beschuitjes. Vandaag kwamen we bij Klooster een paar Jonkers van 't Insti tuut tegen, nou die hebben ons ook ge fuifd hè, dat ken je denken. Voor we 's morgens weggaan, krijgen we wittebrrood, melk, worst, kaas en alles gaat joviaal, alles sportief. Kame raadschappelijk gaat 't hier toe van hoog tot laag Juist als spreker dit zegt, komt de ge- neraabmajoor in de tent. Hü wenkt, dat de Jantjes rustig op hun krib moeten blij ven zitten en houdt een gemoedelijk praatje. Heel joviaal staat de hoogste in 't leger met de Jantjes te praten. Niets geen officieel gedoe.... 't gaat allen zon der plichtplegingen, uiterst sportief. Boeten gaat rustig verder met blaren, als duiveneieren, knippen en stoort er zich geen snars aan, ais er »n zegt: kerel ik sterf 't af, met dat goedje op me poot.... en ik val flauw, as je me geen slokkie wijn, uit je appeteekerskist geeft." De verpleger heeft alles bij zich, een heel allegaartje. Hü werkt net als een goochelaar, om beurten met een mes, kamferspiritus en treedt ook op als mas seur. Gisteravond heb ik een Heldersche po litieagent, van de wandelclub gemasseerd, lacht hij. Tjonge, ik zeg tegen 'm: Hier heb je alvast bij voorbaat de afrekening, als ie me te Den Helder bekeurd! maar 't zijn reuze tippelaars. Leve de Gelder- sche meisies, roept een don Juan Schor pioenerdat zijn hier nog eres lieve kinderen, heel wat anders dan de Hel dersche meisies. Och, och, als die kippetjes langs den weg de Marine maar zagen, dan kregen we pruimen en peren en druiven en cho cola en verliefd dat ze naar ons keken! Ik heb mijn hart verloren aan de oevers van de Waal, das vast, das vast! Je hebt nooit een hart gehad, jö, spot een ander Jantje. Ik heb tien harten. Een in Den Helder, en één in de Oost, een in Vlissingen en een in Amsterdam. Ik ben een een vrije jongen en die kan zich 10 harten permitteeren. „Dat is de liefde der Matrozen" zingt de halve tent, maar een wenkt met zijn hand.: Niet zin gen jongens, denk er aan, de vlaggen waaien halfstok. Het gezang staakt plotseling.... Wat verder hangen de vlaggen van tal van na tionaliteiten stil halfstok. De leider der Engelschen is gestorven. Geen luid vreug debetoon mag in 't kamp plaats vinden.. Ik ben nu op weg naar de Heldersche wandelgroep. Kranige lcopers zeggen de marinemannen. Onderweg pikten we juffrouw Heyblok en Jenny Glas op. Ze zijn frisch als een hoentjeDat is aardig, zeggen ze, erg aardig van de krant. Ze heb ben best in 't pension waar ze met een kolonel en zijn vrouw lcgeeren. De kolonel en zijn vrouw tippelen juist de kazerne binnen en worden even als alle binnenkomers beapplaudiseerd. Jenny en juffr. Heyblok vliegen de kolo nelsvrouw bijna om den hals. enthousiast dat deze 't ook volgehouden heeft. Als 'n kleurige schakeering trekken de tip pelaars voorbij. De Rotterdammers, de marechaussée, een groote troep van de Riiksveldwacht, vele groepen burgerdeel nemers, aardige meisjes met witte jur ken en grappige blauwen mutsjes. De meesten loopen luchtig en veerkrachtig, een enkele sjokt een beetje en is het dui delijk aan te zien, dat een marsch van 55 km in de gloeiende zon, met een tem peratuur van 103 graden, heel wat van hun uithoudingsvermogen vergde. De sjokkers, stellen zich onder behan deling van masseur, de dames hebben een masseuze. Maar de Heldersche meisjes zijn zoo fit en levendig of ze een kuiertje in 'tSpoor- bossie gemaakt hebbenen toch ze hebben maar 3/4 uur gerust. Daar heb je de Jutterwandelgroep, roept Jenny.en wij snellen naar de ingang. Keurig komen de Helderschen aangemarcheerd. De heer de Haan, de leider aan het hoofd. Flinke jongens, flinke mannen.... Geen één is er uitgevallen. Ze zien de Helder sche krant en knipoogen.velen steken onder het marcheeren de hand uit.... maar ze mogen niet staan blijven. Eerst melden, bii de commissie! Halt! Ze 9taan, worden geteld. Geen uitvallers. De Helder sche groep is de eenipe uit Nederland waar geen uitvallers bij zijn. Dan stor men ze onder hoera naar hun kamer, wer pen zich op de kribben.... lang uit. De verzorgers brengen ze flesschen melk. Straks moet de heer Willemse aan 't werk. Want hier ziin ook voeten met blaren als duiveneieren.Aanstonds worden allen, die het noodig hebben, gemasseerd. Jon gens wat een voeten, groen en geel, van onder. Allemaal plekken, die er op wijzen dat hier met de schaar en jodium gewerkt en met middelen uit de apothekerskist gewerkt is. Een zware tocht was het. Bloedwarm, zegt de heer De Haan, de leider. Maar de heer Mol, de oudste Heldersche deel nemer, springt en danst door de zaal of-ie in Casino de polka-mazurka danst. Ze vinden het allemaal wat fün, dat het „Vliegend Blaadje" hun heelemaal in Nijmegen is komen opzoeken, want als de leider, de heer De Haan, dat memoreert, klinken er drie luide cheers voor de Heldersche krant, en komt onder de kus sen der mannen de krant met het verslag van j.1. Dinsdag te voorschü'n. De heer Van de Wal heeft er met zün grappen den moed ingehouden. Hier heerscht kame raadschap, zegt de leider, de heer De Haan, en onze kamerwacht zorgt uitste kend voor den inwendigen mensch. Schrüft u vooral in de krant dat de Jutters overal hartelijk belangstelling ge nieten; dat ze met goede dingen overladen worden en dat wü er een eer in stéllen volledig te winnen. Ze behoeven zich thuis geen zorg te maken, want, dat we er tegen kunnen be wijst, dat wij geen uitvallers hebben. Bo vendien is de verzorging van spieren in beste handen. Willemsen weet zyn weetje heel goed. Alles gaat hier van een leien dakje. De voorhoede van de Helderschen wordt gevormd door de heeren Kramer, Moll en Amiabel. Ze voeren rijn aan. Alleen zyn ze zoo vurig, dat hun loop wel eens getemperd moet worden. Een krani ge troep de Heldersche Jutters, werke lijk, ik heb respect voor ze. Ik vind heit fün dat ze de eer van Jutterstad hoog houden Als ze uitgerust zün, gaan ze mandiën. Fün, stof en zweet afspoelen. Beneden in de eetzaal staan groote tafels verlokkend gedektdan gaan ze etendan weer slapendan morgen om vier uur uit de veeren, of beter: uit het stroo, en dan gaat het zingende voorwaartsnaar de overwinning. Zingende voorwaarts! Ondanks de gloeiende hitte, ondanks blaren en onge mak.... naar de overwinning! Zingende voorwaarts! De heele wereld wil marcheeren maar het marcheert nietAlles ligt neergeslagenver lamd Maar toch voorwaarts moeten we. Ongemakken en tegenwerking trot- seeren! Zingende voorwaarts! Nederlan ders, niet bij de pakken blqven neerzit ten! Voorwaarts marsch! Leve de zingende, Heldersche Jutters. In September a.s. zestigjarig tccneeljubileum met eigen en semble. Heden (Zaterdag 29 Juli) wordt de po pulaire actrice, mevrouw De Boer—van Ryk, tachtig jaar. Slechts weinig tooneelspelers zullen zoo zeer het hart van hun publiek hebben veroverd en populariteit in zoo uiteen- loopende lagen der bevolking hebben verworven, als mevrouw De Boer—van Rqk in haar zestigjarige tooneelloopbaan en haar veelzü'dige creaties, als vertolk ster zoowel van Ibsen als van de luchtige scherts van Van Wermeskerken, doch bovenal als uitbeeldster van Heyermans, in de onvergeteüjke rollen van de Meid, Eva Bonheur en bovenal Kniertje. De blyken van belangstelling op haar tach tigsten verjaardag zullen waarschijnlijk dan ook overstelpend zün. Een Ensemble Rijk. De BoerVan Naschrift. Hedenavond, met den trein van 6.33 komen de Heldersche tippelaars thuis. Het Stedelijk muziekcorps zal hen met welverdiende fanfares verwelkomen. De „Jonge Jutter", d. z. de jongeren der Wandelvereendging en de Wandel clubs der Speeltuinvereeniging, zullen een eere-haag vormen. Vandaar zal via Prins Hendriklaan, naar Café Centraal gemar cheerd worden, waar de tippelaars zullen toegesproken worden door den voorzitter, den heer Schipper. Wü twijfelen niet of heel sportief Hel der zal aanwezig zijn, om deze kranige groep, die, geen enkelen uitvaller had te verwelkomen en hun aldus te bewijzen, dat zij trotsch op deze mannen zijn. Wordt de tachtigste verjaardag van Esther de Boer—van Rük op intieme wüze herdacht, haar zestigjarig tooneel- jubileum zal op officieele wüze worden gevierd en wel op 25 September a.s met een voorstelling van het voor deze ge legenheid door den acteur Jaap van der Poll geschreven stuk „Levensavond". In aansluiting hierop zal mevrouw De Boer- van Rük medio September met haar eigen gezelschap, onder den naam van Ensemble De Boer—van Rük, artistiek leider Jaap van der Poll, een tournée maken door ons land en door Vlaanderen, omdat mevrouw De Boer nog eens gaarne wil spelen in alle steden en plaatsen, waar zü tü'dens haar lange tooneelloopbaan is opgetreden. Met jeugdig enthousiasme spreekt me vrouw De Boervan Rük over het werk, dat haar dezen winter wacht. „Als je oud bent kun je er niet meer aan beginnen," zegt ze, „dus moet ik nu de kans nog maar waarnemen." NED. CHRISTELIJKE R ADIO VEREENIGING. De eerste Nationale Landdag der Nederl. Chr. Radio Vereen, is Donderdag te Apel doorn gehouden op een versierd terrein in het gemeenlelük park »Berg en Bosch*. De Landdag was bezocht door 55.000 personen en werd om elf uur geopend met een vaandelgroet. De voorzitter der N.C.R.V., mr. A. v. d. Deure, merkte op, dat deze dag bedoeld was om de geestdrift van de leden der N.C.R.V. aan te wakkeren en deelde mede, dat het büeen zün van zoo'n groote menigte op Christelük terrein nog nooit was voor gekomen. Minister mr. J. A. de Wilde getuigde Van de belangstelling, die de regeering voor de N.C.R.V. en haar Landdag heeft. De burgemeester van Apeldoorn, mr. W. Roosmale Nepveu, sprak als voorzitter van het eere comité en hoopte, dat er veel zegen van dezen Landdag voor de N.C.R.V. zou mogen uitgaan. Telegrammen met betuiging van hulde en aanhankelükheid werden gezonden aan de Koningin en aan minister Coüjn. In afwisseling op het gesprokene lieten zich hooren 125 christelüke zangvereni gingen en 55 christelüke muziekvereni gingen. Voorts verleende het N.C.R.V.- orkest, de Amsterdamsche Orkestvereni ging en het Staf-Marinecorps der Kon. Ned. Marine te Den Helder hunne mede werking. Moeten motoren geweerd wor den. Ged. Staten van Noord-Holland be richten aan de gemeentebesturen, dat de minister van binnenlandsche zaken hun o.m. het volgende heeft meegedeeld: »Bü de beoordeeling van raadsbesluiten tot wü'ziging van de begrooting van ver schillende gemeenten, welke rijksonder- stand genieten of genoten hebben, is mü meermalen gebleken, dat uitgaven waren gedaan, welke een goedgekeurden be grotingspost overschreden, zonder dat sprake kon zün van een buitengewoon geval van dringenden spoed, als voorzien in art. 248, tweede lid, der Gemeentewet. Zü'n deze overschrüdingen in normale gevallen reeds hoogst ongeyenscht, zü zün bü »noodlüdende gemeenten* geheel ontoelaatbaar. Het ligt voor de hand, dat deze overschrijdingen, voor zoover zü althans geen betrekking hebben op be talingen, welke ingevolge het koninklük besluit van 28 Maart 1925, Stbl. 125, tot regeling van de wederzü'dsche betalingen tusschen het rük en de gemeenten plaats hebben, voordat de goedkeuring op het besluit tot begrootingswüziging is ver leend, niet in het bedrag van den rijks- onderstand kunnen worden opgenomen. Evenmin kan ik toelaten, dat dergeüjke onrechtmatige uitgaven naar een vorig dienstjaar worden verschoven, tengevolge waarvan zü hoogstwaarsclujnlük direct of indirect toch weder voor rijksrekening zouden komen*. Het vorenstaande geeft den minister aanleiding de medewerking van het col lege van Ged. Staten in te roepen, ten einde te verkrijgen, dat deze onrecht matige uitgaven in het vervolg uit de rekeningen der daartnj betrokken ge meenten worden geweerd. Uw aangewezen adres: DELICATESSEN - COMESTIBLES SPOORSTRAAT 53-55 TELEF. 420 Concentratie van scholen. Opheffing van 600 scholen. Uit Friesland bereikte den redacteur van Het Volk het bericht, dat de opheffing van niet minder dan 600 scholen in het geheele land en 58 scholen alleen in Friesland, voor de deur zou staan. Na informatie aan het departement van onderwüs, kunsten en wetenschappen, kan de redactie van het s.-d. blad daar omtrent het volgende mededeelen: Gelük voortvloeit uit hetgeen de regee ring in de schriftelü'ke stukken inzake de pas door de Tweede Kamer aange wezen wüziging van de Lager Onderwüs- wet heeft opgemerkt, en uit de over wegingen, die ten grondslag liggen aan genoemd wetsontwerp, beraamt de regee ring, welke stappen zü kan nemen om te komen tot de opheffing van die scholen die zoowel om redenen van onderwüs- belang als van exploitatiekosten, daarvoor in aanmerking kolen. In het bü'zonder heeft men daariuj op het oog de kleine scholen (één- en tweemans-scholen) in die gevallen, waarin concentratie moge- hjk is. Cü'fers daaromtrent zün uit den aard der zaak in een stadium van overweging en voorbereiding nog niet te geven. EEN DAG ARBEID TEN BATE VAN 'S RIJKS SCHATKIST. Men meldt uit Winschoten: Naar aanleiding van eenige radiorede voeringen op 25 April, waarin vertegen woordigers van rechtsche politieke par- tü'en den nood van 'slands financiën hebben uiteengezet, is Dinsdag te Nieu- wyolda een vergadering gehouden van ingezetenen, met het doel de inwoners op te wekken tot leniging van den nood van 's rijks schatkist een vrijwillig financieel offer te brengen, n.1. voor éénmaal een zesde deel van de wekefijksche verdiensten. Met het kabinet van de koningin had men gecorrespondeerd over de eventueele inwilliging van het aanbod. Op de vergadering werd een brief voor gelezen, waaruit bleek, dat de Koningin het zeer waardeert, dat ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden er burgers zijn, die bereid waren voor leniging van den nood van de schatkist extra-offers te brengen. De burgemeester, die aanwezig was, verheugde zich eveneens over de sym pathieke gedachte en hü hoopte, dat deze daad in het geheele land nagevolgd zou worden en dat ieder rechtgeaard Neder lander zün deel zal büdragen onder de leuze: Een dag arbeid ten bate van 's rijks schatkist. TUMULT IN DEN RAAD VAN HELLEVOETSLUIS. Donderdagmiddag te drie uur kwam de gemeenteraad büeen op voorstel van de raadsleden Essenberg, Van Kralingen en van Sintmaartensdük, die tegen het op 26 Juni j.1. genomen besluit, om met de gemeente Rotterdam een contract in zake stroomlevering voor electrisch koken aan te gaan, stemden. De vergadering was zeer rumoerig van aard en er vielen vele harde woorden. De aanleiding tot deze vergadering was de omstandigheid, dat het raadslid Frijdal, die 26 Juni j.1. voor electriciteit heeft gestemd, intusschen naar Den Helder is vertrokken. In zün plaats is benoemd de heer Nügh, die een voorstander is van gas. In hoofdzaak hadden de drie ge noemde heeren de vergadering belegd om het besluit van 26 Juni ongedaan te maken. Zü hadden een voorstel ingediend om te besluiten de Kroon te verzoeken het besluit van 26 Juni te willen schorsen of vernietigen, onder betuiging van spüL dat het besluit was aangenomen. Na hef tige discussie werd het voorstel met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Bfijkens een verslag in de Telegraaf zün er büna klappen gevallen. Ach ja, onze ex-wethouder, burgemeester de Geus, heeft het niet gemakkelük daar... EEN PRACTISCCH GESCHENK. Bü gelegenheid van het vtfftig-jarig jubileum van den A.N.W.B. is door de HEVEA-Fabrieken een practisch ge schenk aangeboden in den vorm van een Hevea-rubbervloer. De Voorzitzter van de jubileerende Vereeniging deed in de feestvergadering voorlezing van het telegram van de Hevea, luidende: „Aangezizen wjj de grootste waardee ring koesteren voor het schitterende Buitenlandsch Overzicht pag. t Feuilleton 1, Radio-programma „2 Van links en rechts „2 Mattom vervolgt zijn vliegtocht 6 Het proces-v. d. Lubbe zal eind November of begin December aanvangen6 Nieuwe verbodsbepalingen voor rijksambtenaren. Verboden orga nisaties 1 Donderdag is een Nederlander op Limburgsch grondgebied door Hitlerianen aangevallen en be roofd 6 De Groningsche zweefvlieger Stoll is Donderdag te Grijkskerk doodgevallenW De Spaansche regeering heeft be sloten de Sowjet-Unie te erken nen „1 Onrust bij de Zweedsche marine. Actie van communisten? 1 De moeilijkheden te Zaandam overwonnen6 Een dreigende Nationaal-socialis tische revolutie in Portugal? 1 De behandeling van de marine zaken in Ned.-Indië. De berech ting van de officieren van „De Zeven Provinciën" zal hoogst waarschijnlijk te Soerabaia plaats hebbeno 6 De plannen der regeering tot op heffing van kleine scholen Een tekort van 300 millioen op de begrooting van 1934? „3 Dr. Colijn over het Zuiderzee- vraagstuk.,6 Goedkoope retourbiljetten naar Indië De Indische regeering over de Marine6 Omtrek-nieuws„10 Marktberichten „11 Marineberichten .,11 Sportnieuws1 werk, dat de A.N.W.B. in den loop dei- jaren voor fietsend Nederland heeft ver richt, bieden wjj onze hartelüke geluk- wenschen aan ter gelegenheid van het gouden jubileum. Moge Uw Bond, ge- schraadg door den steun van meer dan 100.000 leden, in levenskracht en omvang blijven toenemen tot heil van het toeris me in Nederland. Als stoffelük blijk van waardeering voor hetgeen Uw Bond heeft tot stand gebracht, bieden wjj U voor het op te richten A.N.W.B.-museum te Rhe- den een Hevea-rubebrvloer aan, dessins naar Uw keuze. Wjj vertrouwen, dat u dit geschenk zult willen aanvaarden. Hevea-fabrieken." Het geschenk werd oder applaus van de vergadering aanvaard. Tast de wortel van het kwaad aan. Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bij: Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Asthma. ..Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Thans Fl. 1.-. Fl. 1.50. Fl.2.75 Gebruik buitenshuls Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Het verlaten jacht. Op den eersten Paaschdag werd in het Kanaal een jacht aangetroffen dat daar stuurloos ronddreef. Daar de politie ver moedde, dat hier misdaad in het spel was, werden nadien nog wekenlang nasporin gen gedaan, die echter aanvankelük zon der resultaat bleven. Thans echter is, dank zfj de bemoeiin gen van een detective van Scotland Yard, aan het licht gekomen, dat men hier te doen heeft met een geraffineerden moord. Het jacht droeg den naam van Alerte, maar bleek nergens geregistreerd. Er vervoegde zich echter den derden dag, nadat het binnengebracht was, een jong- mensch, Thomas Wright uit New Radnor, bü een Londensche verzekeringsmaat- schappü, welke hij een verzekeringspolis toonde van 200.000 pond sterling. Tevens deponeerde hü een uit de Engelsche havenstad Hastings afkomstigen brief van zün zuster Evelyne Bell, geb. Wright, waarin zü verklaarde, dat zü en haar man, ingenieur Arthur Bell, met hun jacht Alerte zouden uitvaren om op den eer sten Paaschdag in volle zee den dood te zoeken. Bij dezen brief was een verzekeringspolis van 200.000 pond ingesloten, welke de bepaling bevatte, dat Thomas Wright ge machtigd was om na het overlüden dei- beide echtelieden over het geld te be schikken. De verzekeringsmaatschappü vond de zaak verdacht en waarschuwde Scotland Yard, dat een van zün bekwaamste speur ders naar de Tyne zond om de Alerte nogmaals grondig te onderzoeken. De politieman vond eenige sporen, welke erop wezen, dat zich aan de railing van het jacht een s'oep had bevonden. Voorts bleek, dat de verschansing beschadigd was, waaruit hü concludeerde, dat de passagiers in den nacht het schip ver laten hadden. Tenslotte stelde de detec tive vast, dat het echtpaar niet, zooals in den brief stond, van Hastings uit was vertrokken, doch eerst per stoomboot naar Frankrijk was gereisd en zich een dag in Parijs had opgehouden. Hier echter brak het spoor plotseling af. Niettemin vond men het toen reeds noodig Thomas Wright, als verdacht van poging tot oplichting der verzekerings maatschappü, in hechtenis te nemen. De politieman had juist gezien. Op zekeren dag werd van mevrouw Bell een tweeden brief ontvangen, ditmaal uit Rio de Janeiro. Ook deze brief was gericht aan Thomas Wright, doch de politie

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5